Troepenlandingen nabij Padang na snelle bezetting van Pakanbaru Tweede Kamer trekt van leer tegen minister Vondeling HET WEER Buitenlandse experts voor Djakarta? Rebellen zeggen ook over vliegtuigen te beschikken 'MORRIS' In enige moties wordt herziening van de garantieprijs voor melk verlangd De grijsaard en minister Vondeling Nasser ontbindt Syrische politieke partijen Lichte dooi „Toezegging wordt niet nagekomen" MIDDEN-SUMATRA Joegoslaven behouden zich het recht van critiek voor Twee doden in het verkeer Kabinetscrisis in Libanon Versterking verwacht in pro-westelijke zin NIEUWE KOERS IN LANDBOUWBELEID Het woord is aan 72e JAARGANG No 208 DONDERDAG 13 MAART 1958 303e JAARGANG No 56 Grote Houtstraat 93, Haarlem. Tel. 15295 Tj TT T Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. (6 lijnen) Directie, Redactie, Administratie. (#S3iP df*3# 1 1 I I Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Drukkerij Gr. Heiligland 10. Tel. 15295. Bij- I 0 1 J g J g I T I #|]f][)l|jf] Abonnement p. week 59 et, p. kwartaal 7.65, kantoor Haarlem-N. Soendaplein, Tel. 57755 JL %Ji JL A AAA feaé? ui iiiH^ JL Vdfl fr. p.p. 8.15. Losse nrs. 12 ct Postgiro 273107. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijki OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman MALAKKA(A ■.SINGAPORE P 8! NT AN Borneo Midden- A D/akarha r? c'CÖ/z. RiOJWARCH. Bankaiis^"L|^i &BS,a^piVs.Pakn,ngjk%^^, h St.8M6A ^da S.Sri Indrapoera JA ::Jr o rt,AM5 Ai /feialawan f f té>^J-Pakan Beroe LINGGA ARCH. 'atQSJNOKEP STr Berhola Tambilahai l mrj •-J&* NOORD\P.Pen,9andi Goenoenq- i.sahilan SUMATRA earaTembesie Pajokoernboeh BoekilTinqgiV Soewg, f LkSikapinq '-J^ ^5a sak Ajérbangis^ïr^^ Soengaipenoel Olieveld Minister Vondeling néé, zijn voor letters zijn niet P. M. F. kijkt diep in het glas, teneinde zich „meer mans" te voelen alvorens zich in de politieke arena te begeven, waar het niet ging om de stier maar om de koe, althans derzelver melk. „Opa" Jan Kip in Dreischor drinkt op zijn gemak en zijn gezondheid teneinde vandaag over een week de leeftijd van honderdzeven jaar te bereiken. Er wordt een groot feest aangericht door de Oranje-vereniging. Vele van de duizend ingezetenen nemen er die dag vrij voor! ADVERTENTIE BARTELJORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 FERD. BOLSTR. 48 A'DAM TEL 717162 LEDEREN MOTORKLEDING CAïRO (AFP) President Nasser heeft bij decreet alle politieke partijen en orga nisaties in de Syrische provincie van de Verenigde Arabische Republiek ontbon den. In de Egyptische provincie zijn de politieke partijen reeds lang verboden. De eigendommen der ontbonden partijen en organisaties worden onder staatsbeheer gesteld. (Reuter) Nasser heeft de vroegere stafchef van het Syrische leger, generaal Bizri, benoemd tot bevelhebber van het eerste leger van de Republiek. De Egyp tische maarschalk Amer is opperbevelheb ber van de strijdkrachten. BONN (UP) De ambassade van de republiek te Bonn heeft de fotocopieën ge publiceerd van drie chèques, totaal voor negentien miljoen gulden, die uitbetaald zouden zijn ter financiering van het kom- A nwPTFNTTE Macaronischotel met blikgroenten sperzieboontjes, doperwtjes, worteltjes, blokjes worst, tafelzuur en ketchup Verwachting tot morgenavond: In de noordoostelijke helft van het land aanvankelijk sneeuw. Overigens veranderlijke bewol king met morgen later op de dag in het zuiden van het land enige regen. Langzame stijging van temperatuur, maar in de komen de nacht in de noordelijke pro vincies nog temperaturen om het vriespunt. Overwegend ma tige