Horen en zien MARCHWOOD „De jongens van mevrouw Gibbons" BUMBEL EN DE WENSHOORN J Agenda voor Haarlem Ouderwetse klucht door „Puck Schilder als een man van 't vak: CctcllciCva^scT!a.Ïee" Kort en bondig radio •televisie ^ABESCHÓO^t^M Goede eerste indruk Ongelukkige vier yy De radio geeft dinsdag T elevisieprogramma Par ij se vertellingen Mike Todd om het leven gekomen Zijn vliegtuig neergestort en verbrand Rotterdam wil beginnen aan Europoort-plan Kosten ruim 7.65 miljoen Kerkelijk Nieuws ONS VERVOLGVERHAAL DOOR IRIS BROMIGE MAANDAG 24 MAART 1958 Een meeslepende documentaire over het gebied der Caraïbische eilanden, die een sprekend voorbeeld vormde van de moderne manieren der toeristische propa ganda, volgde zaterdagavond op „Boter, Kaas en Eieren", de agrarisch aandoen de „quiz" van de K.R O. op zaterdagavond die in zijn soort niet de vervelendste mag heten, al begint het onderwerp „quiz" in het algemeen steeds meer de indruk te maken van een verplicht nummer, waar iedere televisie-bedrijvende omi-oepvere- niging zich moeizaam doorbeen worstelt om toch vooral niet de naam te krijgen zich aan de mode te willen onttrekken. Ditzelfde geldt gelukkig nog niet voor operette-achtige komediespelen van wel ke soort Annie M. G. Schmidt een ge slaagd specimen aan de VARA levert in de vorm van het zich vervolgende „Pen sion Hommeles" en dat thans bij de K.R.O. onder de naam „Een Wereld als Wiever" gestalte heeft gekregen. Ook deze vrolij ke geschiedenis is een spel van vervolgen en vormt een keten van luchtige compli caties rond een spitse intrige, gegarneerd met niemendallerige liedjes waarvan het metrum en het wijsje de teksten vergoe lijken. Jammer, dat het „wordt vervolgd" tamelijk abrupt en zonder climax midden in de boeiende handeling kwam vallen. De eerste indruk is echter, dat men hier met een niet al te oppervlakkig en niet op de loutere kolder geschreven kijkspel te doen heeft, dat wellicht een verwachtingsvolle kring van kijkers als vaste abonnées zal krijgen. De eerste aflevering werd vlot ge speeld en de geestige, weldoordachte tekst, geschreven door Ton Neelissen en Michel van der Plas, bood daar ook alle gelegen heid toe. De liedjes vonden we minder ge slaagd, zowel wat tekst als muziek betrof, ook al kwamen die van een bekend dich ter en een erkend componist en ook al de den de acteurs (soms onwennig) hun best om met charmante operettepasjes de sfeer van de vooroorlogse Duitse filmkomedie te benaderen. Misschien zou men ook bij dit onder werp van „verplichte nummers" kunnen spreken. Wij kunnen ons voorstellen dat het spel zonder de intervals-op-muziek een nog vlottere gang zou vertonen en dat niemand de muzikale passen op de plaats zou missen. Wat natuurlijk niet wil zeg gen, dat de muziek geheel en al zou kun nen worden gemist doch men zou een natuurlijker eenheid tussen handeling en muziek moeten trachten te vinden, dan de traditoinele tussen-de-tekst-uitbarstingen, die iedereen kan zien aankomen en waar op niemand zit te wachten. Hoe dan ook we zijn benieuwd naar de volgende aflevering, maar we zullen moeite hebben om er weer precies zo in te komen, dat we het willekeurige eind van de eerste aflevering niet storend zullen blijven vinden. Zondagavond heeft de familie Grein uit Weert het in de t.v.