FILATELIE TRAITAL 3 De vier huistirannenbij de Nederlandse Opera Conservatieven halen bakzeil voor dreigement van Gaillard ^Hoe is het ontstaan?^ YOEROEK en KIRAS Tapijten WYERS Ruim 300.000 gasmaskers werden afgekeurd Een vorstelijke aanblik! Kabinet zal Paasreces zvel overleven cj$rieven aan de redactie 3 Russen mogen volkdansers niet naar de V.S. brengen Landingsverbod voor alle commerciële vluchten Te Bloemend aal aan Zee Twee IJmuidenaren stichten caravankamp de <~T*ra.a.tótocl Serge Lifar wil duelleren met Markies de Cuevas Dit woord: SLOF Washington meldt opnieuw twee Sovjet-kernproeven Grote activiteit op Cape Canaveral in Florida Ventielen ondeugdelijk Uw haar - vrij van roos - met anti-roos Minister Witte Dit jaar geen 88.000 nieuwe woningen Ondergrondse spoorbaan in Den Haag? Vraag TRAITAL 3 ZATERDAG 22 MAART 1958 EUROPA. Een internationale jury, bestaande uit de directeuren-generaal der posterijen van de zes landen der Euromarkt, heeft te Brussel uit de veertien ontwerpen voor het Europa zegel, dat dit. jaar in september zal worden uitgegeven, het Nederlandse ge kozen. Het ontwerp is van A. v. d. Vossen te Overveen en stelt voor de Europese samenwerking op postaal gebied. Het zegel zal worden uitgevoerd in de hoofdkleur blauw voor het internatio nale verkeer en in de hoofdkleur rood bruin voor het binnenlandse verkeer. De zegels dragen als opschrift de naam Europa benevens de naam van het land van uitgifte. Anjer Anjer PARIJS (Reuter) Premier Gaillard van Frankrijk heeft een „opstandje" on der zijn conservatieve aanhangers in de Nationale Vergadering bedwongen en waarnemers geloven, dat het gevaar voor een kabinetscrisis, als gevolg van verzet der conservatieven tegen de Tunesische politiek, tot na het paasreces, geweken is. De conservatieven sloten zich aan bij communistische en poujadistische tegen stemmers, toen de agenda voor de ver gaderingen van de volgende week aan de orde kwam. De conservatieven wilden dat Gaillard nog vóór het paasreces een verklaring zou afleggen over het verloop van de Brits-Amerikaanse goede diensten in het Frans-Tunesische geschil. Gaillard heeft verklaard, dat hij dat alleen maar doen zal als de omstandigheden het toelaten. Op de agenda, die in overleg met de re gering was opgesteld, was dan ook geen datum voor een bespreking van de bui tenlandse politiek of Noord-Afrika voor zien, om belemmering van de bemidde ling te voorkomen. Na de verwerping van de agenda ver klaarde Gaillard, dat hij voet bij stuk houdt en dat hij zou aftreden als hij niet voldoende steun ontvangt. De conserva tieven haalden bakzeil. Toen de agenda daarop weer in stemming kwam, stemden zij vóór. (AFP en Reuter) De ministerraad on der voorzitterschap van president Coty heeft het rapport van de Amerikaanse en Britse bemiddelaars, Murphy en Beeley, over hun jongste besprekingen te Tunis besproken. Na afloop van de vergadering werd meegedeeld, dat het Franse stand punt is bepaald, voornamelijk inzake de noodzaak om te voorkomen, dat de Alge rijnse opstandelingen verdere steun uit Tunesië ontvangen. De Nationale Vergadering heeft vandaag met 308 tegen 206 stemmen het wetsont werp tot herziening van de grondwet goedgekeurd. Het wetsontwerp heeft ten WASHINGTON, (AFP) Het Ameri kaanse departement van Buitenlandse Za ken (State Department) staat niet toe dat de twee Russische straalvliegtuigen die met de honderd dansers en danseressen van de Russische volksdansgroep „Moise- jev" naar New York zouden vliegen op het vliegveld van New York landen omdat er nog geen Amerikaans-Russisch akkoord be staat voor commerciële vluchten. Men raadt de Russen aan gebruik te maken van luchtvaartmaatschappijen, die wel derge lijke vluchten mogen maken. Het State De partment legt er