Drie ontsnapte K.P.M.-schepen bereikten Nieuw-Guinea Bat maakt Mascotte 3 x beter! Sukarno wil revolutionaire regering verpletteren Knappe organisatie en veel geluk WEET U WAAROM Mascotte is? Communisten defileerden voor president LA TE WINTER Londen en Washington zien niets in Sovjet-voorstel Mengsel van diplomatie en listige propaganda Expeditie-Fuchs terug in de bewoonde wereld Grootse ontvangst in de Nieuwzeelandse hoofdstad Nieuwe kernproef gemeld op oefenterrein in Siberië Wetgevende raad in de Gazastrook geïnstalleerd Na weet U waarom Mascotte beter rolt Nu weet U waarom Mascotte beter plakt Na weet U waarom Mascotte beter braadt Vraag dus voortaan uitdrukkelijk Mascotte rolt beter plakt beter brandt beter Politie verleende service aan Kamerlid Zusterschip van „United States" 8 Pas op 7 april sloeg het weer defini- 0 tief om; op die dag gingen de jongens bij heerlijk zwoel zomerweer in de a Haarlemmer trekvaart zwemmen Politieversterkingen naar Parijs tegen relletjes 0p <~Praatatoel Russen gaan uitdrogen van de Kaspische Zee tegen Louis van Gasteren in het ziekenhuis MAANDAG 17 MAART 1958 3 Zaterdagavond omstreeks zes uur ver schenen de silhouetten van de K.P.M.- schepen „Swartenhondt", „Kalabahi" en .Banjuwangi" aan de kim bij Sorong op Nederlands Nieuw-Guinea, tezamen met de torpedojager „Evertsen". Allerwegen was er grote vreugde. De Nederlandse bemanningen en de geëvacueerden aan boord waren zeer dankbaar over het slagen van de onderneming. Voor de kans om uit Menado weg te komen, hadden zij gaarne de ontberingen van de reis over, te weten gebrek aan \vater en een minimale hoeveelheid voedsel aan boord der schepen. Behalve Nederlan ders, bevonden zich aan boord der K.P.M.- schepen ook een Engelse familie, een Australiër en een Nieuw-Zeelander, die te Menado in het kader van het Colombo- plan, les hadden gegeven, benevens een aantal Indiërs en twee vrouwelijke Engelse journalisten. De plaats van bestemming werd voor de passagiers geheim gehouden; zij dachten dat zij op weg naar Singapore waren. De ontsnapping De organisatoren van de ontsnapping waren de heren Israel en Telman, repectie- velijk vertegenwoordiger van de K.P.M. en bedrijfsleider van de Overzeese Gas- en Elektriciteitsmaatschappij te Menado. Zij deelden te Sorong mede, dat zij in Menado toestemming hadden gekregen allen die wensten te evacueren uit Menado bijeen te brengen op de drie genoemde schepen in de haven van Menado, teneinde te zijner tijd hun afvoer mogelijk te maken. Nadat de „Swartenhondt" radiotelegra- Het jongste Sovjetvoorstel om de wereld ruimte vrij te houden van militaire wapens, met als voorwaarde verdwijning van alle buitenlandse militaire steunpunten in Europa, het Nabije Oosten en Noord- Afrika, heeft in Londen weinig indruk ge maakt. Intercontinentale raketten voor onderzoek van de wereldruimte zouden volgens het voorstel slechts mogen worden gelanceerd als onderdeel van een interna tionaal wetenschappelijk programma en onder gezag van de Verenigde Naties. In de Sovjet-verklaring worden president Eisenhower's vroegere voorstellen inzake gezamenlijke actie tegen ziekte en droogte en het vruchtbaar maken van woestijnen overgenomen. Het blijft het gebruikelijke mengsel van diplomatiek marchanderen en listige pro paganda. Deze nieuwe Sovjet-stunt zal volgens sommigen waarschijnlijk eerder een topgesprek vertragen dan verhaasten. Het plan zou de mening bevestigen dat Moskou helemaal geen ernstige