Maand hechtenis en afneming van rijbewijs van twee jaar geëist Jiir €ötoin Recital door Olof en Hielkema Gillette Concert door „Zang en Vriendschap" leidt tot principiële beschouwing KLAAR HAVERMOUT Vrouwen zien meer dan U denkt DRAIJER AANRIJDINGEN „ONDER INVLOED" Fruithandelaar en aannemer voor rechtbank watersport-tentoonstelling IN HET RAI-GEBOUW AMSTERDAM grieven aan de redactie Afdeling Kennemerland van Christelijke Wandel sportbond „Pinky" door H.A.T. riSk Brandweer rukte donderdag drie keer uit Burgerlijke Stand van Haarlem Verzorging geestelijk gestoorde bejaarden Advies groslijststemming KVP in Heemstede Kandidatenlijst afdeling Bloemendaal van de K.V.P. water, zeep* en blauwe .'..Gillette scheercrème is het beste! DE LIEDERTAFELSTIJL ONTWEKEN Oostenrijks ambassadeur opent Linnaeushof BOMEN maken van uw tuin Mr. v. d. Willigen sprak voor Alg. Ned. Invalidenbond Examens v R IJ D A G 14 MAART 1958 De Haarlemse rechtbank behandelde donderdag weer enige zaken, waarin het rijden onder invloed van sterke drank ten laste was gelegd. Tegen een 53-jarige fruithandelaar uit Haarlem werd een maand gevangenisstraf en twee jaar ont zegging van de rijbevoegdheid geeist om dat hij als gevolg van een te groot alco holgebruik op 8 december 1957 een aanrij ding zou hebben veroorzaakt op de hoek van de Jansweg en het Prinsenbolwerk. Hij sloeg van het Prinsenbolwerk rechtsaf de Jansweg in maar kwam daarbij over de witte streep en botste tegen een tegenlig ger. De fruithandelaar had die dag geke geld in de H.K.B. daarbij een aantal con sumpties gebruikt, en deze bezigheid la ter voortgezet in achtereenvolgens drie andere restaurants. Hij had geweigerd zich aan een bloedproef te onderwerpen maar toonde volgens twee verkeersagen ten duidelijke tekenen van alcoholische in vloed. De verdediger, mr. M. B. Cohen, had zes getuigen a decharge doen dag vaarden, onder wie mede-inzittenden van de verdachte, die verklaarden, dat hij vol gens hen wel in staat was te sturen en kel ners uit de onderscheidene etablissemen ten, waar de verdachte geweest was ten einde de rechtbank in te lichten over het getal der consumpties, waarvan het ge deelte gedestilleerd volgens de verdachte niet zo groot was geweest als hem door de politie in het verbaal zou zijn aange wreven. De verdachte betoogde zelfs, dat de politie hem de verklaring zou hebben afgedwongen, dat hij in de K.K.B. acht borrels zou hebben genoten. De verklaring van mr. Cohen, dat de politie hier perti nente onwaarheid had gesproken, werd door de president, mr. A. M. baron van Tuyll van Serooskerken, beantwoord met de waarschuwing „weest u voorzichtig met uw uitlatingen!" De raadsman betoogde voorts in zijn pleidooi, dat wanneer een verdachte van zijn recht gebruik maakt om zich te onttrekken aan een bloedproef, dit niet als een bewijs tegen hemzelf mag worden uitgelegd. Voorts achtte hij de ver klaring onzinnig dat de gezette fruithan delaar toen de politie hem bij wijze van proef over een streep liet lopen zich ge dragen zou hebben „als een boegsprietlo per". „Voor iemand met het postuur van mijn cliënt is dat wel een erg dubieuze proef" zei de raadsman. Hij vroeg vrij spraak of bij veroordeling matiging van de straf. De rechtbank zal op donderdag 27 maart des morgens uitspraak doen. Een veertigjarige Zandvoortse aanne mer die op 25 januari jongstleden des avonds op de Leidsevaart tegen een ver- keerszuil was opgereden stond eveneens terecht ter zake van het rijden onder in- ADVERTENTIE 7 t/m 16 maart 1958 Geopend van 10-17 u. en van 