'Panda in het Wilde Westen „Verdere opvoering der produktiviteit van primaire betekenis" Fa. B. ENGELENBERG Overdag 4 tot 7 graden Italiaans compromisvoorstel niet enthousiast ontvangen Wereldnieuws 2 Minister Zijlstra opende Philipsfabriek Grootscheepse veldtocht tegen onderontwikkeling OFFICIëLE VERKOOP SIKKENS LAKKEN „Middle East Investment Development Project" Hogere winst Eerste Ned. Scheepsverband Mij. De n.v. Luchthaven Schiphol in 1957 Drie KPM-schepen naar Nieuw-Guinea opgebracht Onveranderd dividend Bontekoning en Aukes Zwitserland en het Vrijhandelsgebied Kort economisch nieuws uit binnen- en buitenland O.E.E.S.-gesprek over Vrijhandelsgebied GEMENGD NIEUWS 11 VITAMINEN Agent sloeg scholier met gummistok Lood uit zee Toch ió het zo BROWNSE BEWEGING .J DONDERDAG 13 MAART 1958 PROF. DR. J. ZIJLSTRA, minister van Economische Zaken, heeft vanmiddag in de rede, die hij uitsprak ter opening van de nieuwe machinefabriek van de n.v. Philips' Gloeilampenfabrieken te Eindhoven, het van essentieel belang genoemd, dat men in eigen bedrijf machines kan ontwerpen, afgestemd op de specifieke behoeften van het eigen bedrijfsonderdeel waar de nieuwe produkten worden voortgebracht. De minister zei dat integratie hier noodzakelijk is. Toch betreft het hier geen honderd percent integratie, want een niet onbelangrijk deel van het werk wordt uitbesteed. Het is dan ook nadelig voor een bedrijf, aldus de minister, produkten zelf te gaan maken, die in een ander gespecialiseerd bedrijf tegen lagere kosten kunnen worden vervaardigd. De moderne industriële ont wikkeling vraagt voortgaande specialisatie, niet alleen in de bedrijven, maar ook tussen de bedrijven. Toepassing van deze werkwijze betekent optimaal gebruik van produktieve krachten en is daardoor een der meest doeltreffende middelen tot opvoering van de produktiviteit en tot verlaging van kosten, hetgeen met name onder de huidige omstandigheden van doorslaggevende betekenis is voor onze verdere industriële ontwikkeling. „Wij verkeren thans in een situatie, waarin de afzet op de binnenlandse markt minder gemakkelijk gaat. De con junctuur aarzelt en de produktie neemt niet toe. Een dergelijke adempauze in de economische ontwikkeling is haast onver mijdelijk en zij is, wanneer zij niet te lang duurt, ook niet zo ongezond, omdat zij sanerend werkt na de overspanning in ons economische leven. Maar wel moeten wij erop bedacht zijn, dat de bevolkingsgroei ons in dit opzicht zeer weinig respijt geeft. De expansie moet doorgaan om een gun stige structurele werkgelegenheidssituatie te handhaven. Het redelijk op peil blijven van de in vesteringen noemde minister Zijlstra bo vendien de noodzakelijke voorwaarde voor het op peil blijven van de conjunctuur. De wereldconjunctuur staat en valt met de vraag, of de investeringen, na een op zich zelf begrijpelijke terugloop, zich in voldoe- de mate zullen herstellen. Weliswaar ligt dit voor een klein land als Nederland iets anders dan voor de wereldeconomie in haar geheel, omdat wij mede het beta lingsbalansaspect van de investeringen in aanmerking moeten nemen. Ook voor Ne derland echter is er stellig 'n zodanig ver band tussen binnenlandse investeringen en binnenlandse conjunctuur, dat wij in de toestand van teruglopende werkgelegen heid daar zeker aandacht aan moeten schenken. Kostenvraagstuk Nu de binnenlandse afzet is gedaald, zo vervolgde de minister, valt in ons streven naar voortgaande expansie het volle ac- ADVERTENTIE Doelstraat 39 - Haarlem -..Tel. 15232 VRAAGT ONS EEN KLEURADVIES Onder leiding van