Bemiddeling noodzakelijk om tot een oplossing te komen Gaillard kreeg opnieuw vertrouwen der Kamer De salarissen der K.L.M.-vliegers Nieuwe storm van rechts steekt op na akkoord over grondwetsherziening K.L.M.-VLIEGERS VERKLAREN Kamerleden stellen vragen over het conflict de ^"Hoe is het ontstaan .J 3 Bonn bestelt Amerikaanse luchtafweerraketten Speciale kabinetszitting? In West-Duitsland rijden geen trams of bussen Verkeersongeval of poging tot moord? Na aanrijding overleden Brand maakt vijfhonderd Ambonezen dakloos Geen transfer uit Indonesië bij vertrek vóór einde van arbeidscontract Liften kan in Zuid-Afrika een duur grapje worden C^raatótoel STOFZUIGERS HARTENDORP Eis van puzzelaars afgewezen Medische hulp per helikopter Kerkelijk Nieuws Dit woord: FIRMA WOENSDAG 19 MAART 1958 Van onze correspondent in Parijs) Frankrijks premier Felix Gaillard heeft gisteren opnieuw een meerderheid, van 282 tegen 196 stemmen, gekregen als ant woord van het parlement op de vertrou wenskwestie, die hij vorige week over de grondwetsherziening stelde. Intussen is met deze uitslag die grondwetsherziening nog lang geen feit en voor de aanstaande zomer zal. in het beste geval, de procedure vermoedelijk niet worden afgewikkeld. Het accent was van 't probleem van de her ziening, waarin niemand meer ernstig ge looft, trouwens duidelijk verlegd naar de politieke betekenis en mogelijke gevolgen van de manifestaties van de politieagenten van vorige week donderdag, die de re gering en vele parlementsleden aan het denken hebben gebracht. De minister van Binnenlandse Zaken Maurice Bourgès-Maunoury, die tijdens de zitting publiekelijk zijn ontslag aanbood met een beroep op zijn verzwakte gezond heid, had intussen maatregelen genomen om herhaling van de incidenten te voor komen. Vijftienduizend man speciale or detroepen zijn per vliegtuig, trein en auto uit Algerije en de provincie naar Parijs Maurice Papon, de nieuwe polilie-chef van Parijs, nam maandag in de prefec tuur van de Franse hoofdstad de be voegdheden over van zijn ontslagen voorganger Lahilonne, die verant woordelijk werd gesteld voor een demonstratie van duizenden ontevre den Parijse politie-mannen. Het nieuwe hoofd van de Parijse politie werd gefotografeerd tegen de achter grond van een plattegrond van de hoofdstad. gedirigeerd en rond het parlementsgebouw stonden zwaarbewapende gardisten en nonderden arrestantenwagens of „slaman- des", zoals deze voertuigen in de Parijse volksmond heten. Die versterkingen wa ren, behalve om het parlement te tonen, dat de regering wakker is geschud, ook aangerukt met het oog op massa-ver gaderingen, die communisten en rechtse groepen gisteravond hebben georganiseerd. Geen enkele wanordelijkheid in of buiten de zalen, die aan weerszijden van de Seine zijn gelegen, heeft zich echter voorgedaan. Gaillard gaf zich in zijn korte rede in de Nationale Vergadering veel moeite de parlemen.tssteden ervan te overtuigen, dat de politierebellie maar een losstaand, of schoon ernstig, incident was geweest. Een volkomen rustige indruk maakte de mi- nister-president overigens niet en tot tweemaal toe moest de kamer-voorzitter hem verzoeken iets langzamer en duide- BONN (DPA) Het Westduitse minis terie van Defensie heeft driehonderd ra ketten van het type „Nike-Ajax" voor de luchtverdediging in de Verenigde Staten besteld. In welingelichte militaive kringen verluidt, dat met deze raketten drie raket- bataljons uitgerust zullen worden. De ra ketten zouden geleverd worden zodra de onderhandelingen met de regering van de deelstaat Noordrijnland-Westfalen en de voor de inrichting van