K.L.M.-toestellen op Schiphol bleven aan de grond Na steun uit Tapanuli werd Medan door de tegenregering bezet OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT HET WEER Oud Amsterdams pakhuis door brand ernstig beschadigd Garnizoen liep over onder Batak-commandant Passagiers met vliegtuigen van andere maatschappijen naar hun bestemming 't SILVER ST0EPKE 72e JAARGANG No 211 MAANDAG 17 MAART 1958 303e JAARGANG No 59 Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks PILOTEN IN STAKING Niet vertrokken Vliegers kwamen wel &ea MORRIS before//oer jut// Koud en schraal Geen betaling Het woord is aan Amerikaans plan voor een kernproef in de ruimte Vertraging luchtpost Geen verzoek om bemiddeling Waarschuwing aan president Sukarno De actie in het garnizoen van Medan LAATSTE NIEUWS Amerikaanse kunstmaan afgevuurd Grote Houtstraat 93, Haarlem. Tel. 15295 (6 lijnen) Directie, Redactie, Administratie. Drukkerij Gr. Heiligland 10. Tel. 15295. Bij kantoor Haarlem-N. Soendaplein, Tel. 57755 Haarlems Dagblad Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 ct., p. kwartaal 7.65, fr. p.p. 8.15. Losse nrs. 12 ct Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman Sinds zondagavond 23.59 uur is van Schiphol geen K.L.M.-vliegtuig opge stegen. De K.L.M.-vliegers zijn op dat tijdstip in staking gegaan, omdat cVï directie niet bereid was, het aan de gezagvoerders De Laat en Metz op staande voet verleende ontslag ongedaan te maken. Het besluit om te gaan staken werd zondagavond genomen in een spoed vergadering van de Vereniging van K.L.M.-vliegers, die door 287 leden werd bijgewoond. Met overgrote meerderheid van stemmen (97 pet.) werd besloten, dat alle in Nederland aanwezige vliegers zondagavond om één minuut voor middernacht in staking zouden gaan. Het besluit der directie niet in te gaan op het verzoek van de vliegens het ontslag van de heren De Laat en Metz ongedaan te maken, bereikte het bestuur van de vereniging van K.L.M.-vliegers zondag avond een kwartier voor president-direc teur Aler dit nieuws om 8 uur op een persconferentie in Den Haag officieel be kend maakte. Het bestuur der piloten- organisatie heeft daarop per speciale koe roer het stakingsbesluit ter kennis van de heer Aler gebracht. De directie heeft verklaard dat deze staking onrechtmatig zou zijn en onnodig schadelijk voor de maatschappij en al haar medewerkers. De heer Aler verklaarde nog gaarne tot overleg bereid te zijn. De heer Aler zei dat de financiële conse quenties van een staking niet te overzien zijn. Hij zei niet te weten welke gedeelten van het bedrijf over drie dagen nog in stand kunnen worden gehouden en welke niet. De heer Aler verwachtte dat de vliegers van het Westindische bedrijf van de K.L.M. en van de dochtermaatschappij van de K.L.M. op Nederlands Nieuw Guinea, „De Kroon- duif", niet aan de staking zullen meedoen. Als de staking lang zou duren, zal zij volgens de heer Aler onherroepelijk gevol gen van vérstrekkende aard hebben voor het personeel van het bedrijf. Hij meende dat er aanwijzingen zijn dat de andere groepen van K.L.M.-personeel zich niet bij de staking zullen aansluiten. Hedenmorgen stonden de K.L.M.-toestel len, die in de ochtend voor de Europese en internationale diensten zouden moeten ver trekken, op het platform van de Amster damse luchthaven gereed voor het vertrek. De eerste machine van de K.L.M., die had moeten vertrekken, was de PH-LKA met eindbestemming Lima. Gezagvoerder Wiar- da en de twee andere vliegers van de bemanning hadden zich niet op het bureau Schiphol gemeld, hetgeen volgens de dienst voorschriften behoort te geschieden. Wel waren aanwezig de overige leden van de bemanning, de boordwerktuigkun dige, de radiotelegrafist en het cabineper soneel. Van K.L.M.