Een huiselijke flat ingekapseld tussen het decorum van een vorstelijk paleis j roman van MAURICE ROELANTS Bij de faerversefaijmiiig van een klassieke j Erbij Letterkundige kanttekeningen Engelse koningen beschikken over bouwwerken met allure voor alle stemmingen en jaargetijden Windsor Castle De Kouseband Balmoral Castle Sandringham House Holyrood House Bij de foto's, van boven naar beneden: ZATERDAG 22 MAART 1958 PAGINA VIJF IMIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII!lllllllllllllllllllllllllllllllllll|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||!llllllllll|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||il|| IN DE SERIE „Keur boeken uit het werk van Maurice Roe- lants" (Uitgevers maatschappij A. Man- teau n.v. te Brussel) is nu ook met een nabespiegeling van de schrijver „Komen en Gaan" herversche- nen, zijn eerste roman. Dertig jaar ruim is het oud en niets is er aan veranderd, in stijl niet, in probleemstelling niet, in com- positiewijze niet. Gaaf in zijn sobere rijk dom, zijn geciseleerde kracht, zijn archi tectonische evenwicht, zijn straffe soepel heid, zijn ingetogen gloed, tekent het zich tegen de troebele achtergronden van de hedendaagse romanproduktie af als een helder, strakomlijnd, in zichzelf besloten werkstuk, schoon in zijn zuivere menselijk heid, menselijk in zijn natuurlijke schoon heid een klassiek prozamonument. Ver- meylen heeft het destijds zo genoemd: klassiek, wel wetend dat hij het daarmee de hoogste lof gaf. Want klassiek in de Gelijk zo menig vorstenhuis beschikt ook het Britse over meer dan een woning. Drie daarvan zijn staatseigendom, twee het privé-bezit van Koningin Elizabeth II, te weten Balmoral Castle in Schotland, gele gen aan de oever van de rivier de Dee en Sandringham House in het graafschap Norfolk, waar het koninklijk gezin zo het niet buitenslands vertoeft steeds de kerstdagen doorbrengt. Ontbreekt in deze fraaie buitenhuizen de officiële pracht en praal van Buckingham Palace, de officië le Londense residentie van de vorstin, Windsor Castle, traditierijk als geen an der bouwwerk en Holyrood House, het pa leisje in Edinburgh, dit wil nog niet zeg gen, dat in de staatswoningen geen ver trekken zijn, waar de koningin, haar man en kinderen zich echt „thuis" kunnen voe len. Zowel op Buckingham Palace als op Windsor Castle bevinden zich apartemen- ten, die geheel volgens de smaak en wen sen van net vorstelijk paar zijn ingericht: een soort flatjes, ingekapseld als het wa re tussen de officiële luister en het forme le verguldsel, eenvoudig van stijl, met een meubilering welke niets gemeen heeft met die van de staatsievertrekken. Op Wind sor Castle kan men zo bijvoorbeeld in de Victoria Tower door de architect Sir Hugh Casson verbouwd tot een „landhuis" en daarbij herdoopt in de Queen's Tower - vertrekken vinden, die moderne Scan dinavische meubelen bevatten, tijdens het staatsiebezoek aan Zweden destijds zelf door 't vorstelijk paar uitgezocht en gekocht in een „vrij uurtje". Bovendien werden in:deze privé-flatjes Keukentjes aangelegd, dfe Koningin Elizabeth en Prins Philip ge legenheid geven om zelf eens, zonder dat het keurend oog van een chef-de-cuisine prijzend of misprijzend over hun handen glijdt, met potten pannen en pollepel te experimenteren. Dat is één van hun lief hebberijen. Natuurlijk, het is voor Koning in Elizabeth niet mogelijk en het zou ook geen zin hebben om zich met de dagelijkse gang van zaken in haar officië le leven gedurig bezig te houden. Dit laat zij over aan een opperkamerheer, majoor Mark Milbank. Wel krijgt zij iedere dag het menu voor het diner voorgelegd en het vormt zeker geen uitzondering als zij daar veranderingen in aanbrengt. Geen der vijf woningen heeft overigens een volledige huishoudelijke