Mode Tienduizenden spreeuwen overnachten in Heemstede Forumavond van „Volksonderwijs" een succes, ondanks klein gehoor 'brieven aan de redactie Haarlems Dagblad Schilderes in Vijfhuizen toont haar werk aan plaatsgenoten Aanmeldingsformulier Verjagen is moeilijk méér kracht véérkracht HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 7 BIJ INVALLEN DER DUISTERNIS BACH'S MATTHAEUS PASSION Decentralisatie girodienst in 1959 voltooid Invaliden worden geoefend zwemmers? Dit jaar weer tochten van „Snelverband" Faillissementen Forum voor „Hervormde Vrouwendienst Lezing over ervaringen van afgevaardigde naar de UNO Speelweide aan Gouds bloemplein noodzakelijk Motorrijder overleden WOENSDAG 19 MAART 1958 Reeds geruime tijd worden Heemstede en in mindere mate Haarlem tegen zonsondergang bezocht door grote zwer men spreeuwen, die in de bomen van Ma- riënheuvel, Meer en Bosch en Bosbeek ko men overnachten om bij het aanbreken van de dag weer in grote troepen weg te trekken. Ook overnachten de vogels in de bomen bij de Camplaan in Heemstede, op de Nieuwe Gracht in Haarlem en op Duin en Kruidberg. Bewoners in de omgeving van deze spreeuwensHapplaatsen hebben al verscheidene keren geklaagd over de overlast, die de vogels vooral als zij met tienduizenden zijn hen aandoen. Het gaat voornamelijk om het lawaai oorverdovend gekwetter en de uitwerp selen. waarover de klachten ontstaan. Men zou grapg zien, dat de ongenode gasten voor goed vertrekken, maar om de spreeu wen zover te krijgen is een andere en moeilijke zaak. Men heeft het geprobeerd met lawaai en zelfs met hagelschoten. Niets echter heeft geholpen tot dusverre. Het enige resultaat is geweest, dat vele aangeschoten spreeuwen in het park Groe- nendaal rondhipten. die het tijdens de sneeuwval van enige weken geleden erg moeilijk hadden. Dierenvrienden zijn toen in het geweer gekomen, maar er was van de zijde van de politie niets aan te doen, omdat de spreeuw geen beschermde vo gel is en men hem vooral van eigen bezittingen met hagelvuur mag probe ren te verdrijven. Het is hierbij echter bij een proberen gebleven, want de spreeu wen bleven iedere avond terugkomen en de brandweer in Heemstede schat het to taal aantal, dat iedere avond opnieuw komt aangevlogen, wel op een miljoen. Waarom heeft men nu juist dit jaar in de omgeving van Haarlem zoveel last van de spreeuwen? Helemaal zeker van de be wegingen van deze dieren is men nog niet, maar het is niet gezegd, dat voortaan ieder 'aar een invasie van spreeuwen in deze contreien is te verwachten. Enige jaren geleden had bijvoorbeeld Amsterdam erg te lijden van deze vogels. In de omgeving van het Stationsplein kwamen daar toen eveneens tienduizen den spreeuwen bijeen. De Amsterdamse brandweer heeft met brandstralen ge- ooogd de vogels te verjagen, hetgeen ech ter niet tot het gewenste resultaat heeft geleid. Eén van de hogere Amsterdamse brand weermensen, die onlangs in Amerika is geweest, is daar getuige geweest van een verdrijvingssysteem, dat volgens hem ef fectief te noemen was. Men werkte daar namelijk met bandrecorders en luidspre kers, die een hoge toon voortbrachten, die veel overeenstemming vertoonde met ge luiden, die roofvogels maken. Zodra de spreeuwen dit geluid hoorden vlogen zij in panische angst bij duizenden weg om niet meer terug te keren. In Heemstede en ook in Haarlem staat men voorlopig machteloos en wacht men af, totdat de vogels gaan nestelen.. Dan verspreiden zij zich namelijk in klei ne groepjes en trekken weg over het ge hele land. Deze nestelperiode kan zeer binnenkort aanbreken, zodra het weer wal warmer wordt. Volgens de bekende vogel- deskundige Kees Hana uit Heemstede be vindt zich onder de overnachtende spreeu wen een zeker percentage trekkers, dat de winter in het zuiden en in Zuid-Enge- land heeft doorgebracht. De anderen heb