Bezwaren van veehouder tegen annexatie van Zuid-Schalkwiik Stadskern-nota voor IJmond van het adviescollege Haarlems Dagblad NEI zal toekomst met rapport moeten benaderen grieven aan de redactie Amsterdamse Beurs Aanmeldingsformulier Verplichte dienst bij de B.B. Charlie Kunz overleden Visser-Neerlandiaprijzen uitgereikt Ir. G. L. Ludolph gaat H.T.S. verlaten Wekelijks twee compagnieën Duitsers naar Frankrijk Amerikaanse waarnemers bii Russische verkiezingen Van stemhokjes wordt geen gebruik gemaakt Kort nieuws Scheepvaart M.iANÜAG 17 MAART 195 8 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 0 In de toelichting op het Streekplan 8 voor de IJmond-Noord werden enige beschouwingen gegeven over de stich- jj ting van een „city" ten noordoosten van Beverwijk, waarbij uiteraard mee- speelde het feit, dat de plaatselijke om standigheden in de kern van Beverwijk het onmogelijk maken, een cityvorming te bereiken in die bebouwde kern. In de IJmond-Noord zal niet met één cen trum kunnen xoorden volstaan. Een ne derzetting van de genoemde omvang en lengte heeft naast het hoofdcentrum meer centra nodig. Het bestaande cen trum van Beverwijk valt te beschouwen als nevencentrum voor het stadsdeel onmiddellijk benoorden het Noordzee kanaal. Ten noorden van het nieuwe hoofdcentrum zal een tweede neven centrum levensvatbaar kunnen zijn. Over een onderzoek naar deze en der- gelijke problemen handelt het hiernaast besproken voorstel van het dagelijks bestuur aan het adviescollege voor het IJmondgebied. 8 x Bij de Tweede Kamer is een wetsont werp ingediend, dat- ten doel heeft de mo gelijkheid te openen in uiterste noodzaak personen te verplichten tijdelijk werk zaamheden te verrichten ten behoeve van de bescherming der bevolking. De be voegdheid, personen gedwongen te werk te stellen bij de noodwaeht. zal worden toe gekend aan de burgemeesters. De pianist Charlie Kunz. die wereldver maard werd door de ritmische manier waarop hij lichte muziek speelde, is zon dagochtend op 61-jarige leeftijd in zijn woning te Middleton-on-Sea overleden. Kunz was een Amerikaan van geboorte. Hij kwam in 1922 voor het eerst naar En geland, waar het hem zo goed beviel, dat hij bleef. De laatste tijd kon hij als gevolg van verstijving van de handgewrichten slechts gedurende korte perioden spelen en moest zijn muziek opgenomen worden. Hij heeft verscheidene operaties ondergaan om van dit euvel af te komen. Er zijn talloze pla ten met door hem samengestelde en ver tolkte „medleys" van amusementsmuziek in de handel gebracht. Voor de zevende keer sinds het bestaan van de prijzen heeft het Algemeen Neder lands Verbond te 's-Gravenhage Visser- Neerlandiaprijzen uitgereikt, ditmaal een aan het voorlichtingsbureau „Het Baken" en een aan de stichting Medisch-Paedago- gisch Instituut, beide te Rotterdam en wel ieder een bedrag van 4.000.-. De voorzitter van het Algemeen Neder lands Verbond, de heer dr. J. Schouten, liet in zijn toespraak uitkomen, dat „Het Baken" deze steun ontvangt om die te be steden voor kinderverzorging, opvoeding en sociale zorg. De tweede prijs werd uit gereikt ter voorziening van psychologisch- paedagogische hulp aan sterk gestoorde kinderen, die noch in het gezinsmilieu, noch in het pleeggezin of in een gewoon kindertehuis zijn te helpen. „Het zal voor de nieuwe stad in de IJmond-Noord noodzakelijk zijn, de sprong naar het nieuwe centrum zo spoedig en zo radicaal mogelijk te nemen, op dc nieuwe structuur zoveel mogelijk lijnrecht af te stevenen, en daarmede geheel om te schakelen op haar nieuwe rol van middelgrote stad. Een grote maar een dankbare taak." Aldus het dagelijks bestuur van liet rjmond-adviescollege in een nota over de structurele ontwikkeling van dit gebied. Het nieuwe langgerekte centrum heeft alle mogelijkheden tot krachtige ont plooiing: naast centrale ligging de meest directe toegang tot de doorgaande verkeerswegen, de ligging van een hoofdstation aan één einde, van een belang rijk verkeersplein aan het andere einde. De gelegenheid tot aanleg van een stadion openbare plaats van samenkomst