MARCHWOOD T entoonstelling hoogleraren van werken van en studenten Setfctape Agenda voor Haarlem BUMBELENDEWENSHOORN Heden 25 jaar geleden begon joden-boycot in Duitsland Ex-Veldmaarschalk Kesselring verdedigt SS-moordenaars Kort en bondig 5 Koud en schraal Boatrace of) televisie De radio geeft woensdag T elevisieprogramma Dief griste sieraden weg uit juweliersetalage Bij zijn vlucht verloor hij een deel van de buit AKADEMIE 1953-1958 Veranderingen Mr. N. Debrot buitengewoon lid van de Raad van State De zagende pijnen kleefband bij uw kantoorboekhandelaar Oproep en waarschuwing van joodse zijde om de verzoeningsgedachte levend te houden NAAIMACHINES ONS VERVOLGVERHAAL IRIS BROMIGE dINSDAG 1 APRIL 1958 Het. N.C.R.V.-televisie-programma van dinsdagavond kan wellicht het best geken merkt worden door een citaat uit het weerbericht van vandaag: koud en schraal. Daarmee willen we zeker niet zeggen dat de uitvoerenden niet hun uiter ste best deden, maar het geheel miste toch diepte en vooral warmte. En juist voor de televisie is dat bijzonder belangrijk. Het begon al met de doorwrochte ru briek „Attentie" van Peter van Campen, die opnieuw met veel omhaal van woorden enkele interessante onderwerpen volko- men doodpraatte en het zette zich vooral in „Snelheid, glorie, gratie" voort, een re portage van een gedeelte van een in het Kolpabad te Vlaardingen gehouden zwemfeest. In en uit het water sprongen en kropen daar een aantal prominente zwem sters en zwemmers, schoonspringers en een bescheiden kunstzwemgroepje. Het geheel werd wat zorgeloos gepresenteerd en vooral in het begin slaagde commenta tor Piet Duinker er bepaald niet in enige lijn in zijn verhalen te brengen, waarbij direct gezegd moet worden, dat hij bitter weinig steun ondervond van de regisseur. Zo die althans aanwezig was. Terug in de studio kreeg men tenslotte de eenakter „De heren rechters" van Kaj Munk in de vertaling van Johan Wink- len te zien. De rollen werden vertolkt door Winnifred Bosboom, Leo de Hartogh en Henk van Buren. De regie was in handen van Peter Koen en de uitstekende decors waren vervaardigd door Cor Hermeier. Beeldschermer Op 5 april a.s. zu'len meer landen dan ooit de „boatrace" tussen Oxford en Cambridge op de telev:sie kunnen zien. De wedstrijd zal op het Eurovisienet wor den gerelayeerd en de volgende landen zullen getuige kunnen zijn van de jaar lijkse roeiwedstrijd tussen de ploegen van de universiteiten van Oxford en Cambrid ge, namelijk Oostenrijk. België, Denemar ken, Frankrijk, Duitsland. Italië, Neder land, Zweden en Zwitserland. Het Neder landse commentaar wordt verzorgd door de heer Aad van Leeuwen. HILVERSUM I 402 M. 7.00-24.00 NCRV. NCRV: 7.00 Nieuws en SOS-ber. 7.10 Gram. 7.50 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws en weerber. 6.15 Gram. 8.30 Orkconc. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Voor de vrouw. 9.40 Gram. 10.15 Paaswijdings- dienst. 11.15 Gram. 11.20 Zo ik niet had geloofd... hoorspel. 12.10 Clavecimbelrecital. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Clavecimbelrecital. 12.48 Gram. en act. 13.00 Nieuws. 13.15 Met PIT op pad. 13.20 lichte muz. 13.55 Alceste. opera (le bedrijf). 15.00 Jeugdork. 15.45 Gram. 16.00 Voor de jeugd. 17.20 Muz. caus. 17.40 Beursber. 17.45 Gram. 18.00 Idem. 1115 Spectrum van het Christel, organisatie- en verenigingsleven. 18.30 R.V.U.: Dodenbezorging inde prehistorie, door dr. P. J. R. Modderman: «rste lezing: Grafheuvelonderzoek in Nederland. 13.00 Nieuws en weerbericht. 19.10 Op de man ai. 19,15 Gram. 19.30 Buitenl. overz. 19.50 Gram. 20.00 Radiokrant. 20.20 Passiestonde. 21.00 Geestelijke liederen. 21.30 Kamerork. en soliste. 22.15 Vakan tierubriek. 22.25 Vocaal ens. 22.45 Avondoverden king. 23.00 Nieuws. 23.15 Sportuitsl. 