r Iedereen JURYLEDEN ^Praatateel Wapenstilstand in de Kamer door schorsing der debatten Kamerleden tegen verhoging van de luisterbijdrage 0p de Van dag tot dag Zij komen l 3 kelly Kies Kelly! Puur voor uw genoegen! Hoge onderscheiding voor prof. Sir Hans Krebs NIEUWE GENEESMIDDELENWET Verwarring door twee nieuwe amendementen Renault geeft 6 maanden garantie GARAGE DEN HOUT Nieuwe superconstellations van de K.L.M. heeft we] eens een ogenblik Waarom geen bestedingsbeperking in radiobestel? Natuurlijk Een kaasgerecht! kaas DONDERDAG 13 MAART 1958 Ofschoon de weersomstandigheden er weinig aanleiding toe geven, valt het te verwachten dat het binnenkort lente zal zjjn. En met de lente komen de bloemen en de toeristen. Buitenlandse bezoekers zullen in een wassende stroom onze wegen vullen en verwachten, dat Nederland hen behoorlijk zal ontvangen. Ofschoon glimlachjes en foldertjes en bloemen in de knoopsgaten natuurlijk zeer op prijs zullen worden gesteld, zullen de buitenlanders echter in de eerste plaats gediend zijn met een zo duidelijk moge lijke weg-bebakening. „Bewegwijzering" heet dat in vaktaal en deze bewegwijze ring is in het algemeen in ons land tame lijk doelmatig en duidelijk. Wij behoeven ons niet te verdiepen in het vele moei zame internationale overleg, dat aan de uniforme bewegwijzering is vooi-af gegaan, want dat zou een kolom leesstof apart op leveren. Laten we volstaan met vast te stellen, dat de internation'ale uniformiteit van wegbebakening en verkeerstekens op gang begint te komen en vooral in Europees verband goede vorderingen maakt. In de Economische Commissie voor Europa, een UNO-orgaan, waarin ook Nederland mee praat, wordt aan dit onderwerp veel aan dacht besteed. Men is er thans bezig het wegverkeer zoveel mogelijk te vergemak kelijken en te beveiligen door een aantal uniforme maatregelen aan de leden te ad viseren, die de verkeersvoorschriften en -voorzieningen in het Europese verkeers gebied betreffen. Des te opmerkelijker is de nog steeds voortdurende chaos in Nederland op het gebied der snelheidsbeperking en daar toe strekkende aanduidingen. Vreemde lingen zullen dit jaar vele moeilijkheden op onze wegen ondervinden door de hete rogeniteit in aanduidingen en de onvol doende duidelijkheid ervan. Het is een raadsel waarom bij de be perking der snelheid tot 50 en 70 kilo meter nog steeds geen ministeriële be schikking is verschenen, die het inter nationale bord dwingend voorschrijft. Er bestaat namelijk een internationaal aan vaarde aanduiding voor snelheidsbeper kingen, namelijk het witte ronde schild met rode omranding, dat op het witte binnenvlak het cijfer der snelheidslimiet draagt. Deze borden zijn in ons land reeds jaren in gebruik bij verkeersconstruc- ties die plaatselijk een lagere snelheid vereisen, zoals bij de rotonde in de buurt van Utrecht, doch bij de 70 en 50 kilo meter beperking worden zij hardnekkig geweerd. Vreemdelingen kunnen aan de thans in zwang zijnde aanduidingen niet uit, omdat deze een Nederlandse tekst dragen en bovendien van vorm en op schrift plaatselijk verschillen. Het wordt dringend tijd, dat men deze wanorde opruimt en de consequenties trekt uit het internationale overleg, waar aan Nederland zo braaf meedoet. Het ko mende toeristenseizoen zal anders zowel voor de vreemdelingen als voor de Neder landse bevolking een periode van extra onveiligheid worden. ADVERTENTIE Kelly! Ja, dat is de naam van uw nieuwe plezierige gezel in het leven! Kelly, een nieuwe geurige siga ret van de beste tabak ken voor 95 cent! Gouden medaille van het genootschap natuur-, genees- en heelkunde De Duits-Engelse geleerde prof. sir