-quiz van de Hessische Rundfunk „Die glücklichen Vier" tegen haar concurrenten uit Stuttgart en Ber lijn moeten afleggen. Vader, moeder, zoon en dochter Grein, die in vorige uit zendingen toch lang geen slecht gifuur sloegen, hadden nu kennelijk een beetje last van zenuwen en ook speelden in deze finale taalmoeilijkheden plotseling een rol, die nog vergroot werden door de as sistentie van een vrouwelijke tolk. Mis schien zou de Weerter familie op een ho gere plaats geëindigd zijn dan op de laat ste als niet de zoon Finland tot de landen aan de Zwarte Zee had gerekend en als niet de hele familie enigszins met de mond vol tanden had gestaan toen het er om ging door het stellen van vragen te Het is slechts een veronderstelling, maar blijkbaar heeft de directie van de to neelgroep „Puck" aandachtig kennis ge nomen van het omvangrijke rapport „Openbare vermakelijkheden en publiek in Amsterdam" door prof. P. de Wolff en mr. Anna Hissink, de beredeneerde uit komsten behelzende van een onderzoek do.or het gemeentelijk bureau voor sta tistiek naar het bezoek aan schouwburg, bioscoop en concertzaal, met inbegrip van de factoren die daarop van invloed zijn. De cijfers van die omvangrijke enquête wijzen uit, dat de voorstellingen door ama teurs aanmerkelijk meer toeschouwers trekken (al gaat het ook daarbij om een bescheiden deel van de totale bevolking) dan die van de beroepsgezelschappen. Het door de uitgaande gemeente het meest ge noemde stuk is „Potasch en Perlemoer" en ongeveer één op de vier daartoe beho- renden verlangt inderdaad niets meer dan een „avondje uit". Met deze gegevens kan men de keuze van .,De jongens van me vrouw Gibbons" door Will Glickman en Jo seph Stein, van welk Amerikaans confec- t.iestuk zaterdagavond in Haarlem de Ne derlandse première werd gegeven, gemak- ADVERTENTIE Voor automobilisten, die van comfort houden en voor diegenen, die over weinig of geen rij-ervaring beschikken: RENAULT FRéGATE TRANS-FLUIDE Staat altijd in de goede versnelling en kop pelt automatisch. U behoeft alleen maar te sturen èn te remmen. Elegante, sterke en zuinige 6-persoons sedan met prachtige wegligging. Prijs 10.790. Vraag eens een proefrit bij GARAGE DEN HOUT HILVERSUM I 402 M. 7.00 AVRO. 7.50 VPRO. 8.00—24.00 AVRO. AVRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Gymnastiek. 7.20 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 9.00 Gymn. voor de vrouw. 9.10 De groen teman. 9.15 Gram. 9.35 Waterst. 9.40 Morgenwij ding. 10.00 Gram. 10.40 Staatsiebezoek van Ko ningin Elizabeth en Prins Philip. 11.30 Kamer- rnuz. 1.50 Gram. 12.00 Accordeonspel. 12.20 Rege- ringsüitz.: Landb.rubr. Melkcontroleverenigingen. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Metropole-ork. 13.00 Nieuws. 13.15 Meded. en gram. 13.25 Dans- muz. 13.55 Beursber. 14.00 Gram. 14.40 Schoolra dio. 15.00 Sopraan en piano. 15.30 Voor de zieken. 10.30 Voor de jeugd. 17.20 De dierenwereld en wi; cans. 17.30 Gram. 17.50 Staatsiebezoek van Koningin Elizabeth en Prins Philip. 13.00 Nieuws. 13.15 Act. 18.30 Amateursprogr. 18.55 Paris vous parle. 19.00 Voor de kinderen. 19.05 Gram. 19.30 Staatsiebezoek van Koningin Elizabeth en Prins Philip. 20.00 Nieuws. 20.05 Gevar. progr. 22.15 Piano-improvisaties. 22.35 Muzikale causerie over experimentele muziek. 22.55 Ik geloof, dat.caus. 23.00 Nieuws. 23.15 Koersen te New York. 23.16 New York calling. 23.21—24.00 Gram. HILVERSUM II 298 M. 7.00—24.00 KRO. KRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Gram. (Plm. 7.30—7.35 Staatsiebezoek van Koningin Elizabeth en Prins Philip). 7.45 Nieuws en weerber. 8.00 Gram. Plm. 8.10 Staatsiebezoek van Koningin Elizabeth en Prins Philip. 8.20 Gram. 8.25 Hoogmis. 9.30 Gram. 10.00 Voor de vrouw. 10.30 Schoolradio. 10.50 Gram. 11.00 Voor de kinderen. 11.15 Gram. 11.30 School radio. 11.50 Gram. 12.00 Middagklok - noodklok. 12.03 Gram. 12.30 Land- en tuinbouwmeded. 12.33 Gram. 12.45 Staatsiebezoek van Koningin Eliza beth en Prins Philip. 13.00 Nieuws en Katholiek nieuws. 13.20 Gram. 13.25 Lichte muziek. 14.00 Schoolradio. 14.30 Voor de vrouwen van het plat teland. 14.40 Pleidooi voor een non. hoorsp. 15.35 Gram. 16.00 Voor de zieken. 16.30 Ziekenlof. 17.00 Voor de jeugd. 17.40 Beursber. 