onderhan delingen wil, maar er slechts op uit is de positie van het Westen die gebaseerd is op de afschrikwekkende werking van kern wapens te onderwerpen en de Russische raketbases voor vergelding te vrijwaren. Het Westen zal nooit zijn geallieerde bases opgeven zonder gelijktijdige gecontroleerde en waarborgde beperking van de gewone wapens en inkrimping van de Russische massa-legers. Het enige nieuwe is dat de Verenigde Naties genoemd worden, moge lijk bij wijze van concessie aan 't Westen. In Londen is men echter verbaasd over de opvallende tegenstrijdigheid in de Russi- iche gedachtengang, welke inzake ontwa pening inmenging van de Verenigde Naties afwijst en enkele uren later aanprijst. Het voorstel wordt een handige vermen ging genoemd van plannen tot controle van de wereldruimte en internationale samen werking, zoals reeds door Eisenhower voor gesteld, enerzijds, en de afgezaagde, en on aanvaardbare, eis tot eenzijdige opheffing van de Amerikaanse militaire bases ander zijds. WASHINGTON (Reuter) De jongste Russische voorstellen hebben ook in Washington geen enthousiasme gewekt. Een functionaris van het departement van Buitenlandse Zaken zei: „Het lijkt alle maal al eens eerder te zijn gezegd". WELLINGTON (Reuter) Dr. Vivian Fuchs en zijn expeditie, die voor het eerst over land het zuidpoolgebied zijn doorge trokken, zijn na een moeilijke reis per schip in de bewoonde wereld teruggekeerd. Een grootse ontvangst viel de mannen ten deel toen zij in Nieuw-Zeeland aan wal stapten. Na een scheiding van meer dan vijftien maanden zagen zij hun echtgeno ten en bloedverwanten terug. Duizenden burgers van Wellington juichten de pool- vorsers toe, nadat het Nieuwzeelandse be voorradingsschip „Endeavour" onder het oorverdovend lawaai van scheepssirenes en overvliegende straalvliegtuigen de ha ven was binnengevaren. Met de „Endeavour" kwam ook de Nieuw Zeelander Sir Edmund Hillary mee die dr. Fuchs op het laatste gedeelte van zijn tocht als gids diende. (UP) Fuchs en Hillary ontkenden dat ei" tijdens de expeditie een breuk tussen hen was ontstaan. „Sir Edmund had een deel van de tocht al vroeger gemaakt en bij achtte het te riskant het nog eens te Proberen met de poolwinter op komst. Ik dacht er ander over. Dat is alles," aldus Fuchs. Volgens Hillary zou men zonder bezwaar een weg kunnen aanleggen tus sen Scott-basis en de Amerikaanse basis aan de zuidpool, een afstand van 1360 kilo meter. „Een tocht over de zuidpool zou dan iets heel normaals kunnen worden," aldus Hillary. George Lowe, die Hillary heeft verge zeld bij diens beklimming van de Mount Everest, en die als fotograaf heeft deelge nomen aan de expeditie van dr. Fuchs, zei van mening te zijn dat het oversteken van de zuidpool een grotere prestatie was dan het bedwingen van de hoogste berg top ter wereld. fisch via Singapore contact had opgenomen met Hollandia, lichtten de schepen 12 maart half vier 's morgens het anker. Na het bombardement op en de beschie ting van Menado, had de oorspronkelijke Indonesische 1 ezetting de schepen verlaten De genomen voorzorgsmaatregelen, te weten het voorzien van de mannelijke pas sagiers van knuppels en Engelse sleutels, bleken overbodig, daar de Javaanse leden van de bemanning rustig bleven. Zij heb ben wel een rondedans uitgevoerd, toen de „Evertsen" verscheen, aangezien zij dach ten dat het een Indonesisch korvet was. Als uiting van vreugde had men de schepen, toen zij voor Sorong aankwamen