Scherp debat in Bondsdag over kernbewapening Bloemendaal gaat over tot verkoop van gemeentewoningen Kinderen achtervolgden man die Janssfcaat bromfiets wegnam in Lening van f 110.000 om bouw van woningen mogelijk te maken Atoom-reactor bij Petten CDU-fractie verliet de zaal na een verwijzing naar het nazi-tijdperk 9 Zeven sprekers bij buurt vereniging „Bloemendaal" Hervormde vrouwendienst Forum besprak taken van de huisvrouw UIT STAD EN STREEK HAARLEMSE RECHTBANK Feijenoord bestaat 50 jaar Twee nieuwe schepen ter visserij getogen Kinderpestzegeïactie bracht biina twee miljoen op Kracht voor de hele dagr Meneer - ontbijt! VRIJDAG 21 MAART 1958 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT pe gemeenteraad van Bloemendaal heeft zich in de donderdagmiddag gehou den vergadering in beginsel uitgesproken over overdracht van gemeentewoningen aan de huurders. Nu de raad bereid is ter bevordering van het eigen-woningbezit aan een zodanige overdracht medewerking te verlenen, zullen B. en W. de vaststelling van de prijs van de woningen en de voor waarden, waaronder de overdracht zou dienen te geschieden, nader in beschou wing nemen en de raad een voorstel doen De drie aanwezige leden van de fractie van de Partij van de Arbeid'verklaarden zich tegen het voorstel van B. en W. zich in beginsel over overdracht uit te spre ken. Zij zetten hun bezwaren uiteen en in het bijzonder deed dat de heer C Schulz. Deze merkte op, dat de ge meentewoningen als gemeenschapsbezit beschouwd moeten worden. Er bestaat volgens hem geen aanleiding de woningen aan particulieren te verkopen. Het is voor een gemeente van belang over woningen te beschikken om die beschikbaar te stel len aan leden van het gemeentepersoneel omdat zij niet in staat zijn een woning te kopen. Op het ogenblik heeft de ge meente vele woningen nodig om hen, die in een functie benoemd zijn en elders wonen, in de gelegenheid te stellen te ver huizen. Spreker voelde er meer voor bewoners, die in de toekomst een eigen woning willen hebben, te helpen bij de bouw van nieuwe woningen. Daardoor wordt het aantal huizen in de gemeente uitgebreid. De andere fracties schaarden zich ach ter de gedachte gemeentewoningen te ver kopen. Mevrouw Poulus-Baum (V.V.D.) was van mening, dat het niet op de weg van de gemeente mag liggen een groot aantal woningen te exploiteren. Men krijgt een duur bezit en spreekster achtte het van belang een aantal woningen „af te stoten". Als het over dienstwoningen gaat ligt de zaak echter anders, want die heeft de gemeente nodig. Verkoop van wo ningen betekent tevens versterking van de financiële positie der gemeente. Mr. De Jong Schouwenburg (C.H.) zeide dat weinig voorstellen van B. en W. van zo'n principiële aard zijn geweest als dat, dat thans aan de orde komt. Het mag niet een streven van een gemeente zijn in het bezit te komen van een groot aantal woningen. Wordt tot ver koop overgegaan dan weet men, dat de wo ningen in het bezit komen van hen die er belangstelling voor hebben. Ook levert ver koop van woningen een financiële bijdra ge op, waarmee belangrijke objecten ge financierd kunnen worden, bijvoorbeeld de aankoop van „Elswout" Hiertoe gaan particulieren niet over. De heer Pinxter (K.V.P.) herinner de er aan, dat zijn fractie twee jaar ge leden de suggestie heeft gedaan gemeen tewoningen te verkopen. Daarom vond hij het verheugend, dat B. en W. thans met een voqrstel komen, waarin de fractie van spreken een groot 'voordeel ziet. Nadat mi'. Vliegen en mevrouw Dalmeyer (beiden Partij van de Ar beid) bezwaren tegen het voorstel hadden uiteengezet deelde wethouder mr. Hijs zei er (AR.) mee, dat het initiatief om eventueel tot verkoop over te gaan uitge gaan is van bewoners en niet van de ge meente. Er bestaat