Horen en zien r J WYBERT BUMBEL ENDEWENSHOORN Opera Forummet als gast een prachtige „Butterfly Agenda voor Haarlem Voortreffelijk concert door studenten uit Berlijn iifQRQL adem fris als Morgendauw MARCHWOOD aankondigingen en nabeschouwingen NAAIMACHINES SLECHTHORENDEN Kort en bondig 5 mdtffy* televisie m Franse overwinning in Songfestival De radio geeft vrijdag T el evisie programma N.V. GEERVLIET Beeckesteynin de ether De Brielse „Watergeus" weer in moeilijkheden Indonesische zag haar zoon na eenenvijftig jaar terug Geen politieke partij Franse onderscheiding ONS VERVOLGVERHAAL DOOR IRIS BROMIGE Aanmeldingsplicht voor militaire orders DONDERDAG 13 MAART 1958 Zeer geslaagde Nederlandse Eurovisie-uitzending De Grand Prix de Ia chanson Europécn- ne is woensdagavond, volkomen terecht naar onze mening, veroverd door de Franse vertegenwoordiger in de finale van het Eurovisie Song Festival 1958, te weten André Claveau, met een sprankelend liefdesliedje „Dors, mon amour." Het werd gezongen zoals wel licht alleen een Fransman zo'n innig en lichtvoetig melodietje kan zingen. Voor treffelijk harmoniërend met de dromcrig- tcdere tekst van Pierre Delanoc was dit inderdaad een staaltje chansonkunst van grote allure, waaraan geen der negen an dere liedjes ook maar tippen kon. De uitzending was een zware vuurproef voor de Nederlandse televisie, die hier mee als het ware haar middenstandsexa men in het internationale t.v.-bedrijf af legde. En afgezien van een lijnstoring in het begin, waardoor de Italiaanse kandi daat in diverse landen niet „doorkwam" (zodat hij later zijn lied nog eens moest overzingen) liep alles technisch en orga nisatorisch met een voorbeeldige vlotheid waarvoor behalve regisseur Stappershoef, producer Piet te Nuyl jr. en dirigent Dolf van der Linden (aan wiens orkest deze avond wel zeer bijzondere eisen gesteld werden) ook de beeld- en geluidstechnici geprezen moeten worden. Wekenlang heb ben zij allen hun gemoeds- en zelfs hun nachtrust opgeofferd om alles tot in de puntjes voor te bereiden maar het re sultaat was dan ook een over de hele li nie voorbeeldige uitzending, die door naar schatting twintig miljoen mensen in tien Europese landen met groot genoegen ge volgd zal zijn. Wie onder al die miljoenen de ongeluk kigste man was, valt niet moeilijk te gis sen. Dat was zonder twijfel Benny Vreden, de tekstdichtercomponist van het Neder landse prijslied „Heel de wereld". Dit wist wonderlijk genoeg slechts één stem van de honderd internationale juryleden te ver garen. Aan Corrie Brokken, beter bij stem dan ooit tevoren en een en al „glamour" in haar krappe zilverbrocaten avondtoilet, heeft dat zeker niet gelegen, want zij ver kocht „Heel de wereld" voor al wat het waard was. Even zeker echter vormde haar lied geen partuur voor de reeds ge noemde Franse concurrentie, maar iets meer waardering het zij zonder chauvi nisme geconstateerd had het Neder landse lied toch wel verdiend. Op'de tweede plaats eindigde ietwat onverwacht Zwitserland, dat Festival winnares 1956, Lys Assia, had afgevaar digd met een bloedarm humoristisch liedje over een snoepreisje van twee jonge gelieven naar het Lago Maggiore, dat het voornamelijk van zijn overrompelende tempo en van de olijke knipoogjes en der gelijke mimische grapjes van zijn vertolk ster moest hebben. Heel wat meer genoe gen beleefden wij aan een simpel Zweeds liedje over een meisje, dat raad aan de avondster vraagt. Eenvoudig en eerlijk gezonden door Alice Babs, vormde het een prettig contrast met het bombastische „Zwei Groschen Musik" van de Duitse filmster Morgot Hielscher, wier hachelij ke grand décolleté overigens zeker een af zonderlijke Eurovisieprijs waard geweest ADVERTENTIE Alle merken, dus ruime keuze ENGEL, Gr. Houtstr. 