dr. P. Rijkens Verleden week zijn bankiers en indus triëlen uit elf landen te Parijs bijeenge komen met het doel een instelling op te richten, welke de olie-inkomsten uit het Midden-Oosten moet kanaliseren naar produktieve en werkgelegenheid schep penden ontwikkelingsplannen in dit olie- gebied. Besloten werd een instelling op te richten die de naam draagt Middle East Investment Development Project en te Luxemburg gevestigd zal zijn. Zij zal on der leiding staan van dr. Paul Rijkens. De voorlopige financiering zal geschie den door een bijdrage van 50.000 dollar van elk van de aangesloten banken en firma's in de Verenigde Staten, Duitsland. Italië, Zwitserland, Nederland, België, Noorwegen, Zweden, Engeland, Frank rijk en Zuid-Afrika. Vóór de bijeenkomst verleden week plaats vond werd het plan reeds bestu deerd te Washington (onder leiding van de Wereldbank) en te Dusseldorp. Kenmer kend is, dat aan het project niet wordt deelgenomen door regeringsvertegenwoor digers of vertegenwoordigers van olie maatschappijen die in het Midden-Oosten werken. De bedrijfswinst over 1957 van de n.v. Eerste Nederlandse Scheepsverband Maat schappij te Rotterdam steeg vóór afschrij vingen, voorzieningen en reservering voor belastingen van 1.316.361 tot 1.713.361. Op het gunstige resultaat is van invloed geweest het geringe bedrag van 65.879 (v.j. 343.734), dat de dienst pandbrieven en geleende gelden vereiste. Voorgesteld wordt aan de bedrijfsreserve een bedrag van 514.000 toe te voegen en een bedrag van 580.620 te reserveren voor belastin gen en uitkeringen. De totale reserve per ultimo 1957 steeg van 6.603.936 tot 7.200.397. Voorgesteld wordt een dividend van 35 per aandeel van 1.000 waarop 10 pet. gestort) met bijbehorende vier aan delen „C" van 100 elk. In 1956 werd 25 per aandeel van 1.000 uitgekeerd. In 1957 ontving de n.v. een dividend van 6 pet. (5 pet) op haar deelneming in de Hollandsche Scheepsverband Maatschappij. Voornamelijk op grond van oude toezeg gingen werden in 1957 117 leningen (216) op schepen gesloten tot een totaal bedrag van 23.798.720 30.755.600). De betaling van rente en aflossing op de uitstaande leningen vond op bevredigende wijze plaats, niettegenstaande de minder goede gang van zaken in de scheepvaart. In to taal werd aan aflossingen 14.713.636 ge boekt 15.565.947). Het uitstaande bedrag aan leningen steeg met 9.085.084 en be droeg op 31 december 1957 79.000.961 (1956: 69.915.877). Per 31 december was in totaal aan pandbrieven en geleende gel den een bedrag van 72.502.000 62.141.650) in omloop cent op de opvoering van de export. De export zal thans in een versneld tempo moeten groeien om de gedaalde binnen landse afzet te kunnen opvangen. En dit is in de eerste plaats een kostenvraagstuk. Of wij hierin slagen hangt voor een zeer belangrijk deel af van de kostenvoor- sprong, die wij ten opzichte van het bui tenland nog hebben, respectievelijk moe ten herwinnen. Daarvoor is voortgaande opvoering van de produktiviteit van pri maire betekenis. Wij zeggen wel eens, dat in de moderne tijd dit produktiviteitsni- veau in zeer belangrijke mate bepaald wordt door de machines, die worden ge bruikt; dit is inderdaad volkomen juist, maar wij mogen daarbij toch nimmer ver geten, dat de machine zonder de mens een dood ding is. De persoonlijke presta ties van de werkers spelen een vitale rol. De minister sprak vervolgens over de invloed van de industrialisatie en in het bijzonder van de mechanisering en de automatisering op de aard van het vak manschap. Hij zei dat men te veel de fase van de lopende