Jaarwinst Philips 29 miljoen gulden hoger dan in 1956 Panda in het Wilde Westen Dividenden gehandhaafd Geleidelijk iets minder koud Fa. B. ENGELENBERG r Tech ió het zo Wereldnieuws 2 Verrassend goede cijfers over vierde kwartaal Wijzigingen douanerechten gelijktijdig in E.E.G. en Vrijhandelszone American Enka spreidt zijn belangen buiten de textiel Ontslag bij Verheul van honderd werknemers Prof. Erhard in Amerika Bod op aandelen Kalie Djompo Tweede terugbetaling op de aandelen „Santosa" Na 130 jaar Geen passagiers meer op de Batavierlijn Lagere resultaten bij H. Smits en Co. Resultaten eerste helft Voorjaarsbeurs Goede zaken in textiel fi Loonconflict in Westduitse nutsbedrijven bijgelegd Militaire situatie in Oost- en Zuid-Azië Nieuw Guinea Schilder Bonnet moest Bali verlaten officiële Verkoopsikkenslakken V. KOSMISCHE STRALEN MAANDAG 24 MAART 1958 (Van onze financiële medewerker) HOEWEL HET JAARVERSLAG over 1957 pas tegen het einde van de week mag worden verwacht, publiceert de directie van Philips thans toch reeds cyfers over het vierde kwartaal en het gehele jaar 1957, waarop ook de beurs reeds enkele weken lang met stijgende koersen voor de aandelen is vooruitgelopen. Trouwens, de resul taten over het derde kwartaal, eind november gepubliceerd, en het daarop door de directie gegeven commentaar, deden reeds vermoeden dat ook de cjjfers over het vierde kwartaal weer zouden meevallen. Deze verwachting is door de werkelijkheid nog overtroffen. De omzet heeft in het vierde kwartaal van het afgelopen jaar voor het eerst het cijfer van een miljard gulden overtroffen (1028 miljoen gulden) en is 269 miljoen groter geweest dan die van het derde kwartaal en 128 miljoen gulden groter dan die van het vierde kwartaal van 1956. Ook de winst vóór de aftrek van belastingen steekt zeer gunstig af tegen die van het derde kwartaal, want zij is ongeveer 63 percent groter; de winst na aftrek van belastingen bedraagt ongeveer 55 percent meer dan in het derde kwartaal van 1956. De totaal-resultaten van het afgelopen jaar hebben over de gehele linie record cijfers opgeleverd. Een omzetstijging, welke ongeveer 18 percent groter is dan die van 1956, een winst voor aftrek van belastingen, die van 323 miljoen gulden tot 394 miljoen gulden is gestegen en een winst na aftrek van belastingen, die 187 miljoen gulden bedraagt tegen 158 mil joen gulden in 1956. Belangrijk is ook dat de winstmarge in percenten van de omzet uitgedrukt, van 5,5 percent in het derde tot 6,3 percent in het vierde kwartaal is vooruitgegaan, waardoor het percentage voor het gehele jaar 1957 ondanks de verzwaarde belastin gen op 5,9 percent kon worden gehand haafd. Dat ziet er dus voor Philips weer Prof. Hallstein De voorzitter van de E.E.G.-commissie Walter Hallstein, heeft op een persconfe rentie in Straatsburg verklaard, dat op heffing of vermindering van de douane rechten gelijktijdig binnen de E.E.G. en de voorgenomen Vrijhandelszone dient te verlopen. Hij deelde voorts mede, dat de volgende week uitgemaakt zal worden waar en wan neer de landbouwconferentie zal worden gehouden, die de richtlijnen voor het ge meenschappelijke landbouwbeleid der E.E.G.