Kieviten terug van trek Wegwedstrijden om wereldtitel 1959 door de straten van Zand voort Haarlem zet de narcis buiten 11 Haarlemmermeer favoriete broedplaats BurgeiT'ke Sf*»ncl van laarlt'TTi Wachtmeester Petter legde functie neer Tien jaar voor poging tot moord op stiefdochter Twee doden in het verkeer Examens Onderwijzer H. J* Brandt neemt afscheid Coornhertlyceïsten Nederlands kampioen Ruim 750 deelnemers in schoelvolleybaltoernooi Bromfietser veroorzaakt aanrijding op Jansweg Haarlem 2 soeelt zaterdag tegen BEC uit Londen Pleidooi in verraadzaak uit 1943 te Velsen Bijzondere zitting der Haarlemse rechtbank Zeelieden gaven valse dollarbiljetten uit Vergadering district Noordwest KNBRD Jaarvergadering van de Kennemer Turnkring Uitverkopenwet werd niet altijd nageleefd DINSDAG 1 APRIL 1958 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Onlangs is in Neder land het eerste kie vitsei in Brummen gevonden, dat tra ditiegetrouw aan de Koningin op pa leis Soestdijk werd aangeboden. Voor dat het echter zover vjas hebben de vo gels bij hun trek 'heel wat moeilijk heden ondervonden, waaraan vooral hel grillige weer van de afgelopen maanden debet is. De vogels waren door de late komst van de lente gedwongen heel wat heen en terug te vliegen, waarbij zij vele honderden, mis schien wel duizenden kilometers hebben moeten afleggen. Wanneer de kieviten, die in de lente en de zomer- in ons land als broedvogel heb ben vertoefd, naar het zuiden vertrek ken om daar in een milder klimaat de winter door te bren gen, wordt hun plaats ingenomen door vogels uit landen ten oosten en noordoosten van ons land. Deze vertrekken ook in het najaar uit hun broedgebieden op zoek naar zachtere stre ken. Zij vinden de herfst- en wintertempe- ratuur in ons land nog zo gek niet en blij ven hier bivakkeren tot vorst en kou in vallen en hen dwingen hun heil in zuide lijker gelegen gebieden te zoeken. De polders tussen Haarlem en de Haar lemmermeer zijn een geliefde pleister- en verblijfplaats voor deze vogels. Soms ziet men daar honderden kieviten, soms ook vele duizenden, zoals bijvoorbeeld in no vember 1957. Er zijn meer van dergelijke plaatsen, die bij de kieviten favoriet zijn. In de eerste dagen van januari, toen er in onze omgeving niet opmerkelijk veel wa ren, werden er op enkele, naast elkaar ge legen weilanden langs de rijksweg Am sterdam-Utrecht onder Abcoude niet min der dan 2500 waargenomen. Half januari waren de „gastkieviten" uit de polders om de Spaarnestad verdwenen naar het zuiden. Binnen een maand waren ze echter al weer op de terugweg. Dit was op zondag 9 februari, een dag met een milde temperatuur en vooral in de och tenduren veel zon. Het trekroute liep ten zuiden van Haarlem, tussen de stadsgrens en de Haarlemmermeerpolder naar het noordoosten. In de loop van de volgende dagen waren ze steeds te zien, overvlie gend naar het noordoosten of rustend en voedselzoekend op het land. Tegen de avond daalden de kieviten in genoemde polders om er de nacht door te brengen. Het was opmerkelijk, dat vele er na een vermoeiende dagtocht duidelijk geen „puf" meer in hadden om de stad nog te pas seren en neerstreken aan de uiterste grens, cp de sportvelden bij de Buitenrustbrug. Wanneer het daglicht de volgende ochtend verscheen, zetten de dieren hun reis voort. Heen en terug Dit waren alle vogels, die niet in ons land broedden maar verder-' trokken naar hun broedgebieden in het oosten. De trek verliep zonder veel schommelingen. Slechts op enkele dagen met flinke kou ontbraken de kieviten. Op 24 februari, de dag vóór de hevige sneeuwstorm, verschenen ze plotseling in veel grotere