17.45 Regerings- uit,: Rijksdelen Overzee: Het tienjarenplan en de landbouw in Suriname, door ir. J. van As. 18.00 Lichte muz. 13.20 Chansons. 18.45 Jazzmuz. 19.00 Nieuws. 19.10 Commentaar op het nieuws. 19.15 lichte muz. 19.35 Gram. 19.45 Act. 20.00 Lijdens meditatie. 21.00 Strijkkwartet. 21.35 Gram. Plm. 2205 Staatsiebezoek van Koningin Elizabeth en Prins Philip: Concertgebouworkest. Plm. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Gram. BRUSSEL 324 M. 12.00 Gram. 12.30 Weerber.. (Om 12.55 Koersen). 13.00 Nieuws. 13.11 Gram. 14.00,14.15, 14.45 en 15.45 Gram, 16.00 Koersen. 16.02 Gram. 16.30 en 16.55 Idem. 17.00 Nieuws. 17.10 Viool en piano. 17.45 Boekbespr. 18.00 Voor de jeugd. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Gram. 19.50 Caus. 20.00 Voor de vrouw. 21.00 Ork.conc. 22.00 Nieuws. 22.15 Polyfone muz. 22.5523.00 Nieuws. VOOR DINSDAG NTS: 10.20—plm. 12.15 Staatsiebezoek van Ko ningin Elizabeth en Prins Philip. 20.00 Journ. en weeroverzicht. 20.15 Staatsiebezoek van Koningin Elizabeth en Prins Philip (film). 22.1023.10 Staatsiebezoek van Koningin Elizabeth en Prins Philip (Concertgebouworkest). ontdekken, wie van twee op het podium verschijnende heren een goochelaar en wie een „Kriminal-Direktor" was. De Nederlandse kijkers mochten dan te leurgesteld zijn over deze tegenslag van de Greinen, zij hebben dank zij de grap penmakerijen van Hans Joachim Kulen- kampff toch veel plezier beleefd met deze rechtstreekse uitzending uit Frankfurt am Main, die de familie Grein toch nog een fraai televisietoestel opleverde. Beeldschermer Van tijd tot tijd kan men Jan Brusse, de afzender van de wekelijkse gesproken brief uit Parijs, met een uitgebreider klankbeeld uit de Franse hoofdstad ho ren. Ook gisteravond was dat via Hil versum I weer het geval. Brusse ver staat de kunst om steeds onderwerpen te vinden welke (nog) niet in de geijkte reis gidsen voorkomen. Het enige wat men er op kan aanmerken is, dat hij zijn stof nog al eenzijdig in de sector van het amuse mentsbedrijf zoekt, hetgeen slechts aan een deel en niet eens het belangrijkste van het Parijse leven, recht doet wederva ren. Overigèns doét Brusse hét perfect.'Hij heeft eén prettige stem en een boeiende voordracht, hij schrijft een pittige en geestige tekst, die hij met authentieke do cumenten versiert. Zo genoten we nu van zijn relaas over de aan de Heilige Rita ge wijde kapel op de Place Blanche, waar de lichte meisjes en de zware jongens uit de rossige omgeving de vergeving hunner zonden kunnen komen afsmeken, indien zij dit wensen. Wat Brusse van zo'n gege ven maakt is daarom zo verdienstelijk, omdat hij niet afglijdt naar het goedkoop- sensationele teneinde zijn gehoor ervoor te interesseren. Hij doet hel allemaal heel rustig, maar met de overtuigingskracht van de geboren verteller Deze talenten heeft de omroep niet voor het opscheppen, zodat er alle reden is eens de aandacht te vestigen op deze gelukkige uitzondering. Golfbreker MINISTER-PRESIDENT SPREEKT VANAVOND De minister-president, dr. W. Drees, spreekt vanavond over de zender Hilver sum I over de betekenis van de verkiezin gen voor de Provinciale Staten. Zijn cau serie begint om 20.35 uur. kelijk begrijpen. Dit is immers een typisch produkt van de amusementsindustrie, aan gepast bij het geestelijk niveau, waarop dilettanten zich gemeenlijk bewegen. Het zal dus wel een dankbaar onthaal vinden, mag men aannemen. Nu wil ik graag erkennen, dat de artis tieke boog niet altijd zo gespannen behoeft te zijn dat men zonder uitzondering mikt op het hoogst bereikbare. De geschiede nis van het mot zulke ambitieuze idealen begonnen ensemble „Puck" heeft bewe zen, dat men daardoor het gevaar loopt het doel voorbij te schieten. Maar men ver draait