Bespreking over bemiddeling in het K.L.M.-conflict HET WEER OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Tegenregering bevestigt dat Medan werd opgegeven Rechtse ministers dreigen de regering-Gaillard te verlaten Maar vliegveld is weer gesloten Haagse kantonrechter behandelde ontslagkwestie met directie en vliegers De laatste foto van zijn schip Brand in New York kost 24 mensen het leven BLIKGROENTEN Aanhoudend koud Brief van president directeur aan vliegers Russische service Het woord is aan „Oranje" in Belawan Brits disconto verlaagd van 7 tot 6 percent Anglo-Amerikaanse goede dienstenin gevaar erom Beta-1958 krijgt voor de zomer zeven meelopers Raket naar de maan is in voorbereiding Dodelijk ongeval bij werken aan spoorbaan te Heemstede Koningin met twee dochters weer naar Sankt Anton 72e JAARGANG No 214 DONDERDAG 20 MAART 1958 303e JAARGANG No 62 Grote Houtstraat 93, Haarlem. Tel. 15295 (6 lijnen) Directie, Redactie, Administratie. Drukkerij Gr. Heiligland 10. Tel. 15295. Bij kantoor Haarlem-N. Soendaplein, Tel. 57755 Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Haarlems Dagblad Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 et, p. kwartaal 7.65, fr. p.p. 8.15. Losse nrs. 12 ct. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman Wanneer op 18 april de wereldtentoon stelling te Brussel wordt geopend, zal men bij het Nederlandse paviljoen een 32 meter hoge buisconstructie aantref fen, waarin een carillon uit Aarle- Rixtel is opgehangen. Met een hijs kraan worden de klokken op de plaats van bestemming gebracht. NEW YORK, (UP) Een brand die woensdag gewoed heeft in een handelsge bouw te New York waarin textielbedrijven gevestigd zijn, is een van de zwaarste uit de geschiedenis van deze stad geworden. In paniek sprongen mannen en vrouwen uit ramen op de derde verdieping. Vieren twintig personen zijn om het leven geko men en veertien gewond. Vier uur na het uitbreken van de brand waren 24 lijken geborgen uit het smeulende gebouw, acht tien vrouwen en zes mannen Veertien ge wonden werden naar een ziekenhuis over gebracht, sommigen van hen in kritieke toestand. Twee personen overleefden de brand in metalen voorraadkasten, welke koel werden gehouden door de waterstra len van de brandweer, die deze brand be streden heeft met ruim 1.600 man. Personeel dat aan de werktafels verrast werd door de brand, poogde vertwijfeld door verblindende rook en de vlammen te ontsnappen. Drie personen sprongen uit de ramen voor de brandweer gelegenheid had de vangnetten op te houden. Een vrouw die in een net probeerde te springen, kwam te recht op het hoofd van een van de mannen die het net vasthielden, waardoor deze man zwaar gewond werd. Zeventien inge- slotenen werden gered door middel van ladders en netten. De brand begon met een ontploffing toen een van de eigenaars van de textielonderneming op de tweede ver dieping de deur van een textieloven open de en een brandende lucifer bij de gas kraan hield. ADVERTENTIE VAN DE DAG Jachtschotel met blikgroenten sperziebonen, doperwtjes, snijbonen en uien, stukjes vlees, aardappelen lq vleesjus. in 4 minuten klaar op tafel Verwachting tot morgenavond: Opklaringen maar ook enkele verspreid voorkomende sneeuw buien. Aanhoudend koud met in de nacht lichte vorst. Over wegend matige noordoostelijke wind. Volledige weerrapporten op pagina twee. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWINTIG PAGINA'S. SINGAPORE (Reuter) Radio-Padang heeft woensdagavond bevestigd, dat de troepen van de tegenregering zich uit Me dan hebben teruggetrokken. Hiertoe was besloten, „omdat de revolutionaire rege ring niet wenst, dat onschuldige burgers door de strijd worden getroffen". Volgens Radio-Padang heeft de centrale regering haar troepen in Medan versterkt. Meer versterkingen zouden uit Java onderweg zijn. Met uitzondering van deze stad, aldus werd in de uitzending gezegd, is thans geheel Noord-Sumatra aan de zijde van de revolutionaire regering. Geen burgerluchtvaart SINGAPORE (Reuter) Volgens een mededeling van de Garuda Indonesian Air ways is het vliegveld van Medan opnieuw voor het burgerluchtvaartverkeer gesloten. Tijdens de gevechten op zondag en maan dag tussen regeringstroepen en opstande lingen werd het vliegveld voor burger luchtvaart gesloten; daarna is het vliegveld woensdag open geweest voor burgervlieg tuigen. De Garuda verstrekte geen mededelingen over de aanleiding tot de nieuwe maat regel. Vrees voor Atjehers SINGAPORE (UP) In Medan is span - ning veroorzaakt door onbevestigde be richten volgens welke Atjehers zich bij de revolutionaire troepen zouden hebben ge voegd. Men vreest dat Medan opnieuw strijdtoneel zal worden. De opstandelingen vertellen dat minstens duizend Atjehers, die niet in uniform zijn, uit het noorden naar Medan afzakken. Deze Atjehers verspreiden pamfletten onder de bevolking, waarin gewaarschuwd wordt voor „de rode draak" van commu nistisch China, de „rode beer" van Rus land, de „zwarte slang" van Sukarno en de „oude tijger" der Nederlanders. DJAKARTA (ANP) Luitenant-kolo nel Sjama'un Gaharu, de militaire com mandant van Atjeh, die volgens de tegen regering door zijn officieren zou zijn afge zet, heeft woensdagavond via Radio-Atjeh een dagorder uitgegeven, waarin hij zijn goede diensten aanbiedt om de „Medan- affaire" bij te leggen. In de dagorder wordt verklaard, dat het militaire commando in Atjeh zich niet zou mengen in de huidige onrust. Tegenregering geeft overzicht SINGAPORE (UP) De woordvoerder van de tegenregering heeft vandaag t° Singapore het volgende overzicht gegeven van de strijd in Midden-Sumatra: Drie bataljons van de rebellen, onder be vel van kapitein Zita Pohan, hebben te Prapat, zuidelijk van Pematang Siantar. een peloton regeringssoldaten ontwapend Daarna gingen de soldaten van Pohan op weg om zich bij de eenheden onder majoor Naingolan te voegen; 12 km ten zuiden van Pematang Siantar liepen zij echter in een hinderlaag van de regeringstroepen en sindsdien is niets meer van ze ver nomen. De eenheden van Naingolan die in Me dan gevochten hebben bevinden zich ten westen van Siantar. Troepen uit Oost- Java, onder bevel van majoor Manab Lubis, trachten deze eenheden in de berg streek Seribu Dolok, ten westen van Sian tar, in te sluiten en de centrale luchtmacht valt het gebied waar de rebellen zich be vinden voortdurend met mitrailleurvuur aan. Er zijn berichten volgens welke Nain golan en Pohan trachten verbinding met elkaar te maken, maar het is niet bekend of zij daarin geslaagd zijn. De eerste stappen voor een bemiddelingspoging tot opheffing van het conflict bij de K.L.M. zijn gedaan. In Utrecht zijn onder leiding van een vooraanstaande figuur informatieve besprekingen gehouden, welke uit de aard der zaak vooraf dienen te gaan aan een bemiddelingspoging, wil deze een goede kans van slagen hebben. Vandaag zijn deze besprekingen voortgezet. De kans bestaat, dat zij nog heden in een beslissend stadium zouden komen. In de kringen van de directie zowel als in die van de vliegers volgt men de ontwikkeling met welwil lende belangstelling. In ieder geval staat het vast, dat zowel de directie van de K.L.M. als het bestuur van de Vereniging van K.L.M.-vliegers bereid zijn de nodige activiteiten te ontwikkelen om te trachten, zo snel mogelijk tot een redelijke oplossing te komen. Bij beide partijen bestaat het vertrouwen, dat, nu de eerste positieve stappen zijn gedaan, een redelijke basis wordt gevonden om uit de impasse te geraken. Vrijdagmorgen zal in Amsterdam een ledenvergadering worden gehouden van de Vereniging van K.L.M.