Bondsdag geeft fiat aan Duitse kernbewapening Vorstelijke kopers op Aalsmeerse bloemenveiling HET WEER Evangelische leiders wijzen Adenauer op gewetensconflict voor christenen 72e JAARGANG No 219 WOENSDAG 26 MAART 1958 303e JAARGANG No 67 &ee MORRIS 'êefbreyot/éts/// Het woord is aan Algemene verkiezingen een succes voor Tito's bewind Radio-Moskou geeft verslag van Laika's gedragingen Dierlijk organisme kan ruimtevaart doorstaan Enige regen Krankzinnig fanatisme Radio-activiteit in maart Proteststaking In Scheveningen Onderscheidingen in Noorwegen verdubbeld Grote Houtstraat 93, Haarlem. Tel. 15293 |j M "jf 1 1 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. (6 lijnen) Directie, Redactie, Administratie. IH™! 1 1 8r\ 1 Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Drukkerij Gr. Heiligland 10. Tel. 15295. Bij- j| II J| |T jf i Kswsm lil 1 M f[ Jj ft Jj Jï 1 j| f[ J| Abonnement p. week 59 ct., p. kwartaal 7.65, kantoor Haarlem-N. Soendaplein, Tel. 57755 JÊm ^fc^ïL da Jb Ja Ja JL alJa fr_ p p> g 15- Losse nrs_ 12 ct. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Hoofdredacteur: Simon Koster -• Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks P P Li II JL Ll £1 A A Iv L Ll IVl C H C' O TJ Xv A N T Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman ADVERTENTIE BARTELJORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 FERD. BOLSTR. 48 A'DAM TEL. 717162 STURKA TENNISKLEDING Tolstoi: Mijn boterham behoort mij pas dan ge heel en al toe, wanneer ik zeker weet dat iedereen brood heeft en dat nie mand hongert terwijl ik eet. Staande in de koninklijke loge van het Concertgebouw te Amsterdam luiste ren de koninklijke bezoekers naar de volksliederen bij hun entree na de pauze van het galaconcertdat dins dagavond werd gegeven. Van links naar rechts: prinses Beatrix, prins Philip, koningin Elizabeth, koningin Juliana en prinses Irene. BELGRADO (Reuter) Aan de algeme ne verkiezingen die zondag in Joegosla vië zijn gehouden heeft 94 percent (10.645.245 kiezers) van de stemgerech tigden deelgenomen; 96.7 percent van hen stemde op de lijst met communistische kandidaten. Dit is het hoogste percenta ge sedert Tito in 1944 aan het bewind kwam. Slechts 349.317 kiezers (3,3 per cent) hebben „negatief' of ongeldig ge stemd, de enige manier waarop men zijn oppositie kon uiten. In 1953 bracht 89 per cent van de stemgerechtigden zijn stem uit en kregen de officiële kandidaten 95,7 percent van de stemmen. LONDEN (UP) Laika, de hond die met de tweede Russische Spoetnik de ruimte werd ingezonden, heeft bewezen c'at een dierlijk organisme de omstandig heden van een ruimte-vlucht kan door staan. Dit was de slotsom van de Russi sche geleerde, professor Toptsjev, na ont cijfering en bestudering van de gegevens die Spoetnik II naar de aarde seinde over de condities waarin Laika verkeerde. Top tsjev hield hierover een lezing op de jaar lijkse bijeenkomst van de Russische aca demie van wetenschappen, waarvan hij hoofdsecretaris is. Laika overleefde de versnelling tijdens het lanceren van de spoetnik waarin zij zich bevond en stierf, zoals was voorzien, toen de zuurstofvoor- raad was opgebruikt. Toptsjev beschreef het experiment als „uitzonderlijk ge slaagd". Hij verklaarde dat uit de voorlopige be studering van de gegevens is gebleken, dat de vergrote snelheid tijdens het lan ceren en het in de baan rond de aarde raken van biologisch standpunt uit be zien het moeilijkst te verduren stadium op het dier inwerkte van de borst naar de rug. Voorts stelde men vast dat de hart slag van Laika ongeveer verdrievoudigd werd, vlak na de lancering, maar dat toen de vergrote snelheid voortduurde en zelfs toenam, de hartslag weer verminderde. Ook de ademhaling tussen het lanceren en het bereiken van de baan nam toe, eenmaal was de ademhaling drie tot vier maal sneller dan normaal. De hond door stond ook de trillingen en het lawaai van de raketmotor. Overigens heeft Laika de vlucht vanaf het lanceren tot het bereiken van de baan i-vrij bevredigend" doorstaan, aldus Top tsjev, wiens