Het is weer zover JT I GlVZEl IRONA Panda in het Wilde Westen J Winterweer houdt nog aan J II Wereldnieuws DINSDAG 11 MAART 1958 Op 1 april moeten de aangiftebiljetten bij de fiscus zijn V III DE AUTO Als ik maar éven hoest ABDIJSIROOP' Prijsverlaging en produktie- vermindering in staalsector Heemaf verwacht verdere daling van bedrijvigheid Venetië wordt een oliehaven Indonesische olie naar Argentinië? B.E.F.-conferentie over Europese vrijhandelszone Van Gelder 12 pet. dividend voor de algemene huidverzorging verzorgt, beschermt en geneest! Voorstellen van Eisenhower ter bestrijding van de groeiende werkloosheid Premielening Rotterdam uitgeloot Ss Kort economisch nieuws uit binnen- en buitenland Voorstel liquidatie „Tjilangkap" Gunstige resultaten bij Kemo over 1957 H. 013STER Jr. EN ZOON Schildersbedrijf ^ocU ié liet zo Opgravingen in Jemen (Van onze belastingmedewerker) Ons vorig artikel besloten we met de be lofte, dat we nog iets zouden zeggen over de kwestie van het privé-gebruik van be- drijfs- of beroepsauto's. Velen lijkt deze hele zaak een spijkers op laag water zoe ken van de inspecteur, maar we geloven niet, dat dat juist is. Als men weet, dat maar een uiterst klein deel van de auto's, die er lopen privé-auto's zijn, dan behoeft men maar een zondag langs onze grote wegen te kijken om in te zien, dat in dit rijden heus nog wel een fiscale kwestie van belang schuilt. En omdat het uiterst moeilijk is, de grootte van het privé-ge- bruik te kennen, omdat vrijwel niemand daarvan nauwkeurig aantekening houdt, heeft de wetgever een vaste norm gesteld, en wel 10 percent van de catalogusprijs van de auto. Dat is dus 10 percent van de prijs van de nieuwe auto, ook al is hij als 2e hands auto gekocht. Deze regeling houdt in. dat deze 10 per cent geacht wordt het gehele privé-gebruik te dekken. Alle kosten zijn dus bedrijfs- of beroepskosten. Ook de bezine, die U op uw vakantie-trip koopt! Hiermede zou de gehele zaak af kunnen zijn. Er zijn echter nog enkele dingen, die de aangevers weten moeten. In de eerste plaats is 10 percent van de catalogusprijs niet een maximum, dat beslist niet over schreden mag worden. Er zijn wel be roepen, die een auto maar betrekkelijk weinig nodig hebben, en waarbij het privé- gebruik veel hoger ligt dan de genoemde 10 percent. Zij kunnen zich niet achter de 10 percent verschuilen. In normale geval len. wanneer er ook een groot zakelijk ge bruik is, wordt met 10 percent van de ca talogusprijs wel genoegen genomen. Er zijn echter ook mensen, die veel min der privé-gebruik van hun auto maken, dan overeenkomt met tien percent van de catalogusprijs. Voor hen is er een uitzon dering gemaakt. Zij kunnen n.l. de inspec teur vertellen, dat zij hun auto geheel of nagenoeg geheel voor bedrijfs- of beroeps doeleinden gebruiken. Ook dan moeten zij met dat kleine privé-gebruik wel rekening houden, maar zij zijn niet aan 10 percent van de catalogusprijs gebonden. Zij mo gen daar onder gaan. Zij moeten echter aannemelijk kunnen maken, dat zij zich terecht op de uitzondering beroepen, an ders moet de inspecteur 10 percent van de catalogusprijs aanhouden. En dan rijst vanzelf de vraag wanneer de belastingplichtige kan zeggen, dat hij zijn auto geheel of nagenoeg geheel voor zakelijke doeleinden gebruikt. In het bij zonder is de vraag, wanneer van „nage noeg geheel" gesproken kan worden. Ons hoogste rechtscollege heeft uitgemaakt, dat dat kan, zolang het privé-gebruik aan twee vereisten voldoet: In de eerste plaats moet het privé-gebruik relatief, dus in ver houding tot het gehele gebruik gering zijn en in de tweede plaats moet het ook abso luut, op zichzelf beschouwd, dus los van het zakelijk gebruik, klein zijn. Verder is uit de jurisprudentie komen vast te staan, dat het privé-gebruik relatief klein is, wan neer de kosten van het privé-gebruik 10 percent van de totale autokosten niet te bo ven gaan. Een grens voor wat nu eigenlijk als klein in absolute zin kan gelden, is zo ver ons bekend nog niet getrokken. Wel ADVERTENTIE is Moeder er altijd vlug bij met ABDIJSIROOP en dan is't zó over! 