t A* w| „Holland'' kan geen kwaad meer doen bij de Britten The White Stars won vrij gemakkelijk van Argus-ploeg Bevlagde middensluis ontvangt dinsdag de Engelse „Britannia" Bij slecht weer komt Brits koninklijk paar door IJmuiden Proces om een naam in de kleinkunst DE BASKETBALCOMPETITIE Herenteam van Aurora versloeg Deco Kort en bondig VRIJDAG 21 MAART 1958 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 17 Grafici willen alsnog een vijfdaagse werkweek Voorstel tot overleg met de werkgeversorganisaties Trein waarschuwt overwegwachters Drie jaar geëist wegens poging tot doodslag Bantam vaart weer Maar het is ook wel eens anders geweest Vertegenwoordiging in Indonesië „Joh. Maurits van Nassau" komt naar huis Werk van Nel Bakema en Henriëtte Marcus BOLSJOI BALLET DRIE WEKEN IN BRUSSEL Fridorbedriif overgedragen aan Australische firma Nog meer onenigheid in de C.P.N. Gerben Weigenaar keurt de „E .V .C .-staatsgreep" van Paul de Groot af Twee doden in het verkeer Congres Internationale Unie van Christen-Democraten Als dinsdagmorgen omstreeks half acht het koninklijk .jacht „Britannia" en zijn es corte door '3e kruisers „De Zeven Provin ciën" en twee Nederlandse onderzee bootjagers verwelkomd zal zijn en het Ijmuidens kustfort in antwoord op de sa luutschoten. die van één der begeleidende Engelse oorlogsbodems worden afgevuurd, eveneens een donderend welkom tot de ho ge gasten op de Britannia heeft gericht, zal het jacht een gepavoiseerde en met bloemen versierde IJmuidense midden- sluis binnenvaren. Wanneer het slecht weer mocht zijn, zal er in deze opzet uiter aard een ingrijpende verandering komen. Al zal het welkom aan Koningin Eliza beth en Prins Philip van Groot Brittannië zich in IJmuiden beperken tot officieus eerbetoon op de sluis, omdat de officiële verwelkoming pas in Amsterdam zal plaats hebben, men heeft niettemin ge meend een passende versiering voor de sluiskolk te moeten aanbrengen ter ere van dit Koninklijk bezoek. Zoals wij al eerder hebben kunnen mel den. wordt de Britannia om half acht op de territoriale grens van Nederland ver wacht, waar de kruiser „De Zeven Fro- vinciën" en de onderzeebootjagers Utrecht en Overijssel het „Royal squadron" zul len verwelkomen. Dit „Royal squadron" wordt builen de ^Britannia", die onder bevel staat van admiraal P. Dawney (MVO, DSC), ge vormd door drie Engelse oorlogsbodems de drie anli-onderzeebootfregattcn Gran ville, Palladin en Pellew terwijl de ont vangende Nederlandse marineschepen zijn de „Zeven Provinciën" onder com mando van kap. ter ze M. J. Vos (DSC), de „Utrecht" onder commando van kap. ter zee C. M. de Jager en de „Overijssel" die onder evel staat van kap. lt. ter zee W. A. de Loozer (DSC, MWO). Aan de zuidkant Nadat de saluutschoten gewisseld zijn de Zeven Provinciën vuurt '31 schoten af, waarna de Granville deze beantwoordt —volgt om 8.03 uur een saluut van 21 schoten van het kustfort IJmuiden en om 8.10 zal de Britannia in de Middensluis af meren aan de Zuidelijke kade. Het Britse escorte: en de Utrecht schut ten in de Noordersluis, de Overijssel gaat door de middensluis en de Zeven Provin ciën zal op dat moment al zijn opge- stoomd naar Rotterdam. Voor het schut ten is ongeveer een half uur gerekend: de Britannia verlaat de sluis omstreeks 8,40 uur en zal onder begeleiding van het ma- rine-excorte en enige politievaartuigen op- stomen naar Amsterdam, waar het om 10.10 in de Shellhaven wordt verwacht. Er is bij de opstelling van dit program ma rekening gehouden met onvoorziene weersomstandigheden. Mocht het dinsdag morgen