j cte Ldanfo WahtrtMnon WILLEM II Mode Einde van spoorwegwerken in Heemstede thans in zicht i Verkeersongelukken in afgelopen jaar met twintig verminderd Afrondingsplan (300 woningen) Heemsteedse Rivierenbuurt uw BRAVO BLOEDARMOEDE? Locomotief rijdt proef op hoge baan Gaat U witten 9 Grote opluchting „Doos in geheel" Meer dan tien operaties per dag in Diaconessenhuis Schoolmelkverstrekking gaat toch door JAAROVERZICHT HEEMSTEDE Uw verfleverancier Verkeersverbetering bij Militairenweg Plannen verkoop woningen der gemeente Bloemendaal Sir Miles Clifford sprak over zuidpoolexpedities ~-Nieaws in het Aorf UIT STAD EN STREEK dan ECHTE medicinale bloedwijn,,ATLAS'91 Vervroegde afschrijving VRIJDAG 14 MAART 1958 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Het einde van de spoorwegwerken in Heemstede komt thans in zicht. Als de Jannen goed verlopen, zal het nieuwe gebouw voor de halte Heemstede-Aerden- out binnen ongeveer zes weken geheel in gebruik zijn genomen. Dan duurt het nog een paar weken, voordat de spoorbomen in de Zandvoortselaan worden opgeheven en het wegverkeer naar en van Zandvoort niet meer door dit verkeers obstakel wordt belemmerd. De hoge baan is al in werking getreden, zij het nog niet voor het officiële treinverkeer. De werktreinen hebben er al over gereden. En gisteren reed een groot gedeelte van de dag een diesel-elektrische locomotief er steeds maar over heen en weer. Met een vaart van ongeveer zestig km reed deze locomotief de hoge baan in, waarbij ondermeer de juiste hoogte en de ligging van de rails worden gecontroleerd. Deze foto geeft een beeld van één van de in aanbouw zijnde perrons van het haltegebouw Heemstede-Aerdenhout. In een regelmatig tempo denderde de locomotief over de nieuwe baan. Tot het einde van de verhoging. Dan weer terug langs het in aanbouw zijnde haltegebouw, waar over enkele weken de eerste reizigers cïe controle zullen passeren. 1-Iet is de bedoeling, dat in de nacht van zaterdag 29 op zondag 30 maart de aan sluiting van de hoge op de bestaande baan tot stand wordt gebracht. Dit tijdstip is gekozen, omdat de treinen zondags niet zo vroeg rijden en dus een ruime wei'ktijd beschikbaar is. Een eventuele vertraging als gevolg van de aansluiting heeft dan ook niet zo'n nadelige invloed op het personenvervoer. Op zondagmorgen 30 maart zal de eerste personentrein over de hoge baan rijden en voor het nieuwe haltegebouw stoppen. Dat is trein nummer 1012 vanuit Rotterdam in de richting Amsterdam, die volgens het spoorboekje om 7.57 uur in Heemstede-Aerdenhout zal aankomen. Drie weken later zal de tweede baan, die voor de lijn Amsterdam-Rotterdam, in gebruik worden genomen. Uiteraard hebben de weersomstandigheden van de laatste weken het werk gestagneerd. Zou het weer in de komende weken het werk ernstig blijven belemmeren, dan zal de hoge baan twee weken later voor het treinverkeer in wer king treden. Maar voorlopig heeft men de goede hoop, dat de geprojecteerde data kunnen worden gehandhaafd. De eerste vijf dagen zal in een langzaam tempo over de nieuwe baan worden ge reden. Aanvankelijk zal de snelheid van de treinen veertig kilometer per uur zijn. Geleidelijk zal de vaart daarna worden opgevoerd tot het normale tempo. Als de hoge baan voor het verkeer uit beide richtingen in gebruik is genomen, zullen de rails en de bovenleiding van de bestaande baan worden weggehaald, waarmee ongeveer een maand gemoeid zal zijn. T)-,nili 'dag is de verhoogde spoorbaan bij de halte Heemstede-Aerdenhout beproefd door een dieselelektrische locomotief. De foto toont de locomotief