-landen moet opstellen. Wat de conjunctuur betreft verklaarde Hallstein, dat zijn commissie de huidige neergang nauwlettend volgt, maar dat zij niet on gerust is. Hij sprak zich nogmaals uit voor concentratie van de Europese instellingen in één stad en voor gelijke vertegenwoor diging van werkgevers en werknemers in het economische en sociale comité van de E.E.G. en de Euratom. Meerderheidsbelang verworven in The Rex Corporation De American Enka Corporation, dochter maatschappij van de Algemene Kunstzijde Unie n.v., heeft een meerderheidspakket verworven in the Rex Corporation te West Acton, Massachusetts. Deze vennootschap fabriceert met plastic beklede draad en kabel, en hoogwaardig isolatie-materiaal voor industrieën, werkzaam op het gebied van telecommunicatie en electronica. Dit bericht is gepubliceerd door John E. Bas- sill, president-directeur van American En ka en Gilbert E. Bell, president-directeur van Rex. Het verkrijgen van dit belang in Rex betekent een eerste stap in het diversifi catie-programma, dat de American Enka vorig jaar heeft aangekondigd en dat erop gericht is een bredere basis te geven aan het produktie-programma van de ven nootschap buiten de activiteiten in het kader van de textielindustrie. Rex zal als een dochtermaatschappij van American Enka onder leiding van haar huidige directie blijven werken. Zij heeft ongeveer driehonderd personen in dienst. De netto-omzet, die sinds 1950 zonder op houden in omvang toenam, bereikte een hoogte van 6.700.000 dollar in het jaar, ein digende op 31 oktober 1956 en overschreed de 7 miljoen dollar in 1957. „Deze stap is", aldus de heer Bassill, „het eerste resultaat van een stelselmatig on derzoek, dat al enige tijd gaande was. Rex is een knap geleid bedrijf met een be kwame en voortvarende directie. De snelle groei en de mogelijkheden voor verdere uitbreiding en verbreding van haar werk terrein vormen tezamen een bijzonder aantrékkelijke gelegenheid voor spreiding van onze belangen buiten het eigenlijke textielgebied". In verband met het uitblijven van orders heeft de directie van de n.v. Carrosserie- fabriek Verheul te Waddinxveen zich ge noodzaakt gezien ontslag aan te vragen voor honderd werknemers. De Westduitse minister van Economische Zaken, Ludwig Erhard is zondag in Washington aangekomen. Hij zal bespre kingen voeren over de ontwikkeling van de Euromarkt en de Vrijhandelszone en liet doorschemeren eveneens te zullen spreken over de huidige depressie in de Verenigde Staten. Pessimisme over de toekomstige econo mische ontwikkeling van de Bondsrepu bliek is volstrekt ongegrond, verklaarde prof. Erhard bij zijn vertrek. De minister blijft veertien dagen in Amerika en zal onder meer met Eisenhower en Dulles spreken. goed uit en de handhaving van het divi- dent op 14 percent en 7,6 percent voor de preferente aandelen, is dan ook geen ver rassing. Mogelijk is het voor een enkele, die een hogere uitkering had verwacht, een teleurstelling. Maar reeds bij de cijfers van het derde kwartaal werd meegedeeld, dat de liquiditeit door de grotere omzetten en de daardoor grotere voorraden was ver minderd, hetgeen vermoedelijk ook in het vierde kwartaal het geval zal zijn geweest. Het komt Philips daarom goed van pas dat er na betaling van het dividend, waarvoor ongeveer 95 miljoen gulden nodig is, dit maal 92 miljoen gulden in het bedrijf kan blijven, hetgeen bijna 30 miljoen gulden meer is dan in het voorgaande jaar. De gewone aandelen Philips zijn sinds het begin van dit jaar van ongeveer 224 tot 264 percent opgelopen. Vergadering te Haarlem Op de aandelen van de cultuurmaat schappij Kalie Djompo hebben derden een bod uitgebracht, waardoor het mogelijk wordt ongeveer 1400 per aandeel uit te betalen, zo werd meegedeeld in de zater dag te Haarlem gehouden buitengewone vergadering. Er staan in totaal 170 aan delen uit, waarop in februari 1956 reeds 999 per aandeel is terugbetaald. De aan delen hebben thans een nominale waarde van 1, maar zijn ter beurze genoteerd op ongeveer 1000 in verband met het grote bedrag dat de vennootschap te Amsterdam