Panda in het Wilde Westen Winstdaling Proost en Brandt ondanks goede binnenlandse resultaten Vrijhandelszone is zowel voor E.E.G. als Nederland van groot belang Winterweer wil niet wijken P Wereldnieuws ZATERDAG 22 MAART 1958 2 Export en transitohandel beïnvloedden eindresultaat ongunstig Voor goodo en duurzame vloeren EDELHOUT vloeren Hogere winst Slavenburg's Bank overtrof gestegen kosten Holl. Signaalapparaten Bij liquidatie Tjilangkap zal eerste uitkering 18 pet .zijn Nikkel en kobalt op Nieuw Guinea exploitabel Kort economisch nieuws uit binnen- en buitenland Gestegen winst bij De Bary Dividendvoorstellen Van Reeuwijk Pleidooi van staatssecretaris Van der Beugel Het Vrijhandelsgebied en de E.E.G.-eensgezindheid ^oclt ió het zo Temperatuur J ADVERTENTIE DONDERDAG Blijkens het verslag over 1957 heeft Proost en Brandt n.v. een bruto-winst be haald van 1.377.277 (v.j. 2.066.701). Na afschrijvingen en reserveringen ad f 768.549 (v.j. 733.498). reservering voor vennootschapsbelasting ad 228.000 557.000) en toevoeging aan de algeme ne reserve ad 130.000 375.601) resteert een netto-winst van f 250.678 400.602). Voorgesteld wordt een dividend van 7 pet. (v.j. 8 pet.) op een onveranderd kapitaal van 3 miljoen gulden. De exploitatie winst bedroeg 1.987.777 2.637.148). Hel verloop van zaken in 1957 kan, aldus het verslag, zeker niet onverdeeld gunstig worden genoemd. Meer dan een factor werkte in averechtse richting en het eind resultaat blijft dan ook aanmerkelijk ach ter bij dat van 1956. Als lichtpunt kan gelden, dat het minder gunstige resultaat aan een beperkt aan tal aanwijsbare oorzaken is te wijten. Van een achteruitgang over de gehele linie was bepaald geen sprake. Integendeel, in vele opzichten was een duidelijke vooruitgang te constateren. De stijging van de totale geldomzet met ongeveer 8 pet. in verge lijking tot 1956 geeft hier enige indicatie. Niettemin maant het eindresultaat tot waakzaamheid, vooral wat betreft het pro bleem der kosten, die voortdurend een neiging tot aanwas vertonen. In ruimere mate moest gebruik worden gemaakt van de beschikbare kredietfaci liteiten. In verband hiermee bleek een nauwlettend toezien op de omvang dei- voorraden en de beweging der uitstaande vorderingen gewenst, en de nodige voor zieningen op dit punt werden in de loop van het verslagjaar getroffen. De binnenlandse papierhandel, waar het zwaartepunt van de vennootschap ligt, kon op een alleszins behoorlijk jaar te rugzien. De omzetstijging was vrij sterk en de brutowinsten waren daarmee onge veer in overeenstemming. Hierdoor kon de algemene verhoging van het kostenpeil vrijwel worden opgevangen. Het eindre sultaat kon dat van 1956 vrijwel evena ren. De handel in polyaethyleen-film voor doorschijnende verpakking bezet na een aanloopstadium een behoorlijke plaats en er zijn vooruitzichten op verdere terrein winst. Over de export- en transitohandel is het verslag allerminst in majeur. Aanmerke lijke verscherping van de concurrentie op overzeese markten deden de winstmarges inkrimpen bij een enigszins dalende om zet. Het resultaat werd hierdoor ongunstig beïnvloed. ADVERTENTIE UAADIPrf ZIJ15TRAAT 96 H A AKLtm mEr.: 70340 Het jaar 1957 is voor de n.v. Slaven- burg's Bank te Rotterdam wederom een gunstig jaar geweest. De omzetten namen belangrijk toe, hetgeen een hogere winst ten gevolge had, die de gestegen kosten overtrof. De inkomsten uit interest be liepen 2.396.908 2.196.591), uit provisie ƒ2.085.398 1.941.224). Inclusief het saldo a.p. was de