geheel gepavoiseerd. Na aankomst werd voorzover nodig onmiddellijk medische en sociale zorg verleend. De oudste passagier aan boord was de 96-jarige zuster Basalissa Heister, die 60 jaar op Celebes heeft ge arbeid. WASHINGTON (Reuter) £>e Sovjet- Unie heeft zaterdag op „het gebruikelijke oefenterrein in Siberië" weer een proef met een kernwapen genomen, zo heeft de Amerikaanse commissie voor kernener gie bekendgemaakt. Het was de derde Russische proef in twee dagen tijds waar van Washington melding maakte. Ook ditmaal was de explosieve kracht van het wapen beneden het megaton-peil. Met een kernwapen van de megaton-klas- se wordt een waterstofbom bedoeld. Een megaton staat gelijk aan een miljoen ton T.N.T. (UP) Sinds 22 februari heeft Washing ton zes Russische kernexplosies gemeld. Aangezien de explosieve kracht betrekke lijk klein was wordt aangenomen dat de beproefde kernwapens voor tactisch ge bruik bestemd zijn, atoomgranaten of -raketten voor gebruik op de grond of te gen luchtdoelen bijvoorbeeld. MOSKOU (UP) De atoomstad Doeb- na aan de Wolga zal nog verder worden uitgebreid, waardoor de stad een van 's werelds grootste atoomcentra zal wor den. In Doebna staat de grootste atoom- splijter ter wereld. In de stad wonen en werken de briljantste Russische geleer den. GAZA (Reuter/AFP) Egypte heeft zaterdag een wetgevende raad in de strook van Gaza geïnstalleerd, die door de Ara bische vluchtelingen uit Israel is toege juicht als een soort parlement voor Pa lestina. Deze raad, die bestaat uit tien Eg.vptenaren en twintig Palestijnen, zal de Egyptische gouverneur bij het besturen van het gebied van Gaza van advies die nen. In officiële kringen in Gaza is er de nadruk op gelegd, dat de instelling van de raad niets verandert aan de status van het. gebied dat autonoom, noch onafhanke lijk wordt. Een commentator van radio-Israel heeft verklaard, dal Israel niet onverschillig kan blijven voor een verandering van de sta tus van Gaza. Hij herinnerde eraan, dat Israel een jaar geleden de zone heeft ont ruimd en aan de UNO heeft overgedragen op voorwaarde dat de status van het ge bied behouden blijft. (UP) Anwar Sadat, leider van de „Egyptische nationale unie" (Nassers een heidspartij) verklaarde bij de installatie dat de Verenigde Arabische Republiek „bij ons bloed gezworen heeft de Pales tijnse vluchtelingen hun land terug te geven", en dat de landen die Israel ter zijde staan „in strijd met de christelijke leerstellingen handelen". ADVERTENTIE Weet U waarom Mascotte zo sterk kan zijn en tóch zo prachtig dun? Omdat Mascotte gemaakt wordt van een grond stof met speciale vezelstruc tuur. Zorgvuldige bewerking en reiniging maakt daarvan een papier dat vliesdun is, maar desondanks zeer elas tisch en sterk. Nu weet U waarom Mascotte niet scheurt bij het rollen. Weet U waarom goed plakken niet afhangt van een brede of dikke gomrand Omdat kleef- kracht geen kwestie Is van hoeveelheid, maar wèl van soort en kwaliteit van de gebruikte gom. Voor Mascotte wordt alleen de fijnste en zuiverste natuurgom gebruikt. Deze gom Is volmaakt reuk en smaakloos, óók bij het branden. Deze gom zit boven dien niet alleen op, maar ook in het papier vast. Nu weet U waarom Mascotte niet terug- krult of loslaat. Weet U waaróm een sigaret lucht moet kunnen doorlaten tijdens het roken Omdat een sigaret niet alleen mooi moet branden, maar ook licht moet trekken om lekker te roken! Bij Mascotte is op al deze dingen speciaal