bevindingen door radio-Mos kou werden uitgezonden. (AFP) Toen de spoetnik in haar baan was gekomen en de zwaartekracht was opgeheven, was de polsslag vrijwel weer normaal geworden. Ondanks het feit dat het dier niet meer aan de zwaartekracht onderhevig was, had het blijk gegeven van een gematigde motorische activiteit. Men had geen ernstige fysiologische wij zigingen, ook niet van het hart, geconsta teerd, aldus professor Toptsjev. DIT NUMMER BESTAAT UIT VEERTIEN PAGINA'S. Verwachting tot morgenavond: Over het algemeen veel bewol king met tijdelijk enige regen. Zwakke tot matige, later matige tot krachtige wind tussen zuid oost en zuidwest. Weinig ver andering in temperatuur. Volledige weerrapporten op pagina twee. BONN (Reuter) De' Westduitse Bonds dag heeft dinsdagavond by handopsteken een Christendemocratische motie aanvaard, waarin de regering bevoegdheid krijgt, by afwezigheid van een internationale ont wapeningsovereenkomst, de Westduitse strijdkrachten met de „modernste wapens" uit te rusten. In de motie wordt onder meer verklaard: in overeenstemming met de eisen van het verdedigingsstelsel van de Noordatlantische Verdragsorganisatie, en met het oog op de bewapening van mogclyke vyanden, moeten de strijdkrach ten van de bondsrepubliek worden uitge rust met de modernste wapens, zodat de strijdkrachten de verplichtingen van de bondsrepubliek op grond van het NAVO- verdrag kunnen vervullen en een nood zakelijke bijdrage kunnen verlenen tot het verzekeren van de vrede. Vóór de stem ming verklaarde een christendemocratische woordvoerder, dat onder de term „modern ste wapens" geen waterstofbommen moeten worden verstaan. hand gewezen. Dit deel van de motie werd met 274 tegen 165 stemmen bij 26 ont houdingen goedgekeurd. De socialistische oppositie heeft medege deeld dat zij een wetsontwerp zal indienen, dat voorziet in een volksstemming over de vraag, of de Bundeswehr de beschikking zal krijgen over kernwapens. KASSEL (Reuter) Meer dan duizend arbeiders van de zware-machinefabriek van Henschel te Kassei hebben dinsdag het werk neergelegd, waarna zij in optocht door de stad trokken om te protesteren tegen uitrusting van de Westduitse strijd krachten met kernwapens. Volgens vak bondsvertegenwoordigers was het een wil de staking. „Bepaalde elementen" zouden de agitatie die door het ongemeen felle debat was ontstaan, hebben uitgebuit. Bij Henschel werken veel linksgezinde arbei ders en de communisten hebben er nogal wat invloed, zo meent men. (Reuter-AFP) Het bestuur van het Westduitse vakverbond, dat zes miljoen leden telt, had de parlementaire fracties te Bonn in een telegram verzocht de strijd krachten niet met kernwapens uit te rus ten. Het zegt een stroom brieven en tele grammen te hebben ontvangen tegen een dergelijke bewapening voor de Bundes wehr. Het bestuur zal vrijdag op een spe ciale bijeenkomst te Hamburg deze kwestie en die van de Duitse hereniging bespreken. (Reuter) Bondskanselier Adenauer heeft dinsdag met leiders van de Evange lische kerk van gedachten gewisseld over kernbewapening. De kerkelijke leiders, onder wie de bisschoppen Dibelius en Lilje, legden de nadruk op het grote gewetens conflict waarvoor de Evangelische christe nen zich in deze kwestie zien geplaatst De bondskanselier antwoordde dat hij even zeer bezorgd is en dat het zijns inziens de voornaamste taak der regering is, alles te doen om een algemene ontwapening onder toezicht te steunen. Adenauer beantwoordde ook de sprekers in de Bondsdag. Hij zei dat de Bondsdag zich moest uitspreken voordat de NAVO- ministers van Defensie, op 16 april, het vraagstuk van de uitrusting der NAVO- strijdkrachten met kernwapens gaan be handelen. Adenauer bevestigde zijn ver trouwen in het Amerikaanse leiderschap. „Geen enkel Bondsdaglid wenst, dat de Verenigde Staten zwakker zijn dan de Sovjet-Unie. wier met gangbare wapens uitgeruste strijdkrachten sterker zijn dan die van enig ander land en die ook tot de tanden bewapend zijn met kernwapens. „Wij moeten alles in het werk stellen om de eenheid van het Westen