met rechts het. in aanbouw zijnde perron. De spoorbomen blijven in die tijd nog gehandhaafd, maar zullen veel minder dan thans dienst behoeven te doen. Zij zullen dan alleen nog maar neer gaan, als de werktreinen voor het afvoeren van de rails en de leidingen langs komen. Vermoede lijk zullen de bomen half mei verdwijnen, zeer tot opluchting van weggebruikers, die hier dikwijls moeten wachten voor de passerende treinen. Als de eerste personentrein op de hoge baan stopt, zal het oostelijke gedeelte van het haltegebouw, ontworpen door ir. K. van der Gaast, gereed zijn. Spoedig daarna <al de laatste hand gelegd zijn aan het westelijk gedeelte, dat voor het. treinverkeer n de richting Rotterdam. Het haltegebouw zal via twee ingangen kunnen rWi betreden, doch voorlopig zal alleen de westelijke ingang dienst doen. In de ruime hal zullen de reizigers, die een paar jaar de ongemakken hebben getrotseerd, aan het plaatskaartenkantoor hun kaartje kunnen afhalen. Dit kantoor is geheel los van het haltegebouw gefundeerd en past „als een doos in het geheel" Door zelfstandig geïsoleerde plafonds, wanden en fundering zullen de trillingen en het geluid zo veel mogelijk worden gedemnt. Het kantoor kriigt drie loketten, twee voor personen- één voor bagagevervoer. Voor het opvangen van de schokken en hei geluid heeft T.N.O. uit Delft adviezen verstrekt. Naast het plaatskaartenfeantonr krijgt de oliestookinstallatie een plaats en wordt voorts een koffiekamer voor hei personeel ingericht. In de wand van de hal wordt het volledige dienstrooster aangebracht op vijf cilinders, die de passagiers zelf kunnen bedienen. Naast de oostelijke ingang zal men de krantenkiosk vinden. Een gedeelte van de wand in de hal en van de buiten muur is uitgevoerd in zogenaamd cyclopen-verband, een muurverfraaiing, die reeds in het oude Griekenland werd toegepast. Een groot gedeelte van de 280 meter lange perrons is overdekt. Zowel op het oostelijke als op het westelijke perron is een ruime wachtkamer, waarin ronde tafeltjes met daaromheen krukjes zullen worden geplaatst De aanleg van de twee pleinen aan beide zijden van het nieuwe haltegebouw zal worden uitgevoerd door de dienst voor Openbare Werken van de gemeente Heem stede. Deze aanleg zal pas na de zomerdrukte in het najaar tot stand komen. Voor lopig zullen provisorische voorzieningen worden getroffen, zodat de reizigers toch een goede toegang tot. het haltegebouw hebben. Een moeilijkheid vormt thans nog de plaatsing van de overdekte fietsenstalling. Bij de Nederlandse Spoorwegen ziet men deze graag aan de westzijde van de baan, omdat hier van de hoge baan een afrit langs het talud wordt aangebracht. Voor de bouw van de fietsenstalling op deze Plaats is echter nog geen toestemming verkregen, omdat de bestemming van het betreffende terrein in het streekplan voor Zuid-Kennemerland hiermee in strijd is. Tussen het begin van deze spoorwegwerken en het lijdstip, dat van het oude perron niets meer te zien zal zijn, ligt een periode van twee jaar. Op 11 juni 1956 aldus vermeldt het dagboek van dit kapitale werk werd „aangevoerd een schaftkeet. "en directiekeet en wat klein gereedschap". En op 14 juni van dat jaar ging de ■erste spade de grond in. Daarna reden de auto's aan en af voor het aanvoeren van 'et zand voor de ophoging van de baan. Niet minder dan 165.000 kubieke meter zand yas voor dit werk nodig. Op 25 juni 1956 meldde de eerste zandwagen zich. Daarna =U'oeide_de 1900 meter lange en 4.80 meter hoge zandbaan geleidelijk. De reizigers, die op zondag 30 maart het moderne haltegebouw betreden, zich