gelet. Mascotte papier is poreus - daarom brandt het prachtig gelijk matig op en blijft de rook van Uw sigaret heerlijk koel. Mascotte-papier bevat boven dien geen schadelijke chemi sche stoffen - daarom brandt het zonder scherpe reuk of smaak. DJAKARTA (ANP) President Sukarno heeft zondagmiddag, kort na zijn terugkeer van een reis door Java en Bali, een massa betoging voor het Merdeka-paleis in Dja karta toegesproken. Voor de betoging hadden tienduizenden zich verzameld op het Bantengplein, van waar zij in gesloten gelederen naar het paleis marcheerden en voor de president defileerden Er waren groepen gevormd van arbeiders, oud-strijders, studenten, boeren en militairen. Meer dan de helft van de betogers waren communisten. Som- Veel tijd en moeite is het kamerlid P. J. Kapteyn uit Bloemendaal bespaard, die als Nederlandse gedelegeerde zondagmid dag per auto onderweg was naar de nieuwe Europese parlementaire vergadering, die woensdag in Straatsburg begint, dank zij een staaltje van voortreffelijke samenwer king tussen de Bloemendaalse en de Utrechtse politie. Kort nadat haar man vertrokken was bemerkte mevrouw Kapteyn, dat hij zij l internationale autopapieren vergeten had. Zij belde de Bloemendaalse politie op, die op haar beurt de Utrechtse collega's waarschuwde aan wie zij het autonummer van de heer Kapteyn doorgaf. De patrouillewagen van de Utrechtse politie ging op de uitkijk staan bij de rotonde Oudenrijn en slaagde erin de auto aan te houden. De heer Kapteyn keerde daarop naar huis terug om zijn papieren te gaan halen, waarna hij de reis opnieuw nu beter toegerust kon beginnen. Het Hongarye-rapport. De minister van Buitenlandse Zaken heeft aan de Tweede Kamer doen toekomen de Neder landse vertaling van het UNO-rapport over de gebeurtenissen in Hongarije. In de Nutsschool voor Beeldende Kunst te Zaandam is een groepje jongeren bezig met een grote wand schildering, vijf meter breed en twee meter hoog. Ze is bestemd voor het Nederlandse paviljoen op de Wereld tentoonstelling te Brussel. De scho lieren is als beloning een gratis reis naar Brussel in het vooruitzicht gesteld. WASHINGTON (Reuter) De commis sie voor de koopvaardij uit het Ameri kaanse Huis van Afgevaardigden heeft een wetsvoorstel goedgekeurd, waarbij de Amerikaanse regering toestemming wordt gegeven een zusterschip van do 53.329 ton metende „United States" te bouwen. Het is de bedoeling, dat dit zusterschip wordt verkocht aan de United States Lines Company tegen een prijs van 47 miljoen dollar. Het schip zal gebruikt worden voor lijndiensten op de Atlantische Oceaan. Voorts heeft de commissie toestemming gegeven voor de bouw van een kleiner passagiersschip, dat voor lijndiensten op de Grote Oceaan aan de American Presi dent Line zal worden verkocht tegen een prijs van 34 miljoen. mige groepen droegen communistische vlaggen met zich mee en brachten met ge balde vuist de communistische groet. Nadat de laatste groep gepasseerd was, verklaarde Sukarno, die een blauw marine uniform droeg, dat de Indonesiërs geen tweede centrale regering erkennen. De re bellen verraden onze onafhankelijkheid. „Wij moeten de revolutionaire regering verpletterenaldus Sukarno. Tegenaanvallen langs Siakrivier SINGAPORE (UP) Zaterdag zijn de Sumatraanse opstandelingen, die zich woensdag uit Pakanbaru hadden terugge trokken, langs beide oevers van de Siak rivier tot d° tegenaanval overgegaan, zo wordt te Singapore vernomen. Zestig sol daten van