Haarlemse raadsleden stellen vragen over de Volkskredietbank Bergingstoren -kosten f 0.4 milj. naar de sloper voor f 8250.- Pauzetheater DE BEURS van gisteren Amsterdamse Beurs WOENSDAG 19 MAART 1958 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHÉ COURANT 9 Nieuw Renate-bestuur gekozen p. Visser pleegde geen overleg met bestuursleden en lichtte aandeelhouders niet in Ruim 41.000 boeken meer uitgeleend dan in 1956 Politiek advies voor groslijststemming K.V.P. Inbreker op heterdaad betrapt in Speelmanlaan UIT STAD EN STREEK Inbreker uit Haarlem staat in Arnhem terecht Bloemendaal treedt waarschijnlijk ook uit de regeling Burgerlijke Stand van I laarlem Groninger reed verkeers bord en brievenbus omver Wachtverbod bij het ANWB-kantoor Uitslag herkenningswedstrijd Scheepvaart ZONDER ENIG OVERLEG met de andere bestuursleden en ook zonder het op de hoogte stellen van 3300 aandeelhouders heeft de voorzitter van de Coöperatieve Bergingsvereniging „Renate Leonhardt", de heer P. Visser, de grote bergingstoren, die nu al jarenlang in het Noordzeekanaal bij IJmuiden staat te wachten op de grote goud-expeditie naar de Haaksgronden, verkocht. De toren, die thans onbruik baar blijkt te zijn, heeft de vereniging ruim 0.4 miljoen gulden gekost. De heer Visser deed de toren van de hand aan het Amsterdamse sloopbedrijf van J. Cornelis voor een bedrag van slechts 8.250. Met dit bedrag en de opbrengst van de verkoop van nog enige materialen, zoals duikerpakken, hoopt de vereniging alle zaken af te wikkelen. Een half miljoen gulden is dan door de heer Visser uitgegeven, aldus de aandeelhouders, zonder dat men wist waar het geld bleef. En bovendien is er nu nog geen enkel stukje goud uit de 454 kistjes boven water gekomen. Inmiddels is de heer Visser gisteren op de aandeelhoudersvergadering, uitgeschreven door enkele ontevreden leden, uit het bestuur gezet. Een nieuw bestuur, bestaande uit negen leden, werd gevormd. Men zal nu trachten de zaken af te wikkelen om vervolgens met een nieuw voorstel bij de aandeelhouders te komen. Pas dan zal worden beslist of de berging op andere wijze wordt voortgezet. De uitnodiging voor deze vergadering had vermeld, dat voor de opening uitge maakt moest worden wie op deze middag de leiding had in de zaal van het gebouw voor Kunsten en Wetenschappen te Utrecht. De leiding kwam te berusten bij een der leden van 't actiecomité, de heer P. Damsteegt. De heer P. Visser werd wel tot de vergadering toegelaten, maar hij moest een verklaring ondertekenen, waar in stond dat hij zich zou houden aan de door het actiecomité opgestelde agenda en dat hij zich dienovex-eenkomstig zou ge dragen. Beschuldigingen De vergadering kreeg een strak verloop. Eerst kwam de heer J. Kuijl jr. uit Gorin- chem aan het woord. Hij deed verslag van de gang van zaken sinds 11 juni 1956 en las vervolgens de aanklacht van het actie comité tegen de heer P. Visser voor. Deze aanklacht bestond uit dertig punten en eindigde met de woorden: „De heer Visser heeft in de afgelopen jaren een ieder, die volgens hem tegenwerkte, van oplichting beschuldigd. Wanneer een dergelijke be schuldiging tot iemand gericht moet wor den, dan is het tot hemzelf. Mocht hij al leen beslissen over een half miljoen gul den, die van 3300 aandeelhouders waren?", aldus de heer Kuijl. De heer Kuijl vertelde in zijn verslag onder meer hoe men in 1957 heeft getracht om een gat met 'n middellijn van 1.30 me ter in de bodem van de bergingstoren aan te brengen. Twee amateurduikers, de he ren Lof en Kuijl knapten het karwei op. nadat men elf meter water in de toren had binnengelaten. Eerder had de heer P. Visser een gat in de betonnen vloer ge hakt en een middenfontein van zeker zes meter hoogte doen ontstaan. Met moeite werd het gat gedicht. In oktober 1956 was de heer Visser al tot de overtuiging gekomen, dat de toren overbodig was. Vierhonderdduizend gul den waren er inmiddels voor uitgegeven. De grijp-hap-plons-methode van de heer Visser kwam ter tafel. Met behulp van een eenvoudige grijper wilde hij het goud uit het wrak van de „Renate Leonhardt" lichten. Rijkswaterstaat deed er eind 1956 mededeling van, dat de waarborgsom voor de toren vervijfvoudigd moest worden tot 25.000. Gat onder In toren Toen de heer Kuijl voorstelde een werk groep te vormen in begin 1957 werd dit geaccepteerd en stemde ook Rijkswater staat ermee in, dat de waarborgsom 5000 bleef. De expeditie zou dan beslist in 1957 naar zee gaan. De twee amateurduikers slaagden er in 1957 