misten, dan zal de Britannia wel binnenkomen, maar het Koninklijk paar gaat dan in IJmuiden van boord om per De drie werknemersbonden in het gra fisch bedryf, de katholieke, de christelijke en de socialistische bond, hebben aan de vier werkgeversorganisaties medegedeeld, dat zjj prjjs stellen op een bespreking over een verkorte werkweek van vijf da gen (45 uur) bij gelijkblijvend week- inkomen. In 1955 hebben werkgevers- en werknemersorganisaties gezamenlijk een commissie in het leven geroepen, die de kwestie van een vijfdaagse werkweek zou bestuderen. Deze commissie is pas in januari van dit jaar voor het eerst bijeen gekomen, waarna in enige vergaderingen van de bedrjjfstaksgewijs uitgebrachte rapporten werd kennis genomen. Tijdens de eerste bespreking dit jaar over een nieuwe grafisch-technische c.a.o. zou evenwel van werkgeverszijde zijn medegedeeld, dat over een verkorte werk week gezien de huidige economische situatie niet meer gesproken kon worden. De werknemersorganisaties, die van me ning zijn dat de economische situatie in het grafisch bedrijf nog gunstig is, zijn daarentegen van oordeel dat de kwestie- van een verkorte werkweek een onder werp van gemeenschappelijk overleg moet blijven uitmaken. Daarom hebben zij de werkgeversorganisaties medegedeeld, dat een weigering om dit onderwerp op de agenda van komende besprekingen te plaatsen, door hen zal worden beschouwd als schadelijk voor de sinds jaren be staande samenwerking. De werknemersorganisaties zeggen, bij voorbaat de verantwoordelijkheid voor een verslechtering van de betrekkingen, die van een weigering het gevolg zal zijn, van de hand te wijzen. Een publikatie met deze mededelingen is verschenen in de heden uitgekomen or ganen van de drie werknemersbonden. Desgevraagd deelde men ons van de zijde van de federatie van werkgevers organisaties in het boekdrukkersbedrijf mede, nog geen mededeling van de werk nemers te hebben ontvangen. Aieuw systeem ivordt voor het eerst in Delft toegepast 0 In augustus zullen de Nederlandse spoorwegen in Delft een nieuw waarschu wingssysteem voor de overwegwachters 'n gebruik nemen. Het betreft hier een J!°'"automatische aankondiging, welke in Ue'ft voor het eerst zal worden toegepast. Zodra een trein op een bepaalde afstand een overweg is aangekomen, wordt relais ingeschakeld, waardoor in het musje van de overwegwachter een trans plant wordt verlicht met het opschrift ■Bomen sluiten". Op de overweg in Delft J'sseren dagelijks meer dan 150 treinen. Gzei' dagen zijn twee jeugdige overweg- wachters uit Delft veroordeeld, die ver filmd hadden de bomen tijdig neer te la- hofauto naar Amsterdam te worden ge bracht. Wanneer het stormt, zal het Ko ninklijk paar per vbegtuig naar Schiphol komen en vandaar naar IJmuiden terug keren, om op de inmiddels hier uit Enge land gearriveerde „Britannia" te embar- keren. Men verwacht voor de doorvaart van het Koninklijke jacht en zijn escorte op en nabij de IJmuidense sluizen ondanks het vroege uur dinsdagmorgen veel belang stelling. Er is een gedeelte van de sluis- kaden gereserveerd voor genodigden en Engelse families. De officier van justitie bij de rechtbank te 's Hertogenbosch heeft drie jaar ge vangenisstraf en terbeschikking stelling van de regering geëist tegen de 25-jarige H. C. uit Oploo wegens poging tot doodslag, bedreiging, tegen het leven gericht en huis vredebreuk. Op 2 juni van het vorig jaar hoeft C. op een zomerse zondagmorgen zijn rustige woondorpje in opschudding gebracht. Achter het huis van het meisje T. R., met wie hij vroeger omgang gehad