Sumatraanse revolte verkeert in een beslissend stadium Padang treft maatregelen tegen verwachte aanval OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Blokkade maakt duizenden werkloos in Singapore HET WEER Dr. P. J. Platteel gouverneur van Nederlands Nieuw Guinea Reizen in Frankrijk morgen onmogelijk Luchtverkenningen melden volledige terugtocht van revolutionairen Kroesjtsjev in Boedapest verwacht voor herdenking Radio Moskou: geen cultus der persoonlijkheid Schraal Alle KPM-schepen naar Singapore Zestig Nederlanders in westelijk Midden-Sumatra Het woord is aan Westerling hoopt in Breda te zingen Algemene staking treft ook het luchtverkeer Nagy zou, op Joegoslavisch verzoek, niet terechtstaan Neutraliteitspolitiek van Bern wordt niet gewijzigd Tien stakingsleiders in Asturias gearresteerd Evelyn Tlieinans ELEGANTE TASSEN EN BY0UX ;2e JAARGANG No 223 MAANDAG 31 MAART 1958 303© JAARGANG No 71 Q-ote Houtstraat 93, Haarlem. Tel. 15295 (6 lijnen) Directie, Redactie, Administratie. Drukkerij Gr. Heiligland 10. Tel. 15295. Bij kantoor Haarlem-N. Soendaplein, Tel. 57755 Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Haarlems Dagblad Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 ct., p. kwartaal 7.65, fr, p.p. 8.15. Losse nrs. 12 ct. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman (Van onze reisredacteur) SINGAPORE. In Singapore's gloeiende vochtige hitte en airconditioned bars, waar dozijnen internationale correspondenten die geen /isum voor Djakarta en geen clandestien transport naar Padang kunnen krijgen bijeen zijn, wemelt het van geruchten. Duidelijk is het overigens wel dat de rebellen zorgen genoeg hebben, want één ding lijkt géén gerucht, namelijk dat de beslissende aanval op Padang en Bukittinggi uit het land, de zee en de lucht dezer dagen moet worden verwacht. Sinds Djakarta's verrassend-efficiente actie vruchten afwierp, verhelen rebellenbronnen in Singapore hun bezorgdheid geens zins. Zij stellen echter anderzijds dat de Padangse rebellen tot het uiterste zullen vechten om het gebied der tegenregering achter het Barisangebergte te behouden. De langverwachte tegenactie van majoor Naingolans troepen, versterkt met vijftienhonderd Atjehers, tegen Pematang Siantar, zou opluchting kunnen bieden. Inmiddels blijkt Djakarta's blokkade van Midden-Sumatra bijzonder effectvol, zodat de ruilhandel met Singapore grotendeels is stilgelegd. Duizenden in Singapore worden bedreigd door werkloosheid, nu de clandestiene rubberimport stop staat. In de nacht van zaterdag op zondag is als gevolg van het omvallen van een petroleumkachel brand uitgebroken op de eerste verdieping van een oud huis in de Oudezijds Armsteeg, tussen de Warmoesstraat en de Oudezijds Burg wal, in het hartje van oud-Amsterdam. Drie personen moesten van de eerste en tweede verdieping uit de ramen op straat springen, waarbij zij ernstig werden gewond. Door zeer snel ingrij pen van de Amsterdamse brandweer, die de brand met vier stralen bestreed, kon worden voorkomen dat het vuur naar de belendende huizen oversloeg. Niet alleen de buitenlandse correspon denten kunnen intussen niet meer naar Padang, ook de wapens voor de rebellen niet en voordat Sjafruddins regering een nieuw initiatief kan overwegen, zullen de kolonels Hussein en Simbolon derhalve eerst Djakarta's aanval moeten afslaan en vervolgens de wurggreep op de oostkust moeten doorbreken. De door de Sumatra- nen met zoveel hoop en optimisme be