de normen toch al te zeer als men dit luidruchtige niemendalletje een blij spel noemt. Het is een doodgewone (bij na had ik geschreven: ordinaire) klucht van het genre, waarvan er veertien in een dozijn gaan en waarmee voor de oorlog de toneelgroepen, die nog niet door de weel de van het subsidiestelsel waren verwend, naar inkomsten „in de provincie" zoch ten om althans de salarissen te kunnen uit betalen. Het is een revue van goedkope aardigheden, die al eerder bewezen heb ben succes te boeken. In overeenstemming met dit „beginsel" probeerden enkele van de -medespelenden bovendien de traditio nele „kunsf'-grepen uit het zogeheten lachwerk van bekende radio-komieken te imiteren. Ik moet bekennen, dat ik een paar keer om malle opmerkingen en gri massen heb moeten giechelen als iemand die moegekieteld is. Mevrouw Gibbons is een weduwe, die na zeventien jaren van eenzaamheid een nieuw huwelijksaanzoek verwacht. De kansen op een liefderijk verzorgde oude dag worden echter ernstig bedreigd door het toedoen van haar drie volwassen zoons, die tot geroutineerde misdadigers zijn op gegroeid. Geen wonder, want zij behandelt het stel met een dwaze vooringenomenheid en verontschuldigende bezorgdheid, waar voor de term apenliefde bijzonder toepas selijk is. Maar tenslotte, na veel rumoer... ach nee, dat moet een verrassing blijven voor de toekomstige pretzoekers, want ik ben bang dat deze kolderieke bloemlezing uit alle stukken der laatste decennia over goedhartige delinquenten en warhoofdige huisvrouwen met amoureuze aspiraties nog betrekkelijk lang op het repertoire zal blijven. Intrigerend bij dit alles is het res pectievelijke aandeel der beide auteurs (of liever: vennoten in een onderneming die geen naam mag hebben). Men kan zich daar een romantische voorstelling van maken: hoe zij elkaar schuddend van genoegen bij iedere „vondst" aanmoedi gend op de schouder hebben geslagen. Want er is meer durf en doorzettingsver mogen voor zoveel brutaliteit nodig, dan één man alleen kan opbrengen... In de handige vertaling van Alfred Plei ter werd het stuk onder regie van Egbert van Paridon voortvarend gespeeld, zon der dat er naar enige eenheid in het milieu werd gestreefd. Nu was dat laatste ook moeilijk te bereiken met een zo onveran derlijk eigenaardige actrice als Sarah Heyblom in de titelrol. Als de drie dwaze deugnieten hadden Piet Römer, Wim van den Heuvel en Leen Jongewaard enkele leuke momenten, maar hun prestaties ble ven in de schaduw van het optreden van Bob Verstraete als „Paardekop" Wag ner met zijn creatie van -„Dorus in de on derwereld". Hoe dan ook, deze bekwame acteur gaf blijk van een zeer wezqnlijk ko misch talent met allure. Voor de noodza kelijk geachte pikanterie zorgde Marian ne van Waveren als een schoonheidsspe cialiste met te korte rékken, een aller aardigste rol. Voor de rest van het ver maak zorgden Herman Bouber als een kale winkelier, Guus Verstraete als een gemoedelijke agent van politie, Cor Witsch- ge als een oplichter van het door de film gestandaardiseerde type en Jan Hundling als de dorre kassier van het bijkantoor van het gasbedrijf. Hetzij doordat de maker er niet voor wil uitkomen, of doordat er geen plaats meer was in het programma, ik kan hier niet aan toevoegen wie het decor met uit zicht op Manhattan neeft ontworpen. „De jongens van mevrouw Gibbons" zal ver moedelijk nog zeer vele mensen plezier bezorgen, maar niemand echt vrolijk of blij maken. David Koning De 50-jarige Amerikaanse filmprodu cent Mike Todd, die van Hollywood op weg was naar New York, waar h(j gehuldigd zou worden als „showman van het jaar" is zaterdag met zyn particulier vliegtuig te Grants in de staat Mexico verongelukt. Met hem kramen twee piloten en de jour nalist-scenarioschrijver