staf. Het grootste deel van het personeel reist namelijk met het vors telijk paar mee, hetgeen steeds wel een miniatuur volksverhuizing betekent, maar daarnaast toch weer economisch genoemd kan worden. Prins Philip nu niet be paald een man met ouderwetse opvattin gen en ideeën heeft bovendien in de loop der jaren vele hinderlijke plooien in het paleisleven drastisch glad gestreken, bepaalde gebruiken vereenvoudigd, ver waterde traditionele gewoonten opge ruimd. cachet geven aan menig groot of klein sta- tievertrek. Het is echter niet alleen het vorstelijk gezin, dat kan genieten van al l deze met zorg bijeengebrachte kostbaar heden. De staatsievertrekken kunnen im mers bezichtigd worden en ieder jaar zijn het tienduizenden, die het kasteel komen bewonderen. Velen hunner blijven enkele dagen of zelfs een week in het kleine stad je Windsor, dat met een brug over de Theems, met het even vermaarde Eton verbonden is, om dag in dag uit door de zalen, vertrekken en corridors van deze oude burcht te dwalen. m Windsor Castle niet alleen een sym bolisch bolwerk van de Britse monarchie - werd een kleine driehonderd jaar ge leden door de fameuze Samuel Pepys in zijn dagboek het meest romantische kas teel ter wereld genoemd. De burcht, waar aan koning George V, telg uit het Duitse vorstelijk geslacht van het huis Saksen- Coburg-Gatha zijn naam ontleende (hij deed immers in 1917 als uitvloeisel van de wereldoorlog, waarin zijn oude en nieuwe vaderland tegen elkaar ten strijde waren getrokken afstand van al zijn Duitse na men en titels) was toen al ongeveer zes honderd jaar oud. Niet uiteraard het hele conglomeraat van bouwsels, maar wel het oudste hart. De romantiek was gea deld gedurende zes eeuwen, waarin Wind sor Castle gedurig was uitgebreid en ver anderd. Nu drie eeuwen na Pepys, kan men het een dertig kilometer ten westen van Londen in het graafschap Berkshire op een licht glooiende heuvel aan de oever van de Theems gelegen kasteel misschien nóg wel het meest romantische kasteel ter wereld noemen. Romantisch, omdat het door vole eeuwen heen de versteende per sonificatie van een machtig wereldrijk is geweest, romantisch omdat om het uitge breide en ommuurde complex een waas van trots, onverzettelijkheid en adeldom en de geur van een rijkgeschakeerde histo rie hangt. Het is Willem de Veroveraar geweest, die omstreeks 1070 de fundamenten voor het kasteel heeft gelegd: een schakel vor mend in de keten van forten, die 's lands hoofdstad diende te beschermen. In de loop der honderden jaren is het kasteel oen schatkamer van statige rijkdom en kunstzinnige schoonheid geworden. Schil derijen en beeldhouwwerk, gouden en zil veren kunstvoorwerpen, tapijten van ver stilde maar onvergankelijke schoonheid, glaswerk en porcelein, afkomstig uit 's we relds meest gerenommeerde fabrieken, alles werd op Windsor Castle bijeenge bracht, ben-wens vele kostbare meubelen van vele stijlen, die een rijk en stemmings vol, alhoewel soms erg statig en formeel, De troonzaal vormt bijvoorbeeld een unieke ruimte, in niets herinnerend aan de vrij koele en kale Haagse ridderzaal, het centrum van Nederlands constitutione le staatkundig leven. Integendeel: langs de hoog oprijzende wanden hangen de for se portretten van de Britse monarenen, allen gehuld in het indrukwekkende, breed vallende kleed, dat slechts gedragen mag worden door de ridders van de Orde van de Kouseband, ,the most noble order of the garter", de oudste en hoogste Britse orde. Het is ook in deze zaal dat de nieu we ridders zesentwintig in totaal in de orde worden opgenomen tijdens een ceremonie, die terug gaat tot Koning Ed ward III. Deze vorst stichtte de orde in 1348 en gaf haar tot spreuk „Honi soit qui mal y panse" om welke woorden me- nige, historisch niet