Tweeduizend gulden boete voor ontduiking afbetalingsbeschikking Ds. Hugenholtz: „Wij moeten naar coöperatieve coëxistentie toe" Smaakbezwaren van het water bij Provinciaal Waterleidingbedrijf I I I I 1 Proeven zijn aan de gang Pianorecital door Leendert Huges <=ÏBrieven aan de redactie HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 9 Economische politierechter LUNCHROOM RESTAURANT Films over Oostenrijk en Zwitserland voor NRV Verbetering woonwagen kamp in Waarderpolder @1 Mel EHHB jilm bent u „safe"! Haarlemse wereldfederalisten bijeen Steen door etalageruit van fotohandel ZOEKT U 'N DRUKKER Verzorging geestelijk gestoorde bejaarden Scholendag van Bond van christelijke scholen UIT STAD EN STREEK Evert Vermeer houdt meirede in Heemstede Politiewandeltocht in Bloemendaal Groslijsten P.v.d.A. en K.V.P. in Haarlem ongewijzigd Geen onrust op Haarlemse middelbare scholen f» STADIONNIEUWTJES DINSDAG 1 APRIL 1958 De Haarlemse politierechter voor eco nomische zaken, mr. J. D. Vink, veroor deelde maandagmiddag een 39-jarige win kelier uit Wormerveer tot tweeduizend gulden boete, waarvan de helft voorwaar delijk met een proeftijd van twee jaar. De winkelier stond terecht wegens over treding van de afbetalingsbeschikking 1956. Hij had in 1956 en 1957 in zijn zaak meermalen textiel en meubelen op afbe taling verkocht zonder in de gevallen, dat het aankoopbedrag de f 125 te boven ging, van de koper de verplichte aanbetaling van vijftien percent van de koopsom te eisen. In de huurkoopcontracten stond echter wél vermeld, dal de aanbetaling was geschied. Twee controleurs, die als getuigen wer den gehoord, verklaarden dat verdachte zjch aanvankelijk bij het onderzoek wei nig toeschietelijk en mededeelzaam had getoond. Zo had de winkelier op hun ver zoek of zij een aantal huurkoopcontrac ten mochten inzien geantwoord: „Die heb ik niet meer, ik heb ze op advies van mijn boekhouder verbrand" De controleurs lieten zich echter uiteraard niet met dit kluitje in het riet sturen. Schoorvoetend had verdachte hen toen naar een schuurtje gebracht, waar hij van onder een stapel hout een doos volgepropt met huurkoop contracten tevoorschijn haalde. Uit het kasboek van verdachte door de verbalisant veelbetekenend als „sprook jesboek" betiteld noch uit andere be scheiden was gebleken, dat van de perso nen met wie een huurkoopcontract was af gesloten de verplichte aanbetalingssom was ontvangen. De verdachte verdedigde zich door er op te wijzen, dat een groot deel van zijn clientèle veelal financieel niet in staat was het bedrag van de aanbetaling te be talen zodat hij, om deze klanten niet kwijt te raken, in vele gevallen de hand lichtte met de verplichte aanbetaling van vijf tien percent. Hij had namelijk dikwijls meegemaakt dat dezelfde personen, die bij hem de winkel waren uitgelopen om dat zij voor de aankoop van kleding niets konden aanbetalen, even later helemaal in het nieuw gestoken op straat versche nen nadat zij bij een concurrent binnen waren geweest. „Door deze oneerlijke concurrentie wor den de goedwillende winkeliers wel ge dwongen met de verplichte aanbetaling te marchanderen," zei verdachte, die ook onder de aandacht bracht, dat zijn omzet ten gevolge van de wettelijke bepalingen ten aanzien van de afbetaling sterk was gedaald. De officier van Justitie, mr. J. Wiarda, achtte het ten laste gelegde alsmede de op zet daartoe wettelijk en overtuigend be wezen. Hij eiste een boete van 2500, sub sidiair drie maanden hechtenis, waarvan 1500 voorwaardelijk met een pi'oeftijd van twee jaar. Principiële zaak „Is op een krantenbezorger het buiten gewoon besluit arbeidsverhoudingen 1945 van toepassing?" Deze principiële vraag deed zich voor in de zaak tegen een in Alkmaar gevestigde dagbladonderneming, die in december van het