bruto winst 4.500.520 4.166.799) en het beschikbare winstsaldo ƒ2.106.219 (v.j. 1.949.605). De onkosten stegen tot 2.394.301 (ƒ2.217.193). Voorge steld wordt een onveranderd dividend van 7 percent op het geplaatste kapitaal van 11 miljoen (onv.). Toegevoegd wordt aan reserve nieuw bouw 200.000 (f 100.000), afschrijving ge bouwen 176.133 152.725), reserve 100.000 (onv.), waardoor deze gebracht wordt op 3.200.000, bijzondere reserve ƒ740.000 635.667); ƒ22.085 gaat over naar nieuwe rekening. In januari werd het nieuwe bankge bouw in Rotterdam in gebruik genomen. In december 1957 kwam de bank in het bezit van de aandelen Kollumer Bank (de n.v. Kohevim) te Kollum. Het balanstotaal per 1 januari 1958 bedroeg f 105.417.798 tegen 1 januari 1957 108.313.620. De debiteurenrekening vermeerderde tot f 67.577.561 66.580.624). De krediteuren- rekening daalde tot ƒ76.244.432 78.930.960). In haar overzicht zegt de directie, dat in afwachting van de conjuncturele ont wikkeling in 1958 het wel niet voorkomen kan worden, dat het bedrijfsleven in deze periode van onzekerheid en aanpassing, mede door de prijsdalingen op de grond- stoffenmarkt, hier en daar verliezen zal hebben te incasseren. Speciaal de margi nale bedrijven en ondernemingen, die korte middelen hebben aangewend voor hun investeringen, zullen bezwaarlijk de moeilijkheden kunnen vermijden. Gezonde bedrijfsvoering en de kracht van het be drijfsleven zelf, alsmede de arbeids- en spaarzin van de bevolking, zijn elementen van doorslaggevende betekenis, waarvoor de overheid door een gezond monetair en budgetair beleid voor alles het juiste kli maat dient te scheppen, aldus de directie. In de algemene vergadering van aan deelhouders van de Hollandsche Signaal apparaten n.v. is besloten een dividend van 9 percent uit te keren. De papierwaren-industrie boekte weder om een forse vooruitgang. De boekbinde rij kan op een redelijk jaar terugzien. De afzet bleef enigszins achter bij die van 1956, maar het resultaat daalde veel ster ker. Bij de handel in bouwmaterialen was de terugslag in conjunctuur duidelijk merk baar. Toch was er een vrij sterke omzet- verhoging. Door daling van de winstmar ges kon het resultaat over 1956 niet ge ëvenaard worden. De investeringen beliepen 379.000 te gen ongeveer 618.000 in 1956. In de jaarlijkse algemene vergadering van aandeelhouders van de n.v. Cultuur maatschappij „Tjilangkap", waarin het voorstel van de raad van commissarissen om tot liquidatie der vennootschap over te gaan werd behandeld, kon geen beslis sing worden genomen, omdat het vereiste quorum niet aanwezig was. Een tweede vergadering zal worden gehouden op 2 april. Indien, aldus de directeur, tot liquidatie kan worden overgegaan, zal een eerste uitkering aan aandeelhouders van'18 per cent plaats vinden. De n.v. heeft geen schul den meer in Indonesië omdat, door de verkoop van de onderneming Surangga eind 1956. een bedrag van rp. 500.000 werd gebruikt voor betalingen in Indonesië. Er is nog een vordering van rp. 350.000, wel ke echter reeds is afgeschreven, maar waarvan gehoopt wordt, dat zij alsnog be taald zal worden. Toen de raad van commissarissen in september 1957 besloot om tot liquidatie over te gaan, kreeg zij bericht van een n.v. hier te lande, die overwoog een bod op de aandelen van de vennootschap uit te brengen. Een bespreking van de direc tie en commissarissen met bedoelde n.v. leidden echter tot geen resultaat, omdat het bod van deze n.v. op de aandelen niet boven de liquidatiewaarde lag. De com