Briljant besluit van de serie V-concerten door het N.Ph.O. ^lÖeek Hans Henkemans speelde De Falla's „Nachten in de Spaanse tuinen" A mateurtoneel „De Nachtwake" Jenny Het loon van de duivel Mars door de hel Sis si III Bloedig conflict Burgerlijke Stand van Haarlem Damesvoetbalwedstrijd tussen DCO en Holland Band of Angels Liefde langs de weg Een meisje om te kassen Journaals Principiële zaak over verlenging rijbewijs Akkoord over spaarregeling voor ambtenaren Ook huurcompensatie voor gepensioneerden Kandidatenlijst prot. chr. groep voor raad Haarlem Volkskredietbank verlaagt kosten voor geldleners Mejuffr. E. M. P. Aghina overleden „Bos en Duin" hield jaarvergadering UIT STAD EN STREEK Bijzondere rechtbankzitting te Haarlem H. J. Brandt neemt afscheid van het onderwijs Korte treinvertraging door leeglopende benzinewagon M*ElFEWiFEiEEE3 ZATERDAG 29 MAART 1958 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAAKLEMSCHE COUKAN'I De bezoekers van het laatste vrijdag- avondconcert van het Noordhollands Phil- harmonisch Orkest hebben een royaal pro gramma te genieten gekregen. Het bevatte bovendien een première, namelijk de jong ste orkestcompositie van Géza Frid, een Serenade voor Kamerorkest; waarmee aan het einde van deze eerste wintercampagne onder leiding van Henri Arends de rol van ons orkest in dienst der scheppende kunst van deze tijd nog eens onderstreept werd. Géza Frid verloochent zijn Hongaar se afkomst niet in deze driedelige Sere nade. Hij hoeft zich niet te forceren om in een gemoedelijk scherzando wat aardigs te vertellen, om het spel van een zigeuner- primas te suggereren of om Oosteuropese dansorgieën op te roepen en in capricieuse combinaties klaar en doorzichtig te blij ven. Soms zou men kunnen zeggen dat het hem wat al te gemakkelijk afgaat, vooral daar waar Tsjaikowsky hem als een sterke magneet aantrekt. Doch dat is slechts plaatselijk. Wat hij schrijft, is bovenal goed vakwerk; met beknopte orchestrate middelen bereikt hij effectrijke resultaten die niets hebben van het experiment-om- het-experiment. In het midden latend of Frid's Serenade al of niet tot de compo sities van de hoogste orde gerekend kan worden, mag men het werk in ieder geval prijzen om de eerlijke en gezonde muzika liteit die eruit spreekt. Het hoogtepunt van deze avond was de uitvoering van „Nachten in de Spaanse tuinen" van Manuel de Falla, waarvan de deels op de voorgrond tredende, deels met het orchestrale complex verweven piano partij gespeeld werd door Hans Henke mans. Een eigenlijk „concert" kan men het werk dus niet noemen, ondanks de briljante solopartij. Wat niet wegneemt, dat Henkemans zijn aandeel uit het hoofd vertolkte met de solistische al lure van een „gewoon" concert. Vast staat, dat we hier met een van de meesterwer ken van het impressionisme te doen heb ben, dat bovendien om zijn originaliteit van'conceptie een enige plaats in de mu- ziéklitteratuur inneemt. In rijke orkest- Het is moeilijk voor de recensent, die een toneelspel al verscheidene malen heeft gezien, zich zuiver rekenschap te geven van zijn emoties bij weer een nieuwe op voering. En dat zeker, wanneer het betreft Ladislas Fodor's „De Nachtwake". Bij de eerste kennismaking wordt men erdoor verrast. Bij volgende voorstellingen gaat men er de zwakheid der constructie snel van doorzien. Het is in feite een serie mo nologen, die bestaan uit verklaringen van een aantal getuigen in wie wij de voor naamste figuren terugzien uit de tijd van Christus' leven op aarde. Zij worden ge confronteerd met de vraag of de tuinman van Jozef van Arimathea het lichaam van Jezus heeft verwijderd uit het graf en heimelijk begraven of dat het bewijs daarvoor ontbreekt. Aan dat laatste pro beert dan de verdediger van de tuinman de conclusie te verbinden, dat de opstan ding werkelijk heeft plaats gehad. De eigenlijke kwestie schuldig of onschuldig wordt van meet af aan niet gesteld. Fodor stelt tegenover het schuldig het wonder van de Opstanding. Hij werkt naar de ge loofwaardigheid van het laatste helemaal toe. Hij speelt de verdediger alle troeven in handen. Hij geeft de officier geen kans. Het is dus geen eerlijk spel dat hij speelt en wie dat eenmaal beseft kan nog moei lijk geloven in de getuigende kracht