voor velerlei doel van volksmassa's in de open lucht aan één einde, direct bij de hoofdtoegang tot de stad, tot de oprichting van een schouwburg plaats van samenkomst binnenshuis voor een omvangrijk deel der burgerij nabij de stadsrand, maar niettemin centraal, aan het andere einde, tot de bouw van een groot openbaar gebouw in het hart dei- city, zijn gunstige factoren voor 't ontstaan van een levend hart van dit stadsdeel. (Verkort weergegeven Brug over de Houtvaart, Naar aanlei ding van een door de heer J. G. te Haar lem gemaakte opmerking in Haarlems Dagblad van zaterdag, meen ik erop te moeten wijzen, dat het bestuur van de Vereniging „Haarlem Zuid-West" in zijn brief aan B. en W. van Haarlem wel dege lijk rekening heeft gehouden met de be langen van de bewoners ten noorden van de Pijlslaan. Willen deze bewoners naar Aerdenhout gaan, dan hebben zij de keuze tussen twee mogelijkheden: de weg via de Slangenkruidlaan en die via de Bremlaan (plaats van de voorgestelde noodbrug). De enige veilige weg is echter die via de Bremlaan, die tevens slechts een geringe omweg betekent. Inderdaad is de Parallelwec Heen snel weg, doch wel een weg voor snel verkeer en derhalve een gevaar voor langzaam verkeer, aangezien rijwiel- en voetpaden ontbreken. Dat het weglichaam op voet gangerspaden zou zijn berekend is beslist onjuist, aangezien de ruimte hiervoor ten enenmale ontbreekt. R. FRUITEMA, voorzitter Ver eniging „Haarlem Zuid-West". Slotkoers Heden vrijdag 13.45 uur 3-3%°/o Nederl. '47 90 9014 3°/o Nedl. 1962/64 91*/i6 91/4 A. K. U 154 155% Calvé Delft 299 300 Van Gelder Zonen 178 178 K. N. Hoogovens 293 293 Nederl. Ford 167K 168 N. Kabelfabriek 22514 226 gew.Philips Gloeil. 265 261 Pref.PhilipsGloeil. 149 149 Unilever 332 331 Wilton Feyenoord 20514 206 Dordtsche Petrol 646 642 Kon. Petroleum f 155,30 f 154,10 Billiton 174 174 A'dam Rubber 4714 49 K. L. M f 110,50 f 107,— Holl. Amer. Lijn 13314 133% K. N. S. M 126 127 N. Scheepv. Unie 120% 122 v. Nievelt Goudr. 14814 148 Phs. v. Ommeren 201/4 201% H. V. A 85 88% Verg. Deli Mijen. 62% 63 Amsterd. Bank 19714 198 Nat. Handelsbank 7214 73 Ned. Handel Mij. 150 150 Rotterd. Bank 16714 168 Twentsche Bank 161 161 Anaconda Copper 46% 46 Bethlehem Steel. 40 39% U.S. Steel 60% 60 Generaal Motors. 3518/i« 35% Shell Union 68% 67% Tidewater 23"/i# 23 De structuur van het toekomstige totaal der stedelijke bebouwing binnen de streek, vertoont een indeling naar één hoofdcen trum, twee nevencentra en uiteraard ook wijkcentra, waarvan het aantal thans moeilijk te bepalen valt. Tussen hoofd centrum en wijkcentra zou dus aan neven centra en als zodanig in de eerste plaats aan de city van Beverwijk een rol van be tekenis toevallen. Deze functieverdeling zal natuurlijk op het karakter van elk der centra haar invloed uitoefenen. M ogeUjkheden Het feit, dat het nieuwe hoofdcentrum aan de IJmond-noord kar worden ont worpen op goeddeels onbebouwd terrein, schept uiteraard mogelijkheden, die elders bij city-vorming vrijwel nimmer worden gevonden: mogelijkheden niet alleen van ruimtelijke en technische, maar ook van economische en financiële aard. Een city heeft uiteraard grote betekenis voor het verkeer. Haar plaats houdt ver band met het net van hoofdwegen in de stad. Voorzover dat net wordt vastgelegd, wordt ook de plaats dier city bepaald. Om gekeerd beïnvloedt de plaats der city het net van hoofdwegen in de stad De regeling van de citybebouwing kan overigens aan het gemeentelijke beleid worden overge laten, zegt deze belangwekkende IJmond- nota. De ontwikkeling van deze city met de nevencentra heeft in de vergaderingen van het dagelijks bestuur enige malen het on derwerp van uitvoerige besprekingen uit gemaakt en is ook in de nota van 25 april 1957 over het woningbouwprogramma in de IJmond-noord ter sprake gebracht. De verwezenlijking van dit centrum plaatst de betrokken gemeentebesturen voor uitermate moeilijke problemen, welke voor de toekomstige structuur van het gehele IJmondgebied van het grootste be lang zijn. De groei van het IJmondgebied is af hankelijk