AMSTLEVEN EEN WOELIGE TIJD Deskundigen over voor en tegen van commerciële televisie ETNA Televisite BUMBELENDEWENSHOORN r L Agenda voor Haarlem 4 IIUICII1 NABESllOUWINéËM Allerlei actualiteiten Frankrijk-Spanje Wereldkampioenschap voetbal duur voor t.v. Twee vergaderingen van leden „Renate Leonhardt" RECLAME IN TV - JA OF NEE ƒ226.— Herstel vertraagd De radio geeft woensdag T elevisieprogramma Bij Carel Enkelaar ONS VERVOLGVERHAAL DOOR WERNER STEINBERG j Drie doden in het verkeer MAKKELIJKE KEUZE BAKKER'BEHANG MARCHWOOD 8 Ons nieuwe feuilleton DINSDAG 11 MAART 19 58 Al was het dan maai- een voorspelling, wat we een man, die het voorspellen kan, een paar dagen geleden in deze rubriek hebben laten zeggen over een volledige overschaduwing van de geluidsomroep door de televisie binnen tien jaar leek toch nog wel achter de horizon der waarschijn lijkheden te liggen. Een volledige over schaduwing betekent, dat de beeldomroep de radio ook met de nieuwsdienst de pas zal kunnen afsnijden. Wat we totnogtoe de journaals dan buiten beschouwing ge laten aan televisieprogramma's met een pretentie van actualiteit konden zien, had in doorsnee toch nog een te faculta tief karakter dan dat op het punt van nieuwsvoorlichting concurrentie met de radio binnen afzienbare tijd denkbaar leek. In de zesde, gisteravond uitgezonden af levering van „Meridiaan" in het AVRO- televisieprogramma begon het evenwel op concurrentie te lijken. Het nieuwselement stond daarin sterk, deze zesde aflevering onderscheidde zich daardoor aanmerke lijk van de voorgangers en al ging de commentator Dick de Vilder een half uur over zijn tijd, hij slaagde erin oog en oor vijf kwartier aan één stuk gesperd en ge spitst te houden. Eerst gaf mr. G. B. J. Hilterman zijn mening over de situatie in Indonesië, daar na kregen we een bloemlezing van de kunst, die over enkele maanden op de Wereldtentoonstelling in Brussel de pavil joens zal sieren. Vervolgens kwam een Amsterdamse bakker in het beeld, die ons de achterkant van zijn hoofd toedraaide en wees op een knobbel, waaraan hij de vin ding van een snelheidscontroleur voor automobielen te danken heeft. Na een trot se demonstratie van het instrumentje maakte hij plaats voor de correspondent van de AVRO in New York, die vertelde over zijn voorbereidingen voor een twee de tournee van het Concertgebouw-Orkest en een eerste tournee (in augustus) van de moppenverteller Max Tailleur door de Verenigde Staten: voor beide tournees zijn de zalen al bij voorbaat uitverkocht. „Me ridiaan" bracht daarna een bezoek aan het vijfennegentig jaar bestaande rust oord voor oud-militairen Bronbeek, waar Dick de Vilder een oudgediende aan het woord liet „over vroeger" dan weet men het wel. De man was bijna een kari katuur, zo echt. Om de verscheidenheid nog wat groter te maken was de correspondent van de AVRO in Parijs, Jan Brusse, naar de stu dio gekomen om te vertellen, dat het hem niet gelukt was een onderhoud te krijgen met de Franse schrijfster Frangoise Sa- gan, maar hij vertoonde een filmpje over een repetitie van het ballet „Le rendez vous manqué", waarvan binnenkort in ons land enkele voorstellingen worden ge geven benevens een paar fragmenten uit de juist gereed gekomen film Bonjour Tristesse". Via de rubriek „Ziet u er iets in?" waar-wij nog altijd minder'in zien dan (getuige het aantal inzendingen) een heleboel andere kijkers kwam de AVRO aan het slot van het programma: verto ning van een film over het testen van men sen en materialen voor het vliegen met su personische snelheden. Brrrr, maar wel boeiend. Beêldschermer Het is niet onmogelijk dat alle toe gangsbewijzen voor de wedstrijden in de eindronden van het wereldkampioenschap voetbal in de voorverkoop verkocht zullen worden. Maar zelfs in dat geval zullen de televisie-maatschappijen er niet goedko per afkomen, zo heeft Holger Bergerus, se cretaris-generaal van het organisatieco mité verklaard. Als de televisie-maatschappijen het ge vraagde bedrag niet betalen, zullen er geen t.v.