band als het summum van de moderne techniek en als de eindfase daarvan heeft beschouwd. Veeleer moet men de klassieke lopende band als een overgangsperiode beschouwen naar een veel vollediger mechanisering en automa tisering, waarbij de ongeschoolde routi ne-arbeid aan de lopende band verdwijnt en vervangen moet worden door de hoog en zeer hoog geschoolde arbeid, nodig voor het vervaardigen en bedienen van de moderne apparatuur. De automatisering in de ruimste zin des woords zal in sterke mate de routine-arbeid en daarmede de ongeschoolde arbeid elimineren. Wat wij nodig hebben is een grootscheepse veld tocht om de, ten opzichte van zijn capaci teiten, onderontwikkelde mens tot voltooid verleden tijd te maken. In die zin zijn wij niet achter bij vroeger, maar zijn wij pas thans in staat om op dit gebied meer recht te doen aan de menselijke waardigheid. De nog altijd voortgaande -stijging in het wereldluchtvervoer was over 1957 ook op Schiphol weer merkbaar. Het passa giersvervoer steeg van 843.827 in 1956 tot 923.258 in 1957, hetgeen een toeneming is van ruim negen percent. Aldus blijkt uit een zojuist verschenen overzicht van de definitieve cijfers van Schiphol over 1957. Topmaand in het passagiersvervoer was juli met 102.839 passagiers. In augus tus werden 102.350 passagiers genoteerd en in september 100.979. Het was voor het eerst in de geschiedenis van Schiphol dat het maandtotaal boven de honderduizend kwam. Van het totale aantal passagiers dat van, naar of via Schiphol reisde, maakte 79 per cent gebruik van Europese lijnen en 21 percent van intercontinentale, in 1956 wa ren deze percentages 81 en 19. De drukst bevlogen Europese lijnen in de zomer dienst waren die op Londen met 103 maal per week v.v., Hamburg met 35 maal per week v.v., Brussel 32 maal per week v.v. Rome 28 keer per week v.v., Kopenhagen en Frankfort 23 maal per week en Lissa bon tien keer per week v.v. In het geregelde intercontinentale ver keer werd in de zomerdienst 36 maal per week naar en van New York gevlogen. In het totale, geregelde luchtverkeer over de Atlantische oceaan (zowel over de noorde lijke als over de zuidelijke route) werden per week 52 vluchten heen en terug van eh naar Schiphol ondernomen. In 1957 werd van en naar Schiphol 29.417.407 kg. luchtvracht vervoerd; een toeneming van ruim zeven percent ten op zichte van 1956. Het aandeel van het inter continentale vervoer in het totale vervoer van luchtvracht steeg van 29 percent in 1956 tot 32,6 percent in 1957. In 1956 werd 3.447.588 kg. luchtpost ver voerd, in 1957 3.378.908 kg. Van het totale postvervoer werd op de Europese lijnen 76,2 percent en op de intercontinentale lij nen 23,8 vervoerd. In 1956 bedroegen de ze percentages respectievelijk 79 en 21. Schepen van de Koninklijke Marine heb ben in de wateren tussen de Indonesische eilanden drie schepen van de K.P.M. aan gehouden en opgebracht. Van de zijde der Marine Voorlichtingsdienst vernamen wij dat verdere mededelingen nog niet konden worden verstrekt. Nader werd gemeld, dat de K.P.M.