'AKKER '/SIROOP De Belgische staalfabrieken hebben by de Hoge Autoriteit van de E.G.K.S. nieuwe prijslijsten ingediend. De prijzen liggen ge middeld omstreeks 8 percent lager. Voor sommige produkten van Siemens- Martinstaal zijn de prijzen met omstreeks 13 percent gedaald: voor de produkten van Thomasstaai zijn zij met maximum 7 per cent verlaagd. Een van de grootste Duitse staalfabrie ken, de Hoesch Westfalenhuette, heeft se dert het begin van deze maand de produk- tie van ruw staal en walsstaal verminderd/' Verwacht wordt, dat andere bedrijven het voorbeeld zullen volgen. Volgens industriekringen zal de produk- tie van ruw staal in maart van het bedrijf waarschijnlijk tussen de 150.000 en 155.000 ton liggen tegen een produktie van 175.000 ton in oktober j.l. Volgens een woordvoer der van Hoesch houdt de produktievermin- dering verband met de slechte verkopen van staven en onkele andere produkten. In de algemene vergadering van aan deelhouders van Heemaf n.v. heeft de di rectie meegedeeld, dat, om het belang van de exportfinanciering en de daarmee sa menhangende werkgelegenheid te onder strepen, het bestuur van Heemaf besloten heeft uit de winst over 1957 een bedrag van 2 miljoen te reserveren' Het bedrag moet gezien worden als een onverdeelde winst die ter beschikking van de aandeel houders blijft. Het feit dat de bouw van een was- en schaftlokaal annex telefooncentrale en magazijn enkele jaren is vertraagd door het uitblijven der bouwvergunning en eerst vorig jaar mei kon beginnen, heeft grote extra kosten veroorzaakt. Deze kos ten zijn zo hoog, dat er een bedrijf voor 20 tot 30 man van zou kunnen worden opgericht. Wat betreft de toekomst van het bedrijf werd meegedeeld dat een verdere daling in de bedrijvigheid wordt verwacht. Niet temin rekent men ook dit jaar op een re delijke uitkomst. hebben wij de indruk, dat hier inderdaad maar van een gering gebruik sprake mag zijn. Wie b.v. zijn auto meeneemt op een buitenlandse vakantiereis zal zijn beroep op „nagenoeg geheel" zakelijk gebruik wel altijd verspelen. En hiermee stappen we dan af van het bedrijf en vrije beroep, waarvan we niet meer dan een paar van de allermeest voorkomende moeilijkheden hebben kun nen aanstippen. Gaan we nu over tot de kwestie rondom salaris, loon enz. dan kunnen we wellicht het best hier ook de auto even beschou wen. Er worden door hen, die in dienstbe trekking zijn heel wat auto's gebruikt. Sommige zijn door de werkgever ter be schikking gesteld en andere zijn eigen dom van de werknemer. We zullen de twee gevallen even afzonderlijk bespreken, al stellen we voorop, dat het verschil nu juist niet zo hemelsbreed is Dat komt omdat het besluit op de I. B. geen onderscheid maakt op het punt van het eigendom van de auto, het kent slechts een werknemer en een ,,hem voor de vervulling van zijn dienstbetrekking ter beschikking staande personenautomobiel". Wie eigenaar is, in teresseert de wet niet. Wel, wie de kosten draagt. En nu dan eerst de auto, die eigendom is van de werkgever. Als regel geeft de werkgever