van „De Nachtwake", ook al kan men respect opbrengen voor de eigenlijke geloofsin houd der getuigenissen. Hoe zo'n stuk nu te spelen? Om de onge lijke krachtmeting van verdediger en offi cier te camoufleren doet men het beste hen scherp tegenover elkaar te stellen, zo dat zij althans in schijn elkaar niets toe geven. De verdediger zal zijn tekst met bedwongen emotie uit moeten spelen ten einde de officier gelijkwaardig te maken. De getuigenissen mogen als tegenwicht juist wel emotioneel zijn. Zo tenminste zie ik een opvoering praktisch slagen, omdat er dan gelegenheid is tot toneelspel, het opbouwen van karakters en het creëren van met spanningen geladen situaties. Of schoon ik in de opvoering van de H.T.C. in samenwerking met de Hervormde Le- kengroep Heemstede in de voorstelling van donderdagavond zekere elementen van die opvatting verwezenlijkt zag, kwam ik toch niet onder de indruk uit, dat „De Nachtwake" een zwakker effect sorteerde dan mogelijk was. De reden daarvan lag juist in de samenwerking met de Her vormde lekengroep, omdat er nu twee on gelijksoortige elementen hun intrede deden in het stuk, die ogenschijnlijk te verenigen waren, maar in de praktijk disharmonieer den. Immers, de leden van de H.T.C. ac teerden. De leden van de lekengroep ge tuigden. Hoezeer ik eerbied heb voor die getuigenis, de nadruk kwam daardoor te sterk te liggen op de zwakheid van Fodor's onjuiste alternatief. Het gevolg: de getui genis sprak meer tot het verstand dan tot het hart, in ieder geval bij mij. Nu is, vind ik, Wim Paauw de laatste, wie men zou mogen verwijten dat hij in de samenwer king met de lekengroep het gevaar heeft geriskeerd van een onevenwichtige voor stelling. Het is immers ook een niet te verwaarlozen omstandigheid voor welk publiek men speelt. Bestaat het publiek uit belijders van Christus' leer dan heeft de getuigenis een heel andere uitwerking dan wanneer men een schouwburg vult met een willekeurig publiek. Gaat men uit van de mening, dat Fodor bewust de ge tuigenis heeft gewild en 'het alternatief daarom niet zuiver stelde, dan behoeven we zelfs niet meer te discussiëren. Ik heb in ieder geval alle waardering voor Paauw en de besturen van H.T.C. en lekengroep om tot een voorstelling te komen van een stuk, dat het Paasfeest van zijn profane omhulling ontdoet om ons op te roepen tot een bezinning op de feitelijke beteke nis, die ieder voor zichzelf moet willen verstaan. Dat de gelegenheid daartoe is geboden is een reden om dankbaar te zijn. Men zal het mij dan ook ten goede houden, dat ik, de motieven prijzende, deze hoger schat dan een bespreking van de spel- Prestaties, welke althans op deze plaats niet aan de orde moet zijn. P. W. Franse kleuren, die de bontheid van het half- moorse Spanje suggereren, wordt in deze magistrale compositie een evocatie ver werkelijkt, die tintelt van vibrerend leven. De rol van de pianosolopartij eist met haar technische bijzonderheden, als daar zijn: snel repeterende noten, eigenaardige ar peggio's, melodievormen die aan de fla menco-stijl doen denken, geraffineerde ritmen enzovoorts, een zeer bijzondere in stelling, die haar tot een zeer geduchte op gave maakt. Doch ook in het orkest zijn dergelijke specifieke eigenaardigheden schering en inslag. Doch wat er op de partituur hachelijk uitziet, wordt bij een verantwoorde verklanking een wonder van geluid. Henri Arends is er in geslaagd, de partituur prachtig te realiseren in visio naire en verzadigde klanken. Het aandeel dat Henkemans in de interpretatie lever de, sloot zich daar volkomen bij aan, zodat het geheel een gedenkwaardige prestatie werd die door het publiek op geestdriftig applaus onthaald werd. Het orkest had zijn Haarlems publiek bij het begin van de avond laten luisteren naar een verzorgde vertolking van Men delssohn's Hebriden-ouverture. Het besloot met Schubert's symfonische zwanezang, de om haar „hemelse lengte" geprezen en tevens beruchte Symphonie in C. Samenvattend kunnen wij dit negende V-concert een schitterend besluit noemen van een rijk gestoffeerd en interessant seizoen. Jos. de Klerk (Cinema P a 1 a c e). De eerste Neder landse speelfilm in kleuren heeft bij haar première al een uitvoerige 'bespreking ge kregen, waarin zij op haar mérites