Excellent v Panda in het Wilde Westen Amerikaanse atoomonderzeeboot „Skate" te Rotterdam Aanhoudend koud weer r Wereldnieuws Programma van het bezoek van de Prins aan Canada Weekeinde op Assumburgh van padvindersleiders Nieuw KPM-schip te Schiedam overgedragen Achtste Hiswa boekte bezoekersrecord Advocaat stond terecht wegens verduistering de excellente half-zware shag van Douwe Egberts handige plastic tabakSZ&b! Brand door vlam in de pan; vier personen gewond Drie doden in het verkeer Transferverbod opgeheven door Indonesië „Toenemend tandbederf bij kleuters en schoolkinderen" K. V .P.-voorzitter: „Kabinetscrisis zou een sprong in het duister zijn" och ió het zo ABSOLUTE NULPUNT MAANDAG 17 MAART 1958 Cm De Amerikaanse door atoomkracht ge dreven onderzee boot „Skate" is zaterdag morgen in Rotterdam aangekomen en ge meerd in de Parkhaven, uiteraard onder meer bewaking dan anders het geval zou zijn. Bezoekers mogen de Amerikaanse marinemannen aan boord niet toelaten en de Nederlandse marine-officieren die wel een kijkje mogen nemen, mogen op enkele plaatsen niet komen. De commandant van de „Skate", kapitein-luitenant ter zee James F. Calvert, een van Amerika's pro minentste onderzeebootofficieren uit de Tweede Wereldoorlog, zei hierover tijdens een persconferentie, dat er in de onderzee boot dingen zijn, die eigendom zijn van de Commissie voor Atoomenergie en dat deze tijd en wijze bepaalt, waarop deze gegevens aan de bondgenoten zullen worden mede gedeeld. De onderzeeboot is op haar maidentrip via Engelse en Franse havens met Rotter dam als laatste Europese haven. Na Rot terdam vaart de „Skate" terug naar New Londen, waar de reis kortgeleden begon. Het schip is de derde door atoomkracht ge dreven onderzeeboot, die in de vaart is ge bracht. De „Nautilus" en de „Seawolf" moet men beschouwen als experimentele vaartuigen. De Skate is de eerste van een serie van vier onderzeeboten van hetzelfde type. Met 38 miljoen dollar aan bouwkos ten is deze boot de helft goedkoper dan de „Nautilus" en daarbij eenvoudiger te varen- De boot maakte de reis van New Londen naar Engeland geheel onder water met een speciaal systeem van luchtverversing. Alleen als men een observatie voor plaats bepaling moest verrichten, dook de „Skate" op tot periscoopdiepte, aldus overste Cal vert. Behalve de drie boten van deze serie, zijn nog zestien atoomonderzeeboten van een ander type in Amerika in aanbouw. Enkele van deze boten worden ingericht voor het lanceren van geleide projectielen. De „Skate" heeft de overtocht van de Ver enigde Staten naar Europa gemaakt met een gemiddelde snelheid van 15 mijl per uur. De mogelijke snelheid is uiteraard bij de proeftochten belangrijk hoger gebleken. De bemanning bestaat uit negen officie ren en zesentachtig onder-officieren en manschappen. De helft van hen heeft een speciale training van zes maanden doorge maakt. Tien man voeren reeds op de „Nau tilus" en zijn reeds zes jaren bij deze atoomvaart betrokken. Het gevaar van radio-actieve straling is aan boord niet groter dan waar ook. Als voorbeeld haalde overste Calvert aan, dat is vastgesteld dat de mannen die reeds zes jaar in dit bedrijf zitten in die tijd slechts aan een hoeveel heid radio-actieve straling hebben bloot gestaan die de helft is van de straling die een mens ontvangt als hij wordt doorge- Eredoctoraat in Montreal Het bureau van de Canadese premier heeft bijzonderheden