-uitzendingen zijn. De heer Berge rus zou het onbillijk achten ten opzichte van de velen, die kaarten hebben gekocht in de veronderstelling dat ze de wedstrij den niet op het t.v.-scherm zouden zien, als men later de t.v. voor een gering be drag toch toeliet. Hoeveel precies aan t.v.- rechten verlangd wordt is niet bekend, maar waarschijnlijk loopt het bedrag naai de 730.000 gulden (1 miljoen kronen). De vergadering van de aandeelhouders van de Coöperatieve Vereniging „Renate Leonhardt", die door een actiecomité is uitgeschreven, is uitgesteld tot volgende week dinsdag. De heer P. Visser, voorzitter van de ver eniging, deelde ons vanmorgen mee, dat hij een vergadering met zijn aandeelhou ders houdt op maandagmiddag, 17 maart in het Gebouw voor Kunsten en Weten schappen te Utrecht. ADVERTENTIE GASFORNUIZEN MOMENTEEL UIT VOORRAAD Keuze uit 10 verschillende merken. Bet. desgew. in overleg. Zeer lage rente. Telefoon 15558 - 27674 VAN ZANTEN - GIERSTR. 31 Per dag komen er in Nederland vijfhon derd televisietoestellen in de huisgezinnen bij. Afgelopen zaterdag was het aantal ge registreerde toestellen 282.277. Met deze mededeling opende de voorzitter van het Genootschap voor Reclame, jhr. W. van Andringa de Kempenaer, maandag een studiedag over „Reclame in de televisie" in het Kurhaus te Scheveningen. In aanwezigheid van enkele kamerle den en vertegenwoordigers van het minis terie van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen verklaarde jhr. de Kempenaer dat het genootschap zich beijvert voor de ethische, sociale, esthetische en economi sche waarden in de reclame en de erken ning, bevordering en studie daarvan. Op deze grond bestreed spreker de opvatting, dat toelating van reclame in de televisie het peil der uitzendingen ongunstig zou beïnvloeden. Verenigbaar De auteur Ben van Eysselsteijn verde digde de stelling, dat „culturele en com merciële belangen verenigbaar zijn". Hij noemde de opvatting, dat culturele belan gen nergens aanraking hebben met econo mische belangen, verouderd, negentiende- eeuws. Op grond van een reeks citaten be toogde spreker, dat de zware, hardnekki ge overtuiging, dat kunst geheel buiten de commerciële sfeer zou liggen, onjuist is. Dwaas is te veronderstellen, dat de in spiratie van de kunstenaar ontspruit aan een soort goddelijke geest en dat die van bijvoorbeeld de uitvinder van de Mam mon stamt. In redelijkheid zijn culturele en commerciële belangen verenigbaar, maar alleen indien zij wederzijds vere nigd zijn op het hoogste niveau, aldus de heer Van Eysselsteijn. Niet smaak bedervend De heer D. Schiferli bestreed de opvat ting, dat reclame smaakbedervend zou zijn. De reclameboodschap dient positief en gunstig te zijn, daar zijn de reclame vakmensen diep van doordrongen. Recla me kan zich geen smaakbederf veroorlo ven, omdat zij anders niet geaccepteerd wordt. Tekenend voor het vakmanschap op reclamegebied in Nederland is bijvoor beeld, dat tal van televisie-reclamefilms voor de Verenigde Staten in Nederland worden gemaakt. In één minuut worden met behulp van geest, humor en vakman schap boodschappen vervat, die ook infor matief tot de beste ter wereld behoren. Hij stelde, dat in Nederland een uitste kend klimaat voor het maken van verant woorde reclame bestaat. Over de invloed van reclame op de televisie-programma's merkte spreker op, dat in ons land, ge zien de Nederlandse hang naar waarbor gen, de verantwoordelijken voor het pro gramma zeker uitgerust zullen worden met goede culturele pantserplaten. In een geestig betoog vertelde mevrouw L. C. Goedhart-de