Djakarta's stafchef gaf bevel tot een algemeen offensief op Sumatra Westduits vakverbond beveelt geen algemene staking aan HET WEER Danktelegram van Koningin Elizabeth Plechtige stoet over Utrechts Domplein Betogingen zijn het aangewezen middel om te protesteren tegen poltitieke beslissingen éce MORRIS 'êefore/Of/éM// Weinig verandering Nasser zou in april naar Moskou gaan Protestanten en katholieken tegen geweld in Algerije Nederlanders uit Indonesië „Afrekening" in China Spoorwegpersoneel verlangt spoedige beslissing over de lonen LENTE 1958 Wondertuyn Warmond Niemöller naar Engeland Nieuwe aanwijzing tegen 0. in gevangenis-tragedie Vergif door Belgische kenn is b innen ges m o kkeld Invullen belastingbiljetten Zwijndrechtse meubelgros- sier meldt zich bij de politie Het woord is aan Macmillan zweert bij atoomdreigement Conferentie in Joegoslavië tussen Tito en Kadar Hernieuwde pogingen tot toenadering verwacht 72e JAARGANG No 222 ZATERDAG 29 MAART 1958 303e JAARGANG No 70 Grote Houtstraat 93, Haarlem. Tel. 15295 TT 1 11 1 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. (6 lijnen) Directie, Redactie, Administratie. gssmfflJ I i g 8 Verschijnt dagelijks beh. op zon-en feestdagen. Drukkerij Gr. Heiligland 10. Tel. 15295. Bij- I I f f J I Ijl i| lilfll] Abonnement p. week 59 et., p. kwartaal 7.65, kantoor Haarlem-N. Soendaplein, Tel. 57755 sis J* \ags& Jb Sa Jw JLkb^ X WA fr. p.p. 8.15. Losse nrs. 12 ct. Postgiro 273107. fdr d cteur Simo K t Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman De dertienjarige scholier Henk Achter kamp uit Brummen heeft gister morgen het eerste kievitsei gevonden. Traditiegetrouw heeft hij het in paleis Soestdijk aan de Koningin aange boden, die hem beloonde met een vorstelijk paasei, waarnyee men Henk op deze foto ziet. SINGAPORE (IIP) De Indonesische regeringstroepen op Sumatra hebben vrijdag bekendgemaakt, dat Oost-Sumatra thans geheel van rebellentroepen is gezuiverd. Tezelfdertijd gaf generaal-majoor Abdul Haris Nasution, stafchef van de gewapende strijdkrachten zijn commandanten te velde het bevel een algemeen offensief in te zetten tegen de revolutionaire troepen. SINGAPORE (AFP) De grote slag, die over een of twee dagen in Midden-Sumatra wordt uitgevochten, zal beslissend zijn voor het verloop van de burgeroorlog en de toekomst van het land, zo heeft een speciale afgezant van luitenant-kolonel Hussein alhier verklaard. Volgens deze zegsman zal de slag zich bij Padang en Bukittinggi afspelen. Hij zei dat „alle binnendringers zullen worden gedood", „het bloed zal vloeien zoals er nog nooit bloed in Indonesië is gevloeid", aldus de woordvoerder. De in lichtingendienst van de opstandelingen zou hebben ontdekt dat de centrale regering de aanval op Bukittinggi, het hoofdkwartier van de tegenregering, zal doen van uit een plaats die ongeveer 140 km ten zuiden van de hoofdstad der opstandelingen ligt. De woordvoerder van de tegenregering te Singapore zei dat de tegenregering bereid is, Padang en Bukittinggi te ontruimen om de verwoesting van deze plaatsen en on nodig bloedvergieten te voorkomen. Elders had de tegenregering echter al nieuwe centra gekozen voor het burgerlijke be stuur en de militaire leiding. De revolutio naire strijdkrachten waren bereid tot een langdurige guerilla. Hoewel zij weinig mo derne wapens bezaten, waren zij toch goed uitgerust. Tot slot gaf de woordvoerder als zijn mening te kennen, dat de centrale regering binnenkort met het oog op de economische gevolgen van de strijd gedwongen zal wor den tot