-zijde werd getracht de reserves, die altijd voor bijzondere gevallen op de lijst staan, op te roepen. Een half uur voor het vertrek had zich nog slechts één passagiere gemeld. De toestellen van de K.L.M. voor Londen en Manchester, met vertrektijden van '9.15 uur en 10 uur, vertrokken evenmin, omdat de vliegers voor deze beide toestellen zich niet hadden gemeld. De passagiers voor Londen, totaal tien personen, kregen te horen dat zij wel naar Londen vervoerd konden worden, maar moesten wachten op de toestellen van de B.E.A. en de „Finnair". Dit was ook het geval met vier van de zeven ingeschreven luchtreizigers voor het toestel naar Manchester. De Belgische luchtvaartmaatschappij Sabena zond vanmorgen inplaats van een „Convair" een DC-6 B naar Schiphol, die een veel grotere capaciteit bezit. Om half elf een half uur na de vastgestelde schematijd konden 79 inplaats van 40 reizigers met de Sabena van Schiphol naar Brussel vertrekken. In de Belgische hoofd stad stapten zij voor zover noodzakelijk over in toestellen met andere bestemmin gen. Hedenmorgen na negen uur verschenen vele K.L.M.-vliegers in uniform op Schip hol. Zy waren op de gebruikelijke wyze aangewezen en opgeroepen voor het uit voeren van de voor heden op het schema staande vluchten. Zy hielden zich gereed, indien zich een plotselinge wijziging in het ADVERTENTIE 8ARTÊÜÖR1SSTR"HAARLEM TEL. 13439 FERD. BOLSTR. 48 A'DAM TEL. 717162 SUèDE DAMES HERENJASJES Verwachting tot morgenavond: Droog weer met plaatselijk wol kenvelden. Matige tot krachtige wind tussen noordoost en oost. Weinig verandering in tempera tuur. Volledige weerrapporten op pagina twee. stakingsconflict zou voordoen, onmiddellijk hun diensten uit te voeren. Van de zijde van de vliegersvereniging werd medegedeeld dat de staking der bij de organisatie aangesloten leden uitslui tend geldt voor hen, die in Nederland ver toeven. De vliegers, die dus op het ogenblik en route zijn nemen hun normale diensten waar en zullen de toestellen met passagiers naar Amsterdam brengen. Dit geldt ook voor de z.g. slipbemanningen, die dus, waar zij zich ook thans bevinden, bij de aan komst van een toestel de diensten van de andere bemanningen overnemen voor het volgende traject. In de loop van de morgen werd van de zijde van de vliegerorganisatie medege deeld, dat geen vlieger zich heeft gemeld voor devgebruikelijke grondinstructie, ver der evenmin voor het lessen in de lucht en dat ook enkele piloten, die af en toe wor den aangewezen op het bureau technische arbeid te verrichten, zijn weggebleven. De directie van de K.L.M. heeft mede gedeeld dat een vlieger, die het hem opge dragen werk niet verricht, van dat moment af geen betaling krijgt. Hem wordt voorts officieel aangezegd, dat hij bij volharding in zijn weigering op grond van dringende redenen ontslagen kan worden. Van de mogelijkheid om met de DC-6 B van de Sabena naar Brussel te vliegen, kon onder meer de Japanse filmster Miiko Taka profiteren, die enkele dagen in Nederland is geweest. De bekende voetballer Faas Wilkes, die woensdag als gast van „Valencia" in de Spaanse havenstad tegen „Birmingham City" zou moeten spelen, kwam echter van morgen tot zijVi verbazing tot de ontdek king dat zijn naam niet voorkwam op de lijst van passagiers voor het Sabenatoestel naar Brussel, hoewel hem zondag was ver zekerd, dat hij in ieder geval geboekt zou worden. Vlak voor het vertrek van het Sabenatoestel naar Brussel bleek, dat een aantal passagiers, dat wél op de boekings- lijst van de DC-6 B stond, verstek liet gaan om onbekende reden. Het gevolg was, dat er toch nog een aantal plaatsen voor niet op de lijst staande passagiers beschikbaar kwam. Faas Wilkes kreeg daardoor toch nog een plaatsje in de machine voor Brus sel, vanwaar hij de reis naar Spanje zou voortzetten. De Vereniging van K.L.M.-vliegers hield zaterdagavond in Amsterdam een spoedvergadering, waar het ont slag aan de gezagvoerders J. F. de Laat en L. Metz werd besproken. Men be sloot te gaan staken als dit ontslag niet ongedaan werd gemaakt. De K.L.M.