Betere kwaliteitszorg in vele bedrijven gewenst Definitie van begrip „vereniging" wordt ingrijpend gewijzigd Gaillard wil beroep doen op de NAVO inzake Algerije Pleidooi voor meer recreatie ruimte bij de grote steden Brits koninklijk paar brengt afscheidsbezoeken in Essex Van dag tot dag Tienvoudige boete Japanse industrie ten voorbeeld gesteld Miljoenensteden zonder uitweg een dreigend toekomstbeeld <~Praatótoel 3 Rijksnij verheids dienst waarschuwt Nieuwe Franse eis aan Tunesië maakt kans van slagen voor Murphy en Beeley niet groter Betaling abonnementsgeld per giro Minder subsidieverhoging voor Nederlands Ballet Eerste serie-Friendship in de lucht Nieuw Burgerlijk Wetboek Britse pers en radio tonen veel belangstelling voor het vorstelijk bezoek aan Nederland Vijftienjarige jongen moet een hand missen MAANDAG 24 MAART 1958 Misschien is het u we! eens overkomen, dat u zich vergiste bij het gireren van een rekening en uw crediteur ongewild enkele guldens tekort deed. Dat laat de schuld eiser uiteraard niet op zich zitten en dat zou ook onzakelijk van hem zijn. Dus schrijft hij u een beleefd briefje wat hem nog een postzegel extra kost om u op uw vergissing attent te maken. En u haast zich met blozende kaken het ont brekende aan te vullen Het zou een onprettige ervaring zijn, als uw schuldeiser in zulk een geval kwam aandragen met de strenge boodschap, dat hij om het u af te leren het ont brekende bedrag dubbel berekende. U zou zich terecht afvragen of deze man mis schien lijdende was aan een verdrofigen strafrechtercomplex en hem wrevelig wij zen op het feit, dat zelfs in de jurisdictie een vergissing niet gestraft wordt, wan neer duidelijk blijkt dat geen kwaad op zet in het spel was. Deze langademige inleiding heeft tot doel, de neiging tot bestraffing te laken, die zich traditiegetrouw bij onze overigens als goedaardig bekend staande Tante Post openbaart. Zij accepteert geen enkele ver gissing doch slaat er meteen bovenop, om zo te zeggen. Want wanneer men zich bij de huidige stand van portotarieven één cent vergist, krijgt men een boete van tien cent. Dat is nog eens wat anders dan het dubbele! Bovendien valt de tienvoudige boete op het hoofd van een onschuldige, namelijk de geadresseerde, die meestal de straf zwijgend inslikt en de adressant in vrede laat. Maar dat is dan ook tenge volge van de nog goedaardiger overwe ging, dat vergissen menselijk is. De postzegel van 12 cent. waartoe wij thans voor brieven tot 20 gram gekomen zijn, blijkt heel wat van die porto-overtre dingen te veroorzaken. Velen menen na melijk dat zij bij zwaardere brieven een voudig twee van die postzegels kunnen plakken en dan aan hun schuld ten opzich te van de PTT hebben voldaan. Niets is minder waar, want men vergeet dan dat het porto in dat geval 25 cent bedraagt en dat men dus één cent in gebreke blijft. Deze ene cent levert de P.T.T. het tien dubbele op, zoals gezegd. Ofschoon de P.T.T. een zeer nuttige en sympathieke overheidsdienst vormt, die ons aller steun verdient, is het niet nodig zo vaak negen centen als toegift te schenken: wanneer het enkel een kwestie van aanzuivering van het ontbrekende zou zijn. zouden weinig geadresseerden wrevel voelen. Doch bij een zo zware bestraffing lijkt het nodig, argeloze overtreders nog eens nadrukke lijk te wijzen op de grote onkosten, die uit deze nonchalance voortvloeien. Grote be drijven, die veel post ontvangen, zien zich erdoor voor een niet onaanzienlijke onkos- tenverhoging gesteld. Men lette op de kleintjes die in han den der P.T.T. tot groot aangroeien! (Van een onzer redacteuren) „In de jaren van hoogconjunctuur die nu achter ons liggen, namen vele