Hans Krebs, Nobelprijswinnaar, thans hoogle raar in de biochemie aan de universiteit te Oxford, heeft woensdag uit handen van Prof. dr. E. C. Slater, de gouden medaille van het Genootschap ter Bevordering van Natuur-, Genees- en Heelkunde ontvangen. Deze onderscheiding werd prof. Krebs overhandigd na zijn referaat over „De synthese van celbestanddelen uit c2 ver bindingen in micro-organismen", dat hij in een collegezaal van het Wilhelmina- gasthuis te Amsterdam heeft gehouden. Prof. Krebs kwam in 1933 als joods vluch teling naar Engeland. In 1937 ontdekte hij de citroenzuurcyclus, een belangrijke fase ]n de biologische oxydatie van eiwitten, vetten en koolhydraten. Voor deze ontdek king ontving hij in 1953 de Nobelprijs. De gouden medaille van het Genootschap die hem thans is uitgereikt is in de vorige eeuw ingesteld en werd onder andere verleend aan de geleerden Lorentz, Kamerlingh On nes, Einstein en sir Henry Dale. (Van onze Kamerverslaggever) Het debat in de Tweede Kamer over de nieuwe geneesmiddelenwet is gisteren in een algemene verwarring geschorst, nadat de heer B a c h g (K.V.P.) nieuwe amendementen had ingediend met de strekking aan minister Suurhoff op te dragen een aparte wettelijke regeling te treffen voor de toekenning van de be voegdheid, vrije verpakte geneesmiddelen te verkopen, gepaard gaande met een beperkte overgangsregeling („uitstervingssysteem" van ongediplomeerden). Minister Suurhoff voelde daar niets voor, ook niet, omdat hij niet precies wist wat de meerderheid van de Kamer eigenlijk wilde, want dat was niet duidelijk geworden. Bovendien vond hij het een bezwaar, dat geen beslissing wordt genomen, want de kwestie zou opnieuw aan de orde komen wanneer die aparte wettelijke regeling, een soort drogistenwet, ter tafel ligt. En dan zou het inmiddels weer adressen regenen. Kamer en minister zijn niet nader tot elkaar gekomen. Wie wèl en wie niet vrije verpakte ge neesmiddelen mogen verkopen, beschouwt minister Suurhoff als een louter economi sche kwestie, die moet worden geregeld door de minister van Economische Zaken via de Vestigingswet en niet door de mi nister van Sociale Zaken en Volksgezond heid in een wet, die betrekking heeft op de bescherming van de volksgezondheid. De bedoeling van Economische Zaken is, de verkoop van verpakte geneesmiddelen alleen toe te staan aan de bezitters van het diploma drogist (dat kunnen dus ook krui deniers en andere winkeliers zijn), maar niet aan winkeliers zonder diploma. Dit systeem is uitgewerkt in de ontwerp- vestigingsbesluiten, waarover de Sociaal- Economische Raad nog advies moet uit brengen. Uit het betoog van de heer Bachg had minister Suurhoff begrepen, dat deze in de ontwerp-vestigingsbesluiten nog gaatjes ziet voor onbevoegden en die gaatjes wil dichten. Maar is dat een taak van de minister van Sociale Zaken en Volksge zondheid? vroeg de bewindsman. Het zou neerkomen op een correctie van het vestigingsbeleid van de minister van Eco nomische Zaken (die de verkoop van vrije verpakte geneesmiddelen niet wil be perken tot de drogisten en het drogisten kartel reeds met moeite heeft door broken). Nieuwe situatie Naar de mening van de heer Bachg, (K.V.P.) is het stellen van opleidings eisen en van vakbekwaamheid aan de ver kopers van verpakte geneesmiddelen een taak van het departement van Sociale Zaken en Volksgezondheid. Maar hij was wel bereid een beperkt „uitsterving- systeem" te aanvaarden in de geest van de vestigingsbesluiten, doch niet over de gehele linie voor allen, die thans reeds vrije geneesmiddelen verkopen. Hij zag echter geen kans een dergelijke overgangs regeling inderhaast nauwkeurig