Horen en zien School-van-de-toekomst op Utrechtse Voor jaarsbeurs BUMBEL EN DE WENSHOORN MARCHWOOD Agenda voor Haarlem Dick de Reus was solist bij het laatste D-concert aankondigingen en nabeschouwingen Zonneklok" loopt op dag- of kunstlicht NAAIMACHINES Lak 't «elf met NED0-MEX Transparante klenrlak Kort en bondig WOENSDAG 19 MAART 1958 Engelse Cavalcanti Ja, nee - en daartussenin Prijsvraag voor kinderen 6S.000.000 PHILIPS RADIO - TELEVISIE H.3. MAERTENS N.V. De radio geeft donderdag T elevisieprogramma Typisch Finse advertentie: berenring aangeboden Russische ontdekking: Narcose zou ontstaan van trombose bevorderen Drie jaar wegens inbraak Product van Ceta-Bever Kamerlid stelt vragen over raketproef van Haarlemmer ONS VERVOLGVERHAAL DOOR IRIS BROMIGE De televisiekijkers kregen dinsdagavond gelegenheid de film te zien, die Cavalcanti van een der geesteskinderen van Charles Dickens heeft gemaakt: „Nicholas Nickle- by". Cavalcanti, documentarist pur sang en met „En rade" een der voormannen van de avant-garde, vervaardigde deze film in 1947, in zijn Engelse'tijd. Van 1930 af reeds in Engeland, onder patronage van John Grierson zijn talenten ontplooiend met de vervaardiging van vele documentaires, was hij zich na de oorlog gaan toeleggen op de speelfilm. „Nicholas Nickleby" vormde er het resultaat van, niet zo bekend overigens als de film „Dead of night" waarvan Ca valcanti het gedeelte met de bezeten buik spreker voor zijn rekening nam. Toch was het geen slechte t.v.-introductie, deze Dickens-verfilming, van Cavalcanti's bij zondere begaafdheid. De Engelsen zelf waren er het meest verbaasd over hoe een buitenlander zo in hun aard en karakte ristieke hoedanigheden kon doordringen. Engelsman met de Engelsmannen Aan de hoofdfilm ging in de serie „Klei ne steden van Europa" merkwaardig ge noeg een Amerikaanse bijdrage vooraf, handelend over Anamosa, in de staat Iowa, de moeite van het zien wel waard. Beeldschermer Het Italiaanse r.k.-filmcentrum, dat de rooms-katholieken in Italië richtlijnen geeft ten aanzien van films, heeft bekendge maakt, dat er van de 493 nieuwe films, die vorig jaar in Italië zijn vertoond, slechts vierenzestig geschikt waren voor alle leef tijden. Negentig rolprenten werden totaal ongeschikt geacht, honderdvijfenzeventig werden alleen toegankelijk geacht voor volwassenen en honderdvierenzestig wer den „met morele reserves" geschikt geacht voor volwassenen. Het Nationale Instituut voor Radio-Om roep in België en de Nederlandse Radio Unie schrijven dit jaar een wedstrijd uit, waarbij kinderen wordt gevraagd een luisterspel te schrijven. Er worden prijzen uitgeloofd van duizend, vijfhonderd en tweehonderdvijftig gulden. Tot juli kan worden ingezonden. De uitslag zal om streeks half oktober worden bekend ge maakt, nadat de manuscripten zijn beoor deeld door een jury, bestaande uit mevr. Annie M. G. Schmidt, voorzitster, Marcel Coole, Frans Roggen, Frits van Tichelen, mejuffrouw Leni Verstegen, Wim Paauw en Arie van Nierop. Over de hele wereld zijn meer dan acht enzestig miljoen televisietoestellen in ge bruik, aldus blijkt uit een publikatie van de Amerikaanse „Television Digest". Regelmatig worden uitzendingen ver zorgd door 1.087 stations, waarvan 529 in de Verenigde Staten en 31 van het Ameri kaanse leger. In de communistische lan den zijn 73 stations en 2.870.000 ontvangers in gebruik, waarvan 56 en 2.500.000 in de Sovjet-Unie. In dit land zijn 30 stations in aanbouw. Het aantal landen met tele visie steeg, ten opzichte van einde 1956, tot eind 1957 van 7 tot 50. Meer dan twee derde van het aantal ontvangers, 47 van de 68 miljoen, zijn in de Verenigde Staten geregistreerd. ADVERTENTIE Nassaustraat 5 - Haarlem - Tel. 15220 HILVERSUM I 402 M. 7.00 AVRO. 7.50 VPRO. 8.00—24.00 AVRO. AVRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Gymnastiek. 