kleine en middelgrote fabrikanten het niet al te nauw met de kwaliteit van hun pro- duktie. De klanten stonden te springen om artikelen en de producenten moesten alle zeilen bijspannen om de overstel pende vraag te kunnen bijhouden. Daar door zijn er in tal van bedrijven kleine foutjes ingeslopen. Men zag ze wel met een half oog, maar gunde zich niet de tijd, ze weg te nemen. De lichte terug slag tengevolge van de bestedingsbeper king heeft dat alles veranderd. De order portefeuilles slinken zienderogen en dat maant tot bezinning. Men moet weer op zijn tellen gaan passen en de dingen een beetje beter gaan doen dan in de afgelopen vette jaren. Wie dat niet tijdig inziet, die zal door de concurrentie voor bijgestreefd worden." Dit lang niet malse oordeel vernamen wij op de Utrechtse Voorjaarsbeurs van een der deskundigen van de Rijksnijver- heidsdienst die daar in de Julianahal op het Croeselaanterrein een voorlich tingsstand „Kwaliteit" heeft ingericht. In die stand demonstreert men u, hoe bij voorbeeld een land als Japan, dat voor de oorlog bijna uitsluitend minderwaardige rommel produceerde, thans door syste matische kwaliteitsverbetering een levens gevaarlijke concurrent geworden is van de klassieke industrielanden als Amerika, Duitsland en Engeland. „Van dit voor beeld valt ook voor ons veel te leren," zeiden de adviseurs van de Rijksnijver- heidsdienst, „want al zullen wij wel nooit zo goedkoop kunnen produceren als de Ja panners met hun lage arbeidslonen, op het stuk van kwaliteitszorg kunnen zij het Ne derlandse bedrijfsleven, in het algemeen bezien, nog wel een lesje geven. De ko mende Euromarkt zal de concurrentie aanmerkelijk verscherpen. Willen wij de ze met succes het hoofd bieden, dan zul len we produkten moeten aanbieden, die kwalitatief minstens even goed zijn dan die van onze partners in de gemeenschap, anders zullen wij zelfs onze binnenlandse markt aan de Duitsers, de Fransen en de Italianen verlizen. En voor de buitenland se markten moet die kwaliteit nog hoger zijn, want de consument aldaar zal heus niet de voorkeur geven aan het Hollandse produkt omdat wij zulke mooie ogen heb ben.. Rekbaar begrip Kwaliteitsverbetering dus. Maar hoe? Er zijn verschillende wegen die tot dit doel leiden, zeggen de experts van de Rijksnijverheidsdienst. Maar daarbij moet men allereerst bedenken, dat „kwa liteit" een uitermate rekbaar begrip is, dat op talloze manieren geïnterpreteerd kan worden. De één verstaat bijvoorbeeld onder een kwaliteitsauto een Rolls Royce, voor de ander is een Volkswagen het top punt van volkomenheid. Het hangt er dus maar van af, welke eisen men als indivi du of als groep aan een bepaald produkt stelt en die eisen worden praktisch al- (Van onze correspondent in Parijs) De herdenking van de benoeming van maarschalk Foch tot geallieerd opperbe velhebber in de eerste wereldoorlog, veer tig jaar geleden, heeft de Franse minis ter-president Gaillard gisteren in Doul- lens gelegenheid gegeven opnieuw een be roep te doen op de westelijke solidariteit. In Algerije voert Frankrijk een strijd ten- behoeve van de gehele westelijke wereld, aldus de strekking van het betoog van de premier, en daarom hebben wij er recht op van onze naaste bondgenoten alle mo gelijk begrip en steun te verwachten. Uit Gaillard's rede maakt men in Parijs op, dat de minister-president nog meer reke ning wil gaan houden met het wantrou wen waarmede de bemiddelingspogingen van de Anglo-Amerikaanse diplomaten Murphy en Beeley in nationalistische krin gen in Frankrijk worden bejegend. Generaal De Gaulle heeft vorige week gesproken van een keuken, waar verdach te luchtjes aan ontstijgen en zijn aanhan