- schepen worden opgebracht naar Nieuw- Guinea. In de vergadering van commissarissen van de n.v. Houthandel voorheen Bonte koning en Aukes te Amsterdam werd be sloten aan de jaarlijkse algemene vergade ring van aandeelhouders voor te stellen een onveranderd dividend van 9 percent over het boekjaar 1957 uit te keren. De Zwitserse minister van Buitenlandse Zaken, dr. Max Petitpierre, heeft in het Zwitserse parlement meegedeeld, dat een Zwitserse toetreding tot de ontworpen Europese Vrijhandelszone niet strijdig zou zijn met de Zwitserse politiek van abso lute neutraliteit. Volgens Petitpierre vormde een even tuele toetreding tot de voorgestelde vrij handelszone geen enkel probleem „omdat de zone slechts een uitbreiding is van de Organisatie voor Europese Economische Samenwerking". „De Drie Hoefijzers" Met een maatschappelijk kapitaal van 100.000, verdeeld in 100 aandelen van 1000. is opgericht de Bier- en Limonadehande) Van der Heijden n.v. te Breda. De vennootschap heeft ten doel de fa bricage van en de handel in bieren, limonades en andere alcoholvrije dranken, ijs. graan, hop, mout, de groothandel in gedistilleerd enzovoorts. Ge plaatst en volgestort zijn 25 aandelen. In het ka pitaal wordt deelgenomen door de n.v. bierbrou werij „De Drie Hoefijzers" te Breda voor 24 aan delen. Krupp en Australië Hooggeplaatste functionarissen van het Austra lische Gemenebest heben medegedeeld, dat de Duitse industrieel Alfred von Krupp vermoede lijk aan de zware industrie in Australië zal deel nemen door een deelgenootschap met een of an dere gevestigde Australische industrie. Produktiecijfers De n.v. Algemeene Exploratie Maatschappij te Amsterdam verstrekt onderstaande gegevens over de produktie van de mijnconcessie Lirnau: februari 1958: 13.100 kgt; februari 1957: 16.500 kgt: januari 1957: 15.500 kgt; 2 maanden 1958: 28.600 kgt; 2 maanden 1957: 33.100 kgt. Mendes Gans Ondanks het feit, dat de conjunctuur thans neigingen vertoont van achteruitgang, wordt de toekomst met vertrouwen tegemoet gezien, aldus de directie van de n.v. Amsterdamsch Bankiers kantoor voorheen Mendes Gans en Co. te Am sterdam, in de jaarvergadering. De ministerraad van de Organisatie voor Europese Economische Samenwerking (O.E.E.S.) heeft besloten een commissie van deskundigen in te stellen ter bestudering van de Italiaanse compromis-voorstellen betreffende de Vrijhandelszone. De raad, waarin zeventien landen zijn vertegen woordigd, kwam dinsdag voor een verga dering van drie dagen in Parijs byeen. Op de volgende, 31 maart te houden, bijeen komst zullen de deskundigen rapport uit brengen. De voorstellen hebben ten doel Engeland, de initiatiefnemer van de Vrij handelszone en Frankrijk, dat van alle Westeuropese landen er het felst tegen is gekant, nader tot elkaar te brengen. De ochtendvergadering van woensdag werd gepresideerd door de Italiaanse minister van Buitenlandse Handel, Guido Carli, die eveneens het voorstel ter tafel bracht. Zijn voorstel omvat voornamelijk twee punten: 1. wanneer het verschil tussen het buiten lands tarief van twee leden der Vrijhan delszone niet groter is dan 3 tot 4 percent, kan de her-export belastingvrij zijn; 2. wanneer het verschil tussen de „buiten tarieven" groter is zouden de leden van de gemeenschappelijke markt speciaal invoer- belastingen kunnen heffen teneinde het verschil te neutraliseren. Van Franse zijde heeft men de tegen voorstellen op het Engelse memorandum met betrekking tot de Vrijhandelszone niet in bespreking gebracht. Uit de besprekin gen, die de Franse staatssecretaris van Buitenlandse Zaken, Maurice Faure, de af gelopen weken met de ministers van Bui tenlandse Zaken der vijf andere landen van de Europese Gemeenschap heeft ge voerd, zou namelijk gebleken zijn, dat deze met de Franse plannen in hun huidige vorm niet geheel akkoord gaan en zij op sommige punten wijzigingen voorstaan. Daar men van Franse zijde wenst dat, al vorens de Franse tegenvoorstellen in het Intergouvernementele Comité van de ze ventien landen der O.E.E.S. ter tafel wor den gebracht, hierover eenstemmigheid heerst onder