bekendgemaakt be treffende het bezoek dat prins Bernhard in mei aan Canada zal brengen. Op 3 mei zal de Prins arriveren op de luchthaven Dorval te Montreal. Vandaar zal hij naar Ottawa reizen en als gast van gouverneur- generaal Vincent Massey zijn intrek ne men in „Gouvernment House". Op 4 mei, een zondag, zal hij een krans leggen bij de nationale cenotaaf. Op 5 mei reist de Prins naar Montreal terug, om een vlieg tuigfabriek te bezoeken en een eredocto raat te ontvangen van de universiteit van Montreal. Per auto zal hij de volgende dag een be zoek brengen aan de kanaalwerken van de St. Lawrence en vervolgens vliegt hij van Kingston, Ontario naar Toronto. In Toron to, na nog een bezoek aan vliegtuigfabrie ken, zal de Prins de eregast zijn aan een diner dat gegeven wordt door luitenant gouverneur J. K. Mackay. Op 7 mei vliegt hij naar Vancouver en hij zal tot 11 mei in Victoria blijven als gast van luitenant gouverneur Frank Mackenzie. Op 11 mei vliegt hij naar Seattle. Op zijn gehele tour nee zal de Prins vergezeld worden door Thomas A. Stone, de Canadese ambassa deur in Den Haag. Bijna honderd padvindersleidsters en -leiders, voortrekkers en pioniersters heb ben dit weekeinde een zeer geslaagde bij eenkomst gehouden op het kasteel Assum burgh in Heemskerk. Het samenzijn was georganiseerd door en voor de padvinders in het district Haarlem van de vereniging „de Nederlandse Padvinders" en stond on der leiding van de assistent-districtscom missaris voor training, dr. G. de Vos. De zaterdagavond stond geheel in het teken van het ridderleven in de tijd van Graaf Floris V, een jaar voor zijn dood (1296). Oubaas W. Sepp uit Velsen, onder districtscommissaris, ontving de deelneem sters en deelnemers zaterdagavond als „heer van d'Assumburgh" en heette hen welkom. Een tweede welkomstwoord werd gesproken door Floris V in hoogst eigen persoon en deze figuur hopman ir. J. Pool sprak later op de avond als dis trictscommissaris van de N.P.V. in Haar lem de aanwezigen tóe op een algemene leidersvergadering. Nadat oubaas Sepp vervolgens had verhaald van de geschiede nis van zijn kasteel Assumburgh volgde een gezellig samenzijn met onder meer voordracht, pantomime en door een polo naise ingeleid dansen. „Minnestreel" ou baas F. Braaksma, zong vervolgens een ballade van Jan van Brabant. Met een ge dicht over de vrede besloot akela C. Groot als „abt van het klooster Egmond" de samenkomst van zaterdag. Zondag waren de ridders wederom door padvinders vervangen en na het volgen van een aandacht door oubaas Braaksma werden enkele activiteiten voor welpen en verkennersleiding uitgevoerd. De Pivo's maakten een wandeling naar de historische bezienswaardigheden van Heemskerk, waarbij oubaas Sepp als gids optrad. Met een spel van schipper Fr. de Graaff en een inleiding over het aanpas singsvermogen der jeugd in groepsverband werd de bijeenkomst besloten. NEDERLANDSE ROMANS IN ITALIë. Van Multatuli's „Max Havelaar" en van „Het land van herkomst" van E. du Per ron zullen (waarschijnlijk nog dit jaar) Italiaanse vertalingen verschijnen (bij de uitgeverij Einandi) zo deelt de stichting voor vertalingen mede. licht. De beschermingsmaatregelen zijn veelzijdig en de aan boord aanwezige arts heeft een speciale training ontvangen. Elke man aan boord staat dagelijks onder con trole. Hij draagt een lichtdicht verpakt fotografisch filmpje bij zich dat zou ver kleuren als