ÜW NAAIMACHINE r Panda ïn het Wilde Westen Vannacht weer lichte vorst H E N S E N „Europa mag uitgestoken Britse hand niet weigeren" SPIJKERBROEKEN .EXTRA PERSBERICHT" RUITHEMDEN Wereldnieuws Enzymen DINSDAG 1 APRIL 1958 2 Pleidooi voor Vrijhandelszone ER ZIJN MENSEN, GOUDEN en ZILVEREN FANTASIERINGEN Gestegen winst bij Kon. Ned. Papierfabriek Parkhotel Amsterdam Geen resultaat te Parijs inzake Vrijhandelszone Engels begrotingsoverschot Produktie bij Van Heek tijdelijk stilgezet staat bij KUIPERS m de BRILLEN OGEM behaalde goede resultaten buiten Indonesië Stakingsdreiging in de Duitse metaalindustrie Dividendvoorstellen Ontslagen Kritiek op directeur van Ned. Fondsen Mij. Gelden voor Amerikaanse werkloosheidsbestrijding Nederlandse lening aan Jeruzalem J Kort economisch nieuws uit binnen- en buitenland Gouverneur Platteel: Economische basis van primair belang voor Nieuw-Guinea Kinderdorp in Israel ter ere van Anne Frank H. BIJSTER Jr. EN ZOON Schildersbedrijf ocU ió het zo .y Mr. D. U. Stikker, Nederlands ambas sadeur te Londen, heeft te Rotterdam op een lunchbijeenkomst van het departe ment Rotterdam van de Nederlandse Maatschappij voor Nijverheid en Handel gesproken over „De economische betrek kingen met Engeland". Hij gaf hierbij aan het slot de volgende overweging: „Het is onverstandig te blijven staren op nadelen en gevaren van een Vrijhandelsgebied Zoekt positief naar oplossingen, die voor allen aanvaardbaar zijn en ons de grote voordelen van een ruimer vrij afzetge bied brengen. Vergeet niet, dat er haast geen land in Europa is, dat de vergelij king met Engeland kan doorstaan wan neer het gaat om daadwerkelijk opbou wen van stabiele en doeltreffende staat kundige instellingen, zowel in eigen land als in de verbonden gebieden. De Britten steken Europa de hand toe. Grijpen wij deze hand en brengen wij het Verenigd Ko ninkrijk daarmee het Europese kamp bin nen, dan is de kans groot dat hun ontwik keling naar de Europese integratie door gaat. Er is geen sterker Europa, dan wan neer ook het Verenigd Koninkrijk daar mee verbonden is", aldus mr. Stikker. In het eerste deel van zijn betoog had mr. Stikker een beeld gegeven van de te genwoordige economische en financiële be trekking met Engeland. In het tweede deel van zijn betoog ging hij in .op enkele as pecten van de tegenwoordige problema tiek van de Europese integratie. Mr. Stikker besprak daarbij het standpunt van de Britten ten aanzien van Europa en de eenwording daarvan. Het Verenigd Ko ninkrijk heeft van het begin der onder handelingen af duidelijk te kennen gege ven, dat het van een supra-nationale or ganisatie geen deel kan uitmaken. Voorts is het er van uitgegaan, dat de algemene overeenkomst inzake tarieven en handel (G.A.T.T.) en de O.E.E.S. het V.K. en andere landen als Nigeria en Ghana een recht geven op non-discriminatoire be handeling op de markten van de zes lan den. De Britse uitvoer naar de Benelux zal, wanneer het gemeenschappelijke tarief tot stand is gekomen, over een hogere ta riefmuur heen moeten, maar, wat vol gens mr. Stikker nog erger is, Duitsland, de grootste concurrent van de Britten, zal vrije invoer in de Benelux hebben. Gezien de kwetsbaarheid van onze landbouwex- port ligt hier een probleem, waarop Ne derland wel bijzonder attent mag zijn. Be naderd uit de gezichtshoek van de EBU- afrekeningen vroeg de spreker of men nu ADVERTENTIE die met het kiezen van geschenken niet de minste moeite hebben. Als u niet daartoe behoort, kunnen wij u helpen. U zult zonder twijfel meteen kunnen slagen. Zie alleen maar eens naar onze bijzonder fraaie collectie Pronkjuwelen van de Edelsmeed-industrie. Past ze eens aan bij De kleine zaak met de grootste keuze Gr. Houtstr. 