gers hebben het afgelopen weekeinde hun minister van oorlog, Chaban-Delmas, er nog eens aan herinnerd, dat het uur van zijn vertrek uit de regering ieder ogenblik zal kunnen slaan. De Franse regering heeft, onder deze druk der rechter vleu gel, een nieuwe voorwaarde aan Bourgui- ba gesteld, van wie wordt geëist dat hij een schriftelijke verklaring van non-belli- gerentie jegens de Algerijnse nationalis ten zal afleggen, alvorens de banden met Parijs kunnen worden hersteld. Waar het onder deze omstandigheden wel steeds on waarschijnlijker wordt dat Murphy en Beeley, die uit Londen in Parijs zijn te ruggekeerd, de diplomatieke scherven nog hunnen lijmen, kijkt men in Parijs uit naar nieuwe eventuele bemiddelaars. Perst is aan Harnmerskjoeld gedacht, de secretaris-generaal van de Verenigde Na ties, doch nu lijkt men meer te voelen voor een bemiddeling in atlantisch verband. °ok Gaillard zinspeelde gisteren op die mogelijkheid en al eerder heeft een rege ringswoordvoerder medegedeeld dat bin nenkort de Algerijnse kwestie in de per manente NAVO-i-aad te Parijs ter spra- 'ce z-ul worden gebracht. In de rechtse kringen is men nog steeds niet helemaal gerust op Gaillard's stand vastigheid bij de verdediging van de Fran se posities in Tunesië. Men vreest dat de Premier tijdens de paasvakantie, die de ze week begint onherstelbare stappen zou kunnen doen. Daarom overwegen de recht se partijen de mogelijkheid de premier ook tijdens het paasreces onder controle te stellen, vooral omdat Gaillard daarna, binnen afzienbare tijd, moeilijk gewipt kan worden, aangezien dan de campag nes voor de senaatsverkiezingen zullen zijn ingezet. Versterkingen RABAT (AFP) In Rabat verluidt dat tienduizend Franse militairen uit Marok ko worden teruggetrokken en naar Alge- rië worden gezonden te: versterking van de Franse strijdkrachten. Als deze ver plaatsing is voltooid zullen er nog dertig duizend man van het leger, vijftiendui zend van de luchtmacht en vierduizend van de marine in de Franse steunpunten in Marokko zijn gelegerd. CONSTANTINE (AFP) De minister voor Algerije Lacoste, heeft verklaard dat de maatregelen van het Franse leger, om de grens tussen Algerije en Tunesië af te sluiten teneinde het binnensijpelen van versterkingen en wapens voo> de rebellen te voorkomen, succes hebben opgeleverd. Hi.i verklaarde dat dagelijks in Tunesië opgeleide Algerijnse opstandelingen in handen van de Franse veiligheidstroepen vallen en dat verzetslieden, die uit Tune sië Algerije binnendringen, in grote geta le sneuvelen. „Het valt het Algerijnse be vrijdingsfront gemakkelijk in het buiten land wapens te kopen en deze in Tunesië binnen te brengen, doch het is moeilijker deze in Algerije te brengen", aldus La coste. TUNIS De Tunesische Neo-Destour- partij en de Marokkaanse Istiglal zullen op 27 april in Tanger confereren met af gevaardigden van het Algerijnse nationale bevrijdingsfront, zo is in Tunis bekendge maakt. BEIROET (AFP) Het Egyptisch ge zinde Libanese blad „Al Kiffa" (De strijd) schrijft dat president Nasser be sloten heeft in de loop van dit jaar „be slissende hulp" aan de Algerijnse opstan delingen te verlenen. CAIRO (UP) De permanente raad van de Afro-Aziatische conferentie in Cai ro heeft een week van solidariteit met het Algerijnse volk geproclameerd. Geduren de deze week zullen gelden worden inge zameld voor de nationalistische beweging. tijd bepaald door de man aan het einde van de lijn: de consument Een enkel zeer groot concern zal zijn klanten misschien, door suggestieve reklame bijvoorbeeld, een produkt kunnen opdringen met sterk- afwijkende eigenschappen. Maar het gros van de producenten moet zich richten