dan ook een bijdrage in de kos ten. Hij kan de afschrijving voor zijn reke ning nemen, doordat hij de auto gratis ter beschikking stelt, maar gewoonlijk wor den ook de kosten van exploitatie voor een deel vergoed. Voor dit geval geeft het Be sluit een vrij langademig voorschrift, dat hierop neerkomt, dat in de gewone geval len, dus zonder een beroep op nagenoeg zakelijk gebruik, ook nu 10 percent van de catalogusprijs voor privé gerekend moet worden. Hoe dat berekend moet worden, kan het best uit een voorbeeld blijken: Ca talogusprijs van de auto 10.000.--, Totale kosten 6000,—, Toelage van de werkgever 5400.—. Het privé-gebruik (10 percent van de catalogusprijs) is f 1000.De werk nemer heeft al betaald 6000.— minus 5400.— is 600.—. Hij moet dus nog aan geven 400.— en dit is ook belangrijk hij mag de 600.— die hij voor zijn eigen rekening heeft genomen, niet aftrekken. Nog even een tweede voorbeeld. De cij fers blijven dezelfde, maar nu betaalt de werkgever geen 5400.—, doch slechts f 4400.—. Het privé-gebruik is weer 1000. De werknemer heeft voor eigen rekening in de kosten ƒ1600.—. Hij mag als kosten van verwerving dus aftrekken f 600.—. En nu het geval, dat de werknemer eige naar van de auto is. Dan ligt het niet an ders. In het gewone geval, dat de werkne mer alle kosten draagt trekt hij ze alle af, de afschrijving op de auto natuurlijk daarbij genomen, maar hij vermindert de kosten eerst met 10 pet. van de catalogus prijs voor privé-gebruik. Draagt de werk gever wel bij, dan gaat het precies als hier boven: blijft meer dan 10 pet. van de catalogusprijs voor rekening van de werknemer, dan mag hij onder normale omstandigheden dat meerdere, nog aftrek ken. Blijft minder dan deze 10 pet. voor zijn rekening, dan moet hij aangeven 10 pet. van de catalogusprijs verminderd met de kosten, die hij zelf nog draagt. We hebben om het belang van de zaak bij de auto's wat langer stil gestaan dan we eigenlijk wel bedoeld hadden. We stap pen er nu van af met een paar slot-opmer- kingen: De norm van het privé-gebruik van 10 pet. van de catalogusprijs geldt alleen voor personen-automobielen. Dat wil niet zeggen, dat met het privé-gebruik van an dere auto's (we denken b.v. aan de z.g. stationcars) niet gerekend behoeft te wor den, maar er is geen norm voor gesteld. Natuurlijk mag men deze norm wel ge bruiken, maar de inspecteur kan er u niet toe verplichten. En dan nog dit: wanneer een bedrijfs auto verkocht wordt voor een prijs boven de boekwaarde (kostprijs minus afschrij vingen) dan is deze winst belast. Voor de werknemer, dus voor degene die in dienst betrekking is, is dit niet zo. Als hij zijn auto boven de „boekwaarde" verkoopt is deze winst vrij. Hoe dit zo komt, is niet met een paar woorden te zeggen. We zul len het onze lezers besparen. Italië en Oostenrijk hebben een overeen komst gesloten inzake de aanleg van een oliebuisleiding tussen Venetië en Wenen, zo deelt de Duits-Perzische kamer van koophandel mede. Volgens de plannen zal de buisleiding een lengte hebben van 600 kilometer en een dikte van 17 duim. Zij zal het equivalent van ongeveer 260 mil joen gulden kosten en jaarlijks 2 miljoen ton olie kunnen vervoeren. Te Venetië zal een oliehaven worden aangelegd, die toe gankelijk zal zijn voor tankschepen van 80.000 ton en die verscheidene miljoenen ton olie zal kunnen verwerken. DJAKARTA (ANP) Indonesië zal, te beginnen deze maand, 20.000 ton ruwe olie van de olievelden in Noord-Sumatra uit voeren naar een land in Amerika, waarvan de naam niet is genoemd. Dit werd bekend gemaakt door overste