Art Cohn om het leven. Het ongeluk is vermoedelijk te wij ten aan ijsafzetting op de vleugels. In een dikke mist stortte het toestel neer in een bebost en heuvelachtig gebied.. Het brand de geheel uit. Mike Todds echtgenote, de filmster Eli zabeth Taylor, vernam het nieuws in haar huis te Hollywood en kreeg een zenuw toeval. Zij zou met haar man megereisd zijn als ze niet verkouden was geweest. Mike Todd verwierf zich een fabelachtig fortuin en kreeg vooral bekendheid door zijn grootdoeksysteem en zijn filmversie van Jules Verne's „De reis om de wereld in 80 dagen", welke vergezeld ging van grote ontvangsten en feesten. Kort geleden had het echtpaar nog een vliegreis naar Moskou gemaakt. Art Cohn, schrijver van ruim twintig flmscenario's was bezig de laatste hand tet. leggen aan het scenario voor „Don Qui- chote" en werkte tevens aan een biografie van Todd, getiteld „De eerste negen levens van Mike Todd". B. en W. van Rotterdam hebben de ge meenteraad voorgesteld, te beginnen met de uitvoering van het „Europoort-plan" op het eiland Rozenburg. Zodra de nodige dijkomleggingen in nauw overleg met de Brielse dijkring tot stand zijn gebracht, zal van het Kanaal van Rozenburg uit worden begonnen met het graven van een toegangssleuf naar het zeehavencomplex, dat daarna gebaggerd wordt op een diepte van 13.65 m.-N.A.P. Tegelijkertijd zal de in plan-Europoort ge projecteerde binnenhaven met de verbin ding naar de Brielse Maas worden aan gelegd op een diepte van 5 m.-N.A.P. Het havencomplex wordt in eerste instantie aangesloten op de Nieuwe Waterweg. Over de aankoop van de terreinen waarop deze werkzaamheden worden uitgevoerd, is, voorzover deze eigendom waren van „Landverbetering" een regeling getrof fen. De minister van Financiën heeft voorts medegedeeld, dat de in plan-Euro poort gelegen domeingronden aan de ge meente in eigendom zullen worden over gedragen. Aan de in de kop van Rozen burg gevestigde landbouwers zijn in de IJselmeérpolders boerderijen aangebo den, waarheen zij hun bedrijf kunnen overbrengen. Het recreatiegebied „De Beer" zal slechts in geringe mate bij dit begin van uitvoering worden betrokken. Wanneer te zijner tijd de nieuwe toegang tot zee wordt gebaggerd, zal een groter deel van „De Beer" moeten worden opgeofferd, hoewel het niet uitgesloten lijkt te zijn, dat de vogelbroedplaatsen ook dan nog kunnen worden ontzien. Er wordt reeds gewerkt aan een nieuw plan voor het re creatiegebied rond de Brielse Maas, ten einde de daar in uitvoering zijnde recrea tiemogelijkheden nog uit te breiden en te verbeteren. De kosten van de eerste Europoort werkzaamheden worden geraamd op 65.390.700.-. Daarin is een bedrag van een miljoen opgenomen voor het slopen van een groot aantal bunkers. Naar ver wacht wordt zal het rijk de opruimings- kosten van deze oorlogsobstakels voor zijn rekening nemen. JEAN DEBUCOURT OVERLEDEN. De Franse toneel- en filmspeler Jean Debucourt is zaterdag op 64-jarige leeftijd te Parijs overleden. Behalve door zijn op treden in talrijke klassieke stukken is De bucourt ook bekend geworden door zijn spel in films als „Le diable au corps", „Monsieur Vincent" en „II est minuit dr. Schweitzer". De Vrije Vogel had een voorspoedige reis. Zonder door zeeroversschepen te zijn aangevallen, bereikte men een havenstad, waar veel handel gedreven werd. Kapitein Molla wees op de witte huizen van de stad. die aan de voet van de bergen was gebouwd. „Hier ben ik vaak met m'n schip geweest", zei hij. „Hier zou je allerlei dingen kunnen kopen, om die thuis weer te verkopen; zo is er goed geld te verdienen!" 