- directie deelde zondagavond mede dat zij daartoe niet bereid was. Schelling: Mythologie is het op hol geslagen reli gieuze gevoel. WASHINGTON (UP) De republikein Patterson, lid van het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden heeft te Washington verklaard dat Amerikaanse geleerden tij dens de serie kernproeven in de Stille Oce aan een kernwapen tot ontploffing zullen brengen in de ruimte, buiten de damp kring van de aarde. Ook zullen proeven ge nomen worden met het neerschieten of tot explosie brengen van raketten die zich op grote hoogte met grote snelheid voortbe wegen. In totaal zullen vijftien proeven on dernomen worden, waarvan het grootste deel volgens Patterson „zeer realistisch" zal zijn. De proeven beginnen omstreeks 5 april, en zullen waarschijnlijk tot in augustus voortduren. De twee door de K.L.M.-directie op staande voet. ontslagen gezagvoerders J. F. de Laat en L. Metz. Deze foto werd gemaakt tijdens de zaterdag avond gehouden spoedvergadering van K.L.M.-vliegers, waar dit ontslag werd besproken. Als gevolg van de staking zal de lucht post vertraging kunnen ondergaan, zo deelt de centrale directie der P.T.T. mede. Verzending uit Nederland zal geschieden met de beschikbare snelste middelen, dus met buitenlandse luchtdiensten of, wat na bij gelegen landen betreft, eventueel ook per trein. Naar wij van welingelichte zijde ver nemen heeft geen van de beide bij h?t stakingsconflict betrokken partijen tot maandagmiddag 12 uur een verzoek om bemiddeling gedaan bij een van de rege ringsautoriteiten, bijvoorbeeld bij de mi nister van Sociale Zaken. Wel heeft de minister yan Verkeer en Waterstaat, mr. J. Algeraj hedenmorgen in zijn departe ment een langdurig onderhoud gehad met de president-directeur van de K.L.M. De heer Aler heeft de minister een'overzicht gegeven van de stand van zaken, ontstaan door het conflict tussen de directie en de K.L.M.-vliegers. Omstreeks half twee zaterdagmiddag is een felle brand, die door de Amsterdamse brandweer als „grote brand" werd gekwa lificeerd, uitgebroken aan de Realen gracht in één van de zogenaamde „Groen- land"-pakhuizen. Uit de bovenste ramen van het 52 meter diepe gebouw dat de naam „Potaschvat" draagt walmde een verstikkende rook naar buiten. In het pak huis waren zeep en chemicaliën opge slagen. De brandweer ging op alle verdiepingen via ladderwagens met de slangen naar binnen, nadat eerst de ramen en deuren met bijlen verbrijzeld waren. De drijvende motorspuit „Jan van der Heijden", hield de belendende pakhuizen nat. Het zeepwater stroomde aan alle kanten langs de muren. De kelder werd een schuimend meer van zeepsop. De chemi caliën veroorzaakten een verstikkende rook. Vier brandwachts moesten naar het zie kenhuis worden vervoerd, Eén hunner moest worden opgenomen. Toen de vuur haard geblust was, bleef een vuile, alles verstikkende rook nog een paar uur lang j naar buiten walmen. De nablussing nam de hele zondag in beslag. Ofschoon op de monumentenlijst voor het bouwjaar der vier pakhuizen 1750 staat, da teren ze echter volgens een deskundige uit de tweede helft der zeventiende eeuw (dus niet midden achttiende eeuw). De grootste schade is aangericht in het mid dengedeelte van de tweede verdieping van het vijf' verdiepingen hoge pand waai de brand het felst gewoed heeft. Aan de voorzijde is het houtwerk geschroeid. Een van de brandwachts die bedwelmd was geraakt, is, na terugkeer in zijn kazerne, later toch nog ter observatie in een zieken huis opgenomen. Tijdens het blussingswerk werden door vrijkomende chloordamp de gummifilters der rookmaskers aangetast en de damp mede ingeademd. Van een aan tal brandweerlieden werd de kleding door inwerking van scherpe chemicaliën ernstig vernield. SINGAPORE (Reuter) Radio-Padang deelde zondagavond mede: Troepen uit Midden-Sumatra hebben, met de steun van