7.20 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nieuws. 8.15 Cram. 0.00 Gymn. voor de vrouw. 9.10 De groen teman. 9 15 Gram. 9.25 Waterst. 9.40 Morgenwij ding. 10.00 Gram. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Kookpraatje. 11.15 Kamerork. en solist. 12.00 Or gel en zang. 12.30 Land- en tuinbouwmeded. 12.33 Pianospel. 12.50 Uit het bedrijfsleven, caus. 13.00 Nieuws. 13.15 Meded. of gram. 13.20 Lichte muz. 13.55 Beursber. 14.00 Blokfluit en clavecimbel. 14.30 Voor de huisvrouw. 15.00 Cabaret. 15.30 Gram. 16.00 Van vier tot vijf. 17.00 Voor de jeugd. 17.45 Lichte muz. 18.00 Nieuws. 18.15 Dansmuziek. 18.45 Sportproblemon. 18.55 Gesproken brief uit Lon den. 19.00 Voor de kleuters. 19.05 Wie opent de kluis? 20.00 Nieuws. 20 05 Radiophilharm. orkest en soliste. 21.25 Moord en parfum.., hoorsp. 21.55 Cram. 22.40 Act. 22.50 Sportact. 23.00 Nieuws. 23.15 Beursber. v. New York. 23.16 Act. of gram. 23.25- 24.00 Discotaria. HILVERSUM II 298 M. 7.00 KRO. 10.00 NCRV. 11.00 KRO. 14.00—24.00 NCRV. KRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Gram. 7.45 Morgengebed B50 Voor de vrouw. 9.40 Schoolradio. NCRV: 10.00 en liturg, kal. 8.00 Nieuws en weerber. 8.15 Gram. Cram. 10.30 Morgendienst. KRO: 11.00 Voor de zieken. 11.45 Omr.koor. 12.00 Middagklok - nood klok. 12.03 Gram. 12.25 Wij van het land. 12.35 Land- en tuinb.meded. 12.38 Gram. 12.50 Voordr. 13.00 Nieuws en Kath. nieuws. 13.20 Piano, viool en bariton. NCRV: 14.00 Promenade ork. en sol. 14.45 Voor de vrouwen. 15.15 Zang en piano. 15.45 Gram. 16.00 Bijbellezing. 16.30 Pianorecital. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Gram. 17.40 Beursber. 17.45 Lichte muz. 18.10 Kamermuziek. 18.30 Gram. 19.00 Nieuws en weerbericht. 19.10 Op de man af. 19.15 Cram. 19.20 Sociaal perspectief, caus. 19.30 Lichte muz. 19.50 C.H.U., pol. causerie. 20.00 Radiokrant. 20.20 Gevar. progr. 21.45 Gram. 22.00 Tijdschrif tenkroniek. 22.10 Kerkorgclconc. 22.40 Gram. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws. 23.15 Sportuitsl. 23 20—24.00 Gram. BRUSSEL 324 M. 12.00 Amus.muz. 12.30 Weerbericht. 12.34 Gram. IQjn 12.55 Koersen). 13.00 Nieuws. 13.15 Orgelspel. 4.00 Engelse les. 14.15 Gram. 14.30 Franse les. 14.45 Zang. 15.00 Schoolradio. 15.30 Gram. 15.45 Duitse les. (Om 16.00 Koersen). 16.02 Clavecim- oeirecital. 16.45 Gram. 17.00 Nieuws. 17.15 Voor de kinderen. 18.15 Gram. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Gram. 19.50 Pol. caus. 20.00 Gram. 20.10 Brabantse kroniek. 20.40 Verzoekprogr. 21.30 Litterair progr. 22.00 Nieuws. 22.15 Intern. Radio- Lniversiteit. 22.30 Koorzang. 22.55—23.00 Nieuws. VOOR DONDERDAG NTS: 20.00 Journ. en weeroverz. AVRO: 20.15 N'ortpanorama. 20.35 La Perichole, opera. 21.55— -2.25 Problemenrubriek. ADVERTENTIE VERHUUR zonder chauffeur Thans extra voordelig wintertarief. A. R. M. - Houtplein 21 - Tel. 10338 (Van een onzer redacteuren) Een nieuwe concentratie van exposan ten op de Utrechtse Voor jaar sbeurs is die van die groep schoolinrichting en leer middelen, die in hal Q op het Croeselaan- terrein is samengebracht. De huisvesting in deze sombere, raamloze hal is verre van ideaal, maar de groep zelf heeft zeer veel interessants aan te bieden. Men vindt er onder meer een compleet inge richte modelschool met een kleuterklas, een gecombineerd speel- en werklokaal een lagere schoolklasse en een natuurkun- de-practicum