uit te werken en daarom diende hij, na in trekking van zijn oorspronkelijk amende ment, twee nieuwe amendementen in. Volgens het eerste zou in de nieuwe Ge neesmiddelenwet worden vastgelegd, dat de minister van Sociale Zaken en Volks gezondheid een wettelijke regeling moet treffen met eisen van vakbekwaamheid en bedrijfsuitoefening voor degenen, die be voegd zijn verpakte geneesmiddelen te verkopen. Inmiddels zou, volgens het tweede amendement, de rest van de wet reeds in werking kunnen treden, zodat wordt tegemoetgekomen aan de haast, die er is bij de modernisering van de oude wet van 1865. Verwarring „Wat moet er dan met de vestigings- beslüiten van de minister van Economi sche Zaken gebeuren?", riep minister Suur hoff bijna wanhopig uit.„Het amendement gaat in zijn gevolgen misschien dwars door het kartelbeleid van minister Zijlstra. Hoe kan de wet in werking treden als niet vaststaat wie er onder valt?" Ofschoon de indruk bestond, dat een toe nemend aantal Kamerleden achter de minister was komen te staan en hij wel een stemming had kunnen riskeren, wenste hij blijkbaar zekerheid. Voor staatsrechte lijke kwesties, die met het amendement samenhangen, wilde hij overleg plegen met de minister van Justitie en voor de economische kanten met de minister van Economische Zaken. Hij wil blijkbaar met nog sterkere argumenten komen en er eventueel minister Zijlstra bij halen. Gis teren zag hij er in ieder geval nog van af het amendement „onaanvaardbaar" te ver klaren. Het debat was vaak verward. Telkens bleek dat de Kamerleden elkaar niet goed hadden begrepen of dat de minister en de staatssecretaris van Economische Zaken, dr. Veldkamp, de Kamerleden (en omge keerd) niet precies hadden begrepen. Voor namelijk was dat het gevolg van de niet geheel duidelijke uiteenzetting van de heer Bachg, die er niet in slaagde te zeggen of in een amendement te formuleren, wat hij precies bedoelde. Nadat de heer P e s c h a r (P.v.d.A.) had voorgesteld het debat enkele uren te schorsen om de nieuwe amendementen van de heei Bachg rustig te kunnen bestuderen, stelde minister Suurhoff tenslotte, hoewel hij het zeer jammer vond, een langere schorsing voor. Misschien kan het debat volgende week worden voortgezet. Aan het einde van deze week zou de Kamer eigenlijk vier weken met Paasvakantie gaan. Men wil volgende week toch wel bijeenkomen, maar de stenografen zijn dan verdeeld over vergaderingen in Straats burg (Raad van Europa), de Eerste Kamel en de Tweede Kamer. Minister Suurhoff moet bovendien volgende week ook in de Eerste Kamer aanwezig zijn. De voort zetting van het debat hangt dus nog in de lucht. ADVERTENTIE Hoeveel vertrouwen een fabriek heeft in eigen fabrikaat, komt tot uiting in de verstrekte garantie. 7-onder dat de cliënt arbeidsloon behoeft te betalen. Wellicht stemt u dit tot nadenken. Tussen 14 april en 14 mei zal de Lock- heedfabriek te Burbank (Californië) de drie door de KLM bestelde superconstel lations L1049H afleveren. Het eerste toe stel (PH-LKL) wordt genoemd naar de beroemde Rotterdamse humanist Deside- rius Erasmus; de tweede superconstel- lation (PH-LKM) naar de in Delft ge boren Nederlandse rechtsgeleerde en staatsman Hugo de Groot en het derde vliegtuig (PH-LKM) naar de Nederlandse geneeskundige en hoogleraar te Leiden, Hermanus Boerhaave. ADVERTENTIE De voorgestelde verhoging van de luis terbijdrage van 12 tot 15 gulden stuit bij het merendeel der leden van de Tweede Kamercommissie voor onderwijs, kun sten en wetenschappen op ernstige bezwa ren. De argumenten en cijfers van minis ter Algera hadden deze leden niet kunnen overtuigen van de noodzaak van deze