23.20—24.00 Gram. HILVERSUM II 298 M. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 19.30 VPRO. 20.00—24.00 VARA. VARA: 7.00 Nieuws. 7.10 Gymn. 7.20 Gram. 8.00 Nieuws. 8.18 De Ontbijtclub. 9.00 Voor de vrouw. VPRO: 10.00 Boekbespr. 10.05 Morgenwijding. VARA: 10.20 Gram. 11.00 Gevarieerd progr. 12.00 Dansmuz. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Voor het platteland. 12.38 Hammondorgelspel. 13.00 Nieuws. 13.15 Tentoonstellingsagenda. 13.20 Lich te muz. 13.50 Medische kron. 14.00 Viool en piano. 14.25 Voor de jeugd. 16.30 Gram. 17.15 Dansmuz. 17.50 Regeringsuitz.: Rijksdelen overzee. Jeugd- uitz. De brievenbus gaat open. Correspondentie club o.l.v. Regina Zwart. 18.00 Nieuws en comm. 18.20 Orgelspel. 18.40 Act. 18.50 Gram. 19.00 Voor de kinderen. 19.10 De Christen en zijn politieke keuze, caus. 19.25 VARA-varia. VPRO: 19.30 Voor de jeugd. VARA: 20.00 Nieuws. 20.05 Tussen de regels door, caus. 20.15 De Kattebel. 21.10 De ver dwijning van Eliza Dunn, hoorspel. 21.50 Lichte rnuz. 22.15 Pianotrio. 22.45 Tussen mens cn nevel vlek, causerie. 23.00 Nieuws. 23.15 Gram. 23.50— 24.00 Soc. nieuws in Esperanto. BRUSSEL 324 M. 12.00 Gram. 12.30 Weerbericht. 12.34 Gram. 13.00 Nieuws. 13.15 Zang en piano. 14.45 Gram. 15.00 Idem. 15.40 Idem. 16.00 Koersen. 16.02 Recital. 16.15 Orkconc. 17.00 Nieuws. 17.10 Zang en piano. 17.20 Voor de jeugd. 17.45 Gram. 17.50 Boekbespr. 13.00 Caus. 18.21 Gram. 18.30 Voor de sold. 19.00 Nieuws. 19.40 Gram. 19.45 Caus. 20.00 Czardas- fi'.rstin, operette. 21.40 Gram. 22.00 Nieuws. 22.15 Godsd. Israëlitische uitz. 22.40 Gram. 22.55 Nieuws. 23.00 Voor de zeelieden. VOOR WOENSDAG VARA. 17.00 Voor de jeugd. KRO: 20.00 Vade mecum. 20.30 Pelgrimage naar Compostella, TV- spel. ADVERTENTIE ZIJLWEG 58 HAARLEM TEL. 16063 ARTISTIEKE GESCHENKEN Gisteravond om elf uur heeft in Amster dam een jongeman op bijzonder brutale wijze een diefstal gepleegd in een juwe lierszaak in de op dat tijdstip bijna ver laten Kalverstraat. Hij wierp een steen door de etalageruit en giste allerlei siera den weg. Na zijn daad verdween hij snel in een der zijstegen, waarbij hij in zijn haast een deel van de buit verloor. De echtgenote van de juwelier was al leen thuis. Toen de alarminstallatie rin kelde, snelde zij naar de winkel en zag n°g juist de dief wegrennen. Een 49-jari- 8® kantoorbediende, die, toen hij glasge rinkel hoorde, was komen toelopen, kon een uitgebreid signalement van de dader geven. Even later kwam de eigenaar van de zaak thuis. Hij vond in de onmiddellijke omgeving van zijn winkel een ring van 5.000.-, een ring van 3.000.-, en een broche van 1.200.- op het asfalt van de Kalverstraat. De politie zoekt thans naar de dief. Na de officiële opening van de vernieuw de aula en tentoonstellingszalen van de Rijksakademie van Beeldende Kunsten met de opvoering van de door ons besproken experimentele cantate, kan men thans er varen hoe G. Rietvelds verbouwing een voor exposities gunstig resultaat opleverde. Tot 28 april is hier een tentoonstelling te zien van docenten en oud-studenten. Men komt de expositiezaal binnen door een zij ingang van veel innemender karakter dan de zware deuren van de hoofdingang in de norse gevel aan de Stadhouderskade. De tentoonstelling „Akademie 1953-1958" begint dan al meteen in de ruime lichthal, die ook van een vestiaire voorzien is. Dat het niveauverschil tussen de delen van het haakvormig geheel door Rietveld verwerkt werd tot een op zichzelf al zo aantrekke lijke ruimte, bleek reeds op de openings avond toen er nog niets was opgehangen of neergezet. De zolder, die nu boven het verhoogde dee] van de expositiezaal wat laag moest zijn, verloopt in een schuin- oplopend vlak, dat men zich kan denken tegen de onderkanten van een als het ware groot lichtrooster