werd onderzocht. Wij releveren, dat ze als pre tentieloos amusement de vergelijking met wat het buitenland biedt, kan doorstaan. Het probleem dat ze stelt behandelt ze zo luchtig en vriendelijk als ze kan, daar mee de toeschouwer tegemoet komend, die van een film louter ontspanning ver wacht. Willy van Hemert voert voorzich tig de regie. Onder de acteurs treft men Kees Brusse en Ko van Dijk, die Ellen van Hemert in de titelrol heel natuurlijk tegenspel geven. In het voorprogramma ziet men in het journaal het Britse ko ninklijk bezoek. (F r a ns Hals). Jeff Chandler en Orson Welles zijn de grote namen op het affiche en de sterren in deze harde film, die een sheriff aanvankelijk vergeefs laat op tornen tegen de eigenaar van een enorme ranch. Orson Welles speelt de meedogen loze rancher, die baas wil blijven in eigen huis, zelfs als hij daarmee indruist tegen de wet. Jeff Chandler vertegenwoordigt die wet; Hij is de man, die de klappen krijgt en niet zuinig ook. Het recht zege viert tenslotte. De sheriff krijgt zijn zin, de rancher de boeien. Een sterk aange zette geschiedenis, speculerend op het graag geziene thema van de heldhaftige eenling, die het opneemt tegen allen. De spanning blijft er evenwel tot het laatst toe in, omdat de sheriff telkens weer over eind krabbelt en de rancher voor een moord terugdeinst. In Hollywood weet men wel hoe men zo'n film maken moet. Een geladen sfeer, keiharde vechters wet tegen willekeur. Alle troeven op tafel! Ook hier vooraf het Brits koninklijk bezoek. (Studio) Met „Mars door de hel" heeft de Engelse filmer Jack Lee een film gemaakt, die in zijn soort voortreffelijk is. Het verhaal, naar een roman van Nevil Shute, behelst de lotgevallen van een groep Engelse vrouwen en kinderen in Ma- lakka, nadat dit schiereiland door de Ja panners bezet is. Op dramatische wijze vertelt het de geschiedenis van de mars, van meer dan drie maanden, die de vrou wen moeten maken onder bevel van een Japanse sergeant. Zij worden van kamp naar kamp gestuurd; nergens is voor hen plaats of voedsel. Onderweg leert één der vrouwen, Jean Paget (Virginia McKenna) een gevangen Australiseh soldaat kennen, die later, omdat hij voor haar kippen steelt, gekruisigd wordt. De film, hoewel in zwart-wit vervaar digd, vertoont nergens de beruchte zwart- wit-tekening vijand-vriend. Opmerkelijk is, dat, hoewel de stof er aanleiding genoeg toe geeft, het verhaal nergens sentimenteel wordt. De aangrij pende momenten duren juist lang genoeg om alleen maar te ontroeren. Een ook van humor is de film niet gespeend. Van maandag tot en met donderdag ver toont dit theater de klucht „De Klap lopers". In de ochtenduren draait men de fraaie repoidage „Onze Kroonprinses in de West" en het Brits vorstelijke bezoek. (Rembrandt). De loop zit er nog zo goed in, dat „Sissi, keizerin en moeder" voor de vijfde week wordt geprolongeerd. Men mag aannemen, dat het de laatste week zal zijn met het oog op het Paas- programma. Vooraf gaat de reportage van het Brits koninklijk bezoek. (R o x y) Zoals de titel al verraadt gaat het niet zachtzinnig toe in de western, welke tot maandag in dit theater is inge zet. Opnieuw scharen we ons bij de pio niers, die Amerika's onontgonnen velden omtoverden in rijk en vruchtbaar land. Maar dat kostte hen zweet en bloed. En om het bloed gaat het in deze film, die hevige vijandschappen doet oplaaien en vriendschappen voor het leven sticht. Charlton Heston en Anne Baxter vechten zich door het verhaal heen van woede, liefde en haat, de vaste maar niet te ver smaden kost voor de bezoekers van dit theater. ADVERTENTIE DE EERSTE COÖP. ASSOCIATIE VOOR UITVAARTVERZORGINGua ZIJLWEG 63 - TELEFOON 15141 (2 LIJNEN) Aantal leden 23000 Contributie ƒ1.per Jaar voor het gehele gezin, met restitutie bij overlijden van het lid HAARLEM, 28 maart 1958. ONDERTROUWD: 28 maart: A. A. H. Koks en H. W. Hamel. GEHUWD: J. Peters en S. Webster; J. G. H. Fengler en J. F. Zeegers. BEVALLEN van een zoon: 27 maart: I. M. L. Holswilder-Roozen; J. E. Roemers- ma-Ter Ellen. BEVALLEN van een dochter: 27 maart: J. Zonneveld-Van Eeken; T. de Vries-Klesser; J. C. Doets-Van Tol; M. C. M. Geenevasen-Scheei-der; A. Ripke-Tijs- sen: 28 maart: F. H. Berendse-Van Dalen; G. Sijtsema-De