van de personeelsvoorziening bij de verschillende industrieën, welke factor weer ten nauwste verband houdt met de economische ontwikkeling van Nederland. Het Streekplan heeft met deze omstan digheid zoveel mogelijk rekening gehouden, door de bebouwing van de IJmond te ont wikkelen via afgeronde stadia, waarbij er van is uitgegaan, dat de aanwas van de bevolking in de eerste plaats dient te wor den opgevangen in het gebied dat zich uit strekt ten noordoosten van Beverwijk. Conjunctuur De betrokken gemeentebesturen zien zich dus voor de taak gesteld bij de planning van het nieuwe woongebied ook de factor van de conjunctuurgevoeligheid in aanmer king te nemen, hetgeen het stellen van prognoses zeer bemoeilijkt. Temeer Is dit het geval nu rekening moet worden gehouden met herziene inzichten van de Kon. Ned. Hoogovens en Staal fabrieken nopens de behoefte aan personeel en de daaruit voortvloeiende woningvoor ziening en voorts is verschenen een rapport „Nationaal Plan het Westen des Lands". Toch dienen op een zo kort mogelijke termijn belangrijke beslissingen te worden genomen omtrent de aard en de omvang van de city en de wijze van realisering Functie der middenstand De wijze waarop de uitvoering van dit plan geschiedt, is in hoge mate bepalend voor de repercussies die deze city op de bestaande middenstandsbedrijven zal heb ben. alsmede op de efficiency waarmede deze city de haar toebedachte taak zal vervullen. Hierbij is de periode waarin deze city wordt gebouwd van de aller hoogste importantie Uitgaande van deze stelling staat het vast dat iedere uitbrei ding van enige betekenis binnen het streek- plangebied IJmond-noord moet worden ge zien tegen de achtergrond van de in het streekplan voorgestane structuur van dit gebied. Zinvol beleid Reeds thans beïnvloeden de plaats heb bende uitbreidingen de levensvatbaarheid van deze city en, tegelijkertijd, van de winkelcentra Breestraat en het wijkcen trum Heemskerkdorp. Het onderkennen in kwalitatieve en kwantitatieve zin van deze invloeden is voor een zinvol beleid onont beerlijk. Zo heeft b.v. het bouwen van winkelarme wijken, waarbij deze winkel- armoede bewust is gepland om de toekom stige city levensvatbaarheid te verlenen, voorlopig geen enkel ander effect dan het vergroten van de levensvatbaarheid van het winkelcentrum Breestraat voorzover dit Beverwijk betreft. De getroffen beslis sing heeft dus een effect, volkomen tegen overgesteld aan de oorspronkelijk voorge zeten bedoeling. Naast de nieuwe city. zal ook de functie van de twee nevencentra, met inbegrip van Velsen-noord. van betekenis blijven. Het noordelijke nevencentrum zal vol gens het Streekplan te zijner tijd op gelijk soortige wijze als de nieuwe city tot ont wikkeling moeten worden gebracht. Het gemeentebestuur van Heemskerk heeft dit nevencentrum opgenomen in het door dit bestuur reeds in principe aanvaarde schets- plan voor de detaillering van de wijken Zuidbroek, Assumburg en Tolhek. Het is te verwachten, dat het karakter van de nevencentra de ontwikkeling van de nieuwe city zal beïnvloeden, doch an derzijds zullen aard en omvang van deze city voor de structuur van de nevencentra van belang zijn, zodat van een wisselwer king kan worden gesproken en de ver beterde oeververbinding van het Noordzee kanaal zou er toe kunnen bijdragen dat deze invloed zich tot de zuidelijke IJmond zal uitstrekken. Uit het vorenstaande vloeit voort, dat de "genoemde vraagstukken met betrekking tot de totstandkoming van de city, zich even eens in belangrijke mate voordoen bij de ontwikkeling van de nevencentra, met in begrip van Velsen-noord en de zuidelijke IJmond. Uit deze beschouwingen moge dus blij ken, dat het belang van het gehele IJmond gebied betrokken is bij hetgeen ten aanzien van de city en de nevencentra zal worden besloten. Wil men derhalve een verantwoord be leid voeren ten aanzien van de aard en omvang der voorziening en de plaats van vestiging daarvan, dan dient men een in zicht te hebben in de voor- en nadelen van vestiging in de city of vestiging in Bree straat of nevencentrum