binatie zag verder van een bod op de aan delen af waardoor de raad van commis sarissen besloot, op de algemene verga dering de liquidatie van de n.v. voor te stellen. Een pas verschenen rapport over een diepgaand onderzoek naar de laterietdek- lagen op een eilandengroep voor de kop van Nederlands-Nieuw-Guinea komt tot de conclusie dat exploitatie van deze lagen economisch verantwoord is. In de periode 31 maart tot 17 september 1956 zijn ter reinen onderzocht op de noordkust van Waigeo, op het eiland Manoeran en op enkele eilanden ten westen van Waigeo. Hoewel de aanwezige hoeveelheid erts aanzienlijk hoger is 323 miljoen ton ligt het gemiddelde nikkel- en kobalt- gehalte van de Waigeo-terreinen op Nieuw-Guinea hoger dan op Cuba, waar dit respectievelijk 1,30 percent (nikkel) en 0,10 percent (kobalt) is. Werkloosheid in België Het aantal werklozen in België is in de week per 15 maart volgens officiële opgave gestegen met 45.000 tot 233.073. van wie 113.933 volledig en 119.140 gedeeltelijke of toevallige werklozen. De aanzienlijke toename der werkloosheid wordt toegeschreven aan de ongunstige situatie in de textielindustrie, de produktievermindering bij de kolenmijnen en aan de koude, welke van invloed was op de bouwbedrijvigheid. Aanleg olieleiding Het plan der internationale oliemaatschappijen voor de aanleg van een net van olieleidingen van de Perzische Golf naar de Middellandse Zeekust van Turkije, waarvan de aanlegkosten op 3 mil jard gulden werden geraamd, is opgegeven, al dus meldt de Financial Times. Wel zullen de be staande oliebuisleidingen worden uitgebreid. Twentsche Kabelfabriek De directie der n.v. Twentsche Kabelfabriek te Haaksbergen deelt mede. dat dezer dagen een be langrijke exportorder voor een bedrag van bijna 1 miljoen gulden werd ontvangen voor de levering van een aanzienlijke hoeveelheid hoogspannings- grondkabels ten behoeve van de gouvernements elektriciteitsvoorziening van Oost-Pakistan. P. en T.-landen sluiten Naar in Djakarta werd vernomen, zou de En gelse cultuuronderneming Pamanukan en Tjia- semlanden in Wcst-Java voornemens zijn haar vezelondernemingen in juni aanstaande te slui ten. daar met de produktic maandelijks een ver lies van tien miljoen rupiah wordt geleden. Hier door zouden 12.000 ondernemingsarbeiders werk loos kunnen worden. Amerika actieve betalingsbalans De betalingsbalans der Verenigde Staten wees over 1957 een overschot aan van 428 miljoen dol lar. In 1956 had Amerika een tekort van 996 mil joen dollar op zijn betalingsbalans, zo maakt het departement van handel bekend. De gang van zaken over 1957 voor de handelmaatschappij H. Albert de Bary en CO. n.v. te Amsterdam gaf reden tot tevre denheid. De inkomsten aan interest, pro visie, effecten en wissels hebben 7.511.571 bedragen (v.j. 7.117.836). De netto bedrijfswinst met inbegrip van het saldo a.p. ad. f 1.023.041 bedroeg 2.972.856 1.773.Ó39, waarvan 474.939 a.p.). Voorgesteld wordt een onveranderd dividend van 5 percent over een onveran derd kapitaal van 15 miljoen, voor extra reserve 1,5 miljoen en het onverdeelde saldo ad. 722.856 naar nieuwe rekening over te brengen. De totaaltelling van de balans bedraagt 131.768.030 (f 158.121.179). 