voor het v.h.m.o., waarin alle materiële wensen en verlangens van de onderwijs vernieuwers gerealiseerd zijn, tot en met een eigen schoolomroep toe. De schoolmeubelen en verdere outil lage de klasse- en vaklokalen zijn hel laatste woord op dit gebied. In het natuur - kundelokaal bijvoorbeeld heeft iedere bank zijn eigen water-, gas- en elektrici teitsaansluitingen, zodat elke leerling op zijn eigen tafeltje de proeven van de le raar herhalen kan. Geen wonder, dat deze school-der-toekomst reeds op de eerste beursdag grote belangstelling trok: er werden onder meer diverse likkebaarden de wethouders van onderwijs gesigna leerd. Schrijvende projector Een handig nieuwtje in deze afdeling is de z.g. „schrijvende projector" die de do cent in staat stelt, „op afstand" op het bord te schrijven, terwijl hij rustig aan zijn tafel gezeten is. Een episkoop met len zen en spiegels projecteert het geschreve ne namelijk direct op het klassebord, zo dat de leraar zijn pupillen geen ogenblik de rug hoeft toe te keren, met alle mogelij ke gevolgen. Voor scholen met godsdienstonderricht is er een complete „Bijbel in beeld": 24 kleurenfilmstroken naar tekeningen van bekende kunstenaars, waarin 36.000 uren tekenwerk verdisconteerd zijn. Het resul taat lijkt ons esthetisch en cultuurhisto risch alleszins verantwoord. IV onderklok De „huishoudelijke" jaarbeurs, als van ouds in het Vredenburgcomplex geconcen treerd, brengt dit keer weinig belangrijk nieuws, maar wel enkele kleine noviteiten, waarvan in de eerste plaats een Ameri kaanse pendule genoemd moet worden, die men niet hoeft op te winden of op het lichtnet aan te sluiten. Zij put haar ener gie namelijk uitsluitend uit een paar inge bouwde siliciumelementen die zonlicht of kunstlicht in zwakke electrische stroom pjes kunnen omzetten. Deze stroomstoot- jes worden verzameld in een kleine accu, die op zijn beurt het uurwerk bekrachtigt. Een uur blootstelling aan zon- of lamp licht verschaft deze wonderklok al vol doende energie om een maand onafgebro ken te blijven lopen. In afmetingen en vormgeving onderscheidt zij zich nauwe lijks yan een gewone moderne huiskamer- klok; wel echter in prijs: ge zult er bij de detaillist ongeveer achttienhonderd gul den voor moeten neertellen! In de stand van een vermaarde Zwitser se horloge-industrie is trouwens een uur werk te zien, dat nog veel duurder is, een damesarmbandhorloge, bezet met briljan ten, dat zesentwintig mille moet opbren gen. Bij ons in het bestedingsbeperkte Europa is geen markt voor dergelijke kost baarheden, maar in Amerika schijnen ze grif verkocht te worden. Koelt as Een veelbelovende Nederlandse pri meur is een plastic koeltas ter vervan ging van de zo breekbare thermosfles. Zij ziet eruit als een gecapitonneerde weekendtas, is dubbelwandig en gevoerd met warmte isolerende kunstvezels. Men kan er tien tot twaalf flesjes bier of limo nade in vervoeren, tezamen met schilfers of blokjes ijs. Zelfs in de felle zon, zo be weert de fabrikant, duurt het dan al acht uur voordat de ijsblokjes in de tas wegge smolten zijn: een ideaal artikel .voor pic nickers en strandbezoekers. De speelgoedafdeling biedt weinig ver rassingen, uitgezonderd een nieuw sys teem constructiebouwdozen met stevige houten elementen. Simpel maar „doeltref fend" is het plastic serpentinepistool dat een firma in schertsartikelen ons toonde als een bijdrage tot een meer „gericht" feestvermaak: men schijnt er mede-feest gangers tot op tien meter afstand mee te kunnen treffen. Helaas liep carnaval 1958 reeds ten einde, toen de produktie van dit „lolpistool" op gang begon te komen. Enkele