thans een goede gele genheid bewoners in staat te stellen over eigen bezit te beschikken en daaraan dient te worden meegewerkt. Dat is in de geest van de politieke partijen die de re gering vormen. De gemeente beschikt over vijfhonderd woningen, waaronder 380 woningwetwoningen en door de bouw van enkele honderden woningwetwoningen in de naaste toekomst wordt het bezit aan merkelijk uitgebreid. De kwestie van het beschikbaar stellen van woningen aan niet-Bloemendalers, die een functie in de gemeente aanvaarden en zich willen ves tigen, speelt geen rol in deze zaak. Als woningen leeg komen dan kunnen ze al leen bewoond worden door Bloemendalers of door hen die over een goed ruil-object beschikken. Hierna werd lïet voorstel van B. en W. aanvaard. Lening van 110.000 De vergadering machtigde B. en W. tot het aangaan van een lening van 110.000 tegen een rente van zes procent (met een toeslag van twee procent, waardoor vier procent betaald moet worden) met de n.v. Bank voor Nederlandse gemeenten. De opbrengst, van de lening zal worden be stemd voor consolidatie van de vlottende schuld, aangegaan ter financiering van de bouw van 22 arbeiderswoningen aan de Generaal Spoorlaan en de Generaal Win- kelmanlaan te Aerdenhout door de wo ningbouwvereniging .Aerdenhout" en de bouw van 14 woningen aan de Donkerelaan te Bloemendaal door de Christelijke Wo ningbouwvereniging te Bloemendaal. Benoemd werd tot onderwijzer aan de Bornwaterschool de heer E. de Boer, on derwijzer te Zaandam en wonende te Be verwijk. Goedgekeurd werden de voor stellen tot vaststelling van een verorde ning tot regeling van het openbaar kleu rt' Séwoon lager- en uitgebreid lager on derwijs, tot het verlenen van een krediet voor vervanging van de vloerbedekking in "et speellokaal van de kleuterschool »Kleuterduin", tot 1 et beschikken op het verzoek van de r.k. Kleuterschool ,.St. Jo- zef" te Aerdenhout om medewerking voor de aankoop van meubilair en leer middelen, tot het verlenen van een krediet voor diverse voorzieningen bij de St. Jo- sephschool (behoudens de rijwielberg plaats) en tot het verlenen van een kre diet voor betaalbaarstelling van het ar- voitectenhonörarium voor bouwplannen van het gymnastieklokaal c.a. bij de chris- ''jke lagere school te Overveen. Voorts verleende de raad een krediet voor. het reffen van enige voorzieningen wegens ?e tijdelijke bestemming van „Bloemen- neuvel". Tn antwoord op vragen van ir. in on (V.V.D.) deelde wethouder Us:zei er mee, dat als het gebouw iet bewoond wordt de kans bestaat dat et door de jeugd gesloopt wordt. Door riht "e verbouwing kan een zaal inge- worden voor vergaderruimte en een oncierge kan een woning krijgen. De louw van de concierge kan tijdens ver- 8 deringen koffie presenteren. De brand- bescherming bevolking, E H.B.O. en ctmgsbrigade hebben belangstelling °r de vergaderzaal. Ook zouden ten toonstellingen in „Bloemenheuvel" inge richt. kunnen worden. Speelterrein aan Goudsbloetnplein De raad besloot een adres van bewo ners van het Goudsbloemplein, die ver zocht hebben het plantsoen niet in te rich ten als speelterrein, in handen te stellen van B. en W. voor het'~~uitbrengen van pre-advies. Mr. De Jong Schou wenburg gaf in overweging niet tot het inrichten van een speelterrein over te gaan, waarna burgemeester dr. D. H. Peereboom Voller herinnerde aan de vergadering die een dezer dagen voop de bewoners van het Goudsbloemplein is gehouden. Er kwamen vroeger vele klach ten van bewoners over de jeugd binnen en om daaraan een einde te maken is over wogen een speelterrein in te richten. De bewoners willen dit blijkbaar niet, maal ais zij binnenkort weer met klachten ko men over de jeugd zal daaraan geen aan dacht worden geschonken In de vorige vergadering is