ben in Nederland overwinterd. Des avonds tegen zonsondergang komen ze bij elkaar en verenigen zij zich tot grote groepen, die naar de hen bekende slaapplaatsen toe komen. Zodra de zon opkomt vliegen ze van hun legersteden op en trekken de pol ders in om'terug te keren als het weer donker wordt. De bewoners uit de omgeving kennen hun vaste groepen al. Wanneer ze 's avonds aan komen vliegen zeggen ze tegen elkaar: ,,Daar koml de Zaanstreek en daar de Haarlemmermeer." Intussen wacht men met ongeduld de dag af, dat de vogels voor goed vertrek ken en hoopt men maar op warmer weer. Iedere avond overnachten tienduizen den spreeuwen in de bomen in Heem stede en Haarlem. Deze foto geeft een beeld van de vogels in diepe rust in de omgeving van de Nieuwe Gracht in Haarlem. ADVERTENTIE DR. G. VAN DER LEEUW Een voortreffelijke toelichting met volledige tekst. Pocket Ed. 1.25 Als gevolg van de decentralisatie van de postcheque- en girodienst, waren op 1 maart ongeveer 90.000 postrekeningen in de administratie van het kantoor te Arn hem opgenomen, aldus de minister van Verkeer en Waterstaat in de Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer Dit zullen wekelijks 1500 postrekeningen van rekeninghouders, in Groningen, Fries land. Drente, Overijsel en Gelderland, van het postcheque- en girokantoor te 's-Gra- venhage naar dat te Arnhem worden overgebracht. De decentralisatie kan medio 1959 voltooid zijn. Dat thans ongeveer 15 percent van het aantal boekingen in Arn hem geschiedt, heeft belangrijk bijgedra gen tot vermindering van de achterstand in de verwerking van de boekingen in de loop van 1957. Overigens kan de decentra lisatie niet tot versnelling van de afwikke ling bijdragen. (Shows, snufjes en alles wat /erder in het domein der vrouw dagelijks aan de orde komt) Dat Dick Holthaus tot de beste coutu riers van ons land behoort, bewees hij met zijn nieuwe voorjaarscollectie, die gis teren haar primeur beleefde. Hij demon streerde een geheel eigen stijl, die zich in zijn japonnen uit in een van voren streng getailleerde lijn en een accent, dat op de rug valt door golvende plooien, plis- of draperieën. Een neiging om de tail le omhoog te brengen viel zeer duidelijk te constateren en versterkt het vermoe den, dat de mode van het najaar op deze z.g. empire stijl de nadruk zal leggen. De jasjes van zijn tailleurs vallen zeer soepel en recht tot net op de heupen; de effen stoffen vragen hoog aangebrachte zakjes, terwijl de pied de poule en ruitdessinns een fantasie-volle afwerking vinden in biesjes van effen stof en schuinverwerkte pasjes en klepjes. Met veel gevoel voor evenwicht wist de ontwerper steeds dat i'ustpunt aan te brengen, dat aan een mo del iets geheel aparts gaf. Een brede wit te band op een lange mouw even boven de pols of een zwarte bies langs een im- primé stof verlevendigden het geheel. Mooi waren de wollen natté pakjes, die gevoerd waren met eenzelfde stof als de blouse: een katoen met een zuiver zijden finish, die geheel kreukvrij was. De japonnen, die ook vaak van dit ka toen gemaakt waren vertoonden een rus tig décolleté vóór en een lage draperie of sjerp achter; de taillelijn kreeg een enke le keer nadruk door een grote strik. Mooie effecten werden bereikt door gro te kragen van witte piqué bij een impri- mé mantel of een witte moirée voering, die achter aan de hals in een bollende kraag naar buiten viel. Katy Maandag 24 maart zal wederom een aantal lichamelijk gehandicapten in het Sportfondsenbad te Haarlem examens af leggen ter verkrijging van het A-diploma tzwemvaardigheidsdiploma) of voor het B-diploma (geoefend zwemmer) van de K.N.Z.B. Het zwemmen voor invaliden te Haarlen en omstreken geschiedt onder auspiciën van de afdeling Haarlem en omstreken van de Algemene Nederlandse Invaliden Bond. De examens zullen wor den afgenomen door de