de centrale regering werden ge vangen gemaakt. Over doden of gewonden is door geen der strijdende partijen iets medegedeeld. De strijdmacht van de rebellen in Pakan baru was. op het moment van de aanval door parachutisten, ongeveer 800 man sterk Vrijwel de gehele strijdmacht heeft zich na de aanval langs de oevers van de Siakrivier verspreid. Na versterking door garnizoenseenheden werd daarna zaterdag de tegenaanval begonnen. DJAKARTA (ANP) - Radio-Djakarta heeft zondag bekendgemaakt, dat de rege- CaXCOCCCOCCCOOOCOCCCCCCCOrCCOCOGOOOCOCOCCCOCCCOOCOCOOCX- 0 Half maart nog sneeuw en vorst is 3 toch niet zulk een uitzondering als 0 velen denken. Als men het bekende g historische werk van Commelin over A Amsterdam naleest, komt men tot de 1 onplezierige ontdekking, dat ons nog 3 heel wat te wachten kan staan! Deze stadsgeschiedschrijver vertelt, 3 dat het in het jaar 1667 op 16 maart bij 0 een noordoostenwind zo hard vroor, dat 3 de volgende dag het IJ dicht lag en men op de 18e maart over het ijs liep. De 8 onverwachte vorst deed de gehele Zui- 1 derzee toevriezen, waardoor vele in- komende en uitgaande schepen in het 3 ijs bleven vastzitten. En het was niet zomaar een nawin- 0 tertje, want de vorst bleef en op 3 25 maart liep men nog over het IJ. Op 26 maart gingen nog drie jonge gasten 8 over naar Waterland, maar op de 3 avond van die dag viel de dooi in, die echter niet veel te betekenen had, want op 1 april liepen nog mensen voor Uyt- 0 dam of Scheepeldoekshaven op de zee. 3 Wij kunnen dus ook nog heel wat te g beleven krijgen, als de winter zo kop- 0 pig terrein houdt als deze laatste we- S ken. Misschien gaat het ons dan nog wel als onze voorvaderen in 1674, die - volgens Commelin op 24 maart nog met j paard en slee uit Noordholland en uit 8 Friesland over de Zuiderzee reden, tot Enkhuizen toe! De Noordzee was zover S toegevroren, dat men van de hoogste 3 duinen geen water kon bekennen...On- 3 weer, hagel en sneeuw deden voor twee is dagen het weer veranderen, maar spoe- 8 dig ging de thermometer weer dalen, zo- 8 dat op 3 april nog een gezelschap van zes mannen van Uytdam naar Marken o op schaatsen reed. Op 4 april werd op S de Haarlemmermeer nog schaats ge- S reden. ringstroepen aan de oostkust van Midden- Sumatra vrijdagmiddag Siak-sri-Indrapura aan de rivier de Siak, ten oosten van Pa kanbaru hebben veroverd. De radio meldde 'Voorts, dht hét toezicht op de verbindings lijnen in hel gebied en het vervoer van olie riormaal'ZijiV Doden op oorlogsschepen De radio der tegenregering deelde mede dat de doden aan boord van de twee kor vetten van de centrale regering, de „Radja wali" en nog een ander schip, die geduren de de artillerieduels van de afgelopen week zijn gevallen, zondag ter aarde zijn besteld op de Mentawei-eilanden, gelegen in de Indische Oceaan. Volgens de tegenregering is het onge noemde schip door haar kustbatterijen buiten gevecht gesteld. Toen het het laatst werd gezien had de „Radjawali" het op sleeptouw. Ook de gewonden zouden op de Mentawei-eilanden aan land zijn gebracht PARIJS (Reuter) Zeven vliegtuigen met elk zeventig gendames aan boord zyn zondagavond in Parijs aangekomen. Deze politiemannen, die zijn opgeleid in het on derdrukken van relletjes, moeten de Pa rijse politie, belast met de bestrijding van opstootjes, versterken in geval het deze week tot politieke betogingen van extre mistische zijde mocht komen. Er worden nog meer versterkingen verwacht. De