in het gat onder in de toren aan te brengen, zodat een koker door dit gat in het wrak kon worden neergelaten. Inmid dels zat de heer Visser in 1957 dagelijks op zee met een wichelroedeloper en een aantal boeien, die hij telkens boven andere wrakken deponeerde. Toren zeeklaar In juni 1957 kwam de heer Visser met olannen om hypotheek op de toren te ne men en zijn grijp-hap-plonsmethode ver der uit te voeren. Op de twintigste juli had de werkgroep de gehele toren be drijfsklaar. Dit punt was in de Renate- historie nog nimmer bereikt. Toch kwam de toren niet naar zee. De heer Visser liet de toren als afleidingsmanoeuvre te IJmui den liggen en zette zijn onverantwoord ge- ^xperimenteer aan boord van een kotter voort, omdat het werken met de toren volgens hem niet verantwoord was. Hij kwam tenslotte nog met plannen om een buitenlandse maatschappij op te 'chten die de bei-ging zou uitvoeren. Deze, 'e Monacomaatschappij, is echter nimmer tot stand gekomen. Tweepersoons-bestuur In de aanklacht merkte de heer Kuijl op, dat het bestuur al die jai-en uit slechts twee personen heeft bestaan, de heer P. Visser en de heer C. v. d. Toorn. De heer Visser duldde niemand naast zich. Een rooster van aftreden was er niet. Naast voorzitter was P. Visser bovendien ven noot van de bergingsfirma Renate Leon hardt, die de berging zou uitvoeren. De waarde van de Duitse concessie tot berging was volgens experts, aldus deelde <le heer Kuijl mee, iets meer dan nihil. De laatste veertigduizend gulden, die in 'ras waren, gingen verloren aan de grijp- hap-plons-methode van de heer Visser, de wichelroedeloper en de duikers, die op het wrak afdaalden. De stukken, die het goud 'n het schip aantonen, heet alleen de heer Visser gezien. De heer Kuijl zei nu, dat "Pen het recht heeft alle stukken te kennen eo in te zien. Het half miljoen gulden van de vereni- >'ng verdween tenslotte omdat de alleen- beheerder van het geld, de heer P. Visser, ermee omsprong alsof het van hem was. br werd geen verantwoording afgelegd. P. Visser antwoordt Den vermoeide heer P. Visser kwam aan jet woord, nadat hij gedurende drie uur •eze beschuldigingen had aangehoord. Hij "a' opnieuw een verslag van de werk zaamheden in 1957. Hij bestreed de op merking, dat het bestuur slechts uit twee Personen bestond. Er waren nog een drie tal heren lid van. Maar deze drie heren merkten op, dat zij eind 1956 hadden be dankt. De heer Visser had voor aanvul- "Dg moeten zorgen. Omtrent de stukken, die het goud in de „Renate" aantonen, vertelde de heer Vis ser, dat hij in zijn bezit heeft twee ver klaringen van oud opvarenden van de „Renate". Voorts is er iemand in Duits land, die nog bewijsstukken heeft. In de nieuwe buitenlandse maatschap pij had hij voordeel voor de bergingsver eniging gezien en het mislukken van de expeditie schreef hij in hoofdzaak toe aan het verdwijnen van de mast van de „Re nate", die altijd boven de zeebodem had uitgestoken. De marine had in deze con treien dieptebommen gestrooid, aldus de heer Visser. De toren kon niet meer ge bruikt worden, toen bleek, dat het schip niet onder een laag zand rustte, maar ge deeltelijk boven de zeebodem uitstak. Het financieel overzicht kwam ter spra ke en hieruit bleek, dat de vereniging geen geld meer op giro, bank of in kas heet. In 1956 werd f 23.000 „verlies" geleden, in 1957 werd „een kapitaal van f 55.000 ver bruikt" en in 1958 wordt „een vermin dering verwacht van 7.000". Alles vol gens de heer Visser. Bestuur gekozen Men vroeg zich tenslotte omstreeks zes uur af hoe men verder zou gaan. Er was een voordracht gemaakt van een negental personen en de vergadering besloot deze personen als bestuursleden te erkennen. De heer Visser vestigde er evenwel de aandacht op, dat deze vergadering niet rechtsgeldig was, omdat zij niet binnen de daarvoor in de statuten vastgestelde ter mijn was uitgeschreven. Hij betwistte het recht van de organisatoren hem als voor zitter uit zijn functie te ontheffen en deel de mede, dat hij de officier van Justitie te Haarlem had verzocht de op deze vergade ring te nemen besluiten ongeldig te ver klaren.'Niettemin werd er een nieuw be stuur gekozen, waarbij werd medegedeeld, dat, zo deze vergadering niet rechtsgeldig was, de gekozen leden als commissieleden dienden te worden beschouwd en bij. rechtsgeldigheid als bestuur. Jaarverslag Stadsbibliotheek Uit de cijfers in het jaarverslag over 1957 van de Stadsbibliotheek en Leeszaal te Haarlem, blijkt dat het aantal lezers van de stadsbibliotheek