49 - Haarlem - Tel. 20049 Grotere produktie en besparingen tegenover gestegen kosten In het jaarverslag van de Koninklijke Nederlandsche Papierfabriek n.v. te Maastricht wordt enerzijds als ongunstige faktor genoemd de stijging van de loon kosten, anderzijds als gunstige faktor de grote produktie; ook wordt een niet on aanzienlijke besparing op de energiekos ten genoemd. Het exploitatiesaldo heeft ƒ10.587.254 bedragen (v.j. 8.182.843). Aan diverse baten kwamen binnen 71.644 202.263). Na afschrijvingen en dergelij ke resteert een saldo winst van 2.611.029 2.504.377). Er wordt voorgesteld een bedrag van 550.007 aan de algemene reserve toe te voegep, waardoor deze gebracht wordt op 5 miljoen, alsmede, zoals bekend, een onveranderd dividend van 12 percent op een onveranderd kapitaal van 15 mil joen. Geïnvesteerd werd voor een bedrag van 11.758.000 12 297.000). De totale investeringen van 1948 tot en met 1957 waren 50.399.000. De papiermachines waren volledig be zet. Door het aanbrengen van technische verbeteringen en verdergaande rationali sering kon een netto produktie worden be reikt van 44.600 ton of 9 percent hoger dan het vorige jaar (40.800 ton; in 1948 11.400 ton). In de laatste maanden van het jaar was op de grondstoffenmarkt een ontspan ning merkbaar. In de belangrijkste grond stof, de cellulose, trad een lichte prijsda ling in en hierdoor werden de voorraden enigszins beperkt. De afzet van de pro- dukten ondervond geen moeilijkheden en de vraag naar gestreken papier was groot. Tegen het einde van het boekjaar vertoon de de markt een zekere achteruitgang, die echter voor het bedrijf geen verontrusten de vormen heeft aangenomen. De export beliep rond de 20.800 ton, of 47 percent van de omzet, tegen 46 percent in 1956. Het overgrote gedeelte hiervan werd in de Euromarktlanden afgezet. Tengevolge van een sterker stijgen van de exploitatiekosten, waaronder voorname lijk de post Lonen (A.O.W. en huurcom- pensatie) sluit de exploitatierekening van de n.v. Parkhotel en restaurant te Amster dam over 1957 met een iets lager saldo. In 1957 bedroeg deze rekening 237.323 (v.j. 248.075). Na afschrijvingen en dergelijke resteert een netto winst van 53.796 (v.j. ƒ57.692). Voorgesteld wordt op het onver anderde geplaatste kapitaal van 550.000 een dividend van 8 percent (onv.). redelijkerwijs kan verlangen, dat in dien de concurrentiepositie van het Ver enigd Koninkrijk in de Europese Gemeen schap door de nieuwe tariefstelling wordt aangetast en het tekort aanzienlijk zou gaan stijgen, hetgeen de positie van het pond sterling zou gaan ondermijnen het Verenigd Koninkrijk in staat of bereid zou zijn als de financier van de zes te blijven optreden? De Britten hebben dit alles beseft en zijn na het rapport-Spaak met hun voorstel voor een Europees gebied van vrije han del gekomen en geloven hiermee een be ter een open karakter van de Europese in tegratie te kunnen waarborgen. Intussen is het aanvaarden van de gedachte van dit Europese gebied van vrije handel zon der enige twijfel een beweging weg van het gemenebest naar Europa. Zouden de onderhandelingen, die in een moeilijk sta dium verkeren, mislukken dan fluistert men over het einde van G.A.T.T., O.E.E.S. en de E.B.U. Wij zouden dan weer komen tot bilateralisme en blokvorming. Politiek zou Engeland zich gaan afwenden van Europa en het is nauwelijks denkbaar dat als de Britse produkten door de Duitse concurrent van de markt in de zes landen zouden worden verdreven het deelne men aan de verdediging van Duitsland in de Engelse politiek nog een haalbare trek zou zijn. O.E.ES.