143—m ADVERTENTIE in het helder gele blikje Ned. Herv. Kerk Beroepen te Stavenisse (toez.): L. Vroeg- indewey te Gameren. Aangenomen naar Giessen-Nieuwkerk: C. van Schoonhoven, kand. te Barneveld, die bedankte voor Genderen, Langerak en voor Kinderdijk. Benoemd tot vicaris te Zeist: W. van der Wolk, kandidaat te Overveen. Geref. Kerken Tweetal te 's Gravenhage-Oost (vac. F. E. Hoekstra). W. Griffioen te Nijkerk en G. P. Hartvelt te Assen. Aangenomen naar Toronto (Canada) (Chr. Ref. Church): dr. L. Praamsma te Groningen-Zuid; naar Barchem: N. J. Gozis, kand. te Apeldoorn, die bedankte voor Harmeien, Houwerzijl, Loenen a. d. Vecht en voor Niezijl. Chr. Geref. Kerken Beroepen te Maassluis: J. Keuning te Barendrecht. ADVERTENTIE 11. De lente was nogal droog geweest en het pad voor de berken was hard en vertoonde barsten. De weide was bedekt met boterbloemen, margrieten en klaver, waar op de bijen al druk aan het werk waren. Zij kwam aan het struikgewas, waar de zware geur van de mei bloesem zich vermengde met de amandelgeur van de bloemen van de steekbrem en liep langzaam langs het pad, dat naar de terreinen van het onderzoek-labo- ratorium leidde. Niet minder dan acht chemici en drie typisten bleken daar al aanwezig te zijn om Celia te assisteren bij de loting voor de tenniswedstrijden, wel ke die avond ter opening van het seizoen zouden worden gehouden. „We komen twee heren e «vort", zei Celia, de namen der inschrijvers optellend. „Jij kunt dan beter een heren-partij spelen", ant woordde Robins, een lange jongeman met rood haar, die hun beste speler was. Celia antwoordde niet maar vouwde het papier met haar naam er op in elkaar en wierp het in het biscuit- blik dat de namen der mannelijke deelnemers bevatte en dat door Bill heftig heen en weer werd geschud. Toen schudde zij ook de hoed, die de namen van de da mes bevatte en het trekken van de namen voor het vor men van de paren begon. Midden in die ceremonie ging Celia's telefoon. „Hallo!, Oh, ben jij het Bridget? Ik kan je niet ver staan; er is hier zo'n herrie. Wie? Oh, hemeltje! Goed hoor. Dank je". Celia keerde zich met een bezorgd gezicht tot de an deren. „Hoor eens even, jongelui. Meneer Groom van het hoofdkantoor is kortgeleden hier gekomen en toen het Grote Witte Opperhoofd hem meenam naar het cen traal laboratorium, vonden ze daar maar twee witte jassen. Jaffrouw Raynton zegt, dat Groom net wegge gaan is en dat dr. Deverel nu op zoek is naar zijn ver miste kudde. Dus maak, dat jullie wegkomt." „Te laat", zei Bill, zich van het raam afwendend. „Hij komt regelrecht hierheen. Hij moet helderziende zijn. Wat haalde Papa Groom in zijn kale hoofd om nu net vandaag hierheen te komen! Grijp gauw een paar boeken en laten enkele van jullie proberen een intelli gent gezicht te zetten". Het biscuitblik verdween in de prullemand en er .werd naarstiglijk op de planken gezocht, toen de deur open ging en dr. Deverel binnenkwam. Op dat moment kwam Celia tot de conclusie, dat zij met een wat dwaas gezicht naar haar hoed zat te staren, die onder haar bureau op de vloer lag, Bill liet met een uitdrukking van geconcentreerde aandacht op zijn gezicht zijn vin ger door een kaartsysteem gaan, terwijl de drie typis tes wanhopig zoekend naar een wettige reden voor haar aanwezigheid ter plaatse, plotseling allen tege lijk het schitterende idee kregen, om een duik naar de technische dictionaire te doen. „Oh, pardon juffrouw Day", brabbelde het donke re magere meisje, dat juist tegen een van haar colle ga's opgebotst was, terwijl de derde de dictionaire in handen had weten te krijgen, „ik wilde even de spelling van salicyl opzoekendaar maak ik altijd fouten mee!." Deze improvisatie dreigde Celia haar ernst te doen verliezen. Ze zouden er lang niet zo dwaas hebben uitge zien, als ze rustig met de trekking door waren gegaan. Om zich te gedragen als een stel verschrikte school kinderen, die