en haar filialen in dat jaar is toegenomen van 14.197 tot 15.547 en dat de studie- en tijdingzalen door 75.403 personen werden bezocht. Het totaal aan tal boeken steeg tot 174.561 banden, waar van er zich 119.898 in de hoofdbibliotheek bevinden. Door aankoop en schenking wer den 7724 aanwinsten verworven, waar ech ter tegenover stond, dat 4208 niet meer bruikbare werken verwijderd moesten worden. De verschillende instellingen be schikken over 642 dag-, week- en maand bladen. Het aantal uitleningen bedroeg ruim 404.000 (hoofdbibliotheek: 148.419 fi lialen: 256.089), dat is ruim 41.000 meer dan het voorafgaande jaar. Voor de groslijststemming van de Ka tholieke Volkspartij in Haarlem, die zon dag 30 maart zal worden gehouden, is dinsdagavond het politieke advies opge steld. Na de groslijststemming wordt de kandidatenlijst voor de gemeenteraads verkiezingen definitief samengesteld. Het advies ziet er als volgt uit: 1. J. A. Schip pers: 2. A. van de Veldt; 3. W. van Liemt jr.; 4. H. Loex-akker; 5. A. J. A. Vos; 6. mejuffrouw A. W. H. M. Bolsius; 7. drs. F. A. Vissers; 8. A. Rood; 9. Jac. van Vel- sen; 10. F. W. Knape; 11. mr. dr. A. Schreui's; 12. J. W. Adelaars; 13. P. Prins; 14. A. L. Peeters; 15. mr. J. Brons; 16. H. W. van Turnhout; 17. S. Schaper; 18. E. van Heezik; 19. C. Bakker; 20. W. F. van Straaten. Dinsdagavond omstreeks kwart voor tien kwam een familie wonend aan de Cor nelis Speelmanlaan in Haarlem na een be zoek aan een bioscoop thuis waar de heer des huizes op de bovenverdieping gerucht hoorde. Hij snelde naar buiten en riep de hulp in van zijn buui-man. De voordeur van zijn woning liet hij echter openstaan. Toen hij terugkwam was de onbekende verdwenen en in de achter het huis gelegen tuin gevlucht. De beide huurlieden togen op onderzoek uit maar werden in de tuin verrast door de onbekende man die van achter een struik tevoorschijn kwam, luid gilde, de te hulp geroepen buurman om verliep en het vervolgens op een lopen zet te in de richting van de stad. Een passe rende leraar zette de vluchteling op zijn fiets achterna en slaagde er in hem bij de Jan Haringstraat te pakken te krijgen. Daar ontfermde enkele leden van de ra dio autodienst zich over de man, een acht tienjarige leerling-machinebankwerker die toegaf via een opsteekraampje boven de keukendeur het huis aan de Cornelis Speelmanlaan te zijn binnengekomen. Juist toen b; hter een kast wilde open breken kw de bewoners thuis. De jongen is ingesiuten. Nieuws in het kort Uitloting. Obligaties van de 3 percent geldlening 1938 tot een bedrag van 311.000 en van de 4 percent geldlening 1951 tot een bedrag van 121.000 ten laste van de gemeente Haarlem op donderdag 24 april, des morgens om tien uur in het openbaar in het stadhuis. Beëdigd. De Haarlemse rechtbank heeft als advocaat en procureur beëdigd mr. H. C. R. M. van Cranenburgh, wonende Anna van Burenlaan en kantoor houden de Wilhelminastraat 5 te Haarlem. Brons. De eremedaille in brons, ver bonden aan de Orde van Oranje-Nassau, is toegekend aan de heer M. Fischer in Zwanenburg, landbouwersknecht op het landbouwbedrijf van L. Noordam. „Uitgeven". Op de vierde bijeenkomst van de lezingenserie „Haarlem, onze stad, ons werk, ons leven" die op 21 maart in het stadhuis te Haarlem gehouden zal worden zal de wethouder van Financiën, de heer W. C. Bakker, spreken over het onderwerp: „Uitgevenmaar ook ont vangen". Aan deze bijeenkomst, die uit gaat van de Haarlemse Raad voor de Jeugd wordt medewerking verleend door de poppenspelers Maaike en Rien Baart- mans. V.V.D.-byeenkomst. De Volkspartij voor Vrijheid en Democratie belegt maan dagavond 24 maart in de tuinzaal van het Concertgebouw te Haarlem een openbare vergadering. Een drietal sprekers zal op deze bijeenkomst het woord voeren, t.w. mevrouw mr. J. M. Stoffels-Van Haaften over „Het politieke heden"; ir. R. Dufour over „Taak van de Provinciale Staten in het bijzonder t.a.v. .ruimtelijke ordening" en de heer J. C. Corver over „Enkele as pecten van de werkgelegenheid in de pro vincie Nooi-dholland." Kind in Brouwersvaart. Dinsdagmid dag is de driejarige Ferdinand Docter, wo nende aan de Brouwerskade in Haarlem, bij het spelen in de Brouwersvaart geval len. Een 27-jarige P.T.T.