-vliegers, waarin de vliegers op de hoogte zullen worden gebracht van de stand van zaken. gedagvaarde directie, en mr. W. A. Steen stra Toussaint, noofd van de juridische afdeling van de K.L.M. De heren De Laat en Metz waren ver gezeld door de juridische adviseur der Ver eniging van K.L.M.-vliegers, mr. W. baron van Haersolte. Van een gesprek tussen de vliegers en de directie ,van de K.L.M. buiten de zittings zaal is geen sprake geweest. Brief aan vliegers In de loop van woensdag hebben alle vliegers van de K.L.M. een brief ontvan gen van de president-directeur van de K.L.M., waarin hij o.m. mededeelt, dat de directie er behoefte aan heeft na de snelle ontwikkeling van de gebeurtenissen in de laatste dagen een persoonlijk woord tot hen te richten. In de brief wordt onder meer gezegd „De gezagvoerders De Laat en Metz hebben in het openbaar mededelingen ge daan, die schadelijk en beledigend-zijn voor de maatschappij, in wier dienst zij op dat moment waren. Zij deden dit namens de Vereniging van K.L.M.-vliegers. Vertegen woordigers van een zodanige vereniging hebben natuurlijk de vrijheid van menings uiting. Deze vrijheid gaat echter noch voor personeelsleden, noch voor anderen zo ver, dat zij een voor de maatschappij schadelijk of beledigend karakter mogen dragen. Wanneer dit vertegenwoordgers van de personeelsleden zijn, die de vrijheid van meningsuiting gebrüiken op voor de maat schappij ontoelaatbare wijze, kunnen zij niet als personeelslid worden gehandhaafd. Verder schrijft de heer Aler: „Is het juist, dat u zich solidair toont met medewerkers van de K.L.M., die in het openbaar de K.L.M. schade toebrengen en beledigen? Is het juist, dat u dit doende zelf schade toebrengt aan het bedrijf in welks dienst u bent? Indien u naast het uiten van solidariteit met collega's streeft naar hogere salariëring, denkt u dan uw doel te bereiken door1 mede te werken aan maatregelen, die de draagkracht van het bedrijf verzwakken? Is het verstandig te zagen aan de tak, waarop u zit?" Twee toestellen vertrokken Voor het kantongerecht te 's Gravenhage is gistermiddag het eerste verhoor begon nen in de zaak die de beide vrijdag door de directie van de K.L.M. op staande voet ontslagen vliegers De Laat en Metz bij dat kantongerecht hebben aanhangig gemaakt, omdat deze vliegers van mening zijn dat dit ontslag hun onrechtmatig is verleend. Dit verhoor, dat werd geleid door de kantonrechter mr. G. Haselager, zal vrijdag worden voortgezet. Het verhoor van gister middag duurde ruim twee uur. Het werd onder meer bijgewoond door mr. J. van der Wiel. directeur van de K.L.M., als ver tegenwoordiger van de door de vliegers Radio Kota-Radja heeft, volgens de woordvoerder der opstandelingen, gister avond ontkend dat Atjeh zich bij de op stand heeft aangesloten, maar erkende dat Atjehse soldaten naar de rebellen zijn overgelopen. Twee bataljons Atjehers hebben Langkat bezet. Het is echter niet bekend ot het soldaten uit Medan zijn of volgelingen van Naingolan die zich uit Medan hebben te ruggetrokken. Het is niet waarschijnlijk dat Pakanbaru in handen van de opstandelingen is, aldus de woordvoerder, maar het is mogelijk dat troepen onder leiding van majoor Sjamsi, de gouverneur van Pakanbaru, die de zijde der rebellen gekozen heeft, een actie tegen de buitenwijken van Pakanbaru ontketend hebben. Wat luitenant-kolonel Barlian betreft, de centrale regering zowel als de opstan delingen hebben van hem geëist dat hij voor het eind van de maand verklaart aan welke zijde hij staat. Barlian is een „bloed broeder" van