andere nieuwigheden, in vogel vlucht genoteerd zijn: een anti-zonne- brandstift voor neus en lippen, die verant woordelijk gesteld wordt voor het welsla gen van een Oostenrijkse Himalaya-expe- ditie, plastic rolschaatsen (een derde goed koper dan stalen), decoratief relieftriplex uit Canada voor wandbetimmeringen, een anti-roofovervalkluis voor benzinestations (van Haarlems fabrikaat), een drijvend luchtbed-met-kijkgat voor sportharpoe- niers, een teakhouten eetservies, polshor loges met braillecijfers voor blinden en een collectie kunstbloemen met interne verlichting voor de zeer geavanceerde smaken. Wat de algemene aspecten van deze voorjaarsbeurs betreft, deze zagen er gis teren, aan het einde van de eerste beurs- dag, beslist hoopgevend uit. In diverse af delingen waren reeds omvangrijke orders geboekt, vooral van buitenlandse inkopers, waaronder de Duitsers als vanouds weer het belangrijkste contingent vormden. Maar ook het aanbod van de buitenland se industrieën is ditmaal groter en geva rieerder dan ooit, terwijl de prijzen over het algemeen zeer scherp gecalculeerd zijn. De consequenties daarvan voor onze eigenindustrie hopen wij in een volgend artikel te bezien. ADVERTENTIE Alle merken, dus ruime keuze ENGEL, Gr. Houtstr. 181, Tel. 14444 HELSINSKI (UP) Als een ervaren ja ger ergens in dc winterse wouden van Fin land een klein gat in het sneeuwdek ziet, weet hij dat het naar de winterslaapplaats van con beer leidt. De beer wacht slapend het eind van de winter af in een grot die bedekt is met takken en een dikke sneeuw laag en die een klein gat heeft voor lucht toevoer. Als de jager slim is, markeert hij de plek met een touw en vlaggetjes en gaat hij naar de stad om zijn vondst aan de hoogste bieder te verkopen. Een gemar keerde slaapplaats, met "een beer er in, wordt een berenring genoemd. Menig boer in Finland heeft op die manier een aardig centje bijverdiend. In de lente is de berenjacht geliefd bij jagers op groot wild. Het is een dure sport. Dit voorjaar is de gangbare prijs voor een berenring t-en vierduizend gulden. Berenringen worden geadverteerd en in Helsinki brengen tussenpersonen de transactie tot jAand. D'aar beren steeds schaarser worden, kan de verkoper een hoge prijs vragen. Tot heden zijn slechts twee berenringen bekend en beide zijn gekocht door buiten landers: een Belg en een Amerikaan. Het verluidt dat sommige buitenlandse gega digden zesduizend gulden bieden voor ge val nog berenringen gevonden worden. De Russische biochemicus prof. Boris Koedriasjof, die verbonden is aan de Mos- kouse universiteit, heeft bij mensen en dieren een fysiologisch en natuurlijk be schermingssysteem tegen het klonteren van bloed ontdekt. De hoogleraar heeft tevens geconstateerd, dat dit systeem door een narcose wordt uitgeschakeld, waardoor vaak na operaties trombose optreedt. (Tass) LONDEN (Reuter) Dinsdag is de 23- jarige Clive Cooper veroordeeld tot drie jaar gevangenisstraf wegens inbraak met geweldpleging op 1 november van het vorige jaar in de Indonesische ambassade te Londen. Cooper, die schuld bekende, was met enige vrienden de Indonesische ambassade binnengedrongen, waar zij, nadat zij de nachtwaker overrompeld hadden, probeer den de kluis op te blazen. Kapitein Molla keek eerst nog erg bedenkelijk. „Jaja", mompelde hij. „Dat beloven ze nou wel, maar of ze hun woord zullen houden „Ik geloof het zeker, kapitein", zei Bumbel. „Ik heb nu wel vertrouwen in onze mannen, nu ze zo'n harde les hebben gehad!" „Ik hoop het", zei de kapitein. „Nu zullen we maar vertrekken?" En op zijn bevel klommen de mannen in de masten, om de zeilen