158.121.179). In 1957 heeft de schaarste op de geld-en kapitaalmarkt haar stempel op het gehe le bankbedrijf gedrukt. De stijging van de rentevoet had een gunstige invloed op de resultaten van de renteverrekening. De discontoverhogingen daarentegen hebben de activiteit ten bate van de effectenafde ling ongunstig beïnvloed. De debiteuren rekening daalde tot 61.328.048 70.270.865) en de rekening diverse cre diteuren verminderde tot 103.866.543 127.328.256). Commissarissen en directie van Simon de Wit N.V. te Zaandam zijn voornemens aan de algemene vergadering van aandeel houders voor te stellen over het boekjaar 1957 een onveranderd dividend van 8 per cent voor te stellen. Aan de binnenkort te houden algemene vergadering van aandeelhouders der Leeuwarder Papierwarenfabriek n.v. te Leeuwarden zal worden voorgesteld over het boekjaar 1957 een dividend uit te keren van 10 percent (v.j. 8 percent). In de vergadering van commissarissen en directie van Frank Rijsdijk's Indus- trieële Ondernemingen n.v. te Hendrik- Ido-Ambacht. is besloten aan de binnen kort te houden algemene vergadering van aandeelhouders voor te stellen een divi dend van 12 percent in contanten uit te keren over het boekjaar 1 mei tot 31 december 1957, waarvan 2 percent ten laste van de dividendreserve. Het saldo exploitatierekening van de n.v. Maatschappij voor Woninginrichting P. van Reeuwijk te Rotterdam heeft over 1957 bedragen 902.229 (v.j. 906.395). Er res teert een batig saldo van 207.880 (onv.). Voorgesteld wordt een dividend van 14 percent (13 percent) op de gewone aan delen en op de oprichtersbewijzen a 170 per stuk. „DE VRIJHANDELSZONE is een noodzakelijk vervolg op het tot stand komen van de Europese Economische Gemeenschap. Zij is in ieder geval in materiële zin een associatieregeling tussen de bestaande gemeenschappelijke markt en zoveel mogelijk O.E.E.S.-partners. Dit impliceert, dat de zes landen van de E.E.G. het eens moeten worden over de voorwaarden, waarop zij dit associatieverdrag kunnen aangaan. In dit verband moet aan de Europese Commissie der E.E.G. een zo vooraanstaand mogelijke rol worden gegeven in de uiteindelijke bepaling van het standpunt van de zes." Dit zei de staatssecretaris van Buitenlandse Zaken, de heer E. H. van der Beugel, in een rede die hij te Utrecht hield in de vergadering van de Beweging van Europese Federalisten. Hij zei, dat in deze vier zinnen de principiële uitgangspunten liggen, waardoor Nederland zich bij zijn politiek ten aanzien van de Vrijhandelszone dient te laten leiden. Een niet tot stand komen van de Vrijhandels zone zou andere Europese landen tot alternatieven kunnen forceren, die economische scheidslijnen binnen het vrije Europa zouden aanbrengen, waarbij het zeer de vraag is, of dergelijke scheidslijnen tot de economische beperkt kunnen blijven, zei de heer Van der Beugel. De Vrijhandelszone is ook een belang van de zes, omdat de bespre kingen over de Vrijhandelszone de eerste proeve zijn voor het regime dat de zes ten aanzien van de buitenwereld zullen volgen en met name ten aanzien van de Europese partners. Waar het daarbij naar onze mening vooral om gaat is het afwenden van het protectionistische gevaar in het beleid van de E.E.G. Een Nederlands belang is de Vrijhandelszone voorts, omdat zij een uitbreiding geeft aan de doelstellingen, die in het E.E.G.