Arif, die, sedert deze olieterreinen in februari tot regeringsbe- zit zijn verklaard, optreedt als gevolmach tigd beherend directeur. Volgens Indonesische kranten, gaat de olie naar Argentinië. De Beweging van Europese Federalis ten (B.E.F.) houdt op 22 maart in Tivoli te Utrecht een conferentie over de Euro pese vrijhandelszone. Als inleiders tre den op drs. E. H. van der Beugel, Staatssecretaris van Buitenlandse Zaken, en mr. P. A. Blaisse, lid van de Tweede Kamer. Des middags zal een gedachten- wisseling plaats vinden met een forum, waaraan met de inleiders deelnemen de heren P. R. Bentz van den Berg, directeur van de Kon. Ned. Hoogovens en Staalfa brieken, mr. B. W. Biesheuvel, algemeen secretaris van de Chr. Boeren- en Tuin- dersbond en lid van de Tweede Kamer, drs D. Roemers, tweede voorzitter van het Ned. Verbond van Vakverenigingen en lid van de Tweede Kamer en prof. dr. H. J. Witteveen, hoogleraar in de Staathuiskun- de aan de Ned. Economische Hogeschool. Aan de op 25 april te houden algemene vergadering van aandeelhouders der Ko ninklijke Papierfabriek Van Gelder Zonen n.v. zal worden voorgesteld, zowel op de preferente aandelen als op de gewone aan delen, over het boekjaar 1957 12 pet divi dend in contanten uit te keren (over 1956 werd eveneens 12 pet. uitgekeerd, waarvan echter 10 pet ;'n aandelen 2 pet in contan ten). ADVERTENTIE Wat deze vijf letters betekenen? IZe vormen een naam. Als u ze goed leest, weet u de naam van een plezierige gezel in uw leven. U hoort er meer over van uw sigaretten- leverancier! ADVERTENTIE Vraagt gratis monster bij uw leverancier. ADVERTENTIE Prijsverhoging Hofstra grotendeels door RENAUlT-fabriek en agenten opgevangen. Renault vier Luxe ƒ4995.— i.p.v. ƒ5165.— Renault Dauphine 5995.— i.p.v. 6240.— GARAGE DEN HOUT Meer dan 5 miljoen werklozen in V.S. President Eisenhower heeft bij wijze van nieuwe poging om de economische teruggang in de V. S. te bestrijden, een tijdelijke verlenging voorgesteld van de periode voor uitkeringen aan werklozen. In een brief aan de republikeinse leiders van het congres zegt Eisenhower, dat hij een dergelijk voorstel binnenkort bij het congres zal indienen. De president schrijft ook, dat hij een versnelling van de rege ringsuitgaven voor wegen, woningen, wa terbouwkundige werken en andere publie ke werken heeft gelast om de economie te stimuleren. De president zal het congres verzoeken een amendement goed te keu ren strekkende tot opschorting van zeke re bestedingsbeperkingen in de wegen bouw die tot 1961 van kracht zijn. Het feit dat er reeds meer dan vijf mil joen werklozen in de Verenigde Staten zijn heeft een diepe indruk gemaakt te Londen, waar men in financiële en industriële krin gen juist weer vertrouwen begon te krijgen in de economische ontwikkeling in de Ver enigde Staten. Van midden-januari tot midden-februari nam het aantal werklo zen in de V.S. toe met 600.000. Op de effectenbeurs te Londen deed zich maandag een koersdaling voor en het door de Financial Times berekende indexcijfer van industrieaandelen daalde met ander halve punt tot 161,3. De Engelse regering zou het op prijs stellen, indien de Amer- kaanse regering snelle en energieke maat regelen zou treffen. Men voegt hieraan toe, dat de Engelse regering waakzaam de ont wikkeling in Engeland zal gadeslaan, waar het aantal werklozen in februari met 28.000 is gestegen tot 423.000. Bij de trekking der 2J4 pet premielening 1952 Rotterdam II werd no. 129.232 uitge loot met 100.000 no 142.316 met 25.000, no. 139.491 met 5000, de volgende vijf nummers elk mei 