de nadruk op dat het lan- dingsvgr.b.p'fl .niet .bRteKQptlAda,t do,,Ameri kaanse regering de tournee van de Russi sche groep wil hinderen. Het Russische straalvliegtuig Toe-104 heeft driemaal toe stemming gekregen om in de Verenigde Staten te landen, uitsluitend omdat alle passagiers in het bezit waren van een di plomatiek paspoort. De leden van „Mois'e- jev" bezitten een dergelijk paspoort ech ter niet, aldus het State Department. De groep zou een serie voorstellingen ge ven in New York, Detroit, Chicago, Cle veland, Los Angeles en San Francisco. Twee IJmuidenaren, de heren P. Borst en H. Borst, hebben van de gemeente Bloc- mendaal het drie hectaren grote terrein aan de kop van de Zeeweg achter de rij wielstalling gepacht om er nog deze zomer een groot auto-caravankamp te openen. Mede door de bestedingsbeperking was het voor de gemeente Bloemendaal moeilijk om de aanleg van het kamp, waarin onge veer honderdvijftig autocaravans een plaatsje kunnen krijgen, zelf uit te voeren. De twee kampbeheerders hopen het kamp reeds op de vijftiende mei officieel te openen. Voor die tijd is nog veel werk te verrich ten, maar de gemeente is inmiddels be gonnen met de aanleg van de wegen in het kamp. Volgende weck zal ook worden be gonnen met de bouw van de woning voor de kampbeheerders, de kampwinkel, het kantoor, de wasgelegenheden en de berg ruimten. Het caravankamp zal dit jaar ge opend zijn tot 1 oktober, maar het ligt in de bedoeling in de volgende jaren de poor ten gedurende zeven maanden open te houden van 1 maart tot 1 oktober. De naam van het kamp is door de heren P. en H. Borst ook al vastgesteld: „De Duinpan". Beide heren zijn verwoede kam peerders, zodat hun jarenlange ervaring van groot nut is bij de inrichting en de exploitatie van het kamp. De heer H. Borst bezit thans te IJmuiden een groente- en fruithandel aan de Kennemerlaan, terwijl zijn broer, de heer P. Borst, gepensioneerd is van het PEN. (Verkort weergegeven) K.L.M. Het redactioneel artikel „KaLMtc" in uw blad heeft mijn algehele instemming. Maarniet alle oud-mili tairen zijn zo! Dr. Plesman was ook oud officier en hoe maar zo deze nog directeur van de K.L.M. was geweest, zou deze staking niet zijn gebeurd. Onder getekende heeft enkele jaren onder zijn commando gestaan in de jaren 1914'18 en is er van overtuigd dat dr. Plesman, in dit geval, naar z'n voorhoofd zou heb ben gewezen en gezegd zou hebben: „Jon gens, vliegen, het komt alles in orde". En het zou in orde komen, zo vast als de K.L.M. zijn en onze trots was en is. BI. WEST-DUITSLAND. Ten bate van het fonds voor studiereizen van West- duitse jongeren naar Berlijn verschijnt op 1 april a.s. een serie postzegels van twee waarden, namelijk 10 5 pf. (groen, bruinrood en grijszwarten 20 10 pf. (rood, groen en grijs). De eer ste waarde vertoont een vos met een gans op zijn rug en de tweede waarde een postiljon. De zegels hebben respec tievelijk betrekking op het kinderlied „Fuchs, du hast die Gans gestohlen" en op het volkslied „Ein Jager aus Kup- falz". Ze zijn beide ontworpen door Göhlert uit Augsburg. In het Saarland komen de postzegels in dezelfde teke ningen en kleuren in omloop, maar met toevoeging van het inschrift „Saar land" en waar de-aanduiding in fran ken: 12 6 fr. en 15 7 fr. MONACO. Ter gelegenheid van het eeuwfeest van de verschijningen van de maagd Maria aan Bernadette Sou- birous komt binnenkort een serie post zegels van dertien waarden uit: 1. fr. Mariabeeld en portretten van de pau sen Pius IX en Pius XII; 2 fr. portret van Bernadette; 3. fr. Bernadette hoedt haar schapen; 5. fr. het eerste mirakel van Lour des; 8. fr. kerkraam van de basiliek, de eerste verschijning voor stellend; 10 fr. de grot van Massabielle in 1858; 12 fr. de grot thans; 