aantallen, die nu echter in omgekeerde richting vlogen: niet naar hun broedgebieden in het noordoosten, maar terug naar het zuidwesten. Op de een of andere manier hebben de vogels gevolg gegeven aan de waarschuwing van hun in stinct om, vóór de felle vorst en sneeuw jachten, naar veiliger oorden te trekken. Na enkele weken normale trek zagen we hetzelfde in de eerste week van maart, toen ze weer hals over kop terugvlogen en het vlak daarop opnieuw sneeuwde en vroor. Soms waren ze niet snel genoeg. Op 7 maart verzamelden zich naast de Schip- holweg bijna 800 kieviten, die de volgende dag verdwenen waren; hun plaats werd toen ingenomen door ruim 500 „nieuwe", juist aangekomen uit het oosten, die dicht opeengepakt als zielige, hoopjes ellende in de dikke sneeuw en de vries wind zaten. Dit ging zo door tot half maart- Op 18 maart werden ten zuiden van Haarlem voor het eerst de zogenaamde ..baltsvluchten" waargenomen van kie viten. die teruggekeerd waren naar hun broedgebied in deze polders. Zij maakten hun zoevende duikvluchten boven de wei den, die 's morgens waren witgevroren en bij een temperatuur, die overdag zó weinig boven het vriespunt kwam, dat de dikke sneeuwkoeken in de slootkanten niet kon- ONDERTROUWD: 31 maart: H. Bonman vn J. E. Metz. J. H. Klijn en R. E. Palm. M. P- H. Dijksterhuis en E. Westerhof. J. Bak- kerf en G. M. Kanon. D. Husslage en B. van Ossenbruggen. M. H. Ariëns en M. C. M. van Schaick. GEHUWD: 31 maart: W. Cupido en A. van Arum. BEVALLEN van een zoon: 28 maart: C. C. SpoelderMcure; 29 maart: J. Ton Aantjes, H. A. Groffen—Brands, M. M. Brinkel—de Jong, J. H. E. van Lunen burg— Agterbcrg; 30 maart: A. M. Hcil- ker—Klitste, E. M. G. BaasLeppens, M. E. Meijervan Maren, W. .J. J. Hoekstra— Lips, A. G. H. van FurthVreede. BEVALLEN van een dochter: 29 maart: H. K. VisserBeurskens, J. M. Winkel van der Vaart, 30 maart: M. W. Bruins Barnhoorn, M. F.«van den BergSloote- maker, .J. W. M. VermeijsPaap, 31 maart: G. LandwerdHuis in 't Veld. OVERLEDEN: 27 maart: P. J. Uvenhoven, 88 j., Zwaardstraat. 28 maart: L. J. M. Siep- kes—Cools, 91 j., Schotersingel. L. F. Ge- 'uk, 81 j., Tulpenstraat. 28 maart: W. Baart, 82 .1-, Ramplaan. 29 maart: J. de Smit Maat, 69 j„ Potgieterstraat. J. M. U. Stein- brückner, 48 j., Zijlstraat. W. J. C. Bitter, 88 j., Verspronckweg. li. T. Misset, 90 j., Oosterstraat. 30 maart: J. Rookhuijzen Mulder, 75 j., Vondelweg. A. M. van Hees, '8 ,i-, Middenweg. J. J. Oudkerk, 70 j., Weltevredenplein. Rectificatie: ONDERTROUWD: 26 Waart: L. J. L. Beuken en M. EI. Smit. Kieviten broeden alweer in de Haar lemmermeerpolder. den wegdooien. Intussen trokken hun soortgenoten in grote aantallen over naar Oost-Europa. Toen kwam er verandering in het weer. Begin verleden week maakten vrieskou en sneeuw plaats voor de lente. In één dag steeg het kwik met dertien graden. De kie vitenwereld bleef hierdoor niet onberoerd. Waren er tot 24 maai't nog maar twee paren broedvogels teruggekeerd, de vol gende dag waren er tien. daarna twintig, toen veertig en in het afgelopen weekeinde waren er al meer dan vijftig broedvogels. die weer bezit van hun broedgebied had den genomen, duikvluchten makend boven de weide of hun nestkuiltjes draaiend in het voorjaarsgras. Eerste ei was laat Het eerste kievitsei, dat Henk Achter kamp op vrijdag 28 maart in Brummen vond, was laat. Verleden jaar werd het eerste ei op 9 maart al gevonden bij Mids- land op Terschelling, maar toen was het een uitzonderlijk zachte winter geweest en waren de broedvogels vóór het eind van februari al in ons land terug. In 1955, toen de winter afscheid nam met een bui tengewoon koude