gesproken over de ontbossing van de omgeving van de Bovenweg. De burgemeester deelde mee, dat vele bomen zullen verdwijnen, omdat ze op een plaats staan, waar gebouwd zal worden. Aanvankelijk was het de bedoeling garages naast de woningen te bouwen, maar van dit plan is afgezien en de garages komen achter de woningen, waardoor meer bomen gekapt moesten wox-den. Op de bijeenkomst van de buurtvereni ging „Bloemendaal" die donderdagavond onder grote belangstelling in het Jeugd huis aan de Donkerelaan, onder voorzit terschap v - i de heer H. W. van Kempen, gehouden werd, voerden zeven sprekers over de meest uiteenlopende onderwerpen gedurende tien minuten het woord. Er werd om geloot wie als eerste spreker zou optreden en dit bleek mr. J. W. de Jong Schouwenburg te zijn, die als raadslid de gemeentelijke autonomie toelichtte. Spre ker was van mening er goed aan te doen de aanwezigen eens nader met dit begrip, waar zoveel over gesproken wordt, in aanraking te laten komen. Wat betekent nu het woord autonomie? In 't Grieks is auto zelf en nomos wet. Gemeentelijke autono mie wil dus zeggen het zelf wetgeven door het gemeentebestuur. Op bepaald ge bied heeft het gemeentebestuur het recht van de wet te stellen. Het gemeentelijk beleid houdt rechten in, waar men maar niet zo gemakkelijk afstand van doet. Er wordt in deze tijd ernstig aan deze rech ten geknaagd, theoretisch worden zij toe gekend, maar in de praktijk komt er niet veel van terecht, aldus mr. De Jong Schou wenburg. De gemeente kan haar huishou ding niet voldoende besturen en is daarbij te zeer afhankelijk van het centrale ge zag; te veel eigengereidheid is volgens spreker niet in het belang, van Nederland. Men kan hier zelfs spreken van rechts- postulaat, dat wil zeggen alleen een be ginsel van wetgeving, als de omstandig heden zulks toelaten. Tweede spreker bij loting was de heer J. Buys jr., hoofd van de Hartenlust- school, die sprak over „School en ge meenschap". Hij noemde tien minuten spreken een heerlijk limiet, waardoor con flicten vermeden kunnen worden. De school is er niet voor het behalen van di ploma's of succes, maar tot opvoeding van de schooljeugd en om het karakter van de kinderen te vormen en hun christelijke en maatschappelijke deugden bij te brengen. De maatschappij vraagt echter een ge trainde ontwikkeling, een gespecialiseer de gedachtengang, die men meent dat de gemeenschap nodig heeft. De heer R. Voorhoeve sprak over „Het raadsel van Nieuw Guinea". Spreker stel de daarbij de vraag of het de moeite waard is Nieuw Guinea te behouden. De Neder landers hebben zich volgens spreker nooit iets aan dit eiland gelegen laten liggen. Vervolgens vertelde de héér Voorhoeve een en aijder over dit land, waar hij in 1929 vertoefde en over zijn ervaringen daar opgedaan. Spreker heeft die ervaringen ook vastgelegd in een boekje „De pionier van Sentani", door hem voor de jeugd van twaah jaar en ouder geschreven. Prof. dr. J. I. S. Zonneveld, die onlangs een zeer boeiende lezing over de ijstijd in Bloemendaal hield, behandelde ditzelf de onderwerp nu in vogelvlucht. Hij noem de de ijstijd een interessant aspect voor ons land en voor de gehele wereld. Spre ker ging daarbij een miljoen jaren terug, toen de temperatuur met schommelingen daalde. Tienduizend jaar geleden werd het geleidelijk weer warmer. Er zijn ijsmas sa's geweest van Scandinavië tot de Zwarte Zee en tot Bloemendaal. Deze si tuatie beeft zich het laatste miljoen jaar voltrokken, met Vogelenzang als de grens van het landijs De heer Adr. Cassee, sprekende over De jeugd van tegenwoordig" meende dat de jeugd sinds een eeuw terug beslist niet zoveel slechter is geworden. Er wordt gesproken van uitspattingen en jeugdcri minaliteit, van nozems. Men heeft de mond vol