181 Tel- 14444 23.15 Nieuws in Esperanto. 23.22 Gram. 23.25— HILVERSUM I 402 M. 7.00 VARA. 0.00 VPRO. 10 20 VARA. 12.00 AVRO. lb.00 VARA. 19.30 VPRO. 21.00 VARA. 22.40 VPRO. 23.00—24.00 VARA. VARA: 7.00 Nieuws. 7.10 Gymn. 7.20 Gram. 8.00 Nieuws. 8.18 De Ontbijtclub. 9.00 Voor de vrouw. 9.35 Waterst. 9.40 Schoolradio. VPRO: 10.00 Avon turen met kinderen, caus. 10.05 Morgenwijding. VARA: 10.20 Voor de zieken. 11.05 Voor de kleu ters. 11.20 Plantaardig en mineraal. AVRO: 12.00 Twee piano's. 12.20 Regcringsuitz.: Landb.rubr Wij bezoeken het K.N.-station in Bunnik. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Sport en prognose. 12.50 Gram. 13.00 Nieuws. 13.15 Meded. en gram. 13.25 Metropole-ork. 13.55 Beursber. 14.00 Piano recital. 14.30 Voordr. 14.50 Gram. 15.00 Idem. Jo.10 Gevar. progr. VARA: 16.00 Orgel en zang. 16.30 Muziekrevue. 17.10 Voor de jeugd. 17.40 Lichte nuiz. 17.55 Act 18.00 Nieuws. 18.15 P.v.d.A.. caus. 18.25 Latijnse klanken. 18.50 De puntjes op de i. caus. 19.00 Voor de kinderen. 19.10 Musette-ork. VPRO: 19.30 Hel platteland nu. gesprek. 19.45 Een nationale zaak. caus. 19.50 VPRO-nieuws. 20.00 Nieuws. 20.05 Levend uit de kracht Gods. caus. 20.20 Boekbespr. 20.25 Toncelrubr. 20.35 Wat doet de Raad van Europa voor de mensenrechten, caus. 20.45 Voordr. met muziek. VARA: Leert uw langgenoten kennen. 21.30 De lange weg. docu mentaire. 21.55 Jazzmuz. 22-.25 Buitenlands over zicht. VPRO: 22.40 Zorg om de mens. VARA: 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Kamerorkest. bHILVERSUM II 298 M. 7.00—24.00 NCRV. NCRV: 7.00 Nieuws en SOS-ber. 7.10 Gewijde muz. 7.50 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws en weerber. 8.15 Gram. 8.30 Blaasork. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Waar voor uw geld. 9.35 Gram. 10.30 Morgendienst. 11.00 Gram. 11.30 De jeugd op eigen wieken, hoorsp. 12.00 Tenor en piano. 12.30 Land en tuinb.meded. 12.33 Lichte muz. 12.53 Gram. ot act. 13.00 Nieuws. 13.15 Politiekapel. 13.45 Gram. 14.05 Schoolradio. 14.25 Omr.ork. en solist. 15.15 Voordr. 15.35 Lichte muz. 16.00 Tuinbouwpraatje. 16.15 Vocaal ens. 16.30 Pianorecital. 17.00 Voordr. 17.20 Muzikale caus. 17.40 Gram. 18.00 Accordeon- muz. 18.20 Stemmen van Overzee. 18.35 Voor de Jeugd. 18.50 Cursus: Openbaar Kunstbezit. 19.00 Nieuws en weerber. 19.10 Op de man af, causerie. 19.15 Regeringsuitz.: Serie: Een loopbaan bij het onderwijs. III. Als ikzelf moest kiezen, door dr. A. la Fleur, rector van het Christelijk Lyceum Marnix van St. Aldegonde te Haarlem. 19.25 Heet van de matrijs. 20 00 Radiokrant. 20.20 Gram. 20.30 De jeugd op eigen wieken, hoorsp. 21.00 Bariton en piano. 21.50 De tijd, waarin wij leven. caus. 22.10 Bariton en piano (verv.l. 22.45 Avondover- denking. 23.00 Nieuws. 23.15 Kunstoverzicht. 23.35 —21.00 Gram. BRUSSEL 234 M. 12.00 Gram. 12.30 Weerbericht. 12.34 Gram. 13.00 Nieuws. 13.15 Gram. 14.00 Schoolradio. 15.45 Gram. 16.00 Koersen. 16.02 Mannenkoor. 16.20 Gram. 17.00 Nieuws. 17.10 Gram. 17.45 Duitse les. 18.00 Vlaam se liederen. 18.10 Voordr. 18.20 Vlaamse liederen. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Volks zang. 20.00 Gram. 20.15 Symf.-orkest en sol. 22.00 Nieuws. 22.15 Jazzmuziek. 22.45 Gram. 2.55—2300 Nieuws. VOOR VRIJDAG NTS: 20.3022.00 Relais van de Vlaamse TV: Whiteoaks, TV-spel. ADVERTENTIE Bij de oudste speciaalzaak op het gebied van HOORTOESTELLEN GEERVLIET vindt u een ruime keuze in de modernste hulpmiddelen, zoals transistortoestellen, oorhangers, haarklips, hoorbrillen in de fabrikaten AUDIUM, PHILIPS, MULTITONE, ADITONE, WIDEX enz. Wendt u tot een vertrouwd adres I Haarlem Koningstraat 11 Telef. 