uit te zetten 135—136 ADVERTENTIE Voor het laatste dinsdagavondconcert van dit seizoen was Herman Krebbers als medewerkend solist aangekondigd. Hij zou het Vioolconcert van Beethoven spelen. Wegens ziekte moest hij echter verstek laten gaan. Dus moest de directie van het Noordhollands Philharmonisch Orkest op korte termijn een waardige vervanger zoeken. Gelukkig vond men Dick de Reus. de concertmeester van het Utrechts Ste delijk Orkest, bereid het programma van zijn collega van het Residentie-Orkest over te nemen. En zo kregen wij deze Hollandse meesterviolist eindelijk weer eens in de Haarlemse Concertzaal te horen. Aan zijn medewerking dankten wij deze avond een zeer geconcentreerde, glas- zuivere en innerlijk bewogen vertolking van het „Concert der concerten". Opval lend was de rustige beheersing, waarmee Dick de Reus het in-muzikale virtuozen- stuk interpreteerde en er de gave schoon heid en innige confidenties van tot een doorleefde openbaring maakte. En dat alles zonder uiterlijk vertoon of zonder het klankgemiddelde van zijn instrument geweld aan te doen. Henri Arends liet het orkest in dezelfde sfeer van rustig gebalde kracht zijn aandeel vervullen, zodat wij Beethovens meesterlijke compositie in al haar klassieke gaafheid en noblesse mochten beluisteren. Arends had de avond laten openen met de „Tragische Ouverture" van Henk Ba- dings, die in jaren niet meer op de Haar lemse orkestprogramma's voorkwam. Het is een van zijn eerste composities voor orkest, dus uit de tijd dat tragische accen ten in het werk van Badings lang geen zeldzaamheid waren. Maar die donkere dreiging kreeg ook steeds haar contras terend lyrisch alternatief, dat de compo nist kenmerkte als een gezonde melodist. Zo ook hier in deze ouverture tot. een treurspel, waarin licht en schaduw zinrijk afwisselen en elkaar in evenwich* houden. Vormtechnisch is het een merkwaardig stuk, mede omdat oude stijlelementen er ">ri?WTlE /rtMd/tt /ratte/.... 'n ontvangst die beter is n uitgave die lager ligt één woord niet in versmaad worden. Maar wat het tot een echte „Badings" maakt, is de har monische conceptie, die het karakter van het stuk bepaalt. Het was mij een interes sante ervaring dit stuk na jaren weer eens te horen en daarbij de indruk te onder gaan, dat het aan suggestieve kracht nog niets heeft ingeboet. Van de uitvoering mocht trouwens getuigd worden, dat zij buitengewoon overtuigend was. Na Beethoven en Badings was deze avond Brahms aan de beurt. Het B-B-B- programma werd met de Eerste Symfonie van deze laatste besloten. Evenmin ;ls met Beethoven zijn wij deze winter over voed geworden met Brahms, met het ge lukkige gevolg dat de vertrouwde sfeer hunner muziek nu een aangename tracta- tie werd. Arends en het orkest waren trouwens prachtig in vorm. Dc interpre tatie was een schitterend besluit van de D-serie en werd terecht door het publiek geestdriftig toegejuicht, wat niet minder het geval was met de schitterende presta tie van Dick de Reus met het Concert van Beethoven. Jos. de Klerk Het Tweede-Kamerlid de heer Visch (K.V.P.) heeft aan de minister van Oorlog de volgende vragen gesteld: „Is het juist, dat op 12 maart met toestemming van de regering aan het Noordzeestrand nabij Petten door e_en particulier (uit Haarlem) 'een zogenaamde raketproef is genomen, waarbij 'n 15-jarige jongen werd gewond? Kan de minister mededelen of deze proef enige praktische waarde had en, zo ja, welke? Is tevoren deze zogenaamde raket deskundig onderzocht en zijn de voorge schreven veiligheidsmaatregelen getroffen, welke voor het nemen van proeven met explosieve stoffen voorgeschreven