500,119.275, 138,384, 166.309, 143.105 en 197.068. Het winterweer ir. Europa hield ook de afgelopen 24 uur onverminderd aan. Op tal van plaatsen in midden- en West- Europa daalde de temperatuur in de af gelopen nacht 10 tot 15 graden onder het vriespunt. In ons land vroor het op de meeste plaatsen tussen 5 en '0 graden. Het vliegveld Rotterdam meldde de laag ste minimumtemperatuur: 13 graden onder nul. Evenals Je voorgaande nacht ging de afkoeling plaatselijk gepaard met mist en rijpvorming. Door de zeer lage temperatu ren in de bovenlucht blijft de lucht onsta biel, waardoor boven zee en overdag ook boven land gemakkelijk sneeuwbuien kun nen ontstaan. Vanmorgen viel in de kust streken veel sneeuw. In onze omgeving komt er nog steeds weinig verandering in de luchtdrukverdeling. Het weer blijft -us- tig met sneeuwbuien maar ook opklarin gen, waardoor in de komende nacht op nieuw op vele plaatsen matige en hier en daar strenge vorst zal voorkomen. WEERRAPPORTEN Temperaturen: buiten en binnenland: heden morgen 7 uur. Neerslag: laatste 24 uur. ui .5 2e V Woensdag 12 maart Zon op 7.03 uur, onder 18.38 uur. Maan op 2.11 uur, onder 10.57 uur. Maanstanden 12 maart 11.48 uur laatste kwartier. 20 maart 10.50 uur nieuwe maan. 28 maart 12.18 uur eerste kwartier. Hoog en laag water in IJmuiden Woensdag 12 maart Hoog water 8.35 en 21.08 uur. Laag water 4.01 en 16.32 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden. Helsinki sneeuw no -5 4 Stockholm sneeuw n -8 2 Oslo zwaar bew. windst.-12 0 Kopenhagen sneeuw nw -6 3 Aberdeen licht bew. windst.-13 3 Londen zwaar bew. nnw -2 0 Amsterdam mist z -6 0 Brussel sneeuw windst. -2 0 Luxemburg licht bew. n -8 0 Parijs mist windst. -5 2 Bordeaux mist windst. -6 14 Grenoble sneeuwbui zzo 1 0,1 Nice geheel bew. nnw 1 2 Berlijn zwaar bew. wzw -3 0 Frankfort onbewolkt ono -9 0,3 München geheel bew. ozo -8 0 Garmisch P. geheel bew. nno -9 0 Zürich geheel bew. nno -5 0,1 Genève sneeuw verand. -4 2 Locarno sneeuw windst. -3 1 Wenen zwaar bew. zo -2 0 Innsbruck geheel bew. w -7 2 Rome zwaar bew. nno 7 0,6 Ajaccio onweer w 9 10 Mallorca zwaar bew. w 7 Algiers regen wzw 10 0,1 Den Helder dichte mist z -6 1 Ypenburg dichte mist windst. -9 0,1 Vlissingen mist z -3 0,1 Eelde zwaar bew. windst. -5 0,3 Twente geheel bew. zzw -3 0,1 De Bilt dichte mist windst. -6 0 Eindhoven onbewolkt windst. -5 0,1 Vlv. Z.-Limb. onbewolkt z -6 0,1 11. Panda wendde zich boos naar notaris J. Goudblut. „Waarom schreeuwde u op eens zo hard?" vroeg hij, „nu heb ik niet kunnen horen, wat Jolliepop me toeriep". „Was dat dan nodig?" vroeg de notaris verbaasd, „wanneer hij ons een warm vaarwel toeroept, moeten wij hem toch zeker even hartelijk antwoorden, zonder er op te letten, of hij die groet wel in de juiste bewoordingen uitspreekt? In dat op zicht nemen wij notarissen een breed standpunt in. Hoewel men wel eens van ons beweert, dat wij eik woord op een goudschaaltje leggen, beantwoorden wij spontaan een vriendelijke groet. En wan neer uw trouwe knecht zich zwaaiend naar de kade rept„Dat is het 'm juist!" onderbrak Panda de woordenstroom van de notaris, „het is niets voor Jollie pop, om zo hals over kop te komen aan rennen. Hij wilde me voor iemand waar schuwen, zoiets riep hij tenminste" „Waar schuwen?" herhaalde de notaris, Panda een snelle blik toewerpend, „voor wie dan wel?" „Dat heb ik nu juist niet kunnen verstaan, omdat u zo schreeuwde", ant woordde Panda, „jammer! Wie zou dat nu kunnen zijn?" „Inderdaad", murmelde no taris Goudblut, terwijl hij zich met een zucht omkeerde, „wie zou dat