naar 'Ie loketten haasten, nog wat onwennig de controle passeren en de glanzende trappen van de perrons opgaan, zullen er wel niet bij stilstaan, dat de kosten van deze spoorwegwerken in totaal ruim zes miljoen gulden bedragen. Het bestuur van de stichting „Diacones senhuis" te Haarlem heeft een jaarver slag uitgebracht over de periode oktober 1956 en oktober 1957 en merkt daarin op, dat zelfs de leek weet, dat het in 1957 in een ziekenhuis anders toegaat dan in 1888. Werden er in laatstgenoemd jaar 82 pa tiënten opgenomen, in 1956 waren het er 5581. Ook de behandeling heeft een gron dige verandering ondergaan. Door de „early rising" (de korte rustperiode na operaties) is de ligtijd geweldig verkort en het werk, dat aan iedere patiënt moet wor den verricht, veel intensiever geworden. Ook van de verpleegster wordt groter vakkunde en technische vaardigheid ver eist. De toepassing van nieuwe geneesmid delen vraagt een veel sterker klinische controle. De chirurgie heeft in de laatste deccenia 'n ontzaglijke ontwikkeling door gemaakt, evenals de inwendige genees kunde. Het bestuur is dan ook dankbaar, dat in het begin van november 1956 (het was in de donkere dagen van Hongarije) een geheel vernieuwde operatieafdeling en röntgenafdeling in gebruik konden wor den genomen, die onder leiding van de ar chitect Symons waren gebouwd. In 1888 werden 27 operaties verricht en in 1956 3628 (dat is meer dan tien per dag). Het bestuur en directie bezinnen zich op de wenselijkheid ook de zorg voor bejaar den, waarbij dan speciaal gedacht wordt aan de zieken, onder de eigen activiteiten op te nemen. De plannen bevinden zich nog in een begin-stadium. Tot de eigen aard van het Diaconessen- huis behoort van oudsher het bezetten en in stand houden van buitenposten. Daarin wordt nog duidelijk, dat de bedoeling meer is dan het exploiteren van een zie kenhuis. Naar allerlei terreinen van dia conaal en maatschappelijk werk worden leden van de diaconessenkring uitgezon den. De diaconessen verrichten haar werk zelfstandig, maar blijven toch aan het „moederhuis" gebonden. Naar wij vernemen heeft het protest van de oudercommissies van de Ilecmsteedse openbare lagere scholen tegen de stopzet ting van de schoolmerkverstrekking succes gehad. B. en W. zijn op hun aanvankelijke beslissing teruggekomen en hebben de schoolhoofden bericht, dat de schoolmelk verstrekking tot de zomervakantie zal worden voortgezet. Zoals wij hebben bericht hadden de hoofden van de lagere scholen in Heem stede aan het college van B. en W. ver zocht de schoolmelkverstrekking te mogen staken wegens de daaraan voor de leer krachten verbonden moeiten. B. en W. hadden daarop reeds beslist, dat de school- melkvoorziening na de Paasvakantie zou worden gestaakt en flater opnieuw zou worden bezien". De schoolarts en andere medische instanties hebben echter op het grote belang van deze voorziening ge wezen, inmiddels heeft ook de regering van een positiever houding tegenover de schoolmelkverstrekking blijk gegeven, ter wijl tenslotte een grote kans bestond op een interpellatie in de Heemsteedse raad. Daarop hebben B. en W. die blijkbaar de schoolmelkkwestie niet tot een geschil punt bij de gemeenteraadsverkiezingen hebben willen laten uitgroeien hun be sluit herzien, hetgeen door de ouders der Heemsteedse schoolkinderen met instem ming zal worden begroet. ADVERTENTIE warme onXmösX. ipht IJ nowinl/plrl of II tknic uit Komt U uit bed, hebt U gewinkeld of komt U thuis uit bioscoop of schouwburg een kolenhaard ontvangt U altijd met warmte l Een goede kolenhaard vraagt niet