19,30-22.30u. zondags uitsluitend van 10-18 u. entree I 1.50 (Verkort weergegeven) Vlagvertoon. Bij het bericht in uw blad over de ontvangst van het Engelse Ko ningspaar, x-ezen mij de haren ten berge. Kunt u mij misschien ook vertellen wat het vertoon met alle soorten vliegtuigen zal kosten? Ik bedoel zo om en/of nabij, op één miljoen méér of minder komt het ex- niet op aan, wij hebben hier toch een goed gevulde schatkist! Mijn veronderstelling is, dat de Neder landse regering met de gx-ootste landen aan vlagvertoon wil meedoen. Ik denk aan de staatsgepensioneerden en de fooi die zij krijgen, in vex-gelijking met deze uitgaven! H. DE GR. Dat kunnen wij niet, doch het zal op de begroting voor Defensie niet veel ver schil maken. Red.). Atoombom. We hoorden het bij de nieuwsberichten: in Amerika heeft een vliegtuig per abuis een atoombom laten vallen, zo maar, door 'n. „kleine" technische fout. De gevolgen werden gekleineerd, al licht. De volkeren mochten eens werkelijk verontrust raken over de fatale gevolgen van de kernbewapeningswedloop. Maar herinnert u zich nog, Nedex-landers, hoevee' man er in touw waren, hier in ons dorpje Putten, om alle sporen van radio activiteit uit te wissen? Komt u nu nog niet in verzet tegen het opslaan van atoombommen en het aanleg den van lanceerplaatsen voor raketten in °ns kleine dichtbevolkte lage landje? Bent u nu nog niet overtuigd, dat er ooeer mensen zullen moeten komen, die de moed hebben hiertegen hun stem te verheffen voor het te laat is? vloed. Hij gaf toe in Hilversum twee li keurtjes en een cognac vóór en een ge deelte van de inhoud van een fles Beaujo- lais tijdens een maaltijd genuttigd te heb ben, maar de aanrijding van de zuil was volgens hem veroorzaakt, doordat hij op het laatste moment een fietser had moe ten ontwijken. Een bloedpx-oef toonde een alcoholgehalte in zijn bloed van 1,55 per mille. De officier van justitie eiste een hechtenisstraf van een maand en een ont zegging van het rijbewijs voor twee jaar. De raadsman, mr. J. G. Bettink, vestigde er de aandacht op, dat zijn cliënt zonder brokken door Amsterdam en Haarlem was komen rijden en dat het ter plaatse glad was geweest. Hij achtte het bewijs niet geleverd. Een der als getuige gehoorde verbalisanten verklaarde echter nauwe lijks tien minuten na het gebeurde met een dienstauto ter plaatse de toestand van het wegdek beproefd te hebben en deze normaal 'te hebben bevonden. De rechtbank zal in deze zaak donder dagmiddag 27 maart om twee uur uit- spraak te zullen doen. Psychische oorzaak De Haarlemse rechtbank hervatte ook de behandeling van de zaak tegen een 36- jarige publicist uit Noordwijk aan Zee, die op 17 november 1956 op de rijksweg in de Haarlemmermeer een aanx-ijding had veroorzaakt en tegen wie door de officier van justitie, mr. G. W. F. van der Valk Bouman, een boete van honderd gulden en een ontzegging van de rijbevoegdheid voor vijf jaar was geëist. De zaak was aange houden voor een onderzoek inzake de toe rekeningsvatbaarheid van de verdachte, die had medegedeeld, dat dit was gebeurd door een psychische stoornis. De als ge tuige deskundige gehoorde districtspsy chiater, dr. F. Hartsuiker, vex-klaarde dat de publicist door bepaalde stemmingen volkomen psychotisch kan worden en dat dit ook bij de aanrijding het geval was geweest. Op de vraag van de president of lijders daaraan dit tevox-en kunnen voelen aanko men antwoordde dr. Hax-tsuiker, dat zij zich hiervan niet bewust zijn, zodat de verdachte zeker ontoex-ekeningsvatbaar kan worden genoemd. Het had