groete revolte nadert thans het kritieke stadium. De komende dagen zullen over hun lot beslissen. Slaagt Djakarta's offen sief, dan is de Minangkabause opstand van de kaart. Kan Padang echter achter de brede Barisanrug standhouden, dan bljjft een uiteindelijke bundeling van Indone- sië's constructieve krachten mogelijk. ROME (UP) Naar aanleiding van een bericht in het Russisch? partijorgaan de Pravda meldt „l'Unita" het blad van de Italiaanse communisten, dat partijsecre taris-premier Kroesjtsjev aan het hoofd van een regeringsdelegatie een bezoek aan Boedapest zal brengen. In de „Pravda" stond een bericht over een Russische de legatie van partij- en regeringsfunctiona rissen, die naar Boedapest zou gaan voor de viering van de dertiende bevrijdings dag. Uit het feit dat dit bericht op een belangrijke plaats in de „Pr-avda" gepu bliceerd werd, leidt „L'Unita" af dat de delegatie onder leiding van Kroesjtsjev zal staan. Na in elf talen de lof van Kroesjtsjev be zongen te hebben, heeft radio Moskou om geroepen dat geen „cultus der persoon lijkheid" wordt opgebouwd om de nieu we premier. De partij heeft de stalinisti sche cultus veroordeeld, omdat zij de be snoeiing van de democratie en dictatoria le methodes met zich bracht. Een van de grootste tegenstanders van die cultus, was Kroesjtsjev zelf, aldus radio Moskou. (Reuter) De bladen van de drie on derdelen van de Sovjet-strijdkrachten heb ben, evenals het partijorgaan „Pravda" hun instemming betuigd met de benoe ming van Kroesjtsjev tot premier. Deze benoeming drukt de eensgezinde wil van het volk uit, aldus deze bladen. (AFP) Maarschalk Boelganin, die als premier door Kroesjtsjev is opgevolgd, zal waarschijnlijk tot eerste vice-premier worden benoemd of een andere belang rijke post krijgen, zo meent men in bui tenlandse communistische kringen te Moskou. In elk geval ziet men in de ver vanging van de maarsenalk niet het be wijs dat hij is afgedankt. (UP) De eerste communisten buiten Rusland die Kroesjtsjev met zijn pre mierschap feliciteerden, waren de Chine se leiders Mao Tse Toeng en Tsjoe En Lai. Ook president Tito van Joegoslavië heeft Kroesjtsjev telegrafisch gelukge wenst. Verwachting tot morgenavond: Droog weer met enkele wolken velden, maar ook opklaringen. Matige tot krachtige wind tus sen oost en zuidoost. Aanhou dend koud, met vannacht voor namelijk in de noordoostelijke helft van het land plaatselijk lichte vorst. Volledige weerrapporten op pagina twee. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF PAGINA'S. SINGAPORE (Reuter) Radio-Medan heeft zondagavond medegedeeld, dat de opstandige troepen volledig op de terug tocht zijn voor de regeringstroepen, die oprukken uit Noord-Sumatra. De opstan delingen zouden zich voorbereiden op een laatste verdediging in Padang en Bukit tinggi. Luchtverkenningen hebben uitgewezen, dat de opstandelingen bruggen vernielen en een stroom vluchtelingen verlaat Padang. Ook is volgens Radio-Medan het vliegveld van Padang in staat van verdediging ge bracht om luchtlandingen van regerings troepen tegen te gaan. Havenwijk ontruimd SINGAPORE (Reuter) Radio-Padang heeft zondagavond de bewoners van de havenwijk van Padang, Telok-Bajur, opge dragen hun huizen te verlaten en naar dorpen in het binnenland te vertrekken. Gezegd werd, dat dit „slechts een tijdelijke maatregel" was. Ook werd de inwoners van Padang gezegd bepaalde wegen, die naar het vliegveld leiden, niet te gebruiken omdat mijnen waren