zijn? Welke waren de veiligheidsmaatregelen in het onderhavige geval? Is het juist, dat aan de officier, die belast was met de veiligheid, slechts een adviserende taak was opgedragen bij de uitvoering? Is de bewindsman niet van oordeel, dat op zeer onverantwoordelijke wijze is gespeeld met het leven der omstanders, door een parti culier toestemming te verlenen de ontste king der explosieve stoffen te verrichten? Is de minister bereid er in den vervolge streng op te doen toezien, dergelijke proef nemingen uitsluitend in handen te leggen van deskundigen, die gewend zijn met explosieve stoffen om te gaan?" Pauselijke onderscheiding. De Paus heeft de heer Aug. Vehmeyer, directeur van een warenhuis in 's-Hertogenbosch, benoemd tot ridder in de Orde van Gre- gorius de Grote wegens zijn verdiensten op sociaal en charitatief terrein. „De directie beslist, dat dit of dat nieuwtje op die en die datum vrij gegeven kan worden en.als er mensen zijn, die er van te voren de lucht van krij gen, kun je bezwaarlijk het systeem daar een verwijt van maken", zei Celia. „Hoe denkt de oude heer er over?", vroeg Bill, ter wijl hij zijn stem liet dalen. „Of mag ik dat niet vragen?" Zij wist, dat zij Bill vertrouwen kon, maar daar het moeilijk was om zo te praten, dat hun tafelgenoten het niet zouden horen, glimlachte zij alleen maar en zei vagelijk: „Oh, Paps denkt, dat het tijd werd, dat hij zich terugtrok. Hij meent, dat voor deze baan nu een jongere man nodig is". .,We zullen blij mogen zijn, als we iemand krijgen, die maar half zo goed is, als hij. Ben je al aan Deverel voorgesteld?" „Neen". „De chef bracht hem de laboratoria langs vanmor gen en stelde hem aan ons voor". „Wat denk je van hem?" „Hij is zeker geen dwaas", zei Bill langzaam. „Aan die ogen van hem ontgaat niet veel, wil ik wedden. Als je het mij vraagt, dan zullen we op onze tellen moeten passen". „Heb jij het idee, dat het hier een slappe boel ge worden is, Bill? Neen, trac! dit nu niet te ontwijken, omdat het Paps betreft. Zeg eens, wat je werkelijk denkt". „Nou, ik heb groot respect voor je vader, Celia dat weet je wel maar in de laatste paar jaar heb ben we hier nogal wat meelopers gehad. Het leven is hier prettig en gemakkelijk, weet je. Het bevalt mij best. We leven hier rustig voort, maar het is een feit, dat we in de latere jaren niet veel bereikt hebben en dat hebben onze concurrenten wèl gedaan. Er is een beetje een atmosfeer van „laat- maar-waaien" binnengeslopen en we maken ons niet druk. Dat reflecteert in het geheel niet op je vader. Hij kent en vertrouwt zijn oude medewerkers en is geneigd om dat vertrouwen ook tot ieder ander uit te strekken. Naar mijn mening moet er wel een beetje gewied worden en dat is een werkje, dat veel beter gedaan kan worden door iemand, die er onbevoor oordeeld tegenover staat Ik geloof niet, dat er veel zal zijn, wat aan onze nieuwe aanwinst met zijn lange neus ontgaan zal." „Dat geloof ik ook niet." „Maar het spijt me geweldig, dat we je vader kwijt raken. Hij is typisch de man voor het persoon lijk contact. Ideaal, om een kleine groep enthousiaste lingen te leiden. Hij heeft tact, weet hoe hij iemand kan aanmoedigen, maar is nooit meedogenloos." „Ik zie, wat je bedoelt. Bedankt voor je openhar tigheid. Het is lang geleden, dat ik je zo recht op de man af heb horen praten." Hij grinnikte. „Het zullen wel de vitaminen in die worteltjes zijn." „Je bent dus tenslotte toch wel in je baan geïnte resseerd, Bill. Dat is geruststellend." „Waarom?" „Oh, ik begon te denken, dat er niets was, wat je veel schelen kon." „Af en toe raak ik werkelijk geïnteresseerd