Fel verzet in de Eerste Kamer tegen wijzigingsvoorstel «fSi ill'!!! Grote politieke activiteit in en om Djakarta Kernwapen boven Amerika uit vliegtuig gevallen HET WEER Hogere kinderbijslag bij loon beneden f 96.- per week VERDELING WERKLOOSHEIDSPREMIE Minister Suurhoff dreigt met politieke gevolgen bij verwerping Wandel... W oensdagmorgen Padang rustig Verhoging geldt ook voor kleine zelfstandigen ...en handel Alleen TNT kwam tot ontploffing; er werd geen radio-activiteit verspreid „Treur spel' Goedkeuring kerkenbouw Het woord is aan Belasting op toeslagen Indonesische pensioenen De kou verdwijnt Hatta niet meer geïnteresseerd erore Drie Oostduitse leiders uit het parlement gezet Zij wilden partijsecretaris Ulbricht opzij schuiven Duncan Sandys naar Italië 72e JAARGANG No 20 7 WOENSDAG 12 MAART 1958 303e JAARGANG No 5o Grote Houtstraat 93, Haarlem. Tel. 15295 gT |j |j Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. (6 lijnen) Directie, Redactie, Administratie. "V* I 9 1| I Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Drukkerij Gr. Heiligland 10. Tel. 15295. Bij- 9 9 1 1 I I Y 1 9 J J J J I GT j| ff J Abonnement p. week 59 ct., p. kwartaal 7.65, kantoor Haarlem-N. Soendaplein, Tel. 57755 «L oJL JL JL A JL ügglP JÈssgg^ sJL fr. p.p. 8.15. Losse nrs. 12 ct. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Hoofdredacteur: Simon Koster t n 1V/T P f* TT P Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lode wijk» Q P R E C H T E H A A R L E IVI S C H E C/ O U R A JN 1 Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman De door de regering voorgestelde tijdelijke wijziging van de verdeling der premie voor de werkloosheidswet heelt in de Eerste Kamer sterke tegenstand ondervonden. De regering wil de premie, welke thans 1,6 percent bedraagt, ver lagen tot 1,2 percent en het aandeel van het rijk van de helft tot een derde deel verminderen, hetgeen een besparing van ongeveer dertig miljoen voor de schatkist oplevert. Minister Suurhoff ver klaarde, dat verwerping van het voorstel politieke gevolgen zou hebben. Bij het begin der behandeling in de Eerste Kamer verklaarde de heer Schip per (A.R.), dat thans „het laatste bedrijf van een „treurspel" begon". Hij zag geen reden om de lasten van deze verzekering af te wentelen op het bedrijfsleven. De maatregel is onbegrijpelijk, omdat ook de S.E.R. een duidelijk advies heeft gegeven. Dat er redenen voor de regering zouden zijn om van de adviezen van het bedrijfs leven af te wijken, is niet aangetoond. Een dubbele waarschuwing is in de wind ge slagen, die van de S.E.R. en van de Sociale Verzekeringsraad, zei de heer Schipper, die nieuw overleg met het bedrijfsleven over de premie-verdeling bepleitte. In de huidige vorm kon het voorstel niet de steun van zijn fractie krijgen. Het is zonneklaar, dat noch de Eerste, noch de Tweede Kamer het ontwerp in vrijheid zou aanvaarden, meende hij. Mr. dr. Van Bruggen (C.H.U.) ver klaarde, dat het ontwerp onder dreiging van minister Suurhoff, dat verwerping politieke gevolgen zou hebben, met grote tegenzin door de Tweede Kamer is aan vaard. Ook de Eerste Kamer heeft alge meen aangedrongen op terugtrekking van het wetsvoorstel. Maar de minister is onbewogen en zet door. De Kamer wordt door geweld gedwongen. Waarom is er zoveel verzet tegen het wetsontwerp? Niet omdat de Staten-Generaal niet willen mee werken aan de bestedingsbeperking. Er zijn andere middelen aan de hand gedaan. Voor de C.H.U.