meer dan 5 minuten onderhoud per dag. RESULTAAT: 24 üur BEHAAGLIJKE, GEZONDE WARMTE EN HET VOORDELIGST. Op het Heemsteedse raadhuis ligt tot 10 april een ontwerp ter inzage voor een, herzien, uitbreidingsplan voor de Rivie renbuurt en Ipenrode. De Rivierenbuurt, waarvan voor de oor log slechts enkele straten werden aange legd en gedeeltelijk bebouwd, is tot nog toe een onvoltooide wijk gebleven ten wes ten van de Herenweg, die juist door die drukke weg ten' opzichte van het centrum van de gemeente in een geïsoleerde posi tie verkeert. De herziening van het uitbreidingsplan maakt de afronding van de Rivierenbuurt mogelijk. Er komen ongeveer driehon derd woningen bij, zowel aan de noord- als aan de zuidzijde van de huidige bebouwing en aan de kant van de Leidsevaart, waar mee men door de te verbreden brug tegen over het terrein van de Amsterdamse Wa terleiding verbonden is. De bestaande weg van de Herenweg naar de brug zal vervallen en wordt als een groenstrook achter de huizen aan de noordkant van de Rijnstraat in het plan opgenomen. Bebou wing is namelijk op deze weg niet mogelijk door de vele buizen welke zich in de bodem bevinden. De uitbreiding van de wijk vindt vooral plaats in de noordwestelijke hoek, waartoe de gemeenteraad onlangs een terrein van ongeveer vijf hectaren, tot nu toe deel van het landgoed „Ipenrode" dat in zijn huidige vorm behouden blijft, heeft aangekocht. De bebouwing laat een vrij grote varia tie in woningtypen toe, maar bestaat toch voor het overgrote deel uit ééngezinswo ningen. In de zuidwestelijke hoek bij de Leidsevaart is de bouw van woningwetwo- ADVERTENT1E iSgiP DE FIJNE B0LKNAK VOOR 20 ct Volgens het zojuist verschenen jaar- en kwartaaloverzicht over 1957 van Heem stede had deze gemeente aan het eind van 1957 een inwonertal van 25.674, waarvan 13.527 vrouwen en 12.147 mannen waren. Vergeleken met 1956 betekent dit een be volkingstoename van 216 mensen, of 9 mannen en 107 vrouwen. Het aantal huwe lijken in Heemstede is iets afgenomen: in 1957 werden er 214 gesloten, in 1956: 229. Ook het aantal echtscheidingen liep terug van 13 tot 6. Wat de woningbouw betreft zijn in het laatste kwartaal van 1957: 44 woningen ge reedgekomen, waarvan 28 door de ge meente zijn gebouwd, 23 woningwetwo ningen en 5 premiebouw. In dezelfde pe- ADVERTENTIE BOTERMARKT 48 TELEF. 18813 Gebruik dan ons bekende DENNEYVIT „het wonder voor uw plafond" per pak 95 ct. Ook in moderne kleuren verkrijgbaai PLASTIC-WIT PASTA per kg 80 ct. Witborstels liggen voor u klaar Het zich op de noordwestelijke hoek van de Bloemendaalseweg - Militaireweg voor de woningen Bloemendaalseweg 214 en 216 te. Bloemendaal bevindende voetpad is dermate smal, dat de voetgangers op dit drukke verkeerspunt zich veelal ge noodzaakt zien, mede doordat in dit voet pad nog twee bomen staan, van de rijweg gebruik te maken. Verbetering van deze situatie achten B. en W. alleen mogelijk door het voetpad te verbreden. In de don derdag te houden vergadering van de ge meenteraad van Bloemendaal zal een voorstel van B. en W. aan de orde komen om een krediet beschikbaar te stellen van 450 ter verkrijging van een verkeersver- betering. riode zijn 16 woningen in de particuliere sector gereedgekomen. De Heemsteedse brandweer is in 1957 in het geheel 18 keer uitgerukt, tegenover 32 keer in 1956. Hierbij gold het in drie gevallen een uitslaande brand. De man schappen van de brandweer zijn in twee ploegen verdeeld, die elk 13 keer hebben geoefend. Twee oefeningen werden met het gezamenlijke personeel van beide ploegen gehouden. De Heemsteedse politie