te handhaven, want dit is de enige manier om de vrede te handhaven en tot ontwapening te komen", aldus de bondskanselier. Aalsmeer kan er zich op beroemen al vele buitenlandse staatshoofden in de veilingbanken te hebben gezien. In de motie wordt de regering verzocht haar invloed aan te wenden ten gunste van een algemene ontwapening onder toe zicht, en zich bereid te verklaren een der gelijke ontwapeningsovereenkomst te aan vaarden, indien deze door de grote mo gendheden wordt bereikt. Voorts wordt uitgesproken, dat vrije ver kiezingen in Oost- en West-Duitsland de grondslag van de hereniging van Duits land moeten vormen. Het sluiten van af zonderlijke vredesverdragen met Oost- en West-Duitsland, onderhandelingen met Oost-Duitsland en de vorming van een Oost-Westduitse statenbond worden van de weliswaar een overtreding begingen, doen waardoor Koningin Elizabeth in staat werd gesteld kennis te maken met de zo speci fieke schoonheid van het Nederlandse duinlandschap en het Noordzeestrand. De auto's kwamen Scheveningen binnen langs de met vlaggen versierde watei toren Via het Gevers Deynootplein, waar een 16 meter hoog versieringsornament was opgericht, ging het naar de tweede bin nenhaven, waar de stoet door een erepoort van netten en tonnen reed, die hier dooi de Scheveningse vissers ter gelegenheid van het hoge bezoek was opgericht. In de haven lag de feestelijk gepavoiseerde vis sersvloot. De Scheveningse bevolking, waarvan vele vrouwen zich gekleed had den in de traditionele dracht met de zwart- rode schoudermantel en het fraaie witte mutsje met de gouden oorijzers en de met parels versierde spelden, juichte de vor stinnen hartelijk toe. De brandweerkazer ne aan de Duinstraat was fraai versierd en op het ogenblik dat de autostoet voorbij reed stonden de manschappen aangetre den. De harmonie van de Gemeentereini ging zorgde voor de muzikale omlijsting van de begroeting der beide Koninginnen door de Scheveningers. Via de Scheveningseweg, Javastraat en Leidsestraatweg bereikten de vorstinnen het Huis ten Bosch. Zij werden hier ver welkomd door Prins Bernhard en Prins Philip die 's ochtends een bezoek hadden gebracht aan de Utrechtse Jaarbeurs. Bij de aankomst van Koningin Elizabeth en Koningin Juliana speelde de luchtmacht kapel het Engelse volkslied. Voor het Huis ten Bosch stond een erewacht van de Ko ninklijke Luchtmacht opgesteld, welke door Prins Philip werd geïnspecteerd. Aan het noenmaal dat hierna in het Huis ten Bosch werd gebruikt zaten naast de beide vorstinnen en de prinsen ook de prin sessen Beatrix, Irene, Margriet en Marijke alsmede 'Prinses Wilhelmina aan. Na de lunch werd 's middags een bezoek gebracht aan de tenoonstelling „Toen Eli zabeth regeerde" in het Haagse gemeente museum. (Men zie ook pagina 5 en 6). Koningin Elizabeth heeft Koningin Juliana onderscheiden met de Orde van de Kouseband. Tydens een korte plechtigheid in het paleis op de Dam werd voorts Prins Bernhard benoemd tot ridder grootkruis in de „Order of the Bath" en werd Prinses Beatrix onderscheiden met het grootkruis van de „Royal Victorian Order". Koningin Juliana heeft het Groot kruis van de Orde van de Nederlandse Leeuw toegekend aan Prins Philip. LONDEN (Reuter) De vijf liberale leden van het Britse Lagerhuis hebben een motie ingediend, waarin de regering wordt verzocht zich te verzetten tegen de uitrus ting der Westduitse strijdkrachten met kernwapens, en alle mogelijke maatrege len te nemen om de vervaardiging en het in bezit houden van dergelijke wapens te beperken. De motie wordt ondersteund door een onafhankelijke conservatief. Lord Bertrand Russell, de Britse filosoof, heeft de mening dat men aan vernietiging door kernbommen de voorkeur moet geven boven onderwerping aan een vijandelijke mogendheid, een „volstrekt krankzinnig fanatisme" genoemd. In een vraaggesprek voor de Britse commerciële televisie ver klaarde de 86-jarige Nobelprijswinnaar: „Als de communisten nu de wereld ver overen, zou dat voor een tijdje heel on plezierig zijn, maar niet voor altijd. Maar als het