-fractie is een van de be zwaren, dat een overeenstemming tussen de regering en het bedrijfsleven eenzijdig wordt verbroken. Dit is niet fatsoenlijk, zei deze senator, die de aankondiging, dat de minister politieke gevolgen aan een ver werping zal verbinden „schieten met een kanon op een vlieg" noemde, 't Stellen van de politieke kwestie voor deze kwestie is staatkundig ongeoorloofd. Op zuiver zake lijke gronden kon zijn fractie haar stem niet aan het voorstel geven. Daarbij wijst zij iedere politieke verantwoordelijkheid af. De heer Middelhuis (K.V.P.) noemde de verdediging door de minister van het ontwerp niet overtuigend, de, regering vond nergens instemming bij de geraad pleegde instanties. De heer Middelhuis zei, dat deze kwestie daardoor een politiek accent heeft gekregen. Van de juistheid van het ontwerp kon zijn fractie niet meer worden overtuigd. Een algemeen verzoek om intrekking is afgewezen. Het bedenke lijke is, dat de regering zo'n zwaar stuk geschut als de politieke kwestie in stel ling heeft gebracht. Dit is schadelijk voor een goed overleg tussen de regering en het parlement. Er zijn omstandigheden, die de meerderheid van zijn fractie bewegen de regering niet te stellen voor de conse quenties van haar beleid. Hoewel men tegen het ontwerp is zijn deze leden bereid opzij te gaan voor het standpunt van de regering, gezien ook de ernstige economi sche toestand van ons land en de gebeur tenissen in Indonesië. Ook de heer Van Wingerden (P.v.d. A) had geen goed woord voor het wetsont werp. Voor het uitgangspunt van de re gering, de budgetaire overwegingen, had hij begrip. Zij had echter moeten bedenken, dat dit ontwerp weerstanden zou oproepen. Hij wees op de grote eenstemmigheid in de Eerste en Tweede Kamer en zei, dat door het beleid van de regering sommige leden voor een gewetensconflict worden gesteld door de verklaring van de re gering, dat verwerping onaanvaardbaar is. Het verzet tegen het ontwerp is belangrijk, niet het ontwerp zelf. Evenals in de Tweede Kamer zouden zijn politieke vrienden niet tegen het ongelukkige wetsontwerp stem men. Prof. Molenaar (V.V.D.) was van oor deel, dat de regering zich bij dit wets ontwerp bloot stelt aan het verwijt van onbehoorlijkheid. Waarom moet de re gering de Kamer over de kling jagen? Waarom is zij niet bereid om de kwestie opnieuw te bezien in het kader van een algemene herziening van de budgetaire positie? De regering heeft ten volle het recht de kabinetskwestie te stellen. Maar hier is de kwestie veel te scherp gesteld. Prof. Molenaar vroeg de minister het ontwerp terug te nemen en met een nieuw voorstel te komen, waarin de huidige verdeel sleutel wordt gehandhaafd. De heer S e e g e r s (C.P.N.) noemde het ontwerp onaanvaardbaar. Minister Suurhoff zal dinsdag ant woorden. De minister van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid heeft in uitzicht gesteld dat dit jaar rijksgoedkeuring kan worden verwacht voor de bouw van tenminste 75 kerkgebouwen. De interdiocesane com missie van overleg inzake de wederopbouw van kerken en kerkelijke gebouwen in 's Hertogenbosch kan rekenen op de goed keuring van de bouw van zevenendertig kerkgebouwen met een totaal van 25.000 zitplaatsen. De zevenendei'tig kerken zijn als volgt over de bisdommen verdeeld: Utrecht vijf. 