-ministers uiteen De ministers van Economische Zaken der zeventien O.E.E.S.-landen hebben maandag voortijdig een conferentie van twee dagen over de Europese Vrijhandels zone besloten zonder enig resultaat te hebben geboekt. Officieel is de transport staking in Frankrijk als reden voor de be ëindiging der conferentie gegeven. Op de agenda stonden Franse en Itali aanse voorstellen die ten doel hadden de Engelse plannen meer aanvaardbaar te maken. Maar bij de aanvang der verga dering bleek dat de afgevaardigden de voorstellen nauwelijks hadden bestudeerd. Op 2 en 3 mei zullen de ministers opnieuw bijeenkomen. Dan zullen niet alleen de Franse en Italiaanse plannen, maar ook de suggesties der zes ministers van de Euromarkt-landen, die op 22 april ver gaderen, zijn bestudeerd. Frankrijk wil voorkomen dat landen die lage invoerrechten heffen op grondstoffen bij export van fabrieksgoederen naar an dere landen van het Vrijhandelsgebied in een bevoordeelde positie komen. De Fran se regering ziet de oplossing in het hef fen van hogere belasting op geëxporteer de fabrieksgoederen. Deze belasting, ge heven door het importerende land, zou evenredig moeten zijn met de belasting die dit land op de import van grondstof fen heft. (UP) Uit de cijfers van het Engelse ministe rie van Financiën omtrent het op 31 maart 1958 geëindigde begrotingsjaar blijkt, dat er op de gewone begroting een over schot was van meer dan 423 miljoen pond sterling tegen een overschot over het be grotingsjaar 1956-1957 van ongeveer 290 miljoen pond sterling. In de begroting werd verleden jaar een overschot van 462 miljoen pond sterling geraamd, maar bij aanvullende ramingen werd dit overschotbedrag verminderd tot 316 miljoen pond sterling. Het overschot is dus 107 miljoen pond sterling groter dan de raming. De groepuitgaven die grotendeels be staan uit leningen aan plaatselijke autori teiten en de genationaliseerde industrieën heeft een tekort van 631 miljoen pond ster ling, tegen een jaar geleden 618 miljoen pond sterling. Het totale tekort, dat ont staat door het overschot op de gewone be groting af te trekken van laatstgenoemd tekort bedraagt dus 208 miljoen pond ster ling. Met ingang van maandag zijn de pro- duktie-afdelingen van het textielbedrijf Van Heek en Co te Enschedé stil gezet. Deze maatregel is reeds enige tijd gele den aangekondigd en houdt verband met de grote voorraad gereed produkt. Volgen de week dinsdag zal het werk op norma le wijze worden hervat. ADVERTENTIE Kleine Houtstraat 112 Haarlem - Tel. 11142 ADVERTENTIE ZIJLSTRAAT97- HAARLEM T EL EF0ON 1 2 7 2 6 Dc n.v. Overzeese Gas- en Electriciteit- Maatschappij te Rotterdam behaalde in 1957 buiten Indonesië een nettowinst van ongeveer 5.100.000.(vorig jaar 4.484.528). De raad van commissarissen heeft besloten aan de algemene vergade ring van aandeelhouders voor te stellen het dividend over genoemd boekjaar op 10 percent (vorig jaar eveneens 10 percent) vast te stellen, waarvoor inclusief de tan tièmes, 1.980.000 nodig zal zijn. Verder zal worden voorgesteld om de in de loop van 1957 uit Indonesië ontvangen winsttransfer toe te voegen aan voorzie ning verlofkosten, belangen personeel en dergelijke, „waardoor deze toereikend zal zijn onder meer ter voldoening van de ver plichtingen, die