van vertikaal opgehan gen platen gewapend glas, waardoor ieder gevoel van druk weer weggenomen wordt bij dat hoekdeel van de ruimte. Bij dag licht geeft dat rooster op de wanden een leuke schaduwtekening, die juist daar op houdt waar men werk zou kunnen expo seren. In het geheel zijn de voorbeelden van de verschillende kunsten, waarin on derwijs gegeven wordt, zo te passen dat zij elkaar niet behoeven te hinderen. Aan het lage muurtje, dat de bezoekers be schermen moet tegen vallen van het hoger gelegen vloerdeel, kunnen eenvoudige les senaars gehangen worden om grafiek en tekeningen te tonen. Dit werk wordt be schermd door een soort glas, dat niet spie gelt. Dat voordeel weegt naar mijn smaak echter niet op tegen de werking, die de materie van deze kunstwerken vervlakt. Dit viel me vooral zo op bij het grafische werk van de professoren Brinks en Röling, over wiens werk uit het circus ik al reeds een paar keer eerder met zoveel genoegen mocht schrijven. Voor welke van de leer lingen geëxposeerde bladen zij mede-ver antwoordelijk zijn, kan men moeilijk aan het werk zelve nagaan. Het geheel staat echter op een goed peil. Er zijn zaken bij waarop een ervaren vakman jaloers kan zijn. Een akademie is dienstig aan de veel belovende jonge kunstenaar bij zijn ont wikkeling en leert de meer middelmatige talenten het vak. Wat het laatste betreft, blijkt de Rijksakademie behoorlijk voor zien te zijn. Namen als die van Wiegers, De Kat, Luttge, Rovers en Grégoire en de reeds genoemde staan daar borg voor. In hoeverre hun voorbeeld inspirerend werkt, is moeilijk na te gaan aan het geëxposeer de. Men kent uit het schrijven van onder getekende genoeg misschien mijn waar dering voor enige van deze figuren en beschouwe dus deze opmerking niet als een critische. Zeker is dat het werk van de beeldhouwer Esser van grote invloed is. Dat van zijn collega Hund zou de studen ten ook kunnen aangrijpen. Roelofsz. hier vertegenwoordigd met enige prachtig uit gevoerde wandtapijten, zal menige student schone verschieten kunnen openen. Hij is verantwoordelijk voor de voorbereidende klas en zo ontmoeten we van zijn resul taten hierbij niets. Een bezoek aan die klas leerde me overigens, dat men niet ten onrechte één en ander verwachtte van zijn benoeming aan dit instituut. Moeilijk is het iets te zeggen van de Zwitser W. Clénin, die de monumentale schilderkunst onderwijst en wijlen Campendonk opvolg de. Enige foto's naar groot werk maken nieuwsgierig naar het origineel, dat een bijzonder sterke ruimtelijke werking lijkt te hebben. Zijn ene grote geschilderde paneel van een engel laat ons tezeer in het ongewisse betreffende zijn pedagogische kwaliteiten en de inspiratie die van zijn voorbeeld zou kunnen uitgaan. Nu blijft dit toch moeilijk te schatten. Vele van diens leerlingen zagen eigenlijk maar weinig in dertijd van Campendonk, wiens onderwijs een legendarische naam kon hebben voor hen, die het niet meemaakten. Uit gesprek ken met Albert Muis bleek mij. dat deze de vrijheid van experimenteren in ver schillende richtingen genoten had bij deze docent, die door weinig te zeggen de stu denten tot zo grote zelfwerkzaamheid dwong. Voor Lex Horn was Campendonk de man, die de „Blaue-Reiter"-groep ge- kend had en daarmee alleen al iets enthou- siasmerends meebracht. Jan Peeters, het blijkt behalve uit persoonlijke getuigenis sen ook uit vroeger werk, had echt een contact. Een enkele later gekomen leerling blijkt achteraf Campendonks onderwijs te verfoeien. De kwaliteiten echter van de met name genoemde getuigen doen me de laatste mening niet zo ernstig nemen. Persoonlijk geloof ik dan dat er zich in de laatste vijf jaar belangrijke veranderin gen aan de akademie voltrokken hebben, die hun resultaten wel zullen afwerpen. Voor