heer J. Stinne, ge- comitteerde van de Commissie voor Ele mentair Zwemmen van de K.N.Z.B. te Haarlem. De eerste formumavond. die de afdeling Haarlem van „Volksonderwijs" maandag avond in restaurant Brinkmann te Har lem heeft gehouden werd door zeer weinig ouders bezocht. Het doel van deze avonden is vragen van ouders met betrekking tot de proble men, die samenhangen met de keuze van openbaar of bijzonder onderwijs, te doen beantwoorden door een aantal deskundi gen op onderwijsgebied. .Juist omdat er nog wel eens misverstand heerst ten aan zien van de doelstellingen van Volksonder wijs was net jammer, dat slechts zo wei nigen maandagavond aanwezig waren. Dat de avond tach een succes geworden is moet in de eerste plaats toegeschreven worden aan het publiek, dat onvermoeid vragen stelde en aan net forum onder lei- De jaarlijkse boottochten voor gebrek- kigen van de Eerste-Hulpvercniging „Snelverband" te Haarlem worden dit jaar gehouden op woensdag 11 en donder dag 12 juni. Hiervoor is gecharterd de sa lonboot „Succes" van de gebroeders Har- land uit Leiden. Aan boord bevinden zich een aantal verpleegsters van het Diacones- senhuis en leden van „Snelverband" ter assistentie van de opvarenden. Hun die een dergelijke boottocht nog niet hebben mee gemaakt én toch menen hiervoor in aan merking te komen, wordt verzocht zich zo spoedig mogelijk schriftelijk op te ge ven aan de secretaris van „Snelverband," de heer C. den Boer, de Ruyterplein 18, Haarlem. Het bestuur van de bootcommis sie roept de welwillende medewerking in van autobezitters, voor het vervoer dei- patiënten van en naar de boot. De afvaar ten zijn beide dagen des morgens om acht uur, waarna men des avonds ongeveer ze ven uur weer hoopt te arriveren. De auto bezitters kunnen zich hiervoor opgeven bij de secretaris, telefoon 15625. De eerste boottocht voor lichamelijk ge- brekkigen werd in 1929 gehouden, waar voor gebruik werd gemaakt van een met zeilen afgedekte zolderschuit. De belang stelling hiervoor werd spoedig zo groot, dat een comfortabeler boot moest worden gehuurd en de tocht telkens werd herhaald om aan de vele aanvragen te kunnen vol doen. Dit jaar zullen ongeveer driehon derdzestig invaliden aan de boottocht deel nemen. Hun, die met dit doel sympathise ren en deze tochten door een financiële bijdrage mogelijk willen maken, wordt verzocht een bedrag te storten op giro nummer 233733 van de penningmeester, de heer W. Eken, Rollandstraat 64, Haar lem. ding van de heer M. J. F. Ehrbecker, dat de gestelde problemen grondig en tot te vredenheid van de vragenstellers wist te behandelen. De andere leden van het fo rum waren: mejuffrouw A. G. Cats, hoofd van een kleuterschool, ir. A. Stoffels, lid van de Haarlemse gemeenteraad, de heer J. E. Lenstra, leraar m.o. en de heer J. de Vries, noofd van eeri lagere school. Na een kort inleidend woord door de voorzitter van de afdeling Haarlem van „Volksonderwijs", de heer D. Verkijk Sr., hield de heer Ehrbecker een inleiding, waarin hij onder meer stelde, dat het bij de keuze tussen de openbare school en de bijzondere school niet gaat om de vraag: „christelijke school of school, gespeend van elk christelijk normbesef?". Als be zwaren tegen de zogenaamde christelijke school noemde de heer Ehrbecker onder meer het overvoeren van te jonge kinde ren met godsdienstonderricht, door welke te grote dosering men vaak het doel voor bijschiet. Het grootste bezwaar noemde spreker echter het feit, dat de christelijke school de verzuiling van de volwassenen over brengt naar de kinderwereld. De gods dienstige opvoeding aan de kinderen zou naar sprekers mening moeten worden ge geven door het gezin en door kerkelijke instanties. Als later het kind op kantoor of in de fabriek komt, moet het ook om gaan met mensen van allerlei levensover tuiging. De openbare school