het aan straling zou blootstaan. Deze filmpjes worden op gezette tijden ont wikkeld en geven aan of de drager aan straling heeft blootgestaan en in welke mate. Te Schiedam is op de werf Gusto het 5.400 ton metende motorschip „Van Lin- schoten", dat daar voor rekening van de Koninklijke Pakketvaart Maatschappij ge bouwd is, officieel overgedragen. De plech tigheid droeg in verband met de omstan digheden een zeer eenvoudig karakter. Namens de K.P.M. sprak mr. Lucas, die als zijn overtuiging uitsprak, dat het schip in de vaart goed zal voldoen. Hij hoopte, dat er gunstige tijden voor zouden aanbre ken. De „Van Linschoten" gaat varen als zeventiende schip in de combinatie, welke de K.P.M. met de „International Ocean Lines" gevormd heeft. Met een totaal van 53.000 bezoekers (vo rige tentoonstelling in 1956 42.000) en on gekend goede zaken heeft de achtste His- wa-watersporttentoonstelling de stoutste verwachtingen overtroffen, zo is van de zijde der organisatoren meegedeeld. Vele exposanten vooral die van motoren zijn van mening, dat zich thans een ge heel nieuwe categorie watersportbeoefe naren aandient en dat de van vele zijden gegeven raad de recreatie meer op het water te zoeken in brede kring wordt op gevolgd. Verschillende soorten boten werden zo wel in het binnenland als naar het buiten land verkocht. Vele grote kruisers vonden een weg naar Engeland, Amerika, en Grie kenland. Eén exposant verkocht zijn ge hele serie geëxposeerde motorboten twaalf maal aan een importeur uit de Verenigde Staten. Directieleden van gro te buitenlandse scheepvaartmaatschap pijen kwamen naar Amsterdam om de plastic reddingboot van een Amsterdam se scheepswerf te bekijken. De negende Hiswa-watersporttentoonstelling wordt in 1960 gehouden. De officier van Justitie bij de Haagse rechtbank heeft een gevangenisstraf van negen maanden gevorderd tegen een 69- jarige advocaat en procureur uit 's Graven- hage, aan wie was tenlastegelegd dat hij als bewindvoerder uit het vermogen van een nicht 25.000 had verduisterd. Voorts vorderde de officier van Justitie dat hij uit het recht de functie >van advocaat, pro cureur, rechtskundig adviseur of bewind voerder uit te oefenen, zou worden ontzet. Enige jaren geleden was de advocaat tenlastegelegd dat hij het gehele vermo gen van zijn nicht (ƒ65.000) zou hebben ver duisterd. Hij nam toen alle rechtsmiddelen te baat om de dagvaarding te bestrijden. Na enige verwijzingen door de Hoge Raad stelde het gerechtshof te Arnhem hem bui ten vervolging op één punt na, de verdui stering van 25.000. In de tenlastelegging was niet het woord „opzettelijk" opgenomen. De ver dachte meende dat opzettelijkheid een van de noodzakelijke elementen voor verdui stering is. Zonder opzet is geen verduiste ring mogelijk. Hij meende daarom dat de dagvaarding nietig moest worden ver klaard. De officier van Justitie vroeg wij ziging van de dagvaarding. Na een plei dooi van de raadsman mr. P. van 't Hoff Stolk, stond de rechtbank na langdurig beraad dit niet toe. De verdachte weigerde hierna de vragen van de president te beantwoorden, omdat er zijns inziens toch ontslag van rechts vervolging of vrijspraak zou moeten vol gen. Op 27 maart volgt de uitspraak. PASSAGES WEGGEVALLEN IN ARTIKEL OVER MAASTRICHT. In het in „Erbij" van jongstleden zater dag opgenomen artikel over het Rehabili tatieplan voor de Grote Stokstraat en om geving in Maastricht zijn tot