Heemskerk. Het objectief afwegen daarvan is een conditio sine qua non voor een optimale voorzie ning van het IJmondgebied en dient daar om ook op grond van het bovenstaande vooraf te gaan aan iedere andere beslissing tot verdere uitbouw van de bestaande ker nen. Op grond hiervan acht men een onder zoek in deze zin noodzakelijk, dat dient te worden opgedragen aan het Nederlandsch Economisch Instituut te Rotterdam. De duur hiervan wordt geschat op 6 a 8 maan den, terwijl de kosten worden geraamd op c.a. 2500 per maand. Het onderzoek dient zich mede tot Velsen-noord en de IJmond- zuid uit te strekken. Op 1 april zal de heer ir. G. L. Ludolph directeur van de Hogere Technische School aan de Kleverparkweg in Haarlem zijn taak als zodanig wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd (hij werd op 4 maart vijfenzestig jaar) neer leggen. Veertig jaar heeft hij zijn beste krachten aan het middelbaar technisch onderwijs gewijd, eerst als leraar in de elektrotechniek en sedert 1 januari 1946 als directeur. Uiteraard zal de heer Ludolph de school bijzonder gaan missen en met name vooral het contact met de leerlingen, de jeugd, die de mens altijd weer jong houdt. De schei dende directeur heeft vooral een intense belangstelling gehad voor dié leerlingen die met allerlei moeilijkheden te kampen hadden en die hij dan als een goed peda goog door een gesprek onder vier ogen vaak de juiste richting aangaf. Trouwens de band met de school hoopt de heer Lu dolph ook na zijn afscheid nog te behou den, mede door het contact met de oud leerlingen, dat hij als ere-voorzitter van het Korps van leerlingen met hen had Velen van hen die zich reeds een belang rijke maatschappelijke positie veroverden zijn vrienden van hem geworden en ge bleven en de heer Ludolph hoopt nog dik wijls in hun midden te vertoeven. De scheidende directeur werd op 15 juni 1918 tijdens zijn ingenieursexamen aan de Technische Hogeschool in Delft door tus senkomst van prof. G. B. Biezeno benoemd tot leraar aan de M.T.S. in Dordrecht. Enige weken later verwierf hij het inge nieursdiploma cum laude. Begin 1919 kregen de nlannen voor de nieuw op te richten M.T.S. te Haarlem vaste vorm en de heer Ludolph sollici teerde aldaar, omdat hij zich tot. de op bouw van een nieuwe school voelde aan getrokken. Per 1 september 1919 werd hij als leraar in de elektrotechniek aan de Haarlemse M.T.S. benoemd, waar de cur sus toentertijd begon met acht leraren, drie man niet-onderwijzend personeel en zesenveertig leerlingen. Nu zijn die ge tallen respectievelijk 53. 15 en 799. De school startte aanvankelijk in een houten noodgebouw en werd op 8 september 1919 officieel door de toenmalige minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, dr. J. Th. de Visser, geopend. Op 16 juli 1920 werd de eerste steen ge legd voor het huidige schoolgebouw aan de Kleverparkweg. Het leerlingenkorps werd op 24 oktober 1919 opgericht, waar- Een veehouder en inwoner van de ge meente Haarlemmerliede en Spaarnwoude heeft aan het college van Gedeputeerde Staten van Noordholland een brief ge- se" reven waarin hij een aantal bezwaren opsomt tegen de voorgenomen verdeling van het grondgebied van zijn gemeente. In de eerste plaats lijkt het hem onjuist dat, terwijl naar zijn mening de gemeente Haarlemmerliede en Spaarnwoude van oudsher een hechte gemeenschap vormt, de gemeente Haarlem op grond van een vermeende noodzakelijkheid om meer hui zen te bouwen de buurtschap Zuid- Schalkwijk annexeert. Naar krantenberichten melden, meent men aldus de briefschrijver op dit terrein voor 40.000 mensen woongelegen heid te scheppen. Andere krantenberichten melden dat per inwoner 20 vierkante me ter recreatie-ruimte moet openblijven bij de bouw van nieuwe stadsgedeelten, dit zou betekenen 80 bunder recreatie-ruimte. Waar Zuid-Schalkwijk ongeveer 600 ha beslaat, zal het voorgenomen Haarlemse plan in botsing komen met de plannen van andere overheidslichamen. Op bepaalde gronden heeft de raad der gemeente Haarlemmerliede enige tijd ge leden een verzoek van een Haa.lemse zeil vereniging