16171 was. De Oostenrijkse Liane Augustin ver raste in „Die ganze Welt breucht Liebe" door een bijzonder plastische voordracht. Bij Domenico Modugno, die de Italiaanse kleuren verdedigde, miste men de lange adem, maar meer nog de gloed van het bel canto, of onzentwege van de Napolitaanse Het glorieuze moment, waarop Euro songkampioen André Claveau uit han den van mr. Rengeling, de voorzitter der Nederlandse Televisiestichting, zijn ereplaquette-in-etui ontving. De Franse heilwens, die mr. Rengeling bij deze gelegenheid uitsprak, deed ver onderstellen dat hij wellicht liever een landgenoot als winnaar zou hebben begroet. straatzanger. Zijn lied, een eigen composi tie, had een betere vertolking verdiend. Luxemburgs Solange Berry en de Deense Raquel Rastcnni waren met hun ietwat sentimentele cliché-songs al bij voorbaat kansloos. Een hoogtepunt van plezierige spanning vormden de telefonades, waarin de ju ry's in de tien Europse hoofdsteden ver slag uitbrachten van hun waardering-in- punten. Elke nationale jury bracht tien stemmen uit, die alle direct op een scoring- bord in dc studio werden geregistreerd en opgeteld, waarbij nu eens Frankrijk, dan weer Zwitserland aan de kop lag. Pas het laatste juryrapport, dat uit Rome, gaf definitief de doorslag ten gunste van de Fransen, die 27 stemmen verzamelden te gen de Zwitsers 24. Het was een stralen de, overgelukkige André Claveau, die ten slotte de grote ereplaquette in ontvangst nam: een passend besluit voor een uitzen ding waarmee de Nederlandse televisie een in alle opzichten uitstekende beurt heeft gemaakt! Beeldschermer Het Velsense „Beeckesteyn" aan de Rijksweg tussen Haarlem en Velsen zal vrijdagavond om 8 uur een der onderwer pen zijn, die door de NCRV-radiokrant „Vandaag" wordt behandeld. De NCRV zal ter plaatse in samenwerking met een onzer redactieleden een opname doen vervaardi gen. De Cantorij van de Evangelische Stu denten gemeenschap aan de vrije universi teit van Berlijn ondervond voor het con cert, dat het ensemble woensdagavond in de Bakenesserkerk te Haarlem gaf, slechts weinig belangstelling. Hoezeer men dit, gelet op het voortreffelijke gehalte van deze Cantorij kon betreuren, verklaarbaar was het wel. Want te laat wist men te Haarlem en omgeving in ruime kring, dat dit concert gegeven zou worden en dat de komst van het Berlijnse studentengezel schap bedoeld was als tegenbezoek na de muziekuitvoering, die hot Nederlands Stu dentenorkest te Berlijn heeft gegeven. Het was. jammer, dat men hier niet het comité had kunnen uitschakelen, dat zo dikwijls de concerten van het Nederlandse Stu dentenorkest te Haarlem heeft georgani seerd. De moeite aan de voorbereiding van het concert van woensdagavond zou rijke lijk beloond geweest zijn door de weten schap, dat men vele stadgenoten een avond van zeer hoogstaande kunst had doen er varen. Inderdaad, dit optreden van de Berlijnse studentencantorij was een verrassing. De rijke muzikale inhoud van het programma, dat gevormd was met twee Cantates van Johann Sebastian Bach, en met werken van Palestrina en Schülz en Buxtehude, deed de weinige toehoorders een schat van vocale schoonheid verwachten. Maar daar bij kwam begrijpelijk ook de gedachte of hier niet te hoog was gegrepen door een koor en een orkest, samengesteld uit ama teurs en uit enkele muziekstudenten. Alle twijfelgevoelens verdwenen direct, toen het koor Bachs cantate „Wachet auf, ruft uns die Stimme" had ingezet. Een weelde van stralende klank van stemmen en instrumenten vulde