onze spijt enige passages weggevallen, waardoor de opmerkingen over de viering van het car naval los zijn komen te staan van de rest van het artikel, hoewel dit wel wordt ge suggereerd. Het tegendeel is echter het geval. Wij maken van deze gelegenheid tevens gebruik om een zetfout in de naam van een bekende Maastrichtse straat alsnog te herstellen: zij heet inderdaad Grote Staat en niet Grote Straat, zoals er staat. Ten slotte zal men begrepen hebben dat de plattegrond van het saneringsgebied in zijn oorspronkelijke vorm op zijn kop staat. ADVERTENTIE Nieuw m na Ml Een vlam in de pan bij de Poolse familie Fogel aan de Nieuwe Keizersgracht te Am sterdam is zaterdagavond de oorzaak ge weest van een kleine binnenbrand, waarbij vier personen werden gewond. De brand kon door de 18-jarige zoon van de con cierge van het flatgebouw met een huis- brandstraal worden geblust. De brand ontstond doordat de heer Fogel de brandende inhoud van de pan vahuit de keuken naar buiten wilde dragen. In de hal kon hij de pan echter niet langer houden, waardoor deze uit zijn handen viel en de brandende inhoud zich ver spreidde. Het vier-jarig zoontje van de heer Fogel. die zijn vader achterna was gelopen kreeg brandwonden aan buik en benen en moest, evenals zijn moeder en een Hongaarse buurvrouw, die te hulp was gesneld, met brandwonden in het Wees- perziekenhuis worden opgenomen. De heer en mevrouw Fogel en de buurvrouw kon den na behandeling in het ziekenhuis weer naar huis terug keren. Op de Smeerlingerweg te Onstwedde is de 19-jarige ongehuwde elektricien G. de Groot met zijn motor met grote vaart uit een flauwe bocht komende, tegen een boom gereden. Hij overleed ter plaatse. De G. hield een wedstrijd in hardrijden met een vriend. In het ziekenhuis Coolsingel te Rotter dam is overleden de 80-jarige mevrouw J. Voorhoeve-Naumann. Zij was vrij dag avond op de Mauritsweg aangereden door een tram en met ernstige hoofdwonden in genoemd ziekenhuis opgenomen. Zondagnacht omstreeks half twaalf is de 43-jarige ongehuwde tuinder C. G„ die per fiets uit Alkmaar kwam" bij H'eï óvbrstekeh van de provinciale weg naar de Midden weg, aangereden door een auto, bestuurd door de heer E. B. uit Groningen. G. was onmiddellijk dood. Maar het is onwaarschijnlijk dat Nederland ervan sal profiteren Het instituut voor de Buitenlandse Wis selhandel van Indonesië heeft meegedeeld, dat het verbod van overmakingen in bui tenlandse munt naar het buitenland door buitenlandse ondernemingen of personen is opgeheven. Volgens Radio-Djakarta worden voort aan verzoeken tot het doen van die over makingen toegestaan en zijn „overmakin gen in beginsel mogelijk". Economische kringen zeggen, dat men uit een en ander nog niet heeft kunnen opmaken of ook Nederlandse firma's geld mogen overm&ken. Uit die kringen wordt vernomen, dat er op het ogenblik nog geen aanwijzingen zijn in de ene of de andere richting. (UP). Ver. voor Soc. Tandheelkunde De Nederlandse Vereniging voor Sociale Tandheelkunde is ernstig ongerust over de sterke toeneming van de caries (tandbe derf) zowel bij kleuters als bij schoolkin deren. De schooltandverzorging wordt, vol gens de vereniging, in haar taak belem merd in het byzonder door het ernstig te kort aan schooltandartsen en het ontbreken van de noodzakelijke hulpkrachten. De vereniging meent dat nog steeds maatregelen uitblijven om in deze tekorten te voorzien en acht het