over de asfaltjeugd, maar feitelijk moest men volgens de heer Cassee ook spreken van „asfalt-ouders", van die ouders die de lust, de tijd, de takt en de liefde ontbreken om onze jeugd verant woord op te voeden. De heer F. Franken sprak over zijn er varingen als kanonnier op zee in oorlogs tijd toen hij in 1940 in dienst bij het regi ment grenadiers en jagers via Frankrijk in Engeland belandde bij de Nederlandse koopvaardij. In Liverpool volgde hij een spoedcursus en werd hij omgeschoold van legerkanonniex tot scheepskanonnier-in- structeur. Met een Amerikaans troepen schip voer hij vervolgens naar New York- Tenslotte kwam de heer J. Seijlhouwer aan het woord over een onderwerp, dat tegenwoordig in het brandpunt van de be langstelling staat namelijk: „Is er wo ningnood?" Na de stemming onder de aanwezigen bleek, dat de heren prof. Zonneveld en F. Franken als de beste sprekers van deze avond uit de bus kwamen, elk met vijfen dertig stemmen, op de voet gevolgd door de heer J. Buys met eenendertig stemmen. Het forum, waarmee de Classicale Com missie Hervormde Vrouwendienst haar trainingsavonden donderdag in het Wijk- gebouw aan de Gedempte Oude Gracht besloot, had zich een paar onderwerpen gekozen, waarop de aanwezige dames enthousiast ingingen, zodat er een geani meerde discussie ontstond. Het betrof na melijk het samengaan van huiselijke en sociale verplichtingen voor menige vrouw, de verantwoordelijkheid in het gezin en die naar buiten, de levensstijl in een ver anderende wereld en het opvangen van het gezin bij langdurige afwezigheid van de man. Juryleden waren mevrouw H. E. van dei- Hoop van Slochteren-Van der Hoeyell, echtgenote van de burgemeester van Ben- nebroek, mevrouw C. de Jong-Hoogendijk uit Halfweg, echtgenote van een boord werktuigkundige van de K.L.M., mevrouw D. Overbeeke-Vos uit Nieuw Vennep, echt genote van de bedrijfsleider bij de Vicon- landbouwwerktuigenfabriek te Nieuw- Vennep, mevrouw T. Ooms-Anema, echt genote van een landbouwer te Nieuw-Ven- nep en mevrouw C. S. A. van Boven-Meyer echtgenote van een predikant uit Nieuw- Vennep. De aard van tijdspassering dezer dames verschilde onderling uiteraard sterk als gevolg van het verschil in beroepen. Zo wegen bijvoorbeeld de sociale verplichtin gen van een predikantsvrouw en een bur gemeestersvrouw zeer zwaar. Beiden waren het er over eens, dat het begeleiden van de man naar allerlei gelegenheden haar na aan het hart lag en vooral ook het werk op de achtergrond van zovele ambtsbezig heden,1 maar dat men toch een behoorlijke indeling dient te maken om het gezin die aandacht te geven, die het nodig heeft. Anders lagen de zaken bij de vrouw van de boordwerktuigkundige, welke laatste wekenlang ergens in de verte boven de aarde werkte, en voor de vrouw van de bedrijfsleider met zijn onontkoombare af spraken en bezoeken. Beiden getuigden van hun bijzondere verantwoordelijkheid voor het gezin, door de afwezigheid van de man zo zwaar, dat zij deze verantwoording slechts in Gods kracht durfden aanvaar den. De echtgenote van de landbouwer wordt' meer dan wie ook geconfronteerd met de verschillen en het toch steeds meer in elkaar grijpen van stad en platteland. Zij sprak vooral over dat vraagstuk en noemde een aspect van het leven op de boerderij, dat in zekere zin uniek is: de verhouding tussen het boerengezin en het personeel, dat in zekere zin kind aan huis is. In de discussie ging het ook nog over de Christelijke roeping ten opzichte van men sen met wie men dagelijks omgaat en van vrienden. Terughoudendheid in dit opzicht wordt vhak gemotiveerd met de zorg voor het gezin en ook nogal eens terecht, maar anderzijds wordt het gezinsleven door isolatie duidelijk verarmd en is een leven diger contact met de buitenwereld