naar de wensen en verlangens van zijn klanten. De ervaring leert echter, dat een zeer groot aantal fabrikanten eigenlijk niet het flauwste benul heeft van wat de klanten precies wensen. Zij fabriceren min of meer lukraak een artikel, waarvan zij overtuigd zijn dat het aan alle redelijke eisen van bruikbaarheid, soliditeit en een goed uiterlijk voldoet. Toch kan zo'n arti kel vaak een mislukking worden, omdat de afnemer er om een of andere duistere reden niet „aan" wil. Misschien omdat de prijs te hoog is, of de levertijd te lang. Misschien omdat het ergens toch niet ap pelleert aan de smaak of de wensdromen van het publiek. En bij artikelen, die aan modeschommelingen onderhevig zijn, geldt dit natuurlijk nog in veel sterker mate. Typebe jerking Een eerste vereiste voor de producent is dus: probeer de wensen van uw klanten zo nauwkeurig mogelijk te analyseren; een vaak zeer moeilijke taak. Grote con cerns bedienen zich daartoe van uitgebrei de marktonderzoekingen die voor de klei ne man helaas niet te betalen zijn. Maar het kan ook eenvoudiger Heel vaak, zo verzekeren de Rijksnijverheidsexperts, is een grondige analyse van uw eigen be- drijfsuitkomsten reeds voldoende. Ergens in elke boekhouding zitten immers de cij fers verscholen omtrent de verkopen per klant, per artikel, per seizoen en per rayon. Haal ze eruit en ontdek, welke artikelen goed en welke slecht gaan. Bij de laatste hapert er iets aan de kwaliteit of aan de prijs. Ge kunt dan kiezen tussen verval len laten of de kwaliteit verbeteren. Vaak zal het eerste de voorkeur verdienen, want een klein produktieprogram van „best sellers" is altijd profijtelijker dan een uit gebreid assortiment met vele winkeldoch ters en minder-courante typen. Constante kwaliteit Natuurlijk moet ieder bedrijf in eerste instantie kiezen, op welk „kwaliteitsni veau" het wil gaan wei-ken. Luxe-artike len hebben een kleine markt met zeer ho ge marges, goedkope daarentegen rende ren alleen door massafabricage en massa- omzetten, hetgeen hoge investeringen in machines en verkoopsapparatuur vergt. Maar is de keus gemaakt, streeft dan, op het gekozen niveau naar constante top kwaliteit, met de nadruk op „constant". Te grote of te veelvuldige afwijkingen van monster of prototype doen de klanten weg lopen. Te nauwe toleranties beteken ech ter onvermijdelijk een zeer hoge kost prijs. Wie zich de moeite getroost, uit te vinden, wat zijn klanten nog wel, en wat net- niét- meer aanvaardbaar—achten, die vindt 'ook in deze moeilijke materie de •juistomidde n weg Controle en „keur' Geregelde controle op het produkt-in- aanmaak zal in ieder bedrijf noodzakelijk zijn, bijvoorbeeld door steekproeven. Sta tistisch kan men tegenwoordig vrij nauw keurig uitkienen, hoeveel steekproeven er nodig zijn om redelijke zekerheid te heb ben van een constante kwaliteit. Daarnaast is regelmatige controle door neutrale „bevoegde instanties" wenselijk, zoals bijvoorbeeld de (verplichte) KEMA- keur voor elektrische huishoudelijke ap paraten. Zo'n keuringscertificaat, aldus de deskundigen, maakt vee' meer indruk op het publiek dan de beste verkoopsar gumenten of de gerenommeerdste firma naam. En daar in de andere Euromarkt- landen al lang met dergelijke officiële keu ren voor allerlei artikelen gewerkt wordt, zal het Nederlandse bedrijfsleven er goed aan doen, dit voorbeeld na te volgen. In de voorlichtingsstand op de jaar beurs wordt tevens aandacht gevraagd voor de noodzaak, de werkers in de in dustrie, van arbeider tot bedrijfsleider en van kantoorbediende tot directeur, meer „kwaliteitsbewust" te maken. Vaak zal het nuttig zijn, ook de klanten tot kwali teitsbesef op te voeden en