afgewezen, om een scheepswerf te mogen stichten. (Van onze correspondent in Bonn) Hoewel reeds jaren een actie in West- Duitsland wordt gevoerd om te verhinde ren, dat jonge Duitsers zich op grote schaal voor het Franse vreemdelingenle gioen laten aanwerven, lijkt hun aantal nog altijd vrij aanzienlijk te zijn. De West- duitse politie in Saarland schat aan de hand van regelmatig binnenkomende ge gevens, dat, zowel uit het doorgangskamp in Straatsburg als uit dat van Metz. iedere week een gehele compagnie op oorlogs sterkte, die alleen uit Duitsers bestaat, naar Marseille vertrekt en vandaar naar Noord-Afrika wordt verscheept. De gren zen van het Saargebied, het jongste West- duitse bondsland, dat op 1 januari 1957 officieel bij de bondsrepubliek werd ge voegd liggen zowel in het oosten als in het westen vrijwel open, waardoor een gere gelde controle vrijwel onmogelijk is. De Fransen, die in Noord-Afrika een harde dobber hebben, zijn er op uit zo veel mogelijk soldaten bijeen te krijgen, en roeren daarvoor ook in West-Duitsland de werftrom. Ze verspreiden onder ande re in het Duits gestelde propagandaschrif- ten, die voor een deel in de bondsrepu bliek zelf, in Hamburg, zijn gedrukt. Het leven van de soldaten van het vreemde lingenlegioen wordt daarin verleidelijk voorgespiegeld als een actief en dikwijls hard leven, gewijd aan eer en arbeid. Een organisatie voor sociale jeugdzorg probeert, in samenwerking met verenigin gen, jonge mannen die naar het Westen zijn gekomen om zich in het legioen te laten opnemen, ervan af L houden zich te melden. Het is opvallend, maar niet ver wonderlijk dat een aanzienlijk percentage van de jonge Duitsers, die zich tot het „avontuurlijke" leven als „légionair" aan getrokken voelen, vluchtelingen uit Oost- Duitsland zijn. Ze hebben al heel wat ont beringen achter de rug en kunnen aan het geregelde leven in de bondsrepubliek niet wennen. De bevolking van Nederland. Volgens opgave van het C.B.S. bedroeg het aantal huwelijken in Nederland in januari 5.349 tegen 5.238 in januari 1957, het aantal le vendgeborenen bedroeg 19.773 (v. j. 18.918) en het aantal overledenen 8.442 (v. j. 7.754). Het aantal immigranten bedroeg in januari j.l. 8.328 tegen vorig jaar 3.550 en het aan tal emigranten 4.673 tegen vorig jaar 6.362. Op 1 februari telde Nederland 11.110.357 inwoners. De voornaamste grond van afwijzing was gelegen in het bederven van het na tuurschoon. De gemeente Haarlem steunde echter de plannen van de vereniging. Diegenen, die op de bres staan voor het behoud van het landelijke karakter van onze gemeente, weten dus, aldus de in woner der gemeente Haarlemmerliede en Spaarnwoude, wat bij grenswijziging te verwachten valt. Volgens de regeringspublicatie „Re creatie te water" verlaat iedere zondag een kwart deel van de inwoners van een grote stad zijn plaats van inwoning. De briefschrijver vraagt zich af hoe de ge meente Haarlemmermeer de tienduizend dagjesmensen, die elke zondag uit Schalk wijk zullen vertrekken, een plaats voor recreatie wil aanbieden. Het is de politieke overtuiging van de veehouder, dat er met de financiën van de gemeente Haarlemmerliede bijzonder zuinig en doeltreffend is gewerkt. Zonder de overheid van de naburige gemeenten aan te vallen, is het hem een pijnlijke gedachte, dat deze gemeenten steeds met grote moeilijkheden te kampen hebben bij hun begrotingen, zodat hun be leid zeer zeker achter staat bij dat van de gemeente Haarlemmerliede. Toch zullen de inwoners van de buurt schap Schalkwijk geen enkele invloed kun nen uitoefenen op de leiding in de ge meente Haarlem. Daarom verzoekt de briefschrijver het college van G.S. zijn bezwaren te erken nen en te bevorderen dat het voorontwerp tot toevoeging van 't grondgebied ven de gemeente Haarlemmerliede en Sodarn- vvoude aan de gemeenten Haarlem en Haarlemmermeer teruggenomen wordt Prins opent ontvangstcentrum van Spaans instituut Op 19 maart zal Prins Bernhard in zijn kwaliteit van voorzitter van de stichting „Het Spaans, Portugees en Ibero-Spaans Instituut" het ontvangstcentrum van