vaak verfrissend en heilzaam. In de theepauze werd een collecte ge houden voor een groep vrouwen uit een vluchtelingenkamp, die op het ogenblik in Haarlem verblijft en tenslotte besloot me vrouw ir J. Waardenburg-Lindeyer, die ook geopend had. deze bijeenkomst met gebed Nieuws in het hort - Inbraak. In de nacht van woensdag op donderdag is er ingebroken in het kan toor van de n.v. Haarlemse machinefabriek v.h. Gebr. Figee in de Waarderpolder. Men forceerde de dubbele toegangsdeuren waarna een bedrag van 86.werd ont vreemd. Dit schema geeft een beeld van de opbouw der proef reactor voor atoomenergie, die bij Petten zal worden ge bouwd. De capaciteit van deze installatie zal 20.000 kw be dragen (de nieuwe atoomcen trale in Zuid-Schotland moei 360.000 kw leveren). Het bo venste schema is een „vogel vlucht"-projectie van de in stallatie met in 't midden van het ronde gebouw het reactor bassin en de plughouder voo' 't koelwater, die op 't ondersU schema terugkomt in dwars doorsnede. De beide poorten, die uit hel ronde gebouw ste ken, zijn personeelssluizen en de cilinders in de bijgebouwen stellen pompen voor, die hei koelwater aan- en afvoeren. De straalvormige uitlopers van de plughouder (op hei bovenste schema) zijn proef- boxen. (Van onze correspondent in Bonn) De Westduitse regeringspartyen zyn vastbesloten de bondsstrydkrachten met de allermodernste wapens, kernwapens dus, uit te rusten, omdat de bondsrepubliek zo sterk mogelijk tegenover een eventuele aanval uit het Oosten moet staan en het Westduitse leger dan niet slechter uit gerust mag zijn dan de strijdkrachten van de NAVO-bondgenoten. Dit is op ondub belzinnige wijze gebleken tijdens de hef tige debatten over de buitenlandse poli tiek, die gisteren tot in de avonduren in de Bondsdag werden gehouden en die vandaag worden voortgezet. De opvat tingen van bondskanselier Adenauer, zijn kabinet en zijn regeringspartij zullen al tijd blijven verschillen van de meningen der oppositie. Bondskanselier Adenauer verklaarde dat West-Duitsland zich in feite buiten de NAVO zou plaatsen, indien het zou weige ren mee te doen aan een strategische rer organisatie der NAVO-strijdkrachten, die het gebruik van kernwapens~ën raketten met zich zou brengen. Ongeval. Op de Koudenhorn nabij de Zandersbrug in Haarlem is een motorrijder uit Ouderkerk aan de Amstel donderdag morgen geslipt en met zijn hoofd tegen een stilstaande' vrachtwagen geslagen. Hij moest met een hersenschudding naar het Grote Gasthuis worden overgebracht. „De Sovjet-Unie bezit kernwapens en raketten. Indien een belangrijk gedeelte der NAVO-strijdkrachten niet op dezelfde wijze zou zijn uitgerust, zou de NAVO haar betekenis verliezen", zo verklaarde 'lij, hieraan toevoegend: „Indien de stra- i tegische plannen der NAVO die wij zorgvuldig zullen moeten bestuderen vergen dat ook West-Duitsland deelneemt aan de ontwikkeling der moderne wapen techniek en wij zouden dit weigeren, dan zouden wij onszelf uit de NAVO sluiten" Adenauer, die als tweede het woord voerde, zei door de vragen van de eerste spreker dr. Mende, voorzitter van de frac- Op 5 februari omstreeks zes uur zagen de elfjarige Freddy en zijn twaalfjarig zusje Annemarie door het raam van de ouderlijke woning aan de Jansstraat in Haarlem dat een man op een verdachte wijze aan enige fietsen, die tegen de gevel van een aan de overkant gevestigde winkel stonden, aan het morrelen was, kennelijk om te zien of deze op slot stonden. Op een gegeven moment zagen ze de man een bromfiets pakken en erop weg rijden. „Dat is vast niet pluis, hoor, ik ga hem achter na", riep Fred zijn zusje toe en hij rende de deur uit a1 roepende „Lelijke dief, zet die bromfiets neer!" Waar ze opeens vandaan kwamen is niet bekend maar in een minimum