de zes landen van de Europese Economische Gemeenschap, zou naar ver luidt, een werkgroep van de E.E.G. in Brussel er mee worden belast, deze voor stellen zodanig te veranderen, dat zij voor de vijf partners van Frankrijk acceptabel zijn en dat zij namens de zes landen der E.E.G. kunnen worden voorgelegd aan het comité-Maudling. Het Intergouvernementele Comité hield zich woensdagmiddag onder voorzitter schap van de Engelse paymaster-general Reginald Maudling bezig met de vraag stukken. die verband houden met het bin nenlandse transport, met de zogenaamde onzichtbare handelstransacties, waarbij in het bijzonder de overmaking van kapitalen werd aangeroerd, alsmede met de harmo nisatie van de buitenlandse handelspolitiek. Wat dit laatste punt betreft gaf de Fran se staatssecretaris van Buitenlandse Zaken, ADVERTENTIE Ingebroken in tijdschriften-kiosk. (Zó boeiend is nu PANORAMA!) In de nacht van woensdag op donderdag vroor het op de meeste plaatsen licht met temperaturen die varieerden tussen 0 en min 4 graden. In de nacht nam van het zuidwesten uit de bewolking toe door de nadering van een front dat de voorste begrenzing vormt van minder koude oceaanlucht. De begelei dende neerslagzone bereikte omstreeks middernacht de provincie Zeeland en breidde zich daarna in noordoostelijke richting uit. Het front behoort bij een de pressie, die, in omvang afnemend, over midden-Engeland langs het Waddenge bied zal wegtrekken. In de minder koude lucht zijn de vorstkansen de komende loopt het kwik tot 4 a 7 graden op. Er zijn enkele aanwijzingen dat er ten zuidwes ten van Ierland een nieuwe storing tot ont wikkeling komt, maar de gedragingen van deze storing zijn nog onzeker. WEERRAPPORTEN Vrijdag 14 maart Zon op 6.59 uur, onder 18.41 uur. Maan op 3.49 uur, onder 12.54 uur. Maanstanden 20 maart 10.50 uur nieuwe maan. 28 maart 12.18 uur eerste kwartier. Hoog en laag water in IJmuiden Vrijdag 14 maart Hoog water 11.09 en uur. Laag water 6.01 en 18.59 uur. Temperaturen buiten- 00 en binnenland: heden C 75S morgen 7 uur. Neerslag: temp laatste 24 uur. 1» *-> c cS Helsinki geheel bew. 0 -6 3 Stockholm sneeuwbui w -8 0,2 Oslo zwaar bew. windst. -10 0 Kopenhagen mist w -8 0,3 Aberdeen sneeuw O 0 1 Londen licht bew. wzw 1 2 Amsterdam sneeuw zo -1 0,1 Brussel sneeuw z 0 1 Luxemburg sneeuw zzo -4 3 Parijs motregen wzw 5 2 Bordeaux regenbui zw 8 6 Grenoble sneeuw w -2 7 Nice licht bew. nnw 2 0 Berlijn sneeuwbui w -2 0,2 Frankfort geheel bew zo -5 1 München licht bew. z -10 0,2 Zürich sneeuw zo -5 1 Genève sneeuw wzw -1 6 Locarno geheel bew. ono -1 0 Wenen onbewolkt wnw -5 0 Innsbruck zwaar bew. windst. -11 0,3 Rome half bew. O -0 4 Ajaccio zwaar bew. nw 11 6 Madrid geheel bew. windst. 4 0 Mallorca zwaar bew. nnw 5 0 Algiers onbewolkt zw 2 0 Den Helder sneeuw zzo -1 0,1 Ypenburg sneeuw zo -1 0,4 Vlissingen geheel bew. z 0 1 Eelde half bew. zo -3 0 Twente licht bew. ozo -3 0 De Bilt sneeuw zo -1 0,1 Eindhoven sneeuw zo -2 0,4 Vlv. Z.-Limb. sneeuw zzo -2 0,5 13. Eindelijk had Panda iemand gevon den, die hem over het Wilde Westen kon vertellen, maar de manier waarop dit ge schiedde was nogal wild. „Luister, groen tjes", gromde de oude cowboy, zijn ro kende revolvers op hen richtend, „wanneer wij van het Wilde Westen ergens een hekel aan hebben, schieten we er op. Gesnapt?" „J-ja", stamelde Panda. „En", vervolgde de schietgrage oude, „weet je, waar we een bijzondere hekel aan hebben?" „N-nee", antwoordde Panda met klimmend onbehagen. „Aan groentjes!" bulderde de oude baas en meteen knalden zijn beide revolvers opnieuw