in kas heeft, namelijk 261.000, waarvan 143.000 in effecten en 118.000 in con tanten. Het voorstel „schikking inzake bie ding tussen aandeelhouders" werd aan vaard met 7 stemmen voor en 1 tegen, waarmee een voordeel voor aandeelhouders met aanmerkelijk Belang werd' goedge keurd. In april aanstaande zal het bod op de aandelen worden uitgebracht. Alvorens het agendapunt „schikking inzake bieding tussen aandeelhouders" in behandeling kwam. deelde de heer E. J. Everhard als voorzitter mede dat de onderneming in Indonesië verleden jaar is verkocht, zodat de vennootschap feitelijk in liquidatie ver keert. Zij heeft in Indonesië nog een vor dering van rp. 10.000. Aan de directie in Nederland zijn verschillende suggesties ge daan om elders opnieuw te beginnen, on der andere in Afrika. De directie heeft hierover rijpelijk nagedacht, maar heeft besloten „zich niet in avonturen te storten". De vennootschap is wel kapitaalkrachtig, maar niét sterk genoeg voor een object, dat in de miljoenen guldens zou lopen. In de buitengewone vergadering van aandeelhouders van de n.v. maatschappij Santosa" is een statutenwijziging aan genomen, behelzende het voorstel op elk van de geplaatste aandelen, groot 600, een bedrag van 300 in contanten terug te betalen en aldus het nominale bedrag van die aandelen vast te stellen op 300. De voorzitter deelde mede, dat door de toestand in Indonesië de banden tussen directie en onderneming steeds losser worden. Het heeft dus weinig zin meer ook een verminderd kapitaal aan te houden. Dit geeft slechts zorgen en fiscale lasten, waartegenover geen enkel voordeel staat. Mocht in de toekomst tot liquidatie van de maatschappij worden overgegaan, dan zullen voor het personeel de nodige voor zieningen worden getroffen In de op 5 september 1957 gehouden al gemene vergadering van aandeelhouders werd een voorstel aangenomen, om onder uitkering van contanten van 400 per aan deel, de nominale waarde van de aande len terug te brengen tot 600. Deze uit betaling is inmiddels geschied. (Van onze correspondent LONDEN Naar wij vernemen, zal de passagiersverbinding tussen Londen (Til bury) en Rotterdam, welke reeds 130 jaar door de Batavier-schepen van Wm. Mul ler en Co. wordt onderhouden, op 5 april worden opgeheven. Sinds de oorlog werd de dienst tussen Londen en Rotterdam één keer per week onderhouden. Vóór de oorlog voeren de Batavier-schepen zes keer per week in beide richtingen. Van de Bataviervloot is alleen nog de 35 jaar oude Batavier II over. Totdat het door een nieuw schip zal worden vervan gen, zal de Batavier II alleen vracht ver voeren. De Batavier II heeft zich in de oorlog kranig geweerd. Het schip deed mee aan de ontruiming van Duinkerken en aan de invasie in Normandië. In juni 1939 was de nieuwe Batavier III in' gebruik genomen, maar deze kon slechts tot september van dat jaar in de vaart blijven wegens het uitbreken van de oorlog. Het moderne motorschip viel in handen van de Duitsers en werd later in het Kattegat tot zinken gebracht. Ook de rest van de Bataviervloot ging verloren of moest worden afgedankt. Het exploitatiesaldo van de kledingin dustrie H. Smits en Co. n.v. te Almelo heeft, blijkens het verslag over 1957, 686.799 (v.j. 1.059.318) bedragen. Na aftrek van diverse lasten, afschrijvingen, vennootschapsbelasting en toevoeging al gemeen reservefonds resteert een winst saldo ad 150.981 214.212). Voorgesteld wordt een dividend van 8 pet. (v.j. 11 pet.) over een onveranderd kapitaal van 1.515.000. Kenmerkend voor het verslagjaar, al dus de directie, was de vrij abrupte over gang, die zich in het najaar manifesteerde en tot uiting