du instituut :n Utrecht openen Het ontvangstcentrum is een voortzet ting van netgeen zich al enige jaren in het instituut Pezig is te voltrekken. Het heeft ten doel geleerden, Kunstenaar* en za kenlieden uit de romaans-talige wereld, die enige tijd in ons land willen verblijven, een plaats te Dieden waar zij ongestoord kun nen werken, met relaties besprekingen voeren, met het buitenland telefoneren en vergaderingen houden. Het is de bedoeling van d? organisatoren met dit ontvangstcentrum een bijdrage te leveren tot versteviging van de banden tussen de Spaans- en Portugeessprekende landen en Nederland. Prins Bernhard zal het instituut openen met een toespraak in de Spaanse taal. toe ir. Ludolph de eerste stoot heeft ge geven en welk korps zich steeds in een grote bloei heeft mogen verheugen. De oorlog maakte daar echter voorlopig een einde aan. De M.T.S. verloor achtendertig leraren en leerlingen tengevolge van oor logshandelingen en bovendien hadden het gebouw en de inventaris veel te lijden Tot een van de moeilijke beslissingen in het leven van ir. Ludolph behoorde het moment na „Dolle Dinsdag", toen de toen malige directeur hem verzocht het ad junct-directeurschap op zich te willen nemen. Na rijp beraad en ondanks het feit dat het hem bekend was, dat vele moeilijk heden tijdens het laatste oorlogsjaar hem stonden te wachten, gaf hij uit liefde voor de school aan dit verzoek gevolg. Na de bevrijding werd hij door het oude bestuur eerst tot waarnemend en met ingang van 1 januari 1946 tot directeur van de M.T.S benoemd. Reeds op 15 mei kon de school met behulp van vereende krachten her opend worden. Onder het directoraat van ir. Ludolph werden tal van verbeteringen in de school aangebracht, onder meer kwamen er nieuwe laboratoria voor me chanische technologie en voor materiaal onderzoek, een laswerkplaats, een werk plaats voor machinale houtbewerking en een uitslagvloer voor de scheepsbouwkun digen. De werkplaats voor metaalbewer king werd geheel gemoderniseerd, de lo kalen werden voorzien van nieuw meubi lair en er kwam een nieuwe kantine. Het praktische leerjaar werd geheel gereorga niseerd. Na zijn pensionering zal de heer Ludolph zich onder meer gaan bezighouden met het verzorgen van herdrukken van mede door hem geschreven of geredjgeerde studieboe ken voor het hoger technisch onderwijs Daarvan heeft hij er on het ogenblik nog zeven onder handen Ir. Ludolph werkte als auteur, mede-auteur, vertaler en re dacteur mee aan niet minder dan achten twintig boeken, waarvan vooral het „Leer boek dor mechanica" in vijf delen en het „Technisch Vademecum" in vier delen grote bekendheid hebben verworven. Zijn vriie tijd hoopt de heer Ludolph verder te besteden aan zijn talloze liefhebberijen Tn de eerste plaats zal hij zich intensief gaan bezighouden met de musicologie en wel in het bijzonder met het twaalftonen- systeem dat zijn bijzondere interesse heeft en waaruit zijn moderne instelling blijkt Zijn kunstlievendheid uit zich ook in zijn belangstelling voor schilders als Paul Klee en Marc Chagall, voor litteratuur en wel speciaal voor de moderne en Vlaamse schrijvers en voor het toneel. Daarnaast behoren reizen en fotogra feren tot zijn hobbies zodat het aan geen twijfel onderhevig is of ir. Ludolph zal zijn dagen kunnen vullen, enerzijds met nuttige wetenschappelijke arbeid, ander zijds met het zich verdiepen in de schone kunsten die hem veel vreugde zullen ver schaffen. Tijdens een receptie die zaterdag 29 maart in de Vleeshal in Haarlem ge houden zal worden. gevolgd door een diner in Brinkmann. zal er gelegenheid bestaan van ir. Ludolph afscheid te nemen. MOSKOU (Reuter) Ongeveer 120 mil joen kiezers hebben zondag in de Sovjet- Unie gestemd voor een nieuwe Opperste Sovjet, het uit twee kamers bestaande parlement van de Sovjet-Unie. In Moskou, dat in feeststemming verkeerde, hebben drie officiële Amerikaanse waarnemers en westelijke diplomaten en journalisten een aantal stembureaus kunnen bezoeken (In 1956 hebben Russische waarnemers de gang van zaken bij de Amerikaanse pre sidentsverkiezingen