-verdrag zijn neergelegd, waarbij de Nederlandse economische structuur in het algemeen pleit voor een zo groot mogelijk gebied, waarin die doelstellingen tot uiting kunnen komen. Inzake de inhoud van het Vrijhandels zoneverdrag noemde de staatssecretaris een aantal punten, waaraan onder meer aandacht moet worden besteed. Het vrij handelszone-verdrag zal meer dienen te omvatten dan alleen de afbraak van han delsbelemmeringen. Harmonisatie van be langrijke delen van het economische be leid zal noodzakelijk zijn. maar princi pieel uitgangspunt moet hierbij zijn dat veel van deze harmonisatie niet prealabel moet worden gesteld maar of een gevolg zal zijn van de vrijmaking van het ver keer zelf of institutioneel moet worden opgelost. Het uitgangspunt moet zijn dat de Vrijhandelszone gelijkelijk start met de vrijmaking in het E.E.G -verdrag. Distorsieproblemen voortvloeiende uit verschillen in de handelspolitiek en met name distorsie ten gevolge van ernstige verschillen in buitentarieven moeten worden opgelost. Daarbij moet worden ge tracht dit probleem ten sterkste te beper ken, mede op grond van de overwegirtg dat de tendens bestaat het tariefprobleem als factor in het economische verkeer te overschatten. Bij tariefharmonisatie moet worden nagestreefd de tarieven op zo laag mogelijk niveau vast te stellen. MT' r r DE HOOFDCONDUCTEUR VAN TREIN 7823 ;:x rwrjJ4. „Ik had er vandaag weer een, die al lezend drie stations te., ver was meegereden (Zó boeiend is nu PANORAMA WEERRAPPORTEN Temperaturen: buiten en binnenland: heden morgen 7 uur. Neerslag: laatste 24 uur. Helsinki Stockholm Oslo onbewolkt licht bew. half bew. De luchtdrukverdeling boven Europa verandert slechts weinig. Boven Scandina vië handhaaft zich een hogedrukgebied, terwijl boven het Middellandse Zeegebied de luchtdruk laag blijft. Daardoor wordt met noordoostelijke winden nog voort durend koude lucht naar onze streken ge voerd. Verschillende weerstations in Nederland meldden vanmorgen minimumtemperatu- x, ren van 7 graden onder nul. In midden- Kopenhagen onbewolkt no Duitsland vroor het hier en daar 10 graden. Aberdeen sneeuwbui z Scandinavië blijft het koudecentrum met ,en nachtelijke temperaturen tot ongeveer 25 £mstei*aam graden onder het vriespunt. Onder invloed 5Jrussel van een oceaandepressie daalt de lucht- £UXdmt)urg druk boven Ierland. Als gevolg daarvan verplaatst het hogedrukgebied zich iets naar het oosten. Voor het weekeinde be tekent dit evenwel nog geen verandering in de huidige weerstoestand. Zondag 23 maart Zon op 6.38 uur, onder 18.57 uur. Maan op 7.39 uur, onder 22.26 uur. Maandag 24 maart Zon op 6.36 uur, onder 18.59 uur. Maan op 8.08 uur, onder 23.27 uur. Maanstanden 28 maart 12.18 uur eerste kwartier. Hoog en laag water in IJmuiden Zondag 23 maart Hoog water 5.28 en 17.43 uur. Laag water 1.15 en 13.37 uur. Maandag 24 maart Hoog water 5.59 en 18.14 uur. Laag' water 1.43 en 14.03 uur. Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfort München Zürich Genève Locarno Wenen Innsbruck Rome Ajaccio Madrid Mallorca zwaar bew. o onbewolkt ono geheel bew no onbewolkt nno licht bew. ono geheel bew o onbewolkt windst. -3 t. nnw -20 windst.-18 -9 -7 0 0 -3 -4 -6 -4 2 zwaar bew nnw zwaar bew. nnw geheel bew. o geheel bew. wzw zwaar bew. no licht bew. onbewolkt sneeuw sneeuw onbewolkt onbewolkt half bew. nno o nw 5 -5 -5 -7 -7 -4 1 -5 windst. -7 ono 1 no 1 windst. 8 zwaar bew. nnw 10 0 0 0 0,1 0,1 0 0,1 0,1 0 0 0 0 0 0,1 0 0,2 2 0 0 0,1 4 3 0 0 0 Den Helder Ypenburg Vlissingen Eelde Twente De Bilt Het hoog en laag water te Zandvoort is Eindhoven onbewolkt onbewolkt onbewolkt half bew. onbewolkt onbewolkt half bew. 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden. Vlv. Z.