20 fr. Ber nadette in gebed; 35 fr. interieur van de St. Pieter in Rome tijdens de plech tigheid van Bernadette's heiligverkla ring op 8 december 1933; 50 fr. beelte nis van Bernadette omgeven door de portretten van paus Pius XI, msgr. lourence en abbé Peyramale; 65 fr. Bernadette opgebaard in de kapel van Saint Gildard; 100 fr. gezicht op de ba siliek van Lourdes; 200 fr. onderaardse kapel van de basiliek. BELGIë. Ter gelegenheid van de Dag nan het postmuseum, die op 16 maart j-l. werd gehouden, hebben de Bel gische posterijen een postzegel van 2.50 fr. het licht doen zien. Afgebeeld zijn een posthoorn en drie postiljon platen. Het ontwerp is van M. Severin "it Brussel. VERENIGDE STATEN. James Mon- roe (1758-1831), de vijfde president van de Verenigde Staten werd 200 jaar ge leden geboren. Ter herdenking van dit feit geven de Amerikaanse posterijen °P 28 april een postzegel van 3 c. (pur per) uit. Het portret op de zegel is ont leend aan een schilderij van Gilbert Stuart. In een Nederlandse vertaling van Ga- briël'Smit werd vrijdagavond door de Ne derlandse Opera in de Stadsschouwburg te Amsterdam de première van het muzi kale blijspel „I quattro rusteghi" van Er- manno Wolf-Ferrari gegeven. De vertaal de titel zou eerst geluid hebben „De vier ongelikte beren". Doch daar de Antwerpse Opera, die het werk al jaren op haar repertoire heeft, rechten op deze be naming zegt te hebben, wordt het nu in Holland gepresenteerd als „Vier huis tirannen". Deze komedie werd in 1906 te München onder de titel „Die vier Gro- biane" voor het eerst uitgevoerd. Ook heb ik het stuk wel eens aangekondigd gezien als „Drie Grobiane" en voor die herlei ding tot drie is wel wat te zeggen, want de vierde „ongelikte beer" is een vol maakt getemde, die eer een pantoffelheld zou mogen heten. In ons land is Wolf-Ferrari voorname lijk bekend geworden door zijn oratorium „La vita nuova". De oudere generatie zal zich misschien ook nog wel zijn opera „De juwelen der Madonna" herinneren, waar mee het gezelschap van Koopman even na de eerste wereldoorlog groot succes verwierf. Zoon van een Duitse vader en van een Italiaanse moeder, bovendien mu zikaal gevormd in Duitsland, is Wolf- Ferrari als componist slechts ten halve tot de Italianen te rekenen, hoewel hij de me lodische aanlog met hen gemeen heeft en cultuurhistorische en esthetisch nauw met hen verbonden is. Zijn voorliefde voor het buffo-genre in de geest van de achttiende eeuw dat hij in verfijnde vorm in zijn „Geheim van Suzanna" gestalte wist te geven, alsook in zijn „Nieuwsgierige vrou wen" en deze „Vier Huistirannen" (waar van hij het onderwerp ontleende aan Goldoni) typeert hem in ieder geval als bewuste vernieuwer van een karakte ristiek Italiaans erfgoed, zoals dat door een „buitenstaander" werd gezien. Hij wist de dolle historie van zijn „Vier huistirannen" op menige plaats een ge raffineerde allure te geven, die het werk muzikaal op het plan van de „kamermu ziek in het groot" zou kunnen doen stel len, waardoor het ontsnapt aan de tendens van de gewone klucht. Toch geeft het werk aanvankelijk de indruk, dat de com ponist moeilijk op gang kon komen. Zodra zijn „grobianen" in de actie betrokken worden, in het orkest rijkelijk getypeerd door de solofagottist, raakt hij op dreef en verrast hij met spirituele vondsten. Dan blijkt ook dat Rossini niet vergeefs geleefd en gewérkt heeft en dat zelfs de Falstaff van Verdi model gestaan heeft. Het vrouwelijk element krijgt verder ook op spirituele wijze ruim zijn deel. Waar het op ensemblewerk aankomt vooral het kwartet in II en de fameuze lienstem- mige finale van III gaan we aan een meesterwerk denken. Met dat al is het een razend moeilijk werk, een muzikale leg prent met slechts een paar omvangrijke