overgelopen troepen van de centrale regering, het vliegveld van Medan bezet. Volgens de radio werd de aanval onder nomen door het in Medan gelegerde 131ste bataljon infanterie en een bataljon derde regiment uit Tapanuli, met de steun van artillerie. Deze strijdmacht bezette het vliegveld te Medan. D.e aan de centrale regering trouw gebleven troepen waren niet in staat, het vliegveld te verdedigen, aldus Radio-Padang, die hieraan toevoegde, dat brigade-generaal Djatikusumo, die in Noord-Sumatra het commando heeft over de eenheden der centrale regering, Medan heeft verlaten en naar ver wacht werd, via de haven Belawan de vlucht zou nemen. SINGAPORE (UP) In Singapore werd zondagavond zowel uit revolutionaire als uit officieel Indonesische bron vernomen, dat Medan geheel in handen van de op standige troepen onder leiding van majoor Naingolan was en dat voor de middag daar een eind aan de stryd was gekomen. Radio-Medan was terug in de ether en gaf twee speciale verklaringen uit. De eerste luidde: „Als president Sukarno als staatshoofd en hoofd van de strijd krachten geen eind maakt aan de aanval op Midden-Sumatra en Noord- en Cen- traal-Celebes, zal het eerste commando- gebied van Bukit Barisan (Naingolans commando) tot actie overgaan en hem niet langer erkennen ten einde een broe der-krijg te verhinderen". In de tweede "erklaring werd gezegd, dat er overeenkomst was bereikt tussen majoor Naingolan en de commandant van het vliegveld Medan, kapitein Sumardi. Naingolan beloofde het luchtmachtgarni zoen niet aan te zullen vallen onder de voorwaarde, dat vliegtuigen en troepen van de centrale regering de basis niet zou den gebruiken voor oorlogsdoeleinden. Djakarta bevestigt opstand DJAKARTA (UP) In Djakarta heeft vandaag een woordvoerder van het In- ADVERTENT1E DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN PAGINA'S PRISMA-HORLOGES verkrijgbaar bij: De kleine zaak met de grootste keuze Grote Houtstraat 49 - Haarlem Telefoon 20049 donesische leger bevestigd dat Indonesische soldaten in Medan zondag in opstand zijn gekomen. Volgens deze woordvoerder wordt er op het ogenblik in Medan nog gevochten. Geheel Tapanuli achter Padang SINGAPORE (Reuter) Reeds eerder was gemeld dat het regiment in Tapanuli, behorende tot de strijdkrachten van de centrale Indonesische regering, was over gelopen naar de tegenregering. Zaterdag avond maakte Radio-Padang bekend dat geheel Tapanuli steun verleent aan de tegenregering. DJAKARTA (UP) In een legercom muniqué wordt gezegd dat „versterkingen en andere troepen trachten de situatie te Medan terug te brengen tot normaal". De rebellie is zondag om tien over vier in de octhend begonnen. Troepen onder het bevel van luitenant-kolonel Naingolan. aldus het communiqué, en van enkele zij ner vrienden „werden misbruikt om niet- officiële militaire acties op te zetten". Een woordvoerder van de tegenregering op Sumatra heeft in Singapore medege deeld. dat het garnizoen van Medan onder leiding stond van kolonel Gintings. die trouw had beloofd aan Djakarta. De mili tairen die thans in opstand zijn gekomen tegen Gintings worden geleid door luite nant-kolonel Naingolan. Zij waren ken baar door witte strepen op hun uitrusting Aan de verovering van het vliegveld is een bittere strijd voorafgegaan, aldus de woordvoerder. Het garnizoen van Medan bestaat uit ongeveer 2400 man. De leider van de opstandige troepen, lui tenant-kolonel Naingolan, is een Batak van Tapanuli, het gebied dat zich, zoals ge meld. vorige week solidair had veridaard met de rebellen in Midden-Sumatra Naingolan viel het vliegveld van Medan aan om de 300 parachutisten onschadelijk te maken die daar waren aangekomen na acties te hebben uitgevoerd in Pakanbarn en tevens om de regeringstroepen van Djakarta te beletten het vliegveld tp ge bruiken voor verdere operaties tegen Mid den-Sumatra. Een andere woordvoerder van de tegen