noodzakelijk dat op wetenschappelijk en practisch sociaal- tabdheelkundig gebied bij overheid en bij particuliere instellingen een meer dyna misch beleid ten aanzien van preventieve en curatieve bestrijding van de caries als volksziekte wordt gevoerd. Geheel Europa, met uitzondering van het uiterste zuidwesten van Engeland en Frankrijk, bevindt zich nog steeds in de koude continentale lucht. In Scandinavië komt plaatselijk zeer strenge vorst voor, uit Zuid-Duitsland werden vanochtend minimumtemperaturen van min tien tot dat een op het oostelijk deel van de' dat deze nog wel een paar dagen zal door gaan. De neerslagkansen blijven klein. WEERRAPPORTEN Dinsdag 18 maart Zon op 6.49 uur, onder 18.48 uur. Maan op 5.46 uur, onder 17.10 uur. Maanstanden 20 maart 28 maart 10.50 uur 12.18 uur nieuwe maan. eerste kwartier. Hoog en laag water in IJmuiden Dinsdag 18 maart Hoog water 2.56 en 15.08 uur. Laag water 10.43 en 23.08 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is Temperaturen buiten- w SU en binnenland: heden morgen 7 uur. Neerslag: c2 '3 S laatste 24 uur. li +-> Ss Helsinki onbewolkt no -7 0 Stockholm geheel bew n -3 0 Oslo licht bew. no -5 0 Kopenhagen onbewolkt n -3 0 Aberdeen geheel bew zzo 2 0 Londen licht bew. O 1 0 Amsterdam onbewolkt ono -2 0 Brussel onbewolkt O -3 0 Luxemburg half bew. ono -4 0 Parijs zwaar bew 0 0 0 Bordeaux licht bew. wzw 8 18 Grenoble regen ono 3 2 Nice motregen nno 8 11 Berlijn geheel bew n '2 0,1 Frankfort onbewolkt ono -5 0 München onbewolkt 0 -9 0 Zürich half bew. nno -5 0 Genève sneeuw windst. -1 18 Locarno geheel bew O 3 0 Wenen onbewolkt w -6 1 Innsbruck mist windst. -14 0 Rome regen z 11 0,1 Ajaccio regenbui no 10 0,3 Madrid zwaar bew. wzw 8 2 Mallorca zwaar bew. w 12 0 Algiers half bew. w 14 0 Den Helder onbewolkt ozo -1 0 Ypenburg onbewolkt -2 0 Vlissingen onbewolkt O -1 0 Eelde licht bew. O -2 0,1 Twente onbewolkt ono -4 0 De Bilt onbewolkt ono -3 0 Eindhoven onbewolkt O -2 0 Vlv. Z.-Limb. onbewolkt ono -2 0 16. Panda was zo langzamerhand erg boos geworden op de cowboy, die hem had ge dwongen om voor zoveel geld een revolver te kopen. „Als je nu niet dadelijk mijn geld teruggeeft, schiet ik werkelijk!" riep hij, „ik tel tot drie EEN TWEE „Wat kun jij goed tellen, groentje", riep de cowboy plagerig. „DRIE!" riep Panda woedend, „DAAR dan!" Hij sloot zijn ogen en haalde de trekker over. Maar inplaats van een knal, klonk een onschuldig ge klater. „Een wa-wa-ivaterpistool!hijgde Panda verbluft. „Ja, hahaha hohoho!" lach te de cowboy, „heb je het eindelijk door? Wat zijn groentjes toch dom! Ze zien het verschil niet tussen wapens en speelgoed!" Schuddend van de pret verliet hij het café, waarbij hij nauwelijks merkte, dat een zwierig persoon even tegen hem aan botste. „Nu is al mijn geld wegmom pelde Panda, verdrietig naar het waterige speelgoed kijkend, „en notaris Goudblut komt niet meer opdagen.... Wat moet ik alleen en zonder een cent in een vreemd land doen?" Hij werd uit zijn droevig ge peins opgeschrikt door een bekende stem, die sprak: „Pardon, groentje, zijn deze bankbïljetjes soms van u? Dan' moogt ge ze niet zo laten slingeren, anders raken ze in verkeerde handen. „Pecunia ad hoe" riepen de ouden reedk, waarmede zij zeg gen wilden, dat men zijn geld bij zich moet houden". „Joris Goedbloed!" riep Panda, verrast omkijkend. „Welke constructieve klein-, midden- of grootondernemer, welke