van tijd kreeg de man een hele troep gillende kinderen achter zich aan. In het nauw gedreven had hij de bromfiets op het Begijnhof tegen een muur gezet en was toen, nog steeds door de kinderen achtervolgd, in de richting van de Grote Markt gelopen. Daar had Freddy een politieagent aangeklampt waarna de man werd ingerekend. Donderdagmiddag moest deze, een 27- jarige los-arbeider uit Haarlem en thans gedetineerd in het Huis van Bewaring te Haarlem, zich voor de Haarlemse recht bank voor de diefstal verantwoorden. Ver dachte verklaarde tegenover de president, mr. H. J. Ferwerda, dat hij zich zo goed als niets van het gebeurde kon herinneren. Wel wist hij dat hij, na op de bewuste mid dag in een café in de Jansstraat een paar glazen bier te hebben gedronken, op zijn fiets was gestapt om naar huis te gaan. Hij was echter duizelig geworden en had even verderop zijn fiets tegen een muur gezet. Wat er daarna gebeurd was kon hij zich niet meer herinneren. De als getuigen opgeroepen Freddy en Annemarie verschenen hierna voor het hekje om hun „avontuur" nog eens te ver tellen. De officier van Justitie, mr. G. W. F. van der Valk Bouman, stak de kinderen een pluim op de hoed voor hun kordaat optreden, waardoor de dader op heterdaad betrapt kon worden. Hij wees erop dat het niet de eerste maal was dat de drank in het leven van de verdachte een rol speel de. Reeds meermalen was deze wegens vernieling, diefstal en het rijden onder invloed veroordeeld. Volgens de officier was de verdachte echter toen hij de brom fiets wegnam niet zo dronken geweest dat hij niet meer wist wat hij deed. Hij achtte diefstal bewezen en eiste zes maanden ge vangenisstraf met aftrek van de tijd in voorarrest doorgebracht. Verdachte's raadsman, mr. J. F. M. M. Brons, betoogde, dat de diefstal niet wette lijk en overtuigend bewezen was. Volgens hem kon zijn cliënt hoogstens „joy-riding" ten laste worden gelegd. Bovendien was het aan twijfel onderhevig, dat verdachte de bromfiets heeft meegenomen met het oogmerk van wederrechtelijke toeëigening. aangezien hij de bromfiets voor die van zijn broer had aangezien, die zijn brom fiets op dezelfde plaats pleegt neer te zet ten, aldus mr. Brons, die tot vrijspraak wegens gebrek aan bewijs concludeerde. De rechtbank zal in deze zaak op 3 april uitspraak doen. Broodbezorger hield geld achter Zes maanden gevangenisstraf met aftrek van voorarrest werd geëist tegen een 21- jarige Haarlemse verkoper, die terecht stond wegens verduistering in dienstbe trekking. Als broodbezorger zou verdachte van klanten geïnde gelden tot een totaal van vijfhonderdzestig gulden niet aan zijn oatroon hebben afgedragen. Verdachte, die het hem ten laste gelegde toegaf, vertelde dat hij in financiële moeilijkheden was ge raakt en links en rechts geld had geleend om zijn schulden te betalen. Als broodbe zorger verdiende hij 22,50 en aangezien hij voor zichzelf moest zorgen kon hij hier van niet rondkomen. Teneinde raad had hij de van klanten ontvangen gelden voor zichzelf gebruikt. De officier van Justitie wees er in zijn requisitoir op dat verdachte reeds twee maal een voorwaardelijke straf was opge legd. Blijkbaar heeft verdachte daaruit niet voldoende lering getrokken, meende hij. Mr. B. W. Stomps, de raadsman van verdachte, pleitte voor een gecombineerde straf. „Nog is mijn cliënt niet reddeloos verloren maar dat zal misschien wel het geval zijn als hij na een langdurig verblijf in de gevangenis weer in de'maatschappij terugkomt", zo zei hij. Uitspraak van deze zaak op 3 april 1958. tie der Vrije Demokraten, gedwongen te tzijn inlichtingen te geven over zijn ge sprek met de Russische ambassadeur Smirnov, die hem een aide-memoire had overhandigd. Adenauer verklaarde dat er was afgesproken voorlopig