lanceerbases in aanmerking komende gemeenten voltooid zijn. De raketten kosten in totaal ongeveer dertig miljoen mark. Ongeveer de helft ervan zou dienen voor de bescherming van het Ruhrgebied tegen luchtaanvallen. In de Verenigde Staten worden manschappen opgeleid in de bediening der wapens. De ze zullen later raketpersoneel in West- Duitsland opleiden. Veeleisend De minister van Defensie Strauss, die pas is teruggekeerd van een bezoek aan de Verenigde Staten heeft op een perscon ferentie gezegd, dat de Amerikanen „ont zettend" veel verwachten van de West duitse bijdrage in de technische en mili taire ontwikkeling. Strauss zei in Washing ton niet gesproken of onderhandeld te heb ben over de inrichting van bases in West- Duitsland voor raketten met een middel grote reikwijdte, noch over de overdracht van kernwapens. De bondsregering is vol gens Strauss van plan van het onbeman de geleide vliegtuig Matador twee groe pen met twaalf mobiele lanceerinrichtin- gen te kopen. Het Westduitse ministerie van Defensie heeft voorts belangstelling voor de lichte Amerikaanse luchtafweerraket „Sidewin der", voor tanks, voor vliegtuigen en voor uitrusting van de Westduitse marine in de Oostzee. West-Duitsland wil vijf Ameri kaanse torpedobootjagers huren, die op Amerikaanse werven gemoderniseerd zul len worden. Invliegers van het Westduit- Se leger zullen de verdere ontwikkeling van de nieuwe Franse jager „Mirage" na gaan. Het ontwerpen en de produktie van een eigen Duitse jager acht. Strauss uit gesloten. „Daarvoor is onze basis te s'hal", zo zei hij. lijker te spreken. Gaillard liet de kans om te betogen dat een crisis het slechtst mogelijke antwoord op de anti-republi keinse agitaties zou vormen niet voorbij gaan. Hij wekte het hoge college op zich eensgezind achter de regering te plaatsen en liet weten dat politie-agenten, die dienst doen in wijken, waar veel Algerij nen wonen, konden rekenen op een spe ciale toelage van ongeveer 25 gulden per maand. Het politiekorps zal verder wor den gereorganiseerd en gezuiverd. Malaise Aan het verzoek van de premier, de re gering niet af te vallen, heeft het parle ment volgens de cijfers voldaan. De poli tieke malaise is echter met deze ogen schijnlijk gunstige uitslag niet verdwenen. Nieuwe moeilijkheden kondigen zich al weer aan, want de rechtse ministers zul len de premier, in opdracht van hun par tijen, te kennen geven, dat zij het kabinet op staande voet moeten verlaten, indien Gaillard tegenover Bourguiba en de Anglo-Amerikaanse bemiddelaars, die in deze monden in één adem worden ge noemd, ook maar een duimbreed toe mocht geven met betrekking tot de Tunesische eis van ontruiming der vliegvelden dooi de Franse troepen. De stembiljetten waren gisteren dan ook nauwelijks in de bussen gegleden, of iedereen in het parlement sprak alweer over een volgende vertrou wenskwestie, die nog deze week aan de orde zou kunnen komen. In een gisteravond gehouden persconfe rentie hebben de stakende K.L.M.-vliegers medegedeeld, dat zij de medewerking van derden om tot overeenstemming tussen par tijen te komen niet alleen zullen aanvaar den, maar dat zij ook de noodzakelijkheid ervan inzien. Hoe eerder effectieve bemid deling zal worden geboden, des te sneller zou de K.L.M. weer op gang kunnen worden gebracht. „Het is in ons aller bciang, dat dit zo effectief en snel mogelijk gebeurt, maar men moet er wel zeker van zijn dat wanneer tot bemiddeling wordt overgegaan tevoren vast staat dat alle voorwaarden voor een slagen aanwezig zijn", zo werd verklaard. Verder deelden de vliegers me de, dat gisteren de ontslagkwestie van de heren Metz en De Laat bij de kantonrech ter in Den Haag aanhangig is gemaakt. Twee K.L.M.