onderhandelingen met leiders uit andere gebieden op Sumatra. D.JAKARTA (Reuter) Volgens te Dja karta ontvangen berichten rukken de troe pen van de centrale regering thans over een front van zeshonderd kilometer op tegen de strijdkrachten der tegenregering. HAMBURG, (Reuter) Het dagelijks bestuur van het Westduitse vakverbond heeft vrijdag in Hamburg een spoedverga dering gehouden over de kwestie der atoombeapening van de Westduitse strijd krachten en heeft een volksstemming hier over geëist. Adolf Kummernuss, voorzitter van de bond van arbeiders in de openbare nutsbe drijven, deed een beroep op de zes miljoen leden van het verbond zich erover uit te spreken of zij voor of tegen atoombewa pening van de Westduitse strijdkrachten zijn. „Na de stemming hierover over het resultaat is volgens Kummernuss geen twijfel mogelijk moet men de regering vragen een volksstemming te houden", al dus Kummernuss. Het verbond van Westduitse werkge versverenigingen heeft vrijdag een ver klaring uitgegeven, waarin wordt gezegd dat de werkgevers van mening zijn dat po litieke stakingen niet toelaatbaar zijn. Later werd een resolutie aangenomen waarin het Westduitse vakverbond aan dringt op gezamenlijke betogingen uit pro test tegen het besluit om de Westduitse strijdkrachten met atoomwapens uit te rusten. Het dagelijks bestuur zegt in een verklaring dat het een volksstemming noodzakelijk acht om het standpunt van het volk te kunnen ondernemen over de atoombewapening. Als er geen officiële volksstemming ge houden mag worden, zal het verbond over wegen of de vakbonden onder hun leden een stemming moeten organiseren tenein de de mening van de leden te kunnen pei len, aldus de verklaring. Voorts wordt in de verklaring een be roep gedaan op alle lagen der bevolking om deel te nemen aan de actie onder het motto „strijd tegen de dood door atoom ontploffing", die zondag op een massa bijeenkomst te Frankfort is ontketend en ADVERTENTIE BARTEUORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 FERD. BOLSTR. 48 A' DAM TEL. 717162 Falcon Popeline Regenjassen Verwachting tot morgenavond: Vannacht hier en daar mist. In het noorden yan het land, veel bewolking met plaatselijk enige regen. Zwakke tot matige wind tussen zuid en oost. Kouder. In het zuiden, nu en dan opklarin gen. Weinig wind. Ongeveer de zelfde temperaturen als vandaag. Volledige weerrapporten op pagina twee. DIT NUMMER BESTAAT UIT VIERENTWINTIG PAGINA'S WAARIN OPGENOMEN ERBIJ die door de sociaal-democraten gesteund wordt. In de verklaring werd niet gerept van een mogelijke staking. Met instemming stelt het dagelijks bestuur voorts vast dat de vakbonden besloten hebben elk lid te helpen wiens geweten hem verbiedt mee te werken aan de bouw van lanceerplaat- sen voor atoomraketten (UP) In de Volkswagenfabriek te Brunswijk is een uur gestaakt, uit protest tegen de kernbewapening van de West duitse strijdkrachten. Volgens een vak bondsfunctionaris hebben aan deze sta king 1.600 van de 2.500 arbeiders deelge nomen, maar een woordvoerder der di rectie beweerde dat het aantal stakers zeer klein was. De burgemeester van Frankfort, dr. Bockelman, heeft gezegd te overwegen in zijn stad een referendum te houden over de kwestie der kernbewapening. Liberalen tegen referendum (AFP) Op het nationale congres van de Westduitse liberale partij te Dusseldorp heeft de herkozen voorzitter Reinhold Maier zich uitgesproken tegen elke actie buiten het parlement om en tegen de door de socialisten gewenste volksstemming. Matadors (Reuter) De defensiecommissie van