's Hertogenbosch negen, Roer mond zes, Breda drie, Haarlem vier, Rot terdam zes en Groningen vier. Tevens zal nog op goedkeuring mogen worden gere kend van de bouw van een aantal1 nood kerken. De bouw- en restauratiecommissie van de Nederlands Hervormde Kerk heeft de toezegging ontvangen, dat het gehele door haar ingediende bouwprogramma voor 1958, omvattende de bouw van zes kerken voor goedkeuring in aanmerking komt. De deputaten van de Generale Synode der Gereformeerde Kerken voor Kerk bouw heeft voor 1958 een bouwprogram ma ingediend voor de bouw van 22 ker ken. Ook voor deze kerkgebouwen zal, in dien de plannen tijdig gereedkomen, dit jaar op rijksgoedkeuring mogen worden gerekend. Confucius De zon schijnt niet om ons te gerieven, doch wij leven op aarde omdat de zon er schijnt. In de loop van dit jaar zullen aan Indo nesische gepensioneerden toeslagen wor den uitbetaald op hun pensioenen over de jaren 1956 en 1957 (de zgn. rappel-uitke ringen). De minister van Financiën heeft in verband met de bijzondere omstandig heden, welke ertoe hebben geleid dat de uitbetaling van deze rappèl-uitkeringen pas in 1958 zal plaatshebben, goedge keurd, dat op verzoek van de belangheb benden deze toeslagen zowel voor de hef fing van de Inkomstenbelasting als voor de premieheffing Algemene Ouderdomswet worden belast in het jaar 1957. Dergelijke verzoeken moeten vóór 1 juni 1958 schrif telijk bij de inspecteurs der belastingen worden ingediend. Daar gaan ze dan, zij die zich opmaken vanavond elkaar voor de televisie de loef af te steken in het Europese Song Festival, ofwel het Europese Zang Feest. Over de Hilversumse dreven lopen ze, bepaald niet in mineur. An dre Claveau uit Frankrijk en Raquel Rastanni uit DenemarkenPaul Burck- herd, de Zwitserse dirigent en zijn landgenote Lys Assia, Dolf van der Linden, Liana Augustin (Oostenrijk) en Willy Fantl, haar dirigent. Wie van hen lacht het laatst en het best. PADANG (UP) Woensdagmorgen waren er geen aanwijzingen dat een aan val op het gebied van Padang aanstaan de was. Niettemin geloven de revolutio naire leiders dat de aanval zeer spoedig zal losbarsten. Voor Padang liggen twee korvetten van de centrale regering en Radio- Padang deelde dinsdagavond mede, dat „kustwachten" een onderzeeboot hadden waargenomen aan de westkust van Midaen-Sumatra. Men zag deze snel varen aan de oppervlakte van de zee bij de haven van Pariaman, ten noorden van Padang. SINGAPORE (UP) - Nu alle dertien tankers, die de Caltex-oliemaatschappij op Sumatra had, in Singapore zijn aan gekomen, is de rivier de Siak vrijge komen voor militaire actie, vooropgesteld dat de centrale regering deze route zal kiezen voor een aanval op Padang en Bukittinggi. Amerika DJAKARTA (Reuter) De directeur- generaal van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken, Joseph Satterth- vvaite, heeft, op doorreis naar Bangkok, verklaard, dat hij onderzocht had of de Amerikaanse ambassade in Djakarta „ge noeg mensen en materiaal had om elke situatie het hoofd te kunnen bieden". Hij was op weg naar Taipeh voor een regionale conferentie van Amerikaanse diplomaten in Azië. Hij werd vergezeld door Samuel Gilstrap, hoofd van de afde ling Verre Oosten. WASHINGTON (Reuter) De Commis sie voor betrekkingen met het buitenland van de Amerikaanse Senaat heeft, dinsdag eenstemmig de benoeming van John M. Allison, oud-ambassadeur te Djakarta tot ambassadeur te Praag goedgekeurd. Amerikaanse oorlogsschepen SINGAPORE (Reuter) Een woord voerder van het Amerikaanse consulaat in Singapore heeft woensdag verklaard, dat Keizer Haile Selassie I van Ethiopië, het land waaraan onze reisredacteur binnenkort een reportage zal wijden, heeft in de hoofdstad Addis Abeba een nieuw gebouw geopend voor de facul teit der schone kunsten van de universiteit. De vorst onthulde een plaquette in het gebouw, in aanwezig heid van zijn beide kleinkinderen Verwachting