had, loste hij een pistoolschot op de broer van dat meisje die daarbij in de buik ge troffen werd. Daarop bedreigde hij de zwager van het meisje. De broer is ten gevolge van de schotwond geruime tijd bedlegerig geweest. De verdachte had het plan gehad zijn ex-verloof de te ontvoeren, of tenminste een gesprek me' haar te hebben. Om indruk te maken op haar familie, zou hij het pistool gekocht heb ben. Toen hij herhaalde malen voor het ouderlijk huis van het meisje op en neer had gereden, ging de broer naar buiten om de man te verzoeken, het erf te ver laten. Daarop ontstond een woordenwis seling, waarbij C. zijn pistool trok en een schot op de broer afvuurde. Ter zitting bleef verdachte hardnekkig ontkennen, dat hij met opzet geschoten had. Het was een ongeluk geweest, zei hij. Uit het getuigenverhoor bleek dat hij tevoren geprobeerd had van verschillende van zijn vrienden assistentie voor deze onderneming te verkrijgen. Hij zou zelfs zijn plan om de broer dood te schieten aan een van zijn vrienden hebben mee gedeeld. De officier wees er in zijn requisitoir op dat de verdachte, een enige zoon is die tot in de grond verwend was. In zijn zieke lijke fantasie is het ontvoeringsplan ont staan. Het feit dat hij met een geladen pistool, dat op onveilig gesteld was, bij zich had, was voor de officier van justitie voldoende bewijs dat hier van opzet sprake is geweest. De raadsman was van mening, dat van opzet geen sprake is geweest. Er kan slechts sprake zijn van een slordige ge woonte bij het omgaan met het pistool. Op grond van dc psychische afwijkingen die in de rapportei geconstateerd zijn, con cludeerde de verdediger .tot ontslag van rechtsvervolging, subsidair een straf gelijk aan het voorarrest, met voorwaardelijke terbeschikkingstelling. Uitspraak op 3 april. SUEZ (UP) Het Nederlandse vracht schip „Bantam", dat op 7 maart ter hoogte van Suez in 't Suezkanaal aan de grond liep en schade aan het roer kreeg, is hersteld en heeft zijn reis in noordelijke richting hervat. De zestienjarige cabaretartieste Ingrid van der Geest, die onder de naam Ingrid Valerius optrad bij het ensemble van Wim Sonneveld, heeft bezwaar gemaakt tegen het feit dat haar plaatsvervangster in het gezelschap thans onder haar toneel naam optreedt. In een kort geding, dat gisteren voor de president van de recht bank te Amsterdam, mr. U. W. H. Sthee- man, heeft gediend, eiste haar advocaat, mr. A. Dienaar, dat deze onjuiste indruk bij het publiek ongedaan wordt gemaakt en dat voor iedere voorstelling, waarbij ten onrechte van mej. Van der Geests to neelnaam gebruik wordt gemaakt, aan eiseres een schadevergoeding van duizend gulden moet worden betaald. Mr. Dienaar betoogde, dat zijn cliënte door het optre den van een ander meisje onder haar toneelnaam schade ondervindt, aangezien haar artistieke reputatie en goodwill bij het publiek worden aangetast. Hij ver langde dat de programma's en de affiches zodanig zullen worden gewijzigd, dat zij in overeenstemming met de werkelijkheid zijn. Wim Sonneveld heeft op 15 maart het contract met mej. Van der Geest ver broken. Over de rechtmatigheid van dit ontslag is thans een procedure gaande bij de kantonrechter. Namens de heer Sonne veld betoogde mr. K. E. Leoni, dat het on mogelijk was geweest de programma's, die reeds vorig jaar werden gedrukt en ge durende het gehele winterseizoen worden gebruikt, te herdrukken. Ook de kostbare affiches konden naar hij zeide niet zonder meer veranderd worden. Dit zou geruime tijd vergen en duizenden guldens kosten. Wel zijn in de programma's thans gedrukte