zover we al van resultaten kunnen spreken, hebben die nog niet eenzelfde klank als die van Campendonks onderwijs. Vele veranderingen hadden ook nog te kort geleden plaats. Gunstige resultaten vinden we dan al in het werk van een Wil den Ouden, Sierhuis, Roger Chailloux, Hettema, om een paar al reeds in ruimer kring gewaardeerde figuren te noemen. Ik mag aannemen dat zij, door hier mee te exposeren, getuigen van het nut van het genoten onderwijs, van de geboden hulp. Nu krijgen zekere groepen van generatie genoten ook wel klank door een zekere overeenkomstige gerichtheid der indivi duen. En men mag van prof. dr. N. R. A. Vroom, hoogleraar-directeur van de Rijks akademie. niet verwachten dat hij op con formisme zal aansturen. Kunst kan niet steunen op afspraken, maar dient te ont staan uit de ervaringen van de individuen met de wereld om hem heen. De vaak zeer aantrekkelijk uitziende resultaten, die ik wel zag van leerlingen van andere kunst scholen en akademies konden te zeer toch steunen op een door leraren zo gewild mo dernisme, waarbij een al wel vertrouwde stijl maar weinig inhoud dekte. De natuur moet het gebied zijn waarop voor jonge beeldende kunstenaars toch in de eerste plaats visuele ervaringen kunnen worden opgedaan. Dat men daarbij op den duur tot een zekere abstractie zou kunnen komen, behoeft niet uitgesloten te worden geacht. Maar men begint hier zeker niet bij het eind. De ruimte waarin men zich kan ontwikkelen wordt hier groter gehou den dan wanneer uitgegaan zou worden van bepaalde „ismen". En waar tradities worden gerespecteerd, hier is dat, gezien het tentoongestelde, nooit in te enge vorm. Bob Buys Mr. N. Debrot, directeur van het kabinet van de gevolmachtigc minister der Neder landse Antillen in Nederland, is benoemd tot lid in buitengewone dienst van de Raad van State. Volgens artikel 4 van de Wet op de Raad varf State kan in de raad, voor een bepaalde tijd, een lid in buitengewone dienst worden benoemd Daar er op het ogenblik verschillende vraagstukken met betrekking tot de An tillen aanhangig zijn, achtte de Neder landse regering het nodig, in de Raad van State iemand te benoemen, die haar daarover van advies kan dienen. De re gering van de Nederlandse Antillen heeft zich hiermee kunnen verenigen. ADVERTENTIE van rheumatiek, spit, ischias, hoofd- en zenuwpijnen worden snel en afdoende ver dreven door Togal. Er is geen beter middel tegen dan Togal. Togal baat waar andere middelen falen. Togal zuivert de nieren en is onschadelijk voor hart en maag. Bij apoth. en drog. 0.95. 2.40 en 8.88. Nauwelijks had het Wensmannetje z'n toverspreuk uitgesproken, of voor Bumbels ogen loste het Wensmannetje op in een rookwolkje. Maar'op het laatste ogenblik klonk nog zijn stem. „Je wens is vervuld, Bumbelveel geluk met je schip!" Toen was het mannetje helemaal verdwenen. En tegelijk hoorde Bumbel een ge kraak en hij keek verbaasd naar de Wenshoorn, die hij nog in de hand hield. De hoorn brak in stukken157—158 ADVERTENTIE Van onze correspondent inWest-Duitsland) Vandaag is het vijf en twintig jaar ge leden dat in nazi-Duitslano de boycot der joden begon. Op 1 april 1933 posteerden SA (Sturm-Abwehr) mannen, in het bruin gekleed, met plompe laarzen aan en de be kende kinderachtige petjes op, zich voor de joodse winkels in de grote Duitse ste den. Zij molesteerden een ieder, die het waagde deze winkels te betreden. Dit was het begin van de vervolging der joden on der de nazi's, die ar mee eindigde dat mil- (Van onze correspondent inWest-Duitsland) In Neurenberg staat ee** groepje ex- SS'ers terecht die in april 1945 eigen land genoten lieten ophangen, hetgeen gerecht vaardigd wordt door de voormalige veld maarschalk Kesselring. „De moordenaars zijn onder ons", zeggen vele andere Duit