wind uit uiteenlopende rich tingen. Volledige weerrapporten op pagina twee. Het nieuwe melkprijsbeleid van minister Vondeling heeft gisteravond in de Tweede Kamer scherpe critiek uitgelokt. De nieuwe koers werd van ver schillende kanten verwerpelijk genoemd en de minister werd bedreigd met moties, die zullen worden ingediend als hij geen bevredigend antwoord geeft. In de scherpste motie, die van de heer Den Hartog (V.V.D.) wordt ge zegd, dat de ombuiging van het beleid in de landbouw het vertrouwen in de regering ernstig zou schokken. De minister wordt daarom uitgenodigd de door hem vastgestelde garantieprijs te herzien. Een gematigde motie van de heer Van Koeverden (K.V.P.) vraagt de garantieprijs althans met 20 cent te verhogen in verband met de toegezegde extra steun voor gestegen eigenaarslasten. Ook de communisten kwamen met een motie. Alleen de heer Vredeling (P.v.d.A.) en Lamberts (P.v.d.A.) verdedigden het beleid van de minister. Voor het melkjaar 1957-1958 had het Landbouwschap op grond van kostprijs berekeningen de garantieprijs voor de melkproducenten vastgesteld willen zien op f 29.80 per 100 kg., maar minister DIT NUMMER BESTAAT UIT VEERTIEN PAGINA'S. DJAKARTA (UP) Troepen van de centrale regering zijn op de westkust van Midden-Sumatra geland en ondernemen een vastbesloten actie naar Padang, het bolwerk der opstandelingen, zo is heden gemeld. Volgens de „Suluh Indonesia", orgaan van de P.N.I., zijn op verscheidene plaatsen troepen geland onder dekking van bommenwerpers en het beschermend vuur van oorlogsbodems. Het blad zegt dat de troepen oprukken naar Padang, om te trachten de leiders van de opstand gevangen te nemen. SoendaZee 0 krn. f ZUID- roiangosn SUMATRA Bezetting van Pakanbaru Djakarta (ANP) In Djakarta is woensdagavond medegedeeld, dat valschermtroepen van de centrale regering Pakanba ru in Midden-Su matra hebben be zet. In een commu niqué van het mi nisterie van Voor lichting wordt ge zegd dat deze troe pen het gebied be zetten onder be scherming van vliegtuigen van de Indonesische lucht macht. In het com muniqué dat werd omgeroepen door Radio-Djakarta, wordt voorts ge zegd dat alle vlieg tuigen veilig op hun basis zijn te- l ruggekeerd. Het communiqué meldt voorts, dat een gecombineerde strijdmacht van commando troepen van de landstrijdkrachten en de luchtmacht om zeven uur woensdagoch tend plaatselijke tijd in het gebied van Pakanbaru met parachutes was geland. Zes uur later hadden deze militairen de plaats bezet. De operatie werd geleid door overste Wiriadinata van de luchtmacht. Tijdens de operaties kreeg deze strijd macht steun van bommenwerpers en jagers. In dit communiqué wordt geen melding gemaakt van verliezen. Radio-Padang deelde mede, dat militai ren van de tegenregering de eerste drie honderd parachutisten, die met zestien Dakota's waren aangevoerd, hadden om singeld. Volgens de eerste berichten van de zijde der tegenregering zouden er aan weerskanten tientallen militairen zijn ge sneuveld. Hieraan werd toegevoegd, dat de „felle strijd" voortduurde. Later werd de bezetting van het vliegveld (Simpang Tiga) en de stad Pakanbaru toegegeven. De actie op de Westkust DJAKARTA (Reuter) Het regerings gezinde, nationalistische partij-orgaan „Su luh Indonesia" heeft gemeld dat de landing op de westkust van Midden-Sumatra werd gedekt door het geschut van de torpedo- bootjager „Gadjah Mada" en van andere oorlogsschepen, alsmede door vliegtuigen van de luchtmacht. De troepen stormden aan wal. Volgens het blad zullen zij naar ©Vliegveld Belang rijke wegen -'-♦-^Spoorlijn ^«Grens BELGRADO (UP) In de ontwerp tekst van het nieuwe Joegoslavische par tij-program dat gisteren in de partij- en regerings-pers is gepubliceerd en ter be spreking naar de communistische organi saties gezonden is, staat te lezen: „Een communistische partij heeft de taak zo wel de belangrijke resultaten als de zwak heden van de socialistische beweging in Rusland te ontleden". Het program be vestigt opnieuw de onafhankelijkheid van Joegoslavië van het Russische, blok, en andere blokken. Padang oprukken, om de leiders van de „revolutionaire regering van Indonesië" te arresteren De Suluh Indonesia" meldde, dat de landing geschiedde op hetzelfde tijdstip, waarop maandag drie plaatsen aan de oostkust van Midden-Sumatra door rege ringstroepen werden bezet. Met betrekking tot de landingen op de oostkust, verklaarde het legerhoofdkwar tier volgens het blad: „wij trekken voor waarts", doch men was niet bereid mede te delen of daarbij gevechten hadden plaats gehad. Tot slot meldde de „Suluh Indonesia", dat de Indonesische marine enkele door de rebellen gebruikte schepen heeft buitge maakt DJAKARTA (Reuter) De woordvoer der van het Indonesische leger, luitenant kolonel Pirngadie zeide, dat de invasie troepen een plan om op de olie-installaties bij Pakanbaru de „verschroeide-aarde- politiek" toe te passen, hebben weten te verijdelen Wat betreft de buitenlandse wapens, ver klaarde hij, dat buitenlandse vliegtuigen boven het vliegveld van Pakanbaru ge weren, andere wapens en munitie voor de opstandelingen hebben uitgeworpen. Het grootste deel van deze wapens werden door onze troepen in beslag genomen en wij constateerden, dat ze uit het buitenland kwamen, aldus Pirngadie. Radio-Padang meldde, dat do korvet „Radjawali" van de Indonesische marine woensdagavond Padang heeft beschoten, nadat de commandant van de stad een ultimatum om zich aan boord van het oorlogsschip te begeven, had afgewezen. De „Radjawali" trok zich terug, nadat de kustbatterijen van de opstandelingen het vuur hadden beantwoord. UP meldde, dat het ultimatum ook in hield, dat er een aanval op de haven zou worden uitgevoerd, als de daar aanwezige twee schepen, de „Both" (van de K.P.M.) en de „Bogowonto" voor donderdagmorgen 10 uur plaatselijke tijd de haven niet had den verlaten De commandant van Padang antwoordde hierop: „Zoals u weet, heeft de regering van Sukarno vandaag een burger oorlog doen losbranden in Pakanbaru" en hij nodigde de commandant van de korvet ten uit aan land te komen voor een onder houd. Deze stelde op zijn beurt voor het gesprek te houden aan boord van zijn schip. De commandant van Padang legde hierop alle verantwoordelijkheid op de schouders van de zeeman en voorspelde hem, dat Su matra hem in de nabije toekomst beschul digen zal van een onrechtvaardige actie. Tien minuten nadat dit antwoord binnen was stoomden de twee korvetten op naar de havenstad Teluk Bajur en wisselden daar, op een halve mijl afstand uit de kust. gedurende drie kwartier schoten uit met de kustbatterijen. Hierop trokken zij zich terug Naar verluidt is door het vuurge vecht geen ernstige schade aangericht en zijn er geen slachtoffers gevallen. In Den Haag heeft een woordvoerder van de Indonesische regering verklaard, dat zijn regering niet wilde, dat de strijd op Midden-Sumatra een oorlog zou worden. De bevelhebber, brigade-generaal Djatiku- somo, had opdracht gekregen, de verliezen Vondeling heeft er 95 cent afgedaan om dat hij niet meer, zoals de laatste jaren het geval was, van kostprijzen wil uitgaan, maar van het inkomen