vaststaande, overle- lange en kaarsrechte boulevard, welke De prive-vertrekken van de tegenwoor- veringen zijn verweven terwijl hij te— bic naam Mali diaagt. Vele rijen, in stiak- dige vorstin bevinden zich in de noordelij— vens het kasteel nog aanzienlijk liet ver- ^c banen geplante bomen overhuiven in ke vleugel, aan de rechterzijde van het pa- groten om de orde een waardige behuizing bic zomeise maanden met hun bladerdak leis. In tegenstelling tot de op uiterlijke te kunnen geven. de wandelpaden bezijden de rijweg. Ko- pracht en praal ingestelde staatsievertrek- Ja, Windsor Castle is van de kelderge- mende van Trafalgar Square met hoe ken, zijn zij eenvoudig ingericht, terwijl welven af tot aan de dakspinten toe door- z°u het ook anders kunnen een forse ge- zij bovendien lang niet zo koel en onper- trokken van traditie, Britse traditie, die denknaald voor Nelson, gelegen nabij Lon- soonlijk groot zijn. angstvallig bewaard en gecultiveerd dens hart Piccadilly Circus, in het midden wordt als hing de macht van het in de waarvan het sierlijke Eros-beeldje ver- laatste jaren vrij sterk gekortwiekte rijst, en gaande onder de zware, massieve imperium alleen van uit vroeger tijd stam- en beroemde Admiralty Arch door, mende gebruiken af. Zinrijke gebruiken spreidt zich aan de linkerzijde van de BALMORAL CASTLE IN Schotland, dat echter, omdat zij vast verankerd zijn in Mali het St. James' Park uit, een ideaal met Sandringham House privé-bezit van het Britse leven, onverbrekelijk verbonden wandeloord. terwijl aan do rechterzijde het Britse koninklijke huis vormt, is gro- met de Britse historie. Zo wordt bijvoor- enkele op kubussen gelijkende, grauw-wit- tendeels uit graniet opgetrokken en heeft beeld ieder jaar op 18 juni een sfeerrijk te woningen en clubs staan, welke een een ruim dertig meter hoge toren Het banket aangericht in de Waterloo Cham- waardige afsluiting en begrenzing van de biedt een wijd uitzicht op het dal van de ber, de statie-banketzaal, ter herdenking boulevard vormen. Als decor voor tradi- Dec, een snelstromende rivier, een waar van de nederlaag, die de Hertog van tierijke en kleurrijke stoeten en militair dorado voor zalmvissers. Pijnbomen en Wellington in 1815 aan Napoleon toe- machtsvertoon valt de Mali wel enigszins berken verfraaien de omgeving. Het werd bracht. te vergelijken met de Champs Elysées in een honderd jaar geleden gebouwd in Parijs, de boulevard voor grote parades opdracht van koningin Victoria en haai en feestelijke intochten, hoewel op de gemaal prins Albert op een terrein, ge- Mall iedere lichtreclame en ieder terrasje kocht van graaf van Fife. Balmoral Cast- ontbreekt. Op het wijde, ronde voorplein ie het gallische equivalent van „heerlij- Sandringham House, de privé-residen- van Buckingham Palace prijkt het reus- ke herenwoning" mag dan wel officieel tie van de Britse vorstin in het graafschap acht>g grote, vrij protserige en verwar- een kasteel genoemd worden, de inrichting Norfolk, ruim honderdvijftig kilometer van rend-drukke in wit marmer opgetrokken js afgezien van de balzaal volkomen Londen, is nog betrekkelijk jong. Het land- gedenkteken voor Koningin Victoria. informeel en rustig, de vorstelijke familie goed werd destijds gekocht voor de Prins een buitenverblijf biedend, waar fami- van Wales, de latere Koning Edward VII, Prachtig CleCOr lieleden en vrienden ontvangen kunnen het fraaie buitengoed werd gebouwd van worden zonder de officiële en zonder cere- gelden, gespaard uit de inkomens van het moniële gebruiken. De Britse koninklijke hertogdom van Cornwall gedurende zijn OORSPRONKELIJK hadden op het ter- familie is er dan ook graag en Koningin Eli- minderjarigheid. Prins Charles, de tegen- rein waar thans Buckingham Palace zabeth brengt er ieder jaar twee