de eeuwenoude ruimte van de Bakenesserkerk met zijn voortreffelijke akoestiek. Een wonderbaar lijk lijnenspel van koraalmelodie en tegen stemmen begon. Het mysterie der ver wachting van de volmaakte levensvervul ling ging zich openbaren in woord en su blimerende klank, in grote eenvoud, in onaantastbare schoonheid. En als een sym bool klonk daar telkens weer de koraal melodie in afwisseling met de prachtig ge zongen duetten voor sopraan en bas en het basréfcitatief „So geh' herein" in schone eenheid met de begeleiding van een uitstekend Barok-orkest en van emi nente solisten voor de obligate partijen. Met de uitvoering van het motet „Ami- na rnea" van Palestrina bewezen het kooi en zijn dirigent Albrecht Wcllmer weder om hun uitzonderlijke kwaliteiten. Vooral de sopranen en alten muntten uit door een verrukkelijke klank. De tenoren en bassen bleken eveneens van uitstekend gehalte, maar hun aantal zou relatief groter kun nen zijn. Van Heinrich Schütz, de grote componist van protestantse kerkmuziek, bracht het koor twee „Geistliche Chormu- siken" ten gehore, door de dirigent be wonderenswaardig geleid en „geregi streerd" tot een transparant stemmen- weefsel. En als slot van dit fraaie, indruk wekkende kerkconcert, kwam de cantate „Christ lag in Todesbanden" van Bach, een volmaakte compositie van diepe zin, waarin weer andere voortreffelijke solis ten optraden en het vrouwenkoor een prachtig hoogtepunt bereikte met „Versus II". Een bijzonder intermezzo werd nog de uitvoering van de solocantate voor so praan, twee violen en orgel „Herr, auf Dich traue ich" van Dietrich Buxtehude, waarbij de sopraansolo gezongen werd door een zangeres met een klare, volle stem. De Cantorij zal nog enkele steden in ons land bezoeken, waarna zij naar Berlijn terugkeert. Maar ik hoop dat deze muzikale studenten en hun bekwame diri gent niet voor het laatst onze stad hebben bezocht. P. Zwaanswijk De eigenaar van het Brielse café-res- taurantschip „De Watergeus", de heer J. A. van Ingen, heeft een kort geding aan hangig gemaakt tegen een Amsterdamse n.v. die in Brielle een restaurant exploi teert. Nadat de president van de Rotterdamse rechtbank kortgeleden in het kort geding dat de gemeente Brielle tegen de heer Van Ingen had aanhangig gemaakt, besliste dat „De Watergeus" niet behoefde te verdwijnen, zoals was geëist, heeft de n.v. op het terrein waaraan „De Watergeus" en waar ook het restaurant van deze n.v. staat, het tegelpad dat naar het schip voerde, opgebroken en allerlei borden ge plaatst waarop is te lezen, dat men er alleen parkeren mag voor het restaurant. De heer Van Ingen neemt dit alles niet na de voor hem gunstige uitspraak van de president van de Rotterdamse rechtbank. Hij heeft nu een kort geding tegen de n.v. aanhangig gemaakt, waarbij herstel van het pad en verwijdering van de borden wordt geëist. Fokko sprong overeind „Het schip!Het schip, daar!", schreeuwde hij, en hij wees naar de boot, die daar rustig in de branding dobberde. De andere muiters zagen het ook; en toen begonnen ze allemaal te roepen en te zwaaien. Op de brug stond Bumbel. Opeens hoorde hij stemmen uit de verte, en toen hij naar de kust keek, zag hij daar de mannen... 