ook daarbij wil de Rijksnijverheidsdienst helpen en voorlichten. Zijn adviezen zijn in het al gemeen gratis en hebben al vele kleine en grotere ondernemingen de weg gewezen naar een betere produktie en daarmee naar gunstiger bedrijfsuitkomsten. U kunt het uzelf gemakkelijk maken door het abonnementsgeld voor het volgende kwartaal te voldoen op onze postgirorekening no. 273107 ten nam.e van Haarlems Dagblad. U bespaart daarmee incassokosten en vermijdt geloop aan de deur. Het te gireren bedrag is 7,65, post- abonnés 8,15. U kunt het ons gemakkelijk maken door uw giro-opdracht te verzenden vóór het eind van de maand. Wij behoeven dan geen kwitanties uit te zenden. Voor automatische girobetalingen (het allergemakkelijkstezijn formu lieren op aanvraag gaarne ter be schikking. In dat geval dient men wel voor voldoende saldo op de giro-rekening zorg te dragen. DE ADMINISTRATIE ocooooocccaxccccccooc De gemeenteraad van Den .Haag heeft vrijdagavond tijdens de begrotingsbehan deling de motie, ingediend door mej. Har deman (V.V.D.) met betrekking tot de sub sidiëring van het Nederlands Ballet met 23 tegen 22 stemmen aangenomen. Tegen de motie stemden alle wethouders, de P.v.d.A. en de C.P.N. De overige fracties stemden vóór de motie. Dit besluit betekent, dat de subsidie slechts zal worden verhoogd met onge veer negenduizend gulden wegens de ex tra kósten voor de zes percent loonsver hoging, de invoering der A.O.W. en de verhoging van de vakantietoeslag met twee percent. Echter zal niet een bedrag van achtduizend beschikbaar worden ge steld voor versterking van de administra tieve staf van het ballet. Zondag heeft het eerste Fokker Friend ship F. 27 verkeersvliegtuig, dat in serie- produktie gereed is gekomen, zijn eerste vlucht gemaakt. Het toestel is bestemd voor de Ierse luchtvaartmaatschappij Aer Lingus. De eerste vlucht duurde een uur. Het toestel zal in oktober aan de Ierse luchtvaartmaatschappij worden overge dragen. Verschenen is de Memorie van Ant woord aan de Tweede Kamer inzake het wetsontwerp tot vaststelling van het tweede boek (rechtspersonen) van het nieuwe Burgerlijk Wetboek. In de daarbij behorende nota is een vrij groot aantal wijzigingen voorgesteld, die voor het me rendeel van technische of redactionele aard zijn. In het oorspronkelijke ontwerp werd een onderscheid gemaakt tussen volledige en beperkte rechtspersoonlijkheid. Ver enigingen, die niet een ministeriële ver klaring van geen bezwaar hadden verkre gen, zouden slechts de beperkte rechts persoonlijkheid bezitten. In het gewijzigde ontwerp wordt dit onderscheid in termi nologie niet meer gemaakt en wordt uit sluitend gesproken over rechtspersoonlijk heid zonder meer. Dit neemt niet weg dat voor de verenigingen zonder de verkla ring van .geen bezwaar enige bijzondere regelen zullen gelden, waardoor zij in be paalde opzichten achterstaan bij vereni gingen die die verklaring wél hebben ver kregen. Verenigingen Het nieuwe voorstel brengt een ingrij pende wijziging van het begrip vereni ging. In het oorspronkelijke ontwerp kwam onder de elementen van de definitie van de vereniging voor: het vereiste van de mogelijkheid van toe- of uittreding. Er zijn echter verenigingen, waarbij toetre ding niet mogelijk is, bijvoorbeeld wan neer alle personen die de tot het lidmaat schap vereiste kwalificaties bezitten, reeds lid zijn. Het vereiste van de mogelijkheid van toetreding diende daarom te verval len. Wat de mogelijkheid van uittreding betreft, deze is weliswaar bij een vereni ging essentieel, doch het wordt minder juist geacht, dit vereiste in de definitie op te nemen. Aan de andere kant zijn aan de definitie van de vereniging