de offi cier van justitie, naar deze zeide, ver baasd, dat de publicist opnieuw in het be zit van zijn rijbewijs is na het gunstig ad vies van vier doktoren, op voorwaarde, dat hij zich jaarlijks zal laten herkeuren. Op de vraag aan de deskundige, of deze dingen de vex-dachte in het verkeer op nieuw kunnen overkomen, antwoordde die dat bij een structuur als die van de ver dachte index-daad kans bestaat, dat hij de- de desintegratie-toestand terugkrijgt. „Ik zou zelf liever een andere chauffeur heb ben", aldus deze. In zijn requisitoir zei de officier, dat hij het onverantwoox-delijk achtte, deze man zijn rijbewijs te doen behouden. Niet al leen hijzelf loopt daardoor gx-ote risico's maar ook zijn mede-weggebx-uikex-s. Op nieuw eiste hij een boete van honderd gul den en een ontzegging <van de rijbevoegd heid voor vijf jaar. „Onlogisch", zei de verdachte, „waarom ontneemt u mij het x-ijbewijs in dat geval niet voor het le ven?" De officier zeide dat dit stx-afrech- telijk niet mogelijk is. „Ik zou niet weten hoe ik mijn werk zou moeten voortzetten zonder rijbewijs", aldus de publicist. De rechtbank zal op donderdag 27 maart uit spraak- doen. Sinds 1 januari 1958 bestaat in Haax-lem de afdeling Kennemerland van de Neder landse Christelijke Wandelsport Bond. Deze afdeling is tot stand gekomen door de ge stadige groei van het aantal wandelaars dat zich in de gelederen van de N.C.W.B. wilde scharen. Het afdelingsbestuur zal op de algemene vergadering, die op 22 maart in Amers foort gehouden zal worden, door het hoofd bestuur geïnstalleerd worden. De volgende leden hebben zitting in het bestuur: voor zitter P. de Jager; secx-etaris M. A. Opmeer, Prof. v. d. Waalsstraat 50, Haax-lem; pen ningmeester J. Piso. Het wandelprogramma voor dit jaar is als volgt samengesteld: 12 april afdelings tocht in Hoofddorp; 10 mei: puzzeltocht, geox-ganiseerd door de CWSV „Het Spaar- ne"; 28 juni: zomertocht door CWSV „Het Spaarne"; 27 september: vierde herfsttocht door CWSV „Het Spaarne". Het was woensdagavond voor de heer J. J. Schelvis, voorzitter-regisseur van het r.k. Heemsteeds Amateur Toneel, een bijzondere avond. Hij werd namelijk voor de aanvang van de opvoering van „Pin ky", een toneelbewerking van de gelijk namige roman van Cid Pickett Summer, bij monde van de heer J. Swinkels harte lijk gehuldigd, omdat hij gedurende vijf endertig iaar lid was van deze amateur toneelvereniging. Spreker bood hem voor zijn verdiensten voor deze vereniging, waarvan de heer Schelvis thans dus voor- zitter-regisseur is, een fauteuil aan. Na deze feestelijke inzet was het jammer te moeten constatex-en, dat de daarna vol gende voorstelling van „Pinky" slechts ten dele goed over het voetlicht kwam, met name de vertolkster van de titelrol, mejuffrouw Cor Meyboom, had kennelijk nog zoveel moeite met haar tekst, dat zij er niet in slaagde emoties waar te ma ken. Alleen in het derde bedrijf kwam zij beter op dreef. Ook over de rol van Tom, Pinky's verloofde, gespeeld door Ben van de Ham, Konden wij niet enthousiast zijn. Pinky's grootmoeder, de oude negerin Dicky Johnson van Ton van Wees-Weyers, rechter Walker van Jaap van Wees en vooral van Miss Em van Bep Grotegan- sey en dokter Joe van Jan van der Veldt werden met veel meer overtuiging op de planken gezet. Nico Martin was een ne ger die zijn rechten tegenover de blanken verdedigt, Roselia, zijn vrouw, werd door Truus Schelvis met passie gespeeld, Ida Voorderhaak speelde de rol van de opzich tige nicht van Miss Em, miss Melba Woo- ley en Jan Peperkoorn was