de Bondsdag heeft de aankoop van 24 Ameri kaanse Matadors (onbemande bommen werpers) goedgekeurd. De socialisten en vrij democraten stemden tegen. Minister Strauss verklaarde, dat het niet de bedoe ling is de Matadors van een kernlading te voorzien. De toestellen hebben een be reik van duizend km. doch ze kunnen slechts over een afstand van 400 km wor den bestuurd De defensiecommissie keur de ook de aankoop van zes mobiele lan- ceerplaatsen voor Matadors goed. Het Westduitse bedieningspersoneel voor dit wapen zal in de Verenigde Staten worden opgeleid. Nikes (UP) Het Amerikaanse leger heeft bekendgemaakt dat zijn luchtafweer-pro- jectielen van het type Nike klaarliggen om Amerikaanse bases en Duitse steden te beschermen. De Nikes waarover men in Duitsland kan beschikken, hebben geen kernlading, zo werd gezegd. CAIRO (Reuter) —Plet semi-officiële Egyptische blad „Al Sjaab" meldt dat president Nasser volgende maand Mos kou zal bezoeken op uitnodiging van pre mier Kroesjtsjev. Nasser had in augus tus 1956 de Sovjet-Unie zullen bezoeken. De reis werd echter uitgesteld en in decem ber 1956, na de Suez-crisis, zei radio-Mos kou dat Nasser in 1957 zou komen. Ook toen is het niet doorgegaan. Volgens „Al Sjaab" zal Nasser met Kroesjtsjev spre ken. over de problemen van het Nabije Oosten en de andere wereldproblemen. Al eerder heeft de Fgyptische veld maarschalk Abdel Hakim Amer Moskou bezocht. Tijdens zijn bezoek is een over eenkomst getekend, op grond waarvan de Sovjet-Unie hulp zou verlenen aan Egyp te tot een bedrag van 700 miljoen roebel. Gemeld wordt, dat de troepen der centrale regering woensdag het ter hoogte van de oostkust van Sumatra gelegen eiland Kam- par zonder tegenstand te ontmoeten, heb ben bezet. In de te Medan uitgegeven be kendmaking. waarin dit wordt medege deeld, wordt gezegd dat het eiland door militairen van de tegenregering en van de Darui'Islam gezamenlijk was bezet. Men meent te Djakarta dat de regerings troepen meer naar het zuiden over een breed front naar de westkust van Sumatra, het bolwerk der opstandelingen, oprukken. De regering te Djakarta heeft medege deeld dat de centrale troepen de oostkust van Midden-Sumatra hebben bezet. Dit ge bied omvat zestig percent van het territoir der tegenregering. Indonesische militaire autoriteiten geven echter toe dat het mo gelijk is dat de beslissende gevechten eerst zullen worden geleverd wanneer de troe pen der centrale regering Sumatra's west kust hebben bereikt. Conflict Djuanda Nasution tegengesproken DJAKARTA (ANP) In Djakarta heb ben aanhoudende geruchten de ronde ge daan over een breuk tussen premier Djuanda en de stafchef van het leger, generaal-majoor A. H. Nasution over het vrijgeven van de KPM-schepen, welke tot het ontslag van Nasution of het aftreden van Djuanda zou kunnen leiden. Deze ge ruchten werden echter zaterdag door de woordvoerder van het leger nadrukkelijk tegengesproken. Uit Medan is bericht ontvangen dat tien hoofdambtenaren van politie en zestig leden van de Islamietische en anti-com munistische partij Masjumi uit veiligheids overwegingen zijn gearresteerd. Buitenlanders „onder toezicht" DJAKARTA (UP) De Indonesische regering in Djakarta heeft vrijdagavond aangekondigd dat alle in Indonesië wo nende buitenlanders „onder toezicht" van de regering zullen worden gesteld.. In een communiqué, dat na afloop van een kabinetszitting werd uitgegeven, ver klaarde de regering dat deze nieuwe maat regel is genomen in overeenstemming met de bepalingen van de huidige staat van beleg. Bij het