gelegd. Radio-Padang heeft zondagavond voorts meegedeeld, dat na een nederlaag te heb ben geleden op de weg van Palembang de regeringstroepen hebben getracht in een grote boog naar het gebied ten noorden van Padang te trekken om contact te ma ken met de troepen, die uit Medan naar het zuiden onderweg zijn. Volgens Radio- Padang zou dit mislukt zijn door het op treden van revolutionaire marinetroepen op de Rokan-rivier, ongeveer 160 km ten noorden van Padang. Het havengebied van Padang was zondag leeg en verlaten, aldus meldt AFP uit Pa dang. Aan de kaden liggen nog steeds de twee Nederlandse schepen „Bogowanto" en „Both", die er al waren toen de tegen regering gevormd werd. De bevolking van de stad Padang is in de afgelopen weken afgenomen van 300.000 tot 100.000. Padang vraagt om steun SINGAPORE (UP) De revolutionaire minister van Buitenlandse Zaken, Maludin Simbolon, heeft op de vrije landen een dringend beroep gedaan om zijn regering „de facto" te erkennen. Radio-Padang heeft zondagavond een beroep gedaan op „alle nationalistische en religieuze leiders" om zich tegen het be wind van Sukarno te keren. „Sukarno wil een dictator zijn en indien hij de oorlog wint, zal er geen vrijheid of geloof in God meer zijn", aldus Radio-Padang. Darul Islam Simbolon verklaarde „absolute bewijzen" te hebben, dat Da'ud Beureuh, de leider van de Darul Islam in Atjeh, aan de kant van de rebellen strijdt. Da'ud beschikt in Atjeh over 1500 welbewapende manschap pen, aldus Simbolon. Da'ud Beureuh, aldus Simbolon, heeft niet de voorwaarde gesteld dat Indonesië een islamitische staat wordt, hij wenst slechts meer autonomie voor het Atjehse volk. De Darul Islam-leiders in Oost-Java, onder leiding van Kahar Muzakar, zullen zich waarschijnlijk ook spoedig aan onze zijde scharen, voegde Simbolon eraan toe. Vernielingen in volle gang Robert Udick van UP meldt uit Bukit tinggi dat een grote brug in de weg naar Pakanbaru met springladingen ondermijnd is en gereed is om in de lucht geblazen te worden, terwijl andere vernielingen reeds voltooid zijn. Aan de oostkant van Pakanbaru hebben opstandige troepen, waaronder een kort geleden geformeerde marinierseenheid, een aanval van regeringstroepen afgeslagen en een brug in Baagkinang vernietigd. Berichten uit andere bronnen melden dat op vele plaatsen vliegvelden en noodlan dingsterreinen op het ogenblik door de tegenregering onbruikbaar worden ge maakt. Men vreest namelijk een herhaling van de actie der regeringstroepen bij Pa kanbaru, waar door parachutisten een vliegveld werd bezet dat vervolgens ge bruikt werd om de aanvoer van andere eenheden per vliegtuig op te vangen. Het vliegveld van Padang is het enige grote dat de rebellen bezitten. Het feit dat het onbruikbaar werd gemaakt duidt inderdaad op de verwachting van een spoedige aan val. De centrale regering zou, naar uit krin gen van de tegenregering vernomen wordt, bezig zijn troepen te concentreren op de eilanden voor Sumatra's westkust, voor een aanval op de kuststrook van 160 km tussen Pariman (ten noorden van Padang) en Painan. In kringen der tegenregering verluidt het dat de aanval „ieder ogenblik" ver wacht wordt. TOKIO (UP) Met voor zeven dagen voedsel en brandstof aan boord zijn vier K.P.M.