sers, maar voor tallozen blijven deze SS'ers nette mensen, die toevallig voor het gerecht zijn gekomen. April 1945: het Zuidduitse dorp Brett- heim bevindt zich vlak bij 't Amerikaans- Duitse front. Een paar Hitlerjongens, ge wapend met pantservuisten, komen het dorp „verdedigen" tegen Amerikaanse tanks. De boer Hanselmann ziet het ge vaar en ontwapent de jongens. Kort daarop komt 'n SS-formatie Han selmann gevangen nemen. Men „veroor deelt" hem ter dood en eist van burge meester Gackstatter en de onderwijzer Wolfmeyer, dat zij het doodvonnis zullen ondertekenen. Zij weigeren, waarop zij eveneens naar de primitieve galgen op het kerkhof worden gebracht. De Hitlerjon gens schoppen de kisten om, waarop de drie dorpelingen met het ijzerdraad om hun hals onder een boom moesten staan. Het elfjarige dochtertje van Wolfmeyer dat haar vader zoekt wordt door de jon gens de weg naar het kerkhof gewezen: „Daar zul je wat leuks zien....". In 1955 stonden de zes schuldigen, onder wie de ex-generaal Simon voor deze mis daad terecht. Ze werden vrijgesproken, omdat de rechters meenden dat het geval niet duidelijk was. Het bondsgerechtshof te Karlsruhe vernietigde deze uitspraak, maar versterkte de positie der beklaagden toch door mee te delen, dat het inderdaad in april 1945 mogelijk was dat burgers er op uit waren de „Wehrwillen des Deutsches Volkes" te verzwakkenEen Duitse krant sprak van de innerlijke gespleten heid van de Duitse justitie, wanneer zij geconfronteerd wordt met het nazi-ver- ieden. Dichterlijk Ter verdediging van de beklaagden wer den zonderlinge zaken aangevoerd. Van de ex-SS'er Goltschalk, die de terechtstel ling leidde, en zich met cognac moed had ingedronken, werd gezegd, dat hij een dichterlijk mens is Zijn verdediger legde „ten bewijze" een sonnet voor de rechters, dat Gottschalk in de gevangenis had ge schreven. Gottschalks karakter werd toe gelicht aan de hand van brieven aan zijn vrouw en van door hem gemaakte teke ningen. Voor generaal Simon traden hogere machten in het krijt. De 72-jarige ex-veld maarschalk Kesselring die in 1947 met Simon te Padua in Italië ter dood veroor deeld werd, maar later begenadigd en vrij gelaten is. zei dat Simon een oprecht mens is, een „verheven karakter", een officier die geen onregelmatigheid bij zijn troepen kon uitstaan. Die paar doden in Brettheim? Het ging er toen om mensen te redden aldus Kesselring. „We moesten aan het westelijke front verder strijden teneinde de Duitse troepen in het oosten in staat te stellen zich terug te trekken, opdat zij niet in Russische gevangenschap zouden vallen". joenen een gruwelijk eindt vonden in de beruchte concentratiekampen. De raad van de joden uit Duitsland, die zijn zetel te Londen heeft, heeft ter ge legenheid van deze trieste 25ste Jaardag" de Westduitse regering en de Westduitse openbare mening opgeroepen pal te staan voor de zedelijke verantwoordelijkheid, opdat de door het nationaal-socialisme ge propageerde haatgevoelens voor altijd uit gebannen zullen blijven De raad eert in deze oproep de Duitsers, die in de jaren der jodenvervolging trouw zijn gebleven aan de traditie der humaniteit en van het recht. Met spijt stelt de raad vast. dat de laatste tijd in vele kringen de ver zoeningsgedachte tot een rekensommetje wordt verlaagd en niet meer als een ze delijke verplichting wordt gevoeld Ken nelijk doelt de raad ondei meer op de ac tie van de vroegere Westduitse minister van Financiën, thans minister van Justi tie, Schaffer, die uit conjuncturele over wegingen bezwaar maakt tegen het beta len van grote sommen aan de slachtof fers van het naziregime „Dag van de grote lafheid" In het Münchense dagblad „Süddeut- sche Zeitung" stond een artikel van de overleden rabbijn dr Leo Back, een van de laatste voormannen