GOLDEN FICTION In veertig jaar is de dahliacultuur sterk in belangrijkheid gestegen Vijftig jaar geleden gj.olang blijven de tabakken voor in Virginia narijpen in het vat om u die extra zachtheid te geven <~Praa.tótoel IiiïiS v Geheimzinnigheid Wat is de top? NAAIMACHINES 3 Van dag tot dag Scheuring in Venlose veilingorganisatie Ruim 600 tuinders richten nieuwe veiling op Biografie van Anne Frank voor Westduitse radio Dahliavereniging jubileert Kerkelijk Nieuws Van de 18 gemeenten ven er 6 over Spoetnik II goed te zien Receptenboek Uit Haarlems Dagblad van 11 maart 1908 DINSDAG 11 MAART 1958 Een aantal vooraanstaande Amerikaan se geleerden heeft eindelijk krachtig ge protesteerd tegen de steeds grotere mate van geheimhouding, die de Amerikaanse rege ring hun oplegt en die zij beschouwen als een funeste belemmering van de weten schappelijke vooruitgang. Zij zeggen te recht, dat men meer behoefte heeft aan nieuwe vindingen dan aan het geheim houden van oude. Volgens een rapport, dat binnenkort door de Congrescommissie voor de Voorlichting zal worden gepubli ceerd, zou tenminste de helft van wat nu met een etiket „Geheim" of „Topgeheim" in de kast zit opgesloten, kunnen worden bekendgemaakt zonder gevaar voor de nationale veiligheid. Hieruit blijkt dat „geheimhouding" een manie geworden is, waardoor het middel veel erger is dan de kwaal. Bovendien zijn met de klassificatie en schifting van we tenschappelijke gegevens om uit te ma ken of zij al dan niet geheim moeten wor den gehouden zoveel wetenschapsmen sen gemoeid, dat er te weinig overblijven voor het produktieve wetenschappelijke werk. De Amerikaanse „secref'-manie leidt tot de dwaaste situaties. Het kan voorkomen dat een geniaal uitvinder niet meer in staat is, de documenten van zijn eigen vinding in te zien, omdat ze onder „Top geheim" vallen en hijzelf niet behoort tot degenen, die bevoegdheid hebben geheime stukken te bestuderen. Het Amerikaanse departement van Arbeid heeft indertijd statistieken over het gebruik van pindakaas bij het leger tot „Topgeheim" verklaard, omdat men bang was dat de Russen zou den kunnen uitrekenen hoeveel mannen er in het leger zijn. Doch tegelijk worden door het departement van Defensie maan delijks officiële rapporten gepubliceerd met de laatste gegevens over de mankracht van het leger. Deze en dergelijke voorbeelden illustre ren de ernst van de obsessie, die zich van de autoriteiten heeft meester gemaakt en daarbij komt nog, dat deze obsessie niet alleen bestaat ten opzichte van de Russen, doch bij de afzonderlijke onderdelen van de Amerikaanse strijdkrachten ook ten opzichte van elkaar. Dat dit alles de Ame rikaanse geleer-den voor een hopeloze en deprimerende toestand stelt, waarin het genie de moed ontzinkt zich tot het uiter ste in te spannen, behoeft geen betoog. „Menig geheim zou men nooit te weten ko men, wanneer het niet als een geheim werd bestempeld" is een oeroude, doch- altijd geldige persiflage op het geheinizinnige gedoe, dat Amerikaanse geleerden thans de keel blijkt uit te hangen. Een ander spot woord, dat eveneens de dwaasheid van deze overdrijving illustreert, levert ons Alexander Smith in zijn „Dreamthorp": „Als ge uw geheim bewaren wilt, verpak het dan in vrijmoedigheid". Waarmee slechts gezegd wil zijn, dat een vrijmoedig, open verkeer tussen de men sen en de volken de beste waarborg vormt voor verzekering van die enkele, kostbare nationale waarden die inderdaad en te recht als „Topgeheim" kunnen worden be schouwd. Overigens blijkt uit de Amerikaanse si tuatie weer eens temeer, hoe bezwaarlijk het in de praktijk van de