-schepen uit Tandjong Priok onderweg naar Singapore, onder welke het vlaggeschip „Plancius". De sche pen vertrokken zonder lading. „Antara" meldt dat uit twee KPM-sche pen, de „Tasman" en de „Kaimana", scheepsschroeven, krukassen, koppelin gen en een complete dieselmotor zijn uit geladen. Het is de bedoeling geweest deze eigendommen van de K.P.M. aan de In donesische regering te onttrekken, aldus de havenmeester van Tandjong Priok in zijn verklaring tegenover „Antara". De uitlading geschiedde in overeenstemming met de bepalingen voor het onder beheer stellen van alle K.P.M.-eigendommen. (ANP) De 5955 ton metende Plancius vertrekt met een bemanning van 22 in plaats van 150 leden. Personeel van de K.P.M. kantoren en walinstallaties en zelfs secretaressen hebben zich vrijwillig als lid van de bemanning opgegeven. Het schip zal een avontuurlijke reis hebben over de Javazee. „Het zai hard werken worden voor de kleine bemanningen aan boord van onze schepen, die vandaag vertrekken", zei de directeur van de K.P.M., de heer J. W. Brand, in een gesprek met de ANP- correspondent in Djakarta. „Alle Neder landers in dienst van onze maatschappij, die nog in Indonesië zijn, hebben zich vrij willig opgegeven om mee te werken". De heer Brand zei te hopen dat alle 34 schepen van de K.P.M., die nog in Indone sië zijn, voor middernacht de Indonesische wateren zullen hebben verlaten. Twee schepen, die voor anker lagen voor Ma kassar zijn reeds naar Singapore vertrok ken. Onder de bemanningsleden zijn twee huisvrouwen, die hun echtgenoten vrijwil lig als matroos vergezellen. DJAKARTA (ANP) Er zijn nog 60 Ne derlanders in Padang en andere steden in het westelijk deel van Midden-Sumatra volgens de laatste berichten die maandag in Djakarta ontvangen zijn. Vorige week werd hun aantal geschat op 105; sedert dien is een aantal over de weg naar Zuid-Sumatra geëvacueerd. R. PEKELHARING UIT DJAKARTA VERTROKKEN De woordvoerder van de Nederlandse vertegenwoordiging in Djakarta: R. Pekel haring is dit weekeinde naar Nederland vertrokken. Hij was persattaché tot de In donesische regering de werkzaamheden op dit gebied gedurende de anti-Nederlandse campagne in december vorig jaar vei'bood. De heer Pekelharing zal niet worden ver vangen. Thackeray: In de harten der kleine kinderen heet God: „Moeder". De heer Westerling, die volgens berich ten uit Singapore, aldaar zou vertoeven, bleek zich zondag in zijn woning in Mar- sum (Friesland) te bevinden. In een tele foongesprek zei hij niet te weten, „hoe de ze onzin in de wereld is gekomen". De heer Westerling deelde mee reeds anderhalf jaar ernstig bezig te zijn met de studie voor operazanger. Hij hoopt op 8 juni in Breda zijn debuut te maken. Bij koninklijk besluit met ingang van 1 mei 1958 benoemd tot gouverneur van Nederlands Nieuw-Guinea dr. P. J. Plat teel, thans directeur van de Gemeentelijke Dienst voor Sociale Belangen te 's-Gra- venhage. Dr. Platteel is 46 jaar. Hij is lidmaat van de Gereformeerde Kerk en lid van de Anti-Revolutionaire Partij. Dr. P. J. Platteel, die op 14 augustus 1911 is geboren, volgde aan de rijksuni versiteit te Utrecht de mdologische studie en promoveerde in 1936 tot doctor in de letteren en wijsbegeerte op een proef schrift, getiteld: „De grondslagen der constitutie van Nederlandsch Indië", een historisch-staatsrechtelijke studie over de ontwikkeling der koloniale gedachte in Nederland ten tijde van de Franse over heersing, en het onder invloed van die ont wikkeling opgestelde eerste regeringsre glement van 1815. In 1937 werd dr. Platteel uitgezonden naar het voormalige Nederlandsch-Indië, waar hij als bestuursambtenaar werk zaam is geweest op verscheidene