Moet van ervaringen met de commerciële televisie als huis vrouw in Engeland. Haar vrouwenclub stelde vast, dat men door televisie-„com- mercials" niet meer kan ophouden met het proberen van nieuwe dingen, maar men doet tegelijkertijd veel kennis van allerlei artikelen op. Het standpunt van adverteerders over reclame in de televisie werd onder meer ook besproken door de heer R. Rij kens, directeur van „Elida" (Unilever) in Ham burg. Deze spreker zei vóór televisiere clame te zijn, indien men met dit middel het publiek wel doeltreffend en economisch kan bereiken. Dit betekent, dat de kijk dichtheid voldoende moet zijn en dan zou den de adverteerders bereid zijn zendtijd, net als advertentieruimte in een krant, te kopen. De organisatoren van uitzendingen moeten deze dus zo attractief mogelijk maken, waardoor televisie voor de adver teerders als massacommunicatiemiddel van positief belang kan worden. Dit bete- Donderdagmiddag 13 maart zal de N.T.S. de uitzending uit Parijs van de voetbalwedstrijd Frankrijk—Spanje over nemen. De uitzending begint om kwart voor drie en duurt tot kwart voor vijf. Commentaar wordt gegeven door Aad van Leeuwen. Onlangs werd dr. E. D. Spelberg, predi kant-directeur van de V.P.R.O. in het zie kenhuis opgenomen voor een kleine opera tieve behandeling. Tengevolge van een complicatie, die van geringe omvang is, is het herstel enigszins vertraagd en zal het wat langer duren voordat dr. Spelberg zijn werkzaamheden bij de V.P.R.O. kan her vatten. Naar aanleiding hiervan worden de uitzendingen van de rubriek „Gesprekken met luisteraars" voorlopig opgeschort. HILVERSUM I 402 M. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 19.30 VPRO. 20.00—24.00 VARA. VARA: 7.00 Nieuws. 7.10 Gymn. 7.20 Gram. 8.00 Nieuws. 8.18 De Ontbijtclub. 9.00 Voor de vrouw. (9.35—9.40 Waterst.). VPRO: 10.00 Schoolradio. VARA: 10.20 Gram. 11.00 Gevar. progr. 12.00 Lich te muz. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Voor het platteland. 12.38 Orgelspel. 13.00 Nieuws. 13.15 Tentoonstellingsagenda. 13.20 Dansmuz. 13.50 Me dische kroniek. 14.00 Strijkkwartet. 14.30 Voor de jeugd. 16.30 Gram. 17.25 Orgel, harp, viool en zang. 17.50 Regeringsuitz.Emigratierubr. Het emigra tiepraatje van H. A. van Luyk. 18.00 Nieuws en comm. 18.20 Act. 18.30 R.V.U.: Ethiek en techniek, door dr. C. J. Dippel (eerste lezing). 19.00 Voor de kinderen. 19.10 De Katholiek en zijn partij, caus. 19.25 VARA-Varia. VPRO: 19.30 Voor de jeugd. VARA: 20.00 Nieuws. 20.05 Tussen de re gels door. 20.15 De Ivoren Toren, hoorspel. 21.45 Internat, finale Eurovisie Song Festival 1958. 22.45 Tussen mens en nevelvlek, caus. 23.00 Nieuws. 23.15 Lichte muz. 23.50—24.00 Soc. nieuws in Es peranto. HILVERSUM II 298 M. 7.000—24,00 NCRV. NCRV: 7.00 Nieuws en SOS-ber. 7.10 Gewijde muz. 7.50 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws en weerber. 8.15 Gram. 8.30 Lichte muz. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Waar voor uw geld. 9.35 Kon. Mil. Kapel. 10.05 Gram. 10.30 Morgendienst. 11.00 Gram. 11.15 De zaak Vampier, hoorsp. 12.05 Gram. 12.30 Land- en tuinbouwmeded. 12.33 Oude muz. 12.53 Gram. of act. 13.00 Nieuws. 13.15 Met PIT op pad. 13.20 Operafragmenten. 14.10 Gram. 15.30 Kamer- muz. 16.00 Voor de jeugd. 17.20 Meisjeskoor. 17.40 Beursber. 17.45 Gram. 18.00 Leger des Heilsmuz. 18.15 Spectrum van het Christelijk organisatie- en verenigingsleven. 18.30 Koorzang. 18.50 Gram. 19.00 Nieuws en weerber. 19.10 Op de man af. caus. 19.15 Orgelconc. 19.30 Buitenl. overz. 19.50 Gram. 20.00 Radiokrant. 20.20 Bidstond voor ge was en arbeid. 21.20 Gram. 21.35 Lichte muz. 22.05 Filmbeschouwing. 22.15 Pianorecital. 22.45 Avond overdenking. 23.00 Nieuws. 23.15 Sportuitsl. 23.20 —24.00 Platennieuws. BRUSSEL 324 M. 12.00 Gram. 12.30 Weerber. 