februarimaand, werd het eerste ei ook vroeger geraant dan nu, na melijk op 24 maart in het Friese plaatsje Wymbridseradeel. Meer lenteboden Het zachte weer, waarmede de vorige week ons verraste, heeft als bij toverslag vele lenteboden tevoorschijn geroepen. In het gras bloeien zij het nog wat schuch- men wórden' weer gekleurd door de gele sterretjes1"'van het speenkruid. Boven de polder is de lucht vol van het voorjaars concert van tientallen uitbundige leeuwe riken en graspiepers. Deze week keerde de scholekster naar onze omgeving terug, voorafgegaan door wulp, tureluur en grutto. Enkele dagen zonneschijn en een paar malse regenbuitjes waren voldoende om de akkers van de Haarlemmermeerpolder een heel ander aanzien te geven. Wat nog slechts kort geleden als een vale, trooste loze vlakte onder de sneeuw vandaan kwam, krijgt nu elke dag een frissere en groenere tint. In de struiken om de boer derijen zingen merel en zanglijster, in de bomen koert de houtduif zijn lentezang. Eén vogelsoort is er, die met het warmer wordende lenteweer aan vertrekken gaat denken. Dit is de bonte kraai die in ons land de winter doorbrengt. Een paar dagen terug waren ze hier nog met tientallen gelijk te zien. maar nu zijn hun gelederen sterk uitgedund. Weldra zal de laatste van deze wintergasten zijn vertrokken, om plaats te maken voor de lenteboden bij uitstek: de zwaluwen, wier komst we zeer binnenkort kunnen verwachten. Wachtmeester eerste klas van de rijks politie H. Petter in Vijfhuizen heeft zijn dienst in Vijfhuizen beëindigd en zal wor den opgevolgd door de hoofdagent van ge meentepolitie J. Karremans, die zich te zijner tijd zal vestigen in een van de nieu we huizen aan de dT.Jserinckweg. De wacht meester heeft sinds 1943 in Vijfhuizen dienst gedaan. Door het feit, dat de rijks politie in Haarlemmermeer werd omgezet in een gemeentepolitie, heeft de heer Pet ter overplaatsing naar Blaricum ge vraagd. Hij zal in oktober naar zijn nieuwe standplaats vertrekken. In afwachting hiervan is hij tijdelijk benoemd bij de par ketwacht hij de rechtbank in Haarlem. Wachtmeester Petter heeft in de jaren, dat hij in Vijfhuizen werkzaam was, het vertrouwen van de bevolking gewonnen. Door zijn sympathieke manier van optre den genoot hij alle achting. Wegens poging tot moord op zijn 24- jarige stiefdochter, heeft de rechtbank te Amsterdam de 53-jarige loswerkman A. F. F. V. uit Amsterdam veroordeeld tot een gevangenisstraf van tien jaar met aftrek van voorarrest. De officier van Justitie had twaalf jaar geëist. De 42-jarige automobilist J. Terpstra uit Amsterdam is, toen hij met grote snelheid een bocht nam in de provinciale weg Am sterdamWeesp—Bussum geslipt en tegen een met 65.000 eieren geladen vrachtauto gebotst. De heer Terpstra was vrijwel op slag dood. De tienjarige Maria Levelink is op haar fiets voor het ouderlijk huis aan de Voor- sterweg bij Marknesse (N.O.P.) door een auto aangereden. Het kind werd zo zwaar gewond, dat het in de loop van de avond in het R.-K. Ziekenhuis te Zwolle is over leden. De ijzige oostenwind ten spijt schikt Haarlem zich toch weer op voor de bui- lenlanders, die in zijn omgeving het. voor jaar in geuren en kleuren komen zoeken. De gemeentelijke dienst voor Hout en Plantsoenen heeft in samenwerking met Haarlems Bloei zeventien grote potten met narcissen over enige belangrijke punten van de stad verdeeld: het Stationsplein, de Grote Markt en het Houtplein. Het is uiteraard, dat later ook hyacinten en tul pen deze potten zullen bevolken. Utrecht. Kandidaatsexamen rechtsgeleerdheid A. F. Leeman. Utrecht; A. H. Weysscnfeldt., Arn hem. Doctoraalexamen