ver hoging. Eerder was het tegendeel net ge val: zowel de praktische bezwaren, aan de verhoging verbonden, als de uitspraak, dat de wereldomroep principieel door de staat bekostigd behoort te worden, vormen eigenlijk een doorgaand pleidooi om de voorgestelde verhoging te verwerpen. Wat de cijfers betreft, vragen verschil lende leden zich af, of de voor 1957 geraam de opbrengst van de luisterbijdrage van 31 miljoen gulden niet te laag is. Op 1 ja nuari 1957 bestond het aantal retributan- ten uit 2.235.000 toestelbezitters en om streeks 510.000 aangeslotenen op het distri butienet (hoofdaansluitingen). Bij een ta rief van 12 gulden per aansluiting betekent dit een opbrengst van ongeveer 33 miljoen ongeacht het accres in de loop van het jaar 1957, dat met uitzondering van de distributieaansluitingen eenzelfde beeld vertoont als in voorgaande jaren. Exorbitante kostenstijging De bedoelde leden verwachten, dat de opbrengst van de luistergelden in 1957 aan merkelijk hoger zal liggen dan 33 miljoen, terwijl zij in volgende jaren naar verhou ding zal toenemen. Uit de cijfers in de memorie van toelich ting op het desbetreffende wetsontwerp blijkt voorts, dat de opbrengst van de luis terbijdrage van 1952 tot 1956 gestegen is met 22 percent, terwijl de inningskosten met 64 percent omhoog zijn gegaan, '.odat deze in 1956 ongeveer 15 percent van de to tale opbrengst beliepen. De cijfers tonen voorts aan, dat de zenderhuur in dezelfde periode steeg met 36 percent en de exploi tatieuitgaven van de wereldomroep met 52 percent. Deze gegevens waren voor tal van leden aanleiding in de eerste plaats een verkla ring te vragen van de exorbitante stijging van de inningskosten en van de kosten van de wereldomroep, terwijl men voorts gaarne zou vernemen of en zo ja, waarom de bestedingsbeperking aan het radiobe stel in het algemeen voorbij moet gaan. Andere leden merkten op, dat de om roepverenigingen reeds lang hun aandeel in de beperking der bestedingen leveren Teveel radio-orkesten? Ook werd gevraagd, of het niet mogelijk zou zijn, dat de inkomsten door de omroep verenigingen op efficiënter wijze worden besteed. Hierbij werd b.v. gedacht aan de instandhouding van een kostbaar instituut als het Radio Filharmonisch Orkest, welks bestaan tevens het bezwaar met zich brengt, dat het een harmonische opbouw van het nationale orkestleven bemoeilijkt Is het niet juister en tegelijk goedkoper wanneer de taak van dit orkest b.v. beur telings door de grote gesubsidieerde or kesten wordt vervuld? Zijn er daarnaast ook niet te veel radio-amusementsorkes ten, die het omroepbestel nodeloos kost baar maken? Wereldomroep Dat de regering thans tot de conslusie is gekomen, dat de wereldomroep, primair als een staatstaak moet worden gezien stemde de commissie tot voldoening. De toekomstige betaling van de wereld omroep uit overheidsgelden zal de voorge- Sommige binnenkomende berichten stellen de redacties voor regelrechte gewetensvra gen althans naarmate de betreffende redacties met ge wetens zijn uitgerust en in om gekeerde evenredigheid met de rekbaarheid ervan. Het is bijvoorbeeld een be kend feit, dat de publikatie van zelfmoordgevallen een fu neste uitwerking kan hebben op labiele persoonlijkheden en daarom kan men die publika tie beter achterwege laten, tenminste wanneer andere factoren het niet strikt nood zakelijk maken, het treurige incident te vermelden. Hier heb ik een berichtje van enkele regels, dat niet in de krant is gekomen. Het zou jammer zijn, wanneer het ge heel en al ongekend zou blij ven want het is zo geladen met achttien karaats tragiek en zo ontstellend scherp van menselijke