constructief den kende zakenman zou het toejuichen als ons land in deze dagen in een kabinets crisis en daarmee in een periode van grote sociaal-economische onzekerheid verzeild zou raken? In de leiding van de Katho lieke Volkspartij wordt het inzicht ge deeld van haar Tweede-Kamerfractie. Dat is: Onze mensen moeten slechts by uiter ste noodzaak uit het kabinet lopen. Zolang zij met hun christelijke meerderheid in dit kabinet een koers kunnen afdwingen, die in het socialistische kamp nogal wat meer ontstemming verwekt dan in het christe lijke, zou het een domheid zijn om het bijltje er by neer te leggen." Dit verklaarde de voorzitter van de K.V.P., mr. H. W. van Doorn, zaterdag op de in Utrecht gehouden Statendag van de K.V.P., waar een aantal sprekers inleidin gen hield over de betekenis van de Pro vinciale Staten. Mr. Van Doorn zei voorts: „Voor onze politieke vrienden in het kabinet en voor ons is de maatstaf het belang van ons volk zoals zij en wij dat zien en daarbij is voor hen en voor ons van groot gewicht de vraag of een heengaan van het huidige regeringsteam in deze dagen een redelijke kans zou bieden op de samenstelling van een kabinet, waarin een homogener beleid mogelijk zou zijn, dat bovendien zou vol doen aan deze voorwaarde, dat het bij de huidige precaire economische en inter nationale omstandigheden een reële kans zou maken gedragen te worden door een ruime meerdérheid'van ons volk. Sprekende over de P.v.d.A. zei mr. Van Doorn, dat deze partij zich steeds meer ontwikkelt als de partij van alle moge lijkheden met de vele gezichten. Hij noemde de opwekking om katholiek of protestant te stemmen, gedaan door een partij, die de christelijke partijen jaar en dag verwijt, dat zij de godsdienst bij de politiek betrekken, een stukje volksbedrog. Doelende op een verkiezingspamflet van de Katholieke Werkgemeenschap in de P.v.d.A. zei mr. Van Doorne dat een streven naar isolement de K.V.P. vreemd is. „Niet de afzijdigheid of het isolement is qns ideaal, maar wel kracht door een heid, welke kracht wij gaarne met alle andere positief gerichte strevingen willen verbinden voor het heil van de gemeen schap". De K.V.P.-voorzitter reageerde ook op een opmerking van prof. Oud op het V.V.D.-congres in Enschedé, „dat de niet- socialistische regeringspartijen bij ieder onaanvaardbaar en bij andere gebeurte- lijkheden de rug krommen onder dè rode knoet van Drees en zijn mannen". „Het is duidelijk", aldus mr. Van Doorn, „dat dit voortborduren op een oud-pa- troon voor de oppositieleider een aan trekkelijke vrijetijdsbesteding vormt. De overgrote meerderheid van ons volk is weinig belust op een kabinetscrisis, die geen werkelijk opheldering kan bieden voor het vraagstuk van de vastgewerkte krachtsverhoudingen tussen de politieke partijen. En zou prof. Oud zelf in de re gering zitten een gedachte die hem op zijn zachtst gezegd niet vreemd is dan zou hij meer oog hebben voor het zekere van de sprong in het duister, die iedere kabinetscrisis in deze dagen moet betekenen", aldus de K.V.P.