rechtsgeleerdheidmei. L. E. Loggers. Utrecht: mej. N. Schaap, Arnhem; mej. H. M. Carel. Utrecht. Kandidaatsexamen theologie: W. H. Scluiurmans Stekhoven, Utrecht: J. Mostert, Den Haag; C. M. van Ede, Bodegra ven: P. C. Woifskcel. Utrecht; P. C. Janse, Rot terdam: mej. M. D. v. d. Hel, Lent; D. Bouman, Katwijk a. Zee; A. S. Klusener, Delft: M. H. Boo- gert, Oosteriar.d. Doctoraalexamen geneeskunde: B. O. M. Bomers, Hengelo: H. W. Horninge. Zeist; J. de Jonge, Rotterdam; A. A. J. Ch. Norden, Amsterdam; L. H. G. Rompen. Maastricht. Semi- artsexamen: W. H. A. Feenstra, Bilthoven; P. J. P. v. d. Werf. Utrecht. Artsexamen. K. Dey, Arn hem; M. J. H. A. van Hooydonk, Ulvenhout; R. van Silfhout. Vecnendaal. TandartsexamenJ. v. d. Burgh, Rotterdam; H. W. Hornstra, Utrecht. Doctoraalexamen theologie: J. Visbeek, Utrecht; ds. C. H. van Rhijn, Texel. Kandidaatsexamen sociologie: A. J. M. van Osch. Utrecht. Doctoraal examen sociologie: J. H. de Muinck Keizer, Zand- voort. I.piden. Geslaagd voor het doctoraalexamen Nederlands recht: L. Hamming, Leiden. Docto raalexamen geschiedenis: N. J. Out. De Zilk. Kandidaatsexamen Franse taal- en letterkunde: J. C. van der Meulen, Haarlem. Doctoraalexamen sociologie: mevrouw H. G. de Goederen-Vrolijk, Amsterdam. Doctoraalexamen geneeskunde II: T. J. Bierman, Haarlem. Groningen. Doctoraalexamen Frans: mevrouw J. H. Camarasa-Wisselink, Heemstede. Kandi daatsexamen rechten: Ph. J. Everts, Bloemendaal. Een met kleurige slingers versierde klas van de Crayenestei school in Heem stede en daarin de op htt schoolbord met sierlijke letters geschreven wens: „Lang leve mijnheer Brandt!" waren maandag de uiterlijke kentekenen van het feit, dat de heer H. J. Brandt wegens het hereiken van de pensioengerechtigde leeftijd zijn leerlingen die dag voor het laatst zou on derwijzen. Dit lesgeven za' trouwens wel anders zijn verlopen dan gewoonlijk, want de leerlingen hebban hun grote waarde ring voor hun onderwijz-m tot uitdrukking gebracht door het aanbieden van een fraaie schemerlamp en bij een dergelij ke festiviteit is er dan meestal weinig aandacht voor natuurkunde. Op verzoek van de heer Brandt geschied de het officiële afscheid 's middags in in tieme kring van oudercommissie en col lega's. Doordat de burgemeester van Heemstede was verhinderd, werd het ge meentebestuur hierbii vertegenwoordigd door de heer A. G. Zijlmans, hoofd van de afdeling onderwijs. Deze wees onder meei op de langduri ge loopbaan van de heer Brandt, waar van hij alleen in Heemstede het onderwijs ruim dertig jaar op een voorbeeldige wij ze heeft gediend. Onder het uitspreken van de beste wensen voor nog vele ge lukkige wfraren werd als dank namens het gemeentebestuur een grote bloemenmand overhandigd. Vervolgens sprak het hoofd van de Crayenesterschool, de heer C. A. Tiemeij- er, die eraan herinnerde, dat de scheiden de onderwijzer een lange tijd al het lief en leed van de school heeft meebeleefd. De heer Brandt heeft zich steeds geheel voor de school en haar kinderen ingezet, en zijn oeste krachten voortdurend aan het onderwijs gewijd. De heer Tiemeijer noemde hem voorts een prettig collega. Namens het onderwüzend personeel bood spreker hem een tinnen vaas met bloemen aan. Uiteraard vergezeld van de wens, dat hij nog vele jaren in go^de gezondheid van zijn pensioen zal mogen eenieten. Tegen de gebruiken in richtte dr S. Elte zich als voorzitter van de oudercommissie eerst tot mevrouw Brandt om haar har telijk te bedanken „voor de goede condi tie, waarin zij haar echtgenoot al die tijd heeft gehouden". Hiervoor overhandigde spreker haar namens de oudercommissie een bloemstuk. En wat de heer Brandt