keer een woordige houder van de titel, ontvangt staat, de moerbeituinen gelegen, welke vakantie door: in de na-zomer en in de straks echter geen „spaarpotje". Op ver- Koning Jacobus I die in het begin van de vr°ege lente. Bovendien verblijft ze er wel zoek van de koningin wordt namelijk zijn zeventiende eeuw in Engeland de zijdein- ee"s enkele dagen om te vissen, inkomen uit het hertogdom van Cornwall dustrie had willen invoeren, liet aanleg- Na de dood van Prins Albert trok Konin- gevoegd bij haar civiele lijst. gen. Een succes werd dit experiment niet gin■victoria zich voor steeds langere pe- Sandringham House vormt voor 't vors- en later verrees er Arlington House ty- ''loden op Balmoral Castle terug. Sedert- stelijk paar een echt „huis". Het is in een pisch overigens hoeveel Britse woningen d|?.n 's Gen van de meest geliefde ver- ondefinieerbare stijl opgetrokken uit rood en gebouwen een naam dragen dat op iyGn v°or de Britse vorsten gebieven zandsteen en comfortabel ingericht. De een gegeven moment door de Hertog van Gelijk haar vader, grootvader en over- omgeving bestaat uit akkers en bossen, Buckingham werd aangekocht. Deze liet grootvader stelt ook Koningin Elizabeth terwijl het moerasachtige gebied langszij het buitengoed ingrijpend verbouwen en "G warmste belangstelling in het wel het nabij gelegen riviertje Wash beroemd noemde het toen Buckingham House. Pas Gn ™ee van de mensen die rond Balmora. is om zijn wilde eenden en andere voor in 1762 kwam het in het bezit van het Cast'e wonen, jagers aanlokkelijke vogels. Van dit door Britse koninklijke huis. Als koper trad op de Britse monarchieën zeer geliefde bui- Koning George III. Zijn oudste zoon, de tenhuis uit, gelegen in de buurt van het prins-regent en latere koning George IV, pittoresque oude stadje Kings' Lynn, weer- richtte al zijn aandacht, bouwkundige ken- klinkt iedere eerste kerstdag zo de nis en vooral zijn verkwistende neigingen In Schotland's hoofdstad, Edinburgh, koninklijke familie tenminste niet in het op het gebouw en met de fameuse, dege- staat het vijfde vorstelijke verblijf, buitenland verblijft de stem van de lijk-Britse bouwmeester Nash als archi- dat staatseigendom is. Het heet Holyrood vorstin: haar kerstboodschap voor haai' tect zette hij een paleis neer, dat een open- House. Nagenoeg ieder jaar brengen ko- onderdanen. Vormt Windsor Castle deels baring was voor Londen. Hij betrok het ningin Elizabeth en prins Philip daar des een wel zeer plechtige behuizing en deels echter nimmer. Koningin Victoria was de zomers enkele dagen door. Het paleis in de Queen's Tower een prettig ver- eerste Britse vorstin, die Buckingham Pa- staat naast de ruïnes van een oude abdij, blijf voor het weekeinde, Sandringham lace in 1837 nog zelfs onvoltooid be- die ruim achthonderd jaar geleden werd ge- heeft niets officieels en niets plechtstatigs trok. Zij was toen achttien jaar oud. Haai sticht door David I van Schotland. De over- zoon. die haar in 1901 opvolgde, koning Ed- levering zegt, dat deze vorst gered werd Buckingham Palace ward Vil, Koningin Elizabeths over- van de dood op de hoorns van een hert grootvader dus, heeft zich nimmer aange- daar juist op het kritieke moment op won- trokken gevoeld tot het pompeuse ge- dere wijze een brandend kruis verscheen. BUCKINGHAM PALACE, de officiële bouw. Het lot heeft het echter gewild, dat In dankbaarheid voor deze redding bouw- Londense residentie van Koningin Eliza- hij er stierf. In 1913 toen koning Geor- de de vorst toen een kapel, die vele jaren beth II van Groot Brittannië, geniet ge V drie jaar aan de macht was werd lang diende voor het dopen, sluiten van hu- met Windsor Castle wel de grootste be- Buckingham Palace gerestaureerd. welijken en begraven van de Schotse vor sten. De