125-126 ADVERTENTIE Haarlem kreeg woensdagavond zijn deel van het Puccini-jaar met een vertolking van „Butterfly" in de Stadsschouwburg door het operagezelschap „Forum" uit Enschedé. De belangstelling was matig. Dat was jammer, want de operaliefhebbers die ver stek lieten gaan, hebben de kans gemist een sublieme interpretatie van de hoofdrol in het Japanse treurspel mee te maken. Wegens ziekte van de aangekondigde „Butterfly" (Anneke van de Graaf) had men beroep gedaan op de „Butterfly" van de Stedelijke Opera te Münster, Frieda Teller genaamd. Haar vertolking werd vocaal en scenisch een openbaring en aan niets was te merken dat deze actrice on voorbereid in een vreemde omgeving stond. Haar overtuigende creatie, die alzijdig psy chologisch uitgediept een natuurlijke re flex kreeg in warme en expressieve stern- kleuren, vond een equivalent in de bijzon der fraai klinkende Nederlandse Orkest vereniging, die onder de accurate en van fijne smaak getuigende leiding van de jonge dirigent Gustav Fülleborn tot een geraffineerde verklanking van de kleurige partituur gedwongen werd. Naast een zo schitterende weergave van de hoofdpartij moest wel. het een en ander van de bezetting verbleken. Alleen de tenor Peter van Zon wist zich (als Pinker- ton) in de eerste akte een waardige partner van Frieda Teller te tonen. De slotscène van I werd daardoor een der hoogtepunten van de avond. De Soesoeki van Annie Steiner had vocaal verdienste, althans zeker om het mooie donkere timbre. De Sharpless van de bariton Antoni Wink deed nogal onbeholpen aan. De Goro van Carel Swagerman was wel iets vlotter en de Oom Bonzo van Bert Bijnen imponeerde door zijn reusachtig formaat en zijn don derstem. Maar dan was daar steeds de sfeerwekkende incarnatie van de alles do minerende Butterfly, die de spanning on derhield en de opera tot een meeslepend gebeuren maakte. Bovendien was in het samenspel de vaardige hand van regisseur Paul Pella waar te nemen en verdienden decors en kostuums van Wim Vesseur een extra compliment. Het koor, dat in de eerste akte veel ver dienstelijks presteerde het aantreden van het vrouwenkoor klonk zelfs zeer fraai bedierf echter door onzuivere intonatie ADVERTENTIE Bij guur weer n kunt U verkoudheid voorkomen met '99 de subtiele stemming van de merkwaardige slotscène van II. Het prachtig gespeelde orkestraal interludium, dat II aan III ver bindt, streek de plooien weer glad om de laatste akte tot momenten van ontroeren de schoonheid te maken, waarin Frieda Teller haar creatie van de titelrol tot het tragisch einde consequent ontwikkelde. Jos. de Klerk De heer J. Grupstra, een 54-jarige olie handelaar, heeft voor het eerst sinds 51 jaar zijn moeder, die hij reeds lang dood waande, gezien. De heer Jan Grupstra kwam in 1907 als jongetje van drie jaar met zijn uil Drachten afkomstige vader, die er een diensttijd van twaalf jaar als koloniaal op had zitten, uit Sumatra naar Nederland. Zijn moeder, een negerin, die haar zoontje dolgraag bij zich had willen houden bleef wanhopig achter. Sinds 11)34 pas loerden er geregeld brieven over en weer en foto's gestuurd. Tijdens de Duitse en Japanse bezetting werd uiteraard elk contact verbroken. Toen nadien enkele brieven onbestelbaar terugkwamen, verloor de heer Grupstra de hoop, zijn moeder nog ooit terug te zien. Dezer dagen ontving hij echter de onverwachte en verheugende tijding, dat de thans 81-jarige vrouw gezond en wel naar Nederland, is gekomen, als gevolg van het uitwijzingsbesluit van de Indone sische regering. In Geertruidenherg, waar de bejaarde dame thans verblijf houdt, heeft hij haar opgezocht. De oude vrouw herkende haar zoon direct. „Je loopt pre cies als je vader", zei ze. Het centraal stembureau voor de verkie zing van de leden van de gemeenteraad te Rotterdam heeft besloten het verzoek lot registratie van de naam de Radicaal- Socialistische Volkspartij (R.S.V.) af te wijzen. In de motivering wordt gezegd, dat het in strijd met de openbare orde is, dat een naam wordt gevoerd, die de indruk wekt dat van een partij sprake is, hoewel de