betreft releveer de dr. Elte. dat deze -och gedurende een lange periode heeft gewnd aan de vorming van kinderen. Spreker was ervan over tuigd. dat de leerlingen de heer Brandt in dankbare herinnering /uilen houden. En als blijk van waardering van de zijde der ouders, bood spreker de heer Brandt ten slotte een mooie ets van Dirk Harting aan. In zijn dankwoord haalde de heer Brandt nog enige oude herinneringen op. om hier aan toe te voegen, dat hij in Heemstede altijd bijzonder prettig heeft gewerkt. Hij verklaarde hierbij bijzonder erkentelijk te zijn voor gemeentebestuur en oudercom missie, waarna hij tenslotte zijn collega's bedankte voor de steeds ondervonden vriendschap. Zaterdagmiddag werd de eindstrijd om het schoolschaakkampioenschap van Ne derland te Utrecht uitgevochten tussen een zestal leerlingen van het Gemeente lijke Lyceum in Enschedé en van het Coornhertlyceum in Haarlem. Evenals het vorige jaar legden de Haarlemse ly- ceïsten besiag op de landstitel. Enkele hoofdbestuursleden van de Koninklijke Nederlandse Schaakbond waren bij de fi nale aanwezig. De oud-wereldkampioen dr. Max Euwe stelde zich tijdens de wed strijd aan ieder bord van de stand van de partij op de hoogte. De bond heeft dit jaar een grote, fraai verzilverde wisselbeker beschikbaar gesteld welke dus voor de eerste maal een jaarlang zal prijken in de prijzenvitrine van het Coornhertlyce um. Om de finale te bereiken moest het Coornhertlyceum spelen tegen: het gym nasium te Alkmaar (om liet kampioen schap van Noordholland), het Marnix- gymnasium te Rotterdam (achtste finale) het Aloysiuscollege te Den Haag (kwart finale) en het O. L. Vrouwe Lyceum te Breda (halve finale). Alle wedstrijden (ook de finale) werden door de Coornher- ters met de overtuigende cijfers 4-2 ge wonnen. Het kampioenszestal bestond uit de leer lingen: W. F. Petersma (eerste bord), E. J. Petersma (tweede bord), G. van Lan- gelaar (derde bord), M. P. van Overbee- ke (vierde bord), P. E. Rsbé (vijfde bord) en H. W.van Dis (zesde bord). De paasvakantie voor de scholieren van het voortgezet onderwijs in Haarlem wordt woensdag ingezet met een groot vol leybaltoernooi in het Krelagehuis. Niet minder dan ruim zevenhonderenvijftig deelnemers zullen binnen de lijnen komen en men verwacht al evenveel supporters. Ondanks het feit dat men per school slechts met twee meisjes en twee jongensteams mag deelnemen, schreven niet nv >r dan tweeënnegentig ploegen in, terwijl bo vendien in de avonduren nog enkele teams gevormd door docenten hun krachten zul len meten. Verscheidene scholen nebben zich ge ducht voorbereid en aan dit toernooi zijn dan ook vele oefenwedstrijden tussen de scholen voorafgegaan. De winnaars van vo rig jaar. de Rijks HBS. uit Velsen in de A- en B-afdoling jongens en de HBS-A en de Meisjes HBS 2 respectievelijk in de A.-en de B-afdeling meisjes zullen in gezelschap van zevenendertig scholen hun bekers moeten verdedigen. Zonder twijfel beho ren tot de kandidaten voor de titel bij de jongens de Da Costa-kweekschool. de Rijkskweekschool, de HBS-A. de HTS en RHBS en bij de meisjes HBS A. MHBS en de Rijkskweekschool. Doch we zijn te wei nig Lekend met de kracht van de overige schoolploegen om een juiste voorspelling te maken. Het toernooi begint des middags om één uur. van half zes tot zes uur is er een korte pauze en na acht uur zullen op zes velden de eindstrijden plaatsvinden De standaardploegen spelen in de A-afde ling de reserve-teams in 'e B-afdeling De wedstrijdleiding beeft tot taak honderdzes- tig wedstrijden voor 's avonds kwart over tien te laten verspelen. Op de Jansweg in Haarlem heeft maan dagmiddag