vorig jaar een in héar dienst zijnde krantenbezorger uit Koog aan de Zaan zonder de vereiste toe stemming van de directeur van het ge westelijk arbeidsbureau had ontslagen. ADVERTENTIE Zullen wij even bij FRANKEN gaan zitten Daar is de koffie altijd lekker GR. HOUTSTRAAT BIJ DE GR. MARKT vr::-? De filmavond van de afdeling Haarlem van de Nederlandse Reisvereniging is za terdag in het Haarlemse Concertgebouw voorspoediger verlopen dan de vorige keer, toen deze, uiteraard tot grote teleur stelling van de vele bezoekers, wegens het defect geraken van het projectie-appa raat, onverwacht móest worden uitge steld. Het programma omvatte: „Van Grimsel tot Grossglockner", een verfilmd reisverslag in kleuren van de cineast Ed van Ellinckhuysen over het romantische natuurschoon van Zwitserland en Oosten- i'ijk. De film beantwoordde aan een twee ledig doel: in de eerste plaats wekt hij het verlangen de vertoonde mooie plekjes tijdens de vakantie ook te gaan bezoeken, terwijl het voor hen, die deze landen reeds hebben bezocht, niet minder interessant bleek, nog eens met hun reisherinnerin gen te worden geconfronteerd, getuige de vele reacties in de zaal bij het vertonen der beelden van Luzern, de Vierwaldstat- tersee, Bregenz en het Montafondal in Voralberg. De cineast heeft met grote nauwgezetheid alle bezochte plekken op het celluloid vastgelegd zodat de toeschou wer geen enkele bezienswaardigheid wordt onthouden. Deze accuratesse lijkt soms iets te ver doorgevoerd, hetgeen ten gevolge heeft dat de kijker meermalen met al dit natuurschoon wordt overvoerd. Aan het begin van deze avond konden de aanwezigen kennismaken met de heer F. Stegeman, de nieuwe afdelingsvoorzit ter, die in de plaats komt van de heer C. Spaargaren, die wegens verandering van werkzaamheden voor deze functie had moeten bedanken. De heer Stegeman her innerde aan het afscheid van de heer Spaargaren, die gehuldigd was wegens hjn vele verdiensten en grote activiteit, tijdens een periode van ruim vijfentwin tig jaar aan de N.R.V. bewezen. „De heer Spaargaren heeft een goed afscheid ge had, maar wij zullen hem pijnlijk mis sen," aldus spreker, die ten slotte het pu bliek om een applaus verzocht voor de af getreden voorzitter; aan welk verzoek met grote spontaneïteit gevolg werd ge geven. De als getuige verschenen krantenbe zorger vertelde dat hij ontslagen was, om dat hij naast het bezorgen van kranten geen colportagewerk wilde verrichten, zo als van de zijde van de dagbladonderne ming was verzocht. Hij had het colporte ren geweigerd wegens gebrek aan tijd. Behalve uit de krantenwijk bestond zijn bron van inkomsten namelijk uit de ver diensten, welke hij uit de exploitatie 'van een koffiehuis genoot. In totaal bedroeg zijn wekelijks inkomen ongeveer zeventig gulden. Door het wegvallen van de kran tenwijk was dit inkomen op de helft terugr gebracht. De procuratiehouder van de dagbladon derneming, die als getuige k décharge werd gehoord de directeur van het be drijf was niet verschenen betoogde, dat bij het gewestelijk arbeidsbureau geen ontslagvergunning voor de krantenbezor ger was gevraagd omdat men van oordeel was dat dit niet noodzakelijk was. Volgens getuige bestaat tussen het dagbladbedrijf en de krantenbezorgers geen arbeidsver houding in de zin van het burgerlijk wet boek en is dus op hen ook het buitenge woon besluit arbeidsverhoudingen 1945 niet van toepassing, aangezien de bezor gers bij hun werk niet tot persoonlijke dienstverrichting verplicht zijn. Zij kun nen het bezorgen van de kranten name lijk ook door anderen later, verrichten. De ze getuige haalde een recent arrest van de Hoge Raad aan, waarbij het B.B.A. 1945 niet op krantenbezorgers van toepas sing was verklaard. De officier was evenwel van mening dat bedoeld arrest niet van toepassing