erop los, zodat Panda en notaris Goudblut stonden te dansen, om geen kogel in hun tenen te krijgen. De inlichtingen, die zij aldus over het Verre Westen kregen, waren verre van gerust stellend. Hetzelfde gold voor Jolliepop. De trouwe knecht had besloten, Panda met de eerstvolgende boot 'achterna te reizen. Om zich alvast een indruk te kunnen vor men van land en gewoonten, had hij zich enige lectuur hierover aangeschaft. Rillend las hij de beeldverhalen, waarin de ge woonten zo treffend worden geschilderd. „Revolverbandietenwrede india nen mompelde hij beklemd, „ach, ach, waarom moest meneer Panda naar zo'n rauw en wetteloos land vertrekken?" Maurice Faure, namens de vijf andere lan den van de E.E.G. een uiteenzetting. Het Intergouvernementele Comité zal heden een bespreking wijden aan de instellingen van de Vrijhandelszone en aan de ontsnap pingsclausules. Nederlands standpunt Ten aanzien van het plan van de Ita liaanse minister van Buitenlandse Handel, Guido Carli, tot harmonisatie der buiten tarieven in de Vrijhandelszone tegenover derde landen is men van Nederlandse zijde van oordeel, dat dit voorstel zich in dit stadium eigenlijk nog niet tot discussie leent. Hiertoe zal het, zo merkt men op, allereerst noodzakelijk zijn, dat de Euro pese Commissie deze materie bestudeert om daarna het gezamenlijk standpunt van de zes landen der E.E.G. in het Gouverne mentele Comité te kunnen vertegenwoor digen. Men ziet in het plan Carli echter een technische oplossing voor die gevallen, waar in de toekomst geen enkele andere oplossing mogelijk is. (UP-ANP-Reuter- AFP) (Voor de beurs zie pagina 13) ADVFR^-^riv 100 dragees f. 2.88 150 dragees (de helft meer) f. 3.75 VAN PHILIPS - ROXANE Een inwoner van Bussum heeft een klacht ingediend bij de officier van Justitie tegen een agent van politie die zijn zoon nogal hard met een gummistok had >ge- slagen, waardoor de jongen een hersen schudding had opgelopen. Een week geleden werd een voorbij ganger getroffen door een sneeuwbal. Hij diende zijn beklag in bij een agent van politie. Deze joeg de groep jongens uiteen, waarbij hij met de gummistok een der achterste jongens enige klappen gaf. Deze jongen had echter niet meegedaan met het gooien van sneeuwballen. De jongen is de volgende dag naar het politiebureau ge gaan om te klagen, maar zou door de commissaris zijn weggestuurd. Het geval werd echter ernstiger toen bleek, dat de jongen het bed moest houden en een lichte hersenschudding en een zenuwstoring had opgelopen. De jongen kreeg daarna enige oproepen om zich aan het bureau te melden, maar hij verscheen uiteraard niet. De politie wilde ondanks het verbod van de dokter de jongen thuis verhoren, maai de ouders lieten dit niet toe. De vader heeft nu een klacht ingediend bij de officier van Justitie te Amsterdam. De kotter „Callantsoog I" van de heer P. de Haan heeft de laatste dagen een paar loodgrijze stukken metaal van 80 kg uit zee opgevist. Jok visser De Wit uit Den Helder haalde er een paar in zijn netten naar boven. Zij hebben nu een concessie van Rijkswaterstaat om verder naar de blokken lood te vissen. Verondersteld wordt dat het wrak, waaruit het lood af komstig moet zijn, 200 jaar oud is. De sta ven liggen in tien meter diep water en tot nu toe is 14 ton lood naar boven gebracht. Het brengt 70 cent per kg op. Welkom. Het Sovjet-reisbureau Intoerist heeft bekendgemaakt, dat vanaf half april de route Helsinki-Leningrad-Mos- kou opengesteld zal zijn voor toeristen die met hun auto naar de Sovjet-Unie komen. Erosie. In Transvaal is op last van de