heeft in 1957 we gens verkeersovertredingen 855 keer pro ces-verbaal opgemaakt tegenover 1253 keer in 1956. Het aantal verkeersongeluk ken in Heemstede is met 20 gevallen terug gelopen van 354 tot 334. Het aantal ver keersongelukken met dodelijke afloop is daarentegen toegenomen van 1 tot 5 (in 1957). Wegens misdrijven tegen bekende da ders is 80 keer proces-verbaal in 1957 op gemaakt, tegenover 81 keer in 1956. De meeste verkeersongelukken in 1957 hebben plaats gehad op de kruising Herenweg- Zandvoortselaan-Lanckhorstlaan (24 te genover 28 in 1956). Verder zijn vrij veel verkeersongelukken gebeurd op de Heren weg (62), Heemsteedse Dreef (26) en Zand voortselaan (40). De meeste verkeersongelukken zijn ont staan door het niet verlenen van voorrang (80 keer tegenover 88 in 1956). Het aantal ingeschreven lezers van de Openbare Leeszaal- en Bibliotheek is ver geleken met 1956 toegenomen van 1969 tot 2125. Tenslotte volgen hier nog enige gegevens over de huisvesting in Heemstede in het laatste kwartaal van 1957: op 31 decem ber 1957 bedroeg het aantal ingeschreve nen voor huisvesting 610 tegenover 571 aan het einde van het derde kwartaal van 1957. Deze stijging is veroorzaakt door de vesti ging van repatrianten. Het aantal afgege ven vergunningen bedroeg 313. Expositie. In het prentenkabinet van het Singer Museum in Laren wordt van 16 maart tot 30 april een tentoonstelling gehouden van aquarellen en tekeningen van Willem van den Berg, voormalig hoog leraar-directeur van de Rijksacademie voor Beeldende Kunsten in Amsterdam. ningen mogelijk gemaakt, evenals een tweetal woonblokken in drie woonlagen. De overgang naar het weiland om „Ipen rode" wordt door een strook met „bijzon dere gebouwen" gevormd de aard daar van is nog moeilijk vast te stellen, daar de wijk te klein is voor scholenbouw op grote schaal en door een strook met grotere ééngezinswoningen van het genre „twee huizen onder één dak". Aan de Herenweg is eveneens ruimte ge laten voor een „bijzonder gebouw", ter wijl tevens de hoge flatgebouwen, waar voor het bouwbedrijf W. Thunnissen reeds lang geleden de plannen heeft gemaakt, maar waarvan de bouw nog steeds niet is begonnen, in het uitbreidingsplan zijn op genomen. Zowel aan de zijde van de He- weg als ter hoogte van het IJselplein zijn enige winkels geprojecteerd, ter wijl tenslotte op ruime schaal terrein voor autoboxen werd gereserveerd. Er ligt ook een wijziging van het uitbrei dingsplan dat betrekking heeft op de bui tenplaats Kennemeroord" aan de Heren weg ter inzage. Hierdoor kunnen de plan nen van de Hervormde gemeente voor de stichting van een rusthuis voor bejaarden ook formeel tot uitvoering komen. Zoals wij reeds geruime tijd geleden berichtten maakt architect H. W. van Kempen een ontwerp voor deze instelling. Het uitbrei dingsplan maakt een begrenzing van het terrein om het rusthuis door twee wegen mogelijk. In de eerste plaats wordt de Bur gemeester van Lennepweg tot de Koediefs- laan verlengd, ten tweede komt er een ver bindingsweg tussen de Herenweg en de te verleggen Burgemeester van Lennepweg. Op de hoek van de Burgemeester van Len nepweg en de Koediefslaan, tegenover de uitmonding van de Van Slingelandlaan, is nog de mogelijkheid gelaten van een bij zondere bebouwing. De bewoners van enkele aan de gemeen te Bloemendaal in eigendom toebehoren de woningen hebben zich tot B. en W. ge wend met het verzoek of het gemeentebe stuur bereid is de door hen bewoonde pan den te verkopen en zo ja tegen welke prijs en onder welke voorwaarden. Daar inwilliging van dit verzoek consequenties kan