tot morgenavond: Vannacht lichte tot matige vorst en hier en daar mist. Overigens geleidelijk toenemende bewol king met morgen in de loop van de dag van het zuidwesten uit enige regen, wellicht voorafge gaan door sneeuw of ijzel. Aan vankelijk zwakke later overwe gend matige wind tussen zuid oost en zuid. Morgenmiddag stijging van temperatuur. Volledige weerrapporten op pagina twee. DIT NUMMER BESTAAT UIT VEERTIEN PAGINA'S. (Van onze Kamerverslaggever) De Tweede Kamer heeft gisteren met algemene stemmen het wetsontwerp aan genomen, volgens hetwelk de kinderbij slag met 10 cent per kind per dag wordt verhoogd voor degenen, wier loon minder bedraagt dan 16 gulden per dag of 96 gul den per week. Deze duurtetoeslag wordt verleend om de gevolgen van de beste dingsbeperking op te vangen voor de min der draagkrachtige gezinnen, waarop de stijging van de prijzen van levensmidde len zwaar drukt. De duurtetoeslag zal ook worden toegekend aan degenen, die kin derbijslag ontvangen ingevolge de Nood wet Kleine Zelfstandigen. De bedoeling van de regering was ge weest de kinderbijslag voor de kleine zelf standigen slechts te verhogen met 5 cent per kind per dag, doch van alle kanten re zen hiertegen uit de Kamer bezwaren, om dat de kleine zelfstandigen (inkomens grens 67 gulden per week) dan een on evenredige last van de bestedingsbeper king te dragen zouden krijgen, terwijl er geen sprake is van een normale verho ging van de kinderbijslag, maar van een tijdelijke verhoging voor 1958 op grond van bijzondere omstandigheden. Staatssecretaris Van Rhijn herinnerde eraan, dat de kinderbijslag voor de klei ne zelfstandigen altijd lager is gesteld om dat er geen premie voor wordt betaald, en algemene verhogingen voor deze catego rie steeds zijn gehalveerd om een defini tieve regeling, waarvoor wèl premie zou moeten worden betaald, niet te belemme ren. Want als men met premiebetaling er niet op vooruitgaat dan voelt men niet voor een definitieve regeling. Ofschoon de verhoging van de duurte toeslag voor de kleine zelfstandigen tot eveneens 10 cent per dag per kind het rijk 700.000 gulden meer zal kosten (totaal dus 1.400.000 gulden) wilde de staatssecretaris zich niet tegen de algemene wens van de Kamer verzetten. De verhoging van de kinderbijslag voor de loontrekkenden met een inkomen beneden de 96 gulden kost 36 miljoen gulden, doch dat bedrag komt uit het Kinderbijslagvereveningsfonds, zo dat de schatkist ei geen zorg over heeft het Amerikaanse vlooteskader, dat zich thans in de wateren van Singapore bevindt uitsluitend met toestemming van de Indo nesische regering de wateren van Indonesië zal binnenvaren. tiet eskader, dat bestaat uit een kruiser en twee torpedobootjagers, zal in geval van noodzaak hulp verlenen bij de evacuatie van Amerikaanse onderdanen uit Indo nesië. Situatie op Caltex-terrein Een woordvoerder van de Caltex in Sin gapore deelde vandaag mede, dat er thans 700 Amerikanen, Engelsen, Nederlanders en Australiërs in het basiskamp van de Caltex bij Rumbai, in Midden-Sumatra zijn. De verder afgelegen boorterreinen en boorinstallaties zijn gesloten. In totaal zijn 58 vrouwen en kinderen van deze buitenposten naar Singapore overgebracht. Singapore protesteert SINGAPORE (Reuter) Een hoge func tionaris van het ministerie van burger luchtvaart te Singapore zal donderdag naar Djakarta reizen om rechtstreeks bij de centrale Indonesische regering te protes teren. De luchtvaartmaatschappijen en het mi nisterie hebben reeds geprotesteerd bij de Indonesische consul-generaal in Singapore. Een