kan, aldus de heer Ehrbecker, zeer goed opvoeden tot christelijke en maatschappelijke deugden. Dit opvoeden moet echter niet alleen door het woord, maar vooral door het voorbeeld geschieden. Tijdens het stellen van de vragen vele hadden betrekking op louter pedagogische problemen kwam onder meer het punt godsdienstonderwijs naar voren. Eén van de forumleden stelde duidelijk het ver schil tussen godsdienstonderwijs, dat al tijd ergens op gei'icht is en van een be paalde overtuiging uitgaat, en bijbelken nis, dat zoveel mogelijk objectief is. Een andere vraag had betrekking op de Nuts- scholen, die aldus het forum be stuurlijk zijn opgezet als bijzondere scho len, maar die overigens het karakter van de openbare school hebben. De leeftijden, waarop de kinderen voor het eerst ontvan kelijk zijn voor het „verwerken" van bij belkennis achtte het forum tien, elf tot twaalf jaar. Nadat nog geruime tijd over andere onderwerpen was gesproken sloot de heer Verkijk met een dankwoord tot publiek en forum de bijeenkomst. Gisteren is een dergelijke forumavond gehouden in de Westerveldschool aan de Overtonstraat, welke avond onder leiding stond van de heer J. Buys. Donderdag wordt de derde avond onder leiding van de heer A. Por- celijn gehouden in het gebouw van de speeltuinvereniging „Oosterkwartier". In de woonschepenhaven bij de Cru- quiusdijk in Vijfhuizen hebben schepen van allerlei vorm en grootte een ligplaats gevonden. Zij vormen een gezellige „botenstraat" in een ideale omgeving: naar het noordwesten zien de bewoners van de schepen hoe aan de overzijde van de ringvaart de weilanden zich uit strekken tot zij in de verte eindigen bij de bebouwing van Haarlem en Heem stede en de donkere bomenrijen van de Haarlemmerhout. Aan de andere kant wordt het uitzicht op de vlakke lande rijen van de polder onderbroken door het mooie stukje natuur op het Fort bij Vijfhuizen, waar de nu nog kale bomen zich weerspiegelen in het water van de Fortgracht. „Het is hier een inspirerende omgeving", zegt mevrouw Helen Guillot-Kennedy, die dagelijks geniet van het natuurschoon rondom haar woonboot „De Sperwer". „Ik zou hier de hele dag wel willen tekenen en schilderen. Alles om je heen zou je vast willen leggen". Mevrouw Guillot is schil deres en zou dit rustieke plekje aan de Cruquiusdijk niet graag verlaten. Nadat zij vorig jaar augustus in het huwelijk is getreden, is zij hier met haar echtgenoot komen wonen. De onderwerpen voor haar tekeningen heeft zij hier voor het „grijpen". Hoewel dit soms een „verboden onderwerp" kan zijn. Onlangs werd zij bijvoorbeeld getroffen door het mooie lijnenspel van de hoge, donkere bomen tegen de witte sneeuw op het fort. Zij haalde haar schets boek om deze indrukken te bewaren. Maar een fort is en blijft militair terrein, dat niet „op enigerlei wijze mag worden uit gebeeld". Weldra naderde dan ook de fort wachter, die heel ernstig keek. Het resul taat was, dat de tekenstudie van het fort in winterpracht achterwege moest blijven. Helen Guillot-Kennedy heeft getekend van het moment af, dat zij in haar ge boorteplaats Dordrecht voor het eerst een potlood kon vasthouden. Deze kunstzinnige eigenschap is niet verwonderlijk voor wie iets meer over haar familie hoort. Haar oom is de nu tachtigjarige kunst schilder Reinier Kennedy, die op jonge leeftijd met de Prix de Rome werd onder scheiden en onder meer de wandschilde ringen in het stadhuis van Dordrecht heeft De Haarlemse rechtbank heeft dinsdag in staat van faillissement verklaard: De Vennootschap onder firma Labora torium DIMAR, gevestigd te Haarlem, Spaarne 59, en haar vennoten: D. J. Ch. Peters, filmtechnicus, Kon. Emmalaan 17 te Bussum; M. A. J. van den Hurk, foto graaf, Albert Verwijstraat 18 te Alphen aan de Rijn. Rechter-Commissaris: mr. J. D. Vink en curator: mr. J. O. Baron, advo caat en