-besteller, de heer W. Vossen eveneens wonend aan de Brou werskade, sprong het jongetje na en haalde het op het droge. Bornwaterschool. De nieuwe voor dracht van B. en W. van Bloemendaal voor de benoeming van een onderwijzer aan de Bornwaterschool (openbaar lager onder wijs) luidt als volgt: 1. E. de Boer, onder wijzer te Zaandam en wonende te Bever wijk; 2. H Ringersma te Haarlem. Ouderavond Vondelschool. Maandag avond 24 maart wordt in de Vondelschool te Aerdenhout een ouderavond gehouden. Tot kwart voor acht zal er gelegenheid zijn met de leerkrachten van gedachten te wis selen en werkstukjes van de kinderen te bekijken. In de gymnastiekzaal van" de school zal daarna vergaderd worden, ge volgd door een lezing van dr. H. Voorzan ger over: „De seksuele opvoeding van de jeugd" De ervaren schouwburgbezoeker wordt soms geconfronteerd met voorstellingen, waarvan men na anderhalve minuut al weet dat bijwonen van de rest neerkomt op tijdverlies. Dat was gisteren in de Rembrandtbioscoop weer eens het geval, waar studenten van de Vrije Universiteit in Amsterdam de cliëntèle van het Pauze theater probeerden bezig te houden met een soort cabaret, dat inderdaad even dilet tanterig verliep als het begon. Het woord cabaret is onzijdig en wordt dus niet aan geduid met een vrouwelijk persoonlijk voornaamwoord, zoals de conferencier deed die sprak over „als zij repeteert". Ik signa leer die taalfout niet om te schoolmeeste ren, maar omdat deze symptomatisch bleek te zijn: veertig minuten lang (want zelfs een kort programma duurt lang als het vervelend is) werd er een onpersoonlijke vertoning geleverd, waarin het woord van man tot man ontbrak. Studenten van verscheidene universitei ten hebben met satirische en kolderieke kleinkunst vele successen geboekt. Blijk baar inspireert dit ook tot navolging als het talent ontbreekt, zowel wat de levering van de teksten als de uitvoeringsmogelijk heden betreft. En ook in dit opzicht was het een symptomisch verschijnsel, dat de het meest op de voorgrond tredende mede werker een imitator was. Zijn nabootsin gen van geluiden en radiosprekers waren niet slecht, maar misten zowel geest als pointe. Men deed maar wat en het sloeg dan ook nergens op. De zelfspot op het gebied van de geloofspraktijken (ook bij de radio) kan men beter overlaten aan het rooms-katholieke volksdeel, dat daar een typisch genoegen in schept. Het is merk waardig overigens, dat deze studenten blijkbaar niet beseffen dat men ook voor het bevredigend vervullen van een lief hebberij moet studeren. Misschien worden hun voorzichtige, bleke en zoutloze aardig heden in eigen kring gewaardeerd? Het is bijna niet aan te nemen. Maar hoe dan ook, de prestaties waren beslist niet podiumrijp David Koning De rechtbank in Arnhem heeft dinsdag morgen de zaak van een 32-jarige Haar lemse monteur teruggewezen naar de rech- ter-commissaris voor hernieuwde behande ling. De monteur was in november van het vorige jaar, samen met een onbekend ge bleven Duitser, per auto naar Silvolde ge reden om in een fabriek aldaar in te bre ken. Het verrassende optreden van de po litie voorkwam evenwel, dat zij de fabriek van een brandkastje en een aantal banden konden beroven. De Haarlemmer werd ge arresteerd, de Duitser ontsnapte echter in het donker. De officier van Justitie eiste tegen K. (een oude klant van de Justitie) een gevan genisstraf van 10 maanden zonder aftrek. Ook B. en W. van Bloemendaal hebbe de gemeenteraad voorgesteld tot beëindi ging van de deelneming aan de gemeen schappelijke regeling betreffende de Volkskredietbank voor Haarlem en om liggende gemeenten. B. en W. delen de raad mee, dat het te kort van de bank gedekt wordt door de aangesloten gemeenten. De oorspronkelij ke begi'oting voor 1958 vermeldt een tekort van 49.150 (geraamd tekort van 1957 f 18.908). Uit de begroting blijkt dat in de totaal voor 1958 geraamde uitgaven van f 252.000 een bedrag van f 160.000 is be grepen wegens salarissen, pensioenbijdra gen en sociale lasten. Compensatie van de hogere uitgaven is niet mogelijk, aange zien de geldende tarieven de grens van het in de Geldschieterswet genoemde maximum hebben bereikt. Een en ander was voor B. en W. van Bloemendaal aan leiding er bij het bestuur van de Volks- kredictbank op aan te dringen de uitga ven en wel speciaal de post salarissen, evenredig te verminderen. Naai de me ning van het bestuur is dit echter niet mo gelijk. Nu de gemeente Velsen de gemeen schappelijke regeling heeft opgezegd, heb ben B. en W. zich andermaal over de kwestie beraden. Door deze uittreding toch zal de verhouding tussen uitgaven en ontvangsten nog ongunstiger komen te liggen, waardoor het sociaal element in gevaar dreigt te komen Als de regeling niet opgezegd wordt dan loopt zij door