was op het onderhavige ontslag aangezien deze uitspraak was gedaan door de civiele ka mer van de Hoge Raad en het hier een strafzaak betrof. Voorts nam mr. Wiarda als vaststaand aan, dat de krantenbezor ger in deze zaak wèl tot persoonlijke ar- beidsverrichting verplicht was en dat dus voor diens ontslag de toestemming ge vraagd had moeten worden van de di recteur van het gewestelijk arbeidsbu reau. Hij eiste tegen de directie van de dagbladonderneming een boete van vijf tig gulden. De politierechter hield rekening met het principiële karakter van deze zaak en ver- orrdeelde de dagbladdirectie tot een boe te van tien gulden. Zoals wij reeds hebben meegedeeld be staan er bij het gemeentebestuur van Haarlem plannen maatregelen te tref fen tot verbetering van de toestand van het woonwagenkamp in de Waarderpol der. In de vergadering van de gemeente raad van Haarlem zal woensdag een voorstel aan de orde komen een bedrag van 41.500 beschikbaar te stellen. In afwachting van meer definitieve maatregelen zijn reeds voorzieningen ge troffen om aan de bewoners van het kamp een menswaardig bestaan mogelijk te maken, zoals een regelmatige verwijde ring van vuil en afvalstoffen, verbetering van de verlichting van het terrein, aan brengen van een tweede vorstvrije water- tapgelegenheid, herstel van de verzakte bestrating, een meer ordelijke opstelling van de wagens en de aanwijzing van een maatschappelijk werker in het bijzonder belast met het toezicht op en de zorg voor de kampbewoners. De kans bestaat, dat de huidige plaats van het kamp binnen afzienbare tijd zal worden opgeëist voor een andere bestem ming. Onderzocht wordt de vraag waar het woonwagenkamp definitief zou kun nen worden gevestigd en of het mogelijk zou zijn een regionaal kamp te stichten. Het rijk verleent belangrijke bijdragen in de inrichtingskosten van regionale kam pen. Een definitief kamp zal pas na minstens drie jaren kunnen worden betrokken, om dat de gronden van het uitbreidingsplan nabij Penningsveer nog aangekocht moe ten worden. Daarom geven B. en W. de voorkeur voorzieningen te treffen aan het huidige* kamp. De kosten worden op 41.500 geraamd. ADVERTENTIE Maandagavond hield de afdeling Haar lem en omstreken van de Wereldfederalis- tenbeweging Nederland in restaurant Brinkmann te Haarlem een bijeenkomst, waar de idealen van de wereldfederalisten werden uiteengezet door ds. J. B. Th. Hu genholtz, dr. D. G. G. van Ringelestein en de voorzitter der afdeling, de heer F. E. Spiering. Laatstgenoemde spreker gaf een kort overzicht van de doelstellingen der be weging, die neerkomen op het vestigen van gezag, recht en orde in de wereld aan de hand van het instellen van een wereld regering, het opstellen van een wereld grondwet en het oprichten van een inter nationale politiemacht. De werkwijze van de beweging is voornamelijk propagandis tisch. Deze doelstellingen werden vervolgens door ds. Hugenholtz nader toegelicht, waarbij hij als mogelijke vorm van de wereldregering een federatie van volken aangaf. Deze regering zou zo mogelijk uit twee vertegenwoordigende lichamen, ka mers, bestaan, waarvan de eerste moet be staan uit afgevaardigden door de verschil lende regeringen benoemd en de andere zou moeten worden gekozen rechtstreeks door de burgers van der wereld. Dit we- reldparlement zal een wereldregering vor men. die zich niet met de binnenlandse aangelegenheden van de naties zal be moeien. De wereldvertegenwoordiging zou wetten moeten uitvaardigen, waaronder een wereldgrondwet. Daarnaast zal een in ternationale politiemacht, moeten worden opgericht, die pas zal kunnen optreden, na dat algehele ontwapening zal zijn tot stand gekomen. Ds. Hugenholtz noemde deze idealen geenszins utopisch: hij toonde aan de hand tal van historische voorbeelden aan. dat