van de boer. De bezwaren van de Kamerleden richt ten zich in de eerste plaats tegen de ver laging met 20 cent wegens de nog niet vol ledige verhoging van de pachtprijzen. Het vorjg jaar is toegezegd, dat de boeren een hogere vergoeding zouden krijgen voor de gestegen kosten voor instandhouding en vernieuwing van de bedrijfsgebouwen. Die extra steun zou worden verleend door ho gere garantieprijzen, omdat als gevolg van de gedane toezegging de pachtprijzen zouden stijgen. Maar omdat technisch slechts een derde deel van de pachtprij zen in één jaar kan worden verhoogd, heeft minister Vondeling naar die verhouding de garantieprijs 20 cent lager gesteld. „Wat in uitzicht is gesteld, wordt niet nagekomen," zie de heer Den Hartog (V.V.D.„De minister houdt alleen re kening met de pachters, maar de extra steun is ook toegezegd voor eigen boeren. De pachters, voor wie de verhoging van de pachtprijs wél is ipgegaan, worden ook gedupeerd. Daarom is de toegepaste me thode verwerpelijk. Voor de A.R.-fractie verklaarde de heer Biesheuvel, is dit besluit beslist on aanvaardbaar. Als minister in een ge mengd kabinet moet mini-.er Vondeling zorgen, dat hij vertrouwen wekt bij de landbouwers en hij moet niet alleen ver trouwen hebben in zichzelf. Minister Von deling wil niet uitgaan van een rente van 5 percent, maar van 4,5 percent. „De mi nister weet toch wel, zei de heer Den Hartog, dat de meeste boeren werken met kredieten van de boerenleenbanken? Die berekenen thans een rente van vijf en driekwart percent." „Wil de minister vertellen, waar geld geleend kan worden tegen 4,5 percent," vroeg de heer De Rui ter (C.H.U.) Ook had de Kamer bezwa ren tegen de mening van minister Vonde ling, dat compensatie zal worden gevon den in hogere vleesprijzen. Dat is volko men speculatief, werd gezegd. Productiebeperking Zeer ernstige bezwaren waren er ook tegen het voornemen van minister Vonde ling, de garantie voor de melkprijs alleen toe te kennen voor een totale hoeveelheid melk, die niet groter is dan verleden jaar. Hij heeft bovendien gezegd, dat in volgen de melkprijsjaren wellicht een verder gaande beperking nodig zal zijn. Door de te grote melkprijsproduktie ontstaat een boteroverschoc, waarvoor geen afzet is te vinden, al wordt een groot deel met enorm verlies aan Engeland verkocht. Die plotselinge produktiebeperking midden in het melkseizoen "ond de heer Den Hartog (V.V.D.) niet juist. De heer Van der Weyden (K.V.P.) vroeg de toezegging van de minister, dat hij op korte termijn een nota zal indienen over het structuurbeleid in de landbouw, in dit geval over de toekomstige produk tiebeperking. Anders zou hij door middel van een motie een uitspraak van de Ka mer vragen. „Met de koppeling van de garantieprijs aan de produktie begint de rode haan te kraaien", zei de heer De Ruiter (C.H.U.) tot de socialistische minister. Hij vond produktiebeperking verwerpelijk. Van het plan van minister Vondeling, volle melk zonder subsidie verkrijgbaar te stellen, had niemand grote verwachtingen. De meeste sprekers zouden het beter heb ben gevonden in het algemeen het vetge halte van de melk te verhogen tot 3 percent. Indien uitsluitend gesubsidieerde volle melk zou worden verkocht, waren we ineens van het boteroverschot af, meende de heer De Ruiter, die een melange van margarine en boter uit den boze vond. De margarine-industrie voelt er trouwens niet voor. Vanmiddag zal de minister proberen, de bezwaren tegen zijn plannen te ontzenu wen. LONDEN (UlJ) De Europese staten I De theorie van Makatita is dat Russische denken te veel