vertrek van de Britannia uit Rotterdam heeft koningin Elizabeth het volgende telegram gezonden aan koningin Juliana: „Wij varen vanavond van Rotterdam weg met een zeer wezenlijk gevoel van dankbaarheid jegens Uwe Majestiet en de Prins der Nederlanden en jegens de regering en de bevolking van Nederland voor het prachtige welkom, dat zij ons gedurende ons staatsbezoek hebben be reid. Wij hebben bijzonder genoten van het bezoeken van uw mooi en historisch land. Ik en mijn echtgenoot hechten gro te waarde aan de nauwe banden, die reeds zo lang tussen onze volken hebben bestaan en die versterkt zijn gedurende de jaren van de oorlog. Wij hebben met grote voldoening deze samenwerking gedurende de jaren sedert 1945 zien groeien. Wij weten, dat de vriendschap tussen onze beide families, welke wij op zo hoge prijs stellen, deze banden nog zal versterken Wij zouden u zeer dank baar zijn, indien u onze warme dank en beste wensen zoudt willen overbrengen aan de zeer velen in uw rijk, die heb ben bijgedragen aan de voortreffelijke regelingen, die getroffen zijn voor iede re dag van ons bezoek. (was getekend) ELIZABETH R." Koningin Juliana heeft dit telegram als volgt beantwoord. „Ik dank Uwe Majesteit voor de zeer vriendelijke boodschap, die u mij zond bij het verlaten van onze kust. Het Ne derlandse volk was gelukkig zijn waar dering te kunnen tonen voor de banden waarvan Uwe Majesteit spreekt en uiting te geven aan zijn warme vriend schap voor Uwe Majesteit, zijn Konink lijke Hoogheid en uwe volken. Mijn echtgenoot en ik hebben er bijzonder van genoten u bij ons te hebben en ons land aan u te kunnen tonen. Moge dit bezoek een symbool zijn van de be staande en steeds groeiende banden tussen onze beide rijken. (was getekend) JULIANA R." ALGIERS, (Reuter) Het rooms-ka- tholieke episcopaat van Algerije heeft aan gedrongen op „een vastberaden verwer ping van oplossingen van de moeilijkhe den in Algerije, die uitsluitend op geweld zijn gebaseerd". PARIJS, De raad van de Franse pro testantse federatie heeft in Parijs een ver klaring afgelegd, waarin hij zegt dat on menselijke praktijken in Algerije gewoon zijn geworden. Niemand in Frankrijk is gerechtigd zich in gemakzuchtige en schuldige onwetendheid hier buiten te houden, aldus de raad. SINGAPORE (UP) Vier Nederlandse gezinnen, in totaal twintig personen, zijn woensdag uit Medan in Singapore aange komen. De mannen werkten allen op een cementfabriek te Padang, welke stad zij op 28 februari vrijwillig verlieten. Zij moesten echter drie weken in Prapat blijven eer zij met een transport van het Rode Kruis naar Medan konden vertrekken. NAPELS (Reuter) Woensdag zijn aan boord van de „Australia" 100 Nederlandse évacués in Napels aangekomen. SINGAPORE (UP) Rebellentroepen, die van natuurlijke stellingen uit uitvallen deden, hebben zaterdag pogingen van de regeringstroepen afgeslagen om de revolu tionaire regering van Midden-Sumatra van het neutrale Zuid-Sumatra af te snijden. Naar gemeld, was de strijd in het bij zonder verbitterd rondom Taluk, dat de strijdkrachten van Djakarta als basis zou den willen gebruiken voor een doorstoten naar de grote weg van Palembang naar Padang. De situatie daar is op het ogenblik niet duidelijk, want zowel de regering als de rebellen pochen op overwinningen. Sidikalang SINGAPORE (UP) Volgens radio- Medan hebben regeringstroepen Sidikalang dat op een vitaal kruispunt op de weg van Noord-Sumatra naar de bolwerken van de revolutionairen op Midden-Sumatra is ge legen, veroverd. De ï'adio deelde mede. dat de stad