kaartjes gelegd, waarop staat vermeld, dat in plaats van Ingrid van der Geest thans Fietje Giessen optreedt. Bij het begin van elke voorstelling wordt dit bovendien nog aangekondigd. De president vroeg eiseres, of zij na deze wijziging nog van mening is dat zij nadeel ondervindt. Mej. Van der Geest kon zich niet verenigen met het gebruik van de oude affiches waarop haar naam voorkomt. Op 27 maart wordt uitspraak gedaan. Nieuwe kunstzaal De berichtgeving uit Indonesië is zoals die meestal is in „oorlogstijd": onder hevig aan censuur, terwijl woordvoerders en zegslieden van beide partijen het niet zo nauw nemen met de werkelijkheid, als zij menen dat dit hun zaak ten goede komt. De beelden hierboven zijn in elk geval echt: een afdeling van het volksleger der tegenregering in oorlogsuitrustingkrijgt instructies en een groep vrijwilligers die nog bevmpend. moet worden om na een korte opleiding naar een der vele fronten te worden gedirigeerd. De Helderse hoofdklasseclub HAV heeft de basketbalwedstrijd tegen Flamingo's cadeau gegeven, waardoor de Haarlemse club een gelegenheid voor een revanche voor de in Den Helder geleden nederlaag werd ontnomen. Van deze gelegenheid maakte de gewestelijke competitieleider gebruik om het reserve-herenteam van Argus uit Den Haag, welke ploeg verle den week verstek liet gaan tegen White Stars, deze week dus alsnog te laten spe len. De Stars hebben zich in de moeilijke wedstrijd niet laten verrassen en behaal den een verdiende 51-37 overwinning, na een voortdurende voorsprong gehad te (Van onze correspondent in Londen) Volgende week zal het dan de eerste maal zijn, dat een Britse souverein voor een officieel bezoek naar ons land komt. Het is moeilijk te verkla ren, waarom dit nooit eer der is gebeurd. Wellicht is de voornaamste reden te zoeken in Nederlands neu trale positie tot aan de tweede wereldoorlog. Al te nauw contact met de grote mogendheden moest blijk baar worden vermeden. Nederland en Engeland hebben de hele geschiede nis door als overburen met vrijwel gelijk lopende be langen natuurlijk altijd veel met elkaar te maken ge had. Meestal was de ver houding uitstekend, maar soms waren er conflicten en oorlogen. Op gezette tij den dienden beide landen wederzijds als asiel voor hun verdreven of gevluchte souverein. In de zeventien de eeuw kwam Karei II als zodanig naar Nederland. Later werd stadhouder Wil lem III tot koning van En geland uitgeroepen. Een verkoeling tussen de twee landen trad echter in ge durende de boerenoorlog. Het was die periode dat ko ning Eduard VII, de lucht hartige overgrootvader van koningin Elizabeth, op weg naar zijn zieke zuster, de moeder van keizer Wilhelm van Duitsland, allesbehalve prettig bejegend werd, toen hij op doorreis naar Berlijn ons land passeerde. In februari 1901 meerde het Britse koninklijke jacht „Victoria and Albert" met de Engelse vorst aan boord in Vlissingen. Enkele dui zenden Vlissingers hadden zich aan de kade opgesteld. Zodra de koning zich ver toonde, hieven zij uit volle borst het Transvaalse volkslied aan. Zij bleven zingen, todat de trein met de koning Vlissingen had verlaten. Aan elk station, waar de trein stilhield, her haalde zich hetzelfde ta- freel. Toen het hoge Engelse gezelschap eindelijk de Ne derlands-Duitse grens had bereikt, kende het de cou pletten van achteren naar voren Pas de laatste jaren is er een sfeer van hartelijkheid tussen beide volken ge groeid. In de donkere bezettings tijd vormde Engeland het symbool van ons vrijheids verlangen. Het Britse rijk beschermde ons vorsten huis en