-Limb. zwaar bew. nno o ono ono windst. -5 no no ono 21. „Dief!" brulde de rover, „zakken roller! Ik zal je leren, om mijn beurs te ga-ppen! Ik schiet je dood! Ik schiet je lek! Ik schiet je vol met gaten!" „Een treffend voornemen"sprak Joris. „Maar voegde hij hier haastig aan toe, „pas op, dat ge dan uw horloge niet beschadigt. Dat zou zonde zijn, ivant het is een aardig mirwerkje, al loopt het wat achter". „Wat?!" brulde de bandiet, „heb je ook nog mijn horloge Briesend doorzocht hij Joris' zakken en inderdaad trof hij daarin zijn uurwerkje aan. „Nu is je laat ste uurtje geslagen", grauwde hij, het hor loge weer bij zich stekend, „langvingerige gauwdief! Billy de Buffel laat niet met zich spotten!" „Schiet maar", antwoordde Joris geringschattend, „ik betwijfel of ge het kunt". Nog nooit had iemand de schietvaardigheid van Billy de Buffel in twijfel durven trekken. Met een dierlijk geloei tastte de bandiet naar zijn wapens en bleef tasten. Zijn handen maakten hulpeloze grijpbewegingen boven de lege holsters. „Mijn revolvers!" kreet hij ont zet, „waar zijn mijn revolvers gebleven?!" „HIER zijn ze", antwoordde Joris grim mig, terwijl hij ze dreigend op de ver blufte bandiet richtte Institutioneel gesproken, aldus de staats secretaris, kan een Vrijhandelszone nau welijks bevredigend werken onder het in stitutionele systeem van de O.E.E.S. Ge streefd moet worden naar meerderheids beslissingen, welke zijn gebaseerd op een objectief oordeel. Vermeden moet worden het institutionele probleem te veel te ge neraliseren. Voor verschillende beslissin gen zullen ook dikwijls verschillende insti tutionele voorzieningen moeten worden getroffen. Bij het aandringen op het opnemen van de landbouw in de Vrijhandelszone moe ten wij ons realiseren, aldus de staats secretaris, dat de landbouw steeds aan speciale regels zal moeten zijn onderwor pen. Ons Nederlands uitgangspunt daarbij is dat tegenover de verruiming van de mogelijkheden voor industriële exporten ook verruiming moet bestaan van export mogelijkheden voor landen met een grote agrarische produktie. In het vervolg van zijn rede zeide de heer Van der Beugel voorts, dat de En gelse gemenebest-structuur een complica tie is bij het vormen van de Vrijhandels zone. Bij het vinden van oplossingen daar voor zal men politiek moeten vermijden de Engelsen voor de keuze te stellen, óf gemenebest, óf Europa. Dit neemt niet weg dat tegenover de ruimere mogelijk heden, die een Vrijhandelszone aan En geland zal kunnen geven, ook ruimere mo gelijkheden moeten worden geboden voor toegang tot de gemenebestmarkten. Bij het analyseren van dit probleem moet men overigens niet alleen de voordelen zien, die Engeland in het gemenebest geniet, maar ook de lasten, die Engeland ten aan zien daarvan draagt. Gezien het stand punt ten aanzien van de wenselijkheid, dat de ontwikkeling in beide concepties gelijktijdig begint, alsmede gezien ver schillende politieke omstandigheden is het tot stand komen van de Vrijhandelszone een urgente aangelegenheid, zo conclu deerde de staatssecretaris. De Europese Commissie der Europese Economische Gemeenschap (EEG) heeft een memorandum doen toekomen aan de aan gesloten regeringen,waarin voorstellen wor den gedaan met betrekking tot de eensge zinde houding, die zal moeten worden aan genomen bij de onderhandelingen over het door Engeland voorgestelde Europese Vry- handelsgebied. De voorzitter van de Europese Commis sie, prof. Walter Hallstein, weigerde op een persconferentie bijzonderheden over het memorandum mede te delen. Hij ver zocht de journalisten hem geen vragen over dit document te stellen dat een po ging is, om de moeilijkheden uit de weg te ruimen, die het gevolg zijn van de uit eenlopende meningen van Frankrijk en Engeland over de