kunnen volgen.) Op de stembureaus kregen de kiezers een biljet, waarop de namen van de twee officieel goedgekeurde kandidaten van het betrokken district voor de Raad van de Unie en de Raad der Nationaliteiten ston den verm dd Zij konden een van de twee namen, als zij dat wensten, doorstrepen en er een kandidaat van eigen keuze in vullen. Ook konden de kiezers van stem hokjes gebruik maken, maar de westelij ke waarnemers hebben zondag op de stemburea is die zij bezochten geen kie zers gezien die van dit voorrecht profi teerden. Ondergetekende: Naam: Straat: Plaats: wenst zich met Ingang van te abonneren op OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT per week 59 cent - per kwartaal 7.65. Handtekening: Doorhalen wat niet verlangd wordt. ZU die zich met ingang van 1 april 1958 per kwartaal abonneren, ontvangen de nummers tot en met 31 maart 1958 gratis. Dit geldt alleen voor nieuwe kwartaalabonné's dus niet voor omzetting van week- in kwartaalabonnementen Het NAVO-vliegfeest. Aan het op za terdag 5 .juli op de vliegbasis Soesterberg van de Koninklijke Luchtmacht te houden NAVO-vliegfeest, dat wordt georganiseerd door de Koninklijke Nederlandse Lucht macht ter gelegenheid van haar vijfen veertigjarig bestaan, zullen alle dertien bij dc NAVO aangesloten landen die een luchtmacht bezitten deelnemen. Aalsdijk, 17 te Halifax. Aberdijk, 17 te Bremen. Adonis. 17 te Santiago de Cuba. Agamemnon, 14 vetr. Aantwerpen. Alcar, 16 van Santos naar Montevideo. Aldabi, 16 van Hamburg naar Antwerpen. Algenib, 17 te Buenos Aires. Alhena, 17 te Bahia. Almdijk, 16 te Hamburg. Alphacca, 14, 700 m zo Bermuda. Alpherat, 15 v. Ne.w York n. Trimdad. Alwaki, 16 te Genua. Ameland, 14 180 m o Rio de Janeiro. Amerskei-k. 16 v Amsterdam n. Bremen. Amsteldijk, 15 te Rotterdam. Amstelland, 19 te Amsterdam verw. Amstelsluis, 16 van Abadan naar Rangoon. Angolakust, 16 van Winneba naar Takoradi. Antonia, 18 v. Ambon n. Pladju. Arendskerk, 15 v. Port Said n. Livorno. Argos, 15 v. Malta n. Piraeus. Arkeldijk, 17 te Singapore. Arnedijk, 15 verw. aank. New Orleans. Axeldijk, 16 te Santos. Baarn, 14 pass. Azoren. Banda, 16 van Seatle naar Manilla. Banggai, 18 te Los Angeles verw. Barumun, 15 te Basrah. Batjan. pass. 16 Algiers n. Beyrouth. Bengalen, 15 verw. te Aden. Beninkust, .16 v. Abidjan n. Freetown. Bloemendaal, 14 1280 m zo Freetown. Borneo. 17 te Labuan. Boskoop, 17 te Londen. Breda, 16 van Maraecaibo nr. Punta Cardon. Britsum, 17 te Amsterdam. Bussum, 16 te Port Said. Caltex Delft, 15 v. Port Said n. Roterdam. Caltex Leiden, 14 vertr. Suezkanaal. Caltex Pernis, 15 van Rotterdam nr. Sidon. Cartago, 16 te Mobile. Castor, 15 te Amsterdam. Charis, 16 te Port of Spain. Cinulia, 14 500 m zo St. Helena. Ciavella, 16 van Newcastle naar Geelong. Cleodora, 17 te Singapore. Coolsingel, 15 verw. te Morrisville. Cottiea, 16 te Charleston. Crania, 15 aank. Liverpool. Dalerdijk, 17 te Hamburg. Delft, 16 te Rotterdam. Dongedijk, 14 225 m wzw Bishoprock. Dordrecht, 16 te Liverpool. Drente, 15 te Rotterdam. Duivendrecht. 16 v. Rio de Janeiro nr. Trimdad. Eemdijk, 17 te Havana. Eenhoorn. 17 te Istanbul. Ena, 17 te Punta Cardon. Esso Amsterdam., 14 510 m no Puertorico. Ganymedes. 17 te Puerto Limon. Garoet, 17 te Tandjung Priok. Ghanakust, 15 te Monrovia. Gooiland, 17 te Montevideo. Güineekust, 14 pass. Finisterre. Haarlem, 16 te Amsterdam. linthor. 16 te Bremen. Hector, 16 van Tunis naar Piraeus. Keelsum, 14 250 m no Horta. Heemskerk, 16 te Singapore. Helena. 16 te Amsterdam. Helicon. 17 te Puerto Cabello. Hcrsilia, 14 780 m. o Bermuda. Isis, 16 te Curacao. Itersum, 14 vertr. St. Vincent. Jacob Verolme, 15 v. Trinidad n. Montevideo. Jagersfontein, 17 te East London. Japara, 14 410 m ozo Bermuda. Java, 16 te Le Havre. Johan v. Oldenbarnevelt. 14 in Suezkanaal. Kabylia. 16 te Bandarmashur. Kalydon, 16 te Rotterdam. Kara, 16 te Thameshaven. Keizerswaard, 16 te Aden. Kelletia, 16 te Rotterdam. Kenia, 16 van Minikoi naar Aden. Kieldrecht, 15 aank. Lorenza Marquez. Kopionella. 16 te Singapore. Koratia, 15 v. Curasao. 