de BBC was onze toeverlaat. Ontelbaar zijn sinds de bevrijding de persoonlijke vriendschappen tussen En gelsen en Nederlanders. De geestdrift voor „Holland" wij ervaren het hier da gelijks kent in Engeland geen grenzen. In welke kring men ook komt, dc Engelsman vertedert zodra ons land ter sprake wordt gebracht. Dat geldt niet voor an dere landen van Europa en hun bewoners. Op reis in het buitenland kijkt de Engelsman naar de huizen en het landschap, maar hij houdt zich verre van de „inboorling, die hij meestal ook wegens weder zijds gebrek aan taalkennis niet kan benaderen. De Brit griezelt van andere levens gewoonten dan zijn eigen, maar in Nederland voelt hij zich „thuis" en op zijn ge mak. Daar voelt hij, dat hij geen „vreemdeling" is, het ergste wat hem in zijn ogen kan overkomen. De Engelsman brengt ons vaak in verlegenheid omdat hij het Nederlandse volk voortdurend ophemelt, als of er bij ons niets ondeug delijks zou bestaan. Het ge heim is dat zijn aanprijzing van ons tevens een vorm van bedekte critiek is op zijn eigen land, van welks tekortkomingen hij zich ter dege bewust is, al zou hij ze voor geen geld willen mis sen. Want natuurlijk zweert hij bij de „Britse levens trant", hoe onvolmaakt deze ook moge zijn. Hij be schouwt echter ons land als het voor hem onbereikbare ideaal, waarnaar hij wil streven, al weet hij zeer goed dat hij bijvoorbeeld nooit aan onze befaamde helderheid zal kunnen tip pen. Onze frisse, ruime ste den, de rechte lijnen van onze velden, wegen, kana len en horizonnen, de net heid en geordendheid van het afwisselende maat schappelijke mozaïek, de tegemoetkomendheid van de mensen, brengen hem in vervoering. En dat wil wat zeggen als men de taaiheid kent van het Britse flegma. Misschien lijkt die Brit als bezoeker van Nederland nog wat stug, maar zodra hij terugkeert van zijn „Hollands avontuur", vindt hij een voor zijn doen zeld zame rijkdom van uitdruk kingen om van zijn bewon dering te getuigen. Dat doen ook de tientallen boe ken over ons land, welke de laatste jaren in Engeland zijn verschenen. Die loftui tingen gaan wel eens een beetje te ver. Maar zo'n Brits compliment doet de Nederlander toch wel goed, vooral omdat het waarach tig gemeend is. hebben. Vooral Lagendijk was in deze ontmoeting bijzonder produktief; hij was met 32 punten topscorer en had uiteraard een groot aandeel in de zege. Het begin van de ontmoeting bracht The White Stars direct een 6-0 voorsprong, waarna de gasten zich herstelden en de achterstand wegwerkten tot 10-7. Hierna was weer het woord aan de Stars. De voorsprong werd snel opgevoerd tot 17-7. Ook toen slaagden de Hagenaren er in de achterstand in te lopen (19-16), doch ver der lieten de Stars het niet komen, aan het einde van de eerste speel'nelft leidden zij met 23-16. Ook r.a de hervatting bleef de strijd snel, aantrekkelijk en spannend. Na acht minu ten spelen was de Haarlemse voorsprong 30-23. De laatste frase van de ontmoeting was echter geheel voor de Haarlemse ■ver eniging, zodat de voorsprong kon worden uitgebreid tot 41-27. In de laatste minuten werd nog aan beide kanten gescoord, waar door de einduitslag werd gebracht op 51-37 in net voordeel van The White Stars. Het herenteam van Aurora hehaalde te gen het Haagse Deco een verdiende en nut tige 51-36 overwinning. Reeds in de eerste helft slaagden de Aurora-aanvallers er in een voorsprong te nemen (16-9). Ook in de tweede helft scoorden de Haarlemmers veel fraaie punten. Deze overwinning van Aurora heeft de Haarlemmers nog een behoorlijke kans gegeven zich in de over