nu kunnen zijn?" Vincent J. M. Eras f In de leeftijd van 80 jaar is te Dordrecht over leden de heer Vincent J. M. Eras, in leven mede directeur van de n.v. Lips' Brandkasten en Slo- tenfabriek. De heer Eras werd op 21 juli 1877 ge boren. Hij genoot niet alleen in Nederland, maar ook in het buitenland grote bekendheid om zijn verzameling sloten en sleutels die uniek is in de wereld. Onder zijn leiding zijn de Lips' fabrieken in 1903 begonnen met de vervaardiging van sloten. Nieuw Unilevergebouw Mej. Eveline H. M. Jurgens, dochter van de heer R. G. Jurgens, heeft de officiële steenleg ging verricht voor het nieuwe kantoorgebouw te Den Haag van Unilever n.v., dat achter het hui dige hoofdkantoor al grotendeels verrezen is. Zij deed dit na eerst de oorkonde met de munten te hebben gedeponeerd in een loden koker, die ver volgens mede werd ingemetseld. Het gebouw zal twaalf bouwlagen hebben. Personalia Ter gelegenheid van zijn zeventigste verjaardag is de heer L. W. Snijders, directeur van de n.v. Kemo Corsetfabriek te Amsterdam, benoemd tot ridder in de orde van Oranje Nassau. Bij het 50- jarig bestaan van de papierfabriek Gelderland is mr. F. J. C. Eenkema van Dijk, directeur van de fabriek, onderscheiden met de versierselen van officier in de orde van Oranje Nassau. Nigeriaanse olie In de eerste petroleumhaven van Pernis is aan gekomen het Nigeriaanse tankschip „Hemifusus"' met een lading van 8500 ton ruwe olie. Het be treft hier de eerste verscheping van olie uit dit land. In de op 20 maart te houden jaarlijkse algemene vergadering van aandeelhou ders van de n.v. Cultuurmaatschappij „Tjilangkap" zal een voorstel van de raad van commissarissen worden ingediend om tot liquidatie der vennootschap over te gaan. Na het beëindigen van de exploitatie in Indonesië lag het voor de hand, aldus het verslag, aan de aandeelhoudersvergade ring voor te stellen tot liquidatie over te gaan. Besprekingen van commissarissen en directie met een hier te lande gevestig de n.v. over een bod op de aandelen had den aan het einde van 1957 nog niet tot re sultaat geleid. Indien het bod boven de li- quidatiewaarde zou liggen, zou het aan vaarden daarvan voor aandeelhouders voordeliger zijn dan liquidatie. Teneinde het vermogen van de vennootschap in Ne derland zoveel mogelijk intact te houden, zijn, voor het geval tot liquidatie mocht worden besloten, met ingang van 1 april 1957 salarissen, kantooronkosten en ver goedingen stopgezet. 'i n li - -il 'li «I I 4? Door hogere kosten daalde winst naar percentage van omzet berekend De loonronden, in verband met de invoe ring van de A.O.W. in 1957, en de laatste huuropslag hebben de stijging van lonen en sociale lasten ook in 1957 onverminderd doen voortduren, aldus de directie van de n.v. Kemo Corsettenfabriek (Hunkemöller Lexis Corsettenmagazjjnen) te Amsterdam in haar jaarverslag. Het bedrag van de on- kostenrekening heefi over 1957 bedragen 2.785.278 (v.j. 2.558.255). De bruto winst beliep 3.985.056 (v.j. 4.008-025). Het ex ploitatie-saldo bedroeg 1.199.778 (v.j. 1.450.099). Voorgesteld wordt voor belastingen en statutaire winstuitkeringen een bedrag van f 631 795 (v,j, 737.200) te bestemmen, ie algemene reserve te versterken met f 100.000 waardoor deze word' gebracht op 500.000 en aan het pensioenfonds toe te voegen f 60.000 (v.j. 100.000). Verder wordt voorgesteld een dividend van 17 per cent (18 pet). De balansstukken tonen aan, zo zegt het verslag, dat het afgelopen jaar voor de onderneming gunstig is geweest. Door de hogere kosten werd het netto winstcijfer in percenten