Jong. OVERLEDEN: 26 maart: G. W. de Man, 69 j., Kamperlaan; J. Schenkel, 79 j., Jel- gersmastraat; D. M. van de Wijngaert-Van Ingcn, 85 j., Van Nesstraat; J. Bossert, 34 j., Jansstraat; A. C. Gmelich Meijling- Bakker, 68 j.. Kamperlaan; 27 maart: H. Koelemeijer, 71 j., M. van Heemskerk straat; Y. J. Kroonstuiver, 37 uren, Ber kenrodestraat. Zondag 30 maart wordt op het DCO- terrein aan de Schalkwijkerweg de da mesvoetbalwedstrijd DCOHolland ge speeld. De ontmoeting begint om 10.15 uur. Maandag stappen wij over naar de tro pen om in „De vluchteling van Guatura" een vrouw te zien strijden tegen een ge wetenloos stel schurken. Zij komt en over wint. L i d o Met de film „Band of An gels" verschijnt de Amerikaanse burger oorlog weer eens op het witte doek. Manty, de dochter van een zuidelijke plantage eigenaar, blijkt na de dood van haar va der negerbloed in de aderen te hebben en wordt ofschoon zij uiterlijk op een blanke lijkt als slavin verkocht. Zij komt in het bezit van een eigenaar van een plantage, die vroeger een berucht sla venhandelaar-ter-zee blijkt te zijn ge weest. Tussen beiden ontstaat een ro mance, die verstoord wordt door een buur man-plantagehouder, die verliefd wordt op Manty, en door de komst van de noor delijke soldaten, die de slaven bevrijden. Voor het zover is laat de plantagehouder (Clark Gable) het meisje (Yvonne de Carlo) vrij en ontsnapt zelf met behulp van een oude scheepsmakker, in gezelschap van Manty. De film wekt reminiscenties aan „Gone with the wind", niet in het minst door het feit, dat in beide films de hoofd rol door Clark Gable gespeeld wordt. „Band of Angels" is in prachtige kleuren opgenomen, maar is niet zo lang als zijn voorganger. (Minerv a). Tot en met zondag wordt in de avondvoorstellingen deze Franse film met Jean Gabin en Frangoise Arnoul vertoond. Een beslist niet onverdienstelijke film, zoals wij indertijd schreven, die de ras filmacteur Gabin gelegenheid geeft tot zijn altijd meeslepend spel. In de matinees gaat Walt Disney's fraaie documentaire „Berenland". Maandag en dinsdag vocale prestaties via „De levensroman van Ri chard Tauber". Woensdag en donderdag de veelgeprezen Italiaanse film met de beste actrice van 't witte doek Guilietta Masina „La Strada". Het journaal is gewijd aan het Brits koninklijk bezoek. (L u x o r) Deze Duits gesproken Deen se film heeft ons slechts matig kunnen bekoren. Het magere verhaaltje behan delt de belevenissen van een ateliermeisje en een arme student, die elkaar wederzijds voor steenrijke vertegenwoordigers van de „jeunesse dorée" verslijten en daardoor in allerlei overbekende muizenissen verwik keld raken. Er vallen wel grappige mo menten en vondsten te genieten, maar over het algemeen is het ondanks de fraaie kleurenfotografie een vrij matte geschiedenis, met als voornaamste attractie de goeduitgewerkte typering van een be faamde mode-ontwerper. Een prachtige modeshow vormt de spectaculaire finale van deze film. In het voorprogramma zagen wij de uit stekende reportage van de eerste twee dagen van het Britse staatsiebezoek. Het werk dat Polygoon-Profilti heeft verzet gedurende het Brits koninklijke be zoek aan ons land, is ditmaal bijzonder zwaar geweest. Het protocol speelde de cameramannen lelijk parten en gunde hen weinig bewegingsvrijheid. Wat ze dan toch nog aan saillante momenten vastlegden is waard om te worden bekeken, al is het vormelijker dan in de bedoeling lag. De kleurenfilm, die over een week in roulatie komt, zal dat bezwaar minder doen ge voelen. Wat men immers het meest mist is de kleur. Een tweede, geleidelijk ster ker voelbare handicap, is de concurrentie van de televisie. Maar dat is een zaak, die in dit kort bestek niet verder wordt be zien. Spiegel van Nederland heeft het vol ledige journaal deze week ook gewijd aan het bezoek van het Engelse vorstenpaar aan Nederland. Men maakte een vrij vol ledig verslag van de diverse gebeurtenis sen waarbij eveneens het uitstekende camerawerk opvalt. Via de Noordpool. „Canadian Pacific Aiidines" heeft bekend gemaakt dat zij met ingang van 2 april drie vluchten per week over de Noordpool tussen Vancouver en Amsterdam zal uitvoeren (tot dusverre twee)) en met ingang van 1 juni vier per week. Procureur'generaal is het niet