12.34 Gram. 13.00 Nieuws. 13.15 Gram. 14.00 Schoolradio. 16.00 Koer sen. 16.02 Gram. 16.15 Omr.ork. 17.00 Nieuws. 17.10 Kamermuz. 17.50 Boekbespr. 18.00 Caus. 18.20 Gram. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Vlaamse liederen. 20.00 Omr.koor en -orkest met medew. v. sol. 22.00 Nieuws. 22.15 Caus. 22.35 Ka mermuz. 22.55 Nieuws. 23.00 Voor de zeelieden. VOOR WOENSDAG NCRV: 17.00—17.40 Voor de kinderen. NTS 20.00 Zweedse TV-film. 20.30 Pools zang- en dans theater te Parijs. 20.45 Muzikale film. 21.00 22.10 Eurovisie Song Festival 1958: Intern, finale. Voor de heer Carel Enkelaar verander de er niet zo heel veel in de aard van zijn werk toen hij ruim twee jaar geleden zijn betrekking bij De Volkskrant opgaf om het hoofdredacteurschap van het N.T.S.-jour naal op zich te nemen. De kern bleef im mers het opsporen, bijeenbrengen, schif ten en opdissen van alles wat het publiek interesseert of wat het behoort te interes seren. Slechts werd het bedrukte papier vervangen door het belichte celluloid. Dat materiaal bleek in de praktijk echter al spoedig voor uitbreiding met foto's, kaar tjes en grafieken vatbaar. Nog een stap verder en de nieuwslezer-commentator kwam in het beeld en vandaar naar het rechtstreeks uitgezonden vraaggesprek was nog maar een heel korte afstand. De gerëfeTde dfljkers nïëfkten~al s'poédig eën zekere terughoudendheid op in het gebruik van de laatste twee journaalvormen. Die constatering leidde bij sommigen tot de gevolgtrekking dat de componenten van de N.T.S. het journaal te weinig armslag gunden omdat het anders teveel op hun eigen terrein zou komen. De heer Enke laar herleidt deze veronderstellingen met een rustig betoog naar de proporties der werkelijkheid. Natuurlijk heeft elk der om roepverenigingen bij de oprichting van het gezamenlijke journaal een stukje autono mie prijs gegeven en streeft men er naar bepaalde actuele gebeurtenissen ook in eigen rubrieken door geestverwante spe cialisten te blijven behandelen. In de prak tijk leidt dit echter geenszins tot beknot ting van het journaal. Dat men de nieuws lezer-commentator slechts bij uitzondering in het beeld ziet, komt voort uit de opvat ting van de hoofdredacteur, dat dit alleen dan het geval dient te zijn wanneer er wer kelijk belangrijk nieuws is. En ten aanzien van het interview is er al heel weinig re den om onderscheid te maken tussen het verfilmde en het rechtstreeks uitgezonden gesprek. De keuze daartussen wordt steeds op praktische overwegingen en in overeen stemming met de betrokken partner be paald. Daar men een journaalfilm in an derhalfuur voor uitzending gereed heeft, is het tot zes uur 's avonds mogelijk van celluloid gebruik te maken. Het N.T.S.-journaal is het minst omstre den en het meest geprezen programma onderdeel van de Nederlandse televisie. I Dit geeft wel een.-, voet aan de opvatting, dat de journaalredactie niets meer te wen sen heeft. De heer Enkelaar komt dan di rect met een verlanglijstje in het geweer, waarop bovenaan de uitbreiding der zend tijd staat. Die wens staat overigens op het punt vervuld te worden: over enkele maan den zal er een vierde journaaluitzending bijkomen en wellicht ook een wekelijkse samenvatting van het nieuws. De vergro ting van de zeer kleine staf waarmee het journaal wordt geproduceerd heeft inmid dels ook haar beslag gekregen. Een van de problemen welke nog dringend om een oplossing vragen betreft de overkomst van het buitenlands nieuws. Op het ogenblik geschiedt dat nog steeds met behulp van het voor de televisie te langzame vlieg tuig. Men zou de bestaande straalzender verbindingen van het Eurovisienet eigen lijk moeten gebruiken om het internatio nale televisienieuws door te geven, maar dat stuit op een aantal technische en orga nisatorische moeilijkheden door de veel