-machines zijn gisteren nog de lucht in gegaan. De constellation „Pe gasus" met bestemming Ceylon werd ge vlogen door gezagvoerder Höffelt en tweede vlieger De Breuk. Omstreeks 11 uur ver trok een K.L.M.-machine naar New York met gezagvoerder Bosman en vlieger Ver- maat. Teneinde misverstand te voorkomen wordt van officiële zijde medegedeeld dat de ministers Suurhoff en Algera maandag middag geen overleg hebben gepleegd ter bepaling van hun gezamenlijk standpunt ten aanzien van bemiddeling in het con flict. Er heeft slechts een informatieve bespreking plaats gehad tussen de minis ters Algera en Suurhoff en de heer Aler. Daar minister Suurhoff bemoeiing heeft ge had met het salarisgeschil bij de K.L.M. heeft de heer Aler hem op vrijdag 14 maart op de hoogte gesteld van het voornemen van de directie, aan de piloten Metz en De Laat ontslag te verlenen, indien deze zouden volharden bij hun aan de pers ver strekte beweringen aangaande de vliegvei ligheid bij de K.L.M., de misleiding van aandeelhouders door de directie van de K.L.M., de integriteit van de medische staf en misbruik van rapporten. Het ontslag beleid bij de K.L.M. is een zaak van de directie en niet van de minister van Sociale Zaken, aldus werd medegedeeld. Het Eerste-Kamerlid de heer Matser (K.V.P.) heeft aan de minister-president en aan de ministers van Verkeer en Water staat en van Sociale Zaken de volgende vragen gesteld: „Is de regering niet van mening, dat gelet op het karakter en de betekenis., van het conflict tussen de directie van de K.L.M. en de K.L.M.-piloten het op haar weg ligt, te trachten dit conflict door bemiddeling tot oplossing te bren gen? Zo ja, is de regering dan bereid daartoe geëigende stappen te onderne men en de Staten-Generaal te zijner tijd van haar bevindingen, ook omtrent de oorzaken en de aard van het conflict, mededeling te doen?" Voorts heeft het Tweede-Kamerlid mr. Burger (P. v. d. A.) aan de minister van Verkeer en Waterstaat gevraagd: „Heeft de minister inlichtingen inge wonnen bij de president-directeur van de K.L.M. omtrent de redenen, welke deze ertoe hebben'geleid twee piloten, die deel uitmaken van het bestuur van de pilotenvereniging, op staande voet te ontslaan? Kan de minister dan mede delen, welke inlichtingen hij daaromtrent heeft ontvangen? Is de minister niet van oordeel, dat het onjuist moet worden ge acht maatregelen te nemen tegen perso neelsleden op grond van uitlatingen, die zij hebben gedaan in hun functie van be stuurder van een vakvereniging, die als partner in het overleg is erkend? Zo ja, meent de minister dan, dat er voor de president-directeur der K.L.M. voldoende redenen aanwezig waren om op deze algemene regel een uitzondering te maken? Indien de minister meent, dat dit niet het geval is, heeft hij dan zijn oordeel over deze aangelegenheid aan de president-directeur van de K.L.M. ken baar gemaakt?" De conferentie van de Internationale Federatie van Piloten in de Burgerlucht vaart (IFALPA) heeft zich dinsdagavond Naar wy vernemen moet het niet uitgesloten worden geacht, dat in een speciale zitting van de ministerraad het conflict tussen de directie van de K.L.M. en de vliegers ter sprake zal worden gebracht. Aanvankelijk heeft het in het voornemen gelegen de zaak te bespreken in de gewone zitting van het kabinet op vrijdag. De ernst van de situatie zou echter een speciale kabi netszitting noodzakelijk maken. Daarop is ook aangedrongen door enkele voor aanstaande politieke figuren, die ver ontrust zyn geworden door de houding, welke de internationale federatie van vliegers-organisaties IFALPA heeft aangenomen. Verwacht mag woTden, dat van regeringszijde echter niet rechtstreeks een poging tot bemidde ling zal worden gedaan. solidair verklaard met de stakende piloten van de K.L.M. De conferentie, die in Bogota word', gehouden nam een resolutie aan waarin verklaard werd dat het ontslag van twee K.L.M.