gangsklasse te handhaven. Bij de dames heeft ZBVS het in de over gangsklasse tegen IHJ beslist niet gemak kelijk gehad. De IHJ-dames hebben zelfs op winst gestaan. ZBVS won echter nog net (34-30). Was dit niet het geval ge weest, dan was in de dames-overgangs klasse het dames-reserveteam van The White Stars kampioen geweest. Nu zal deze ploeg maandagavond tegen Antilopen II de kampioenstitel kunnen behalen. De uitslagen waren: Dames: Rapiditas IIThe Typhoons II 6-11, IHJ—ZBVS 30-34, Antilopen IV—The White Stars III 2-0 (TWS n.o.). Heren: AuroraDeco ,Den Haag) 51- 36, The White Stars—Argus II 51-37, HCK SC Haarler III 2-0 (SCH n.o.), ZBVS II— Antilopen II 0-2 (ZBVS n.o.). De heer A. Laboyrie is benoemd tot hoofd van de afdeling Politieke Zaken bij de Nederlandse vertegenwoordiging in Djakarta, in welke functie hij eerste me dewerker zal zijn van de zaakgelastigde van ons land in Indonesië, de heer Has- selman. De heer Laboyrie zal 26 maart met de „Willem Ruys" naar Djakarta ver trekken. Deze week heeft de heer Laboy rie een afscheidsbezoek gebracht aan de Indonesische zaakgelastigde in Den Haag, de heer Maramis. De heer Laboyrie was tot zijn benoe ming in Djakarta hoofd van het Bureau Zuid-Amerika op het ministerie van Bui tenlandse Zaken. Voordien was hij werk zaam bij Nederlandse vertegenwoordigin gen in verscheidene landen. Hr. Ms. fregat „Johan Maurits van Nas sau", welk oorlogsschip van 17 maart 1955 tot 9 februari 1958 in Nederlandsch Nieuw- Guinea heeft vertoefd, zal maandag 31 maart a.s. te 12.00 uur in de haven van Den Helder arriveren. Het schip heeft op de thuisreis Singapore en Aden aangedaan. Hr. Ms. „Johan Maurits van Nassau" werd op 26 januari j.l. in Nederlandsch Nieuw-Guinea afgelost door Hr. Ms fregat „Evertsen". Sinds korte tijd is Haarlem een kunst zaaltje rijker. Men vindt het aan de Reitz- straat 4 vlakbij de Cronjéstraat in Haar lem-Noord: tot 1 april exposeert de kunst zaak Ten Bruggen-Cate schilderijen, aquarellen en tekeningen van Henriëtte Marcus en beeldhouwwerk van Nel Ba kema. Men kan voor portretten bij beide da mes terecht. Die van de schilderes lijken zeker. Dit is in schilderijen of tekeningen gemakkelijker te constateren dan in plas tiek. Nel Bakema werkt bovendien iets voorzichtiger dan Henriëtte Marcus, ten dele door de aard van het te verwerken materiaal. Henriëtte Marcus kan tot op zekere hoogte rekenen op een zekerheid van doen en kan bij voldoende treffende gelijkenis de zaak loslaten. Henriëtte Marcus toont ook vele land schapjes, die, voorzover wij op de plekken ook waren waar.zij zich bevond, gemak kelijk herkenbaar zijn. He't aantrekkelijkst vond ik haar wanneer1 zij zich in de kleur beperkte. Die beperking is overigens ge volg van het gegeven. Want boven het ge geven komt zij niet uit. Van visie is wei nig sprake. Nel Bakema betracht dat iets meer. Mij persoonlijk beweegt deze overi gens trouwhartige kunst niet zo zeer. maar ik kan me voorstellen dat anderen er wel plezier aan hebben. Bob Buys (Van onze correspondent in Brussel) De directie van het Brusselse Wereld festival deelde gisteren officieel mede, dat het Bolsjoi Ballet van Moskou tijdens de wereldtentoonstelling te Brussel zal op treden. De première heeft op 22 juni plaats in het „groot auditorium" van de tentoon stelling. Voor dit eerste optreden, dat waar. schijnlijk met de aanwezigheid van Koning Boudewijn zal worden vereerd, is een speciaal programma samengesteld: Pas sen en Variaties, waarin de sterren van het ballet optreden. De eigenlijke voorstellingen zullen in d^ Koninklijke