voortkomen uit de repa triëring van het Nederlandse stafpersoneel der maatschappij in Indonesië. De- looncommissie van de Westduitse Vakbond van Arbeiders in de metaalin dustrie heeft maandag besloten het vak- bondsbestuur aan te bevelen op 9 april een staking in de staalindustrie van het Roer gebied af te kondigen om de eis van 200.000 arbeiders voor een loonsverhoging van tien percent kracht bij te zetten. Tot nu toe hebben de werkgevers slechts een loonsverhoging van drieëneenhalf percent aangeboden. De raad van comissarissen der n.v. Ge meenschappelijk Eigendom, Maatschap pij tot Exploitatie van Woon- en Winkel huizen, zal aan de op 28 april te houden algemene vergadering van aandeelhou ders voorstellen, na afschrijvingen en re serveringen, 5.8 percent (v. j. 5.8 percent) dividend uit te keren op de preferente winstdelende aandelen en 12 percent (v.j. 11 percent) op de gewone aandelen. In de vergadering van commissarissen van de Fabriek voor Elektrische Appara ten voorheen Hazemeijer n.v. is besloten aandeelhouders voor te stellen over 1957 een dividend van 12 percent (onveranderd) uit te keren. Bij de n.v. Nico ter Kuile en Zoon te Enschedé is aan tachtig personeelsleden uit alle afdelingen ontslag aangezegd, on der andere wegens het gebrek aan export orders. Daardoor is een inkrimping van de produktie noodzakelijk geworden, het geen tot dit ontslag heeft geleid. In de vergadering van aandeelhouders van de Nederlandsche Fondsen Maat schappij n.v. heeft een aandeelhouder kri tiek geleverd op de activiteit van de di rectie. De aandelen noteren ter beurze thans 106 percent. De intrinsieke waarde bedroeg per 31 december 124 percent en thans 136 percent. Het fonds, aldus aan deelhouder, heeft naar buiten zo weinig bekendheid, dat het ter beurze als incou rant dreigt te worden beschouwd. Hi meende dat van het bestuur der n.v. grote re activiteit in zake popularisering van de aandelen dient uit te gaan. De directie ant woordde vaak gedacht te hebben aan ma nieren om de aandelen meer bekend te ma ken. Nu dit punt ter vergadering is bespro ken, zal ernstig worden gestreefd aan deelhouders op dit punt tevreden te stel len, al moet met de kosten rekening wor den gehouden. Het Amerikaanse Huis van Afgevaar digden heeft een wetsontwerp aangeno men waardoor een bedrag van 840 mil joen dollar, goedgekeurd voor uitgaven in het belastingjaar 1959, door de Ameri kaanse regering in het fiscale jaar 1958 besteed kan worden. Er was voor de rest van dit jaar nog 195 miljoen dollar beschik baar, maar de bestrijding van de werk loosheid maakte een vergroting der rege ringsuitgaven noodzakelijk. De minister van Arbeid, Mitchell, heeft inmiddels verklaard dat april de kritieke maand zal zijn, „de maand van beslis sing". De werkloosheidscijfers voor maart zullen iets hoger liggen dan die voor fe bruari 5.173.000 werklozen waren in fe bruari ingeschreven en deze maand vorm de een dieptepunt. „Maar er is absoluut geen reden tot bezorgdheid, laat staan paniek", zei minister Mitchell. Een Nederlandse financiëlt groep heeft een lening van 2 miljoen dollar verstrekt aan de stad Jeruzalem teneinde het ge meentebestuur van deze stad in staat te stellen ontwikkelingsprojecten ter plaatse uit te voeren. De lening heeft een loop tijd van 30 jaar en draagt een rente van zes percent. ADVERTENTIE J'/i ton verduisterd. Eigenaar vat te lezen. (Z6 boeiend n nu PAN ORAM Al) In de afgelopen nacht kwam bijna over al lichte vorst voor. De laagste tempera turen varieerden tussen een en vier