stand plaatsen en in verscheidene rangen, zo wel op Java als in de buitengewesten. Bij het uitbreken van de oorlog met Japan werd hij eind 1941 als reserve-officier on der de wapenen geroeoen Na de capitu latie in maart 1942 bleef hij in Japanse krijgsgevangenschap tot eind 1945. Na de ze gevangenschap vertoefde hij enige maanden in Australië. Van 1946 tot begin 1950 is hij weer als bestuursambtenaar in verschillende func ties werkzaam geweest onder meer als resident in Oost-Java en als secretaris van het departement van B-nrenlandse Zaken in oprichting van de negara Oost-Java. In verband met de belangrijke diensten door dr. Platteel aan den lande bewezen bij De Koningin en Prinses Irene hebben zaterdag een bezoek gebracht aan en kele gemeenten in West-Brabant, waar veel werkloosheid heerst. In Dintel- oord spraken de Koningin en de Prin ses met werklozen uit Etten, Steen bergen en Nieuw-Vossemeer. In het stadhuis van Bergen op Zoom werd de lunch gebruikt, waarna het lid van Gedeputeerde Staten de heer P. Cop- pes de koninklijke bezoeksters inlicht te over de problemen van West-Bra bant. Op de foto's ziet men Koningin en Prinses in Etten. ADVERTENTIE BARTELJORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 FERD. BOLSTR. 48 A1 DAM TEL. 717162 STUE?KA TENNISKLEDING Van onze correspondent in Parijs) Een waarschijnlijk algemene staking dreigt Frankrijk morgen weer eens te ver lammen. Op dit ogenblik hebben de voor naamste overheidsdiensten, spoorwegen, metro, autobuslijnen en ambtenaren, zich al officieel aangesloten bij de staking, waarvan een loonactie de inzet vormt. Het communistische vakverbond C.Q.T. dat als gangmaker is opgetreden, hoopt ook de particuliere sector voor de actie te winnen. Daarbij heeft de C.Q.T. vooral het oog ge richt op de hotel-, café- en restaurantbe drijven, waar zij een zeer sterke positie inneemt. In elk geval is het toeristen sterk af te raden morgen een reis naar Frankrijk te ondernemen. (Reuter) Het luchtverkeer zowel als de treinenloop zal in geheel Frankrijk stil lig gen. Socialistische en communistische vak verenigingen van grondpersoneel op vlieg velden hebben een 24-uursstaking afge kondigd, die heden te middernacht zal in gaan. Het vliegend personeel van Franse maatschappijen heeft nog geen staking aangekondigd, maar de Franse vliegvelden zullen dinsdag niet door binnenlandse of buitenlandse luchtvaartmaatschappijen kunnen worden gebruikt. (UP) De vakbonden, die een miljoen arbeiders vertegenwoordigen, hebben ge waarschuwd, dat zij een staking van lan gere duur zullen uitschrijven, als premier Gaillard blijft weigeren, hun eis om een loonsverhoging van twintig percent in te willigen. Een ontwrichting van de natio nale produktie voor lange duur zou de po gingen van Gaillard om de franc te red den voor een tweede devaluatie binnen een jaar, vernietigen, zeggen deskundigen het bestuurlijk en politiek orde scheppen in verschillende delen van Oost-Java on der moeilijke en gevaailijke omstandig heden, werd hij in 1948 benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau. Na de souvereinitsitsoverdracht is dr. Platteel naar Nederland teruggekeerd. Van september 1950 tot eind april 1951 is hij werkzaam geweest bij het ministerie van Binnenlandse Zaken. Vervolgens trad hij in dienst van de gemeente Rotterdam als adjunct-directeur van de Gemeentelij ke Dienst voor Sociale Zaken. In 1945 volg de zijn benoeming in zijn tegenwoordige functie. Zijn