van de omzet la ger. Prijsverhogingen van betekenis deden zich vrijwel niet voor. Echter wel een ver hoogd aanbod. De grote voorraadpositie en de afnemende liquiditeit bij de textielhan del veroorzaakten een vermindering van de orderportefeuilles. De omzetten in de winkelzaken van de n.v. konden zich op hetzelfde niveau als in 1956 handhaven. (Voor de beurs zie pagina 6) Fout. Het officiële Joegoslavische blad „Borba" meldt dat zijn scherpe cri- tiek op een artikel van de Russische maarschalk Konjev, in het Tsjechoslo- waakse partijorgaan Rude Pravo, on nodig is geweest. „Rude Pravo" heeft laten weten dat Joegoslavië als mede strijder in de tweede wereldoorlog niet werd genoemd door een fout bij het vertalen van het artikel. Zevende. De atoombom die in augustus 1945 boven Hirosjima ontplofte heeft dit jaar zijn zevende slachtoffer geëist. Het was een 66-jarige handelaar uit Kure, die Hirosjima vier dagen na de ontplof fing bezocht. Weduwen. De tweede wereldoorlog heeft Japan het leven gekost van 1.700.000 soldaten en 168.000 man burgerperso neel van weermacht, zo is in het Japan se parlement bekendgemaakt. De oor log en het „Chinese avontuur" tezamen hebben 2.730.000 Japanse vrouwen we duwe gemaakt. Schaduwen. De Amerikaanse regering laat, aldus de New York Times, ver slaggevers in Washington schaduwen om de bronnen van hun „delicate bericht geving" te weten te komen. Minuten. De koorddanser Canga heeft in Angers (Frankrijk) 36 uur en 10 minu ten zonder vangnet op het slappe koord gedanst. Het oude record staat volgens deskundigen op naam van de Argen tijn Blasco, die zich 35 uur en 50 minu ten op het slappe koord in evenwicht heeft gehouden. Ereridder. Bondskanselier Adenauer is maandag in de Sint Andreasbasiliek te Keulen als ereridder in de, thans ker kelijke, Duitse orde opgenomen, geas sisteerd door bondskanselier Raab van Oostenrijk. De grootmeester van de orde, dr. Tumler, overhandigde Ade nauer de tekenen van zijn waardigheid: een halsketting en een witte mantel met het zwarte kruis van de orde. De we reldlijke Duitse orde beleefde haar grootste bloei in de dertiende en veer tiende eeuw ten tijde van de kolonisa tie van Oost- en West-Pruisen. Wenen is haar centrum. Onveilig. Sinds enkele dagen volgen in Londen en omgeving de gewapende roofovervallen elkaar op. In nog geen week zijn er al vijf gevallen aange geven. Bij een der overvallen werd een liftbediende doodgeschoten. Twijfel. Alle zeven leden van de redactie van het Bulgaarse kunsttijdschrift „Teatoer" en zes van de negen redac tieleden van het litteraire tijdschrift „Plamoek" zijn in de afgelopen drie maanden ontslagen, aldus verluidt in Wenen. „Teatoer" gaf in een hoofdar tikel toe, dat het nagelaten had het „revisionisme" aan te vallen en „ideo logische twijfel" had getoond. Staatsbelang. In Teheran wint de mening veld, dat een scheiding tussen de Sjah en keizerin Soraya onvermijdelijk is. De dynastie is nu in het geding, zo zegt men, en hoe de vorst er zelf ook over denkt, er zal moeten worden voldaan aan „zekere eisen die het staatsbelang stelt". Het huwelijk van de 39-jarige sjah met de 25-jarige Soraja is tot dus- 1 verkinderloos gebleven. De koningin bevindt zich in Keulen bij haar vader, de Perzische ambassadeur Esfandiafy. Teken. Volgens het Syrische blad „Alnoe- sjam" is de verloving van prins Kha- led, een zoon van .coning Saoed, met een meisje uit Homs door de vader van het meisje verbroken „ten teken van af keuring van het komplot. dat de koning tegen de Verenigde Arabische republiek en zijn president Gamal