tot en met 31 december 1963. Een dergelijke binding achten B. en W. voorshands niet verantwoord. Als tot op zegging is besloten dan ligt het in het voornemen van B. en W. op korte termijn overleg te plegen met de gemeente Haar lem. Het voorstel van B. en W. van Bloe mendaal is aldus delen zii mee geens- ONDERTROUWD: 18 maart: F. Waas dorp en A. A. J. van Bekkum; R. Dennert en M. M. Willemse; J. A. P. G. van Eeden en J. B. van Vastenhoven; A. Steinbach en J. W. de Man; T. D. Wezelenburg en J. M. Hobbel. GEHUWD: 18 maart: G. B. Koeman en P. H. Polman; Chr. M. van Schagen en M. H. Nijpjes; H. Flokstra en G. H. Brouwer; J. A. van den Berg en D. A. de Lange; P. A. Dammerman en C. A. Kooyman; C. van den Burg en A. H. van Garderen. BEVALLEN van een zoon: 16 maart: C. Wolkers-Pijnaker; M. C. van den Berg- Muller; 17 maart: T. G. W. Kaestner-Van den Nieuwenhof; C. Spanjaart-Elfers; M. C. J. Hagen-De Korte; 18 maart: Y. de Rooij-Huisman; K. van Nugteren-Nitz; H. C. C. van Egmond-Elstgeest; G. A. Dijk- man-Comajta. BEVALLEN van een dochter: 16 maart: C. J. Dierdorp-Wiersma; 17 maart: A. Mo lendijk-Kramp; M J. Duijs-Hartog; A. Heinsen-Ackermann; 18 maart: J. G. Koot- Van Geldorp. OVERLEDEN: 16 maart: C. S. Verkes, 84 j., Rozenprieelstraat; A. A. van Ham burg-Ten Bosch, 75 j., Gen. Spoorlaan; E. van der Steur, 75 j., Barendsestraat; A. H. Kamstra-Van Os, 74 j., Pr. Steinstraat; R. J. van der Voort, 75 j., Van Oorschotstraat; 17 maart: S. van Bugnum, 82 j., Ripperda- park; N. J. Bakx, 90 j., Leidsevaart; F. Fontijne, 37 j., Slauei-hoffstx-aat. zins ingegeven door gebrek aan waarde ring voor het nuttige werk, dat de Volks kredietbank verricht, maar moet worden beschouwd als een gevolg van de drang der omstandigheden. Voor Bloemendaal is de werkzaamheid van de bank van be lang gebleken. Het aantal aanvragen om financiële hulp dat van inwoners uit de ge meente werd ontvangen bedroeg in de laatste vijf jaar respectievelijk 74, 77, 81 66 en 72. Nieuwe vragen Het lid van de Haarlemse gemeente raad mr. J. G. Bettink (V.V.D.) heeft eveneens vragen tot B. en W. van Haar lem gericht naar aanleiding van het uit treden van de gemeente Velsen uit de ge meenschappelijke 'egeling. Mr. Bettink vraagt: Wat is de oorzaak van deze op zegging en welke redenen worden opgege ven? Worden er pogingen aangewend, om Velsen van een eventueel voornemen om OD te zeggen alsnog terug te houden, en wat wordt, er gedaan, om te trachten het contract met Velsen te handhaven, dan wel te vernieuwen? Is het wellicht moge lijk, de kosten van de Volkskredietbank te beperken, andere voorwaarden te be dingen en het daardoor aantrekkelijker te maken voor de toegetreden gemeenten? Ook mr. A. Wensing (C.H.U.) heeft zich als raadslid van Haariem tot het college van B. en W. gewend met enige vragen, die luiden: Is het juist dat de Volkskredietbank door de gemeente Haarlem wordt gefinancierd met gelden waarvoor niet de gemiddelde rente van het leningsfonds doch in 1955 nog 3 pet. werd in rekening gebracht en thans reeds 6 pet.? Is het juist dat bij een uitstaand bedrag aan kredieten van totaal slechts ongeveer f 1.400.000.- een personeelsbezetting van 20 personen, waaronder een drietal kas siers zou nodig zijn, waardoor de salaris lasten inclusief sociale voorzieningen volgens de begroting 1958 circa 61 pet. van de kosten zouden belopen? Is het juist dat thans aan kredietnemers een rente van ongeveer 20 pet. wordt in re kening gebracht, dus bijna het maximum hetwelk de geldschieterswet toestaat? Is het B. en W. bekend of andere bij de gemeenschappelijke regeling betrokken gemeenten een dergelijke houding gaan aannemen? Kan het College mededelen of een min der kostbare opzet wordt mogelijk geacht? In de afgelopen nacht om half vier is een dertigjarige Groninger die met zijn auto op de Wagenweg in de richting van Heem stede reed eerst aan de linkerkant van de weg een verkeersbord omver, vervolgens ramde hij aan de andere zijde een brieven bus van de P.T.T. en tenslotte sloeg de auto, die ernstig beschadigd was, om. De bestuurder van de wagen verklaarde, dat hij door oververmoeidheid de macht over het stuur had verloren. De politie consta teerde echter, dat de Groninger alcohol ge bruikt had en ondanks het feit, dat de autobestuui'der verklaarde slechts een glas bier te hebben gedronken werd hij ingeslo ten. Zijn rijbewijs werd afgenomen en de politie legde beslag op de auto, die met een takelwagen wegesleept moest worden. Voorts heeft de politie de uit de