woordvoerder van de Chinese reders vereniging te Singapore heeft dinsdag mee gedeeld. dat acht schepen uit Singapore door de Indonesische regering in de Riouw. archipel worden vastgehouden. Hij heeft zich in verband hiermee tot de regering van Singapore gewend. Het gaat om een ladingwaarde van totaal 12'/2 miljoen Nederlandse guldens. Australiërs CANBERRA (UP) De Australische regering heeft haar ambassade in Djakarta gemachtigd alle nodige stappen te nemen om leven en bezit der Australiërs in Indo nesië te beschermen, zo wordt van gezag hebbende zijde vernomen. Noors protest OSLO (UP) De Noorse gezant in Dja karta heeft gisteravond een nota van zijn regering aan de Indonesische minister van Buitenlandse Zaken Subandrio overhan digd In deze nota wordt formeel geprotes teerd tegen het besluit van Djakarta om de wateren tussen de Indonesische Archipel als Indonesisch territoriaal water te be schouwen. President Sukarno TOKIO (UP) President Sukarno is woensdagochtend met een Convair uit Djakarta naar Malang, Oost-Java vertrok ken. Vandaar reist hij naar Blitar, waar zijn moeder woont. Vanavond nog gaat de president via Malang naar Makassar, op Zuid-Celebes. Donderdag vliegt de presi dent naar Denpasar op Bali. Zaterdag zal hij in Surabaya zijn. Eveneens zaterdag voert de president het woord op een massa-bijeenkomst in Ban dung. Zondag wordt hij in de Indonesische hoofdstad terugverwacht. „Rebellenwoningcn" in Djakarta DJAKARTA (ANP) De woonhuizen te Djakarta van de volgende politici, die de zijde van de tegenregering heben gekozen, zijn onder militair toezicht gesteld: Moh. Natsir, voorzitter van de Masjumi; Burha- muddin Harahap, minister van Defensie in de tegenregering: Ameltz en Sjarif Usman. vertegenwoordigers van de Masjumi in het parlement: Sjafruddin Prawiranegara, pre mier van de tegenregering, en Ramawi Izhar. DJAKARTA (ANP) Welingelichte po litieke kringen in Djakarta hebben woens dag verklaard, dat dr. Hatta een brief heeft gezonden aan president Sukarno, waarin hij deze mededeelde niet langer ge ïnteresseerd te zijn in een gesprek in de toekomst over zijn mogelijke terugkeer in de centrale regering. Bedoelde kringen deelden aan de correspondent van het ANP mede, dat deze brief gedateerd was zondag 9 maart. Lachen doen de Amsterdammers op deze foto niet. Maar misschien komt dat nog welZe hebben in een oude wasketel een vuurtje gestookt om het bij hun handel op het Waterloo- plein te kunnen uitzingen. Hier geen Europees Song Festival. Zij hebben andere noten op hun zang. Mogelijk kijken zij vanavond ook naar André Claveau en Dolf van der Linden en Liane Augustin. En zitten ze morgen met hun brokken ADVERTENTIE BARTEUORISSTft: HAARLEM TEL.-13439 FERD. BOLSTR: ,48; A' DAM TEL. 717162 FALCON POPELINE REGENJASSEN BERLIJN (UP) Drie vooraanstaande leiders van de Oostduitse communistische partij zijn door de artijleiding uit het par lement gezet. Het zijn de vroegere chef van de geheime politie Ernst Wollweber, de vroegere vice-premier Fred Oelssner en de partij-theoreticus Kar] Schirdewan. Het zijn mannen die gekomplotteerd hebben om partijsecretaris Ulbricht op zij te schui ven. Hun verwijdering uit de Volkskam- mer (tweede kamer) werd bekend ge maakt door kamervoorzitter Dieckmann. Hij vertelde het parlement dat het drietal „ontslag" heeft genomen. Hun hoge func ties in partij en regering zijn zij al kwijt. FLORENCE (Reuter) Een B-47 bom menwerper van de Amerikaanse lucht macht heeft dinsdag per ongeluk een niet op scherp gesteld kernwapen laten vallen op een huis in de