heid van de dan tot stand te brengen ver bindingen en de uiteenlopende waardering van de geboden stof, waarop men boven dien geen invloed kan uitoefenen. Hier zou de band, waarop dus geen geluid maar beelden worden vastgelegd, uitkomst kun nen bieden. Dit procédé bevindt zich ech ter nog in het laboratoriumstadium. In noodgevallen kan men natuurlijk nog z'n toevlucht nemen tot telerecording, welke echter van veel mindere kwaliteit is. Het correspondentennet voor het binnenlandse nieuws wordt geleidelijk uitgebreid. Men profiteert nogal eens van het enthousias me van amateurfilmers of zomaar van mensen die het televisiejournaal een goed hart toedragen, zoals die Haarlemmer, die op weg van Leeuwarden naar Groningen juist langs het brandende bejaardentehuis in Veenwouden kwam en daarvan prach tige opnamen voor de eerstvolgende jour naaleditie „schoot." Voor een herhaling van het journaal aan het eind van het dagelijkse programma bleek de heer Enkelaar niets te voelen. „Een journaal dat voor uitzending om acht uur is bedoeld „doet" het om tien, elf uur niet meer. Het zou moeten worden aangepast Ran dé dhn geldende stand van het nieuws. In feite zouden we een geheel niëüw 'jötïrrié'Rl rïi'tfëten makëh èh' daar voor hebben we natuurlijk te weinig men sen." Om stof hebben de hoofdredacteur en zijn medewerkers nog maar één keer verleger gezeten toen het luchtverkeer door mist onmogelijk was. Men heeft aan de Beeresteynerlaan in Bussjam echter „luxe dingetjes" genoeg, zelfs met een actuele inslag achter de hand om toch nog iets aantrekkelijks te „versieren." Natuurlijk hebben we het ook nog even gehad over de in ons blad gewraakte beel den van de arrestatie van Sara Churchill en van een Amerikaanse jeugdige misda diger. De heer Enkelaar merkte op, dat men in deze plaatjes meer heeft menen te zien dan ze werkelijk behelsden en zoals ze bedoeld waren: een karakteristiek nieuwselement van een bepaalde sociale problematiek. Tenslotte achtte hij het on juist om het journaalbeleid te beoordelen op grond van een fragment van zes secon den waar tegenover vele tientallen uren aan films onvertoond in het archief bleven ten bewijze van de voorzichtigheid welke ten aanzien van de uit te zenden stof werd betracht. J. H. Bart man En zo stonden daar Bumbel en kapitein Molla aan boord van De Vrije VogelZe keken hun ogen uit, want het schip ivas weer helemaal splinternieuw geworden! Dat was de tovermacht van het Wensmannetje. Ja, alles was weer in orde. De gebroken masten stonden weer stevig rechtop, de ge scheurde en verbrande zeilen hingen weer heel aan de raas. En Bumbel keek tevreden rond, terwijl hij op de brug stond.., 121-122 kent allerminst, dat de organisatoren laag-bij-de-grondse programma's moeten geven. Er zijn bewijzen te over uit vele landen, dat men bepaald geen program ma's op laag niveau wenst. Er moeten waarborgen voor sociaal en cultureel peil zijn. De adverteerder heeft in de laatste vijfentwintig jaar veel sociaal verantwoor delijkheidsgevoel gekregen en is zeker ge kant tegen uitwassen, zodat hij beslist geen uitzendingen wenst die tegen de goe de smaak indruissen. De verantwoordelijkheid voor de pro gramma's moet niet bij de adverteerders, liggen, maar bij de exploitant van het medium. Gezien de Engelse resultaten met spoi-tieve strijd tussen B.B.C. en com merciële televisie om programmaverbe teringen acht de heer Rij kens een aparte organisatie voor commerciële televisie juist. In Duitsland, waar de beginnende commerciële televisie in handen der om roeporganisaties ligt, is het omlijstende programma vrij dubieus van kwaliteit. Spreker wees tenslotte op de komende gemeenschappelijke markt, waarin ook Nederland het medium commerciële tele visie niet zal kunnen missen, teneinde de industrie in staat te stellen in