er sinds eeuwen een ontwikkeling gaande is naar grotere staatkundige een heden: steden groeien aaneen tot provin cies en deze tot landen. Thans kunnen deze landen, aldus de spreker, samen een we reldfederatie vormen. Verwerpelijk Als sterke motieven die vóór een der gelijke federatie pleiten, noemde ds. Hu genholtz de stelling, dat oorlog uit huma nistisch, christelijk en socialistisch stand punt verwerpelijk is. Voorts zou men moe ten kiezen voor wereldfederalisme, omdat dit een einde wil maken aan de gevaar lijke soevereiniteitswaan van de staten. Een waan, omdat naar de mening van de spreker, een volkomen onafhankelijkheid van staten in de wereld van thans niet meer mogelijk is. Toepassingen van het federalistische streven bestaan al geruime tijd in de vorm van de bondsstaat Zwitserland, de Verenigde Staten van Amerika en zelfs sinds kort in Europa, hoewel de eenwor ding in het laatste geval naar sprekers smaak teveel aan de NAVO gebonden is, die te veel in het teken van de koude oor log staat. „Waar wij naar toe moeten" al dus ds. Hugenholtz „Is naar een coöpera tieve coëxistentie". Hij noemde het tot slot van zijn rede droevig, dat de atoom bom tot eenwording heeft gedwongen en deze eenwording niet alleen op morele gronden is tot stand gekomen. Dr. Ringelestein zei te spreken uit de rooms-katholieke gezichtshoek. Hij haalde de woorden aan van de vroegere secretaris generaal van de voedsel- en landbouw organisatie van de UNO, Lord Boyd-Orr, die gezegd heeft ..Over tien jaar is er een wereldregering". Mensen van formaat heb ben zich aangesloten bij de wereldfedera listen, die in 25 landen zijn gevestigd en de vredesbeweging, die eraan ten grond slag ligt zat al lang in de lucht. Spreker haalde Thomas van Aquino aan, waar die gezégd heeft „Vrede is de rust der orde". Met het oog hierop achtte dr. Ringelestein het van zo uitermate van belang, dat vele kamerleden van verschillende landen reeds lid van de beweging zijn. Tot slot van de bijeenkomst beantwoord de een forum, dat behalve uit de sprekers ook nog bestond uit de heer B. Deen, vra gen, die uit het publiek werden gesteld. Zo bleek men over de NAVO verschillend te oordelen: ds. Hugenholtz meende, ondanks de bezwaren, die hij tegen de NAVO had, dat deze organisatie zich kan ontwikkelen tot de verwezenlijking van de federalisti sche gedachte De heer Deen meende ech ter, dat de tegenstelling tussen oost en west er slechts door versterkt kan worden en dat de NAVO leidt tot ongewenste blok vorming en di\ Ringelestein beschouwde haar als een noodzakelijk kwaad. Met be trekking tot. vraagstukken als atoombewa pening en raketbases toonde het forum zich eensgezind in zijn afwijzing ervan. Drie kostbare camera's gestolen Na met een klinker een grote spiegel ruit te hebben vernield, waardoor een gat van wel een meter doorsnee ontstond, heeft men in de afgelopen nacht een greep gedaan in een van de etalages van een fotohande] in de Grote Houtstraat te Haarlem. De inbraak moet tussen half drie en drie uur hebben plaatsgehad. Vermist worden drie kostbare kleinbeeldcamera's met een gezamenlijke waarde van onge veer drieduizend gulden. Doordat de mees te scherven naar binnen zijn gevallen op de zachte stof, waarmede de etalage was bekleed, is het vernielen van de ruit bij na niet met lawaai gepaard gegaan. Kennelijk is de dader toch bij zijn werk gestoord, want andere camera's met een hogere waarde dan die van de gestolen toestellen werden ongemoeid gelaten. De politie heeft de zaak in onderzoek. ADVERTENTIE voor uw HANDELSDRUKWERK? Bel 12200 DRUKKERIJ E. ZWART, KOUDENHORN 44 In Eindhoven heeft men op enkele kruispunten de aanwijzing, dat links- afslaan verboden is, op de A.N.W.B.