procureur te Beverwijk, Bree- straat 95a. Massametaal n.v„ metaalindustrie, ge vestigd Boterstraat 2 D te Haarlem. Rech ter-Commissaris: mr. J. D. Vink en curator: mr. R. K. P. Kalbfleisch, advocaat en pro cureur, Kruisstraat 1 te Haarlem. P. Moeke, dragline-verhuurder, Vos- maerstraat 67 te Haarlem. Rechter-Com missaris. mr. J. D. Vink en curator: mr. P. J. Prinsen Geerligs, advocaat en pro cureur, Jansweg 52 te Haarlem. Wegens gebrek aan actief werd opge heven het faillissement van: A. M. Hoff, eigenaar van een dakbedekkingsbedrijf, Magdalenastraat 24 rood te Haarlem. Rech ter-Commissaris: mr. H. J. M. Cokart en curator: mr. C. Blankevoort, advocaat en procureur, Kruisweg 61 rood te Haarlem. Wegens het verbindend worden van de enige uitdelingslijst is geëindigd het fail lissement van W. van der Werff, effecten handelaar, Prins Hendriklaan 136 te Over- veen. Rechter-Commissaris: mr. C. E. Mul ler en curator: mr. J. D. A. Viskil, advo caat en procureur, Tempeliersstraat 19 te Haarlem. Bij beschikking van de rechtbank is met ingang van 17 december 1957 voor de tijd van zes maanden, definitief surséance van betaling verleend aan: Lucas Fontijn, han delende onder de naam Juliana Shipstores, wonende te IJmuiden gem. Velsen, Kanaal straat 63. Bewindvoerder is: mr. H. J. Pot, advocaat en procureur, Ged. Oude Gracht 92 te Haarlem. De Classicale Commissie Hervormde Vrouwendienst organiseert voor de vrou welijke leden van alle wijkgemeenten een trainingsavond op donderdag 20 maart in het Wijkgebouw aan de Gedempte Oude Gracht. Een forum, bestaande uit de da mes H. E. van der Hoop van Slochteren- Van der Hoevell, C. de Jong-Hoogendijk, D. Overbeeke-Vos, T. Ooms-Anema, en C. S. A. van Boven-Meyer, zal vragen be spreken betreffende de taak van de huis vrouw, de verantwoordelijkheid in het ge zin, de levensstijl in deze veranderde we reld, de extra-verantwoordelijkheid voor de huisvrouw wanneer de man door beroepsbezigheden meer dan normaal af wezig is. gemaakt. Enkele van haar broers beoefe nen de kunstnijverheid. Helen Kennedy zette de familietraditie voort, toen zij op de leeftijd was gekomen om haar beroep te kiezen. Dank zij een studiebeurs van het „Arie Schefferfonds" studeerde zij vijf jaar aan de Academie voor Beeldende Kunsten in Rotterdam. Zij maakte ondermeer reclame-ontwerpen en tekeningen voor stoffen. Nadat zij vorig jaar in het huwelijk was getreden, legde zij penseel en tekenstift niet neer. Vele vrouwen grijpen in de vrije uren naar een boek, de breinaald of haakpen. Voor me vrouw Guillot zijn papier, tekenstift en penselen de attributen, waarmee zij haar tijd besteedt. Zij wil thans nader met haar dorpsgeno ten kennismaken door de resultaten van haar kunstzinnige activiteiten te tonen. Zij sprak hierover met de heer W. A. Braa- kensiek, hoofd van de openbare lagere school, die hieraan zijn medewerking ver leende. Het gemeentebestuur verleende toestemming om het gymnastieklokaal van de openbare school aan de Spieringweg te gebruiken voor een tentoonstelling. Mr. G. C. van der Willigen zegde toe, de tentoon stelling te openen. Dat gebeurt op vrijdag avond 28 maart om zeven uur. 's Avonds zal de expositie van half acht tot half tien voor het publiek zijn geopend. Op zaterdag 29 maart is het werk te zien van 's middags half drie tot half zes en van 's avonds zeven uur tot half tien. Ook Afrikaanse kunst De tentoonstelling van litho's en tekenin gen gaat vergezeld van een expositie van primitieve kunstvoorwerpen uit Afrika. De heer Bob Kion uit. Vijfhuizen zal een ge deelte van zijn collectie voorwerpen van primitieve negerkunst te kijk stellen. Hier toe behoren ondermeer inlandse wapenen, dekens, bewerkte huiden en beeldjes van de Zoeloes, Basoeta's en Bosjesmannen. Zowel mevrouw Guillot als de heer Kion zullen aanwezig zijn om tekst en uitleg bij het