huidige wereld constellatie is, een soort van nationale iso latie te handhaven, wanneer die isolatie niet zoals in het dictatoriale staatsbe stel een principe van het systeem is. De halfslachtigheid van een democratisch re gime, dat op zekere punten probeert zijn autocratische mededinger te imiteren, schept voor bepaalde facetten des levens een onhoudbare, vruchteloze en ondraag lijke situatie zoals in dit geval voor de wetenschap, die haar drang naar onder zoek, kennis en vooruitgang niet kan ver loochenen en daarom haar vrijheidsrecht gebruikt om tegen die halfslachtigheid protest aan te tekenen. (Vervolg van pagina 1) even belangrijke zaak als de Duitse her eniging, en dus de verdwijning van die afzonderlijke communistische staat, voor West-Duitsland is. Het zou wel een enorme concessie van westelijke kant moeten zijn, die Moskou ertoe zou kunnen bewegen, Oost-Duitsland op te geven. Onder deze omstandigheden kan een topconferentie, van welke samenstelling dan ook, slechts weinig direct en praktisch nut hebben, en hoe groter het aantal deel nemers, hoe kleiner het te verwachten nut. De conclusie hiervan zou dus zijn, dat, men met het kleinst mogelijke aantal deelnemers zou dienen te beginnen, dus met alleen de Verenigde Staten en de Sov jet-Unie. Bij zulk 'n tête-a-tête zouden wel licht misverstanden uit de weg geruimd en grondslagen voor een betere verstand houding gelegd kunnen worden, waarbij niet aan de concrete belangen van andere landen zou mogen worden geraakt. Daar na zouden die andere landen geleidelijk bij het overleg kunnen worden betrokken. Door een weigering van één hunner op een bepaald punt zou dan echter datgene, wat tevoren bereikt was en wat in al gemene zin voor verwezenlijking vatbaar is niet meer ongedaan behoeven te worden gemaakt. Simon Koster Ongeveer 650 leden van de Coöperatie ve Venlose Groentenveiling hebben beslo ten zich van deze organisatie af te schei den en een nieuwe veiling op te richten. Men hoopt in 1959 de nieuwe veiling te la ten functioneren. Met de bouw van de ge bouwen, opslagplaatsen en dergelijke zal voor de nieuwe veiling een investering van 1.600.000 nodig zijn. Een commissie van goede diensten, be staande uit de voorzitter van de Limburg se Land- en Tuinbouwbond, de directeur van de Coöperatieve Boerenleenbank te Eindhoven, de voorzitter van het Produkt- schap voor Groenten en Fruit en de voor zitter van het Centraal Bureau van Tuin bouwveilingen in Nederland, heeft de splitsing, die door de groothandelaren en de exporteurs wordt betreurd, omdat de be staande veilingapparatuur van voldoende omvang is om alle tuindersprodukten uit Noord-Limburg te kunnen verwerken, niet kunnen verhinderen. Het bezwaar van de afgescheiden te gen de lange duur der veilingen wordt dooi de handel niet gedeeld, omdat Venlo door zijn ligging vlak bij het Westduitse export- gebied toch nog een voorsprong van vier uur op de Westlandse veilingen heeft. De voornaamste bezwaren van de afgeschei denen betroffen interne organisatiekwes ties, met name de overwegende invloed van de numeriek veel talrijkere tuinders bonden uit de Noordlimburgse dorpen op de dagelijkse gang van zaken. Na deze splitsing zal Venlo niet meer de grootste groentenveiling van Nederland hebben. Op de eerste plaats komt dan de Rotterdamse groentenveiling. De tuin ders uit Venlo, Blerik en Tegelen menen echter dat een kleinere veiling ook goed kan renderen en spiegelen zich hierbij aan het voorbeeld van het Westland, waar ook verscheidene kleine veilingen zijn. Alle Westduitse radiostations hebben zondagavond gedeelten van een nieuw boek