klachten, dat er een boek over te schrijven zou zijn. Ofschoon *het is echt gebeurd en daarover worden meestal geen boeken geschre ven. Het is een bericht over een Engels jongetje, dat voor de kinderrechter moest verschij nen omdat hij een kerk in brand had gestoken. De over weging dat labiele jongetjes bij het kennisnemen van deze euveldaad in groten getale zouden kunnen overgaan tot het aansteken van kerken in ons verspreidingsgebied, is oorzaak geweest van het feit dat deze berichtgeving in een diepe lade verdween. Het in brand steken zou, vooral in een tijdperk waarin van ver schillende zijden duidelijk een verhoogde activiteit op het ge bied van kerkenbouw te be speuren valt, uiteraard een be treurenswaardig verschijnsel zijn, doch dat niet alleen. Want het aanzien der hedendaagse jeugd, die zich toch al occu peert met zovele bezigheden waaraan niet iedereen zijn goedkeuring kan hechten, zou er op drastische wijze door worden vorlaagd. Waarom ik echter onmoge lijk over dit criminele voorval in Engeland zwijgen kan, is het meesterlijke pleidooi, dat de kleine knaap voor zich ge houden heeft tegenover de kinderrechter een pleidooi waardoor niet alleen de be schuldigde tot beschuldiger werd, doch waarin een zo lo gisch, aanvaardbaar en tref fend motief voor zijn wandaad tot uiting kwam, dat men ge neigd is de kleine jongen goed keurend op het hoofd te klop pen en te zeggen: „Okee". Okee want vergeet niet dat het een Engels jongetje is. Laten we als verstandige, wereldwijze volwassenen eens met ons allen op de jurybank gaan zitten en horen, wat de kleine brandstichter over die verschroeide kerk-taktiek heeft te vertellen. „Ik lag in bed en vroeg me af waarom God mij zo onge lukkig heeft gemaakt. Mijn moeder is gestorven toen ik erg klein was (hij is nu nóg niet erg groot) en mijn stief moeder behandelt me slecht. Ik werd kwaad op God en ik besloot, Zijn kerk in brand te steken." Verder niets, juryleden. Nu moeten we even onze verontwaardiging over de hei ligschennis en de restauratie kosten opzij zetten en alleen maar proberen, voor een ogen blik een klein, verlaten en wanhopig jongetje te zijn. Dat is niet gemakkelijk, doch jury lid is geen gemakkelijke taak. Wij liggen in bed en pijni- gen onze hersens af om te we ten te komen, waarom God zo mateloos kwaad op ons kan zijn geworden dat Hij niet al leen ons losrukte van onze moeder, zoals een kwajongen dat doet met een bloem van haar stengel, doch ons boven dien een tweede moeder op de hals stuurde die de toestand nog belangrijk verergerde. Een kleine, rechtgeaarde jongen zal nooit een pasgeboren hondje uit het warme nest van de moederhond wegnemen en het hulpeloze gevalletje met de blinde ogen en de wankele pootjes midden op een drukke rijweg deponeren. Dat doet een jongetje niet, ook al is hij wel eens stout. Het is te begrijpen, dat dit kleine jongetje geen ander mo tief achter zijn eigen lot vond dan willekeurige, koelbloedige kwaadaardigheid. En hij verweerde zich met een wraakneming, die zijn lot niet kon verbeteren doch in zijn gedachten althans enigs zins de balans der gerechtig heid herstelde. Want gerechtigheid, jury leden, is de grootste hartstocht van de mensen, en ook van de kleine mensen. Als wij een gefundeerd oor deel willen geven, moeten wij de vraag beantwoorden waar van de onoplosbaarheid de aanleiding van de misdaad werd. Waarom maakte God de kleine jongen zo ongelukkig? Natuurlijk weten wij, vol wassenen en wereldwijzen, daa>- het antwoord op. Als wij he ->t zouden weten, zou het moment kunnen komen waar op we zelf de lucifers ter hand zouden nemen om in het uiter ste van ons zwakke bereik de