van de Duitse jo den, over „deze dag van de grote lafheid der Duitsers. Hij schreef dat op 1 april 1933 niemand tegen de boycot der joden in Duitsland heeft geprotesteerd. De uni versiteiten zwegen, evenal:- de kerken, de rechtbanken, de Duitse president Hinden burg, en wie niet al. In joodse kringen zelf voelde men zich toen verlaten en vol slagen eenzaam, in het bijzonder toen in 1936 talloze volken de jodenboycot negeer den en hun sportlieden naar de olympi sche spelen te Berlijn zonden. De toenma lige joodse leiders in Duitsland, die spoe dig na de eerste april te zamen kwamen, verklaarden toen ondei elkaar, dat het Hitler-regime zich bek'.ted had met een schijn van legaliteit en rekenen kon op de loyaliteit van het altijd tot gehoorzaam heid bereid zijnde Duitse volk. ADV F.RTENTIE Alle merken dus ruime keuze ENGEL, Gr. Houtstr. 181, Tel. 14444 „Dank je, Bridget. Ik zal er tegen niemand een woord over loslaten, behalve tegen Bruce en die kan ik wel vertrouwen Paps moet er niets over horen. Ge zien zijn vroeger# relatie met het laboratorium, zou het hem in een zeer lastige positie brengen. Ik vraag me af, of Deverel er reeds met kolonel Gray over ge sproken heeft." „Dat betwijfel ik. Ik heb zo'n idee, dat Deverel wel eerst de toestemming van commisssarissen zal moe ten hebben en dat hij enig idee zal moeten hebben van de prijs, die zij willen bieden, voor hij zelfs maar een voorlopige poging zou doen". „Ik zal nu onmiddellijk Bruce even gaan opzoeken". „Ik ga tot het eind van de laan met je mee en dan moet ik terug om Ian een brief te schrijven. Ik denk, dat hij zich in z'n eentje in Londen wel een beetje een zaam zal voelen". Bridget liet de diamant van de ring aan haar ring vinger schitteren, terwijl Celia haar jasje aantrok. Nadat Bridget aan het einde van de laan afscheid van haar genomen had, begaf Celia zich op weg met een vaart of de duivel haar op de hielen zat. Zij had ge luk en vond Tom Bruce thuis. In de koele half donkere zitkamer van de boerderij luisterde hij zwijgend naar haar, terwijl zijn strakke gezicht geen enkele emotie verried.Toen zij uitgesproken was, liep hij zachtjes fluitend de kamer op en neer. „Ik moet zeggen, juffrouw Howard, dat dit inder daad erg vervelend is. Het was zeer zeker mijn bedoe ling de weide bij mijn boerderij te voegen en kolonel Gray heeft mij zo goed als toegezegd, dat- hij mij die voor een redelijke prijs zou verkopen. Er is geen toe gang te krijgen behalve dan over zijn buitenplaats, of mijn boerderij of het laboratorium. Ik heb er geen ogenblik aan gedacht, dat zij de weide zouden willen hebben. Het is erg vervelend; dat moet ik zeggen. Als de kolonel weet, dat er twee kanten op gereflec teerd wordt, zal de prijs wel omhoog gaan". „Ik denk niet, dat hij daar de eerste tien dagen nog iets van horen zal. Als je de weide nog wilt hebben, zul je onmiddellijk moeten handelen. Als het een kwestie van geld is, Tom, dan kan ik je misschien wel een beetje helpen. Ik heb een kleine som, waar ik de be schikking over heb en die mij door mijn moeder is na gelaten en ik zou met plezier.." Bruce wuifde met de hand, alsof hij een eind aan haar aanbod wilde maken. „De bank zal mij wel willen bijspringen, maar intus sen ben ik u zeer verplicht, juffrouw Howard. Natuur lijk", ging hij langzaam voort, „zou het voor u en dr. Howard een hele klap zijn, als het laboratorium net te pakken kreeg". „Dat zou het zeker. Maar ii. ieder geval als het gaat om de wetenschap of de landbouw dan ben ik volko men voor de landbouw geporteerd. Denk er aan, Tom, dat mijn vader hier niets van mag weten. De inlich ting is strikt vertrouwelijk". Bruce knipoogde. „Ik snap het en ik ben u zeer verplicht. Ik ga een eindje wandelen en zal vanavond nog met de kolonel