over Anne Frank uitgezonden. Het boek is geschreven door Ernst Schnabel. Het draagt als titel „Anne Frank Spur eines kindes". De Duitse auteur bracht achttien maanden door met het inviewen van men sen, die Anne Frank in Duitsland, Amster dam en tenslotte in de concentratiekampen van Birkenau en Belsen hebben gekend. De uitzending geschiedde, aldus de inleider van het programma, omdat ei; bij de Duit sers een groot verlangen bestaat meer te weten te komen over Anne Frank, haar le ven en haar omgeving. Het toneelstuk „Het dagboek van Anne Frank" heeft een groot publiek getrokken in Duitsland. Een Duit se vertaling van „Het Achterhuis" werd door honderdduizenden gekocht. ADVERTENTIE 18 maanden Eer gulden genieting voor gj cent (Van onze medewerker voor bloembollencultuur) Dit jaar bestaat de Nederlandse Dahlia vereniging veertig jaai. Een feit, dat voor geheel ons land van belang is, want mede dank zij het werk van deze ver eniging is de dahlia een exportartikel geworden dat jaarlijks voor minstens vier miljoen gulden aan deviezen opbrengst. Voor het zover was, heeft men eerst voor een eerste klas en ziektevrije cultuur moeten zorgen, waarvoor de vereniging tien jaar geleden een speciale keurings dienst heeft opgericht. Daarna kon men er weer over gaan peinzen een van de grootste afnemers, Engeland, te gaan bewerken om de grenzen voor dit pro- dukt open te stellen. De dahlia hoort, evenals bijna alle an dere siergewassen, die van Nederland een bloemenland hebben gemaakt, niet in ons klimaat thuis. Nadat zij in Europa bekend was geworden, waren de Nederlanders be slist niet de eersten, die met de teelt er van begonnen. Aanvankelijk begonnen en kele bloemisten met het telen van dit Cen- traal-Amerikaanse produkt te experimen teren. Door allerlei oorzaken raakte de bloem weer in diskrediet tot wijlen de heer Hornsveld in 1900 met de pioenbloe- mige dahlia's op de markt kwam. Daar na is de teelt in Nederland snel in be langrijkheid gestegen. Met de toename van het aantal handelskwekers kwam ook de lust tot een georganiseerd streven tot verbetering van alles wat met de teelt en handel van dahlia's te maken had. In februari 1918 werd besloten over te gaan tot oprichting van de Nederlandsche Dahlia Vereeniging. Er werd met dertig leden begonnen. De heren J. F. Ch. Dix uit Heemstede, D. Bruidegom uit Aals meer en H. Hornsveld uit Baarn zagen hun initiatief met succes bekroond. Ze hebben de vereniging zien groeien tot wat zij thans is; een sterke organisatie met 470 leden, waaronder samenwerkende ver enigingen. Een van de opmerkelijkste verschijnse len is, dat in deze vereniging van profes sioneel geïnteresseerden ook een plaats is ingeruimd voor amateurs. Er is een uit stekende samenwerking ontstaan, waar door het peil van de produktcn der lief hebbers zeer hoog is komen te liggen. Zij tonen hun aanwinsten op plaatselijke ten toonstellingen en laten deze door de keur meesters van de Dahliavereniging keuren. Keuringen Het spectaculairste werk van de vereni ging vormen de tentoonstellingen, die eigenlijk een keuring zijn. Deze keuring is in de loop van de jaren uitgegroeid tot de schitterende manifestaties, zoals wij ze in Hillegom hebben gezien. De opzet was de keuring ieder jaar in een andere plaats te houden, maar in 1952 zag men kans in de demonstratietuin van het Centraal Bloembollen Comité in Hillegom dahlia's op te planten. Daardoor is er een unieke combinatie ontstaan van een buiten- en binnententoonstelling. Daarom had Hille gom al drie maal de eer van de grote dahliakeuring. Voorts worden keuringen georganiseerd om de houdbaarheid