de agent van politie. Al met al hebben de aanwezigen toch wel van de opvoering genoten, waarvan een hartelijk applaus na afloop getuigde. ADVERTENTIE ondergoed wonder goed De Haarlemse brandweer is donderdag drie keer uitgerukt. Wij deelden gisteren mee, dat tegen twaalf uur brand was ont staan in een rooklokaal van een slagerij aan de Kx-uisstraat. Een hoeveelheid van zeshonderd kilogram vlees en vleeswaren is naar het Slachthuis overgebracht voor herkeuring. Om kwart voor vier kreeg de brandweer bericht van een brandje in de keuken op de eei-ste verdieping van een huis aan de Gedempte Schalkburgergracht. Een gor dijn had vlam gevat door een petroleum- toestel, dat in de nabijheid stond. De be woners hebben het vuur met emmers wa ter geblust; de schade bedraagt ongeveer vijfhonderd gulden. Verder kwam om tien minuten over ze venen des avonds een melding binnen van een brand achter een opslagplaats aan de Kleine Houtstraat. Papier op een bakfiets is in brand geraakt De oorzaak is onbe kend. Jaarvergadering landarbeidersbond Op de jaarvergadering van de Katholie ke Landarbeidersbond, die donderdag avond in het r.k. Verenigingsgebouw in Vogelenzang werd gehouden, werd de heer C. Hoogervorst als voorzitter herko zen. In de plaats van de heer L. Warmer dam, die zich niet meer hei-kiesbaar had gesteld, werd de heer P. van de Bex-g ge kozen. Uit de jaax-verslagen van de pen ningmeester en de secretaris bleek, dat de gang van zaken in de afdeling gezond is. ONDERTROUWD: 12 maart: G. van den Brink- en G. de Boer; K. H. Butschek en R. Schwitschka. GEHUWD: 13 maart: R. Bindels en M Heijnen; R. Verdam en J. Vennik. BEVALLEN van een zoon: 10 maart J. C. Leeuwerke-Meijer; 11 maart: A. J Stolk-Wijnhoff; 12 maart: C. Dielesen-Van Deux-sen; R. J. Wethmar-Roelofs; M. F Bouwens-Gx-aauweiman; L. M. Rinkema- Prescher: 13 maart: A. P. de Jong-Mienis H. S. Starink-Fonteijne; J. H. Kok-Van Norden. BEVALLEN van een dochter 12 maart: C. Eveleens-Van Dongen. OVERLEDEN: 11 maart: M. A. S. van Dijkhout-Van Delden, 73 j., Roosveld- stx-aat; J. H. Schouten, 76 j., Turfmarkt; J Boersbroek, 78 j., Spaarnhovenstraat; J van Schagen, 64 j., Middenweg; P. J. van Steen, 46 j., Smedestraat; J. H. Leuven 54 j., Kamperlaan; 12 maart: H. Hofwegen- Kunst, 67 j., Lingestraat. Gedurende de negentiende eeuw en ook in het begin van de twintigste eeuw heeft men, gedx-even door culminerende roman tische gevoelens en fantasieën, naarstig gezocht naar de betekenis van Beetho ven's composities. Talloos zijn de concre tiserende verklaringen, die men daarvoor heeft opgesteld en die de figuur van Beet hoven wel in een zeer subjectief licht heb ben geplaatst. Men zal moeten toegeven, dat sommige wei-ken van de klassieke meester, bijvoorbeeld de derde en de vijf de symfonie, daartoe zeker aanleiding heb ben gegeven. Ook de van idealistische geest doortrokken negende symfonie kan hierbij gevoegd worden. Men ziet thans wel in, dat interpretatie maar een zeer betrekkelijke waax-de nad en dat in som mige opvattingen kortweg van onzin ge sproken kon worden. Er waren trouwens genoeg composities van Beethoven, waar op de zucht tot verklaren geen vat kon krijgen. Eén daarvan was de Sonate opus 24 in F voor viool en piano, die donderdag tot uitvoering kwam op de kamei-muziek- avond, die de violist Theo Olof en de pia nist Willem Hielkema op uitnodiging van het Haarlems Comité voor kamermuziek gaven in de renaissance-zaal van het Frans Halsmuseum. Geheel ongemoeid heeft men deze sonate toch niet gelaten, want men heeft haar de bijnaam