graden onder nul. Verder woei er een krachtige oostelijke wind, waardoor het weer een schraal karakter kreeg. De begrenzing van de koude lucht verplaatste zich verder naar het zuiden en strekte zich dinsdagochtend uit van de Alpen over Noord-Frankrijk naar Midden-Engeland. Een oceaanstoring, die gisteren op de oceaan ten noordwesten van Spanje tot ontwikkeling kwam, ver plaatste zich naar Zuid-Frankrijk. Een be langrijke depressie, die maandag in Libië een zware zandstorm veroorzaakte bij een temperatuur van 40 graden celcius, koerste, in diepte toenemend, naar de Balkan. Zij wordt verder noordelijk bij Polen vooraf gegaan door een kleine, naar het westen bewegende storing, die van sneeuwval ver gezeld gaat. De wind heeft in ons land de neiging in kracht af te nemen en naar richtingen tussen noord en noordoost te draaien, waarbij de komende nacht door de krachtige uitstraling op vele plaatsen weer overwegend lichte vorst zal voor komen. Morgen overdag zullen de tempe raturen over het algemeen niet veel met die van vandaag verschillen. WEERRAPPORTEN nperat en binnenland: heden morgen 7 uur. Neerslag: laatste 24 uur. Woensdag 2 april Zon op 6.15 uur, onder 19.14 uur. Maan op 17.22 uur, onder 5.08 uur. Maanstanden 4 april 4.45 uur volle maan. 11 april 0.50'uur laatste kwartier 19 april 4.23 uur nieuwe maan. 26 april 22.36 uur eerste kwartier. Hoog en laag water In IJmuiden Woensdag 2 april Hoog water 2.09 en 14.30 uur. Laag water 9.59 en 22.31 uur. Het hoog en laag water te ZandvoOrt is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden. Helsinki Stockholm Oslo Kopenhagen Aberdeen Londen Amsterdam Brussel Luxemburg Parijs Bordeaux Grenoble Berlijn Frankfort München Zürich Genève Locarno Wenen Innsbruck Rome Madrid Mallorca Algiers Den Helder Ypenburg Vlissingen Eelde De Bilt Twente Eindhoven Vlv. Z.-Limb. onbewolkt zwaar bew. onbewolkt geheel bew. geheel bew. regen onbewolkt licht bew. licht bew. half bew. regen zwaar bew. zwaar bew. licht bew. zwaar bew. geheel bew. zwaar bew. half bew. zwaar bew. geheel bew. half bew. licht bew. half bew. half bew. ono nno windst. n zzo ono ono o ono ono w windst. nw ono o nno windst. -6 -5 -6 -2 2 5 -1 -1 -3 5 10 6 -2 -3 -1 3 2 windst. -0 n o ozo windst. nw w onbewolkt ozo onbewolkt ono onbewolkt ono onbewolkt ono onbewolkt ono onbewolkt ono onbewolkt o onbewolkt ono -1 3 7 3 15 16 -1 -2 -1 -3 -4 -2 -2 -1 0 0 0 0 11 1 0 0 0 0 13 0 0 0 3,1 0 0 0 0 0 0,2 8 0 3 0 0 0 0 0 0 0 0 29. Joris scheen zich bijzonder op zijn gemak te voelen tussen het ongunstige gezelschap, dat zich in „HET HOEFIJZER" ophield. Hijzelf viel ook in de smaak van de ongure lieden. Ze lachten om alles wat Joris zei en verzekerden bij elk glaasje, dat zij op zijn rekening dronken, dat zij hem een fijne vent vonden. „Waard!" riep Joris, een nieuwe beurs op de toonbank werpend, nog een rondje!" Dit werd mei gejuich begroet. „Je zit er warmpjes bij, vreemdeling", zei de waard waarderend. „Maar waarom berg je je geld in zoveel beurzen? Is het niet handiger om alles in één beurs te bewaren?" „Jahm Maar mijn kapitaal is te groot voor één beurs", antwoordde Joris, voorzichtig zijn woorden kiezend. „Och kom", lachte een breedgeschouderde cowboy, Joris vriend schappelijk op de schouder kloppend, „je hebt natuurlijk de postkoets beroofd, niet waar?" En me' een olijk knipoogje ver volgde hij: ,.Daar hoef je hier geen geheim van te maken, we zijn toch zware jongens onder mekaar. Dat doen we allemaal wel eens, wanneer we een beetje krap zitten. We lappen de wet