-piloten „een ernstige zaak was, welke de unanieme afkeer en afwijzing van alle vakgroepen van de wereld opwekt". In de resolutie worden de ontslagen ver oordeeld en wordt gezegd dat „de Vereni ging van Nederlandse piloten kan rekenen op de algehele steun van de gedelegeerden van de 25 nationale verenigingen die in Bogota samen zijn en die achter hun collega's in Nederland staan". De resolutie werd aangenomen, nadat voorstellen waren gedaan om een „doeltref fende daad" van solidariteit met de Neder landse piloten te stellen. Sommige ge delegeerden opperden het denkbeeld van een zich tot de gehele wereld uitstrekkende solidariteitsstaking van de 20.000 piloten, die bij de IFALPA aangesloten zijn, aldus meldt United Press uit Bogota. Meer sympathiebetuigingen De Vereniging van K.L.M.-vliegers heeft medegedeeld, dat het aantal telegrammen met sympathiebetuigingen toeneemt. De verenigingen van verkeersvliegers van Groot-Brittannië, de Philippijnen en Australië hadden reeds telegrafisch hun instemming betuigd met het besluit van de K.L.M.-vliegers. Soortgelijke telegram men zijn ontvangen uit Zweden, Pakistan en België. De Scandinavische vereniging, waarin al het vliegend personeel is georganiseerd van de maatschappijen, die in Zweden, Denemarken en Noorwegen zijn gevestigd, waaronder-dus- ook de S.A.S. valt, heeft de suggestie gedaan verdere actie door de internationale federatie te doen onder nemen door de leden van de zusterorgani saties te adviseren geen vliegtuigen meer te bemannen van de niet-Nederlandse luchtvaartmaatschappijen, die bestemd zijn voor een dienst in het geregeld verkeer met Amsterdam. Een dergelijke actie zou betekenen dat de Amsterdame luchthaven door de ge zamenlijke pilotenorganisaties „besmet" zou worden verklaard. De toestellen van de Sabena, de S.A.S., de Swissair, de B.E.A., de Pan-American, de Finnair en andere maatschappijen zouden Schiphol dan niet meer kunnen aandoen. Vanmorgen vertrok één K.L.M.-toestel Hedenmorgen om elf uur vertrok van Schiphol de DC 6-B, „Olivier van Noort", met vijf passagiers via München naar Tel Aviv. De machine werd door twee gezag voerders gevlogen: de heren Y. Iwema en J. E. Boonstra. cüe geen lid zijn van de Vereniging van K.L.M.-vliegers. In Mün chen gingen nog 42 passagiers aan boord. De salarissen van Nederlandse KLM- vliegers die in Nederland hun standplaats hebben met ingang van 1 maart 1957 (en met terugwerkende kracht tot 1 april 1956) zijn, zoals hieronder wordt vermeld. De bedragen zijn inclusief pensioenpremietoe- slag en exclusief AOW en huurtoelage Daarnaast komt nog een bedrag van de pens|oenpremietoelage (rond vijftig per cent) voor rekening van de KLM. De sa lariëring geschiedt aan de hand van een salarisschaal, waarbij de vliegers in vier klassen zijn ingedeeld. Elke klasse is on derverdeeld in een aantal groepen. Bij de KLM in dienst tredende jonge vliegers, bijvoorbeeld de tweeëntwintig- of drieëntwintigjarige jongemannen, die met goed gevolg hun eindexamen aan de rijks luchtvaartschool hebben afgelegd, worden ingedeeld in de laagste salarisklasse, klasse vier. Klasse vier is onderverdeeld in vier groe pen. Het salaris in de laagste groep, groep a, bedraagt (10.140.groep b 11.340.