luitenant-kolonel Hussein en zijn sympathieën gaan uit naar de rebel len. Hij moet echter rekening houden met de Sobsi, het onder communistisch bewind staand vakverbond, met een grote Chinese bevolking en met het feit dat onder zijn bevel veel soldaten uit Java staan. Deze factoren maken het voor hem zeer moeilijk een beslissing te nemen, aldus de woord voerder van de opstandelingen. Opstand op Java tegengesproken DJAKARTA (ANP) Door een woord voerder van de regering werden berich ten, als zou het vliegveld van Bandung na drie uren vechten in handen van opstande lingen zijn gevallen, tegengesproken. Hij noemde deze berichten „belachelijk". DJAKARTA (UP) In een hoofdartikel over de levering van tien schepen door Rusland heeft het socialistische blad „Pedoman" zijn verrassing geuit over de bijzonder snelle aflevering van de schepen. Op 17 maart, aldus het blad, werd ten huize van commodore Nazir, minister van Scheepvaart, een overeenkomst getekend inzake de levering van de schepen. En diezelfde dag kwamen ze aan, en bazuinde Radio-Peking het nieuws al rond. „Gezien dc bijzonder snelle transactie is deze leverantie van tien schepen aan In donesië werkelijk historisch. Terwijl de onderhandelingen nauwelijks begonnen waren, kwamen de schepen in Tandjong- Priok aan. Dat is werkelijk buitengewone „service", waarbij ambassadeur Zjoekow wel een zeer belangrijke rol gespeeld heeft". DJAKARTA (ANP) Het socialistische dagblad „Pedoman" in Djakarta meldt dat volgens onbevestigde berichten de voor Indonesië bestemde Russische schepen wapens meegenomen hebben. SAS-dienst op Indonesië OSLO (AFP) Een woordvoerder van de Scandinavische luchtvaartmaatschappij SAS heeft medegedeeld dat de Indonesi sche regering de maatschappij heeft ver zocht haar diensten op Djakarta te ver dubbelen. Tot op heden doet SAS Djakarta eenmaal per week aan. TOKIO (UP) Het Indonesische pers bureau Antara meldt dat de Polish Ocean Lines woensdag een nieuwe verbinding Djakarta-Sjanghai-Tokio hebben geopend met de „Florian Ceynowa" (10.000 ton) die in de haven van Tandjong-Priok arriveer de. De Poolse scheepvaartmaatschappij zal voortaan geregelde diensten onder houden tussen Polen, Indonesië, China en Japan, aldus Antara. Kort na twee uur is gistermiddag de Convair „Jacob Maris" van Schiphol naar Londen vertrokken met zeven passagiers. Om vijf minuten voor zes keerde de „Jacob Maris" op Schiphol terug met vijf passagiers. Woensdagavond vertrok de DC-7C „Zwarte Zee" van Schiphol naar New York. Er gingen 51 passagiers mee. alsmede twee ton vracht De „Isotoop", die voor een chartervlucht naar het Midden-Oosten was geweest, keerde woensdag op de thuishaven terug. Verder zijn op Schiphol aangekomen de lijnmachines uit Curagao. Biak en Singa pore. Van de meeste toestellen die uit het bui tenland terugkeren sluiten de gezagvoer ders zich aan bij hun collega's die het werk hebben neergelegd. Er zijn nog 11 toestel len, die naar Schiphol zullen terugkeren. Een Dakota van Transair, een luchtvaart maatschappij die haar basis op Croydon heeft, heeft Amsterdam in zijn route op genomen voor de dienst op Hannover. Op Schiphol wordt een tussenlanding gemaakt om Engelse kranten af te leveren en daar na gaat deze vrachtdienst door naar Han nover Op de terugweg wordt Amsterdam aangedaan om bloemen naar de Engelse hoofdstad mee te nemen. Met ingang van vandaag heeft de Israë lische luchtvaartmaatschappij „El Al" een tweede verbinding met Amsterdam ge opend Tot nu toe kwam „El Al" één keer in de week op de Amsterdamse luchthaven. In het vervolg vliegt een toestel van de „El Al" des maandags van Lydda via Wenen naar Amsterdam en keert dinsdags terug. Het vliegtuig van woensdag uit Lydda maakt in Zürich een