over de in houd daarvan te zwijgen. Hij voegde er aan toe, dat het niets bevat dat de positie van zijn regering kan verzwakken of van de oppositie kan versterken. Nog voordat de vergadering ten einde was, hoorden de afgevaardigden tot hun verbazing, dat de Russen het stuk in Moskou hadden ge publiceerd. Er staat in, dat de Russen alleen een vredesverdrag met heel Duits land wensen te sluiten. Deze onthulling maakte een eind aan de geruchten, dat de Sovjet-Unie van plan zou zijn afzonder lijke vredesverdragen met Oost- en met West-Duitsland te sluiten. Het betoog van bondskanselier Ade nauer werd door zijn minister van Buiten landse Zaken, dr. Heinrich von Brentano. ondersteund. Deze verklaarde onder meer: „Ik kan de stelling niet onderschrijven dat .eea kernwapen, .dal in.West-Duitsland. voor verdedigingsdoeleinden zou zijn op geslagen, gevaarlijker' zou zijn dan het zelfde wapen in de Sovjet-Unie, doch dan voor aanvalsdoeleinden". De minister van Defensie. Franz Jozef Strauss, verklaarde dat het communisme niet met kernwapens zou kunnen worden bestreden, doch dat verdere uitbreiding van de communistische invloedssfeer zou kunnen worden tegengegaan door de af schrikwekkende uitwerking van kern wapens. V er ont waardiging Een hoogtepunt vormden de woorden van de socialistische afgevaardigde Erler, die met een bewogen stem verklaarde, dat de rede van de minister van Defensie Strauss hem aan een rede uit de nazi-tijd in het Sport-Palast in Berlijn had herinnerd, waar men het Duitse volk voor de vraag had gesteld, of het de totale oorlog wenste Sr ontstond opschudding in de zaal. Op de vraag, of Erler minister Straus misschien met Goebbels had willen vergelijken, ant woordde deze, dat hij alleen aan een ge beurtenis moest terugdenken, die hij niet meer uit zijn herinnering kon laten ver dwijnen. De C.D.U.-fractie verliet luid pro testerend de zaal en keerde terug toen Erler zijn rede had beëindigd. De leider van de vrije liberalen, dr. Rheinhold Maier, gewezen minister-pre sident van het bondsland Baden-Württem- berg, zei dat Strauss' „rede als krijgsge schreeuw had geklonken. „Wij hoorden niet de staatsman van een jonge republiek, maar de oorlogsminister van een tot de tanden gewapende militaire staat", zo zei hij. j Alle sprekers van de oppositie waar schuwden tegen het uitrusten van het Westduitse- leger met kernwapens, omdat West-Duitsland daardoor niet sterker zou In de Westhongaarse stad Gyoer, een der eerste plaatsen waar het garnizoen van het Rode leger wordt ingekrom pen, zijn vele vriendschapsbetuigingen georganiseerd bij het vertrek der sol daten naar de Sovjet-Unie. Een groep je kinderen van de communistische jeugdorganisatie „Pioniers" bood een vertrekkende afdeling bloemen aanIn totaal zouden 17.000 Russische militai ren Hongarije verlaten. Op 19 juli bestaat de Sportclub Feije noord 50 jaar. De geprojekteerde feeste lijkheden strekken zich uit over de perio de van 8 juni tot en met 26 juli, waarbij praktisch alle sportbeoefenende leden van Feijenoord betrokken zullen zijn. Het spor tieve hoogtepunt zal bestaan uit een inter nationaal voetbaltoernooi voor het eerste elftal met deelneming van Schalke '04 (Gelsenkirchen), El Espagnol (Barcelona) en Lano Rossi (Vicenza). Dit toernooi zal op 14 en 15 juni worden gehouden. Verder staan er nationale plaat selijke toernooien op het programma. Ook de jonge honkbalafdeling is met een inter nationaal toernooi bedacht. Hiervoor is o.m. de Berchem Baseballclub Crystal uit Antwerpen uitgenodigd. Tenslotte zal het eerste voetbalelftal nog een buitenlandse trip maken, waarbij het in de bedoeling ligt tussen 19 en 29 juni een drietal wed strijden in Spanje te spelen. De namen van de tegenstanders zijn nog niet bekend. De vorige