— groep c 12.660.en groep d 13.920. Klasse drie is onderverdeeld in vijf groe pen. Het salaris bedraagt hier in groep a 16.860.in groep b 18.060.in groep c 19.260.in groep d 20.460.— en in groep e 21.660. Klasse twee is onderverdeeld in vier BONN (Reut:er/DPA) Miljoenen West duitse arbeiders moesten vandaag naar en van hun werk lopen doordat het openbare vervoer verlamd was door een „waarschu wingsstaking" van 24 uur van ongeveer 350.000 man personeel van openbare dien sten. De staking is uitgeroepen uit pro test tegen „de vertragingstactiek" van de werkgevers bij de onderhandeling over een eis van de vakbond voor een loonsver hoging van 23 pfenning per uur. De politie, de brandweer en het verple gend personeel in ziekenhuizen nemen niet aan de staking deel. De gemeentelijke autoriteiten hebben nooddiensten georganiseerd voor d«5 wa ter-, gas- en elektriciteitsvoorziening. groepen. Het salaris in groep a bedraagt 24.480.in groep b 25.680.in groep c 26.880.en in groep d 28.080. De hoogste klasse, klasse één, is onder verdeeld in zes groepen. In groep a be draagt het jaaralaris 32.640.in groep b 34.440.in groep c 36.240.in groep d 38.040.in groep e 39.840.en in groep f 41.640. Het salaris van de buitenlandse vlieger», die in dienst zijn van de KLM, varieert van het minimum van groep a in klasse vier van de salarisschaal voor de buiten landse KLM-vliegers, zijnde 13.716.tot het maximum van die schaal, klasse één, groep f met 49.632 per jaar. Tegen een achtentwintigjarige chauf feur uit Beek n Limburg, die aldaar vorig iaar met een auto een mijnwerker tegen de grond gereden zou hebben met de be doeling, deze man te doden is voor de rechtbank te Maastricht wegens poging tot moord zes jaar gevangenisstraf met terbeschikkingstelling gevorderd. De ver dachte hield vol da+ de aanrijding een ongeluk was geweest, maar verschillende getuigen verklaarden ter zitting, dat zij de chauffeur herhaaldelijk bedreigingen had den horen uiten tegen de 43-jarige mijn werker, met wiens vrouw de verdachte geruime tijd relaties had onderhouden. De verdediger was van mening dat het rechtstreeks verband tussen de bedreigin gen van zijn cliënt en de aanrijding, dat de officier als bewijsmiddel voor poging tot moord had aangevoerd, niet was aange toond en bepleitte vrijspraak. De recht bank zal 1 april uitspraak doen. Nabij het Kalverbos te Delft stak dins dag de 6-jarige Patty van R. plotseling de rijweg over Het meisje struikelde vlak voor een vrachtauto, waarvan de bestuur der een botsing niet kon voorkomen. Het kind werd in zorgwekkende toestand in het St. Hippolytusziekenhuis opgenomen, waar het hedenochtend is overleden. Door een hevige brand in het woon oord Schattenberg in Westerbork zijn meer dan tachtig gezinnen van Ambo nezen dakloos geworden. De voor malige bewoners kijken bedrukt naar de resten van hun woningen. Dinsdagmiddag heeft een enorme brand gewoed in het woonoord Schattenberg te Westerbork. waar Ambonezen zijn onder gebracht. Door de hevige wind nam de brand een zodanige omvang aan, dat vier barakken, waarin 88 gezinnen (ongeveer 500 personen) waren gehuisvest, werden verwoest. De bewoners hebben in allerijl hun kamers moeten verlaten, zodat al hun bezittingen verloren zijn gegaan. Aanvankelijk werd gevreesd, dat enige kinderen in de vlammen waren omge komen, maar dat bleek gelukkig niet juist. De brandweren uit Assen, Rolde, Beilen en Westerbork hebben de brand geblust. De 500 dakloze bewoners van het kamp heben de nacht doorgebracht in school lokalen, de schouwburgzaal en in loodsen van de genie. Vandaag zijn zij overgebracht naar kampen elders. Discriminerende