menselijke ras wordt uitgeroeid, is dat het eind van alles", aldus de bejaarde filosoof. OSLO (Reuter) De radio-activiteit in de lucht boven Noorwegen was in maart dubbel zo hoog als in de voorgaande zes maanden, zo heeft dr. Hvinden van het onderzoekinstituut der Noorse defensie dinsdag in Oslo verklaard. Op de ochtend van de tweede dag van het Britse koninklijke bezoek aan ons land scheidden zich de wegen van Koningin Elizabeth en Prins Philip: de Britse vorstin reed vergezeld door Koningin Juliana naar de bloemenveiling in Aalsmeer, terwijl Prins Philip zich met Prins Bernhard naar de Jaarbeurs in Utrecht begaf. Om 10 uur vanochtend vertrokken eerst de beide vorstinnen, nadat de burgemeester van Amsterdam, mr. G. van Hall, namens de hoofdstad afscheid van het koninklijk gezelschap had genomen. Daarna verlieten Prins Philip en Prins Bernhard het paleis op de Dam. De vorstinnen arriveerden tegen half elf bij de veilinggebouwen in Aalsmeer, waar vele honderden schoolkinderen, bijna de volledige schooljeugd van Aalsmeer, met een zee van Nederlandse en Britse vlaggetjes de beide Koninginnen juichend verwelkomden. Aan de ingang van het gebouw werden de koninklijke gasten begroet door de Commissaris der Koningin in de provin cie Noordholland, dr. M. J. Prinsen en de burgemeester van Aalsmeer, de heer G. C. Loggers. Terwijl de laatste bij de rondwande ling door de hal langs de honderden tafels met prachtige bloemen Koningin Juliana vergezelde, begeleidde de voorzitter-direc teur van de coöperatieve vereniging Cen trale Aalsmeerse Veiling, de heei W Maarse Jbzn. de Britse vorstin. Zoals gebruikelijk is bij koninklijke be zoeken eindigde de rondwandeling bij de enorme veilingklok, waar de hoge gasten met hun gevolg in de amphitheatergewijs geplaatste banken plaats namen. Op een' tafel rechts stonden enkele uit zonderlijk fraaie orchideeënplanten, links waren bossen anjers uitgestald. Aan de Britse gasten werd uiteengezet hoe met deze klok dagelijks bloemen worden ge veild. De heer A. van Es, die deze toelichting gaf. nodigde de vorstinnen uit aan een veiling van de orchideeënplanten deel te nemen. Hij zette uiteen dat de planten ongeveer 300 waard zijn en verzocht de beide Koninginnen, in edele wedijver te pogen de planten te bemachtigen door de knop in te drukken, zodra de draaiende wijzer het, cijfer 30 bereikte. Er liep echter iets mis. De eer aan el kaar latend, lieten beide vorstinnen dc wijzer het cyfer 30 passeren en toen de veilingmeester ten tweede male de klok liet ronddraaien geschiedde hetzelfde. Daarop hakte Koningin Juliana de knoop door en drukte de knop in, toen de wyzer al veel lager dan 30 was gedaald. Het ver wekte enige hilariteit toen de wijzer stil hield op het cijfer 8.5. De veilingmeester annonceerde dat Koningin Juliana zich in het bezit van de prachtige orchideeën planten had gesteld voor de zeer geringe prijs van 85. Koningin Elizabeth maakte het verlit voor de veiling echter weer goed. Bij het veilen van de volgende orchideeënplant drukte zij vrijwel terstond de knop in. De wijzer hield stil op het cijfer 57. „Koningin Elizabeth heeft de tweede orchideeënplant bemachtigd voor 570.riep de veiling meester. Zeven van de acht bossen magnifieke anjers vielen bij de volgende, veiling ten deel aan de zeer kundig knoppen drukken de leden van het gevolg voor vrijwel de normale prijs van ongeveer 50 cent per bloem. De laatste bos was ad 51 cent per bloem voor de Britse vorstin. Het bezoek aan de veiling duurde ruim een half uur. Daarna nam het gezelschap afscheid om de reis naar Den Haag per auto voort te zetten. Men reed via Leimui- den. Alphen aan de Rijn. Hazerswoude en Zoeterwoude naar Leiden. Vandaar ging de route over Voorschoten naar Wassenaar. In Wassenaar volgde de stoet auto's het rijwielpad door de duinen naar Scheve ningen. waarmee de vorsteliike personen Koningin Elizabeth en Koningin Ju liana werden hartelijk toegejuicht toen zij maandagmiddag in een open rijtuig uitreden naar het Rijksmuseum.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 1