de interna tionale concurrentie mee te komen. Daar bij zal de adverteerder de waarde van te levisiereclame op een goudschaal moeten wegen, omdat de veronderstelling, dat reclame de produkten onnodig duur maakt bepaald niet opgaat. Onvoldoende talent De heer J. Kassies, secretaris van de Raad voor de Kunst, constateerde dat in Nederland geen voldoende talent voor der tig uur televisie-uitzendingen per week aanwezig is. Op het aanwezige talent wordt roofbouw gepleegd. Eén en ander is het gevolg van decennia lange verwaarlozing van een redelijk cultuurbeleid. Een ver standige aanpak is nodig, want talent komt er niet vanzelf. Een beheersing van het métier moet met talent samengaan. Vor ming van talent, welk talent in aanleg voldoende aanwezig moet worden geacht, zal aanzienlijke investeringen naast samenwerkingsvormen tussen instellin gen op cultureel gebied vergen. Ge'b'euft dit niet, dan zal het op grond van de thans krappe „talenten-markt" aanbiedingen regenen, die met de commercie alles en met artisticiteit niets te maken hebben, aldus de heer Kassies. Niet contre-coeur De heer J. P. Coelingh, voorzitter van de Bond van Adverteerders, bleek van me ning dat adverteerders om redenen van mogelijke discriminatie van andere ad- •verteerders geen invloed in de exploitatie van de commerciële televisie mogen heb ben. Wanneer commerciële televisie tot stand komt, dan hoopt spreker, dat dit zal gebeuren in een zonnig klimaat, waarin niet contre-coeur gewerkt zal worden. Dit zal het Nederlandse bedrijfsleven ten ze gen kunnen zijn. Vóór, tijdens en na het koffie-uur heeft Philip Dorte, een Engelse deskundige in t.v.-reclame, uiteenzettin gen en demonstraties gegeven over de commerciële televisie in Engeland, die, naar hij constateerde, een reputatie van integriteit heeft opgebouwd. Aan het slot der lezingenreeks is nog een aantal type rende Engelse commerciële televisie-uit zendingen getoond. ADVERTENTIE "WSTlEVtN 95. De gewone, zakelijke dingen waren geregeld. Euge nie zou kunnen leven, als hij er niet meer was. Hij wilde echter ook zijn geesteswerk afsluiten. Met vreugde vernam hij dat zijn vriend Laube in het voorjaar van 1847 opnieuw naar Parijs zou komen. In het voorjaar voelde Heine zich altijd weer wat opleven. In het algemeen hield hij thans zijn deur voor be zoekers gesloten, aangezien hij zijn zwakke krachten wilde sparen om nog te werken. En zo kon het gebeu ren, dat Laube niet binnengelaten werd, toen hij zich aan Heine's appartement meldde. Toen Heine van deze vergissing hoorde, was hij buiten zichzelf van boosheid en besloot onmiddellijk zelf zijn vriend te gaan opzoeken. Laube logeerde in een hotel in de buurt van het Louvre. Vanuit zijn raam zag hij een rijtuig voor het hotel stilhouden, waaruit een man stapte, die zich moeizaam, steunend op een dikke stok, voortbewoog en voorzichtig tastend zijn weg zocht. Laube huiverde. Was deze zieke, oude man Heinrich Heine? Heine, die hij gekend had als een vrolijke, geestige, knappe jonge man, met zwierige, door de wind verwaaide haren. Bleek zat Heine tegenover Laube in diens hotelka mer. Laube was bang, dat ook zijn geest was aange tast, maar deze bleek helder en scherp te zijn als voorheen. Heine sprak met hem over zijn werk en over zijn wens om orde te scheppen in alles wat hij na zou laten. Dagenlang werkten de beide mannen in Heine's woning. Laube las voor en Heine sorteerde, wat vernietigd moest worden en wat kon blijven. Hij zei tegen Heine: „Toen ik uw doodsbericht las, heb ik onmiddellijk een grafrede geschreven". Heine lachte. „Geeft u die aan mij! Ik wil graag lezen wat men na mijn dood over mij zegt!" „Het was niets dan goeds", antwoordde Laube. Heine zweeg. Zijn mondhoeken trilden even. „Dat kunt u nu wel zeggen, maar ik zou u die rede graag horen