aan onze laars. Geen sheriff durft hier te komen". „Je vergist je!" riep opeens een ietwat bevend stem metje. Hier ben ik!" Verbaasd wendden allen zich om endaar zagen zij Panda staan. Hij had een zware revolver in de hand, die hij met enige moeite ophief. „Ik ben de nieuwe sheriff", zei hij zo ferm mogelijk. „Enneik. vind het niet goed, dat jullie steeds postkoetsen beroven!" De Suezmaatschappü D« Wereldbank heeft bekend gemaakt, dat de onderhandelingen over schadeloosstelling van de aandeelhouders der Suezkanaalmaatschappij op 31 maart te Rome zullen worden hervat. Aan de besprekingen zal worden deelgenomen door ver tegenwoordigers van de Egyptische regering, van de aandeelhouders en van dc Wereldbank. Minister Erhard De Westduitse minister van Economische Zaken prof. Ludwlg Erhard heeft in een artikel dat hi] schreef voor „U.S. News and World Report" de mening geuit dat er iets moet worden gedaan om de Amerikanen over hun „overdreven pessimis me" ten aanzien van de recessie heen te brengen. (Voor de beurs zie pagina 7). ADVERTENTIE lONGENSHEMDIES v.a. 4.75 maat 29 HERENHEMDEN v.a. 6.75 maat 37 ijzersterk - „SANFOR" vanaf maat 6 f 8.85. PAARLAARSTEEG 1 HAARLEM „Als primaire taken in Nederlands Nieuw-Guinea zie ik het opsporen en aan tonen van de economische mogelijkheden en het rijp maken van de Papoea's om daarin deel te nemen". Dit heeft dr. P. J. Platteel verklaard, die met ingang van l mei is benoemd tot gouverneur van Ne derlands Nieuw-Guinea als opvolger van dr. J. van Baal. Hij is van mening, dat alle ontwikke lingen in dit gebiedsdeel waaraan een eco nomische basis zou ontbreken en waarbij de Papoea's economisch niet tot zelfstan digheid zouden komen en een rol zullen spelen, een politieke fictie is. Het is zijns inziens niet mogelijk tot een gezonde ont wikkeling te komen als de bevolking niet wordt ingeschakeld en ook politiek niet een eigen rol speelt. De ontwikkeling volgt dan vanzelf. Deze ontwikkeling moet ook een culturele en zedelijke inhoud hebben en hierbij is ook de taak van missie en zending van groot belang. Nederland moet Nederlands Nieuw-Guinea ook iets an ders brengen dan alleen techniek en weten schap, aldus dr. Platteel. Hij juichte de nauwe samenwerking met Australië en de commissie voor de Zuid-Pacific toe. Nieuw- Guinea is een deel van het vraagstuk van Zuid-Oost-Azië. Welke staatkundige ont wikkelingen er in de toekomst ook zullen komen een nauw samengaan met de ont wikkeling in dit gehele gebied zal er zijns inziens moeten zijn. Over de uiteindelijke verhoudingen tus sen Nederland en Nederlands Nieuw- Guinea is het hem uiteraard onmogelijk voorspellingen te doen. „Komt het tot uiteenlopende wegen, dan hoop ik, dat de schade en schande, waarmee de scheiding tussen Nederland en Indonesië gepaard is gegaan, beide volken gespaard zullen blij ven", zei hij. Mevrouw Ben Zvi, echtgenote van de Israëlische president, heeft bij Ramat Ha- dassah Sold in Galilea de eerste steen ge legd voor een kinderdorp, dat de immi granten-jeugdorganisatie „Aljah" ter her innering van Anne Frank wil bouwen. De Aljah hoopt in de komende drie jaren honderdduizend jongeren naar Israel te kunnen laten emigreren. ADVERTENTIE J. J. HAMELINKSTRAAT 2« II TEL. 14519 Beweging. Naar schatting tien tot vijftien, duizend Spaanse arbeiders hebben maandag het werk hervat. In Barcelo na zijn echter twaall' grote fabrieken nog steeds, op bevel van het gouver nement, gesloten. Het aantal stakers wordt geschat op dertigduizend. De stakingsbeweging, volgens de