maatregel De Nederlandse werknemers in Indonesië zullen dat deel van hun tegenwoordige in komen, dat zij naar Nederland mogen overmaken, slechts na hun terugkeer in Nederlandw en na nakoming van hun ar beidsovereenkomst kunnen opnemen. In dien zy hun betrekking vóór beëindiging van de arbeidsovereenkomst opzeggen, ver spelen zy hun recht op transfer. In dit op zicht wordt volgens zakenkringen discri minatie toegepast in vergelijking met an dere buitenlandse werkkrachten, die elke maand gelden naar het buitenland mogen overmaken. Sedert het begin van de anti-Nederland- se campagne in december jongstleden zijn tal van Nederlanders vóór afloop van hun arbeindscontract uit Indonesië vertrokken. In sommige kringen is men van oordeel, dat de bijzondere bepaling voor de Neder landers kan zijn bedoeld om hen in Indo nesië te houden, maar men twijfelt er aan, of hiermee succes zal worden bereikt, daal de Nederlandse arbeidskrachten over het algemeen geneigd zijn te vertrekken zodra zij menen, dat door hun vertrek hun firma geen schade zal ondervinden. Tal van hen zijn niet bereid voor geld in Indonesië te blijven. JOHANNESBURG (UP) Het verbod van het „Afrikaanse Nationale Congres" is in werking getreden in drie „naturellen- reservaten van Transvaal. In die gebieden is alleen al het omhoog steken van de duim of het wat al te veel gebruiken van het woord „Afrika" voldoende om iemand een boete van 300 pond (3000 gulden) of drie iaar gevangenisstraf te bezorgen. Het om hoog steken van de duim is aanvaard als het symbool van het Afrikaanse Congres, de organisatie, die opkomt voor de rechten van de miljoenen ..gekleurde" en zwarte burgers van Zuid-Afrika. De drie gebieden Zeerust, Ramagoeps en Sekhoekhoeneland in de streek van South Ansberg zijn de eerste delen van Zuid- Afrika. waarin het Afrikaanse Congres vogelvrij is verklaard. Volgens een wets ontwerp, dat binnenkort aan het parlement wordt voorgelegd, zal de minister voor Naturellenzaken Verwoerd de bevoegdheid krijgen, het congres in elk landbouw district van naturellen, waar „agitatie" plaats heeft, te verbieden. De drie gebieden die onder een totaal verbod liggen, be horen tot die, waarin de naturellen sedert kort niet meer mogen komen zonder spe ciale machtiging. De drie gebieden staan rechtstreeks onder het ministerie voor na turellenzaken, dat tegenover het parle ment geen verantwoordelijkheid behoeft af te leggen over de stappen, die het in die gebieden neemt. Het nieuwe wetsontwerp zal het ministe- die machtigen het Afrikaanse Congres te verbieden in elk naturellen-landbouw gebied. waarover het geen absolute zeggen schap heeft. Voor het ogenblik mag het Afrikaanse Congres zijn werkzaamheid voortzetten in de steden en andere land- bouw-districten. 2 x Robin De vader van Robin, ik bedoel die Ro bin van, of nog niet van, die Zweedse Prinses Margaretha die vader bedoel ik dan, dat is een kerel naar mijn hart. Zeg zelf. „Ik zou willen dat Robin wat meer rug- gegraat toonde", heeft-ie gezegd. „Wat damned-nog-an-toe"zeidie, „Robins voor vaderen hebben in het gevang gezeten, zij zijn onder beulshanden op het slagveld gevallen, maar zij hebben nooit of te nim mer het hoofd gebogen. Ik erger me er aan hoe mijn zoon voor voetveeg gebruikt wordt. Ik wil niet opscheppen over zijn afkomst, maar de Homes hebben hier zo ongeveer duizend jaar de lakens uitge deeld Eii zo gaat het dan verder over die Ro bin van de ouwe Home. En ik geef hem gelijk. Neem mij nou. Die Robin van mij. Want ik heb óók een Robin. Goed. Hij is geen zeeën overgestoken; had er nog bij moeten komen. Maar drie dagen en nach ten