voordragen", merkte hij op. Laube deelde hem mee, dat hij zijn rede aan de „Augsburger Allgemeine" had gezonden en beloofde hem terug te vragen. Het sorteerwerk, dat hij met Laube's hulp verricht te, was bijna beëindigd. Zijn toestand verergerde zo danig, dat de doktoren hem élke inspanning verboden. Heimelijk werkte hij echter nog met zijn vriend door. Het was alsof zijn ziekte hem nog in de gelegenheid had willen stellen om dit werk klaar te krijgen, om zich daarna in verhevigde vorm te manifesteren. Heine kon 's nachts de slaap niet meer vinden. Dag en nacht lag hij op zijn bed en tastte naar Euge nie's hand. Er was steeds een vriendelijke lach op haar gezicht, maar in haar stem hoorde hij haar dodelijke ver moeidheid. Ze waakte dag en nacht bij hem en wei gerde een verpleegster. I-Ieine drong er bij zijn dokter op aan, hem in een ziekenhuis op te nemen, opdat Eugenie's taak ver licht zou worden. Daar bleef hij de hele winter, en elke dag bracht zijn jonge vrouw hem bloemen. De strijd tégen Heine was echter niet gemakkelijk. Dat hadden al zijn tegenstanders ondervonden! Ook de dood voerde thans een zware strijd om Heine te overwinnen! In februari verbeterde zijn toestand weer en de 23ste februari 1848 reed hij met Eugenie in een rijtuig terug naar huis. Heine voelde zich overgeluk kig en praatte druk en vrolijk. Toen ze tenslotte thuis aan een feestelijk gedekte tafel zaten, werden ze op geschrikt door schoten, buiten op straat. Dr. Gruby, de arts, die hun gast aan tafel was, vloog naar het raam. Hij zag mensen hard weglopen en opnieuw klonken er schoten. De februari-revolutie van 1848 was begonnen. Heine huiverde bij al dit tumult. „Mijn leven schijnt altijd begeleid te zijn geweest door paukenslagen en schoten. Na de juli-revolutie ben ik naar Parijs geko men en nu tijdens een volgende revolutie schijn ik afscheid te moeten nemen. Wordt hetzelfde spel op nieuw opgevoerd? Hoe dan ook, er zal aan verbeterd zijn... en vooral het slot zal anders luiden!" Heine had gelijk: het slot bracht inderdaad verande ring. Louis Philippe verloor zijn kroon... Toen het tumult van deze revolutie bedaard was, wilde Heinrich Heine met eigen ogen het republikein se Parijs aanschouwen. Nog steeds kon hij zich zij het met de grootste moeite voortbewegen. De voor jaarszon scheen en in de tuin van de Tuilerieën zou den de vogels zingen. Hij liet zich door Parijs rijden en keek naar het voortroezende leven in de drukke straten. Eens had hij midden in dit leven gestaan en zich vol enthousiasme aan alle geneugten overgegen- ven... Bij het Louvre aangekomen, voelde hij een onweerstaanbaar verlangen om enkele onsterfelijke werken van grote meesters schilderijen en beeld houwwerk nog eenmaal te aanschouwen. Moeizaam stapte hij uit 't rijtuig en verzocht de koetsier te wach ten. Hij sleepte zich naar de koele zalen van het mu seum. Na het felle lentezonlicht buiten deed het ge temperde licht in de museumzalen hem goed. Vaag onderscheidde hij de godin der schoonheid. De Venus, die hem scheen toe te lachen. En opeens zonk al het andere uit zijn bewustzijn weg en was er slechts die ene herinnering over: het park in Ottensen, met daar in de levende schoonheid van het meisje, dat hij eens aanbeden had. Het duizelde hem. Was 't dag of na^ht? Zijn ogen konden opeens niets meer onderscheiden. In bonte mengeling schenen verleden en heden in razende vaart aan hem voorbij te trekken. Er was een glimlach om zijn mond, toen hij ineen zonk. Aan de voet van het beeld van de godin der schoon heid werd hij naderhand door de koetsier gevon den. 1) 1) Pas in 1856 draaglijk lijden. overleed Heine na jaren van on- EINDE Tiveejarig kind door trein gedood De trein, die maandagavond om acht minuten over zes uit Nijmegen vertrok in de richting Geldermalsen, heeft