spreken". „Prachtig, Tom! Hoera voor Marchwood en weg met de stankfabrikanten". „Dat klinkt net als vroeger", zei Bruce grinnikend. „Herinner jij je dan die oude kwestie?" „Ik herinner me, dat mijn vader het bloed naar het hoofd steeg, als hij er over sprak. Hij stond volkomen aan de kant van uw moeder, toen zij die petitie op touw zette en in de laatste twee jaar van zijn leven, toen zijn geest al wat begon te verminderen, kwam hij er voortdurend op terug, 't Schijnt, dat de historie zich soms herhaalt". Celia wandelde tot aan de beukenlaan met hem mee, terwijl hij sprak over de vooruitzichten van zijn boer derij. Daarna verliet zij hem en liep naar huis over de weide, die zoveel moeilijkheden veroorzaakte. Celia keek naar de eik, die als resultaat van een groei van eeuwen, de gehele weide met zijn massieve kracht beheerste. Hij zag er zo onverwoestbaar uit, maar kon in een dag omgehakt worden. Zij rilde, alsof het haar eigen hart was, dat bedreigd werd Zij had die boom van haar geboorte f gekend. In haar verbeelding zag zij de weide reeds bezaaid met gebouwtjes, zag zij de cementpaden, die er dwars doorheen zouden worder. aangelegd en de lege ijzeren vaten, die links en rechts zouden worden neergezet, de fietsen, het voortdurend komen en gaan en te midden van dit alles verborgen, de stomp van de eik Als het Bruce niet lukte, zou toch de gemeenteraad dit zeker niet toestaan? Maar Bruce moest succes hebben, dacht zij. boos. In haar verontrusting vond zij het moeilijk, om haar vader niet in vertrouwen te nemen. Om de blik van zijn schrandere ogen te ontwijken, ging zij, zodra zij thuis kwam, naar de keuken en hielp Dobbie mei hel wecken van een mand pruimen, die een buurman hun gebracht had. „Dobbie, wat voor iemand was moeder eigenlijk? Ik herinner me haar liet ~n Paps spreekt nooit veel over haar". Dobbie, een klein vrouwtje met grijs haar en leven dige schrandere ogen, schudde de pruimen in de fles voor zij antwoord gaf. „Levendig en koppig, met een warm hart: dat was je moeder. Ik heb zo'n idee, dat hei leven haar niet al te vriendelijk behandeld heeft". „Waarom?", vroeg Celia terwijl zij de pruimen langzaam in de flessen deed. „Och, zij was als meisje nogal een bedorven kindje, veronderstel ik en dat mëakte het voor haar moeilij ker. Zij en de twee jongens werden in luxe groot ge bracht en konden alles krijgen wat zij hebben wilden Zij was 'n aardig ding met haar rode haar lichtei dan het jouwe en de manier, waarop haar hele ge zichtje opklaarde, als zij lachte. Zij hield zoveel van de jongens en ze hadden het best samen. Dat waren de dagen, dat je nog een "rolijkp tijd kon hebben", merk te Dobbie grimmig op. „Haar vader stierf even voor zij met Paps trouwde, is het niet?" „Ja. Je oom Roy erfde Marchwood Grange en ont dekte dat de successierechten hem niet veel overlieten om van te leven. Hij was toen majoor in het leger en toen hij in 1918 sneuvelde, was dat voor je moeder een geweldige slag. Twee jaar later werd je oom Stephen op de jacht van ?ijn paard geworpen. Daar weet jij nog wel van en hoe je moeder de plaats moest verko pen, om weer successierechten te kunnen betalen. Er bleef misschien een paar honderd Pond over. Er had den daar gedurende ve-scheidene geslachten Gaythor- nes gewoond. Zij trok het zich heel erg aan. Jij was toen juist geboren en ik hoopte dat zij het een beetje kalmer aan zou doen, maar (Wordt vervolgd) Geen „kalfsvlees"-einde. Gisteren ar riveerde in Rotterdam het m.s. „Hvassa- fell" met 55 pony's uit IJsland, be-* stemd voor West-Duitsland. Aan stoete rijen en particulieren in de bondsrepubliek en enkele andere Westeuropese landen zijn reeds verscheidene van deze IJslandse pony's geleverd. De oorzaak van de toege nomen vraag naar deze dieren ligt in pu- blikaties van de