brieven bus afkomstige p^st weer verzameld en naar het bijkantoor aan dc Baljuwslaan ge bracht. B. en W. van Haarlem stellen de ge meenteraad voor om een wachtverbod vast te stellen, geldende voor het tijdvak van 1 april tot en met 31 augustus, voor de zuidelijke weghelft van de rijbaan van het gedeelte van de Schotersingel tussen de Ostadestraat en de Jan de Braystraat in Haarlem. B. en W. zijn tot dit voorstel ge komen omdat zij van mening zijn dat de aanwezigheid van het ANWB-kantoor in het perceel Schotersingel 117 a tot gevolg heeft dat in het bijzonder tijdens de ge noemde periode aan beide zijden van de bedoelde weg, die op die plaats slechts zes meter breed is, auto's worden geparkeerd, toebehorende aan bezoekers van dat kan toor. Dit heeft bij herhaling tot gevolg ge had dat het overige verkeer niet kon passeren. Herdenking. De afdeling Haarlem en omstreken van de Nederlandse Vrouwen Elektriciteitsvereniging zal op dinsdag 15 april in restaurant Brinkmann te Haar lem feestelijk het twintigjarig bestaan van de afdeling herdenken. AMSTERDAM De KLM-verliescijfers per dag ten ge volge van de staking van de piloten hebben op de koers van de aandeleti hoegenaamd geen 'invloed gehad. Overeenkomstig de vrijwel algehele beursstemming, waren ook aandelen KLM lager dan de vorige slot- prijs. Na een opening op f 107,50, daalde de koers tot f 106,60, tegen maandag als slot- prijs f 108,—. De handel was normaal. De overige internationale fondsen ver toonden alle een zekere matheid. Amerika biedt totaal geen steun aan de Europese beurzen. De koersen uit Wallstreet kwamen lager af als gevolg van ongunstig bedrijfs nieuws en het bericht, dat de industriële produktie in de Verenigde Staten in de maand februari wederom daalde. Nee, veel optimistisch nieuws was er op het Dam rak niet voor handen. De handel krimpt hoe langer hoe meer in en de lusteloosheid neemt toe. Aandelen Kon. Olie noteerden ingevolge Wallstreet ongeveer twee gulden lager dan de slotkoers van maandag, terwijl de koers zich een gulden beneden pariteit New York stelde. De spoedorder voor de Philips Com municatie Industrie van Brussel en zestien omliggende gemeenten in België, had op de koers van de aandelen van het Philips- concern totaal geen invloed. Of het moet zijn, dat de aandelen, in een overigens lagere markt, vrijwel prijshoudend bleven. Unilever hield zich goed en veranderde niet veel vergeleken bij de vorige dag. AKU leed echter een verlies van twee pun ten, zonder dat hiervoor speciale redenen aanwezig waren. De drukte op de scheepvaartmarkt is blijkbaar achter de rug en met het af nemen van zaken ging een koersdaling voor Heze aandelengroep gepaard. Aan delen KPM hadden het meest van aanbod te lijden en verloren tegen het sluiten van de beurs op 119% ongeveer vijf pun ten. De overige waarden leden verliezen van 1 tot 3 percent. De sociale -transfermogelijkheden voor iNederlandse werknemers in Indonesië hadden totaal geen invloed op de aandelen van de cultuurmarkt. De veranderingen die zich in deze sector voordeden, hadden ten opzichte van maandag hoegenaamd niets te betekenen. Voor de staatsfondsen blijft goede belangstelling bestaan. De koersen stelden zich merendeels boven de vaste prijzen vm maandag. Aandelen Vromen Papier werden vier punten hoger bieden (143) geadviseerd op het gunstige dividendvoorstel van 10 per cent in contanten of in 6 percent obliga ties. Prolongatie 4% percent. IANP) NEW YORK Voor de derde achtereenvolgende maa was het koersverloop dalend, maar de slot prijzen waren flink boven de laagste dag waarden. Lorillard was opvallend door om zet en kracht; een blok van 10.000 aan delen van dit fonds worde 1% dollar hogei op 50 verhandeld. Uiteindelijk bedroeg de stijging 2 dollar en verscheidene andere tabakswaarden ondervonden hiervan de stimulerende invloed. De staalwaarden kwamen los van hun laagste dagwaarden waarbij Lukens zelfs meer dan een dollar steeg. U.S Steel kwam eveneens van verlies op een kleine winst De autowaarden waren vast. de metaal- waarden gemengd. De spoorwegfondsen fluctueerden binnen smalle marges: en kele fondsen sloten met winst. Tegen slui tingstijd kwamen ook enkele olies boven hun vorige slotkoersen. Het industriegemiddelde kwam van 448,23 op 447.38; dat voor spoorwegen van 104,73 op 104,15 en dat voor openbar? nutsbedrijven van 73.15 op 73.05. Van de 1.144 verhandelde fondsen sloten er 294 hoger en 592 lager. De omzet bedroeg 2.070.000 aandelen tegen 2.130.000 de vo rige dag. (UP). Slotkoers Heden gisteren 13.45 uur 3-3%% Nederl. '47 89% 90% 3% Nedl. 1962/64 91l4/ie 92% A. K. U 153% 155 Calvé Delft 296 296 Van Gelder Zonen 180 181 K. N Hoogovens 288 287 Nederl Ford 166 166 N Kabelfabriek 221 222 "*ew Philins Gloeil 261 261 Pref PhilipsGloeil 153% 153% Unilever 330% 331 Wilton Fevenoord 200 203 Dordtsche Petrol 635 638 Kon. Petroleum 152,40 153,40 Billiton 174 174 A'dam Rubber 49 49% K. L. M 106,70 106, Holl. Am er. Lijn 130 130 K. N. S. M 124% 124% V. Scheepv. Unie 118% 119 v. Nievelt Goudr. 