bij de on bewaakte overweg Onderstalstraat te Her- veld het tweejarig kindje van de familie Summeren die in de wachtpost woont aangereden en gedood. Het kind was met zijn moeder aan de ene kant van de spoorlijn, terwijl de vader aan de anderè kant van de spoorlijn met hout bezig was. Plotseling liep het over de rails naar zijn vader toe; daarbij werd het door de trein aangereden. In het Algemeen Ziekenhuis te Zutphen is overleden de heer D. J. H. Dijkman uit Delden, die vrijdagmorgen bij een auto ongeluk levensgevaarlijk werd gewond. Op de Steentilbrug te Groningen is een wielrijder verongelukt. De gepensioneerde brigadier van politie G. van der Sluis werd er aangereden door een militaire vracht auto en op slag gedood. ADVERTENTIE door méér dan 100 SOORTEN BEHANG als voorbeeld geplakt, te zien in onze showroom Gen. Cronjéstraat 135 - Haarlem Telefoon 55432 Plaktafel met borstels in bruikleen DINSDAG 11 MAART Minerva Theater: Noordhollands Phil-, harmonisch Orkest, tweede abonnements concert, 20 uur. TENTOONSTELLINGEN Huis Van Looy: Tentoonstelling van re- produkties van Perzische miniaturen, 19.30 22 uur. Bibliotheek aan Prinsenhof: Fototentoonstelling van de ontwikkeling van Ned. musea 19—21.30 uur. FILMS Cinema Palace: „Vrouwen en spionnen", 14 jr., 19 en 21.15 uur. Frans Halstheater: „Aasgieren van het Westen", 14 jr., 19 en 21.15 uur. Lido Theater: „Du bist Musik", a.l., 19 en 21.15 uur. Luxor Theater: „Het schandaal van Clochemerle", 14 jr., 19 en 21.15 uur. Rembrandt Theater: „Sissi, kei zerin en moeder", a.l., 19 en 21.15 uur. Roxy Theater: „Bij ons op Hawaii", 18 jr., 19 en 21.15 uur. Studio Theater: „Het Bolsjoi- ballet", a.l., 19 en 21.15 uur. WOENSDAG 12 MAART Stadsschouwburg: Het Operagezelschap „Forum" met „Madame Butterfly", 20 uur. TENTOONSTELLINGEN Huis Van Looy: Tentoonstelling van re- produkties van Perzische miniaturen, 917 en 19.3022 uur. Bibliotheek aan Prinsen hof: Fototentoonstelling van de ontwikke ling van Ned. musea, 10—12.30, 13.30—17 en 1921.30 uur. Galerie Espace: Expositie van tekeningen en gouaches van Lucebert 11—17 uur. FILMS Cinema Palace: „Vrouwen en spionnen", 14 jr., 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Frans Hals theater: 'Aasgieren van het Westen", 14 jr., 14.30, 19 en 21.15 uur. Lido Theater: „Du bist Musik", a.l., 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Luxor Theater: „Het schandaal van Clo chemerle", 14 jr., 19 en 21.15 uur. Rem brandt Theater: „Sissi, keizerin en móe der", a.l., 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Roxy Theater: „Bij ons op Hawaii", 18 jr., 14.30, 19 en 21.15 uur. Studio Theater: „Het Bolsjoi-ballet", a.l., 14.15, 19 en 21.15 uur. DIVERSEN Brinkmann: Voor Humanistisch Verbond spreekt dr. D. H. Prins over: De zin van het leven, 20 uur. ^ccoocoosoc<y;<xoxxyxooocoxxxx>xx>oc<xxxjoccocooccccccc« Vandaag eindigt het feuilleton, waar in de geromantiseerde levensgeschiede nis van de dichter Heinrich Heine werd verteld. Het vervolgverhaal, dat wij van morgen af op deze pagina publi ceren, is ontsproten aan de fantasie van de Engelse schrijfster Iris Bromige. Het is dus niet rechtstreeks ontleend aan de realiteit, maar dat de verbeeldings wereld vele aanrakingspunten heeft met de werkelijkheid zal de lezer van ons nieuwe feuilleton zeker en tot zijn genoegen ervaren. „Marchwood" luidt de naam van het feuilleton. Het voert ons naar een klein plaatsje van die naam. De hoofdfiguur, een jonge vrouw, beleeft er haar romance. Dat gebeurt niet zonder desillusies. Ze moet vechten voor haar geluk. Maar het „eind goed, al goed" stelt ons en haar tevreden, want ook haar strijd eindigt op de enige manier, die men zich kan wensen: een gelukkige overgave aan de liefde.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 6