wijze, waarop het Vrij handelsgebied tot stand zou moeten ko men. (Voor de beurs zie pagina 9) Fascisten. Een zoon van de vroegere Ita liaanse fascistische minister van Bui- tenlandse Zaken graaf Galeazzo Ciano en Mussdini's dochter Edda, Fabrizio Ciano, is in het kiesdristrict Livorno lijstaanvoerder van de neo-fascistische Italiaanse sociale beweging (MSI). Op de lijsten van de monarchistische volkspartij komen de namen voor van een aantal oud-ministers onder het fascistische regime, die zich op 25 ju]j 1943 tegen Mussolini hebben gekeerd en hiervoor ter dood zijn veroordeeld, Up tot date. In de Amerikaanse staat Tennessee is de Bellevue Baptist Church de eerste kerk die een televi siestation in de kerk heeft geïnstal leerd. Door middel van twee camera's die op de galerijen zijn opgesteld wordt elke kerkdienst uitgezonden en binnen een straal van 200 kilometer ontvan gen. Voor het personeel, dat voor on derhoud en bediening van station en zender nodig is, zijn slechts twee be roepskrachten aangetrokken, het mees te werk wordt door vrijwilligers ge daan. Primitief. Kolonel Peter Townsend die met een handrover een wereldreis van zeventien maanden maakt, heeft tegen over journalisten verklaard tot de over tuiging gekomen te zijn dat de wereld in drie grote groepen verdeeld kan wor den: de dwazen, zij die dwaas worden en de wijzen. Tot deze laatsten reken ik in de eerste plaats de primitieve vol ken, aldus Townsend. Schandelijk. De pastoor van Roccastrado bij Grosseto, in Toscane, heeft een waarschuwing aan de kerkdeur laten aanbrengen, dat de woningen van echt paren, die alleen voor de wet zijn ge trouwd, van de paaszegening uitgeslo ten worden. Pastoor Don a Bailo zegt in zijn waarschuwing dat de kerk zulke echtparen als „openbare zondaars, die in de schandelijke staat van concubi naat leven" beschouwt. Aanhangers van linkse partijen, die alleen voor de wet zijn getrouwd, hebben besloten 'n pro ces wegens smaad te beginnen tegen de pastoor. Veroordeeld. Een 27-jarige Berlijnse ar beider is door een rechtbank in West- Berlijn veroordeeld tot drie weken ge vangenisstraf wegens „anti-semitische uitlatingen." De veroordeelde zou een film over het leven in nazi-concentra tiekampen „joodse propaganda" heb ben genoemd en tevens een jood heb ben beledigd. Deze man had een aan klacht tegen hem ingediend. Vervolging. Tegen drie studenten van Ox ford Lewis Rudd, Paul Thompson en Bill Miller die verantwoordelijk zijn voor een artikel over spionage in Oost- Europa, dat in het studentenblad „Isis" is verschenen, zal een vervolging wór den ingesteld. In dit artikel werden me thoden beschreven, die de westelijke mogendheden zouden toepassen om via luisterposten in Oost-Europa gegevens over de Russische defensie te krijgen. Misleid. Drie sjeiks van Sahara-stam- men, die zich twee jaai geleden bij het Marokkaanse bevrijdingsleger aanslo ten, zijn naar Parijs gereisd om ver giffenis te vragen en bescherming van Frankrijk te zoeken. De drie hoofden verklaarden tegenover verslaggevers door valse propaganda misleid te zijn. Ontploffing. In een laboratorium voor ra ketproeven van net Britse ministerie van Bevoorrading bij Summerfield hebben zich vrijdag drie ontploffingen voorgedaan tengevolge waarvan brand uitbrak en enkele personen gewond raakten. In het gebouw waren ontplof bare voortstuwingsstoffen opgeslagen. Pleidooi. Frau Henrietta von Schirach, de gescheiden echtgenote van de voorma lige nazi-jeugdleider, Baldur von Schi rach, heeft een onderhoud gehad