kapel is thans tot 'n ruïne vervallen. Lange tijd werd boven dien, als de Schot se stammen te wapen geroepen moesten worden, een gedeeltelijk verkoold en in bloed gedoopt kruis rondgezon den. Het paleis werd twee keer platgebrand. zin van Vermeylen betekent volstrekte evenmaat van inhoud en vorm, van hart en hoofd, van intentie en expressie, van levenshouding en kunstuiting. Stromen ro mans van buitensporige „eerlijkheid" en rancuneuze ontluisteringszucht, van patho logische voorkeur voor het verziekte, ont redderde en buitennissige, zijn in die der tig jaar tijds over dit boek heengegaan, hebben ten goede en ten kwade met de roman als traditioneel-litteratair genre ta bula rasa gemaakt, normen doorbroken, experimenten gewaagd en Komen en Gaan" staat daar nog, onaangetast, even overtuigend, even ontroerend, even sterk geworteld in zijn zedelijk mensenbeginsel, in zijn hoop die niet zonder twijfel, zijn geloof dat niet zonder wankeling, zijn lief de die niet zonder falen was. HET STAAT ER nóg, sterker dan vroe ger zelfs. Toen het in 1927 verscheen en geroemd werd als de eerste psychologische roman van het Vlaamse taalgebied toen het temidden van het expressionistische pathos, van de tumultueuze roep om een nieuwe mens, zich afwendde van het groot- sprakige rumoer en afdaalde in de diepere roerselen van de menselijke ziel, was het licht dat er op viel een ander dan nu. Men kon terecht Roelants prijzen omdat hij een bres had geschoten in het folkloristische provincialisme, men kon hem loven om dat hij van de zintuigelijke buitenzijde van het leven, van de beschrijvingskunst, was ingekeerd tot het essentiële van het menszijn en daarmee de Vlaamse roman op Europees peil had gebracht. Zo was het allemaal ook. En zo is het. gemeten aan de actuele normen en vormen van leven en kunst, meer dan vroeger, in 1927. Want al het ontledend intellectualisme waarmee sindsdien de ziel is verkend, al het stuk denkend ontrafelen van menselijke (en soms haast onmenselijk) gevoelens, al dat ..klinische" onthullen van geconstrueerde psychische verwikkelingen, is bloedeloos vergeleken met dit liefderijk aftasten van de menselijke verborgenheden. Wat daar bij voor de dag komt is geen vooraf ge- injicieerd droesem, maar eenvoudigweg menselijkheid, geen trieste vertekening en verhaspeling, maar tragiek waardiger, waardevoller en waarder dan de waar- heidsonthuilingen van de modieuze eer lijkheidsjagers. „Komen en Gaan" was niet het hoogte punt van Roelants oeuvre. Daarna kwam er werk dat dieper peilde, werk dat met speelser hand werd geschreven. Maar die eerste roman was en bleef een meesterlijk boek, woord na woord van binnenuit ge modelleerd, zin na zin gecomponeerd en als geheel een schriftuur waar onvoor waardelijk een mens achter staat. Wat een trefzekere uitbeelding van karakters, wat een feilloze intuïtie voor de fijnste scha keringen in de menselijke gevoelens, voor de verwikkelde wisselwerking tussen de gewaarwordingen, de gedachten, de senti menten en de reacties van door het leven met elkander verweven mensen! Vier plaatst Roelants er naast en tegenover el kaar geen personages, geen romanhel den. geen in elkaar geknutselde figuren, maar bloedarme wezens: de ,.ik"-persoon en zijn echtgenote, de logee Tante Emma en de onderpriester Berrewats. En in deze vier individuele levens vat hij hét leven samen, de algemeenheid, het bovenper soonlijke en onpersoonlijke: het verlangen en zijn beteugeling, de geluksroes en het berouw, de standvastigheid in het geloof, de onbezonnenheid en het geweten, de drift van het bloed en de klaarheid van de geest, het listige zelfbedrog en de onver biddelijke eerlijkheid, de wanhoop en het vertrouwen. Sinds de komst van Tante Emma een door haar man diep ontgoo chelde vrouw in het gezin