Duitse schrijfster Ursula Bruns. Haar kwam ter ore dat op IJsland zeer vele pony's werden geslacht en als „kalfsvlees" geëxporteerd. Zij heeft alles gedaan wat in haar macht lag om zoveel mogelijk de voorzetting van die slachterij te verhoeden. Thans worden de dieren in toenemende mate levend uitgevoerd. H. J. Kanne jubileerde. Tijdens een receptie te Utrecht is de voorzitter van het hoofdbestuur van de Nederlandse Bond ven Vervoerspersoneel, de heer H. J. Kan ne, gehuldigd ter gelegenheid van zijn veertigjarig dienstverband in deze organi satie. De jubilaris werd onder meer toege sproken door de minister van Verkeer en Waterstaat, mr. J. Algera en door de pre sident van de Nederlandse Spoorwegen, dr. ir. F. Q. den Hollander en door de oud-pre sident van de Nederlandse Spoorwegen, dr. ir. W. Hupkes. Brandweer. Vorige week heeft bij een brand in Pijnacker de brandweer niet tij dig kunnen ingrijpen, doordat de accu van de auto leeg was. Vorig jaar bij een grote brand in een behangselfabriek heeft zich een dergelijk géval voorgedaan. In de ge meenteraad van Pijnacker is nu opgemerkt dat niet alleen het materieel doch ook de geert onder de leden van de vrijwillige brandweer zeer slecht is. Reorganisatie werd dringend nodig geacht. J. van Wickel overleden. De heer Jesse F. van Wickel, oud-consul-generaal der Ver. Staten in Amsterdam, is te Washington overleden. De heer Van Wickel is 67 jaar geworden. Waterleiding gestolen. Uit de grond van een tuinencomplex aan de zuidrand van Amsterdam hebben dieven de rood koperen buizen van een waterleiding met een totale lengte van bijna een kilometer weggenomen. De waarde van deze leiding bedraagt ongeveer 1500 gulden. Internationaal. In Rotterdam is een internationale telefoonzaal in het hoofd postkantoor in dienst gesteld ten behoeve van het semi-automatisch internationale telefoonverkeer. Het is nu de telefonistes mogelijk bij het aanvragen van een num mer in België de opgeroepene aldaar direct te kiezen zonder dat er in België een col lega aan te past behoeft te komen. DINSDAG 1 APRIL Stadsschouwburg: De Nederlandse Co- medie met „Wie is Janus"?, 20 uur. FILMS Cinema Palace: „Jenny", 14 jr., 19 en 21.15 uur. Frans Halstheater: „Het loon van de duivel", 18 jr., 20 uur. Lido Theater: ,.De slavin van Pointe de Loup", 18 jr., 19 en 21.15 uur. Luxor Theater: „Ein Madel zum küssen", 14 jr., 19 en 21.15 uur. Miner va Theater: „De levensroman van Richard Tauber", a.l. 20.15 uur. Rembrandt Thea ter: „Sissi, keizerin en moeder", a.l. 19 en 21.15 uur. Roxy Theater: „De vluchteling van Guatura", 14 jr., 19 en 21.15 uur. Studio Theater: „De klaplopers" a.l. 19 en 21.15 uur. WOENSDAG 2 APRIL Concertgebouw: De Chr. Oratorium Ver eniging met de Matthaus Passion, 19.30 uur. TENTOONSTELLINGEN Kunstzaal Ten Bruggen-Cate: Tentoon stelling van schilderijen, aquarellen en te keningen van Henriëtte Marcus en Nel Bakema 11—17 uur. Galerie Espace: Ten toonstelling van Franse schilderijen en Gouaches 11—17 uur. FILMS Cinema Palace: „Jenny", 14 jr., 14, 16.15. 19 en 21.15 uur. Frans Halstheater: „Het loon van de duivel", 18 jr., 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Lido Theater: „De slavin van Pointe du Loup", 18 jr., 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Luxor Theater: „Ein Madel zum küssen", 14 jr., 14, 19 en 21.15 uur. Minerva Theater: „La Strada", 18 jr., 20.15 uur. Rembrandt Theater: „Sissi, keizerin en moeder", a.l., 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Roxy Theater: „De vluchteling van Gua tura", 14 jr., 14.30, 19 en 21.15 uur. Studio Theater: „De klaplopers", a.l., 14.15, 19 en 21.15 uur. DIVERSEN Muziekschool van Toonkunst: Leerlin gen-uitvoering in de grote zaal, 19.15 uur.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 7