gerechtigheid te ontworstelen aan de willekeur van een boosaardige super-dictatuur, die met ongeluk en ellende rond zich heen smijt volgens de gril van zijn onberekenbare opwellingen wie het treft, heeft het. Natuurlijk weten wij het antwoord, doch het is niet in een-twee-drie te geven. Niet vaak stellen kinderen ons voor zulke onstellend-serieuze vra gen. Wanneer zij zich beper ken tot de informatie, waarom Sinterklaas alleen de kinderen van gegoede gezinnen met rijke cadeaus begiftigt, is er nog wel een draai aan te geven. Maar wanneer er ker ken in het geding komen Welnu, het antwoord is moeilijk. De kleine Engelse jongen wacht erop, omdat het zijn pleidooi doet staan of vallen. Hij wacht erop, te ho ren dat hij zich vergist heeft en dat hij zich vergrepen heeft aan het heilige goed van een onschuldige. Wanneer wij, juryleden, hem duidelijk kun nen vertellen hoe schromelijk hij zich vergist heeft, blijft er van zijn verdediging geen splinter heel. Maar het antwoord is zo •noeilijk. Het antwoord is zo moeilijk, omdat de wereld deze kleine jongen zorgvuldig binnen ge leid heeft in de doolhof waar alle logische antwoorden moei lijk zijn. De wereld heeft een schoot-vol sprookjes gereed voor alle borelingen, die hun ogen opendoen. De wereld houdt hun de beelden voor, die schitteren van weelde aan blijde, goede, vertrouwenwek kende verzinsels. En als het verzonnen beeld niet doet wat het zou moeten doen in peni bele situaties, kijkt de wereld een andere kant uit en wast de handen devoot in onschuld kleine jongetjes ten prooi la tend aan verbijsterend onrecht in een zee van onontwarbare misverstanden. Is dat eigenlijk wel humaan, juryleden? Zou het niet beter en doel matiger zijn, de sobere basis van ons bestaan ook voor kin deren niet te sieren met fran jes en opsmuk, doch de recht lijnigheid van geboorte naar dood open en eerlijk als een onontkoombare waarheid in hun kleine hersens te planten, opdat zij geen grillige sinter klaasfiguren en aan goede en boze opwellingen onderhevige machtspersonen gaan be schouwen als bestierders van hun lot? Ik weet niet, wie deze klei ne jongen zo ongelukkig heeft gemaakt, noch waarom hij zo ongelukkig moet zijn. Doch wèl weet ik en dat kan zelfs zo'n kleine jongen weten, als men hem niet op dwaalsporen leidt dat het niet God kan zijn, die het heeft gedaan. Het is gemakkelijk, de ellende der wereld af te schuiven op een almacht boven de wolken en kinderen te vertellen dat de mensen maar te slikken heb ben wat hun wordt toegestopt. Het is minder gemakkelijk, juryleden, de kinderen te be kennen dat wij het zijn, wij en alle andere wijze mensen, die de ellende vermenigvuldi gen met onze eigen handen en lege woorden. En dat wij hun een God voor ogen spiegelen die zij van alles de schuld kunnen geven. Maar, juryleden, de tijd dringt en er is een kerk ver woest. Laten wij niet langer aarze len en een uitspraak doen. J. L. Waarschuwing! Ik, acht het mijn plicht u erop te wijzen dat het, voor u het weet,, 6 april is en dat dat eerste paasdag is, zodat 't langzamer hand de hoogste tijd wordt dat u gaat be denken wat u die dag gaat doen. Al dat gëimproviseer van plezier leidt tot niets. Systematiek moet er zijn. En u moet het voorbeeld geven. Stel u eens voor dat iedereen in onze geordende maatschappij ten aanzien van zijn genoegens zomaar aan opkomende feestdriften de vrije teugel liet; dat zou een mooie boel worden. Gouverner c'est prévoir, en dat geldt ook voor het gouver ner en van uw plezieren. Van improvisa ties is deze tijd niet gediend. Als u niet tijdig er voor zorgt uw plan nen voor de paasdagen gereed te hebben, zal de overheid