twee ver eisten toegevoegd, namelijk: het vereiste van een besluit van de oprichters om een rechtspersoon in het leven te roepen en het negatieve criterium dat de samenwer king, waartoe wordt besloten, niet een vennootschap is. De niet-erkende vereniging kon in het vorige ontwerp in het algemeen niet op eigen naam als eiser in rechten optreden. In het gewijzigd ontwerp is dit punt ge schrapt. Ook niet-erkende verenigingen zullen dus op eigen naam alle rechtsvorde ringen kunnen instellen. Herverzekering: De bepaling van het oorspronkelijke ontwerp, dat de onderlinge waar- borgmaatschapp ij alleen op basis van wederkerigheid als herverzekeraar mocht optreden, is geschrapt. Tegen deze bepaling zijn door belanghebbenden be zwaren ingebracht, omdat voor de prak tijk de mogelijkheid van herverzekering zonder de gestelde beperking onmisbaar is. Mochten nochtans misbruiken blijken, dan zullen eventueel in de wet op het levens- verzekeringbedrijf of in de toekomstige In Rotterdam is in het kader van de ma nifestatie „Industrialisatie en Recreatie" een bijeenkomst gehouden waarin de jeugdpredikant ds. M. L. W. Schoch en het lid van Gedeputeerde Staten van Zuid-Hol land mevrouw mr. Chr. A. de RuyterDe Zeeuw hebben gepleit voor meer x-ecreatie- ruimte in en om de gi'ote steden en tegen een samenklontering van grote steden tot miljoenensteden zonder uitweg. De ver gadering, die ook werd bijgewoond door de Commissaris der Koningin in de px-ovincie Zuid-Holland, mr. J. Klaasesz, de bux-ge- meester van Rotterdam, mi". G. E. van Walsum, en vertegenwoordigers van de ministex'-president én bijna alle ministe ries, stond onder leiding van mr. J. W. W. van der Hoeven, die wees op de gevaren, die de bewoners van de steeds groeiende steden in Wcst-Nedexdand bedreigen. „Het landschap is niet onuitputtelijk", zei hij, „weinig is er over en met dit x-estant moe ten wij zuinig omspringen, andex-s is Hol land straks Holland niet xrxeer". In dit op zicht noemde hij de voox-genomen in dustrialisatie op het eiland Rozenburg. Ds. Schoch, die spx-ak over „De mens tussen destructie en recreatie", zei dat de belangstelling van de jeugd voor de natuur bedi'oevend klein is en steeds minder wordt. Niettemin meende hij, dat de mens behoeft heeft aan recreatie, al kent hij vaak zelf. die behoefte niet. Daarom achtte hij het gevaax-lijk, dat de grote steden in het westen des lands steeds uitbx-eiden. Gevaarlijk noemde hij de passiviteit die de tegenwoordige stedeling bedreigt. De mens wórdt beziggehouden zei hij, en doet ex- geen moeite meer vooi\ Hij concludeerde, dat het stadsleven de mens deformeert en afstompt. Recreatie is noodzakelijk om deze destx-uctie te keren. „Over de Veluwe gieren straaljagex-s. Het natuux-reservaat De Beer verdwijnt straks met één pennestreek van de kaax-t, in de Noox-dhollandse duinen komt een atoom- reactox-, op Vlieland oefenen militairen en de Biesbosch wordt afgedamd", aldus ds. Schoch, die voor recreatie nodig achtte, plassen en meren, parken en speelweiden en woeste, ongex-epte grond, zonder bordjes „Verboden toegang". „Het gaat om de mens en daar kan men nooit genoeg geld aan besteden". Mevrouw De RuyterDe Zeeuw, die sprak over „overheid en recreatie" betoog de dat er voldoende afstand tussen de grote steden blijft en dat de ruimte tussen de ste den voor recreatie van de stedeling kan dienen. Volgens haar was het lang niet zekei-, dat „De Beer" zou verdwijnen. Bo vendien zal de verwezenlijking van het Deltaplan nieuwe recreatieterx-einen op leveren. Wanneer echter volgens mevrouw De Ruyter de steden alleen voor eigen recreatie zox-gen, dx-eigen vele gevaren. De steden moeten coöx-dineren. Wanneer