door het 137ste bataljon donderdag werd ver overd op het derde regiment, dat onder bevel staaf van kapitein Sitapohan. Achter goud en geld aan Uit Sibolga meldt UP-correspondent Udick, dat de regeringstroepen niet in staat zijn geweest om een grote campagne tegen de steden in Tapanuli in te zetten. Wel is een goeduitgeruste strijdmacht van Dja karta een achtervolging begonnen van een deel van de troepen van majoor Naingolan in het gebied van Shikalano. De hardnek kigheid waarmee deze achtervolging wordt volgehouden heeft geleid tot de veronder stelling dat de regeringstroepen zich willen meester maken van het geld en het goud die Naingolans mannen van de Medanse banken hebben gehaald voordat zij uit de stad vertrokken. PEKING (Reuter) Hsi Tsjoeng Hsin, secretaris-generaal van de communistische Chinese staatsraad, heeft bekendgemaakt, dat met alle „rechtse" ambtenaren is „af gerekend", zo meldt het Pekingse Volks dagblad. De secretaris-generaal legde zijn ver klaring af op een bijeenkomst van de na tionale commissie van de politieke raad gevende volksconferentie (bestaande uit leden van de communistische partij en de democratische partij), maar hij deelde niet mede, wat de „afrekening" inhield. Wel waarschuwde hij, dat zelfs communistische veteranen zich voor „rechtse" smetten moeten hoeden en dat de campagne tegen critici van het communisme en incompe tente bureaucraten, die reeds tien maan den aan de gang is, niet plotseling afge broken kan worden. (Vroeger was door de regering verklaard, dat de campagne in mei zou eindigen). In een telegram aan de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid hebben de hoofdbesturen der vakverenigingen van spoorwegpersoneel vrijdag na een gecom bineerde spoedvergadering uiting gegeven aan hun ongerustheid over de ontwikkeling van de gespannen situatie onder het spoor wegpersoneel, indien een redelijke beslis sing over de loon- en arbeidsvoorwaarden nog langer uitblijft. Zij zeggen voor de gevolgen van deze ontwikkeling geen verantwoordelijkheid meer te kunnen dragen en spreken de ver wachting uit, dat nu onverwijld een vol- doeninggevende beslissing zal worden ge nomen. Afschriften van dit telegram werden ge zonden aan de minister van Verkeer en Waterstaat, de directie van de NS. de Stichting van de Arbeid, het College van Rijksbemiddelaars en de drie vakcentrales ADVERTENTIE in Wij zijn klaar om u te ontvangen. ..CHALET D'VIJFF VLIEGHEN" res. 01711-855 Het hoogtepunt van de diesviering van de Rijksuniversiteit te Utrecht was een bijeenkomst in de Domkerk waar de rector magnificus, prof. dr. L. Seek- les, de dies-rede uitsprak. Daarna werden vier eredoctoraten verleend, namelijk aan prof. Tage Kemp, prof. ir. J. van Soest, prof. A. M. W. Ham- macher en de heer Antony van Ho boken. Op de foto ziet men de plech tige stoet op weg over het Domplein naar de Domkerk. De communistische „Daily Worker" meldt dat ds. Niemöller. voorzitter van de raad van de evangelische kerk in Hessen, die acht jaar in een nazi-concentratiekamp heeft gezeten, met Pasen naar Engeland zal vliegen om de deelnemers aan de „vre desmars" naar het atoomcentrum Alder- maston toe te spreken. Naar wij vernemen, heeft de justitie sterke aanwijzingen dat de cyaankali, die de tot levenslang veroordeelde moorde naar L. ia de Leeuwarder strafgevange nis het leven kostte, afkomstig was uit het buitenland. Men meent te weten, dat de Berkelse arts O., die blijft ontkennen via een kennis in België het vergift heeft weten te bemachtigen. Deze Belg wiens naam niet genoemd