soli. Een dezer bezorgde terecht aan Louise de Vries een spontaan „open doekje" dat de vorm van een ovatie aan nam. Een groot gedeelte van de Nederlandse kern van het gezelschap heeft het werk van Wolf-Ferrari onder leiding van regis seur Wolf-Dieter Ludwig uiterst briljant gespeeld en gedirigeerd door Alfred Eichmann vocaal schitterend verdedigd. Guus Hoekman, Jos Burcksen, Gee Smith en Siemen Jongsma waren als uitbeelders van de titelpartijen aan elkaar gewaagd. Mimi Aarden, Nel Duval, Greet Koeman en Louise de Vries bleken tegen de „Gro bianen" volkomen opgewassen te zijn. En Rudolf Kat, die als pion van het spel Greet Koeman, Nel Duval. Louise de Vries en Mimi Aarden in „De vier huis tirannen" bij de Nederlandse Opera ruim zijn kwaliteiten kon tonen, maakte een goede beurt, wat ook gezegd kon wor den van Jan van Mantgem in zijn rol van bemiddelaar. Waarlijk, men kon respect hebben om wat deze tien krachten aan ty pering en samenspel bereikten in dit mu zikale blijspel, waarin spiritualiteit plaatsvervangster betekent van het pa thos, dat doorgaans op het gebied der opera schering en inslag is. Uiteraard was het bij een speelstuk als dit van belang dat het in het Nederlands uitgevoerd werd. Aan de reacties van het publiek was merkbaar, dat de radde con versaties en snedige gezegden hun doel niet misten. Decors en kostuums van Har ry Wich gaven het geheel een fris en kleu rig aanzien. Laat het nu met het orkest nog tot een compleet ensemble uitgroeien waar geen speld tussen te steken is, dan wordt het in totaal een meesterlijke pres tatie. Jos. de Klerk onder internationaal keurmerk INTERTEST Serge Lifar, choreograaf van het ballet „Zwart en wit" (in Nederland vertoond on der titel „Suite et blanc"), heeft vrijdag avond tijdens een uitvoering van dit werk in Parijs de Markies van Cuevas uitge daagd voor een duel. Bij het begin van de voorstelling verscheen de leider van het balletgezelschap, de Markies de Cue vas, op het toneel. Hij zei dat de uitvoe ring, ondanks het verbod hiertoe, zou door gaan. Serge Lifar, die via de vereniging van auteurs van dramatische kunst be zwaar tegen de opvoering van zijn ballet had gemaakt, zat in de zaal. In de pauze ging Lifar naar de Markies de Cuevas toe en wierp laatstgenoemde een handschoen toe. De Cuevas raapte die op en gooide hem in het gezicht van Lifar, die later zei dat hij zijn secondanten naar de markies zou sturen. Er is een bijvoeglijk naamwoord slof en een zelfstandig naamwoord slof. Het eerste betekent: nalatig, achteloos, traag, het tweede: pantoffel. Beide zijn afkomstig van een oude Germaanse woordbasis die: slepen, glijden be tekende en die zeker door klanknaboot sing is ontstaan. Eigenaardig is dat twee zesswiizen: uit zijn slof schieten en: het blijft in de slof verklaard moeten worden met behulp van het b ij v o e g 1 ij k naamwoord. Wie uit zijn slof schiet laat zijn laksheid en onverschilligheid varen, hij komt in actie, of toont zich plotseling royaal. Wanneer iets in de slof blijft, wordt het verzuimd of niet afgehandeld. In beide gevallen kan wel de bijgedachte aan slof in de betekenis: pantoffel hebben geleefd in zoverre dat men de pantoffel beschouwt als het symbool ^van de traagheid. Vraag uw woninginrichter naaf gegarandeerd door doel de uitvoerende macht te versterken en het aantal kabinetscrises te beperken. De voornaamste punten van het wets ontwerp zijn: 1. Geen gewoon lid van de Nationale Vergadering kan als particulier wetsvoorstellen doen, waarin aangedron gen wordt op regeringsuitgaven of ver hoging van de belastingen. 