147 147 Phs. v. Ommeren 199% 199% H. V. A 87% 88% Verg. Deli Mij en 64 64 Amsterd. Bank 197% 197% Nat. Handelsbank 77 77 Ned. Handel Mij 150 150 Rotterd. Bank 167% 167% Twentsche Bank 153 153 Anaconda Copper 46 45% Rethlehem Steel.. 39 39 U.S. Steel 59 59 Generaal Motors.. 34®/is 34% Shell Union 673% 66% 22% 22% Op de vrijdag en zaterdag gehouden Floralia-tentoonstelling in „Treslong" in Hillegom is een herkenningswedstrijd voor hyacinten gehouden. Deze had als resultaat, dat de heer W. Lemmers, Ka naalstraat 266 in Lisse de wisselbeker won. De zilveren medaille werd uitgereikt aan de heer J. Blokker, Lindestraat 3 in Hillegom en de bronzen medaille aan de heer J. van Steyn, Beeklaan 110, eveneens in Hillegom. Aagtedijk, 18 175 m. z.z.o. Madras n. Colombo. Aagtekerk, 19 te Suez. Aalsdijk, 19 te Boston v. Halifax. Abida, 18 v. Rotterdam (op proeftocht). Agamemnon, 18 te Amsterdam. Albireo, 19 v. Karachi n. Aden. Aldabi, 19 te Rotterdam. Algol, 18 te Rotterdam. Alhena. 18 v. Bahia n. Las Palmas. Alioth, 18 te Rio de Janeiro. Alkaid, 20 te Antwerpen verwacht. Almdiik. 18 te Rotterdam. Almkerk, 18 175 m. z.w. Lissabon n. Las Palmas. Alphard. 19 te Santos verwacht v. Montevideo. Aludra. 18 te Bremen verwacht. Amerskerk. 18 te Hamburg v. Bremen. Ampenan, 18 te Kaapstad verw. v. Las Palmas. Amstelbrug, 18 v. Karachi n. Bombay. Amstelland, 18 dw. Cherbourg n. Amsterdam. Amstelsluis, 18 166 m. n.n.w. Muscat n. Rangoon. Amstelstad, 18 70 m. z. Kp. Misi n. Port Said. Amstelvart, 19 te Genua. Angolakust, 18 v. Takoradl. 19 te Abidjan. Antonia. 18 dw. eil. Buton n. Pladju. Appingedijk, 18 te Los Angeles verwacht. Arcndsdijk, 18 te Lake Charles verwacht. Argos. 18 v. Piraeus n. Tel Aviv. Artemis. 19 te Houston. Attis. 19 te Willemstad. Balong, 21 te Aden verwacht. Batjan. 18 270 m. w. Kreta n. Beyrouth. Bengalen. 18 260 m. z.o. Suez n. Port Said. Bengkalis. 19 te Tandjong Priok v. Semarang. Beninkust, 18 v. Freetown n. Dakar. Bonita, 18 te New York verwacht v. Quayaquil. Breda, 19 te Puerto Ordaz. Calt. Arnhem. 18 285 m. n. Minicoy n. Rastanura. Caltex Delft. 18 83 m. o. Malta n. Pernis. Caltex Leiden, 18 35 m. o. Gallitons n. Stockholm. Caltex Nederland, pass. 18 eil. Masira n. Bahrein. Caltex Pernis. 18 70 m. n. Kp. Roca n. Sidon. Caltex The Hague, 18 335 m. z.w. Padang n. Aden. Camerounkust, pass. 18 Finisterre n. Le Havre. Carrillo, 18 te Tela verwacht. Cartago, 18 v. Mobile n. Pto. Barrios. Casamance, 18 100 m. w.n.w. Lissabon n. Dakar. Castor. 19 v. Amsterdam n. West-Indië. Charis, 19 te Curacao. Cistula, 18 v. Singapore n. Melbourne. Congokust, 18 te Hamburg verwacht. Coryda. 18 150 m. w. Thhursday Isl. n. Singapore. Daphnis, 18 te Port Au Prince. Delft, 18 te Amsterdam. Delfland, 18 v. Bremen n. Amsterdam. Duivendijk, 18 te Newport Mon. Elizabeth B. 18 420 m. n.o. Bermuda n. Dordrecht. Ena, 18 v. Punta cardon te Curacao. Eos, pass. 18 Finisterre n. Tunis. Etrema, 18 te Beyrouth. Fravizo, 18 te Teneriffe. Ghanakust. 17 v. Monrovia n. Abidjan. Giessenkerk, 19 te Sydney. Gordias, 19 te Kingston. Gravelnad. 18 te Amsterdam. Grootekerk, 18 te Antwerpen v. IJmuiden. Hector, 19 te Piraeus. Heemskerk, 19 te Penang. Helena, 18 v. Amsterdam n. Bremen. Helicon, 18 te Guanta verwacht. Hydra, 18 180 m. n.w. Finisterre n. Guanta. Isis, 18 v. Curacao n. Aruba. Japara KRL, 20 te Houston verwacht. Jason, 18 te Barbados verwacht. Java, 18 v. Le Havre n. Amsterdam. Johan v. Oldenbarnevelt, 24 te Amsterdam verw. Kabylia, 18 180 m. w. Str. Ormoes n. Landsend. Katelysia. 19 te Curacao. Kinderdijk. 18 10 m. z. Wight n. Antwerpen. Koningswaard. 18 70 m. z.w. Ouess. n. Hamburg. Krebsia, 18 10 m. z.o. Startpoint n. Stanlow. Kylix, 18 v. Stockholm n. Rotterdam. Laiirenskerk, 18 v. Genua n. Port Said. Lekhaven, 13 te Pto. Alegre verw. v. Rio Grande. Lemaire, 18 100 m. o.z.o. Shanghai n. Tientsin. Leopoldskerk, 18 v. Rotterdam, 19 te Antwerpen. Leto, pass 18 Ouessant n. IJmuiden. Leuvekerk, pass. 18 Oussant n. Marseille. Liberty Bell, 18 te Mena verwacht. Limburg, 19 te Marseille. Lissekerk, 18 70 m. z.w. Aden n. Dubai. Louis Lantz, 18 te Monrovia. Lulterkerk, 19 v. Abadan n. Karachi. Maetsuycker. 