dit niet gebeux-t, groeien zij ineen tot miljoe nensteden. wet op het schadeverzekex-ingbedrijf maatregelen getroffen kunnen worden. Bij de gronden waarop de minister van Justitie de verklax-ing van geen bezwaar op de akte van oprichting of een statutenwijziging van een n.v. mag weigeren, is in overeenstemming met de bestaande praktijk thans uitdrukkelijk vermeld, dat weigering kan geschieden als ex-nstig gevaar bestaat dat de vennoot schap voor ongeoox-loofde doeleinden zal worden gebruikt en als de akte of het besluit tot statutenwijziging in strijd is met de aan de wet ten grondslag liggende beginselen. Volgens het vorige ontwerp gold de re geling van de geautoriseei'de bijeenx'oe- ping van een algemene vergadering en van het enquêterecht niet bij zgn. besloten naamloze vennootschappen. In het gewijzigd ontwerp zijn deze bepa lingen geschrapt,'zodat in dit opzicht de regeling voor de open en besloten n.v. ge lijk is geworden. De mogelijkheid van geautoriseerde bij eenroeping en het enquêterecht zullen dus bij alle naamloze vennootschappen be staan. de' Adviezen voor kiezers Een gewaarschuwd mens telt voor twee. En in dit geval is het zelfs zo dat één ge waarschuwd stemgerechtigde voor twee stemgerechtigden telt en dat kan een heel typische invloed hebben op de eind uitslag strakkies. Dus even goed lezen. Ten eerste: één hokje rood maken. Niet meer en niet minder. En verder niets: geen ruwe woorden, geen vieze woor den, geen scheldwoorden, geen mede delingen over de Regering. Over de Tegen partij. Over de Belastingen. Niets. Alleen één rood hokje. Ten tweede: niet telkens uit het hokje wippen en aan de heren van de jury vragen waarop men moet stemmen. Zij geven geen antwoord, zij raken in ver warring, zij gooien de adreslijsten door el kaar en wég is men met zijn verkiezing. Wij hebben eens een dame gezien die tot vier maal toe advies kwam vragen over een heer op een van de biljetten. „Waar voor zit u daar dan?", riep zij tenslotte verontwaardigd uit, „dan zal ik er zélf wel een uitpikken". Dat was dreigend be doeld. Nu, het i s ook wel wat! Zo'n heel vreemd baasje maar laten aanrommelen met het mooiste wat je als burger bezit: je burgerrechten en zo. Vaak is het maar een ientig ventje. Hebt u er wel eens een gezienVaak mannetjes met nauwe schouivertjes, in kreukelige pakjes en enge geaffecteerde babbels voor de radio; moet u maar eens op letten. Kale koppetjes. Trekbekjes. Bretellen ook wel, en Vrouwen met Hoeden. Afijn. Derde advies: het ingevulde hokje werpe men in de gereedstaande tombola. Wij vermelden dit omdat wij eens een heer hebben gezien, die meende dat hij daar juist iets u i t moest halen en toen ge meen klem bleef zitten in de gleuf en nog een heel gezeur veroorzaakte met de smid en die jury; de kraamzusters, die merk waardig genoeg, zo dikwijls toeven aan de ingang van stemlokalen, scholen met ge opende tangen naderbij. Nog iets: niet leunen in de hokjes. Niet te zwaar nadenken dus over uw keuze. Ga er maar van uit, dat er toch niets meer aan te veranderen is. Wie u ook kiest. Allemaal baasjes met een bietje vale koppetjes en oortjes eraan en standvastige plooien, plies, in de broek jes èn (dus) Vrouwen met Hoeien. Hoeien van hebben-wij-u-daar, lezerlief. Hoeien voor Op de Foto. Let op! Dus niet te zwaar nadenken. Helpt niet. Alles blijft bij het oude. Een der. Niet leunen derhalve. Want die hokjes staan los in zo'n gymnastieklokaal. Soms maar met één doodenkel spijkertje vast genageld. Eén spijkertje! Leunt gij toch, wel, dan stort gij met hokje en al languit om. Vóór de tafel met de jury. Opletten: geef de kraamzusters geen kans. Het baat toch niet. Duif y (Van