-voor zitter. Afwezig. De Britse traditie van verplich te zondagsrust zelfs de verkoop van ijsjes is dan verboden zal, ondanks pogingen van een socialistisch lager huislid om de wetgeving, teruggaand tot 1625, te veranderen, onaangetast blijven. Er waren slechts 85 leden op gekomen en voor stemming over een dergelijke motie moeten tenminste hon derd leden aanwezig zijn. Afstand. De vroegere aartshertog Leopold van Oostenrijk, achterneef van keizer Frans-Jozef, is op 61-jarige leeftijd in de Amerikaanse staat Connecticut overleden. Hij kwam na de eerste we reldoorlog naar de Verenigde Staten en deed afstand van zijn titels om Ameri kaans staatsburger te kunnen worden. Hij werkte in een fabriek en was be kend onder de naam „Lorraine." Verboden. Het is de Oostduitse lucht vaartmaatschappij voortaan verboden, in Oostenrijk de naam „Deutsche Luft hansa" en de griffioen als embleem te voeren. Deze naam en dit embleem worden ook door de Westduitse lucht vaartonderneming gevoerd. Rechtloos. De Saarlandse zender „Europa I" en „Telesaar" moeten hun uitzendin gen op last van de overheid met ingang van 30 juni 1958 staken. Zij zouden ge bruik maken van golflengten waar zij geen recht op hebben. Hitleriaans. Het Afrikaanse nationale con gres heeft zaterdag de plannen van de Zuidafrikaanse regering om de organi satie te verbieden „de laatste stap naar de vestiging van een Hitleriaans fascisme in ons land" genoemd. Het zal zich tot het bittere einde verzetten te gen alle pogingen om de belangrijkste Afrikaanse politieke organisatie in Zuid-Afrika, buiten de wet te stellen. Vertegenwoordigers van de niet-blan- ke bevolking van Johannesburg heb ben besloten twee dagen voor de alge mene verkiezingen in Zuid-Afrika 16 april een week lang lijdelijk ver zet te bieden tegen de metten inzake de rassenscheiding. Begin. Het Hongaarse persbureau MTI meldt dat de Russen zaterdag begon nen zijn met het terugtrekken van 17.000 man van hun troepen uit Honga rije. Volgens MTI is de terugtocht be gonnen in Veszprem en Gyor. Zondag zouden de in Szombathely gelegerde troepen geëvacueerd zijn. Bijstand. Een woordvoerder van de Rus sische ambassade te Tripoli heeft ver klaard dat de regering van Libië Rus sische bijstand heeft aanvaard voor de bouw van twee ziekenhuizen en de in richting ervan. De Russische hulp ver tegenwoordigt een waarde van tien mil joen gulden. In Benghazi is een zen ding wapens uit Irak voor Libië aan gekomen, waaronder antitankwapens. Handel. Volgens Amerikaanse regerings ambtenaren woi'den in de Verenigde Staten jaarlijks naar schatting tiendui zend babies aan kinderloze echtparen verkocht voor bedragen tot 4500 dollar (ongeveer 17000 gulden). Ridder. De zeventigjarige gepensioneer de Britse majoor W. Lloyd-Jones, die. in de eerste wereldoorlog Ridder van het Legioen van Eer werd, heeft beslo ten deze onderscheiding af te zeggen uit protest tegen de behandeling van gevangenen in Algerije door de Fran sen. Aanslagen. Door een ontploffing is zater dag de hoofdingang van een joods ge meenschapscentrum in Nashville in de Amerikaanse staat Tennessee vernield. Een dynamietaanslag op een joods cen trum in Miami (Florida) veroorzaakte een grote ravage. Markies. Prins Rainier III heeft zijn zoon de titel markies De Baux gegeven, een titel die in 1642 door koning Lodewijk XIII van Frankrijk aan prins Alberts voorvader prins Hercule Grimaldi werd geschonken, die later als prins Hono- rius II over Monaco heeft geregeerd. Afgevallen. De 36-jarige arts Steinberg uit Californië, die in januari in Oost-Ber- lijn op beschuldiging van smokkelarij, tot tien maanden gevangenisstraf ver oordeeld werd, is vrijgelaten. Stein berg was de .erste Amerikaanse toe rist die voor een Oostberlijnse recht bank kwam. Hij was in september ge