is-ie spoorloos geweest. Doodgewoon weg. In sneeuwstormen en hagelbuien, zonder een brok eten of een slok drinken heeft-ie gedwaald om het landhuis van Sixtina van de Omschaete. Nou vrda.g ik je. En toen ik hem eindelijk ontdekte, man, wat een moeite ik gehad heb om hem te bewegen terug te keren. Woedend was ik er om. Wat sakkerloot. Robins voorouders wa ren pracht-exemplaren. Ik kan het aan tonen ook nog. Ik heb de bewijzen zwart op wit. Nou dan! Laét-ie dan wat meer rugqegraat tonen! Kampioenen waren ze in verschillende landen; vechtersbazen die de zwakken be schermden. Ik wil niet opscheppen over de afkomst van Robin, maar tot héél ver terug kan ik het edelste bloed aantonen dat door zijn forse aderen stroomt. En dat alles om die Sixie. want zo noe men ze haar: Sixie, die Sixtina van de Omschaete. Laat. me niet. lachen een doodgewone Tekkel en mijn Robin een schoonheid van een Herder. Nou éérlijk! Heb ik gelijk dat ik me kwaad maak? Die vader van Robin daar in Schotland is mijn man! Jan van Ees ADVERTENTIE Gunstige betalingsvoorwaarden Gen. Cronjéstr. 43 - Haarlem - Tel. 52760 De president van de rechtbank te 's Gra- venhage heeft de eis van de Amsterdamse advocaat mr. R. P.. Kokosky, die mede namens 23 andere puzzelaars tegen de organisator van de puzzel „Het Gouden Woord" een kort geding aanhangig had gemaakt, afgewezen. Mr. Kokosky had geëist, dat de pot van de vierde „Gouden Woord"-puzzel, ruim 44.000, onder de goede oplossers zou worden verdeeld. De organisator van de puzzel had beslo ten de pot van de vierde puzzel bij die van de vijfde te storten, omdat tengevolge van een vergissing, de puzzel zo gemakkelijk was geworden, dat er ruim 60.000 winnaars waren. Dinsdagmorgen is de vijftienjarige Pie- ter, zoon van schipper Rein Bos van de UK 244 „Pieter", aan boord van dit schip, dat ten noorden van Terschelling viste, over een lier gestruikeld en ernstig ge wond. Hij liep onder meer diepe hoofd wonden en een gebroken pols op. Een helicopter met een dokter aan boord is te hulp gesneld. Daar het slachtoffer veel bloedverlies had geleden, moest on verwijld een bloedtransfusie worden toe gediend. Vervolgens werd de jongen met de helikopter naar een ziekenhuis in Leeu warden overgebracht. Zijn toestand is niet zorgwekkend. Geref. Kerken Beroepen te Axel: A. van Leeuwen te Ottoland; te Groningen-Zuid (3e pred.pl.): R. J. de Jong te Winschoten; te Bussum (vac. E. J. Wassink): H. Schut, missionair predikant met verlof te Hilversum; te Nie- zijl: N. J. Goris, kand. te Apeldoorn. Ds. J. M. Snoek te 's Gravenhage-Oost, die door de Schotse Kerk benoemd werd als predikant van het Schotse ziekenhuis te Tiberias, heeft zijn visum gekregen en hoopot binnenkort naar Israel te vertrek ken. Ned, Herv. Kerk Beroepen te Puttershoek: S. Kooistra te Welsrijp. Bedankt voor Makkum (toez.): A. van der Beek te Urk. Op de vraag of firma en firmament woorden zijn die iets met elkaar te ma ken hebben, kan bevestigend worden geantwoord. Uitgegaan moet worden van het Latijnse werkwoord firmare dat betekende: vastmaken, bevestigen. Het bijvoeglijk naamwoord firmus, dat voortleeft in het Nederlandse ferm, is dus: sterk, stevig, betrouwbaar. De vrouwelijke vorm van firmus is firma in de zin van: rechtsgeldige en be trouwbare ondertekening. Daarna paste men het woord toe op het handelshuis dat die ondertekening stelde. Van het werkwoord firmare stamt ook af het woord firmamentum dat in het klassieke Latijn beduidde: steun, steunpilaar-, sterkte. In het Kerklatijn kreeg het de speciale betekenis van uit spansel.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 5