van do bloemen op water te onderzoeken. De eisen die aan de bloemen en planten worden gesteld om in aanmerking te ko men voor getuigschriften zijn hoog. Een aantal planten moet op de proeftuin in Aalsmeer worden opgeplant, waar ze vol gens een puntentelling worden beoordeeld. Pas daarna gaat men onderzoeken of de rest ook zo goed is, dat een getuigschrift eerste klasse kan worden uitgereikt. Al dit werk van de keuringen wordt ge daan door een dahlia-comité, waarin leden van de Koninklijke Algemeene Vereeni ging voor Bloembollencultuur en van de Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkun de zitting hebben. (Er is met deze organi saties al van den beginne af een zeer nau we samenwerking, evenals op het gebied van de onpersoonlijke reclame. Onder meer worden gekleurde platen verspreid en wordt deelgenomen aan buitenlandse tentoonstellingen. Sinds tien jaar worden de dahlia's ook op virus gekeurd. Aanvankelijk had men hiervoor weinig aandacht. De heren H. Carlée en K. Velthuys brachten dit virus in 1929 al ter sprake, maar hot advies van de Plantenziektenkundige Dienst was vrij geruststellend. Men onderkende het ge vaar nog niet. Pas later toen er interna tionale handelsbelemmeringen kwamen heeft men de hulp van de P.D. en profes sor Van Slogteren ingeroepen, hetgeen re sulteerde in de Dahliakeuringsdienst. De ze werkt thans uitstekend en nu kunnen de kwekers trots zeggen, dat zij een ge zond produkt op de markt brengen. Ook op het gebied van de handel is de vereniging zeer actief geweest. Zelfs sprak men reeds kort na de oprichting over mi nimumverkoopprijzen. Het is er niet van gekomen, hoewel er later wel regelingen werden getroffen. In de loop van veertig jaar is er een zeer gevarieerd aantal groepen dahlia's ont staan. De heer A. P. Csizik nam op zich een index samen te stellen, niet wetend, dat hij aan een zeer moeilijk werk begon. In 1938 was de index klaar. Hierin werden alle tot dan toe bekende dahlia's, in groe pen onderverdeeld, opgenomen. In dit ju bileumjaar zal er weer een worden uit gegeven. De vereniging wordt nu al achtentwintig jaar geleid door de heer J. F. Ch. Dix, die haar dus door de allermoeilijkste pe rioden heen heeft geloodst. Dit jubileum is echter geen aanleiding tot uitbundige feestvreugde, een herinnering tijdens de jaarvergadering was alles wat de leden er van bemerkten. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Wannepcrveen (toez.) J. Fol- kertsma, vicaris te Meppel; beroepen te Hoogeveen (vac. G. C. Severijn) (toez.) C. J. P. Lam te Poortvliet (Zld.), te Voorburg (vac. P. A. Elderenbosch) A. Th. Rothfusz te Renkum. Geref. Kerken Beroepen te Grootegast B. Smilde te Ga rijp; te Helpma (Gron.) W. M. de Bakker te Maasdijk. Aangenomen naar Goes (vac. R. A. Flinterman) E Jansen te Aduard. Evang. Luth. Kerk Bedankt voor Zwolle en Enschedé H. L. G. Ouwerkerk le Tiel. Remonstr. Broederschap Aangenomen naar Arnhem D. Tjalsma te Groningen; aangenomen naar Bussum P. Pols te Hengelo. (O.). Herindeling Schouw en-Duivel end Gedeputeerde Staten van Zeeland heb ben thans aan de gemeentebesturen van Schouwen-Duiveland het wetsontwerp ge stuurd, dat de nieuwe gemeentelijke her indeling van het eiland zal regelen. Van de achttien gemeenten zullen er, indien dit ontwerp te zijner tijd door do Staten-Ge- neraal wordt aanvaard, slechts zes over blijven. Zij zullen de volgende namen krij gen: Wcsterschouwen (thans de gemeenten Burgh, Haamstede, Renesse, Noordwelle en Serooskerke, totaal aantal inwoners onge veer 4000); Middenschouwen (thans de ge meenten Kerkwerve. Eikerzee, Ellemeet en Duivendijke. totaal