eens met Commissaris der Koningin in Zuid-Holland Vorig jaar weigerde het provinciaal be stuur van Zuid-Holland aan een Haagse auto-importeur een nieuw rijbewijs, nadat zijn oude was verlopen tijdens een periode, waarin hem de rijbevoegdheid krachtens een rechterlijk vonnis was ontzegd. De commissaris der Koningin stelde als eis dat hjj opnieuw een ri.j-examen moest af leggen. Aangezien hier een kwestie mee was gemoeid, waarover de ANWB reeds geruime tijd met de ministers van Binnen landse Zaken en Verkeer en Waterstaat correspondeerde, werd een rechtszaak aan hangig gemaakt tegen de Commissaris der Koningin in de provincie Zuid-Holland. Zowel de rechtbank als het gerechtshof stelden eiser in het gelijk. De Commis saris der Koningin ging bij de Hoge Raad in cassatie. Gisteren nam de procureur- generaal conclusie, welke afwijzend luidde. De procureur-generaal is van mening dat in beide vorige instanties de vraag of de rechter zich over zijn bevoegdheid moest uitspreken, ten onrechte als zodanig is behandeld. Het is niet zozeer een be voegdheidskwestie maar een kwestie van ontvankelijkheid. Volgens de procureur- generaal wordt de zaak beheerst door art. 1401 van het Burgerlijk Wetboek (onrecht matige daad). De vraag of. indien een onrechtmatige daad door de overheid wordt bedreven, de rechter mag bevelen deze- na te laten of te herstellen, wordt door de procureur- generaal bevestigend beantwoord voor die gevallen, waarin de overheid volgens de redactie van de wet aan bepaalde voor schriften gebonden is. De Commissaris der Koningin heeft zich te beperken tot het onderzoek of aan de voorwaarden is voldaan. Het standpunt van de Commis saris omtrent de uitlegging van de wet leidt tot wel zeer onaannemelijke resul taten, aldus de procureur-generaal. Hij wees op de geschiedenis van de Wegen verkeerswet, waaruit eveneens blijkt dat het standpunt van de Commissaris on houdbaar is. Het is niet de bedoeling, dat het provinciaal bestuur op de stoel van de rechter gaat zitten. Na afloop van een pe riode van ontzetting uit de rijbevoegdheid moet het provinciaal bestuur de toestand herstellen in de vorm zoals hij daarvoor was. De uitslag van deze zaak is van zeer groot belang voor de verhouding tussen rechter en administratie, omdat, indien de Hoge Raad beslist overeenkomstig de con clusie van de procureur-generaal, wellicht in het belang van de rechtszekerheid van de burger zal worden tegemoet gekomen aan het ontbreken van een administratieve* rechtspraak. De Hoge Raad zal op 9 mei arrest wijzen Het georganiseerd overleg in ambtena renzaken heeft gisteren overeenstemming bereikt over vier kwesties: een gepre mieerde spaarregeling voor ambtenaren, een huurcompensatie voor gepensioneer de ambtenaren, een verhoging met drie percent van de kindertoelage voor ge pensioneerde ambtenaren en een duurte- toeslag op de kindertoelage voor dezelfde categorie. De spaarregeling omvat een premie op de spaargelden tot ten hoogste vijf percent van het salaris met een maximum van 585 gulden per jaar. Voor ambtenaren die f 7000 of minder verdienen, zal de premie 25 pet. van het spaarbedrag zijn. De pre mie bedraagt maximaal 87.75 per jaar en zal worden verleend op voorwaarde dat het gespaarde bedrag zal worden ge bruikt voor een aantal in onderling over leg vastgestelde objecten. Deze voorwaar de zal niet gelden voor spaargelden, die vijf jaar onafgebroken op een bijzondere spaarrekening hebben uitgestaan. Toegestane bestedingsobjecten zijn o.a. aankoop van een in Nederland te bouwen of gebouwd huis en aflossing van bouw- hypotheken; de huwelijksuitzet van de ambtenaar, met een maximum van f 3000; woningverbetering; premies voor bepaalde verzekeringen en kosten voor een beroeps- of vakopleiding van de ambtenaar of van diens kinderen. De huurcompensatie krijgt terugwerken de kracht tot 1 augustus 1957 en bedraagt drie percent van het pensioen met een maximum van 120 voor gehuwden en 90 voor ongehuwde ambtenaren. De re geling zal gelden tot het tijdstip waarop de huurcompensatie voor de actieve amb tenaren in de bezoldiging wordt opgeno men. De regering zal zich daarna bera den over een definitieve regeling. De ambtenaren van 65 jaar en ouder zullen de compensatie ontvangen ais een verho