19 te Fremantle verwacht. ':t Mapia, 18 80 m- z.w. Kreta n. Port Said. Maron, 18 te Amsterdam. Mataram, 18 v. Rotterdam n. Hamburg. Meerkerk, 17 v. Amsterdam n. Hamburg. Modjokerto, pass. 18 Burlings n. Port Said. Moordrecht. 18 110 m. o.n.o. Rastanura n. L'end. Muiderkerk. 18 v. Rotterdam n. Hamburg. Mylady, pass. 18 Finisterre, 22 te Hamburg verw. Naess Lion, 19 te Suez. N'ias, 19 te Hongkong. Nieuw Amsterdam, 19 te Port Au Prince. Oberon, 18 v Ponce n. Antwerpen. Oldekerk, 17 v. Amsterdam n. Hamburg. Omala, 18 v Recife n. Vitoria. Ootmarsum, 17 v. Jacksonville n. Le Havre. Oranje, 20 te Belawan verwacht. Oranjefontein, 18 v. Amsterdam n. Bremen. Oranje Nassau. 18 te Trinidad. Oranjestad, 21 te Amsterdam verwacht. Osiris. 18 te Amsterdam. Overijsel. 19 te Manilla. Pendrecht, 19 te Casablanca. Prins Alexander. 18 te Famagusta verwacht. Pr. Joh. Willem Friso. 18 70 m. n. Oran n. Antw. Prins Willem III, 18 te Londen verw. v. Le Havre. Prins Willem V, 18 te Casablanca. Radja, 18 310 m. w. Sabang n. Penang. Reyniersz, 18 v. Singapore n. Akyab. Ridderkerk, 18 250 m. n.w. Perim n. Port Said. Rita. 21 te Pladju verwacht. Rondo, 18 70 m. w.n.w. Penang n. Colombo. Schie, 18 te Algeciras v. Tunis. Sibajak, 18 v. Melbourne n. Surabaja. Siberout, 18 v. Bangkok n. Singapore. Singkep. 18 310 m. o. Ceylon n. Singapore. Sliedrecht, 19 te Portsmouth. Soestdiik, 18 v. Rotterdam n. Hamburg. Solon, 18 te Tampa verwacht v. Las Piedras. Sommelsdijk, 18 te Norfolk verwacht. Stad Alkmaar, 19 te Melilla. Stad Leiden, 18 70 m. n. Texel n. Narvik. Stad Vlaard., 18 90 m. n.w. Robjerg n. Emden. Stanvac Lirik, 19 te Sungeigerong verwacht. Statendam, 18 v. Manilla n. Hongkong. Steven, 18 v. Rotterdam n. Londen. Straat Cook. 22 te Adelaide verwacht. Str. Mozambique. 18 v. Singap. n. Pt. Swett.ham. Strat Singapore, 18 te Durban verwacht. Straat Torres, 18 in Straat Malakka n. Singapore. Tabian, 18 te Bona. Tankhaven II, 18 270 m. w.z.w. Miri n. Ttj. Uban. Tara, 18 140 m. z.w. Ouessant n. Antwerpen. Tarakan. 18 v. Antwerpen n. Londen. Telamon, 18 te New York. Ternate. 18 100 m. n.w. Straat Soenda n. Aden. Titus. 18 v. Puerto Barrios, 19 te Belize. Tjitjalengka, 19 te Montevideo. Tjitjalengka, 18 te Rio Grande do Sul verwacht. Themis, 18 v. La Guaira n. Puerto Cabello. Tomori, 18 v. Tandj. Pandan n. Tandjong Priok. Trompenberg, 18 v. Antwerpen n. Bremen. Utrecht. 18 80 m. w.n.w. Sabang n. Colombo. Van Linschoten, 18 v. Bremen n. Kaapstad. Van Noort, 20 te Albany verwacht. Vivipara, 19 v. Rotterdamm n. Mena Al Ahmadi. W. Alton Jones, 18 400 m. o.n.o. Zanzibar naar Philadelphia. Waterland, 18 te Montevideo. Westland, 17 190 m. n.n.o. Fernando Noronha naar Westertoren, 18 120 m. z. Kaap Finisterre naar Thameshaven. Wieldrecht, 19 v. Dakar n. Mena Al Ahmadi. Willem Ruys. 19 te Southampton. Willemstad, 18 v. Port of Spain n. Paramaribo. Wonogiri, 18 te Bombay. Wonosari, 18 v. Djibouti n. Assab. Zaankerk, 19 te Kobe verwacht. KLEINE VAART Appingedam. 18 dw. Anvers n. Antwerpen. Ardeas, 18 20 m. van Kp. Palos n. Oran. Bab T, 17 v. Partington n. Sete. Bloemgracht. 18 v. Scheveningen n. Helsinki. Boreas, 18 30 m. z.w. Finisterre n. Gibraltar. Elsa, 17 v. Barcelona n. Aberdeen. Flevo, 18 30 m. z.o. Wight n. Amsterdam. Ilias, 17 v. Hamburg n. Kopenhagen. Lucas Bols II, 19 te Amsterdam verwacht. Manto, 18 te Amsterdam. Midas, 18 te Sandettie n. Amsterdam. Notos, 16 te Gothenburg. Ponza, 18 te Smithknoll n. Rotterdam. Prinsengracht, 18 v. Bordeaux n. Fedalah. Schippersgracht, 18 te Londen. Strabo, 18 100 m. w. Tunis n. Algiers. Thaletas, 18 Ouessant gepass. n. Rotterdam. SLEEPVAART Blankenburg, 19 40 m. w. Kp. St. Vine. n. Lagos. Cycloop, 18 133 m. n.o Kuria Muria n. B. Shapur. Gele Zee, 19 Dublin gepass. n. Belfast. Loire, 17 650 m. z.o. Suez n. Conakry. Maas. 18 te Hoek van Holland. Nestor, 17 v. Schulau n. Hoek van Holland. Noordzee, 19 Oporto gepass. n. Savona. Oceaan, 19 50 m. n.o. Martinique n. Pto. Cabello. Oostzee, 19 270 m. nrn.o. Fortaleza n. N. Palmira. Poolzee, 19 v. Rotterdam n. Southampton. Rode Zee, 17 410 m. z.o. Bermuda's n. Ravenna. Thames. 18 te Rotterdam. Titan, 14 te Trinidad. Tyne, 17 80 m. n.w. Djeddah n. Tandjong Priok. Witte Zee, 17 te Teneriffe. Zeeland, 17 230 m. z.z.w. Fayal n. Maracaibo.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 7