aantal inwoners onge veer 1900); Tergouwe (thans de gemeenten Brouwershaven, Dreischor, Noordschouwe en Zonnemaire), totaal aantal inwoners on geveer 3800); Zierikzee, ongeveer gelijk aan de huidige gemeente, met een geringe uitbreiding met gebied van Ouwerkerk en Nieuwerkerk, namelijk de polders Groot- en Klein-Bettewaerde en de Gouweveer- polder); Duiveland (thans de gemeenten Ouwerkerk, Nieuwerkerk en Öosterland, totaal aantal inwoners 3700) en Bruinisse (gelijk aan de huidige gemeente met en kele grenswijzigingen). Als datum van ingang van deze nieuwe indeling noemt hot wetsontwerp 1 januari 1960. De raden van de nieuw te vormen ge meenten zullen voor 1 december 1959 geko zen moeten worden. Het aantal zetels van deze raden is dan als volgt: Duiveland 11 zetels, Middenschouwen 7 zetels, Tergouwe 11 zetels, en Weslerschouwen 11 zetels. De raden van de 18 gemeenten op het eiland moeten vóór 15 april aan Gedepu teerde Staten hun mening over het ont werp kenbaar maken. De tweede Russische kunstmaan zal volgens de Sterrenwacht te Utrecht, de komende dagen steeds beter te zien zijn. Tijdens het weekeinde zal zij als een zeer helder stralende ster in de morgenuren reent over Nederland koersen op oen hoog te van ongeveer 750 kilometer boven het aardoppervlak. De onzekerheid der voor spellingen is voor het begin van deze week niet groter dan twee lot drie minuten, maar de tijdstippen voor het einde van de week kunnen tien tot vijftien minuten fout zijn. De kunstmaan beweegt zich van noord west naar zuid-oost. In het begin van de weck is zij in het noord-oosten te zien, later in het zenith. datum tijdstip hoogte dinsdag 5.42 50 graden woensdag 5.35 50 graden donderdag 5.27 70 graden vrijdag 5.18 70 graden zaterdag 5.07 zenith zondag 4.55 zenith maandag 4.42 zenith ADVERTENTIE Alle me/ken, dus ruime keuze ENGEL, Gr. Houtstr. 181 - Tel 14444 Een reddingsbrigade in de Amerikaan se staat Massachusetts specialiseert zich in hel werken in ijskoud water. Het zijn allemaal vrijwilligers, die zich verenigd hebben in een club, met het doel bij ongelukken hulp te kunnen bieden. Zij maken gebruik van een speciaal soort kleding, zoals de foto toont, en wagen zich niet. in het water zoals de Z aandam.se club van de „ijsberen" doet. de fT" ,,'n Beetje tè" In het Zwitserse wintersportplaatsje kocht ik verleden week een Hollandse krant en binnen enkele minuten werd het mij duidelijk, dat er op dat moment waar schijnlijk meer sneeuw in de Kennemer Duinen lag dan op de mij omringende hel lingen. Waaruit weer duidelijk blijkt hoe onbezonnen die depressies en hoge druk- gebieden daar boven aan het stoeien zijn. Zonder zich ook maar iets aan te trekken van de fragiele bovenleidingen van de Ne derlandse Spoorwegen of de lokkende fol dertjes van de reisbureaus. En wat de wintersport betreft, dat is toch al een be drijf waarbij het gauw een beetje „te" is. Er ligt óf te weinig sneeuw om te skiën, öf het sneeuwt er te veel en dan is er weer te weinig zon. Als de weersomstan digheden eindelijk ideaal zijn, ga je in de rij staan voor de skilift en duurt het te lang voor je boven bent in verhouding tot de afdaling, die meestal te snel ver loopt met alle daaraan verbonden kwet suren. Overdag paradeert in het plaatsje het niet-skiënd publiek in te mooie kleren langs te dure winkels en 's avonds zitten de wintergasten in te dikke truinen in te heet gestookte danslokalen. De gebronsde skileraren zijn te knap om nog als eerlijke concurrenten te kunnen worden be schouwd en de gipsverbanden zijn te tal rijk om je niet een dodelijke angst voor de skisport bij