kwam in een sterk achter uitlopen van de vraag naar herenkleding. Deze ontwikkeling kan vermoedelijk het best omschreven worden als een door de „bestedingsbeperking" bevorderde reac tie op een in de voorgaande periode te hoog opgevoerde consumptie. Uiteindelijk kon de omzet ongeveer op het niveau van 1956 worden gehandhaafd. Ook 1957 kenmerkte zich door kostenstij gingen, al viel tegen het einde enige ken tering te bespeuren. De gang van zaken met betrekking tot de Euromarkt heeft de aandacht van de directie en zij tracht onder andere in Duitsland een .fzetgebied op te bouwen. Wat de ontwikkeling voor 1958 betreft, waagt het verslag zich niet aan prognoses. ADVERTENTIE WASMACHINES Gunstige betalingsvoorwaarden HARTENDORP Gen. Cronjéstr. 43 - Haarlem - Tel. 52760 De resultaten van de Utrechtse voor jaarsbeurs, die in vele branches met een zeker optimisme tegemoet werd gezien, hebben de eerste dagen inderdaad aan de verwachtingen beantwoord. Uit een mondelinge enquête, die steek proefsgewijze in de vertegenwoordigende branches werd gehouden, bleek dat er zo wel van binnenlandse als buitenlandse zijde een goede zakelijke belangstelling is geweest. In verschillende groepen leidde deze interesse tot behoorlijke orders, in andere bleef zij beperkt tot een oriëntatie. In de consumptieve groepen zijn over het algemeen bevredigend zaken gedaan. In de textielafdeling wei-den niet alleen interessante orders van binnenlandse kopers ontvangen, doch ook belangrijke bestellingen voor West-Duit.sland, Canada, Libanon, Syrië, Zweden en Denemarken. In de afdeling glas, aardewerk, porselein en kristal was de stemming verdeeld. Enkele exposanten waren wat teleurge steld, maar verschillende anderen konden flinke exportorders boeken. Ook bij de firma's met lederwaren liepen de onder vindingen uiteen, alhoewel het aantal standhouders met tevreden gezichten over heerste. In bijouterieën werden de eerste twee dagen goede zaken gedaan. Daarna volgde een inzinking, maar de exposanten hebben hun hoop gevestigd op de volgende week. Dit geldt ook voor de afdeling par fumerieën, cosmetica en toiletartikelen en voor de firma's met rokersartikelen. Voor kleinmeubelen en woninginrichting bestond veel buitenlandse belangstelling, die echter nog niet resulteerde in orders. Uit de speelgoedsektor klonken slechts positieve geluiden. Speciaal naar nieuwe speelgoed-artikelen bestond grote vraag. De firma's met haarden en kachels voor oliestook, gas en kolen hebben deels uit stekende, deels weinig bevredigende zaken gedaan. In de groep machines en gereed schappen voor de metaalnijverheid is men redelijk tevreden over de behaalde resul taten. Er werden onder andere kostbare boor- en fraismachines verkocht, die meestal pas na een beurs tot stand komen. Voor houtbewerkingsmachines bestond in teresse. De firma's met bouwmaterialen toonden zich verheugd over het kwalitatief goede bezoek. Vooral nieuwe artikelen trokken de aandacht, ook van buitenlan ders. In de elektro-technische installaties heerste de eerste dagen een kalme sfeer. Later werden interessante relaties aange knoopt met inkopers uit Groot-Brittanniö. België en West-Duitsland. De ervaringen in de groep scheepsbouw liepen nogal uiteen. Er waren echter ver scheidene firma's die waardevolle be sprekingen ter beurze hadden gevoerd <m grote mogelijkheden voor verkoop van hun produkten zagen zowel in eigen land als daarbuiten. Het binnenlands bezoek tijdens de eer ste helft van de beurs was gelijk, het bui tenlands bezoek groter in vergelijking met dezelfde periode van het vorig jaar. Er werden zakenlieden uit totaal 49 landen