belangstelling op politiek gebied leidde ertoe, dat dr. Platteel werd uitge nodigd als lid toe te treden tot het colle ge van advies van de Anti-Revolutionaire Partij. Bij de Tweede-Kamerverkiezingen in 1956 was hij geplaatst op de kandidaten lijst van deze partij, echter op een niet tot verkiezing leidende plaats, daar meer dan naar de politiek zijn voorkeur uitgaat naar een uitvoerende taak in het prakti sche dagelijkse leven. Ondanks zijn tegenwoordige werkkring en de daarmede samenhangende activiteiten is dr. Platteel belangstelling blijven koes teren voor de ontwikkelingen op het ter rein van zijn oorspronkelijke studie en voor Nederlands positie in de wereld in verband met de rijksdelen overzee. Op het laatstgehouden jaarlijkse con gres van de Vereniging van Directeuren van Overheidsinstellingen voor Sociale Arbeid (Divosa), in juni 1957 te Maas tricht gehouden, werd dr. Platteel geko zen tot voorzitter van het hoofdbestuur van deze vereniging. Dr. Platteel zal zich vier zes weken oriënteren op zijn nieuwe werkkring al vorens naar Nieuw Guinea te vertrekken. „Zelden zorgelijker" Tijdens een plechtige zitting van de raad van diensthoofden heeft dr. J. van Baal het ambt van gouverneur van Nederlands Nieuw-Guinea hedenochtend neergelegd. Hij heeft dit overgedragen aan de onder voorzitter van de genoemde raad, J. C. Baarspul, die als waarnemend gouverneur optreedt. Dr. Van Baal zal op 4 april uit Biak naar Nederland vertrekken. In een toespraak zei dr. Van Baal vanmorgen on der meer: „Zelden waren de omstandig heden zorgelijker dan op dit ogenblik. Uit de uiteenzetting van de directeur van Fi nanciën onlangs is gebleken .hoeveel za ken, waarop in de begroting was gerekend, ongedaan moeten blijven, aangezien de gelden, waarop aanvankelijk werd ge rekend, ontbreken. Wij staan gezamenlijk voor een vrijwel oneindig arbeidsterrein en voor de oneindige taak, welke verricht moet worden met gebrekkige middelen. BELGRADO (Reuter) Oud-premier Imre Nagy van Hongarije, die na de mis lukte opstand der Hongaren tegen de Rus sische overheersing verraderlijk naar Roe menië werd gevoerd nadat de Joegoslavi sche ambassade, waar hij asiel had gezocht, de belofte gekregen had, dat hem een vrijgeleide zou worden gegeven, zal niet terechtstaan, zo verluidt in de Joegoslavi sche hoofdstad. President Tito zou deze toezegging afgedwongen hebben van de Hongaarse partijsecretaris Janos Kadar, die geheime besprekingen heeft gevoerd met de Joegoslavische partij- en regeringslei ders in Joegoslavië. Naar aanleiding van berichten in Neder landse dagbladen dat Zwitserland zijn neutraliteitspolitiek zou herzien, deelt de Zwitserse ambassade te Den Haag het vol gende mede: De minister van Buitenlandse Zaken van het Zwitserse eedgenootschap Petitpierre heeft op 26 maart te Genève in een rede voor de Interparlementaire Unie een uiteenzetting gegeven over de maatstaven volgens welke Zwitserland de grenzen van zijn samenwerking met andere Europese landen bepaalt. Volgens bepaalde berichten van buitenlandse nieuwsagent schappen zou Zwitserland zijn neutraliteit willen opgeven. Deze interpretatie is on juist, aldus de Zwitserse ambassade. MADRID (UP) Volgens de Spaanse binnenlandse veiligheidsdienst zijn tien leiders van de staking in de kolenmijnen in de provincie Asturias gearresteerd. ADVERTENTIE Bij iedere jas een passende tas GR. HOUTSTRAAT 18a HAARLEM TELEFOON 20415

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 1