van de „ik persoon, is er geen woord, geen gebaar, geen gelaatsuitdrukking, geen stilzwijgen of er voltrekt zich in het gevoelen van deze drie ten opzichte van elkaar en zichzelf een minieme, maar beslissende verschui ving en elke schakering daarvan bereidt onvermijdelijk een tragedie voor, klein in haar omvang, maar vérstrekkend in haar menselijke betekenis. De ontvlammende liefde van de „ik"-persoon voor Emma, haar aarzeling tussen toenadering en te rughoudendheid, de verwijdering in het huwelijksleven tussen twee aan elkaar wezenlijk vreemde naturen, de verzwegen gevoelens voor Emma van de onderpries ter, het onwankelbare godsvertrouwen van de echtgenote alles wat zich in de derde dimensie van het innerlijke leven afspeelt tussen het „komen" van Tante Emma en haar „gaan" is van een zuivere waarachtig heid. die schokkender ontroeringen teweeg brengt dan waartoe de moderne roman analyses der eerlijkheidsmaniakken in staat bleken. Hier. bij Roelants, is de ziel geen laboratorium, waarin met de kunst der zwarte magie duivelsgif wordt gebrou wen. Hier wordt door een toegewijd mens met eerbied voor het leven het teerste aangeraakt en het duistere doorlicht dat de menselijke ziel verbergt, zó dat het gaat spreken zoals alleen mensen spreken in ogenblikken van zelfbelijdenis. „Komen en Gaan" is een ethisch boek, Roelants is een ethisch schrijver. Hij ap pelleert aan het onomschrijfbare goede. Hij gelooft erin. wil, moet erin geloven. „Schrijvende poog ik mij" zegt hij in zijn Nabespiegeling „een leven op te bouwen, dat het leven waard is. en een stuk wereld naar eigen hoop en ideaal te scheppen".' Wélke die hoop, wat dat ideaal is. heeft hij in elk van zijn werken, in proza en in poëzie, uitgesproken, niet met zoveel woorden, maar met dat werk zélf. als een eenheid van inhoud en vorm. Roelants zoekt het menselijk hoogste dat men zich als levens- ere als schrijfdoel kan stellen: evenwicht van tegenstrijdige krachten, harmonie. „Komen en Gaan" was een eer ste greep daarnaar en een wonderwel ge slaagde. Men denkt aan „Die Wahlverwant- schaften". van Goethe, aan Stendhal soms, aan Flaubert namen die ik niet licht vaardig in het geding breng. Ik herlees, voor het afsluiten van deze kroniek, het laatste hoofdstuk. Ik zie Em ma vertrekken, sterk in haar verlatenheid, verlaten in haar abdicatie. Ik zie er twee die achterblijven, de onderpriester trots zijn geloof een eenzaam man en zijn vriend, die een verboden liefde prijsgaf. En thuis is er nóg een. zijn vrouw, onbe naderbaar in haar vroom-ingetogen gelijk- moediaheid en ze is niet minder verwond. Ze zullen genezen en zich opnieuw bezeren: „Wij zijn levend, wij wankelen, wij ver anderen voortdurend", zegt de onderpries ter. Ik herlees dat alles en wens dit boek in de handen van de zovelen die het zo nodig hebben. C. J. E. Dinaux kendheid onder de vijf Britse ko ninklijke verblij ven. Statig en im ponerend en met zijn stugge front gevel een massale indruk gevend, verrijst het vuil grijs getinte ge bouw achter hoge, goudbepunte hek ken aan het einde van de indruk wekkend brede, «»cax)CoccoMoocoooooc<xxxxxcocccccooocx: Windsor Castle: een groot, geheel ommuurd complex. Even onder het midden de St. George's Chapel, even boven het midden de Round Tower, verrijzende op een lage, ronde heuvel. De frontgevel van Buckingham Palace in LondenLinks het wit-marmeren gedenkteken voor Koningin Victoria Het in het Schotse graafschap Aberdeenshire gelegen Balmoral Castle Sandringham House in het graafschap Norfolk. Veel eenheid van stijl vertoont het westelijk front van dit buitenhuis niet. V OOOOOOOOOOOCX>»OOOOCOOOOOOOOCCOCC<X>OOCOOOOCOOCOSCOOOOCXX:CCCODCXX)COOOCXXXX>OOOOCCO OCOCÖOCOCOOCXDOOCOCCCCCCOOOOOOOOOCO

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 17