arresteerd. Hij vertelde op een pers conferentie in West-Berlijn, dat hij uit geput was, negen kilo afgevallen, en door de Oostduitse politie wreed be handeld. Voorstel. De juridische commissie van de Spaanse cortes (parlement) heeft wij zigingen in verscheidene artikelen van het burgerlijk wetboek voorgesteld. Volgens de nieuwe tekst worden zowel het burgerlijk als het kerkelijk huwe lijk als geldig erkend. Wanneer een der beide partijen rooms katholiek is, geldt alleen het kerkelijk huwelijk. SLAAGDE prof. Keesom er in 1932 in door verdamping van vloeibare helium onder gereduceerde druk een kouderecord van 0,71° K, ofwel 0,71° C boven het abso lute nulpunt (d.i. 272,44° onder het vries punt) te vestigen, de mogelijkheden om met dezelfde middelen tot nog lagere tem peraturen te komen bleken hiermee wel zo'n beetje uitgeput. Vrijwel gelijktijdig en onafhankelijk van elkaar hadden de Nederlandse geleerde P. De- bije in 1926, en de Fransman W. F. Giauque (die te Berke ley, Californië, hoogleraar was) in 1927 erop gewezen, dat door plotseling ontmagneti- seren van een paramagnetisch zout een temperatuurdaling wordt verkregen, indien de magnetische constante van dat zout met de toename van de temperatuur eveneens toeneemt. De Leidse hoogleraar De Haas, opvolger van prof. Keesom, paste in sa menwerking met dr. Wiersma dit ver schijnsel toe en vond, dat een mengsel van kaliumchromaluin en kaliumaluminium.- aluin daarvoor uitstekend geschikt is. Door dit mengsel eerst in een sterk mag netisch veld te brengen en daarna plotse ling te ontmagnetiseren, werden in samen werking met H. A. Kramers te Utrecht in 1933 temperaturen bereikt tussen 0,2 en 0,3° K, maar ook dit record sneuvelde en werd in 1935 gebracht op 0,0044° K, dus 0,0044° C boven het absolute nulpunt. Wie zich uit een vorige beschouwing herin nert, dat het absolute nulpunt 273,144° C onder nul ligt, zal moeten erkennen, dat de volstrekte koude tot op 0,0044° wel zéér dicht benaderd is. Het is uiteraard mogelijk, dat in de loop der tijden van dit record nog wat duizendsten van graden afgeknabbeld zullen worden, maar we moeten ons niet voorstellen, dat we het absolute nulpunt ooit zullen bereiken. Zo als u weet, zullen alle moleculen bij die kou hun beweging verloren hebben en volkomen stilstaan. Maar het theorema van de Duitse fysico-chemicus Nernst (de Nobelprijswinnaar van 1920) verbiedt dat. Volkomen stilstand wordt op theoretische gronden onmoge lijk geacht en daarom mogen we aannemen dat tussen de polen van de grote magneet in het Kamerlingh Onnes Laboratorium in de Nieuw- steeg te Leiden af en toe want zulke proeven worden niet dagelijks ondernomen de laag ste temperatuur heerst; niet alleen de laagste temperatuur op aarde, maar waarschijnlijk ook de laagste die in het heelal voorkomt. Want in het wereldruim heerst tussen de vaste sterren altijd nog enige warmte tengevolge van de straling. Die xoarmte is weliswaar niet groot en be draagt ongeveer één of twee graden Kei vin, maar dat is ruim voldoende om ons te doen inzien, dat die ruimte toch nog veel en veel te „heet" is (271° C onder nul!) om een vergelijking met het Kamer lingh Onnes Laboratorium te kunnen doorstaan. Nu komen we dan eindelijk toe aan een lezer die iets wil 'weten over de koud- gaskoelmachine. .J Daarover een volgende keer (Nadruk verboden). H. Pétillon

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 2