ging van net algemene ouderdomspensioen. Deze verhoging zal niet van invloed zijn op de hoogte van het ambtelijk pensioen. De drie percent verheging van de kin dertoelage is ook bedoeld als huurcompen satie. De duurtetoeslag daarop bedraagt 2,60 per maand en per kind en wordt gegeven aan gepensioneerden die over dit jaar aanspraak op kindertoelage hebben. Overleg afgebroken Ondanks de bereikte overeenstemming is de commissie voor het georganiseerd over leg vrijdagmiddag in onenigheid beëindigd, omdat de vertegenwoordigers der drie zui lenorganisaties de vergadering niet langer wensten bij te wonen. Zij achtten zowel de personeelsdelegaties als de regeringsdele gatie beledigd door een pamflet, dat ver spreid was door de Bond van Personeel van 's rijks belastingen, aangesloten bij het Ambtenarencentrum dat mede in het ge organiseerd overleg vertegenwoordigd is. In dit pamflet, aldus werd gezegd, worden kwetsende uitlatingen gebezigd aan het adres van de meerderheid der personeels- delegatie en de vertegenwoordigers der overheid. In afwachting van een bevredi gende regeling van deze zaak wensen de vertegenwoordigers van de drie vakcentra les het overleg niet langer voort te zetten, waardoor een deel van de agenda onafge daan is gebleven. WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op Woensdae te worden betaald, daar de bezorgers op Donder dag snoeten afrekenen. DK ADMINISTRATIE Mr. A. Wensing, A. J. de Landmeter en L. Silvis keren niet terug De Protestants-chi-istelijke groep, die bestaat uit de Christelijk-Historische, An ti-revolutionaire en Staatkundig-gerefor meerde kiesverenigingen heeft voor de ge meenteraadsverkiezingen van Haarlem de volgende kandidatenlijst opgesteld: 1. W. C. Bakker, 2. ir. J. M. van Duin, 3. D. A. J. Spek, 4. H. van Marselis Hartsink, 5. P. v. d. Berg, 6. D. Dijksman, 7. J. de Haan, 8. W. J. M. de Jagher-Schultze, 9. R. N. Busser, 10. A. Ph. Romeyn, 11. C. Hovius, 12. mr. R. K. P. Kalbfleisch, 13. P. van Heerden, 14. D. Felix, 15. H. P. M. Breuke laar-Verburg, 16. C. C. Nel, 17. ir. G. Stolk, 18. M. Bij de Vaate, 19. C. A. Versluys en 20. D. van Alten. Zoals men uit deze kandidatenlijst kan zien zullen in de nieuwe raad van Haar lem drie tot dusver voor de protestants- christelijke partijen zitting hebbende leden niet meer terugkeren. Dit zijn mr. A. Wen sing (CHU), de heer A. J. de Landmeter (C.H.U.) en de heer L. Silvis (A.R.). Zoals wü reeds in ons blad van woens dag hebben aangekondigd, heeft de raad van bestuur van de Volkskredietbank voor Haarlem en omliggende gemeenten zich beraden over een aantal maatregelen, die de kredietnemers ten goede zullen komen. Deze maatregelen zijn aanvaard en zullen maandag van kracht worden. De voorzitter van de raad van bestuur, de Haarlemse wethouder W. F. Happé, heeft de indruk dat het vertrouwen in de Volkskredietbank hierdoor hersteld zal zijn en de gemeenten, die het contract met de bank reeds per 1 januari 1959 hadden opgezegd, dit besluit thans weer ongedaan zullen maken. De gemeenten, die de regeling met de bank hebben opgezegd, hebben dit gedaan als gevolg Van de moeilijkheden in het laatste halfjaar. De bank moest de uit gezette saldi vorig jaar zomer terugbren gen van 1.4 tot 1 miljoen gulden. De verlening van het aantal kredieten moest worden beperkt tot die gevallen, waarin dringend geld nodig was. Hierdoor daalde de omzet sterk, waardoor deze niet meer in een gunstige verhouding tot de kosten stond. Om de grotere tekorten op te vangen, werd in augustus 1957 besloten tot een tariefsverhoging. Met de beperking van het aantal kredieten werd mede beoogd mee te werken aan de regeringspolitiek van bezuinigen. In de praktijk is echter gebleken, dat de enige mogelijkheid om de tekorten van de bank op te vangen is: de omzet te ver groten. Daarom zullen de beperkende be palingen, zoals die vorig jaar zomer werden ingevoerd, volledig worden opgeheven. De kosten voor de geldnemers worden hier door aanmerkelijk lager. Met ingang van maandag zullen niet alleen in noodgevallen leningen worden verstrekt, doch zal ieder, die geld nodig heeft, zich tot de Volks kredietbank kunnen wenden. De propa ganda zal worden hervat, zodat de voor waarden, waartegen wordt geleend, steeds onder de ogen