16 te Punta Cardon. Korovina. 17 te San Antonio. Kosicia, 17 te Rotterdam. Krebsia, 17 v. Rotterdam n. Hamburg. Langkoeas, 16 van Tuirebon en 17 te Surabaja. Leersum, 16 te Birkenhead- Lekhaven, 14 verw. aank. Rio Grande. Leuvekerk, 17 v. Londen n. Marseille. Liberty Bell. 14 pass. Aden. Lieve Vrouwekerk, 17 te Khorramshar. Limburg, pass. 17 Kp. St. Vincent n. Marseille. Lombok, 16 te Mombasa. Maasdam, 17 te New York. Maaskerk, 16 van Suez naar Aden. Maaslloyd, 16 te Biak. Mississippilloyd, 16 v. New York n. Beyrouth. Molenkerk, 14 vertr. Visakhapatam. Montferland, 17 te Amsterdam. Moordrecht, 16 ten anker te Mena Al Ahmadi. Muiderkerk, 16 te Rotterdam. Musilloyd, 16 te Rotterdam. Naescommander, 14 40 m ono Alger. Noess Lion, pass. 15 Perim n. Houston. Nanusa. 14 100 m o Port of Spain. Nieuw Amsterdam. 17 v. Cristobal n. Sanblas. N'oordam, 15 van Rotterdam naar New York. Oberon, 17 te Ponce. Gldekerk, 15 te Amsterdam. Omala, 16 te Recife. Onimenkerk, pass. 16 Ceylon naar Aden. Ondina, 17 te Miri. Oranje Nassau. 17 te Laguaira. Oranjestad, pass. 16 Flores naar Plymouth. Orion, 16 v. Lattakia n Alexandrië. Osiris. 16 te Antwerpen. Parkhaven. 14 140 m z Recife Perna. 14 40 m nnw Kaap Rasallhadd. Poelau Laut, 17 te Port Sudan. Poseidon. 15 v. Amsterdam n. West-Indië. Prins Alexander. 17 te Limasol. Prins Casimir, pass. 17 Kp. St. Vine. n. Rotterlam. Prins Frederik Willem, 15 te Roterdam. Prins Willem van Oranje, 16 te Bremen. Prins Wilem II, 14 320 m zo Cape Race. Purmerend, 14 40 m z Fastnet. Pygmalion, 16 verw. aank. Barbados. Radja, 14 395 m w. Minicoi. Raki, 15 te Pt. Swettenham, 17 te Singapore. Rempang, 15 v. Pt. Elisabeth, 16 te East-London Riouw, 16 v. Amsterdam n. Hamburg. Rita, 17 te Telokanson. Rondo, 16 v. Singapore n. Colombo. Roti, 14 verw. New York. Sabang, 14 ankeren bij Cape St. Jacques. Sarpedon, 14 200 m no Curasao. Schelp wijk, 14 vertr. Pt. Cardon. Sehie, 14 vertr. Tunis. Schiediik. pass. 16 Wight n. New York. Sibajak, 18 v. Sydney te Melbourne verwacht. Slamat. 14 vertr Bremen. Solon, 18 te Tampa verwacht. Stad Breda, 15 te Rotterdam. Stad Utrecht. 14 vertr. Baltimore. Statue of Liberty, 16 v. Mena n. Philadelphia. Steenwijk, 15 v. Amsterdam n. Norfolk. Straat Banka, 16 te Fremantle. Straat Johore, 15 le Brisbane. Sunetta. 16 te Port Pirie. Tabian. pass. 16 Gibraltar n. Bona. Tapanzee. 16 te New Orleans. Taria, 15 v. Abadan n. East-London. Teiresias, pas. 16 Minikoi n. Djibouti. Telamon, 16 te Philadelphia. Tero, 14 vertr. Buenos Aires. Teucer. 16 ten anker te Colombo. Thelidomus, 15 te Rotterdam. Tiba, 15 te Antwerpen. Tiberius, 15 v. Amsterdam n. Hamburg. Tomori, 15 v. Singapore, 17 te Tandjong Pandan. Towa, 17 te Necochea. Van Linschoten. 15 van Rotterdam naar Bremen. Van Waerwijck, 15 v. Durban n. Port Elisabeth. Weltevreden, 16 v. Singap., 18 te Tj. Priok verw. Westerdam, 15 v. New York n. Rotterdam. Wield recht, 16 te Dakar. Willem Ru.vs, pass. 17 Kp. St. Vine. n. South.ton. Willemstad, 15 v. Martinique n. Barbados. Wnc-nsdrecht, 16t v. Punta Cardon n. Buen. Aires. Wonorato. 16 te Singapore. Wonosobo. 15 te San Francisco. I.ïssel, 15 v. Cardanas n. Rotterdam. Zaankerk. 16 v. Shanghai n. Kobe. Zonnekerk. pass. 16 Kp. Leeuwin n. Aden. SLEEPVAART Argus, 15 v. Rotterdam n. Noordzee. Cycloop. 14 150 m. z.w. Ras Fartak n. B. Shapur. Gele Zee, 14 v. IJmuiden n. Belfast. Loire, 14 290 m. n.n.w. Perim n. Conakry. Maas, 15 v. Maassluis n. Noordzee. Noordzee, 14 Casquets gepass. n. Savona. Poolzee, 14 Beachyhead gepass. n. Delfzijl. Rode Zee, 14 200 m. z. Bermuda's n. Ravenna. Thames, 14 Scillies gepass. n. Rotterdam. Tyne, 14 v. Suez n. Tandjong Priok. Witte Zee, 14 350 m. n.o. Teneriffe n. Teneriffe. Zeeland, 14 65 m. o. Fayal n. Maracaibo. KLEINE VAART Bab T, 14 te Partington v. Waterford. Boreas, 14 v. Rotterdam n. Gibraltar. Draco, 15 v. Amsterdam n. Genua. Elsa, 14 v. Sete n. Barcelona. Flevo, 14 v. Bordeaux n. La Palllce. Kaap St. Vincent. 13 te Beroya v. Uddevalla. Nero. 15 te Hamburg. Strabo, 13 v. Rijeka n. Bari.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 8