van „Frühlingssonate" gegeven. Wanneer men in deze naam de uitdruk king wil zien van blijheid en intieme vreug de kan men hem althans voor het alle- gx-o, scherzo en rondo aanvaarden. Maar het adagio brengt de verdieping der ex- pressie tot het niveau der zuivere ontroe ring, die in melodische schoonheid en har monische eenvoud haar uitdrukkingsme dium vond en die niet afhankelijk behoeft te zijn van de stimulans der lente. Alle problematiek omtrent de intentie van Beethoven met deze sonate kan opzij ge zet worden door het werk van muzikaal standpunt te beschouwen, zoals blijkens de uilvoering ook bedoeld werd door Theo Olof en Willem Hielkema. De beide kun stenaars hebben daarmede de talrijke toe hoorders veel muzikale vreugde geschon ken, maar ook de meditatieve verstilling van het mooie adagio gebracht. Theo Olof kon ons de verrukking door zijn gave, be zielde toonvorming geven en Willem Hiel kema stond hem daarbij in dezelfde zin ter zijde. De uitvoering van de fameuze chaconne voor viool, solo uit de Partita in d van Johann Sebastian Bach bracht ons in be wondering voor het technische en artistie ke meestei-schap van Theo Olof. Deze vio list is geen puritein, die de starre objec tivering van Bach's muziek beoogt. Hij maakte zijn voordracht bewogen en ge laden. Het tweede gedeelte van de avond bracht de uitvoering van twee moderne vioolso nates: de Sonate in g van Claude Debussy, het laatste werk, dat hij voltooide, en de Sonate uit 1927 van Maurice Ravel, een werk, waarin de kunstenaar zich uitleefde in pure muziek en daartoe zelfs contact zocht met de jazzmuziek om een karakte ristieke „blues" in de sonate op te nemen en om er het wei-velende „perpetuum mo bile" mee te enten. Het ging Ravel in de ze sonate om de klank, een beginsel dat ook in de sonate van Debussy tot uitdruk king kwam en dan speciaal in het „Inter- mède" en in de finale, want in het allegro vivace overheex-sen persoonlijke emoties en in de viooltoon klinkt een romantisch accent, dat men in Debussy's muziek slechts zelden aantreft. De uitvoering van beide sonates was voortreffelijk. In volmaakt samenspel ga ven de violist en de pianist daaraan vorm en gestalte en zorgden daarmede voor een indrukwekkende bekroning van een ge denkwaardige muziekavond. Langdurige bijval noopten beide solisten tot een toe gift, waarvoor zij de „blues" uit Ravels sonate kozen. P. Zwaanswijk Orgelweek. Van 31 mei tot 9 juni wordt in Neurenberg een internationale orgelweek gehouden, waaraan wordt deel genomen door Duitse en buitenlandse orgelisten, solisten, kox-en, orkesten en dirigenten. .4 DVERTENTIE is al gekookt 't beste ontbijt in de kortste tijd F. SORGDRAGER—SMITS bracht? Vragen aan B. en W. door mevrouw KerhhoffPet (Arb.) In een viertal vragen, die mevrouw T. Kerkhoff-Pet (Partij van de Arbeid) als lid van de gemeenteraad van Haarlem aan B. en W. heeft gesteld, brengt zij ter sprake hetgeen het college bij de behan deling van de begroting over de vergevor- dei-de plannen ten aanzien van twee ver pleeginrichtingen voor bejaax-den hebben meegedeeld. Inmiddels is reeds een kre diet toegestaan voor de inrichting van de Clarastichting te Zandvoort voor verzor- ging van geestelijk gestoorde bejaarden. Mevrouw Kerkhoff vraagt: Kunnen B. en W. mededeling doen wanneer de Clara stichting definitief in gebruik kan worden gesteld? Kunnen B. en W. meedelen hoe ver zij gevorderd zijn ten aanzien van de toen bedoelde tweede verpleeginrichting? Kunnen B. en W. mededelen, indien beide verpleeghuizen door de gemeente in