te brengen. Denk nu evenwel niet, dat ik een hekel heb aan wintersporten. Integendeel, nadat ik die Hollandse krant gekocht had, spoed de ik mij naar een riant café-terrasje, waar de thee iveliswaar te slap was, maar vanwaar ik uitzag over een landschap, dat haast te mooi was om écht te zijn. De zon straalde over de besneeuwde daken van chalets en oude Walliser huisjes. Kleurige arresleden voerden, onder vrolijk belge rinkel, nieuwe gasten naar de talloze ho tels. Een skileraar passeerde met een schare bontgeklede peuters, op weg naar de kinder-skischool. En de melkboer gleed vredig door de dorpsstraat, de kist m.et flessen vóór zich op z'n bobsleetje. Toen naderde er een kostbaar uitge voerd echtpaar van onmiskenbaar Ameri kaans origine terwijl uit tegengestelde richting een gezelschap in zicht kwam, dat evenmin de letters USA op de skitruien behoefde te dragen om zijn herkomst te bewijzen. Zij passeerden elkaar vlak bij mijn ta feltje en plotseling bleef de man van het echtpaar, als door de bliksem getroffen, staan .en brulde: „HeyH How are you, old boy?" De aangesproken landgenoot kon hem niet direct thuis brengen en nu riep ook de vrouw met schelle stem: „Don't you remember? Vijf jaar geleden hebben we jullie hier ook ontmoet!!" „Toen had je net je been gebroken", da verde de man weer, breed lachend alsof hij zich een goeie mop herinnerde. „Heil, yes!" kreet iemand van de tegen partij ineens. „Jouw naam is Bird! Is 't niet?" „Yes, the name is Bird!", schetterde de vrouw opgewonden. „Ik herkende jullie meteen!!! How nice En er volgde een hereniging, die tot ver in het dal hoorbaar moet zijn geweest. Zoals ik al zei: in zo'n plaatsje is alles gauw een beetje „te", en zelfs echte Amerikanen doen in die stille wereld van sneeuw en zacht belgerinkel soms net even tè Amerikaans aan. Am. de Vita ADVERTENTIE Zaterdag heelt uw vakman-slager voor u klaar liggen een reuze handige boekhand „Wat zullen wl| morgen eten?" Gratia krijgt u Iédere week van hem een nieuw receptenblad met: vijl recepten voor héérlijke schotels die mékkolijk zijn klaar te maken, één leestrecept uit do hoge keuken van telkens een andore beroomde chel-kok én een hoekje met nuttigs tips over vlees en vleeswaren! Zo krijgt u een onschatbaar Receptenboek mat moer dan 300 apociale rocopten (ook dieet- en ver- magorlngsrocopten) bij elkaar - niet voor (7 90 maar gratia Vraag vast uw doolnemendo elogor, een band voor u te reaerveren! UTRECHT De aanmerkelijke ver betering, door Gedeputeerde Staten aangebracht in de jaarwedden van burgemeesters, secretarissen en ont vangers, is allerminst naar den zin van den gemeenteraad van Willeskop, om dat deze van meening is, dat deze functionarissen veel te duur worden voor de gemeente. De raad wil nu, dat de burgemeester tevens secretaris wordt, om de jaarwedden tot één te combineeren. Men heeft geprobeerd den secretaris, tegen wie overigens geene bezwaren bestaan, tot bedanken te nopen, doch deze is daartoe vrijwillig niet bereid. De raad heeft er nu wat anders op gevonden door de kantooruren van den secretaris zoodanig te wijzigen, dat hij wel genoodzaakt is zijn ontslag te vra gen. Wat is toch het geval. De secre taris is tevens secretaris van het na burige Montfoort, dat hem een hogere wedde betaalt dan Willeskop. De raad van Willeskop heeft voor hem nu de zelfde kantooruren vastgesteld als in Montfoort, zoodat de secretaris wel ge dwongen wordt, één van de twee ge meenten vaarwel te zeggen. En gezien het verschil in belooning is het niet twijfelachtig, welke dat zijn zal.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 5