aan een compromis met „Mig"-straaljagers uit communistisch i i i 1 j China naar Djakarta zijn gevlogen, hoogst- het communisme, verklaarde de gezant waarschijnlijk bestuurd door Chinese vlie- van de tegenregering, Makatita. „Ik heb horen zeggen dat niets mag gebeuren dat de „topconferentie" of zulke zaken in gevaar brengt. Maar men dient zich te realiseren dat communistisch China en Rusland beide betrokken zijn bij de ge beurtenissen in Indonesië. Er is een com munistische bedreiging van geheel Zuid- oost-Azië." Volgens Makatita bestaat er geen twijfel aan dat Russische of Chinese piloten in actie zijn geweest bij het bombardement van Padang. SINGAPORE (UP) Vliegtuigen der re bellen. die hun basis op Midden-Sumatra hebben, hebben nabij Lebuk Djambi, In- dragiri een vliegtuig van de centrale rege ring neergeschoten, zo heeft Radio-Bu- kittinggi heden gemeld. DJAKARTA (Reuter) Het legerhoofd kwartier in Djakarta heeft verklaard, dat de regeringstroepen, die Midden-Sumatra zijn binnengevallen, hebben ontdekt, dat de opstandelingen door de lucht worden be voorraad met wapens uit het buitenland. De woordvoerder van het leger, luitenant kolonel Pirngadi, maakte van de aanwezig heid van buitenlandse wapens melding, toen hij journalisten enige mededelingen deed. DJAKARTA (UP) Te Palembang in Zuid-Sumatra, een gebied dat tot dusverre neutraal is gebleven in de opstand, heeft de Indonesische luchtmacht raketoefenin gen gehouden. Uit die stad wordt gemeld dat de bevolking was aangeraden kalm te blijven. Padang verwacht hulp Radio-Padang riep woensdagavond over Pakanbaru om: „Onze strijd geldt niet slechts een groep van het volk. maar ge heel Indonesië. Wij vechten voor het wel zijn van het volk, om te verhinderen dat het nog verder in moeilijkheden verzinkt als gevolg van Sukarno's geleide democra tie. Wij doen een beroep op de bevolking buiten Midden-Sumatra om zich niet door de propaganda van Djakarta te laten be- invloeden, doch zich met ons te verenigen en te strijden voor een vreedzaam en wel varend Indonesië, op basis va-, de grond wet." De minister van Binnenlandse Zaken der tegenregering verklaarde, dat na de gewa pende aanvallen Midden-Sumatra Sukarno niet meer erkent als staatshoofd. Minister Djambek voegde hieraan toet: „Het ziet er naar uit, dat Djakarta zal worden aangevallen. Het volk van West- Java heeft op dit ogenblik zitten wachten." Djambek achtte een aanval door georgani seerde, tegen de centrale regering gekante, eenheden „zeer waarschynlyk". Ook meen de hy, dat Atjeh en Zuid-Sumatra zich nu spoedig bij de revolutionaire beweging van Midden-Sumatra zullen aansluiten. Op de vraag, welke uitwerking dit zou hebben op kolonel Barlian van Zuid-Suma tra, antwoordde Djambek: „Hy kan zich nu niet langer afzijdig houden. Anders zou hij in moeilijkheden komen met zyn onder danen." aan weerskanten zo gering mogelijk te houden. De opzet van de actie was „het gebied onder de macht van de revolutio naire regering te zuiveren". De actie uit het westen SINGAPORE (Reuter) Een vertegen woordiger van de Caltex die hier uit Sun- gai Pakning is aangekomen, verklaarde dat als de troepen van Djakarta eenmaal de Siak-rivier hebben bereikt, hun pro bleem betrekkelijk eenvoudig zou zijn. Die rivier is, naar hij zegt, over een afstand van meer dan 100 kilometer bevaarbaar, en als zij eenmaal zover zouden zijn. ge komen. is nog maar een betrekkelijk korte mars nodig om de rebellencentra Padang en Bukittinggi te bereiken. (Er loopt een weg van Pakanbaru naar Bukittinggi en Padang. Pakanbaru ligt echter