ge- bx-uik zijn gesteld, hoeveel bedden dan meer voor zieke bejaarden beschikbaar zijn? Zijn B. en W. met mij van mening, dat de nood onder zieke bejaarden zo groot is, dat elke verbetering die mogelijk is, ten snelste moet worden tot stand ge- Gemeenteraadsver kiesingen De adviescommissie van de Katholieke Volkspartij in Heemstede heeft voor de groslijststemming op zondag 23 maart de volgende aanbeveling voor de kandidaten lijst voor de gemeenteraadsvei-kiezingen opgesteld: 1. E. J. van Lent; 2. N. van dei- Linden; 3. Th. Verhoeven; 4. G. J. Wil- lemse; 5. P. Zegwaart; 6. P. Kemp; 7. A. C. Hopstaken; 8. Th. A. G. Bekker; 9. C. Tel: 10. mr. E. Santen; 11. H. van Grinsven; 12. mevrouw A. van der Liet; 13. W. van Hees; 14. drs. M. Weyei-s; 15. mr. A. de Wolf; 16. J. B. Wesselingh; 17. H. Cuypers. BURGERLIJKE STAND VAN BLOEMENDAAL BEVALLEN: W. S. L. Koemans—Pele- tier, zn; W. A. van der VlerkMomma, zn; P. ElzingaJochemsz, zn; J. A. Quant Witte, zn. GETROUWD: J. Agema en H. Meijerink. E. H. Meijer en A. H. G. Bosch. OVERLEDEN: W. H. Chr. van Esveld, 78 jr. P. H. Kelderman, 80 jr. Wed. M. DuimViersma, 79 j. Tj. Faber, 71 j. Wed. 11. TollenaarBesse, 77 jr. De afdeling Bloemendaal van de K. V. P. kwam ten huize van de nieuwe secretaris, de heer L. Ch. J. M. Nieuwenhuys, opnieuw bijeen teneinde de bestuursfuncties te verdelen. Het bestuur is thans als volgt samengesteld: H. G. Oosterbaan Martinius, voorzitter, A. J. J. M. Rijssenbeek, vice-voorzitter, L. Ch. J. M. Nieuwenhuys, secretaris, mevrouw Van Poppel, penningmeestex-esse en de heren G. J. Bartelsman, J. A. C. Bonarius en H. A. W. M. Schlatmann, leden. De kandidatenlijst voor de gemeente- raadsverkiezing, zoals die tijdens de le denvergadering van 21 februari werd vast gesteld, is thans na de nodige discussie ge handhaafd en luidt: J. Langendijk (Bloe- mendaal-Noox-d), H. A. W. M. Schlatmann (Bloemendaal), M. Wiegel (Bloemendaal- en W. Wesselink (Bloemendaal-Noord). De kandidatenlijsten voor de afdelingen Ovex-veen, Aerdenhout en Vogelenzang van de K.V.P. moeten nog worden samen gesteld. Goedkoper. Maandag wordt de prijs van de melk in de stad Groningen ver laagd van 37 cent op 36 cent. Deze prijs daling is een gevolg van de sanering, die enige maanden geleden is ingevoerd. ADVERTENTIE Zo hebben wij gauw in de gaten of een man weet hoe het hoort, of hij schoon, fit en fris is en er goed verzorgd uitziet, 's avonds nog net zo als 's morgens. Ik bedoel een man die zich scheert met Elke man die zich met Gillette scheert, kent dat heerlijke schone, frisse gevoel, dat de gehele dag blijft. Haal ook meteen Uw pakje Blauwe Gillette. 5 stuks 75 cent Het concert met orkest, dat de Konink lijke Liedertafel „Zang en Vriendschap" donderdagavond in de Haarlemse Concert zaal gaf, wekte op tot principiële beschou wingen. Vooreerst tot het feit, dat de lie dertaf elstijl heeft afgedaan, althans dat men deze zoveel mogelijk ontwijkt. In de zogenaamde gloriedagen van het mannen koor zou men voor een uitvoering met medewex-king van orkest allicht zijn gaan gx-asduinen in de Duitse liedertafellittera- tuur met intrumental.e begeleiding en zich vastgebeten hebben op een of ander werk van bijvoorbeeld Wüllner, Zöllner of Rei- necke. De fraaie „Rhapsodie" van Brahms heeft dat alles in de schaduw gezet, maar is een te veel bereden stokpaard gewor den, evenals „Landerkennung" van Grieg. In Nedex-land leverden Hol, Wagenaar, Loots en Zweers hun verdienstelijke bij dragen en Lieven Duvosel sloot de roman tische periode af met zijn merkwaardig opus „Aussöhnung". Intussen is het wezen van het mannenkoor laat het ons maar eerlijk bekennen in een crisis geraakt mede door de gewijzigde tijdgeest, maar ook door de ontwaking van het besef der verhouding ten opzichte van de staag evo- luei-ende muziek. Maar met alleen maar de liedertafelstijl af te zweren raakt men nog niet in de pas met het beste wat de moderne componisten voor het genre le veren: want deze stellen vaak eisen die van weinig inzicht getuigen in de mogelijk heden van een kunstsoort, die hoofdzakelijk op amateuristische beoefening aangewezen is. Tussen de uitersten van wat men fat soenshalve niet meer wil en van wat men ook fatsoenshalve betracht, zien wij een vacuüm, dat het fantasie kan worden opgevuld. Uit die fantasie ontspruit dan het experiment en als er wat goede smaak bij te pas komt, kunnen wij daar amen op zeggen. Dat het bij de ijverige dirigent Jack P Loorij aan fantasie niet ontbreekt bewees het programma, dat met medewerking van het jongenskoor van de Koorschool van de Kathedrale Basiliek St. Bavo, het Noord hollands Philhax-monisch Orkest met Al- bert de Klerk aan het orgel en met de vo cale solisten de sopraan Maria van Dongen en de négerbariton Henry Blackmon werd uitgevoerd. Het eerste experiment gold het edele „Requiem" van Gabriel Fauré, waaxwan de partijen voor vrouwenstemmen nu wer den vertolkt door objectieve knapenstem men. Wie dit wonderschone werk voorheen nog nooit in een goede uitvoering hoorde, kan verrukt geweest zijn over deze inter pretatie. Wie er wel mee vertrouwd was zal er echter allicht .een en ander qua klank, uitdrukking, verhouding en sfeer in gemist hebben, maar niettemin met be langstelling de resultaten van deze proef neming gevolgd hebben en dan toch ook weer onder de bekoring gekomen zijn van dit sublieme meesterwerk. Instrumentaal klonk het in ieder geval prachtig en, gege ven de koorbezetting, kon men doorgaans van een goede vertolking gewagen. Laat ik even maar wijzen op het tere „Sanctus" van de sopi-anen met die prachtig werken de tegenzang van de violen. Een expei'i- ment was het ook de negerzanger in te schakelen in dit typisch Franse werk waarvoor zijn timbre en emotionaliteit al heel weinig geëigend is. Doch nu praat ik weer als iemand die het wel eens anders heeft gehoord, maar die Henry Blackmon ook zou weten te waarderen in „Porgy and Bess", waar onze blanke vocalisten ook beter kunnen afblijven. De sopraan Maria van Dongen zong het ..Piu Jesu" beheerst maar vrij objectief De koorwerken van Mozart „Dir, Seele des Weltalls" en het Priesterkoor uit „Dr Toverfluit" werden zeer evenwichtig uit gevoerd. Ten slotte was er nog een frag ment uit het oratorium „Israël in Egypte" voor mannenstemmen en orkest van Han del. Ook dit nummer bleek een fantastisch experiment te zijn van dirigent. Loorij Men kon zich afvragen: hoe komt hij aan een stuk voor mannenkoor van Handel' Bovendien doemde daar het probleem op, wat de trompetten kwamen doen in een stuk dat in A grote terts klonk, wat bij Handel slechts voorkomt wanneer het stuk in D staat. De oplossing van het dub bele raadsel, dat Loorij ons opgaf was, dat hij het duet voor twee bassen uit Handels compositie met het hele koor liet zingen dus als tweestemmig mannenkoor en dat hij, voor een versterkt effect, de hobo partijen van het orkest aan de trompetten meegaf. Wat in Handei's tijd met deze in strumenten niet mogelijk was, is in on^ tijd geen bezwaar meer. Het klonk met dat al feestelijk verheven. Deze verre afwij king van het tradionele begrip mannen koor