Franse communistische party heeft voor zondag in het Palais des Sports een „anti fascistische" massabijeenkomst gcorgani seerd en de ontevreden Paryse politie mannen hebben gedreigd morgen betogin gen te houden om hun eisen tot loonsver hoging en uitbetaling van gevarengeld kracht bij te zetten. Dc nationale raad van de socialistische partij heeft er in een motie op aangedron gen dat de partij deel blijft nemen aan de regerifig. De stemverhouding was 2.754 tegen 1.157. De uitlating van Albert Gazier een der socialistische ministers van de rechtervleugel, dat het weldra even gevaar lijk voor de partij zal zijn om aan de re gering te blijven deelnemen als de om verwerping van deze regering te verhaas ten, wordt echter als veelbetekenend be schouwd voor de steeds sterker wordende neiging binnen de partij om van deelne ming aan de regering af te zien. Op het conservatieve partijcongres is ge zegd dat de zeven conservatieve kabinets leden zullen moeten aftreden als Bizerta niet Frans blijft of als Tunesië niet doel treffend geneutraliseerd wordt onder UNO toezicht. Mocht dit laatste niet gebeuren dan zullen de conservatieve kabinetsleden alleen kunnen aanblijven als de Franse troepen op de vliegvelden van Tunesië blijven. De rooms-katholieke volksrepublikeinen waren op hun partijcongres voor het groot ste deel voorstanders van voortzetting van de huidige Algerijnse politiek. Robert Schuman, voormalig minister van Buiten landse Zaken, verklaarde echter dat de po litiek van Frankrijk jegens Algerije „niet buiten discussie" staat. Ondanks dit alles lijken de verwachtin gen, dat de regering het vertrouwensvotum over de grondwetsherziening morgen zal winnen, gerechtvaardigd. Bij de tussentijdse verkiezing voor een lid van de Nationale Vergadering in het tweede Parijse stemdistrict, heeft een con servatief van het midden-blok de leiding. De socialistische kandidaat heeft bij de tweede ronde in de tussentijdse verkiezing in het departement Nièvre voor een zetel in de Nationale Vergadering de meeste stemmen behaald. Van dichtbij en ver Onze buren met wie wij een vriend schappelijke omgang hadden onderhouden gingen verhuizen, naar buiten. Ik benijdde hen in alle toonaarden. „Een bungalow bij bos en hei", smakte ik en schuddebolde jaloers. „Ach, voor het kindverzachtte mijn buurvrouw hun benijdenswaardig lot, maar haar gezicht glansde alsof het op gepoetst was. „En jullie komen toch zeker eens kijken?" Ik knikte over-ijverig: „Reken maar. Bij het eerste lentezuchtje staan we voor jullie gloednieuwe deur". Maar bij het eerste lentezuchtje liep de hele stad leeg, binnen een uur, om buiten te komen. En ik voorzag ellende en ben zinestank op de wegen, in de treinen tot stikkens toe vervoerde massa's, terwijl vlak om mij heen in de stad de parken nu in stilte zouden liggen. Wij bleven, misschien als enige, in onze stad. Mijn kinderen speelden ongestoord op grasvelden,' ze deden verstoppertje ach ter dikke, oude bomen in deftige plantsoe nen en renden op blote voeten door een vijvertje. En er kwam nog een week van stralend lenteweer en alle bomen werden licht groen en er waren struiken, die poeder- witte bloempjes kregen. En ik dacht aan de bungalow van de buren, maar wij gingen ergens anders naar toe. En wij gingen op reis dioars door Euro pa en we stuurden ook de buren in hun nieuwe huis een kaart. En toen we terug kwamen, hadden we het te druk. De kinderen kregen vakantie, we verwachtten ze weer terug van