tussenlanding en ook op de terugweg, des donderdags uit Amsterdam, wordt Zürich aangedaan. Lewis A. Lawis: Als ge een gevaarlijk man tot uw vriend wilt maken, laat hem u dan een gunst bewijzen. MWnrBTa—<1II» II II >1 j DJAKARTA ANP) Volgens in Dja karta ontvangen berichten is de „Oranje" donderdagmorgen in Belawan aangeko men, waarna zich een groot aantal Neder landse, Amerikaanse en Engelse passagiers uit Noord-Sumatra inscheepte. Het embar- kement verliep zonder incident. Nog voor het middaguur zou de „Oranje" de reis naar Singapore voortzetten. LONDEN (UP) Groot-Brittannië heeft vandaag het disconto verlaagd met één percent. Het disconto bedraagt thans zes percent in plaats van zeven. Van onze correspondent in Parijs) Sinds gisteren zijn de Anglo-Amerikaan se bemiddelaars in het Frans-Tunesische geschil, Murphy en Beeley, opnieuw in Pa rijs om de regering-Gaillard de tegenvoor stellen van president Bourguiba over (e brengen. Hoewel er deze week nog meer besprekingen tussen premier Gaillard en genoemde diplomaten op het programma staan en de Franse regeringsleider zijn col lega's uit het kabinet dus nog niet volledig heeft kunnen inlichten, hebben de conser vatieve ministers gisteren opnieuw ge dreigd het kabinet te verlaten, wanneer de minister-president geen voet bij stuk zal houden. Gaillard heeft geantwoord dat een uittocht van de zeven conservatieve mi nisters en staatssecretarissen hem er ter stond toe zou brengen het ontslag van zijn kabinet bij het staatshoofd in te dienen. De inkt van het vertrouwensvotum van eergisteren was dus nog niet droog, of de partijen, en zelfs de ministers, werpen el kander de dreigementen al weer naar de excellente hoofden. Naar verluidt, zou Bourgüiba niet bereid zijn een gemengde controle op de Algerijns- Tunesische grens te aanvaarden, een punt, dat voor Frankrijk tot de voornaamste eisen behoort. Ook het toekomstig statuut van Bizerta en der Tunesische vliegvelden bevindt zich nog altijd in het brandpunt der onderhandelingen. Daarentegen lijken de bemiddelaars, in Parijs tenminste, niet meer over de Algerijnse oorlog te spreken. Wanneer de mogelijkheden van een over eenkomst van het begin af steeds al bij zonder hachelijk hebben geleken, dan is het wel duidelijk dat een akkoord hele maal wordt uitgesloten zo lang Gaillard's eigen ministers hem onophoudelijk hinde ren. Er wordt in diplomatieke kringen al openlijk gesproken van Tie mogelijkheid dat in de bemiddelingspogingen de wacht van de Anglo-Amerikaanse diplomaten spoedig door de secretaris-generaal der Verenigde Naties. Hammarskjoeld, zou worden afgelost. Het is echter zeer de vraag of de secretaris-generaal, die uit hoofde van zijn functie niet uitsluitend als woordvoerder van de grote westelijke machten zal kunnen optreden, voor Frank rijk veel gunstiger resultaten zou kunnen behalen. Voorts kan men ernstig betwijfe len of de tijd wel werkt voor Parijs. Gaillard, die van een redelijk compromis met Bourguiba wel te vinden zou zijn, be vindt zich in een netelige positie, nu zijn rechter vleugel hem iedere uitwijkmoge lijkheid tracht te ontnemen. Een beslissing over he;t verder verloop der onderhande lingen met Tunesië zal morgen door de Franse regering worden genomen. (Reuter/AFP) De conservatieven zijn niet alleen gekant tegen bepaalde conces- Het stoffelijk overschot van de 24-jarige Duitse student Wilhelm Hupke, een van de twee opvarenden van de Duitse kotter, die vorige week bij Schiermonnikoog is ge strand, is gistermiddag'door de rijkspolitie uit Usquert gevonden op het wad onder Pieterburen. Hupke was met een vriend, de eveneens 24-jarige student Harold Albouts, van plan geweest met het kottertje naar Spanje te varen. Vorige week