groepering die de registratie van deze naam en de aanduiding daarvan heeft ver zocht, de kenmerken van een politieke par tij mist. Naar wij vernemen is de zilveren medail le van de Franse Société des Arts, Sciences et Lettres toegekend aan de dirigent der Gelderse orkestvereniging, Jan Out, en aan de directeur der Radbout-Stichting, de heer Jules Aghina, wegens hun verdiensten je gens de Franse cultuur. Toren verplaatst. De toren van de Nederlands Hervormde Kerk in Schip luiden, welke thans wordt gerestaureerd, is verplaatst. Het gehele werk, dat onge veer twee uren in beslag nam, mag als een unicum worden beschouwd, gezien de afmetingen van het gevaarte en het ge wicht, dat ongeveer vijftien ton bedraagt. De verplaatsing geschiedde op een hoogte van ongeveer twaalf meter. Eervol ontslag. Aan mr. C.L. F. Crom- melin is op zijn verzoek eervol ontslag ver leend als consul-generaal der Nederlanden te Algiers. Druk luchtverkeer met Israel. Het staat thans reeds vast. dat de vliegtuigen van de K.L.M., die twee maal per week naar Tel Aviv vliegen, in de komende maanden zeer druk bezet zullen zijn. De K.L.M. houdt een verbinding van twee maal in de week heen en terug in stand tussen Schiphol en Tel Aviv, des maan dags en des woensdags. Zonder twijfel houdt de grote belangstelling voor Israel verband met de viering van het tienjarig bestaan van deze staat. 2. Houdt u er buiten. U zou gebeten kunnen wor den." „Nou, kunt u uw hond dan niet te pakken krijgen? Dat is degene, die bijt," riep zij, toen Gay vergeefs trachtte weg te komen, daar de terrier haar bij een oor vast had. „U hebt geen recht om zó'n woeste hond los te laten lopen," voegde ze er aan toe, gedreven door de angst, die zij in dc ogen van haar setter zag. Gay was zo'n vriendelijke, goedige hond, al had zij dan ook nog niet veel instinct en Celia kon het niet verdragen, haar zo te zien mishandelen. De man negeerde haar en wendde zich tot de jongen, die hij bij zich had. „Geef mij de zweep, Ian. Als ik Binty een mep geef, grijp jij haar halsband. Klaar?" „Vooruit maar." Dc man mikte rustig en zorgvuldig en toen de zweep op de terrier neerkwam, liet deze haar greep los. Ian pakte de halsband 'en Gay vluchtte jankend naar Ce lia, terwijl het bloed haar langs de hals liep. Inmid dels hadden zij als toeschouwers de twee kleine jon gens gekregen, een jonge vrouw, die een baby op de arm droeg en nog twee mannen, die bij de bus halte hadden staan wachten en nu haastig weer weg liepen, daar de bus in zicht kwam. Het publiek was zeer klaarblijkelijk en als gewoonlijk op de hand van de zwakste partij. „Wat een lelijk beest", zei de jonge vrouw met de baby tot Celia „Ik heb altijd een hekel gehad aan ter riers. Ik zou nooit een kind van mij er bij in de buurt laten komen. Denk er om, dat jij nooit een van die hon den aanraakt, June", vermaande de vrouw dc baby, voorlopig vrij overbodig, terwijl zij wegliep. De kleine jongens staarden met grote verbaasde ogen naar het bloed, dat Gay langs de schouder liep. Met Binty veilig aan de lijn, kwam de lange man op Gay af. „Laten we eens kijken, wat er aan mankeert". Hij liet zich op één knie zakken en nam de kop van de setter in zijn handen. Celia, die nu even tijd had om naar hem te kijken, zag een donkere gladgeschoren man, met zware zwarte wenkbrouwen, die in een frons waren samengetrokken en een vierkante kin. Zijn ogen kon zij niet zien. Zij kreeg een vage indruk van latente kracht achter het donkere, nogal zwaar moedig uitziende gezicht. De blonde jongen, die naast hem stond, met zijn verdrietige glimlach en verwarde haardos, zag er veel vriendelijker uit. Zij was er zeker