Muntschouwburg van Brussel plaatshebben van 24 juni of, met de in tegrale uitvoering van „Romeo en Julia" op muziek van Serge Prokovjev en met Galina Oelanova in de vrouwelijke titel rol. Het gezelschap blijft in de Munt schouwburg tot 14 juli en geeft verder nog „Giselle" en „Het Zwanenmeer" in inte grale uitvoering. Het gezelschap komt met honderdvijftig dansers, danseressen er technici. De directie van het Bolsjoi Ballet eist een bijzonder groot aantal repetities met het Belgische orkest. Het gerucht, als zou den er geen plaatsen meer verkrijgbaar zijn, is onjuist, aldus de directie van het festival. Uit Rusland komt verder ook nog het koor van het Rode Leger, dat dit jaar zijn dertigste verjaardag viert. In 1928 werd het opgericht door prof. Alexander Alexan- drov. het staat thans onder leiding van diens zoon. Naar het ANP van curatoren in het faillissement der n.v. Fridor-fabrieken te 's Gravenhage verneemt, is de transac tie met de Pinnock Manufacturing Co te Adelaide (Australië) thans definitief tot stand gekomen en uitgevoerd. Bij deze transactie is het bedrijf van Fridor over gedragen, waaronder begrepen de fabri- cage-methoden en patenten alsmede on derdelen, machinerieën en een groot deel der organisatie. Pinnock, die tevens alle lopende garan tie-verplichtingen en servicewerkzaamhe den heeft overgenomen, heeft haar fabrie ken inmiddels mede ingesteld op het ver vaardigen van „Fridor"-naaimachines. Voorts zal de daartoe op te richten Fri dor Handel Maatschappij (Fridor Trading Company) n.v. te 's Gravenhage zich be lasten met verkoop, garantie en service verlening hier te lande. Het vroegere fa brieksgebouw en de resterende produktie- machines en verdere inventaris zullen, zoals reeds eerder gemeld, op 8, 15 en 16 april worden geveild. Kamerhuur hoger. De voorzitter van de Nederlandse Vakbond van Pension-, Rusthuis- en Kamerverhuurbedrijf, „Pe- ruka-Federatie", heeft op het in Arnhem gehouden congres meegedeeld, dat de mi nister van Volkshuisvesting de verhoging met 15 pet van het ondernemersloon van de kamerverhuurbedrijven heeft goedge keurd. Het ondernemersloon is één van de factoren waaruit de wettelijke kamer verhuurprijs is opgebouwd. Deze prijs zal hierdoor iets omhoog gaan. Plotseling overleden. De 53-jarige heer E. F. Uijen, lid van de gemeenteraad van Nijmegen en voorzitter van de Neder landse R.K. Kleermakerspatroons bond, is toen hij in zijn auto van Breda naar Nij megen reed, plotseling onwel geworden en kort daarop overleden. Hij heeft nog kans gezien de auto langs de weg te par keren. Burgemeesters. Met ingang van 1 april is tot burgemeester van Vlijmen be noemd mr. J. H. W. A. Hoefnagel, met toekenning van gelijktijdig eervol ontslag als burgemeester van Ravenstein. Tot burgemeester van Hardenberg is per 1 mei benoemd de heer J. H. de Goede, thans burgemeester van Gramsbergen. Afgeschaft. Na 1 april hebben Neder landse automobilisten en motorrijders, die naar Duitsland gaan geen internationaal rij- en wagenbewijs meer nodig. De bondsrepubliek en Nederland zijn over eengekomen, dat na 1 april in Nederland voor alle categorieën van Duitse motor rijtuigen het Duitse rijbewijs en kenteken bewijs wordt geaccepteerd en dat in Duitsland Nederlandse bewijzen worden erkend, zonder dat overlegging van een vertaling of een andere verklaring wordt verlangd. In een gisteren te Amsterdam gehouden kadervergadering van de Amsterdamse af deling van de tot de E.V.C. behorende Bond van Nederlands overheidspersoneel heeft het communistische Tweede-Kamer lid Gerben Wagenaar zich uitgesproken tegen het beleid van de C.P.N.