zich een onschuldige houding willen ge ven, was te dwaas om los te lopen. Er viel een doodse stilte en Celia's lippen trilden, toen Deverel op haar lessenaar afliep, op een hoek er van ging zitten en hen rustig opnam. Uit de trek om zijn mond kwam zij tot de conclusie, dat hij boos was. Het was natuurlijk ongelukkig, dat Groom een van zijn zeldzame bezoeken nu net op de dag van de niswedstrijden bracht en het was voor Deverel ook wel een beetje onaangenaam. Zij wilde, dat hij maar wat zeggen zou, want deze stilte was vernietigend. „Wil iemand mij misschien enige verklaring ge ven?", zei hij ten laatste. Robins mompelde iets over het nodig hebben van een boek, hetgeen klaarblijkelijk een blunder was, want Deverels gezicht kreeg een nog strakkere uitdruk king en zijn stem had een scherpe klank. „Laat me tenminste de illusie van enige intelligen tie, Robins. Ik vind mijn halve staf midden op de dag afwezig en hier een hoop lawaai, dat het idee geeft van een gezellig theepartijtje. Ik vraag alleen maar van waar dat partijtje?" „Wij hielden de trekking yoor de tenniswedstrijden van vanavond dr. Deverel", zei Celia met heldere stem. Hij keerde zich tot haar. „De tenniswedstrijd? Oh, juist. Dat verklaart dan ook, waarom twee andere leden van het personeel op dit ogenblik bezig zijn met het markeren van de banen. Ik zag hen toevallig, toen ik er langs kwam. Juffrouw Day, wilt u hun namens mij verzoeken hun enthousias me voor sport te beperken tot de uren, die buiten onze werktijd vallen". „Ja, meneer Deverel", mompelde juffrouw Day en verdween. Hij stond op en liet zijn blik over hen heen gaan, waarna hij kortaf zei: „Denk daar voortaan aan, alsjeblieft. Allemaal. U kunt uw gang gaan". Hij knikte en zij schenen weg te smelten, terwijl Deverel naar de boekenplanken liep en naar een boek begon te zoeken. Hij bracht het Celia om het te laten inschrijven en nam het toen onder zijn arm. „Ik zou u dankbaar zijn, juffrouw Howard, als u het gebruik van de bibliotheek als sociaal centrum niet wilde aanmoedigen. Niet dat ik iets op onze diverse sociale bijeenkomsten tegen heb", ging hij voort met zijn ogen op haar vuurrode wangen gevestigd. „Die maken het leven voor het personeel prettiger en vriendschappenjker. Ik ben er zeer voor geporteerd, mits op het juiste ogenblik, maar ik kan niet toestaan, dat ze onze werkdag onderbreken. Daarvoor hebben wij te veel om handen". „Juist", antwoordde Celia. „Ik mag dus op uw medewerking rekenen?" Zij wist, dat hij hier een directe uitdaging van maakte en voelde zich gevangen in een net van te genstrijdige gewaarwordingen. Het kostte haar enige inspanning, om zijn blik te ontmoeten en rustig te antwoordden: „Zeker dr. Deverel". „Dank u". Toen hij weg was, nam zij haar hoed van onder het bureau op en liet die peinzend op haar vingers ronddraaien. Zij meende, dat hij hen er, over het ge heel, gemakkelijk af had laten komen. (Wordt vervolgd) Hond zoogt stier. Een hond van de landbouwer Booi te Drachten heeft een stierkalf van vijf weken geadopteerd, dat zich door de kleine zwarte hond van moedermelk laat voorzien. Het kalfje is ongeveer twee keer zo groot als de hond. Burgemeester. Tot burgemeester der gemeente Zeeland (N.B.) is met ingang van 1 april benoemd mr. F. Verheijen te 's-Hertogenbosch, adjuncthoofd van het bureau Noord-Brabant van het departe ment van Maatschappelijk Werk. De heer Verheijen is 36 jaar en lid van de K.V.P, Goochelaarscongres. Op 6, 7 en 8 juni wordt in Hilversum een door de Ne derlandse Magische Unie georganiseerd congres voor de goochelkunst gehouden. Reeds is een „Goochelkrant" verschenen, waarin staat dat burgemeester Boot van Hilversum zich op de eerste congresdag van het raadhuis, waar hij de congres sisten ontvangt, naar