omstreeks kwart voor zes een aanrijding plaatsgehad waarbij een 38- jarige Haarlemse verkoopster werd ge wond. De verkoopster reed op de fiets met naast zich aan haar rechterkant een andere wielrijder op de Jansweg in noordelijke richting toen zij door een motorbakfiets werden ingehaald. Op het moment dat deze laatste hen wilde passeren wrong een -rhteropkomende bromfietser zich tussen de motorbakfiets en de verkoopster. De verkoopster werd daarbij aangereden met het gevolg dat zij ten val kwam. Met een ontwrichte schouder werd zij per zieken auto naar het Diaconessenhuis vervoerd, vanwaar zij. na behandeld te zijn. naar huis kon terugkeren. De berijder van de bromfiets, een 26- iarige reiziger uit Heemskerk, kreeg een shock en moest éveneens met de zieken wagen naar zijn woning worden gebracht Tijdens de paasdagen brengt de Londen- se korfbalvereniging B.E.C., uitkomend in de eerste klasse van de Engelse league, een bezoek aan ons land. Men speelt zaterdag middag van drie tot vijf uur op het Ge meentelijk Sportterrein aan de Kleverlaan tegen Haarlem 2. De leiding van deze wed strijd is toevertrouwd aan de Engelse arbiter Fred. Mortimore. Tijdens de zitting van de bijzondere strafkamer der Haarlemse rechtbank heeft de officier van Justitie, mr. G. W. F. van der Valk Bouman, maandag zoals wij reeds hebben gemeld bevestiging ge- eist van het vonnis van de Bijzondere Raad van Cassatie, waarbij een 54-jarige reiziger in technische artikelen uit Am sterdam wegens het verlenen van hulp aan de vijand indertijd was veroordeeld tot twintig jaar gevangenisstraf. De Hoge Raad had in 1956 een verzoek om revisie van het vonnis toegewezen, nadat de ver dachte, die in de oorlogsjaren als hoofd van de Luchtbeschermingsdienst in Vel sen inlichtingen aan de Duitsers zou heb ben gegeven over in 1943 gevangen geno men stakers, verzachtende omstandighe den had aangevoerd. De officier van Jus titie meende echter, dat deze niet van dien aard zijn, dat de straf gewijzigd dient te worden. Nadat de officier van Justitie zijn eis had uitgesproken, hield de raadsman van de reiziger, mr. J. van dei Hoeven uit Amsterdam, een pleidooi, waarin hij zijn best. deed de getuigenverklaringen te weer leggen. Hij voerde aan. dat vele aanmer kingen te maken zijn op het proces-ver- baal, dat indertijd is opgesteld door een 24-jarige inspecteur van politie. Hij vroeg zich af, w&arom de insrecteur het pro cesverbaal niet door de veidachte had la ten tekenen. Veelvuldige kwalificaties als „het bekende grijnslach ie van de verdach te" achtte de raadsman symptomatisch voor het onderzoek. Daarom zijn volgens hem tegen de wijze, waai op het onderzoek is geschied, vele bezwaren in te brengen. Mr. Van dor Hoeven concludeerde, dat de verdachte ten onrechte vercordeeld is tot twintig jaar gevangenisstraf daar het be wijs ontoereikend is. „Het is onwaarschijn lijk. dal de verdachte ten opzichte van de gearresteerde stakers op het politiebu reau in Velsen zo'n belarerijke rol heeft gespeeld, als hem wordt verweten." De raadsman voerde voorts aan dat diege nen. die net onderzoek legen de verdach te hebben geleid, sterk vooringenomen waren. Tenslotte vroeg hij de rechtbank een straf op te leggen, gelijk aan de tijd, dat de verdachte leeds in gevangenschap heeft doorgebracht. Na het pleidooi zei de verdachte nog, dat hij langzamerhand tot de overtuiging s gekomen vlak vóór en in de oorlog „in een volkomen verkeerde richting" te zijn gegaan Ik geef toe, din gen gedaan te hebben, die ik nu veraf schuw." Niet schuldig achtte hij zich ech ter aan net verstrekken van inlichtingen aan de Duitsers in 1943 waardoor zes