meebrengen te aanzien van de ver koop van ook andere aan de gemeente toe behorende woningen waaronder ook wo ningwetwoningen achten B. en W. het in de eerste plaats van belang in de verga dering van de gemeenteraad de vraag aan de orde te stellen of en in hoever de raad het in het algemeen wenselijk oor deelt gemeentewoningen aan bewoners in eigendom over te dragen. Indien de raad in beginsel bereid is ter bevordering van het eigen-woningbezit aan zodanige overdracht medewerking te verlenen, zul len B. en W. de vaststelling van de prijs van de betrokken woningen nader in ogen schouw nemen en de raad daaromtrent een voorstel doen. Deze aangelegenheid zal in de donderdag te houden vergadering van de gemeenteraad van Bloemendaal aan de orde komen. Genootschap NederlandEngeland Voor het genootschap Nederland-Enge- land hield Sir Miles Clifford, één van de initiatiefnemers van de Zuidpoolexpeditie die dr. V. Fuchs dit jaar maakte don derdagavond in restaurant Brinkman aan het Houtplein te Haarlem een lezing met film over het onderwerp „Ontdekking van de zuidpool". Sir Miles Clifford schetste de natuurge steldheid van „antarctica," welk enorm uitgestrekte gebied een oppervlakte heeft, die zo groot is als die van de Verenigde Staten en Europa samen, een oppervlak te bedekt met dikke sneeuwlagen en ijs. Negen maanden is het winter aan de zuidpool, een donkere tijd met ijzige win den en sneeuwstormen. Daarna volgt een driemaandelijkse zomer. De zon schijnt dan de hele dag, hemel en water zijn van een verrassend blauw. Van de natuurge steldheid ging de spreker over naar de geschiedenis van dit in de achttiende eeuw ontdekte land. De eerste, die de zuidpool cirkel passeerde was Cook in 1773. Hij landde op het meest nabij gelegen eiland Zuid-Georgië, dat later aan Engeland kwam. In het begin van de twintigste eeuw vertrokken er ongeveer gelijktijdig drie expedities, waarvan de Britse onder Scott in de Graham-land-sector de belang rijkste ontdekkingen deed. De eigenlijke wedloop naar de zuidpool opende Shackle- ton in 1907. Hij gebruikte voor het eerst op zijn tocht pony's als trekdieren, het geen een groot succes bleek te zijn. To taal werden 2800 kilometers over de sneeuwvlaktes afgelegd. De film, die de lezing van Sii Miles Clifford illustreerde, gaf een goed beeld van de vele moeilijk heden. die iedere expeditie opnieuw weer ondervond, moeilijkheden, die ook dr. Fuchs bij zijn laatste tocht ondervond, maar die hij en zijn mannen door betere uitrustingen, vliegmachines, goed voed sel en tractoren gemakkelijker konden overwinnen. Gemeenteraad. De raad der gemeente Lisse zal vrijdag 21 maart in openbare ver gadering bijeenkomen. Diensten in Grote Kerk. Met ingang van zondagavond 16 maart worden in de' Grote Kerk de maandelijkse bijzondere kerkdiensten hervat van de Bavo Commis sie in het bijzonder kerkewerk der Her vormde Gemeente te Haarlem. Zondag zal spreken ds. A. Klamer uit Maastricht en de sopraan Tini van Raalte zal enkele lie deren zingen. Organist is Hendrik Las- schuit. Speellokaal te Aerdenhout. B. en V! van Bloemendaal hebben de gemeenteraad voorgesteld een krediet van 1200.be schikbaar te stellen om de bestaande vloer bedekking in het speellokaal „Kleuterduin'' der openbare kleuterschool te Aerdenhout te verwijderen en deze te vervangen door een kurklinoleumlaag. Sint Josephschool te Bloemendaal. Ten behoeve van de bouw van een rijwiel bergplaats, het aanbrengen van een afras tering, het aanbrengen van een speelplaats, verharding van paden en de afwerking van net schoolterrein van de in september il. geopende