het theater „Gooi- land" zal begeven in een door een ge blinddoekte chauffeur bestuurde auto. Voordien zal hij een magisch schouwspel in de vijver van het gemeentehuis mogen zien. Friese tak der Nassau's. In het Fries Museum te Leeuwarden is een tentoon stelling geopend die door middel van por tretten en documenten de geschiedenis van de Friese Nassau's in beeld brengt De Koningin heeft talrijke bescheiden uit het koninklijk huisarchief voor de exposi tie afgestaan. De tentoonstelling is tot 30 april in de Friese hoofdstad en daarna van 9 mei tot 15 juni in het Oranjemuseum te 's-Gravenhage te bezichtigen. Uitnodiging. De carnavalsvereniging van het eiland Canvey in Essex heeft Ko ningin Juliana en Prins Bernhard uitge nodigd de carnavalsfeesten in juli te ko men bijwonen. Het is namelijk 335 jaar geleden dat de dijken rond het eiland door Nederlandse waterbouwkundigen werden aangelegd. Koninklijk bezoek. De Koningin is voornemens op 21 mei een bezoek te bren gen aan een aantal gemeenten in de Krim- penerwaard. Acht mille verduisterd. Een radiohan delaar uit Rotterdam deed bij de politie aangifte, dat een verkoper ongeveer 8000 zou hebben verduisterd. Enige uren na deze aangifte meldde de verkoper zich op het politiebureau en bekende dat hij op een orderbriefje een valse handtekening had gezet en er 698.op had ontvangen en niet afgedragen. Voorts had hij bij 30 klan ten gelden geïnd en voor zichzelf gehou den. Bloedneus. Het gerechtshof te 's-Gra venhage heeft één week gevangenisstraf opgelegd aan een 39-jarige vrouw, die een onderwijzeres een bloedneus had gestompt en aan de haren had getrokken, omdat zij meende dat haar achtjarig -dochtertje op school onheus was behandeld. MAANDAG 24 MAART Stadsschouwburg: Toneelvereniging Gys- bert Japix met „Inskje", 20 uur. FILMS Cinema Palace: „Het lied van Berna- dette", a.l., 20 uur. Frans Halstheater: „Duistere driften", 18 j., 19 en 21.15 uur. Lido Theater: „Duel op de Atlantic", 14 j„ 19 en 21.15 uur. Luxor Theater: „Verraad in Korea", 14 j., 19 en 21.15 uur. Minerva Theater: „Brief van een onbekende vrouw", 18 j., 20.15 uur. Rembrandt Theater: „Sissi, keizerin en moeder", a.l., 19 en 21.15 uur. Roxy Theater: „Wouwen in hel Kremlin", 18 j., 19 eri 21.15 uur. Studio Theater: „De knapste meisjes moeten sterven", 14 j., 19 en 21.15 uur. DIVERSEN Gebouw Zang en Vriendschap: Geestelijk centrum „De Grotere Wereld", vragen- avond", 20 uur. DINSDAG 25 MAART Stadsschouwburg: De Haagse Comedie met „De Cirkel", 20 uur. Concertgebouw: De Heemsteedse Chr. Oratorium Vereni ging met de „Johannes Passion", 19.30 uur, Minerva Theater: Voor Bijzonder Kerke- werk van de Herv. Gem. Heemstede: „De Nachtwake", 20.15 uur. TENTOONSTELLINGEN Huis Van Looy: Tentoonstelling van reprodukties van Perzische miniaturen, 9-12.30 en 13.30-17 uur. Kunstzaal Ten Bruggen-Cate: Tentoonstelling van schil derijen, aquarellen en tekeningen van Hen- riëtte Marcus en Nel Bakema 11-17 uur. Galerie Espace: Tentoonstelling van Franse schilderijen en gouaches 11-17 uur. FILMS Cinema Palace: „Het lied van Berna- dette". a.l., 14 en 20 uur. Frans Halstheater: „Duistere driften", 18 j., 14.30 en 20 uur. Lido Theater: „De reis van Prinses Bea trix-naar de West", 10, 11 en 12 uur. „Duel op de Atlantic", 14 j., 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Luxor Thegater: „Verraad i" Korea", 14 j., 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Rembrandt Theater: „Sissi, kei zerin en moeder", a.l., 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Roxy Theater: „Vrouwen in het Krem lin". 18 j., 14.30, 14 en 21.15 uur. Studio Theater: „De knapste meisjes moeten ster ven", 14 j., 14.15, 19 en 21.15 uur.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 6