regering „op instigatie van communisten en vreemde elementen" is de tweede week ingegaan. Zaterdag bedroeg het aantal stakers vijftigduizend. Uitzondering. De Westduitse bisschop dr Hans Lilje, president van de lutherse wereldfederatie, heeft maandag een tocht gemaakt door Nazareth tijdens zijn paasbezoek aan Israel. Bisschop Lilje bezocht alle kerkgebouwen in het stadje met uitzondering van het protes tante, dat gesloten was. Nationale noodtoestand. De volksvertegen woordiging van Cuba heeft in een bui tengewone zitting de nationale noodtoe stand afgekondigd en president Fulgen- cio Batista voor 45 dagen volmachten verleend om het hoofd te bieden aan de dreiging met „totale oorlog" van de opstandelingen. De zitting volgde op de bekendmaking van de regering over het in beslag nemen van een scheepslading wapens voor de rebellen en het sneu velen van dertien rebellen in de strijd tegen de regeringstroepen. Ontwikkeling. Hongarije gaat meer geld uitgeven om de diplomatieke, econo mische en culturele betrekkingen met kapitalistische landen te normaliseren en verder te ontwikkelen. Het ministe rie van Buitenlandse Zaken en de di plomatieke missies in het buitenland krijgen onder de huidige internationa le omstandigheden „nieuw en meer werk" te doen. Bezoek. De Westduitse minister van Bui tenlandse Zaken Von Brentano is maan dag voor een bezoek van drie dagen in Portugal aangekomen Donderdag ver trekt Von Brentano naai Spanje. Opvolger. Groothertogin Charlotte heeft Pierre Frieden van de christelijk-so- ciale partij officieel benoemd tot eer ste minister van Luxemburg. Hij volgt de 71-jarige Joseph Bech op, die mi nister van Buitenlandse Zaken en van wijnbouw blijft. Bech is al sedert 1926 minister van Buitenlandse Zaken. De 65-jarige Frieden blijft ook minister van Onderwijs en Binnenlandse Zaken. Verboden. De Sovjet-autoriteiten hebben in het afgelopen weekeinde plotseling alle reizen van buitenlanders en diplo maten naar de Oekraïne, de Kaukasus en geheel Midden-Azië verboden, zo verluidt in Moskou. Het verbod, dat vermoedelijk twee weken zal gelden, kwam zo onverwacht, dat buitenlan ders die in de verboden gebieden wa ren, uit hun hotels werden gezet en naar Moskou teruggezonden. Vorig jaar is ook een dergelijk verbod van kracht geweest. De reden is niet be kend. Overgedragen. De Amerikaanse lucht macht heeft de basis Neubiberg aan de Westduitse luftwaffe overgedragen. De bases, Erding, Kaufbeuren, Fürsten- Feldbruck en Landsberg zijn reeds eer der overgedragen. Op deze bases blij ven Amerikaanse troepen gelegerd voor instructie van het Westduitse luchtmachtpersoneel. Voorbereid. Het Britse blad „Daily Mail", waarvoor Peter Townsend regelmatig bijdragen schrijft, deelt mee, dat het gesprek van de kolonel-vlieger met prinses Margaret geen ontstemming heeft gewekt aan het hof. Townsend hoopt, dat hij, wanneer hij aan het einde van de volgende maand weer naar Groof-Brittannië zal gaan, de prin ses te ontmoeten. Er zouden vele voor bereidingen zijn getroffen voor het on derhoud van de prinses en de kolonel. Het denkbeeld van een geheime ont moeting werd overwogen, maar als on raadzaam van de hand gewezen. Townsend is gisteren in Brussel terug gekeerd. Kandidaten. Tien steden hebben zich kan didaat gesteld als zetel der Europese instellingen: Parijs, Biussel, Luxem burg,. Milaan, Turijn Stresa, Monza, Straatsburg, Nice en Chantilly (Oise). Voorts heeft Den Haag zich kandidaat gesteld voor het Hof van Justitie. De termijn voor het stellen van de kandi datuur is