nog ver verwijderd van het per licht vaartuig verst bereikbare punt aan de Siak-rivier.) Djuanda over Sumatra DJAKARTA (UP) Premier Djuanda heeft heden verklaard dat niet langer de noodzaak van een evacuatie van buiten landers uit het gebied van Pakanbaru be staat, daar de troepen der regering dit gebied reeds bezet hebben. De Caltex zou haar werkzaamheden kunnen hervatten. Op een desbetreffende vraag antwoordde Djuanda, dat er geen reden is voor Ameri kaanse oorlogsschepen om in Singapore te blijven met het oog op de Amerikanen op Sumatra. Berichtgeving DJAKARTA (ANP) Het gebrek aan nieuws over Sumatra in de dagbladen heeft geleid tot een verhoogde belangstelling voor buitenlandse radiostations. Vooral Radio-Australië, de Nederlandse Wereld omroep en Radio-Singapore zijn blijkens een oppervlakkig onderzoek door de cor respondent van het ANP, populair onder de Indonesiërs en de buitenlanders in Djakarta. Radio-Padang is er voor de luisteraars in Djakarta moeilijk hoorbaar. Het Indonesische leger heeft donderdag het nummer van 10 maart van het Ameri kaanse weekblad „Time", dat een uitvoerig artikel over president Sukarno bevatte, verboden verklaard. gers. „Ik weet dat er plannen bestonden om tenminste één eskader Russische jacht vliegtuigen naar Indonesië te zenden. Ik weet ook dat er ongeveer 40 Russische technici in Djakarta zijn en zes Chinese officieren die experts zijn in de guerilla- tactiek. De 41-jarige bus-chauffeur P. Roelofs uit Raalte is bij de Enkbrug aldaar met zijn motor onder de oplegger van een vracht auto gereden, waarbij hij op slag werd ge dood. Hij laat *en vrouw er vier kinderen achter. De 66-jarige T. van de Kamp uit Nijkerk is, toen hij de Amersfoortse Straatweg over stak om in een auto te stappen waar -din vrouw en dochter reeds inzaten, doordat hij niet voldoende op het verkeer lette door een personenauto aangereden en ge dood. Dit is binnen korte tijd reeds het derde dodelijke ongeluk in deze familie. BEIROET (Reuter) Premier Sami El Solh van Libanon heeft het ontslag van zijn regering aangeboden, dat door pre sident Sjamoen is aanvaard. Waarschijn lijk zal de demissionaire premier met de vorming van een nieuwe regering worden belast. Waarnemers zien <n het aftreden van Solh een poging om de pro-westelijke politiek van het land te versterken. Vol gens betrouwbare kringen wil Solh een krachtiger kabinet vormen om de weg te effenen voor 'n grondwetswijziging, waar door president Sjamoen, overeenkomstig de wens van de westelijk gezinde leiders, na september nog een ambtstermijn aan het bewind zou kunnen blijven. Genoemde leiders vrezen, dat een an dere president wellicht geen weerstand zal kunnen bieden aan de druk van be paalde bevolkingsgroepen, die aansluiting bij de republiek van Egypte en Syrië wen sen. President Sjamoen en de regering- Solh hebben een strikt neutrale houding tegenover het samengaan van Egypte, Sy rië en Jemen enerzijds en de unie van Irak en Jordanië anderzijds aangenomen. Vijfduizend Libanezen zijn echter vorig weekeinde naar Damascus gegaan om Nasser toe te juichen. (AFP) Voor de tweede maal in enkele dagen tijds hebben onbekenden getracht een brug over de rivier de Eronte in Libanon op te blazen. Toen een politie patrouille de daders op heterdaad be trapte, namen deze onder dekking van vuur uit hun automatische wapens de wijk over de nabijgelegen Syrische grens William Henry Harrison: Het recht tot regeren kan slechts worden ontleend aan een uitdrukkelijke volmacht der geregeerden.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 1