onze correspondent in Londen) Vanochtend »jjn koningin Elizabeth en de hertog van Edinburgh met de koninklijke trein van 't Liverpool Street- station in Londen naar Nederland ver trokken. Voordat het koninklijke paar zich vanavond in Harwich inscheept aan boord van de „Britannia", maakte het een tocht van tachtig kilometer door het graafschap Essex. In Chelmsford werden koningin Elizabeth en haar gemaal in het stadhuis ontvangen, waar hun een lunch werd aan geboden. Per auto vervolgden zij hun tocht naar Colchester, waar eveneens een officiële ontvangst plaats had. Tenslotte kwamen zy in Harwich waar hun eenzelf de plechtigheid wachtte. Dc burgemeesters wensten hun een goede overtocht toe. Wanneer het koninklyke paar vrijdag terugkeert, zal het feestelijk worden ont vangen, eerst in Dover en daarna in Fol kestone. De Britse bladen doen omstandig ver slag van de voorbereidingen in Nederland en de BBC gaf gisteren een repox-tage over Amsterdam, Den Haag en Rotterdam. De Britse belangstelling voor het bezoek is niet alleen groot aL gevolg van de harte lijke gevoelens van het Britse volk voor het Nedex-landse, maar ook wegens het feit dat de enige twee regex-ende koning innen elkaar voor het eerst officieel ont moeten en dat beide vorstelijke paren tot dezelfde jonge genex-atie behoren. Prins Berhard en prins Philip hebben in vele opzichten een gelijk gerichte belangstel ling, waarbij wetenschap, industrie, sport en luchtvaart in het middelpunt staan. Toen koningin Juliana in 1950 haar staatsbezoek aan Gx-oot-Brittannië bracht, was koning George VI haar gastheer. Het bezoek wordt beschouwd als het- sympooi van een vriendschap, die de officiële en formele kant verre te boven gaat. Volgens de Sunday Express heeft de chef-kok van het koninklijk paleis in Am sterdam met een stop-watch in de hand een generale repetitie gehouden voor het staatsbanket. Volgens de corx-espondent van het blad hebben de chef-kok en zijn assistenten zes weken gedaan over het Dit tafereeltje was het besluit van een inspectie door Koningin Elizabeth van Engeland van haar lijfwacht in de tuin van het Buckingham Palace te Londen. De „Yeomen of the Guard", in hun schilderachtige uniform, brachten na afloop van het ernstige deel der plech tigheid een vrolijk ceremonieel drie werf hoera op hun vorstin uit. toebex-eiden van de schotels, die koningin Juliana heeft uitgekozen. Tweeënvijftig lakeien hebben geoefend met borden en schalen van hetzelfde gewicht als de acht honderd zilveren schotels, waarop het banket zal worden opgediend, aldus de corx-espondent. Een van de lakeien zou hebben verklaard dat het opdienen van dit banket het personeel meer energie zal kosten dan een wandeling van zestig kilo meter. In de wijnkelders zijn 50 flessen champagne, 36 flessen rode en 24 flessen witte wijn voor de 212 gasten. Een gewicht van zeven ton aan zilver, glaswerk, porse lein en tafellinnen werd naar Amsterdam overgebracht. Volgens Britse bladen geeft Nederland vijf miljoen gulden uit aan dit staatsbezoek. Wanneer de hex-tog van Edinburgh woensdag een bezoek brengt aan de jaar- beui\s, zal hem als geschenk voor prins Charles een model worden aangeboden van een Nedex-lands draaiorgel, dat Britse melodieën speelt. Granaat ontplofte In Driebergen is bij een poging een gx-a- naat te demonteren, waarbij deze ont plofte een 15-jarige jongen zodanig ge wond, dat hij een hand zal moeten mis sen. De jongen had de granaat gevonden toen hij met een paar vriendjes was gaan spelen op een afgesloten terrein waar vroeger een opslagplaats van munitie is geweest. Zijn vriendjes bleven ongedeerd.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 5