in die oude reageerbuizen. Maar ik heb mijn capaciteit voor ingespannen werk verloren, kindje. Geef mij maar het gemakkelijke levengoed eten en een gemak kelijk bed." „Zo, zo! Het zal me benieuwen of ik ook aan het wiedingsproces ten offer zal vallen." „Laten wij hopen van niet, Celia! De manier, waar op jij die bibliotheek hanteert, is eenvoudig fantas tisch, gezien de excentrieke manier van doen van de mensen, die de boeken komen lenen. Waag het niet om ons in de steek te laten; we zouden nooit meer iets kunnen vinden. Ik zal nooit vergeten, wat een chaos het was, toen jij de vorige herfst griep had en juffrouw Green de zaak voor een maand moest overnemen." „Ik geloof, dat ik een tamelijk ordelijke geest heb en ik houd van mijn boeken, ondanks de afschuwe lijke titels, die sommige ervan hebben. Ik begrijp nooit, waarom de namen van de chemicaliën zoveel lettergrepen hebben." „Ze komen jou zo gemakkelijk over je tong, meisje, dat het wel muziek lijkt," zei Bill, terwijl hij zijn ogen met een spottende uitdrukking ten hemel sloeg. „Idioot! Moet ik soms voor jou ook pudding mee brengen?" „Graag. En vraag om een extra grote portie voor mij." Celia was die middag bezig met het catalogiseren van enkele nieuwe boeken, toen haar vader met dr. Deverel binnenkwam. „Dit is onze bibliotheek, Deverel en naar mijn me ning een zeer goede. En dit is onze bibliothecaresse en tevens mijn dochter. Celia, m'n lieve kind., dr. Deverel, onze nieuwe chef." Celia begroette hem en voelde, dat zij enigszins een kleur kreeg, toen zijn blik de hare ontmoette. „Juffrouw Howard en ik hebben elkaar reeds ont moet," merkte hij bedaara op. „Niet in een zakelijke aangelegenheid," voegde hij er aan toe, toen hij dr. Howards verbaasde uitdrukking zag. „Onze honden hebben zaterdag jl. een beetje gevochten. Hoe is het met het slachtoffer?" „Oh, dank u, met Gay gaat het wel." „Mooi." Hij liep naar de boekenplanken en keek deze eens langs. „Zeer veelomvattend," merkte hij op, toen hij weel bij Celia's bureau terugkwam. „U houdt van uw werk hier?" „Zeer veel". „Dat is een antwoord, dat ik graag hoor. U zult mij eens in de regelen voor het lenen van boeken moe ten inwijden, juffrouw Howard. Er is hier heel wat dat ik nodig zal hebben om mijn kennis weer eens op te frissen." Hij knikte tegen haar en volgde dr. Howard de ka mer uit, waardoor hij Celia de gelegenheid gaf de uitstekende snit van zijn grijze pak te bewonderen, alsmede de gemakkelijke manier, waarop hij zich bewoog. Hij was niet zo lang als haar vader, maar had bredere schouders. Waar zij gewend was de che mici in gevlekte flanellen of ribsfluwelen pantalons en truien te zien rondlopen, was het effect van dr. Deverels keurige kleding ietwat verbazingwekkend. Het is waar, dat de chemici bij hun werk witte jas sen droegen, maar deze waren gewoonlijk eveneens gevlekt en vrij slecht onderhouden. Wat haar vader betreft, zou men kunner zeggen, dat hij nauwelijks over kleren dacht en dat, als hij dat al eens deed, het alleen maar betrekking had op het verkrijgen van bescherming tegen de elementen. Overlast. De Eindhovense gemeenteraad heeft een door alle fractievoorzitters on dertekende motie aangenomen, waarin er bij B. en W. ten sterkste op wordt aange drongen alles te doen wat mogelijk is, om te bereiken dat het vliegveld Welschap niet langer voor straaljagers gebruikt mag worden of dat de startbaan zodanig wordt verlegd, dat overlast en gevareh voor de stedelijke bevolking tot een minimum wor den gereduceerd. Plv. chef-marinestaf. Met ingang van 20 maart zal commandeur A. H. J. van der Schatte Olivier zijn functie van