geregistreerd. (Voor de beurs zie pag. 6) Gedurende het weekeinde bleef de aan voer van koude en zeer droge continen tale lucht naar ons land aanhouden. In de nacht van zaterdag op zondag was er daarbij maar weinig wind. De temperatuur daalde toen op vele plaatsen tot zeer lage waarden. In Witteveen werd een tempe ratuur gemeten van min 9. In de loop van zondag begon een depressiegebied boven de Golf van Biscaye zich over West- Europa uit te breiden, hetgeen tot gevolg had dat de oostelijke wind in kracht toe nam en de temperaturen in de nacht van zondag op maandag niet meer zo laag wa ren. De meeste plaatsen meldden 3 tot 4 graden vorst. In De Bilt heeft het nu al 18 dagen achtereen gevroren, waarbij de gemiddelde temperatuur in die periode ongeveer 5 graden onder normaal was. De luchtdrukverdeling ondergaat nu heel langzaam enkele veranderingen. Het hoge- drukgebied boven Scandinavië neemt steeds verder in betekenis af en trekt lang zaam naar het oosten, terwijl oceaande pressies zich geleidelijk verder in de rich ting van Frankrijk en Engeland uitbrei den. Hoewel de winden in onze omzeving nog tussen oost en zuidoost blijven en de aanvoer van continentale lucht voortduurt wordt de koude luchtlaag toch langzaam minder dik, waardoor de zon de tempera tuur iedere dag tot iets hogere waarden kan doen oplopen. De windkrachten blij ven daarbij de komende paar dagen echter tamelijk groot. WEERRAPPORTEN Dinsdag 25 maart Zon op 6.33 uur, onder 19.00 uur. Maan op 8.42 uur, onder uur. Maanstanden 28 maart 12.18 uur eerste kwartier. Hoog en laag water in IJmuiden Dinsdag 25 maart Hoog water 6.32 en 18.50 uur. Laag water 2.10 en 14.34 uur. Temperaturen: buiten to c to en binnenland: heden •2 S morgen 7 uur. Neerslag: •gS cj. laatste 24 uur. O *-> 4) C ëS Helsinki geheel bew. wzw -5 0 Stockholm licht bew. windst. -10 0 Oslo zwaar bew. n -7 Kopenhagen geheel bew. ozo -1 0,4 Aberdeen geheel bew zzo 2 0,3 Londen half bew. O -1 0 Amsterdam licht bew. O -3 0 Brussel half bew. O -3 0 Luxemburg onbewolkt ono -6 0 Parijs zwaar bew. O -1 0 Bordeaux geheel bew zo 10 0,6 Grenoble regen ono 1 0 Nice regen no 7 0 Berlijn geheel bew. O -1 1 Frankfort onbewolkt no -6 0 München onbewolkt zzo -12 0 Garmisch P. onbewolkt nno -11 0 Zürich licht bew. no -6 Genève geheel bew. no -2 0 Locarno geheel bew. 0 -3 0 Wenen onbewolkt wnw -9 0 Innsbruck onbewolkt windst.- -11 0 Ajaccio half bew. windst. 8 0,6 Rome regen zo 5 1 Madrid regen zzw 9 5 Mallorca geheel bew. nw 9 0 Algiers geheel bew. zzo 14 0 Den Helder onbewolkt ozo -2 0 Ypenburg onbewolkt ono -4 0 Vlissingen onbewolkt o -3 0 Eelde onbewolkt O -2 0 Twente onbewolkt O -4 0 De Bilt onbewolkt ono -4 0 Eindhoven onbewolkt O -3 0 Vlv. Z.-Limb onbewolkt ono -3 0 22. Nu Joris de revolvers van de bandiet had bemachtigd, waren de rollen omge keerd. „Scheer u weg", sprak hij, „of ik zal genoodzaakt zijn, de deugdelijkheid van uw wapens op uzelve te beproeven" Billy de Buffel twijfelde blijkbaar niet aan de deugdelijkheid van zijn wapens, want hij maakte zich schielijk uit de voe ten, tot grote vreugde van de passagiers. „Goed gedaan, Joris!" juichte Panda. Ook de anderen gaven luidkeels hun blijdschap te kennen over de nederlaag van de rover. „Dat was een knap stukje werk", merkte de koetsier op, „maar je mag voortaan wel voor Billy de Buffel uitkijken. Hij is de gevaarlijkste bandiet van het land En nu je hem tot gezworen vijand hebt ge maakt„Ik geloof ook, dat hij mij niet welgezind is", beaamde Joris, „doch de buit is het risico wel waard". „De buit?" herhaalde de koetsier. „Zeker", sprak Jo ris, „twee beproefde revolvers, een uit stekend paard