landgenoten waren gefusilleerd. De recht bank doet op maandag 17 april om half tien uitspraak. Eind vorige week hebben Amerikaanse zeelieden in Amsterdam en Rotterdam valse twintig dollarbiljetten uitgegeven. Het waren een bijzonder lange man en een bijzonder kleine man. die zich aan dit feit schuldig maakten. Eén van hen droeg een opvallende wit-zwart' geblokte regenjas, zoals men zelden in ons land ziet. Daar er in de haven van Rotterdam negen Amerikaanse schepen lagen, ging de politie daar op onderzoek uit. De lange en de korte bleken inderdaad op een der schepen thuis te horen. In hun hut werd de opvallende regenjas aangetroffen. Beide zeelieden, afkomstig uit New York, zijn in het politiebureau opgesloten. In restaurant Munniks in Haarlem werd zaterdag de jaarvergadering van het dis trict noordwest van de Koninklijke Neder landse Bond tot het Redden van Drenke lingen gehouden. Door afwezigheid van de heer Kattestaart stond dc vergadering on der leiding van de heer A. Nouwen die met genoegen in zijn openingswoord me moreerde dat de brigades Heemstede en Purmerend meer aktiviteit beginnen te tonen en dat er in Heemskerk, Egmond- binnen en Heerhugowaaid een reddings brigade werd opgericht Het bestuur: voorzitter: J. L. Kattestaart. Ursem; se cretaresse: mevr. F. J Jansen-de Jager, Haarlem; penningmeester: A. Nouwen, Alkmaar; er> J. F. de Haan. Amsterdam; en F. Lodder, Haarlem: commissarissen, werd herkozen. Bij de te handeling van de agenda voor de jaarv-rgadering van de KNBRD werd langdurig van gedachten ge wisseld over de financiële voorstellen van het bondsbestuur waarbij de vergadering niet tot overeenstemming kon komen en de afgevaardigden tijdens de bondsverga dering hun houding zullen vaststellen. Met een opwekking tot deelneming aan de dis trictswedstrijden die op zondag 20 april in IJmuiden zullen worden gehouden werd de vergadering gesloten. Zaterdagavond hield de Kennemer Turnkring zijn jaarlijkse algemene verga dering. Na een uitvoerig openmgswoord van de voorzitter werden in pen vlot tempo de in gekomen stukken voorgelezen en de jaar verslagen van seeretari- en penningmees ter behandeld die, behoudens een enkele opmerking, werden goedgekeurd. Het werkprogramma voor 1958 was zo danig opgesteld, dat de vereniging in ieder geval alle aandacht Konden schenken aan de voorbereiding tot deelneming aan de bondsfeesten van het K N.G.V. tijdens .de pinksterdagen in Arnhem. Dit programma bevat o.a. vaardigheids- proeven in gymnastiek, kringkampioen schappen voor dames heren en jun- nioren, athletiekwedstrijden voor aspi ranten en junioren, een kringwedstrijd te gen de turnkring Westfriesland, deelne ming aan de Haarlemse Sportweek, de or ganisatie van de finale van de Nederland se kampioenschappen voor dames en de organisatie van de Bondswandeldag K.N.G.V., welke laatste georganiseerd zal worden door de gymnastiekvereniging SSH te Velsen-Noord. De aan de buurt van aftreden zijnde be stuursleden werden allen herkozen. Bovendien werd een commissie samen gesteld ter voorbereiding van de viering van het vijftigjarig bestaan van de Ken nemer Turnkring. Brand. In Valthermond heeft een felle brand een nog nieuwe werkplaats in de as gelegd. Ook het materiaal en de voor raad zijn verbrand. De eigenaar, die blind is en in het gebouw werkzaam was, had r.iets van het ontstaan van de brand ge merkt. Hij werd door de buren gewaar schuwd en naar buiten gebracht. De brand is vermoedelijk ontstaan doordat vonken uit de kachel zijn gevallen. J. E. van Buuren overleden. In de ouderdom van 79 jaar is te Groningen overleden de heer J. E. van Buuren, oud directeur van de christelijke