plaatsver vangend chef-marinestaf overdragen aan kapitein-ter-zee mr. A. N. baron De Vos van Steenwijk, die met ingang van die da tum bevorderd wordt tot commandeur. Commandeur Van der Schatte Olivier zal binnenkort belast worden met de functie van marine-attaché in Washington. „Johan van Oldenbarnevelt". Het m.s. „Johan van Oldenbarnevelt" van de n.v. Stoomvaartmaatschappij „Nederland", is op 15 maart (een dag eerder dan aanvanke lijk was vastgesteld) uit Port Said ver trokken. Het schip wordt 24 maart inplaats van 25 maart in Amsterdam verwacht. Grievende zinsnede. De president van de Rotterdamse rechtbank heeft twee Rot terdamse begrafenisondernemers in het ge lijk gesteld, die een kort geding aanhangig hadden gemaakt tegen een coöperatieve vereniging voor uitvaartverzorging te Rot terdam. Deze had een circulaire uitgege ven. waarin o.m. te lezen stond, „dat iedere particuliere begrafenisondernemer zoveel mogelijk voordeel tracht te halen uit de -droevige omstandigheden, waarin iedereen te zijner tijd komt te verkeren." De be grafenisondernemers achtten zich hierdoor gegriefd en vroegen staking van publikatie en verspreiding van het geschrift. De pre sident wees deze vordering toe. Zijns in ziens is terecht bezwaar gemaakt tegen be doelde zinsnede. WOENSDAG 19 MAART Stadsschouwburg: De Haagse Comedie met: „Toontje heeft een paard getekend", 20 uur. Minerva Theater: Voor Heemsteed- se Kunstkring treedt het Tsjechische Vlach Strijkkwartet op, 20.15 uur. TENTOONSTELLINGEN Huis Van Looy: Tentoonstelling van re- produkties van Perzische miniaturen 19 22 uur. Bibliotheek aan Prinsenhof: Foto tentoonstelling over de ontwikkeling van Ned. musea, 1921.30 uur. FILMS Cinema Palace: „Nora's offer", 14 jr., 19 en 21.15 uur. Frans Ilalstheater: „Met don derend geweld", 14 jr., 19 en 21.15 uur. Lido Theater: „De vloek der Demonen", 18 jr., 19 en 21.15 uur. Luxor Theater: „Vuur over de Yang-Tse", 14 jr., 19 en 21.15 uur. Rem brandt Theater: „Sissi, keizerin en moe der", a.l., 19 en 21.15 uur. Roxy Theater: „De luchtslag om Japan", 14 jr., 19 en 21.15 uur. Studio Theater: „Het Bolsjoi-ballet", a.l., 19 en 21.15 uur. DIVERSEN Brinkman (Houtplein): Voor afdeling Haarlem van de Nat. P. houdt dr. W. K. H. Feuilletau de Bruyn een lezing over: „Chi na en Rusland", 20 uur. DONDERDAG 20 MAART Stadsschouwburg: Toneelvereniging „Nieuw Leven" met: „Miauw, miauw" en „De Eerbiedige lichtekooi", 20 uur. Studio theater: Pauzetheater: Bespreking van deel 11 van de Matthaus Passion, 12.4013.20 uur. TENTOONSTELLINGEN Huis van Looy: Tentoonstelling van re producties van Perzische miniaturen 917 en 19.3022 uur. Bibliotheek aan Prinsen- bof: Fototentoonstelling over de ontwikke ling van Ned. musea. FILMS Cinema Palace: „Nora's offer", 14 jr., 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Frans Halstheater: „Met donderend geweld", 14 jr., 14.30, 19 en 21.15 uur. Lido Theater: „De reis van Prinses Beatrix naar de West", 10, 11 en 12 uur. „De vloek der Demonen", 18 jr., 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Luxor Theater: Vuur over de „Yang-Tse", 14 jr., 14, 19 en 21.15 uur. Minerva Theater: „One night of love", a.l., 20.15 uur. Rembrandt Theater: Sissi, keizerin en moeder", a.l., 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Roxy Theater: „De luchtslag om Japan", 14 jr., 14.30, 19 en 21.15 uur. Studio Theater: „Het Bolsjoi-ballet", a.l., 14.15, 19 en 21.15 uur. DIVERSEN Elimkapcl: Bijzondere samenkomst met lichtbeelden over de arbeid van de zende- (Wordt vervolgd) ling broeder J. Anderweg, 20 uur.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 9