tentoongestelde te geven. Mr. J. M. Stoffelsvan Haaf ten De „Voorjaarsbijeenkomst" van het Centrum voor Internationale lezingen was maandagavond gewijd 'aan het werk van de Verenigde Naties en het bestuur van het Centrum had daarom het Tweede Ka merlid mevrouw mr. J. M. Stoffels-Van Haaften uitgenodigd in Brinkmann te Haarlem om iets te vertellen over haar er varingen als afgevaardigde naar de twaalfde Assemblee van de Verenigde Na ties in New York die in september 1957 be gon. Mevrouw Stoffels ging eerst in het kort de ontwikkelingsperiode van de UNO in en vlak na de oorlog na en daarbij maakte zij duidelijk dat het nu - twaalf jaar later - dringend noodzakelijk is dat diverse in het handvest opgenomen bepalingen ver beterd of nader uitgewerkt worden. Ver volgens nam mr. Stoffels met de talrijke aanwezigen de belangrijkste organen van de UNO. Vervolgens ging spreekster nader in op haar werk in de Assemblee waarbij zij voor Nederland zitting had in de sociale commissie. Een commissie die onder meer de rechtstoestand van de vrouw, het werk aan het ontwerpverdrag voor de rechten van de mens en het vluch telingenvraagstuk behandelde. Mr. Stof fels merkte daarbij op dat het door de blokvorming tussen verschillende staten en door net feit dat er dikwijls afgevaar digden uit 82 landen met geheel verschil lende opvattingen en cultuur aan de dis cussies deelnemen, uitermate lastig was om tot een oplossing te komen. Aan de an dere kant merkte spreekster op dat er op sociaal en economisch terrein bijzonder veel resultaten bereikt z£jn en zij was het dan ook volkomen eens met de secretaris generaal van de UNO, Dag Hammars- kjoeld, die aan het einde van de twaalfde assemblee verklaarde dat de UNO ge-, zien dienen te worden als een stap vol bete kenis in de richting van een betere samen werking in de menselijke samenleving. Na de pauze beantwoordde mevrouw Stoffel% nog een vraag over de samenstel ling van de Nederlandse delegatie en ver volgens hield mevrouw E.C. van Leeuwen- Hanedoes, die vier jaar als verpleegster bij de Arabische vluchtelingen heeft ge werkt, een inleiding over de sociaal-medi sche arbeid van de Verenigde Naties on der de Arabieren en Bedoeïnen. Deze le zing, die geïllustreerd werd door een aantal lichtbeelden, werd, te oordelen naar het applaus, door de aanwezigen op bij zonder hoge prijs gesteld. Dr. Peereboom Voller: Maandagavond hield de vereniging Buurtbelang Aerdenhout-Bentveld" haar jaarvergadering in de bovenzaal van hotel „Boekenroode" in Heemstede onder voorzitterschap van mr. A. Bos. De bei de bestuursleden mr. P. J. Prinsen Geer ligs en de heer W. O. Donker, die aan de beurt van aftreden waren, werden bij ac clamatie herkozen. Ook de voorzitter, mr. A. Bos, die elk jaar aftreedt, werd in de le denvergadering van 8 november 1957 bij acclamatie herkozen. Er werden vervolgens twee nieuwe bestuursleden gekozen, na melijk mevrouw E. H. van Holten-Keur en de heer mr. G. L. van Oosten Slinge- land. Laatstgenoemde vervult thans de functie van secretaris. De heer D. C. Noppen stelde de vraag hoe het nu staat met het maken van een voetpad als verbinding tussen de Hout- vaartkade en het station Heemstede-Aer- denhout, zulks ten gerieve en beveili ging van de bewoners van het Rijnegom- kwartier, die daar het grootste belang bij hebben. De heer Noppen vroeg aan het be stuur van B.A.B. bij het Bloemendaalse gemeentebestuur nog eens op spoed aan te dringen bij de oplossing van deze kwestie. De burgemeester van Bloemendaal, dr. D. H. Peereboom Voller hier een inleiding over de jeugdbaldadigheid en de plannen voor een speelweide óp het Goudsbloemplein te Aerdenhout. Tal van gegevens over de jeugdbaldadigheid had de burgemeester ontleend aan een studie daarover van het Nederlands Economisch Instituut. De om vang van de jeugdbaldadigheid hangt