van, dat zij hier vreemd waren. Het gezicht van de donkere man zou zij zich herinnerd hebben, als zij dat eerder gezien had. Dat van de jongen eveneens. Zij waren van dat type, dat zeer beslist indruk op iemand maakte. „Niets van belang", zei de donkere man. „Knipt u het haar weg en wast u de wond even met een ontsmet tingsmiddel. Het zou misschien wenselijk zijn om er gedurende een paar dagen een verbandje op te doen". Hij had blijkbaar geen hoog idee van haar intelli gentie, dacht ze. In feite zag hij er uit, of hij van het hele menselijk ras geen hoog idee had. „Kom mee, Gay", zei Celia, een beetje gepiqueerd. terwijl zij de nog bevende hond streelde. „Je bent nog niet dood. weet je". „U kunt de hond er beter op africhten, dat hij onmid dellijk komt, als u hem roept. Het is een mooi dier". Celia's hoofd ging omhoog. Zij was niet aan zo'n be schermende toon gewend. „Het spijt me, dat ik het compliment niet retourne ren kan. Mijn hond is goedig genoeg en heeft nog nooit gevochten. Naar mijn mening hoort een zo nijdige hond, als die van u aan de lijn gehouden te worden, als er andere honden in de buurt zijn". „Nonsens", antwoordde dc man koeltjes, terwijl zijn ogen haar boze gezichtje met geamuseerde belang stelling bekeken. „Binty is een goed beest, wanneet- zij niet lastig gevallen wordt en een riem is onnodig, daar zij altijd komt, wanneer zij geroepen wordt". De ietwat dreigende stilte, die op deze woorden volg de, werd door de jongen haastig onderbroken met een haastig: „Het is geen wonder, dat die setter niet be grijpt dat men niets van haar hebben moet. 't Is een •mooi dier". Celia antwoordde op deze tactvolle poging met een lichte glimlach, waarna zij met een hooghartig: „Goe- denmiddag!" tegen de oudere heer zich omkeerde, om huiswaarts te gaan, met aan de riem de nog steeds be vende Gay, die er uit zag, of zij bij iedere stap ver wachtte dood te zullen blijven. Celia, nog kokende van verontwaardiging over de autocratische houding van Binty's eigenaar en onte vreden op zichzelf, dat zij haar geduld verloren had en geen passend snijdend antwoord had kunnen geven, voelde dat zij geen best figuur geslagen had. Geen controle over haar hond en evenmin over haar gevoe lens, was het vonnis, dat zij in de gelaatsuitdrukking van de ander gelezen had. De jongen leek echter wel een aardig type. Margaret Rusper was bezig met het maaien van het grasperk voor het huis, toen Celia de hond zag naderen. Zij bleef staan, toen zij ze zag aankomen en kwam naar het hek. Haar glimlach verdween echter, toen zij Gay in het oog kreeg. „Tjonge, wat is er gebeurd?" Een vechtpartij op het dorpslein. Een terrier was van Gay's toenadering niet gediend. Ik kan niet blij ven praten, want dat oor moet wel even verzorgd wor den. Hoe is het met allemaal?" „Best. De jongens zijn aan het cirketspelen en moe der, vader en Beryl zijn naar Elton gegaan. Kun je mor genochtend als vierde bij een spelletje tennis funge ren? Ik heb net de grasmachine eens over de baan ge haald. „Ja, dat lijkt me wel. Hoe laat?" „Oh, ongeveer tien uur of half elf". ,,-Goed hoor. Tot morgen, Meg". De wilde kers bij de bocht wierp haar bloesems reeds in de laan. De seizoenen schenen hier in Marchwood zo snel voorbij te gaan dacht Celia. Het leek bijna onmo gelijk, dat zij al weer twee jaren in het burgerleven terug was. Maar als zij er aan dacht, leken de jaren in khaki ver af en onwezenlijk. Zij was bezig Gay's wond te verzorgen, toen haar vader uit dc tuin de keuken inkwam. Toen zij hem zag, keek zij met een glimlach op. „Hallo, Paps. Ik dacht dat u niet thuis was. Gay heeft een beetje moeilijkheden gehad. Kunt