eneen zak, gevuld met uw aller beurzen. Maak u dus niet be zorgd over mijn welzijn. Vaarwel!" En met deze woorden keerde hij zijn ros en reed heen in gestrekte galop. STUTTGART (Reutér) Het gevaar van een nieuwe staking bij de openbare nuts- en vervoersbedrijven in West-Duitsland is afgewend. De stedelijke autoriteiten en de werknemers zijn het eens geworden over een loonsverhoging van veertien pfennig per uur. De vakbonden hadden- aanvanke lijk 23 pfennig per uur geëist. De werk gevers boden.zes pfennig en later twaalf pfennig, maar de vakvereniging verklaarde dit aanbod onaanvaardbaar De bond van staalarbeiders in Noord- Rijnland-Westfalen heeft een aanbod tot een loonsverhoging van zeven pfennig per uur van de hand gewezen. Er wordt een loonsverhoging van tien percent verlangd en het aanbod bedraagt nog geen vier per cent. Donderdag zal er gestemd worden, of er al dan niet gestaakt zal worden. In de staat Hessen staken zevenduizend textielarbeiders reeds zeven weken. De werkgevers hebben een loonsverhoging aangeboden van veertien tot zestien pfen nig per uur De eis van de vakvereniging is vijftien tot zeventien pfennig. De tex tielarbeiders in Hannover en Bremen heb ben een loonsverhoging van zeventien pfennig aanvaard. Zij zullen maandag het werk, dat acht weken heeft stilgelegen, hervatten. WASHINGTON (Reuter) De Ameri kaanse militaire plannen voor het Verre Oosten mogen in geen geval zodanig wor den gewijzigd dat zij een verzwakking be tekenen. De Amerikaanse strijdkrachten in dat gebied zouden eigenlijk sterker moe ten zijn, al was het slechts omdat de strijd krachten van communistisch China nu veel beter geoefend en uitgerust zijn dan tijdens de Koreaanse oorlog, zo heeft de Ameri kaanse opperbevelhebber voor het gebied van de Stille Oceaan, admiraal Felix B. Stump, verklaard voor de senaatscommis sie voor buitenlandse betrekkingen in Washington. De Chinese communisten beschikken over de nieuwste typen straalvliegtuigen, die door de Sovjet-Unie geleverd zijn. Voorts zijn op het Chinese vasteland bases waargenomen „die er uit zien als lanceer- plaatsen voor raketten". De Sovjet-Unie heeft verder duikboten aan China geleverd, terwijl zij zelf ook over een grote duik- bootvloot in het Verre Oosten beschikt. In Zuid-Korea zijn vorderingen gemaakt met de modernisering van de defensie en uitrusting met nieuwe wapens. Desge vraagd zei Stump, dat de Zuidkoreaanse strijdkrachten sterk genoeg zijn om een aanvaller op te houden tot Amerikaanse versterkingen zouden arriveren. De militaire doeltreffendheid op Formosa is vorig jaar aanzienlijk verbeterd. Het zelfde geldt voor Zuid-Vietnam, doch de sterkte van de communistische strijdkrach ten in Noord-Vietnam is tweemaal zo groot als die van het zuiden. Admiraal Stump ge loofde, dat Noord-Vietnam sterk genoeg is om het zuiden onder de voet te lopen. Hij waarschuwde voorts, dat sommige Azi atische landen, als zij geen Amerikaanse militaire en economische hulp zouden krijgen, zouden overgaan naar het commu nistische -blok. PORT MORESBY (Reuter) De Australische minister van Buitenlandse Zaken. Richard Casey, is na zijn bezoek aan Hollandia en Australisch Nieuw-Gui- nea in Canberra teruggekeerd. Hij is van mening dat zijn besprekingen met de gouverneur van Nederlands Nieuw-Guinea en het bestuur van Australisch Nieuw- Guinea tot een bespoediging van de samenwerking tussen Australisch en Ne derlands Nieuw-Guinea zullen leiden. „In hoe meer zaken wij met Nederlands Nieuw-Guinea samenwerken, hoe beter dit zal zijn", zo zeide minister Casey. Onder de repatriërende Nederlanders, die heden met het ms. „Johan van