moeten ingrijpen. Als u het er zelf op aan laat komen, zal de re gering er goed aan doen een stevig toe ristschap in te stellen en het bij de hui dige vakantiedwang niet mogen laten doch één ordenende schrede verder moeten gaan. Zij mag dan niet blijven stilstaan bij het dwingende bepalen van de data en de lengte van uw vakantie doch zal de consequente stap dienen te nemen ook te bepalen waar en hoe ge uw vakantie doorbrengt. De voortdurende toeneming van het toerisme schreeuwt als het ware om zulk een vaderlijke overheidszorg. Nietwaar? Begin april is het Pasen en u zit daar maar. U zit daar maar, vadsig, ongedisciplineerd, zonder gevoel voor vrij willige sociale verplichtingen, met de handen in de schoot en zonder ook maar het geringste benul van wat u met Pasen staat te doen. Dat kan zo niet. Als u er even over nadenkt, moet u toch ook begrijpen dat dat zo niet kan. De Spoorwegen moeten weten waar zij aan toe zijn, de hotelhouders en de café heren moeten het weten, de bierbrouwers, de sprits- en limonadefabrieken, de ban ketbakkers noemt u maar op. Al die mensen laat u, door uw sufheid, in het ongewisse. U moet in ieder geval ergens heen. Het kan niet veroorloofd zijn dat u die paas dagen thuis blijft zitten. De hort op en de natuur in! Dat is uw eigen belang en dat van de gemeenschap die er schade van ondervindt wanneer haar leden twee dagen thuis blijven zitten suffen. U moet er uit en als elf miljoen men sen op zo'n klein lapje aarde op het aller laatste nippertje hun zwerfimpulsen van het laatste uur volgen, dan kan dat écht niet. Daarom: het is de hoogste tijd. Pasen valt op 6 en 7 april en dat is maar zo. Als u enig gevoel voor systematiek heeft, zorgt u deze week gereed te zijn met uw plannen. En als ik u was, zou ik nu maar vast beginnen met eierenkleuren. Als er wat tussen komt, is het te laat. Een zorgzaam staatsburger houdt met alle eventualiteiten rekening. Ik heb mijn plicht gedaan. Ik heb u ge waarschuwd. Elias stelde, als definitief bedoelde verhoging van de luisterbijdragen overbodig maken. Thans wordt de ontwikkeling van de bin nenlandse omroep geremd doordat een ge deelte van de luisterbijdragen voor de we reldomroep wordt bestemd. Zou reeds thans 'n regeling tot zelfstandige financiering van de wereldomroep worden ingevoerd wat vele leden wenselijk achtten dan zou daarin, ter tegemoetkoming aan de verlan gens van die omroep, vastgelegd kunnen worden, dat de rijksbijdrage wordt ge fixeerd op een bepaald percentage van de opbrengst van de radio-retributie. Enige leden waren het met de regering eens, dat de kwestie van de financiering van de wereldomroep principieel bij de be handeling van de omroepwet dient te wor den besproken. Zij achtten het dan ook niet juist, thans op dit onderwerp dieper in te gaan. ADVERTENTIE (een originele en zo lekkere oplossing van Uw probleem Aardappelpuree met kaas Van 2 kg aardappelen met melk en 50 gr. boter een mooie gladde puree maken. 150 gr. geraspte kaas erdoor mengen en de puree zo warm mogelijk opdienen óf in een vuurvaste schotel, be strooid met wat geraspte kaas, goudbruin laten worden. Doe nóg meer met PUBLICATIE VAN HET NEO. ZUIVELBURÉAU RIJSWIJK KREBBERS TERUG UIT SCANDINAVIë De violist Herman Krebbers is terugge keerd van een korte tournee door Noor wegen, waar hij in Oslo en Bergen met de symfonie-orkesten van deze steden on der leiding van Carl Caraguly het Viool concert van Paganini en de Tzigane van Ravel vertolkte. Als resultaat van dit op treden is Krebbers uitgenodigd in alle hoofdsteden van de Scandinavische landen als solist op te treden.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 5