- wegivijzers aangebracht, een vooral voor vreemdelingen zeer praktische methode. In de hedenmorgen gehouden vergade ring van de Provinciale Staten van Noordholland heeft de heer A. B. J. Prak ken (Arbeid) namens Gedeputeerde Sta ten een verklaring afgelegd over de smaakbezwaren van het water bij het Pro vinciaal Waterleidingbedrijf. Maandag 24 maart is een eerste begin gemaakt met de bestrijding van het smaakbezwaar door de indienststelling van een chloordioxyd-installatie op het pompstation te Castricum. Deze methode is gekozen, omdat deze goed past in d- be staande wijze van waterzuivering en om dat zij zeer snel te realiseren was. Deze methode berust op de toepassing van een zeer kleine hoeveelheid chloor-dioxyd aan het water om de gedachte te bepalen één deel chloordioxyd op twee miljoen de len water. Deze chloordioxyd breekt als een sterk oxydatiemiddel de smaakstof af, aldus de heer Prakken. De ervaring heeft geleerd dat elke ver andering die in het af te leveren water wordt aangebracht zekere, niet te voor spellen reacties in het leidingnet te weeg brengt zoals het optreden van troebel wa ter of een nieuw smaakbezwaar. Deze reacties zijn van tijdelijke aard, zij hou den op zodra het zich aan de nieuwe toe stand heeft aangepast. Om het ongerief dat hieruit voor de con sumenten zou kunnen voortvloeien zo klein mogelijk te houden, is de installatie zeer voorzichtig in bedrijf genomen, dus aanvankelijk met zeer lage dosis na melijk 0,2 miligram per liter. Het effect is dus deze eerste tijd nog gering. Op don derdag 27 maart was op het pompstation Castricum, dus ter plaatse van aflevering, niettemin oen duidelijke verbetering in de smaak te constateren. De dosis is geleidelijk verhoogd. Op vrij dag 28 maart was de uitwerking in het voorzieningsgebied zodanig dat berich ten binnen kwamen, dat men de smaak minder onaangenaam vond en met name de thee beter smaakte Dit is hoopgevend, maar het zou te voorbarig zijn om nu reeds tot het succes van de methode te conclude ren. Daarvoor is een langere tijd van proefneming nodig. Verrassingen zijn ze ker nog niet uitgesloten. Zaterdag 29 maart is dc dosis op 0,4 milligram per liter gebracht. De waarnemingen op 31 maart waren tot en met zondag gunstig, daarna volgde een terugslag. Het is niet te verwachten dat het chloor dioxyd de smaak geheel weg zal nemen. Dit is alleen te bereiken door een combina tie van middelen. Afgewacht moet dus wor den hoe groot de verbetering wordt en of het restant van de smaak nog zo hinder lijk zal zijn dat andere maatregelen, die dan zeer grote investeringen zullen vergen, nog economisch verantwoord zullen zijn. De dosering van het chloordioxyde wordt zeer nauwkeurig geregeld. De toe gepaste hoeveelheid is zo gering dat daar mee blijkens veeljarige ervaring in het buitenland, voornamelijk de Verenigde Sta ten, geen schadelijke gevolgen te duchten zijn. Bovendien is het chloordioxyde thans nog geheel en in de toekomst echter gro- ~»v Clarasficliting Zandvoort binnenkort gereed „De werkzaamheden tot inrichting van de Clarastichting te Z&ndvoort, waar geestelijk gestoorde bejaaiden verpleegd zullen worden, vorderen gestadig", al dus hebben B. en W. van Haarlem meege deeld in antwoord op vragen van het raadslid mevrouw T. Kerkhoff-Pet. Het bedrijf voor Openbare Werken verwacht omstreeks 1 juni gereed te komen met de werkzaamheden. Daarna moet nog enige tijd gerekend worden voor het aankopen en verzorgen van de inventaris. Dit laatste is echter mede afhankelijk van de leve- ranciei's van de inventarisgoederen. Voorts delen B. en W mee, dat de onder handelingen inzake het overnemen van een tweede reeds bestaande verpleegin richting nog gaande zijn Indien de Clara stichting in gebruik zal worden genomen zal hierdoor het aantal verpleegbedden voor bejaarden met circa veertig zijn toe genomen. Met mevrouw Kerkhoff zijn B. en