daarbij af van de leeftijd, waarbij onder scheid wordt gemaakt tussen kinderen in de leeftijd van negen tot elf jaar en van twaalf tot veertien jaar. Van misdadig heid is hier geen sprake, wél van speel drift van deze kinderen, die de tegenwoor dige maatschappij niet meer velen kan, aldus dr. Peereboom Voller. Er is contact gezocht met het gemeente bestuur van Heemstede om daar een kin derspeelplaats in te richten, echter zonder resultaat. Ook werd er gedacht aan een speelweide bij het klooster Alverna ach ter de Dahlialaan in Aerdenhout, doch dit terrein is verpacht. Het gaat er om de jeugd bezig te houden en het Bloemendaal se gemeentebestuur wil op het Gouds bloemplein de grasmat slechts omgeven met een heg, zodat de omwonenden wei nig last van deze speelweide zullen hebben. Het ligt in de bedoeling daar kinderen in de leeftijd van negen tot twaalf jaar te la ten spelen. De burgemeester vroeg met klem van de aanwezigen begrip voor de jeugd en voor de werkelijke proporties van de aanleg van deze speelweide. Daar na ontspon zich een nogal heftige discus sie. Tengevolge van zijn verwondingen die hij had opgelopen bij een verkeersongeluk op 17 7maart op het kruispunt van de Rijks weg 4 bij Hoofddorp en de Venneperweg is een Haagse motorrijder, die ernstig ge wond naar het Wilhelminagasthuis in Am sterdam werd overgebracht daar dinsdag overleden. De motorrijder had geen voorrang ver leend aan een auto waarna beide voertui gen in -volle vaart op elkaar botsten. ADVERTENTIE Elke j morgen door de (Verkort weergegeven) Zuid-Afrika. Na zijn terugkeer heeft minister Suurhoff als zijn mening te kennen gegeven,' dat dit land nog plaats biedt voor enkele duizenden Nederlanders. Zover uit de persberichten blijkt, heeft hij het niet nodig geacht er op te wijzen, dat voor deze immigratie slechts bepaalde Ondergetekenda: Naam: Straat: Plaats: wenst zich met Ingang van te abonneren op OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT >i •'•'«v nrtwi per week 59 eent - per kwartaal 7.65. Handtekening: Doorhalen wat niet verlangd wordt. ZU die zich met Ingang van 1 april 1958 per kwartaal abonneren, ontvangen de nummers tot en met 31 maart 1958 gratis. Dit geldt alleen voor nieuwe kwartaalabonné's dus niet voor omzetting van week- in kwartaalabonnementen groepen van Nederlanders, om zo te zeggen eerste rings Nederlanders, in aanmerking komen. Dat Indonesisch of West-Indisch bloed voor dit „Witmansland" een onover komelijke hinderpaal is, was misschien al voldoende bekend. Een persbericht van j.l. dinsdag echter brengt een minder bekend feit onder de aandacht. Een vrouw, dochter van een Nederlandse en een Joodse (Ne derlandse?) vader is tot „kleurling" ver klaard, want „kleurling" betekent „van gemengd ras". „Half-Joden" (een termino logie, waarvan we meenden dat ze tot het verleden behoorde) doen er dus goed aan Zuid-Afrika te mijden! En niet alleen zij. Ook diegenen onder ons, die ernst zouden willen maken met de oproep, die in uw blad van 6 maart verscheen, om nauwer contact en vriendschap te zoeken met onze gerepatrieerde landgenoten van Indonesi sche afkomst, moeten wel bedenken, dat zij in Zuid-Afrika gevaar lopen, indien zij hun Nederlandse opvattingen omtrent de omgang met gekleurden niet afleggen. Dezer dagen repatriëert een Nederlands meisje ,dat kennelijk te zeer in deze Ne derlandse gedachtenwereld was groot ge bracht: zij had vriendschap gesloten met een Indiër. Zij werd veroordeeld tot ge vangenisstraf en is dezer dagen gedepor teerd. Ik vraag me af waar minister Suurhoff die enkele duizenden élite-Nederlanders vandaan wil halen. Als we straks, op 4 mei, onze doden herdenken, heeft het wellicht zin ons af te vragen, hoe zij zouden hebben gehandeld ten aanzien van emigratie naar Zuid- Afrika W. J.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 11