vakan tie, er viel van alles te doen, er waren al tijd links en rechts afspraken, o, vele „bui ten", maar de vroegere buren, daar kwa men we niet toe. We zonden een prentkaart op de ver jaardag van hun kind en schreven achter op: „Jullie ziet ons spoedig". En daarna werd het een stormachtige herfst en ik dacht wel met verlangen aan de bungalow bij de bossen, waar de wind nu zou razen en de geur van stammen en vergaand blad overal in de wilde lucht zou zijn. Maar mijn kinderen waren ziek en ik kon niet weg. En de winter werd grijs van de regen en het was te kil om speciaal iemand op te zoeken, die buiten woonde. Voor kerstmis en nieuwjaar wisselden we de beste wensen. En in hel nieuwe jaar ging het vriezen. En omdat wij aan de rand van de stad wonen, vlak bij de eindeloze weilanden en sloten, gingen we daar schaatsen. Waarom zouden we het verder zoeken? Ofschoon het in dit vriesweer wel mooi zou zijn bij de vroegere buren. We ontvingen tijdens de dooi een katte belletje van hen. We schreven terug: „Na het dooiweer komen we". Toen kreeg mijn man een opdracht, xoaarvoor hij naar de rand van de Sahara moest, en Ik kon mee. We vlogen, we reden in treinen, grote treinen, schamele treintjes, iv bussen tus sen Berbers en inheemse schaapherders in en belandden uiteindelijk in een Afrikaans dorp, dat aan de rand van de woestijn lag. En tóen we, na ons in een logement ge ïnstalleerd te hebben, het dorp uitliepen naar de woestijn, zagen we daar juist twee grote, blonde mensen gaan. Ze spraken ja, ze spraken Hollands en ze keken om. Het waren onze vroegere buren. Waarmee ik maar wil zeggen, dat het je kan gebeuren je vrienden in de Sahara te ontmoeten ivanneer je de dertig kilo meter afstand naar hun woonplaats te ver vond. Maps Valk ADVERTENTIE MOSKOU (AFP) Het niveau van de Kaspische Zee is sinds 1930 tweeëneenhalve meter gedaald, waardoor pl.m. 50.000 vierkante kilometer bodem droog is komen te liggen. Om te voorkomen dat de Kas pische Zee langzamerhand uitdroogt, wor den volgens het Sovjet-persbureau Tass twee grote projecten bestudeerd. Het eerste voorziet in de omlegging van rivieren, zoals de Petsjora, die in de noor delijke IJszee uitmonden, via de Wolga en de Karna naar de Kaspische Zee. Het twee de bestaat uit verlegging van de bedding van de Siberische rivieren, de Ob en de Jennissei, naar de Kaspische Zee. Men krijgt, in vergelijking met het eerste plan, dan driemaal zoveel water naar de Kas pische Zee en tegelijkertijd kunnen grote gebieden van Centraal-Azië en Kazakstan bevloeid worden. Eerst zal men een stuwdam van 450 kilometer lengte bouwen, waardoor zeven tigduizend vierkante kilometer van het noordelijke deel van de Kaspische Zee af gesneden wordt. De waterspiegel in dit „bassin" zal dan met meer dan twee meter stijgen. De zeventigjarige acteur Louis van Gas teren is zondagmiddag onverwacht in net ziekenhuis der Algemene Ziekenverple ging te Zeist opgenomen. Zijn toestand is zorgwekkend. De toneelspeler, die deel uitmaakt van de Nederlandse Comedie, verbleef sedert een paar weken in Zeist voor een rustkuur. OLIE IN CHINA HONGKONG (Reuter) Het Chinese ministerie voor Olie-industrie heeft volgens het communistische Chinese persbureau „Nieuw China" in Sjanghai bekendge maakt dat er in de provincie Szetsjoean rijke olielagen zijn ontdekt. Het ministerie zei dat deze olievoorraad de grootste is die ooit in China is aangeboord.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 5