omgeving van Florence in de Amerikaanse staat South Caroline Vijf personen werden gewond. Eén van de vijf gewonden bevond zich in het huis. Er vielen geen doden. De luchtmacht ver zocht de politie van Florence de omgeving af te zetttn wegens het gevaar voor een tweede ontploffing. Deskundigen van de luchtmacht hebben het gebied vandaag evenwel .vrij van radio-actieve besmet ting" verklaard. De bom was van een hoogte van bijna honderd meter op een huis in de gemeente Mars Bluff gevallen. De woning werd ge heel vernield. Zes andere gebouwen, waar onder een kerk, werden door de ontplof fing van de T.N.T. (waarmee als de bom op scherp gesteld is dr eigenlijke kern reactie op gang gebracht moet worden) beschadigd. Indien het wapen geheel ver nield was zou er gevaar voor radio-activi teit zijn geweest, maar dit bleek niet het geval te zijn. Het afwerpen van de bom was te wijten aan een hapering in het afwerpmechanisme en geen menselijke fout. WASHINGTON (Reuter) Een woord voerder van de luchtmacht had eerder verklaard dat radio-activiteit, zo zij zich al zou voordoen slechts op geringe schaal zou voorkomen. Zij zou in dat geval door een eenvoudige „wasmethode" teniet kunnen worden gedaan. Hangende de resultaten van het onderzoek, zullen geen nadere mededelingen worden gedaan, zo zei hij. Niet de eerste maal Admiraal Strauss, voorzitter van de Amerikaanse commissie voor de kernener gie, heeft op 3 februari in een televisie uitzending medegedeeld dat het reeds ver scheidene malen is voorgekomen dat Amerikaanse militaire vliegtuigen, die atoombommen aan boord hadden, bij bot singen werden betrokken, zonder dat dit tot een ontploffing leidde. Hij verklaarde dat niet op scherp gestelde atoombommen „in dergelijke gevallen niet meer gevaar opleveren dan bommen van het gangbare type". Robert Allen een journalist uit Wash ington, schreef op 6 februari dat sinds 1954 zeven Amerikaanse bommenwerpers, die atoombommen aan boord hadden, boven de Verenigde Staten zijn neergestort. Het Amerikaanse weekblad „Time" heeft op 21 januari gemeld dat tenminste vier Ame rikaanse militaire vliegtuigen, die atoom bommen aan boord hadden, met elkander in botsing zijn gekomen. De Britse minister van Buitenlandse Zaken Selwyn Lloyd heeft in november 1957, in antwoord op vragen, in het Lager huis verklaard dat er geen gevaar voor een kernwapenontploffing zou bestaan, in dien een van de in Engeland gelegerde Amerikaanse bommenwerpers, met een niet op scherpgestelde atoombom aan boord, boven Brits gebied zou neerstorten. LONDEN (Reuter) De Britse minis ter van Defensie, Duncan Sandys, gaat zaterdag, op uitnodiging van zijn Italiaan se ambtgenoot Emilio Taviani, naar Ro me voor besprekingen van defensiezaken en bezoeke: aan de Italiaanse strijdkrach ten in het gebied van Venetië. AFP ver neemt dat premier Macmillan niet op de hoogte is geweest van de Russische uitno diging aan Duncan Sandys. Men meent te weten dat Macmillan hierover zeer ont stemd is en de minister van Binnenlandse Zaken, Butler, en Duncan Sandys in krach tige termen zou hebben verweten dat met hen geen overleg is gepleegd over de aan- vaarding-in-principe van de invitatie. Twee partijen-defensie? (UP) Macmillan heeft in het parle ment de mogelijkheid ter sprake gebracht van contact tussen conservatieven en so cialisten over de defensiepolitiek. Twee weken geleden stelde de voormalige so cialistische minister van Defensie, Shin- well, voor. regelmatig onderling overleg te plegen over de defensie.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 1