Zuidafrikaanse regering de verhuizing van een gehele stam naturellen, de Mamatholen begonnen, wier landbouw methoden erosie in hun reservaat, Wol- keberg, veroorzaakten. De stam zal zich een zeventig kilometer verderop vesti gen. Schrappen. De Oostduitse volkskamer heeft twee wetsontwerpen goedgekeurd die gericht zijn tegen kleine bedrijven en werkplaatsen, die, volgens de minis ter van Financiën, Rumpf, kapitalisti sche ondernemingen geworden zijn. De wetsontwerpen voorzien in het schrap pen van twintig categorieën van de lijst van ambachtslieden die een gun stig belastingtarief is toegekend. Overgelaten. Het internationaal verbond van windhondenclubs te Zürich heeft een vliegtuig naar Napels gestuurd om 34 dieren uit een gestrande Egyptische zending van een hondertal hazewinden te halen. De Italiaanse douane wilde de dieren, die door afzender en geadres seerde aan hun lot waren overgelaten laten afmaken. Sabotage. Van een viermotorige straal- bommenwerper van de Britse lucht macht zijn op een vliegbasis bij Doncas- ter stroomkabels doorgesneden. Het toe stel zou bij het opstijgen zeker zijn ver ongelukt als een Ierse monteur de sabo tage niet tijdig had ontdekt. De Ier heeft verklaard door detectives te zijn ondervraagd. Zij zouden hem hebben gevraagd, of hij lid was van de communistische partij of con tacten onderhield met het verboden Ier se Republikeinse leger. Overleden. Prinses Ingeborg, dochter van wijlen koning Frederik VIII van Dene marken en weduwe van prins Carl, broer van wijlen koning Gustaaf V van Zwe den, is te Stockholm in de ouderdom van 79 jaar overleden. Haar echtgenoot prins Carl stierf in 1951. Zij was de moe der van koningin Astrid van België en de zuster van wijlen koning Haakon VII van Noorwegen. Zij was ook de moeder van de overleden echtgenote van koning Olaf van Noorwegen, prinses Maertha, van prins Carl Bernadotte, die onlangs vrij gesproken is in een afpersingsproces en van prinses Margareta, die gehuwd is met prins Aksel van Denemarken. Doodvonnis. Een rechtbank te Szeged in Zuid-Hongarije heeft Jozsef Kovacs ter dood veroordeeld en negen anderen tot gevangenisstraffen tot vijftien jaar we gens samenzwering tegen de staat tij dens de opstand van 1956, aldus een te Boedapest ontvangen provinciaal blad. Brandstapel. In een Indisch dorp heeft een vrouw zich op de brandstapel ge worpen waarop het stoffelijk overschot van haar man verbrand werd, zo meldt het Indische persbureau UPI. Dit oude gebruik onder de Hindoes is langzamer hand aan het verdwijnen. Schuldig. Voor een rechtbank in de Libe riaanse hoofdstad Monrovia verscheen een belastinginner, die beschuldigd werd van verduistering. Een twaalf le den tellende jury achtte de beklaagde niet scnuldig. De rechter verlengde daarop de hechtenis van de verdach te en 'iet elf der twaalf juryleden ge vangen zetten. Het niet gearresteerde jurylid, een vrouw, die niet lezen of schrijven kan, had gezegd toestemming te hebben gegeven haar naam te plaat sen onder het stuk, omdat zij had be grepen dat hierin „schuldig" had ge staan. Vingerwijzing. Uit het koninklijk paleis en de openbare gebouwen van Teheran be ginnen de portretten van keizerin Soraya te verdwijnen. Ook in enkele bioscopen van de Perzische hoofdstad is geen afbeelding van de vorstin meer te zien. Kort voor 'n bezoek van de sjah, aan de nieuwe drukkerij van het blad „Ettel- lat" werden naar verluidt na een of ficiële vingerwijzing ook in de kanto ren de portretten van keizerin Soraya verwijderd. Jarig. Premier Grotewohl van Oost-Duits- land die op 11 