2. De regering 'kan alleen tot aftreden worden gedwongen door aanneming van een motie van wan trouwen of „verzet" (een nieuwe aandui ding) en elk lid van de Nationale Ver gadering is verplicht zijn stem uit te brengen (zo nodig bij volmacht). Het is niet meer toegestaan afwezig te zijn. 3. De regering krijgt de bevoegdheid in bepaal de omstandigheden de Nationale Vergade ring te ontbinden en nieuwe verkiezingen uit te schrijven. De president van de re publiek kan het besluit van de regering echter nietig verklaren, als hij van me ning is dat de omstandigheden zó ernstig zijn, dat ontbinding van het parlement niet wenselijk is. De uitslag van de stemming wees één stem te kort aan voor de meerderheid van drievijfde, die voor de laatste lezing van het wetsontweVp nodig is, als men een volksstemming er over wil vermijden. Hetzelfde geldt de Raad van de Republiek de Senaat die het ontwerp nu moet behandelen. Prinses Borgitta van Zweden, die een cursus volgt aan het centrale gymnas- tiek-instituut van Stockholm, neemt deel aan skitochten in klasseverband in het Zweedse bergland, waar, on danks het officiële begin van de lente, nog geen gebrek aan sneeuw is. Onder toezicht van leraren worden veertien dagen lang skitochten gemaaktDeze foto werd gemaakt toen de prinses tij dens een rustpoos een medeleerlinge koffie schonk uit een thermosfles. WASHINGTON (Reuter) De Ameri kaanse commissie voor kernenergie heeft vrijdagavond bekendgemaakt dat in de Sovjet-Unie opnieuw twee proeven met kernwapens zijn genomen. Donderdag de eerste op de gewone Siberische proefter- reinen en vrijdag de andere noordelijk van de poolcirkel. De ontploffing van vrij dag was zwaarder dan die van donderdag. CAPE CANAVERAL (AFP) Te Cape Canaveral de proeflanceerbasis voor raketten in Florida wordt niet een nieuwe kunstmaan van het leger, voor lancering gereed gemaakt, maar worden andere experimenten voorbereid. De luchtmacht zou opdracht hebben in de ko mende maanden twee satellieten te lan ceren. De ene zou bestemd zijn voor ver kenning van de aarde, de andere zou om de aarde èn de maan of om de maan al leen moeten draaien. Ook zouden na de volgende week een aantal projectielen en raketten gelanceerd worden, onder meer een „Atlas" een intercontinentaal pro jectiel voor middelgrote afstand en ra ketten van de typen: „Bomarc", „Snark" en „Matador". (Van onze correspondent) DEN HAAG. Twee jaar geleden kwam men tot de ontdekking dat ongeveer 300.000 van de voor de strijdkrachten bestemde gasmaskers ondeugdelijk waren. Het bleek namelijk, dat de ventielen te laat sloten. Pas wanneer na enkele momenten van in- en uitademen zich enig vocht in het ventiel vormde, sloot het. In 1950 was tot het ver vaardigen van de gasmaskers opdracht ge geven. Omdat het in het voornemen lag met de produktie vóór 1 januari 1951 te beginnen, moet worden gesproken van een „haasf'-opdracht, aldus werd ons van de zijde van de legervoorlichtingsdienst mee gedeeld. Toen het euvel van het niet direct slui ten van het ventiel werd bemerkt, is een nieuwe opdracht aan de rijksverdedigings- organisatie-T.N.O. gegeven. Met de ont wikkeling daarvan is men in zoverre ge reed, dat een proeforder is geplaatst. De daarbij gereed gekomen maskers worden op het ogenblik nog beproefd. De resul taten zijn van dien aard, dat op korte ter mijn de definitieve order kan worden ver wacht. Dat in eerste instantie de keuring op ADVERTENTIE Traital 3 bevat het pas-ontdekte apelium met de sterke van roos bevrijdende eigenschappen. nonchalante wijze zou zijn geschied, ont kent men bij de L.V.D. ten stelligste. De eisen, welke men aan de gasmaskers in 1940 stelde, moesten door de voortschrij dende techniek anders zijn dan die van tien jaar later. Men ontwierp een nieuw beproevingsapparaat en toen de produktie, die in 1951 was begonnen, in volle gang was, kwam men tot de ontdekking dat de ventielen niet goed functioneerden. Het ligt in de