kweekschool te Leeuwarden. De heer Van Buuren heeft een leerboek der geschiedenis geschreven en een leesboek voor de lagere scholen „Onze historie". Hij heeft voorts verschei dene bijbelgedeelten in het Gronings ver taald. Het bestuur van de Koninklijke Neder landse Wielren Unie heeft bij de U.C.l. reeds een gedetailleerd voorstel ingediend om in 1959 het jaar, waarin Nederland de wereldkampioenschappen organiseert de wedstrijden om de wegtitels te hou den in Zandvoort. Dit heeft dr. P. van Dijk, de voorzitter van de Unie. zaterdag middag medegedeeld tijdens de 32ste alge mene jaarvergadering van de KNWU. Voor de wedstrijden is een 10.7 km lang parcours ontworpen; de start en de finish werden geprojecteerd voor de hoofdtri bune van het circuit. Aangenomen dat de afstanden ongeveer gelijk zijn aan die in voorgaande jaren, betekent dit dat de pro fessionals het parcours 25 tot 27 keer moe ten afleggen, de amateurs ongeveer 17 keer. Volgens het voorstel, waarover de tech nische commissie van de U.C.l. nog haar mening moet uitspreken, moeten de ren ners over een afstand van 3.8 km over de oostelijke zijde van het circuit rijden. In Volgens de jongste berichten zijn Russische geleerden erin geslaagd raketten 200 kilometer het luchtruim, in tc zenden om ze daarna behouden op aarde le doen terugkeren. Op de foto ziet men een van de gelande raketten, waarin een hondje, met. name „Modnitza". was opgesloten. dit gedeelte zijn onder meer de „Tarzan- bocht" en de „Hunze-rug". Vervolgens gaat de route door de straten van Zand voort naar het zuidelijkste punt van de boulevard en van daar over de 3.5 km lange boulevard terug naar het circuit. In dien ds wind uit de zuidwestelijke hoek komt en dat is in de zomermaanden veelal het geval zal hij dus op het laat ste gedeelte van het parcours de renners s'eur.en. Over het parcours zullen enkele lucht bruggen worden gebouwd, teneinde de badgasten in de gelegenheid te stellen het strand te bereiken. De baankampioenschappen worden, zo als bekend, in het Olympisch stadion 'n Amsterdam gehouden. Met de algehele leiding van de organisatie is belast de heer .John van Eek, secretaris van de sport- commissie. Het parcours Het ontworpen parcours is aldus: 3.8 km over het circuit (met onder meer de Tar- zanbocht en de Hunzerug) Vondehaar-- Van LennepwegParallelweg (deze weg wordt binnenkort aangelegd)—Burg. En- gelbertstraatMaria Stuartstraat— bre- derodestraatRotondeBoulevard (3.5 km)Toegangsweg circuit. De vergadering, die de mededelingen van Dr. Van Dijk betreffende de wereld kampioenschappen met enthousiasme ont ving, behandelde voorts een aantal huis houdelijke kwesties. De belangrijkste daarvan was ongetwij feld de benoeming van de sprinters Jan Derksen en Arie van Vliet tot leden var. vei dienste. Dr. Van Dijk bevestigde met zichtbaar genoegen het bij de onderscnei- ding behorende insigne op de revers van Van Vliet. Jan Derksen was wegens wed strijden in het buitenland verhinderd de vergadering bij te wonen. Het hoofdbedrijfschap Detailhandel heeft aan de staatssecretaris van Economische Zaken medegedeeld dat het de indruk heeft gekregen, dat, vooral in de con- fectie-sector, reclame-acties zijn gevoerd, die in strijd zijn met de Uitverkopenwet 1956. Deze acties, aldus het bestuur, heb ben in de confectiesector en in andere sec toren, onder anderen in de schoenhandel, kettingreacties veroorzaakt. Bij dit soort acties ging het niet alleen om het ruimen van een seizoenvoorraad, maar tevens wil de men voorkomen, dat een collega door vóortijdige acties de vraag naar zich toe trok.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 13