Olden- barnevelt" te. Amsterdam worden ver wacht. bevindt zich de kunstschilder Ru- dolf Bonnet. De heer Bonnet vestigde zich 30 jaar geleden op Bali, om zich daar ge heel aan de schilderkunst te wijden. Zijn kunst verwierf niet slechts in Indonesië grote bekendheid en waardering. Vele Baliërs, die in hem een grote ziend verliezen, zagen hem met lede ogen ver trekken. Nadat Bonnet aanvankelijk van hogerhand het verzoek had gekregen op Bali te blijven, werd hem later niettemin medegedeeld, dat hij Indonesië zo spoedig mogelijk moest verlaten. Handig. Een opkoper in Warschau heeft een middel ontdekt om op een eerlijke manier snel rijk te worden, zo meldt het Poolse blad „Koerier Polski". Staatswinkels betalen honderd gros- chen voor lege flessen en de glasfa brieken leveren nieuwe flessen voor zestig groschen per stuk. Men kan hon derden guldens verdienen, als men maar snel genoeg heen en weer rijdt. Er is nog een gemakkelijker manier. Een fles soep kost in een staatswinkel ze ventig groschen. Gooi de soep weg, al dus het blad, lever de fles in en strijk een winst van dertig groschen op. Zuinig. De Chinese strijdkrachten zullen voortaan minder levensmiddelen, kle ding, handdoeken en steenkool ontvan gen, aldus een besluit van de regering te Peking. Hiermee wil de regering vijftig miljoen gulden per jaar bezui nigen. Pokken. Te New Delhi is bekendgemaakt, dat in de eerste helft van maart in het gebied van Lucknow 179 personen aan pokken zijn bezweken. Verstoord. De Italiaanse geestelijke, pa ter Ettore Toschi, is te Fano (aan de Adriatische Zee) tot acht maanden ge vangenisstraf veroordeeld, omdat hij vorig jaar mei een verkiezingsbijeen komst van de communisten had ver stoord. Specialiteit. Morgen zal een speciaal Rus sisch straalvliegtuig te Brussel landen om de b .-jarige koningin Elisabeth van België naar Moskou te brengen, -vaar zij een internationaal muziekconcours zal bijwonen. Onkosten. De veertigurige Suez-oorlog van 1956 heeft het Britse leger ongeveer een half miljard gulden gekost (ruim tien miljoen per uur), zo staat met drie en een halve regel beschreven in het offi ciële rapport over de onkosten van het leger. De begroting was 300 miljoen. De kosten van luchtmacht en marine zijn hierbij niet inbegrepen. Extra. Het Amerikaanse Congres heeft nog 1.100.000 dollar toegevoegd aan het krediet van 12.315.000 voor de financie ring van de Amerikaanse deelneming aan de wereldtentoonstelling te Brus sel. Brand. Door een brand in het Egyptische dorp Karboer zijn zestien mensen om het leven gekomen. De brand ontstond na een ontploffing in een oliekachel en werd verspreid door duiven die vlam vatten en het vuur van dak tot dak overbrachten. Belemmering. De machinisten van de Franse spoorwegen in het zuidwesten van Frankrijk zullen morgen staken ter ondersteuning van looneisen. Hun sta king zal onder meer de pelgrimsreizen naar Lourdes belemmeren. Positief. De vereniging van „boze jonge vrouwen" te Scarborough in Noord-Ier- land heeft de echtgenoten van Eisen hower, Macmillan en Kroesjtsjev per aangetekend schrijven aangespoord, met elkaar te overleggen hoe zij hun echtgenoten ertoe kunnen bewegen „iets positiefs te doen". Verboden. De Israëlische ministerraad heeft besloten elke jeugdbeweging op scholen te -verbieden. Er bestaat op de scholen ook een soort officiële padvinr derij op militaire leest geschoeid de „Gadna". Deze beweging zou niet onder het verbod vallen. Middeleeuws. De Franse politie heeft een 37-jarige Amerikaan uit Missouri in hechtenis genomen, die zich sinds zijn desertie uit het Amerikaanse leger in 1944 in een huis te. Mont Dorigny