mocht een vondst heten. Het behoort ook tot de vernieuwing, al zou het slechts zijn om los te komen van de fameuze drieklankcomplexen, waar de liedertafels een eeuw lang bij gezworen hebben. En bovendien gaat het nu ook om vlotte zangtechniek. De beide solisten oog sten veel succes met fragmenten uit ope ra's van Mozart. De sopraan Maria van Dongen wekt terecht verwachtingen. Jos. de Klerk Op woensdagmiddag 2 april om half drie wordt de Linnaeushof te Bennebroek door de Oostenrijkse ambassadeur dr. Georg Afuhs geopend. ADVERTENTIE een lustoord BOOMKWEKERIJ HERENWEG 103 B Heemstede, Tel. 36301 „Help ons het zelf te doen" „Help ons als vereniging het zelf te doen. Wij vragen geen medelijden, maar slechts de mogelijkheid om ons zelf te helpen. En de buitenwereld kan dit mogelijk maken door ons de financiële middelen daarvoor te verstrekken." Dit was de kern van het betoog, dat mr. G. C. v. d. Willigen, burgemeester van de gemeente Haarlemmermeer en voorzitter van de Bond van Ouders voor Spastische Kinderen, woensdagavond op een propagandabijeenkomst van de Alge mene Nederlandse Invalidenbond in het gebouw St. Bavo hield. Spreker vertelde in eerste Instantie iets over de stichting van de B.O.S.K. Het is nu zover gekomen, dat niet alleen de ou ders van spastische kinderen lid van de ze bond kunnen worden, maar ook buiten staanders. Dit is gedaan om de taak van de ouders, het verzorgen van hun gehan dicapte kinderen, niet nog eens te verzwa ren met ox-ganisatorische maatregelen, die immers altijd in een bond getroffen moe ten worden. Spreker wees erop, dat de verzorging van 't gehandicapte kind vaak veredelend werkt op het gehele gezin. Maar desondanks moet de buitenstaander actief blijven om de vraagstukken van de opvoeding voor de ouders te helpen op te lossen. Nadat de voorzitter van de afdeling Haarlem van de invalidenbond, dr. J. P. W. A. van Braam-Houekgeest, de spreker had bedankt, trad het kindercix-cus „Lam- bertha" op. Na de pauze reikte de genees- heer-directeur van de gemeentelijke ge neeskundige- en gezondheidsdienst, dokter D. Heijmans, aan één van de invaliden een invalidewagentje uit, compleet met hulpmotor. Leiden. Gepromoveerd tot doctor in de genees kunde op proefschrift getiteld „Ovaria van oude muizen" door de lieer P. J. Thung, geboren en wonende te Amsterdam. De promotie geschiedde cum laude. Gepromoveerd tot doctor in de ge neeskunde op proefschrift getiteld „Electron mi croscopy of normal and regenerating olfactory epithelium in man and the cat" de heer H. J. C. van Scherpenberg, geboren te Nijmegen en thans wonende te Leiden: tot doctor in de geneeskunde op proefschrift getiteld „Invloed van progesteron op het peil van L.H. en F.S.H. in hypophyse- voorkwab en bloedserum" de heer G. P. van Rees. geboren te Batavia en thans wonende te Oegstgeest. Doctoraalexamen Nederlands recht: mej. W. C. A. Noorland. Rotterdam; mej. E. M. A. van Doorne, Den Haag: E. J. Ph. Roberts, Oegstgeest: J. van Oei, Delft; J. P. Kodde, Rot terdam: J. H. Kist, Den Haag. Leiden. Geslaagd voor het kandidaatsexamen geschiedenis de heer M. J. M. Bergman te Lisse. Rotterdam. Stichting Klinisch Hoger Onderwijs. Semi-artsexamen: G. B. Noothoven van Goor, Arnhem; E. S. Oosterhuis. Hoogeveen: Tjio Tjoan Sioe, Rotterdam: J- J. van Goch, Wassenaar; A. Pen. Bennekom: W. Hoetjer, Den Haag. Artsexa men: A. Houwing, Leeuwarden; B. H. de Groot, Gorredijk. Rotterdam. Nederl. Economische Hogeschno' Kandidaatsexamen: R. Versluijs, Rotterdam.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 11