met een functionaris van het Britse minis terie van buitenlandse zaken, om de vrijlating van haar gewezen echtge noot te bepleiten. Trekvogels. De Franse staatssecretaris voor de Luchtmacht, Christiaens heeft dezer dagen op een politieke bijeen komst gezegd dat Franse radarinstal laties in Tunesië achttien niet-geïdenti- ficeerde vliegtuigen boven Oost-Alge- rije zouden hebben waargenomen. Het kabinet van de minister voor Algerije heeft nu verklaard, dat het trekvogels zijn geweest die in de richting van de Middellandse Zee overvlogen. HET IS goed, dat we betrekkelijk kort geleden de temperatuur gekwalificeerd hebben als een maat voor de beweging der deeltjes. Daar, waar alle beweging op houdt, l.eerst het absolute nulpunt, want waar rust is en alle beweging ontbreekt, kan niet van enige temperatuur (warmte) gesproken worden. We meenden hiermee een vaste basis te hebben voor allerlei be schouwingen en theorieën, en dat is na tuurlijk ook wel zo, maar dan toch uitsluitend en alleen wanneer van geweldig grote aantallen deeltjes kan worden gesproken. We kunnen moei lijk van de temperatuur van één atoom of van één mole cuul spreken, ook al heeft die eenheid nog zo'n grote snel heid in de ruimte. Zo vergaat het ons eigenlijk ook in het gebied dat zich buiten de aardse atmosfeer bevindt. Op vele honderden kilometers hoogte worden tem peraturen verondersteld die in de hon derden en zelfs in de duizenden graden lopen. Desondanks mogen we die gebie den niet als uitermate heet kwalificeren, omdat wij, als mensen daarin geplaatst, de omgeving niet als warm zouden onder vinden. De temperaturen, waarvan hier sprake is, geven uitsluitend een maat voor de bewegingstoestand van de moleculen, atomen en elektronen in deze gebieden, die zó ijl zijn dat de gebruikelijke kwali ficatie: „warmte is gelijk aan beweging" hier schipbreuk lijdt. Beweging is er wel, maar de hoeveelheid van de deeltjes in de geweldige ruimte is zó gering, dat we van warmte in de gebruikelijke betekenis van het woord niet meer kunnen spreken. De warmte-overdracht van de ijle atmosfeer op een lichaam dat zich in die ijle lucht lagen bevindt, eindigt al op een hoogte van 55 km, en omgekeerd kan dit lichaam de eigen warmte ook niet op die ijle ma terie overdragen. In de ruimte tussen de planeten, is de materie nog veel zeld zamer dan in de stratosfeer of ionosfeer, zodat warmte-afgifte of -opname bijna ge heel door straling geschiedt. Nu heeft een zwart lichaam de eigenschap de straling zo goed als geheel te absorberen, terwijl een sterk weerkaatsend oppervlak juist zoveel mogelijk uit straalt. Al naar gelang een lichaam dat zich in de ruimte bevindt te koud is, zal het zwarte oppervlak daarvan dus vergroot moeten worden; is dat lichaam daarentegen te warm, dan dient het zilver glimmende oppervlak de over hand te hebben. Dit lijkt uitermate inge wikkeld, doch prof. Picard heeft voor dit probleem reeds ir 1931 een doeltreffende oplossing bedacht. De bolvormige gondel, waarmee hij in dat jaar opsteeg had hij voor de helft wit en voor de helft zwart geschilderd, met de bedoeling het zwarte deel naar de zon te draaien, zodra hij in de gondel behoefte aan warmte had, en het witte deel naar de warmtebron te ke ren, zodra hij afkoeling wenste. Deze methode wordt ook voor ruimteschepen doelmatig geacht. Als laatste punt resten ons dan nog de kosmische stralen en de meteorieten. Daarover een volgende keer. (Nadruk verboden). H. Pétillon

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 2