vertrokken zij uit Bre merhaven, maar daar hun kennis van de zeevaart zeer gering was, strandde het scheepje woensdag op een zandplaat tussen Schiermonnikoog en Rottum. Zaterdag sloeg het door de branding lek. De jonge lui hesen een witte vlag, die echter niets betekent, zodat geen hulp kwam opdagen. Hupke- besloot daarom, op een vlotje van olievaten naar de kust te gaan. Het vlotje raakte echter vast op het wad en de jonge man verdronk. Voor hij de kotter verliet maakte hij bovenstaande foto, waarop men bij de mast zijn vriend Albouts ziet en rechts het pri mitieve vlotje. Albouts is maandag van het scheepje gehaald door een toevallig passerend mo torbootje. sies aan Tunesië, doch ook tegen Gaillard's opvatting van een pact voor het westelijk deel der Middellandse Zee, dat volgens nationalistische critici de deur opent voor internationalisatie van de Algerijnse kwes tie. Een delegatie van Franse oud-strijders heeft Gaillard gewaarschuwd, dat de „on samenhangendheid en zwakheid" van de regering en het parlement de grote Franse belangen in gevaar brengen. Een conservatieve afgevaardigde heeft op een bijeeenkomst verklaard, dat Franse radar op Tunesische vliegvelden achttien onbekende vliegtuigen had waargenomen boven Tunesië en dat dit door de staats secretaris voor de luchtmacht, Christiaens, was bevestigd. ADVERTENTIE BARTEUORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 FERO. BOLSTR. 48 A' DAM TEL. 717162 SUèDE DAMES - HERENJASJES BALTIMORE (AFP) Amerikaanse deskundigen hebben in Baltimore ver klaard, dat de snelheid van de tweede Amerikaanse kunstmaan, de „Beta-1958", niet constant is. Op het punt van haar baan dat het dichtst bij de aarde komt (640 kilometer) bedraagt haar snelheid on geveer 29.600 km per uux, op het verste punt (4.000 km) is de snelheid ongeveer 19.300 km per uur. De totale lengte van de baan is 47.150 km. Deze wordt met een gemiddelde snelheid van 20300 km per uur doorlopen. De zeven kunstmanen die de Verenigde Staten in het Geofysische Jaar willen lan ceren, in een tempo van een per maand, zijn groter dan de „Beta 1958". Zij zullen ongeveer 53 centimeter in doorsnee me ten en ongeveer tien kg wegen. Deze kunst manen zullen onderling verschillende meetinstrumenten bevatten. De eerste van deze zeven kunstmanen zal de sterkte van de straling der zon, en in het bijzon der van de x-stralen, meten. Dit heeft de directeur van het Vanguard- project der Amerikaanse marine, dr. Ha gen, te Washington verklaard. James Edson, onderdirecteur van de af deling voor wetenschappelijk onderzoek en ontwikkeling van het Amerikaanse leger, heeft verklaard, dat de Verenigde Staten in de komende maanden een raket naar de maan zullen afschieten. In een toespraak te Washington voorspelde hij, dat de Ver enigde Staten omstreeks 1960 een beman de raket naar de maan zullen zenden en er tegen 1975 een basis zullen inrichten. Woensdag om kwart voor twee is op de verhoogde spoorbaan bij de Zandvoortse- laan te Heemstede een ongeluk met dode lijke afloop gebeurd. De vijfendertigjarige grondwerker J. P. Koelemeijer uit Haar lem is tegen een treinstel, dat de baan aan het inrijden was, aan gelopen en was op slag dood. Aangenomen wordt dat de heer Koelemeijer gestruikeld is. Hoe het onge luk zich precies heeft toegedragen, is moei lijk na te gaan, omdat niemand het heeft gezien. Het slachtoffer was namelijk de laatste van een groep arbeiders die zich na schafttijd naar het werk begaf De Koningin zal op 31 maart met de prinsessen Beatrix en Irene voor een va kantie van ongeveer twaalf dagen naar Sankt Anton in Oostenrijk vertrekken. Prins Bernard zal enkele dagen later daar heen gaan.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 1