bij Saint Quentin verborgen gehouden zou hebben. Zijn vertrek zag er volgens de politie uit als een middeleeuws kluize naarsverblijf. De Amerikaan was ge deserteerd nadat hij een Frans meisje had leren kennen. Schutter. Drie mensen zijn in Roubaix het slachtoffer geworden van een revolver- aanslag van een Algerijnse moham medaan. De man drong schietend een politiebureau binnen en schoot een in specteur, een politie-agent en de vrouw van een andere inspecteur dood. De aanvaller werd gewond naar een zie kenhuis vervoerd. ADVERTENTIE Doolstraat 59 - Haarlem - Tel. 15232 VERFROLLERS DE ENERGIE van een straling is om.- gekeerd evenredig met de golflengte. Dit schijnt een wijsheid waar we in het dage lijks leven weinig aan hebben, doch zg geeft ons toch wel enig houvast met be trekking tot de gebeurlijkheden om ons heen. De golven van het rode licht roerken immers nauwelijks op de gevoelige foto grafische plaat in, maar de veel kortere violette golven maken de plaat in een oogwenk zwart, want hun energie is groter. De energie van de nog kortere ultravio lette golven is zelfs zö groot, dat de stralen in staat zijn door onze huid heen te drin gen en de duizendmaal kor tere Röntgenstralen gaan zelfs door ons hele lichaam heen. Nog rijker aan energie zijn de gam- mastralen, die niet alleen door ons lichaam, maar ook door de muren van ons huis heen gaan. In dit vlak bewegen zich ook de kosmische stralen, een mengsel van zowel geladen als neutrale deeltjes en elektromagnetische golven dat uit de we reldruimte tot ons doordringt. De kos mische stralen blijken een enorm door dringingsvermogen te bezitten, want de zachte kosmische stralen gaan door een 10 cm dikke loden plaat heen en de hard ste van deze stralen worden door een lood- laag van 100 m dikte niet eens tegenge houden. Die harde straling, bestaande uit energierijke mesonen, dringen tot diep in de mijnen door en gaan door alles heen. Zo mat de Nederlandse hoogleraar Clay dat in de dominiale mijnen van Kerkrade tengevolge van de kosmische stralen drie ionenparen per liter normale lucht ge vormd werden; op zeeniveau, zijn het er echter 1 a 2000, op een hoogte van 25 km "N .J zelfs 330.000! In het algemeen kan men zeggen, dat de kosmische straling op 30 km hoogte ongeveer 200 maal zo sterk is als op het aardoppervlak. In de vijf mi nuten die u wellicht nodig hebt om dit artikeltje te lezen, hagelen 3.600.000 van deze atomaire deeltjes door u heen, zon der dat u er schade van ondervindt. Toch moeten we de uitwerking daarvan niet onderschatten, zoals de Zwitserse hoog leraar Eugster heeft aange toond. Bijna 200.000 kreeften eieren werden door hem de hogere lagen van de atmosfeer ingezonden, waar zij op 30 km hoogte urenlang werden blootgesteld aan het bombardement der kosmische deeltjes. Ieder kreefteëi dat een voltreffer kreeg, bleek te zijn gedood. Nu is dit op zichzelf niet alar merend, maar het accentueerde in hoge mate de vraag, hoe de mens .en in het algemeen elk levend wezen van wat ho gere orde in de ruimte het voortduren de bombardement van kosmische stralen zal verdragen. Daarbij is de vraag niet alleen, of het leven er wordt afgebracht, maar vooral ook, of van deze stralen in vloed. op volgende gene~aties is te ver wachten. Wat het bombardement der meteorieten betreft, het blijkt dat het gevaar om door gruis van enige betekenis te worden ge troffen aanmerkelijk geringer is dan men aanvankelijk veronderstelde. Laten we ter afwisseling ons daarom maar eens bezighouden met de vrije val. Daarover een volgende keer. H. Pétillon (Nadruk verboden).

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 2