-secretaris Paul de Groot in het conflict om de E.V.C. De vergadering besprak de vorming van de zogenaamde „commissie uit E.V.C.-bon- den, die het secretariaat van de E.V.C., bestaande uit de heren Reuter, Brandsen en Smid, niet langer erkent. Dit secreta riaat heeft verklaard, dat het de leden van de commissie beschouwt als „scheurmakers in de E.V.C., mensen die hun instructies rechtstreeks van de C.P.N.-secretaris Paul de Groot ontvangen". In deze kringen wórdt gesproken van een „staatsgreep in de E.V.C.'die definitief zou worden op 29 maart, de dag waarop een algemene ïócfdbesturenvergadering van de Eenheids vakcentrale door een aantal bonden is bij eengeroepen. De Bond van Nederlands Overheidsper soneel heeft medegedeeld dat in de gisteren gehouden vergadering Gerben Wagenaar nadrukkelijk wenste te verklaren, dat hij het optreden van de zogenaamde „commis sie uit E.V.C.-bonden", uit de krant heeft vernomen. Zijn mening was, dat het op treden van deze commissie zeer beslist in strijd is met de grondslagen van de E.V.C. en dat het in feite scheuring in de E.V.C. betekent. Hij wenste zich daar dan ook na drukkelijk van te distanciëren en geen enkele verantwoording daarvoor te nemen en zich achter het verbondsbestuur van de E.V.C. te stellen. Aan het slot der vergadering werd met 28 stemmen vóór, 2 stemmen tegen en 2 onthoudingen een motie aangenomen waar in de scherpste afkeuring werd uitgespro ken over het optreden van deze commissie, die verantwoordelijk wordt gesteld voor de scheuring in de E.V.C. Op de Oeterselaan te 's-Hertogen- b o s c h-W e s t is het 4-jarige meisje W. van Veggel onder een aanhangwagen ge komen en terstond overleden. Het kind was aan het nummerbord gaan hingen van de vrachtauto die de aanhangwagen trok, juist op het moment dat die zich in bewe ging zette. Toen het kind even later los moest laten en op de grond viel, kwam het juist voor de wielen van de aanhangwagen terecht. De 59-jarige grossier A. Vaets uit St. Oedenrode is in B o x t e 1 om het leven ge komen toen hij met zijn rijwiel aan de hand op de rijksweg 's-Hertogenbosch Eindhoven bij „Het Schipke" onverwacht de weg overstak en werd aangereden door een personenauto. Te Scheveningen wordt op donderdag 8 en vriidag 9 mei het 12de internationale congres gehouden van de „Nouvelles Equipes Internationales". Aan deze bij eenkomst van de Internationale Unie van Christen-Democraten ga&t op maandag 6, dinsdag 7 en woensdag 8 mei vooraf het tiende congres van de Internationale Unie van Jonge Christen-Democraten. Drs. W. K. N. Schmelzer, staatssecretaris voor Bezitsvorming en P.B.O., prof. dr. L. Ehr- hardt, minister van Economische Zaken van de Duitse Bondsrepubliek, de heer M. Ruppert, voorzitter van het C.N.V. en vice-voorzitter van het Internationaal Christelijk Vakverbond, luit. generaal M. R. H. Calmeijer, Alfres Coste-Floret, se cretaris-generaal van de N.E.I. en Frans kamerlid, en Georges Bidault, oud-minis ter-president van de Franse republiek en oud-minister van Buitenlandse Zaken, zul len het woord voeren. Uitgaande van de gedachte, dat in deze tijd de menselijke samenleving en de ge hele cultuur op de meest verschillende sectoren ernstig wordt bedreigd in een van haar fundamentele waarden, name lijk de menselijke persoonlijkheid, heeft men het besluit genomen, het congres te wijden aan dit onderwerp en vanuit christen-democratische visie het vraag stuk van de menselijke persoonlijkheid in onze tijd te doen behandelen.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 19