St. Josephschool te Bloemen daal vragen B. en W. van Bloemendaal de gemeenteraad een krediet van 19.100, beschikbaar te stellen. Dit bedrag wordt gefinancierd uit de opbrengst van de rente- spaarbrieflening, waaruit ook de uitbrei ding van de Hartenlustschool gefinancierd zal worden. Spreekuur burgemeester. De burge meester van Hillegom, jhr. mr. dr. O. F. A. H. van Nispen tot Pannerden, is ver hinderd zaterdag spreekuur te houden. ADVERTENTIE ADVERTENTIE Verhoogt Uw weerstand en., de smaak is heerlijk. ALLEEN VERKRIJGBAAR BIJ DE SLIJTER-WIJNHANDELAAR Voor de handel: "EMCOV.INOS' Schiedam Nu de vervroegde afschrijving met een jaar is verlengd en derhalve ook kan wor den toegepast op investeringen in 1958, heeft de minister van Financiën bepaald dat de reeds bestaande algemene tempori sering van de vervroegde afschrijving tot ten hoogste 10 pet. per jaar van de aan- schaffings- of voortbrengingskosten even eens zal gelden voor investeringen in 1958. (Shows, snufjes en alles wal /erder in het domein der vrouw dagelijks aan de orde komt) Eén dezer dagen werd door de N.V. Stoomweverij Nijverhand voor de pers een bijeenkomst gehouden waarin speciaal de aandacht werd gevestigd op een collectie stoffen, waarvan de dessins door 15 moder ne non figuratieve schilders uit Nederland, België, Frankrijk en Duitsland waren ontworpen. In een zeer interessante discussie werd er uiteengezet met wat voor moeilijkheden de Twentse industrie na de oorlog te kam pen heeft gehad. Terwijl Indië in de jaren vóór de oorlog het belangrijkste afzetge bied was voor de goedkope katoentjes, moest men zich na de oorlog in een geheel nieuwe richting gaan omschakelen. Men ontdekte steeds meer nieuwe vezels en ook de finishing bereikte een steeds grotere perfectie. Maar daarnaast nam ook liet dessineren van de stof een steeds belang rijkere plaats in. Waren het tot vóór enkele jaren alleen de klassieke dessins als stippen, strepen en allerlei variaties daarop, de conventionele dessins, die sterk aan mode onderhevig zijn en het zijde-achtige dessin, waarvoor de inspiratie uit het zijde-centrum Lyon werd geput, tegenwoordig richt men steeds meer de aandacht op de non-figuratieve dessins. Ook dit is een uiting van de hedendaagse tijdgeest. Hoe kan nu een kunstenaar zijn talenten in dienst stellen van textielstoffen? Hij moet er rekening mee houden, dat de stof en haar verwerking er is om de vrouwe lijke schoonheid te vervolmaken en de aan dacht niet teveel op de stof vestigen, door tè excentrieke voorstellingen of te schelle kleurstellingen. Kleur, dat is het grote uit drukkingsmiddel van de non-figuratieve schilders, die door een originele uitwerking van hun motief, dat persoonlijke element in de stof brengen, dat hen onderscheidt van de gewone bedrukte stoffen en de Amerikaanse druks, die klakkeloos be roemde schilderijen reproduceren. De thans uitgebrachte serie geeft een apart textiel- dessin, dat een rijke variatie levert in kleur en vorm en zó op de stof is aangebracht dat het lijkt alsof het er met de penseel is opgeschilderd. Hiervoor wordt de film druktechniek toegepast, die de kleinste nuances kan weergeven en zelfs verschil lende kleuren op elkaar kan aanbrengen. Om dit te kunnen bereiken dient ook de beste kwaliteit katoen gebruikt te worden, die niet krimpt, kreukherstellend, was- en kleurecht is. Bij de vaak zeer kunstzinnige non-figuratieve stoffen zal men in de zelf kant de namen kunnen vinden van de kun stenaars, die aan de nieuwe dessins leven hebben gegeven. Kat ij

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 13