regering verklaarde dat er zich in het gar nizoen reeds eerder een opstand zou heb ben voorgedaan, als het garnizoen niet zo verdeeld was geweest. De commandant van de stad Medan. majoor Sugiharto, zou ge heel op de hand van de centrale regering zijn geweest. Omdat hij niet voldoende troepen onder zijn commando had, moest hij troepen van elders naar dp stad laten komen om orde en rust te handhaven - Eenheden onder het commando van ma joor Manab Lubis. die 150 kilometer ten zuiden van Medan waren gelegerd, zullen zich na de gebeurtenissen in Medan even eens bij de rebellen aansluiten. De woordvoerder verwachtte dat na de militaire actie te Medan geheel Noord- Sumatra in opstand zou komen tegen Dja karta. En dit zou Zuid-Sumatra dat tot nu toe neutraal is gebleven er toe kun nen brengen eveneens de zijde van de tegenregering te kiezen. SINGAPORE (UP) Uit officiële Indo nesische bron in Singapore werd nader vernomen, dat de troepen van luitenant kolonel Naingolan 21 Javaanse militairen en burgers in Medan hebben gearresteerd. De beschieting van het vliegveld met mortiervuur duurde van twee uur tot half vijf in de morgen en daarna kon men in de stad bij tussenpozen schoten horen van automatische en gewone geweren, tot dat omstreeks het middaguur het hele ge bied in handen van de opstandelingen was. „Naingolan is nu heer en meester in Medan", verklaarden de zegslieden. Medan maandagmorgen SINGAPORE (UP) De telegraafver binding tussen Singapore en Medan is maandagochtend op de normale wijze ge opend. Maar uit Medan werd naar Singa pore geseind dat er vandaag geen verkeer zou worden afgehandeld over de telegraaf lijnen. „Er lopen hier overal soldaten en niemand weet precies hoe de toestand is", seinde de telegrafist in Medan. Eerder was gemeld, dat de luchtvaart maatschappijen, evenals de Indonesische „Garuda", hun vluchten op Medan hadden gestaakt. DJAKARTA (UP) Radio-Palembang heeft een verklaring omgeroepen van de militaire leiding in Zuid-Sumatra, waarin critiek wordt geuit op een nieuw tegen de rebellen gericht radiostation, dat „sensa tionele berichten" uitzendt over de ge beurtenissan met betrekking tot de op stand. „We zijn er zeker van, dat de bevolking van Zuid-Sumatra zich niet zal laten be- invloeden door de valse propagandametho den van de zogenaamde radio-Andalas (een andere naam voor Sumatra)", aldus de verklaring. Verklaring van Nasution DJAKARTA (UP) Generaal-majoor Na sution, stafchef van het leger, heeft maan dag een afzonderlijke verklaring uitgege ven, waarin hij stelt dat de gebeurtenissen in Medan „opnieuw bewijzen dat de staat voor moeilijkheden staat die soldaten en volk zullen doen lijden". Hij deelde roede, dat alle militairen In Medan rechtstreeks onder zijn bevelen zijn geplaatst. Hij vroeg de muiters „terug te keren op het rechte pad". Boyke Naingolan SINGAPORE (UP) Luitenant-kolonel Boyke Naingolan is 34 jaar oud en geldt als een van de officieren met de beste op leiding in Indonesië. Ongeveer drie jaar geleden werd hij als bataljonscommandant naar Medan gezonden om een eind te ma ken aan communistische ongeregeldheden. Later ging hij ter voltooiing van zijn op leiding naar Amerika, vanwaar hij een half jaar geleden terugkeerde'. Tot voor de aan val op Pakanbaru gold hij als „de goede militair die 2ich buiten de machtsstrijd hield". De bommen op Kakanbaru lijken hem ertoe gebracht te hebben zich aan de zijde der revolutionaire regering te scharen. Men verwacht nu. dat hij Medan zal overdragen aan kolonel Simbolon, die commandant, was van dit gebied, voordat hij in opstand kwam tegen Sukarno. Sim bolon is nu miniéter van Buitenlandse Zaken in de revolutionaire regering. CAPE CANAVERAL (UP) Op de Amerikaanse raketbasis Cape Canaveral is vandaag een raket van 't type „Vanguard" afgevuurd, voorzien van een kunstmaan. ADVERTENTIE

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 1