u haar even stilhouden, terwijl ik dat haar om het oor wegknip?" Terwijl zij het haar wegknipte en de wond uitwies, vertelde zij haar vader van de vechtpartij. De setter keek haar aan met een uitdrukking van zelfbeklag in de ogen. „Ik kende die twee heren en hun hond niet", besloot zij. „Misschien lui uit Londen, die eens naar een oud dorpsplein kwamen kijken". (Wordt vervolgd) In de staatscourant is een beschikking van de minister van Economische Zaken gepubliceerd, volgens welke zowel de na 1 januari 1958 uitgevoerde, als de thans lopende en de toekomstige buitenlandse militaire orders moeten worden aange meld bij het commissariaat voor de mili taire produktie van het ministerie van Economische Zaken. Dit voorschrift steunt op de Wet Eco nomische Verdedigingsvoorbereiding 1939 en vervangt een inmiddels vervallen soort gelijke regeling uit 1951, die gebaseerd was op de Distributiewet 1939. Het nieu we voorschrift is uitgevaardigd teneinde te bewerkstelligen, dat de overheid, zowel in het belang van de nationale als van de bondgenootschappelijke verdedigings voorbereiding, volledig op de hoogte is van de mogelijkheden en activiteiten van het Nederlandse bedrijfsleven op het gebied van de voorziening met militaire goede ren. De verstrekte gegevens blijven ge heim. DONDERDAG 13 MAART Stadsschouwburg: Toneelgroep „Thea ter" met: „Plantage Tamarinde", 20 uur. Concertgebouw: Kon. Liedertafel „Zang en Vriendschap" met „Requiem van Fauré", 20 uur. TENTOONSTELLINGEN: Huis Van Looy: Tentoonstelling van re- produkties van Perzische miniaturen, 19.30--22 uur. Bibliotheek aan Prinsenhof: Fototentoonstelling van de ontwikkeling van Ned. musea, 19-21.30 uur. FILMS: Cinema Palace: „Vrouwen en Spionnen", 14 jr., 19 en 21.15 uur. Frans Haistheatcr: „Aasgieren van het Westen", 14 jr., 19 en 21.15 uur. Lido Theater: „Du bist Musik", a.l., 19 en 21.15 uur. Luxor Theater: „Het schandaal van Clochemerle", 14 jr., 19 en 21.15 uur. Minerva Theater: ,,'n Vrouw achter tralies". 18 jr., 20.15 uur. Rembrandt Theater: „Sissi, keizerin en moeder", a.l., 19 en 21.15 uur. Roxy Theater: „Bij ons op Hawaï, 18 jr., 19 en 21.15 uur. Studio Theater: „Het Bolsjoi-ballet" a.l., 19 en 21.15 uur. VRIJDAG 14 MAART Concertgebouw: Vierde jeugdconcert N.Ph.O. o.l.v. Marinus Adam, 16.15 uur. TENTOONSTELLINGEN Huis Van Looy: Tentoonstelling van re- produkties van Perzische miniaturen, 917 en 19.3022 uur. Bibliotheek aan Prinsen hof: Fototentoonstelling over de ontwik keling van Ned. musea 1012.30, 13.3017 en 1921.30 uur. Galerie Espaee: Expositie van gouaches en schilderijen van Lucebert, 11—17 uur. FILMS Cinema Palace: „Nora's offer", 14 jr., 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Frans Halstheater: „Met donderend geweld", 14 jr., 14.30, 19 en 21.15 uur. Lido Theater: „De vloek der De monen", 18 jr., 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Luxor Theater: „Vuur over de Yang-Tse", 14 jr., 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Minerva Theater: „Paris Palace Hotel", 14 jr., 19 en 21.15 uur. Rembrandt Theater: „Sissi, kei zerin en moeder", a.l., 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Roxy Theater: „De dood van een ban diet", 14 jr., 14.30, 19 en 21.15 uur. Studio Theater: „Het Bolsjoi-ballet, a.l., 14.15, 19 en 21.15 uur. DIVERSEN Gebouw Haarl. Kegelbond, Tempeliers straat 35: Reisbureau Ruys en Co, film avond voor emigranten, 20 uur. Gebouw Nassauplein 8: Voor de Theo sofische Vereniging spreekt mevrouw G. Dunnewolt-Hard af Segerstadt over de Deense mysticus Martinus, met licht beelden, 20 uur.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 9