maandag verstreken. Veroordeeld. De directeur van een melk fabriek in het Duitse stadje Hagen is tot een jaar gevangenisstraf veroor deeld, omdat de melk die hij had ge leverd oorzaak werd van een tyfus- epidemie, welke drie mensen het leven kostte. De gezondheids-inspecteur van de stad die de directeur herhaalde ma len had gewaarschuwd werd vrijge sproken. WE HEBBEN een jaar of drie geleden op deze plaats eens iets verteld over de werking van vitamine C. Dat bleek toen een uitermate ingewikkelde kwestie te zijn, die nog vele vraagtekens openliet. Vraagt men, hoe vitamines in het alge meen werken, dan zouden we eerst iets moeten vertellen over de enzymen, ook fermenten genoemd, die de katalysatoren in de levende natuur zijn. Het zijn eiwitachtige stoffen, die beschouwd moeten worden als een integrerend bestanddeel van het protoplasma. Behalve de enzymen, die in de cel aan wezig zijn ten behoeve van de stofwisseling van de cel zelf, V. zijn er enzymen die door het weefsel gemaakt worden om ergens an ders hun werking uit te voeren. Met de enzymen hebben we dus een geweldig grote groep van eiwitachtige stoffen aan geduid, die door hun katalytische werking de ontelbare chemische reacties mogelijk maken, op welks fijnzinnige samenspel het leven berust. We kunnen in deze materie helaas niet al te diep duiken en vermelden daarom alleen dat het enzym in vele ge vallen niets kan uitrichten zonder een co- enzym, dus zonder de stof die de kataly tische werking van het enzym mogelijk maakt. We zijn hier weliswaar bezig met een cirkelredenering, maar dat doet er niet toe, nu we er onmiddellijk bijvoegen, dat de meeste vitamines co-enzymen zijn. Hoe ingewikkeld deze kwestie is, blijkt uit het onderzoek van Warburg, die bij de cel ademhaling het gele enzym, of lacto-fla- vine vond. Het bleek, dat de werkzame groep van dit enzym het vitamine B2 is. Maar om werkzaam te kunnen zijn, moet vitamine B2 eerst aan fosfor gebonden worden. En die binding kan pas weer be werkstelligd worden door een hormoon uit de bijnierschors, cortine genaamd. U ziet, de biologen en scheikundigen zijn wel een eind gevorderd, maar stuiten aldoor op nieuwe vraagtekens. Was men er vroeger reeds verheugd over, toen geleerd werd, dat eiwit in de voeding onontbeerlijk is en meende men toen, dat een dieet, bestaande uit koolhydraten, vetten en eiwitten voldoende en vol waardig was om mens en dier in leven te houden, later werd er nog bijgeleerd de voedings waarde in warmte-equivalen- ten uit te drukken. Toen kon men precies becijferen hoe veel gebonden energie iemand in zijn voedsel tot zich moest ne men. Vervolgens komen de ontdek kingen der verschillende vitamines en wéér later de synthetische bereiding van vele hunner, waarna de scheikundige wer king kan worden nagegaan. Maar dan stuiten de onderzoekers op andere stoffen die, in het lichaam aanwezig, bevorderend of remmend blijken te werken op de vita mines die op hun beurt moeten medewer ken aan de katalytische werking der en zymen die tenslotte de scheikundige reac ties van andere stoffen mogelijk maken. En het eind van deze ketting is nog lang niet in zicht. In het kort kunnen we zeg gen, dat de detailkennis in de laatste der tig jaren geweldig is vermeerderd, maar dat de werking der vitamines wordt door grond, neen, dat is beslist nog niet het geval. Dat. blijkt alleen al uit de geregelde vermeerdering van het aantal vitamines. Daarover een volgende keer. H. Vétilhn (Nadruk verboden).

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 2