week is de Katwijkse visse- rijvloot verrijkt met een nieuwe kotter welke op 10 maart voor de eerste reis ter visserij is vertrokken. Het vaartuig, dat de naam Dirk Taat KW. 134 draagt, is ge bouwd bij de scheepswerf firma A. Hak- voort en Zoon te Monnikkendam voor re kening van de Rederij Gebr. Taat. De bruto inhoud van dit nieuwe schip be draagt 85 ton bij een lengte tussen de lood lijnen van ruim 25 meter, breedte 6,20 me ter en een holte van 2,80 meter. In de mo torkamer is een Bolnes motor van 250 pk. geplaatst. De rederij Taat heeft het vorig jaar haar enige motorlogger, de Katwijk III KW. 161 verkocht aan de rederij Schaap Krijgsman en het nieuwe schip waarmee thans aan de visserij wordt deel genomen draagt het nummer van de des tijds voor de sloop verkochte stoomtraw ler Katwijk II KW. 134. De zevende na-oorlogse motortrawler, die voor Vlaardingse rekening werd ge bouwd, heeft afgelopen zaterdag proefge- varen en is een de Rederij W. Kwakkel- stein overgedragen. Gebouwd bij de scheepswerf en machinefabriek A. de Jong te Vlaardingen is de Michiel Jan VL. 110 -een zusterschip van de Ada VL. 7 en de Franeina KW. 153 met dat ver schil dat de nieuwe aanwinst wat de ca paciteit betreft aanmerkelijk sterker is. Er is namelijk een 750 pk Brons-motor in geplaatst. De lengte over* alles, be draagt 40,60 meter, de lengte tussen de loodlijnen 36,30 meter, de breedte 7,30 me ter en de holte 3,75 meter. Schipper is de heer P. Keus, die voorheen met de „Ada" heeft gevaren en voor het eerst schipper werd op een logger van Kwakkelstein in 1926 welk vaartuig ook Michiel Jan VL. 110 heette. De netto-opbrengst van de kinderpostze gelactie 1957 heeft 1 950.000 bedragen. Dat is 150.000 meer dan de actie van 1956. Aan deze campagne hebben 18.556 leer krachten en ruim een half miljoen leerlin gen van 1761 scholen meegewerkt, bene vens duizenden vrijwilligers der plaatselij-' ke comité's in de verkoopstands op de postkantoren. Dat ondanks verhoging der P.T.T.-ta- rieven. de bestedingsbeperking, de puzzel en pool rage en de i-griep die 25 percent van de schooljeugd op het ziekbed bracht, dit hoge bedrag bijeengebracht werd, is vooral te danken aan het grote aantal scho len dat dit jaar meewerkte (71.31 percent van het totaal aantal scholen te gen 67,07 percent in 1956), aan de activiteit der leerlingen en de toewijding der vrij willige krachten. ADVERTENTIE Vlieg niet met zo'n enkel boterhammetje of met 'n helemaal lege maag de deur uit. Zo kunt u de dagtaak niet beginnen. Gun uzelf die paar minuten voor een lekker, voedzaam ontbijt. Neem een bord Lassie Klaar Haver mout. dan voelt u zich fit en bent u de gehele dag meer waard. Teveel gedoe op de vroege morgen Dat dacht u maar 1 Lassie Klaar Havermout is al gekookt. U strooit het zo uit het pak op 't bord. Melk en suiker erover en klaar is de pap. Er komt geen pan of gas aan te pas. Grote pakken 75, normale pakken 40 cent. Lassie Klaar Havermout - Het beste ontbijt in de kortste tijd 1 komen te staan, maar juist meer gevaar zou lopen zelf het slachtoffer van een af schuwelijke oorlog te worden. Toestemming? LONDEN (Reuter) De Westduitse re gering tracht een wijziging te krijgen in de verdragen van Parijs van 1954, omdat zij toestemming wil hebben voor de produktie van anti-tankprojectielen. Zij heeft de Westeuropese Unie, waarbij zeven Euro pese landen zijn aangesloten, om deze re den benaderd, aldus verluidt te Londen. De kwestie zal binnenkort door de raad van de W.E.U. te Londen worden bespro ken. Bij de verdragen van Parijs kreeg West-Duitsland toestemming tot herbewa pening en tot toetreding tot de W.E.U. en de N.A.V.O. en werd het beperkingen op gelegd inzake bepaalde soorten wapens.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 3