februari, tijdens een cri sis in de partijleiding plotseling voor 'n „kuur" uit Oost-Berlijn vertrok, blijkt zonder ophef teruggekeerd te zijn. Het Oostduitse blad „Der Morgen" meldde woensdag, dat de minister van Buiten landse Zaken, dr Lothar Bolz, Grote wohl dinsdag met zijn 64ste verjaardag ging feliciteren. Partijsecretaris Ul- bricht die als overwinnaar uit de strijd kwam, is de vorige week voor drie we ken met vakantie gegaan. HET is merkwaardig, met ivelk een pre cisie sommige denkers de spijker intuïtief juist op de kop kunnen slaan. Toen Plato ruim 2300 jaar geleden dan ook beweerde, dat hitte en vuur door botsing en wrijving ontstaan, maar in wezen op beweging dus op energie berusten, verkondigde hij een stelling die pas 2000 jaar later voorzichtig zoxl worden uitgesproken, ter wijl het daarna nog twee eeuwen zou duren, eer hieraan een stevig theoretisch fundament kon worden gegeven. In de tijd der Renaissance was men wel iswaar afgestapt van het denkbeeld, dat koude een stof zou zijn, maar veel nieuws was hiervoor toch niet in de V plaats gekomen. Men meende, dat kou het ontbreken var warmte is, een op zichzelf juist denkbeeld, maar aange zien warmte nog steeds als een zelfstan dige stof werd beschouwd was er sedert de oudheid toch nog niet veel vooruitgang geboekt. Francis Bacon, de geleerde En gelse humanist uit het begin van de 17de eeuw, knoopte onbewust aan bij de be wering van Plato, toen hij schreef, dat warmte „een beweging is die inwerkt op de kleine deeltjes, waaruit lichamen zijn opgebouwd". Nog verder ging zijn land genoot John Locke, die de uiterste grens van de koude daar legde, waar alle be weging ophoudt. En tenslotte maakte Newton dit hele bouwwerk af, door de oorsprong van de warmte te zoeken in de beweging van de deeltjes der lichamen. Die beweging der deeltjes werden pas veel later waargenomen (foor de Engelse plant kundige Robert Brown, die onder de mi croscoop plantensporen bestudeerde en tol de ontdekking kwam, dat die kleine deel- tjes in een vloeistof voortdurend geduwd en gestompt toerden. De watermoleculen voeren namelijk een wilde dans uit en ieder die in die vrolijke troep verzeild raakt, krijgt de nodige botsingen te ver duren. Grote lichamen ondervinden daar van geen hinder, maar uiterst kleine deel tjes worden in dat permanente carnavals feest onophoudelijk heen en weer geduwd. Wordt de temperatuur van de vloeistof verhoogd, dan wordt de be weging der moleculen al wilder en wilder; bij afkoe ling vermindert de bewege lijkheid dienovereenkomstig. Natuurkundigen hebben aan dit verschijnsel van de wilde- dans de naam brownse be weging gegeven, maar tevens hebben zij wat wetten opgesteld, waaraan ook de man zonder microscoop wel wat heeft. Men heeft om te beginnen nauw keurig nagegaan, hoe de brownse beweging en de temperatuur samengaan. Het blijkt dan, dat beide rechtevenredig zijn. Wordt de temperatuur bijvoorbeeld tweemaal zo hoog, dan zal ook de beweging tweemaal zo groot zijn. Daardoor is de temperatuur eigenlijk niets anders, dan een maat voor de heftigheid van de beweging, waarin de moleculen verkeren. Houdt alle warmte- beweging op, dan is de laagst mogelijke temperatuur bereikt, te weten 273,144° on der het nulpunt. Dat is de zogenaamde ab solute temperatuur. Het is eenvoudig zin loos om van nog lagere temperaturen te willen spreken, want er is nu eenmaal geen beweging die langzamer is dan rust. Hoe deze rust benaderd wordt, is weer een andere kwestie. Daarover een volgende keer. H. PrlilJc

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 2