van een groot publiek wor den gebracht. De Volkskredietbank kan ondermeer goed werk doen voor gezinnen, die financieel zijn vastgelopen en zich bijvoorbeeld teveel in de schulden hebben „gewerkt". Bij de aflossing hiervan verleent de bank mede werking. In ieder geval zijn de condities van de bank gunstiger dan de tarieven van afbetalingsregelingen. De aanvragen om een lening zullen zo vlot mogelijk worden afgehandeld. Het werk zal worden vereenvoudigd. Bij de verstrekking van kleine kredieten en bij aanvragen van personen, die reeds vaker hebben geleend, zal een minder intensief onderzoek worden ingesteld dan tot nog toe het geval was. Maatregelen zijn voorts genomen om de bank efficiënter te doen werken. De huidige personeelsbezetting van twintig personen zal vermoedelijk worden teruggebracht tot zeventien. Donderdag is in Bloemendaal op hoge leeftijd overleden mejuffrouw E. M. P. Aghina, in leven muziekpedagoge in Bloe mendaal, in welke gemeente zij een zeer bekende persoonlijkheid was. Haar gehele leven is gewijd aan de muzikale opvoeding van jeugd, welke opvoeding mejuffrouw Aghina in de ruimste zin opvatte. Vele kinderen en volwassenen hebben geprofi teerd van haar grote kennis. Mejuffrouw Aghina gaf les in haar privé-woning aan de Kleverlaan, maar ook buiten Bloemendaal in enkele rooms- katholieke inrichtingen. Jarenlang leidde zij het kinderkoor van de rooms-katho- lieke kerk in Bloemendaal. Na de plechtige gezongen requiemmis maandag om 9.45 uur in de parochiekerk te Bloemendaal heeft de teraardebestel ling plaats vanuit de kerk op de begraaf plaats aan de Dennenweg in Bloemendaal. In de vrijdagavond gehouden jaarver gadering van de Bloemendaalse Woning bouwvereniging „Bos en Duin" is de voor zitter, de heer D. Kuiper, die periodiek aftrad, opnieuw gekozen. De heer J. A. van Rijswijk, secretaris, die tweeëndertig jaar in net bestuur zitting heeft gehad en de heer J. de Jong Lzn., die als be stuurslid belast is geweest met controle op het onderhoud van huizen, stelden zich niet meer herkiesbaar. De voorzitter bracht beiden dank voor het vele werk dat zij gedurende vele jaren voor de vereni ging hebben verricht. Het bestuur werd als volgt samenge steld: D. Kuiper, voorzitter, A. van der Werff, secretaris-pennmgsmeester, A. Prins, belast met het onderhoud, H. C. Klerk en S. A. Wilson. Mr. F. J. D. Theyse werd als commissaris opnieuw gekozen. Medegedeeld werd dat er bij het ge meentebestuur van Bloemendaal plannen bestaan de mogelijkheid te overwegen be woners van „Bos en Duin" in de gelegen heid te stellen de woningen, die zij ge huurd hebben, in de toekomst te kopen. Zoals bekend heeft de gemeenteraad van Bloemendaal zich in de raadsvergadering in principe uitgesproken om tot verkoop van een aantal gemeentewoningen over te gaan. Nieuws in het kort- Doopdienst in Sportfondsenbad. Op zondagmiddag 30 maart om half vijf zal in het Sportfondsenbad te Haarlem een doopdienst worden gehouden, uitgaande van de Zuiderkapel, waar verschillende gelovigen op bijbelse wijze zullen worden gedoopt. Deze dienst zal geleid worden door de heer Jac. Klein Haneveld, evan gelist te Bodegraven en het Evangelisatie zangkoor uit IJmuiden-Oost, dirigent de heer Bakker zal enige liederen zingen. Pinkstergeloofsgemeenschap. Rev. David Nunn, van de Voice of Healing (Amerika) komt op zijn reis door Europa zondagmiddag om vier uur spreken in het kerkgebouw van de Broedergemeente aan de Parklaan 34 te Haarlem. „De Glasblazers". Voor het treffen van enkele voorzieningen op de speeltuin van de speeltuinvereniging „De Glasbla zers" aan de Papentorenvest te Haarlem vragen B. en W. van Haarlem de raad een krediet van 1000.