werd, zou de cyaan kali die men in zijn land vrij kan kopen de gevangenis binnengesmokkeld heb ben. ADVERTENTIE ACC.KANT. L. G. BODE Fred. Hendriklaan 40, Haarlem-Z., Tel. 84108 De 29-jarige Zwijndrechtse meubelgros sier J. B. K., die sinds 15 maart spoorloos was, heeft zich vrijdagavond bij de Zwijn drechtse politie gemeld. Hij bleek nog 1.15 op zak te hebben en zei liftend uit Frank fort te zijn gekomen. K. is thans opgesloten in het Zwijn drechtse politiebureau. Tot dusverre is bekend dat hij met zijn oplichtingsprak tijken zeker een half miljoen heeft zoek gemaakt. LaRochefoucauld: Meningsverschillen zouden niet zo lang duren, als het ongelijk slechts aan een zijde lag. BELGRADO (AFP) - President Tito van Joegoslavië en Janos Kadar, secre taris-generaal van de Hongaarse commu nistische partij, hebben donderdag en vrij dag te Karageorgievo in Joegoslavië be sprekingen gevoerd, zo meldt het Joego slavische persbureau Tanjoeg Een delegatie van dr Joegoslavische partij onder leiding van Tito en een dele gatie van de Hongaarse partij onder lei ding van Kadar bespraken in kameraad schappelijke sfeer kwesties van gemeen schappelijk belang, aldus Tanjoeg. Aan Joegoslavische zijde waren ook aanwezig de vice-presidenten Kardelj en Ranko- vitsj en aan Hongaarse zijde Gyula Kal- lai, lid van het voorlopige partij-secreta riaat en Jano Fock, secretaris van het partijbestuur. (Reuter) Het is de eerste bijeen komst van de leiders van Joegoslavië en Hongarije sinds de Hongaarse opstand in oktober 1956. Joegoslavië heeft de Sovjet- Unie en de „stalinistische" leiders in Hon garije verweten, de opstand in Hongarije te hebben veroorzaakt. Later erkende Ti to, dat het juist was geweest dat de Sov jet-Unie tenslotte had ingegrepen „om het socialisme te redden" De betrekkingen tussen Joegoslavië en het bewind van Ka dar bleven echter gespannen en een tijd lang hebben Belgrado en Moskou open lijk hevig getwist. Naarmate het bewind van Kadar zich consolideerde nam de spanning af en Joegoslavië heeft de laat ste maanden pogingen aedaan de betrek kingen met Boedapest te verbeteren. Hoe wel reeds enige tijd werd verwacht, dat Kadar een bezoek aan Joegoslavië zou brengen was het nieuws van de samen komst een verrassing. Buitenlandse diplo maten wisten niet dat besprekingen ge voerd werden. Buitenlandse waarnemers menen, dat opnieuw pogingen zijn gedaan de betrekkingen tussen Joegoslavië en Hongarije te verstevigen en ideologische verschillen uit de weg te ruimen. ROME (UP) Premier Macmillan heeft een verzoek van 900 docenten van de universiteit van Londen om de proe ven met waterstofbommen en de vluch ten met niet op scheep gestelde kernwa pens stop te zetten totdat er internatio nale onderhandelingen over atoom-ont wapening hebben plaats gevonden, ver worpen. ,Ik geloof dat we onze vrijheid kunnen handhaven dooi de dreigingen van een vergelding met atoomwapens." zei Macmillan in zijn antwoord op de pe titie. De premier verdedigde het vestigen van bases voor het afvuren van atoomraket ten. Deze bases zouden Engeland volgens hem niet meer kwetsbaar maken dan in het verleden het geval was. Met betrek king tot de top-confertntië antwoordde Macmillan. dat Engeland zijn onderhan delingspositie niet mag verzwakken. „We kunnen geen vrede kriigen door simpel weg vrede te wensen. We kunnen vrede evenmin bewerkstelligen door het machts evenwicht te verbreken, waardoor voor iedereen vast staat dat geen aanvaller succes kan hebben" aldus Macmillan.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 1