bedoeling alle ventielen te ver vangen. De minister van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid, ir. Witte, liet gisteravond in Hilversum in een verkiezingsbijeen komst van de K.V.P. een gematigd opti mistisch geLuid horen ten aanzien van de economische stiuatie van het land. Er is sprake van langzaam herstel en het her vinden van het economisch evenwicht, al dus de bewindsman, die er echter zijn ge hoor op wees, dat het aantal van 88.000 woningen, dat in 1957 werd gebouwd, in de komende jaren zeker niet verwacht mag worden. Het herstel zal ook van invloed zijn op een gunstiger ontwikkeling in de sector vari dé particuliere woningbouw. „We zullen echter moeten afwachten", al dus minister Witte, ;,of er 40.000 wonin gen in deze sector in 1958 gereedkomen". Het ziet er op dit ogenblik nog niet naar uit". De Haagse wethouder van Wederopbouw heeft tijdens de behandeling van de be groting in de gemeenteraad medegedeeld dat de plannen voor de bouw van een garage onder de Koekamp worden ver traagd door de omstandigheid, dat de Nederlandse Spoorwegen nog vasthouden aan hun voornemen, een ondergrondse spoorbaan aan te leggen van het Staats spoorstation via de Scheveningse Bosjes naar Scheveningen en naar de wijken Moerwijk en Morgenstond, waarvoor veel ruimte dient te worden gereserveerd. Twee anjers staan in een vaas, rode ver jaardagsanjers. Ze hebben een week roe zemoes overleefd en staan rood en prach tig tegen een wit behang in een bruine fles. Het zijn abstracte anjers. Evenmin als Picasso's wildste dromen hebben deze anjers zin of gelijkenis. Ze gelijken niet op enig ander ding in deze Schepping, ze zijn abstract. Hun stengel is pastel-groen, hun bloe menkroon steenrood, liefde-rood. Enige duizenden jaren lang hebben mensenge slachten deze anjers opgekweekt tot hiin huidige schoonheid, hun huidig verschij nen, zinloos en toch zinvol, origineel en onvervangbaar. Ze komen uit een winkel, uit een kwekerij, uit een kas, verpakt, vervoerd en verkocht, stukjes Schepping tegen contante betaling. Wat geldt voor anjers geldt voor u, voor mij. Een kort bestaan, een snelle bloei, en het is voorbij. Alleen zijn de anjers mooier. Of bent soms steenrood met een groene stengel? De anjers verblijden ons leven. Ze schenken plezier en ze zeggen een ge dichtje op: Op uw verjaardag, liefste, Hier brengen wij een groet. Al zijn we dan slechts anjers Wij twee bedoelen 't goed. De anjers staan op de schoorsteen, dag en nacht. Ze behoeven slechts water en lucht. Zelfs als ze in de grond staan, heb ben ze alleen wat zand en vocht nodig. De mineralen pikken ze er zelf uit. Hoe lief en eenvoudig. Bedenk eens wat wij allemaal eten. Zuurkool, runder lapjes, aardbeien met slagroom. Hebt u ooit een anjer zuurkool zien eten of run derlapjes? Nee, ze zijn bescheiden en zuinig. Ze maken geen lawaai met de ra dio, ze hebben geen burenruzie, ze staan stil en mooi en zijn een vreugd voor oog en neus. Wij ook? Hoeveel aardiger is een anjer, een kanjer van een anjer. Zo rood en groen, zo vol fatsoen, zo teer van blad, zo kleurig, fleu rig, nooit humeurig, zo simpel en zo lief. Oh anjer, mooie roje bloem, hoezeer ver dient ge dank en roem. Zo is er veel dat ons troost schenkt en een les leert. Zet u mij stil in een bruine fles, misschien word ik dan ook lief en eenvoudig en zuinig. Ach, was ik maar een anjer, dan was ik mooi en lief. Nu schrijf ik kleine stukjes en stuur ze in een brief. H. B. Fortuin ADVERTENTIE Kiras en Yoeroek tapijten zijn rijk om te zien en vormen een koninklijk bezit. Hun warme Oosterse kleuren en dessins tonen noblesse. Prijzen (bijv. 200 x 300 cm.) f 231.- en f 325.- Na 6 wekelijkse haarwassingen is de roos verdwenen.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 5