—. Het betreft hier ver anderingen aan de in- en uitgangen van de speeltuin, zodat de leidsters een beter over zicht krijgen. Voorts zal het pad tussen in- en uitgangen worden betegeld. Concert bcjaardenkoor. Het Haar lemse bejaardenkoor zal dinsdagavond 1 april onder leiding van mevrouw H. G. Hessen-Heek in de kapel van het Neder lands Hervormde Diaconiehuis in de Jans straat te Haarlem een concert geven, waar aan zullen meewerken mejuffrouw H. Meerburg, piano en de heren Van Mook, trompet en Haanstra, declamatie. Wijdingsdienst. Op 2 april wordt in de geref. kerk te Vijfhuizen een wijdings dienst gehouden, waarin men zich wil be zinnen op de stille week. De beide pro testantse predikanten werken hieraan mede, alsmede de chr. gemengde zangver eniging „Hosanna". De liturgie wordt ge leid door ds. L. C. Baljé, ned. herv. predi kant. Zijn collega van de gereformeerde kerk, ds. G. Rang, zal een meditatie uit spreken, welke tot titel draagt „Jezus sterft als een kind". Volksonderwijs. Op maandag 31 maart houdt de vereniging „Volkson derwijs" te Hoofddorp een culturele avond in „De Landbouw" te Hoofddorp. Jan P. Strijbos zal aan de hand van kleu rendia's en -films vertellen over zijn rei zen door Zuid-Afrika. Het hoofd van de U.L.O. in Zandvoort, de heer Koerselman, zal het doel en het streven van „Volks onderwijs" belichten. Rassenprobleem. Op maandag 31 maart houdt ds. P. Warmenhoven uit Badhoevedorp voor de jeugdverenigingen in de Haarlemmermeer een lezing over het rassenprobleem. Dit geschiedt tijdens een bijeenkomst in „Het verscholen nest" te Hoofddorp. Lydenszangdienst. Woensdagavond 2 april heeft in de Ned. Herv. Kerk te Nieuw-Vennep een interkerkelijke lijdens- zangdienst plaats. Medewerking wordt verleend door een kerkkoor uit Abbenes; er zullen meditaties worden gehouden door de plaatselijke predikanten ds. Van Boven, ds. Brons en ds. Van der Zee. Revisie zaak uit de bijzondere rechtspleging Maandagmorgen wordt in een bijzondere rechtbankzitting te Haarlem een revisie zaak behandeld van een 54-jarige werk tuigkundige te Amsterdam, die bij de bij zondere rechtpleging na de bevrijding is veroordeeld wegens „opzettelijk in tijd van oorlog hulp verlenen aan de vijand". De Hoge Raad heeft destijds een revisie- verzoek van de veroordeelde afgewezen, maar een tweede verzoek toegewezen en de zaak wat enkele punten betreft in be handeling gegeven aan de Haarlemse rechtbank. Er zijn elf getuigen gedagvaard, van wie één a décharge. De raadsman van de verdachte is mr. J. van der Hoeven te Amsterdam. Wegens het. bereiken van de pensioen gerechtigde leeftijd zal de heer H. J. Brandt te Heemstede, onderwijzer aan de Crayenesterschool in deze gemeente, maandag 31 maart zijn functie bij het on derwijs verlaten. Met ingang van dinsdag 1 april is hem namelijk eervol ontslag ver leend. De heer Brandt werd in Westwout (Noord holland) geboren en later aan de bis schoppelijke normaalschool te Beverwijk tot onderwijzer opgeleid. Zijn eerste be noeming volgde in 1912, aan de o.l. school te Wervershoef, waar hij tot 1924 werk zaam is geweest. Doordat echter in dat jaar de o.l. school in een katholieke werd omgezet, heeft de heer Brandt korte tijd op wachtgeld gestaan; om daarna aan di verse scholen de functie van tijdelijk on derwijzer te vervullen. In december 1928 benoemde de Heemsteedse gemeenteraad hem tot onderwijzer aan de Bronstee- school, waar toendertijd nog uitsluitend lager onderwijs werd gegeven. Zoals be kend heeft men deze school later voor het ulo-onderwijs bestemd, hetgeen de bouw van een nieuwe school aan de Craye- nestersingel ten gevolge heeft gehad. Bij de ingebruikneming hiervan werd de heer Brandt naar deze school overgeplaatst, zodat hij practisch dertig jaar bij het Heemsteedse onderwijs werkzaam is ge weest. Gedurende deze lange periode heeft hij vele honderden jeugdige Heemstede naren hun eerste onderwijs gegeven. Vele ouderen zullen ongetwijfeld nog steeds de beste herinneringen aan hun ge moedelijke leermeester bewaren. Ter ge legenheid van dit afscheid zal de ouder commissie van de Crayenesterschool maandagmiddag half vier in een der lo kalen een bijeenkomst houden, waarvoor onder meer de leden van deze commis sie en het onderwijzend personeel zijn uit genodigd. Vanochtend kwart voor vier is bij het station Gouda tijdens het rangeren een met benzine geladen tankwagen zodanig beschadigd, dat deze begon leeg te lopen. Er ontstond weliswaar geen brand, maar de gealarmeerde brandweer achtte het noodzakelijk het treinverkeer in de rich tingen Rotterdam/Den Haag en Waddinx- veel stil te laten leggen. Dit. heeft tot kwart voor zeven geduurd. Daarna is het trein verkeer, zij het met vertraging over een spoor hervat. Om acht uur was de toe stand weer normaal.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 13