Abdel Nasser, heeft gesmeed. Executies. Het Hongaarse persbureau MTI heeft de terechtstelling van twee „con trarevolutionairen" Joszef Nagy en Imre Farkas bekendgemaakt. Eerder had een andere bron gemeld, dat deze mannen door het hooggerechtshof tot twintig jaar en levenslange gevangenis straf waren veroordeeld. In de ban. In Vaticaanstad is officieel de excommunicatie bekendgemaakt van drie Hongaarse rooms-katholieke pries ters die lid zijn gebleven van het parle ment en doorgegaan zijn met het ont plooien van politieke activiteit, in weer wil van een verbod van het vaticaan. De maatregel treft de geestelijken Hor- vath, Beresztocky en Mate, die onlangs door de Hongaarse regering zijn onder scheiden wegens hun werk ter ver betering van de betrekkingen tussen kerk en staat. ADVERTENTIE HAMELINKSTRAAT 26 II TEL. 14519 DE Amerikaanse expeditie die in 1951 opgravingen in Zuid-Jemen heeft verricht (zulks met toestemming van de koning van Jemenhad tot doel de plaats en de ruïnes op te sporen van Marib, de oude hoofdstad van Scheba. Hoewel het zand de ruines grotendeels hebben bedolven, tekenden zich hier en daar toch nog steeds de omtrekken van een tempel- ruimte in de huizenhoge dui nen af, zodat de onderzoekers zich vol. verwachting aan de grootse, maar afmattende laak hebben gezet. De resultaten hebben hut verwachtingen niet beschaamd, want een tempel van de maangodin wérd bloot gelegd. Brede, met brons inge legde treden voerder naar het poortge- bchiwen de processieweg werd door zui len geflankeerd. Ook de binnenplaats was omgeven door een zuilengalerij. In oude tijden moeten op deze binnenplaats water vallen van enkele meters hoogte hebben neergeklaierd en de tempelbezoeker moet er alle rust en verkwikking hebben ge vonden die hij op het heetst van de dag nodig had. Onder een dak, geschraagd door vijf meter hoge pilaren, kon hij de ver kwikkende schaduw vinden. De opgra vingen zijn door chicanes van de over heden in Jemen helaas gestaakt en de onderzoekers hebben inderhaast en met achterlating van bijkans alle materiaal het land moeten verlaten. Maar enkele foto's kunnen ons toch vertellen, van welke aard de tempelruines in Marib zijn geweest. Uit inscripties is nog meer bekend ge worden over Scheba, waarvan in de Koran wordt verteld, dat het „prachtige tuinen had, waarin de kostelijkste vruchten groeiden". Doordat het volk der Sabaeërs, nog steeds volgens de Koran, zich van God afkeerde, werd het bestraft, doordat de waterdam brak. Daarna groeiden er nog slechts bittere vruchten in de tuinen van Scheba. Ook dit is weer wat de feiten, v niet wat de moraal aangaat in volledige overeenstem ming met de gegevens die over Scheba bekend zijn ge worden. De rivier Adhanal werd in dat land door een geweldige stuwdam afge sloten, waardoor het regen water in een groot gebied kon worden opgezameld. Het aldus opgestuwde water werd door irrigatiekanalen geleid en aldus ontving het land zijn levens sappen. In 542 na Chr. is de dam echter gebroken en kon klaarblijkelijk niet meer word.en hersteld. Desondanks steken hier en daar de twintig meter hoge resten van dit wonderwerk uit de oudheid heden ten dage nog boven het woestijnzand uit. We wijzen er nog op, dat de tempel van de maangod thans Mahraw Belqeis (Hei ligdom van Beilqeis) heet, dat. is de naam door de Arabische traditie gegeven aan de koningin van Scheba. Maar genoeg hierover, nu een lezer iets wil weten over het vervaardigen van koude. Daarover een volgende keer. H. Pétillon (Nadruk verboden).

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 2