W. van mening, dat de nood onder zieke bejaarden zo groot is. dat elke verbete ring die mogelijk is, ten snelste tot stand moet worden gebracht. De Bond van christelijke scholen in Haarlem cn omgeving houdt op woensdag 2 april in de tuinzaal van het Haarlemse concertgebouw zijn zesde scholendag. Na de opening om haif tien zal dr. L. de Klerk, leraar aan de Hervormde Kweekschool te Amsterdam spreken over „Het cultu- reel-maatschappelijk appèl en de per soonlijkheid van de onderwijzer", waar na gelegenheid tot discussie bestaat. Des middags houdt de heer Harry van Oss, ereminstreel van het Muiderslot, een causerie met luitbegeleiding over „Bal laden en volksliederen uit verschillende landen". Nieuws in het kort~ tendeels uitgewerkt vóórdat het water de consument bereikt. De kosten van de chloordioxyde toevoe ging zijn hoog, omdat een van de grond stoffen namelijk het chloriet een duur pro duct is, en zal bij gehele toepassing onge veer 100.000,-- bedragen. Mocht dit middel in de practijk blijken niet geheel afdoende te zijn, dan zullen Ge deputeerde Staten naar andere middelen uitzien om aan de bezwaren tegemoet te komen. Deze andere middelen zullen alvo rens te kunnen worden toegepast echter tijd vergen. Gedeputeerde Staten zullen echter niet schromen ook deze andere middelen toe te passen, wanneer dit wenselijk blijkt, al zullen daarmede tijd en geld gemoeid zijn, aldus besloot de heer Prakken de ver klaring. De jonge pianist Leendert Huges, die maandagavond in de tuinzaal van het Haarlemse Concertgebouw een recital gal, gewijd aan werk van Brahms en Mozart, toonde hiermee een opmerkelijke ont plooiing van muzikale persoonlijkheid. Wij hebben de groei van zijn talent steeds met belangstelling gevolgd en nu was het ons een bijzonder prettige ervaring te kunnen vaststellen, dat hij loskomt van de materie en met bewustheid van zijn technische vaardigheid het avontuur der herschepping onbelemmerd aandurft. Laat hij daarbij dynamisch soms nog eens over de schreef gaan, zowel over het ene als over het andere uiterste, het zij hem voorlopig niet te zwaar aangerekend, want het behoort tot het jeugdig durvend élan van dit avon tuur, dat vanzelf het evenwicht wel zal vinden. Deze indruk kregen wij al direct bij het eerste programmanummer, de Twee Rap sodieën opus 79 van Brahms, met krachtig élan en romantische expressie ten gehore gebracht en waaruit een gezonde muzi kaliteit sprak. De Zestien Walsen opus 39 (dié Brahms oorspronkelijk a-quatre mains schreef) bleken een prachtig object voor het muzikale bewustzijn van Leendert Huges, dat zich hierin bijzonder levendig en gevoelig openbaarde, zelfs te ver regaand.... Maar toen kwamen de Vier Klavierstukken opus 119 (drie Intermezzi's en de Rapsodie in Es) met een fraai even wicht van klanken beheerste stuwing, bijzonder sterk pleiten voor de rijpende muzikaliteit ven de interpreet. Na de pauze volgden Mozarts Zes Variaties in F (K.V 54) die eigenlijk een bewerking voor piano solo van een deel uit een Weense -Sonate voor viool en piano (K.V. 547) zijn, hoewel het niet onmogelijk is, dat de zetting voor piano het eerst ontstond. Mocht het K.V.- nummer 54 kloppen, dan zou daar alles voor te zeggen zijn, maar het lijkt ons zeer aanvechtbaar, want dan zouden deze bril jante variaties het werk zijn van de amper twaalfjarige Mozart, wat moeilijk aan te nemen is. Hoe het zij, men kreeg dit deli cate werk opgedist als een bijzonder fijne tractatie. De Sonate'in Bes (K.V. 333) was daarvan de heerlijke..voortzetting. Alleen had naar mijn smaak de doorwerking van het Andante een meer dreigende expressie kunnen hebben. Overigens werd deze com positie van Mozart met smaak voor ver houdingen gespeeld. Leendert Huges be sloot succesrijk zijn programma met zes Duitse Dansen (K.V. 509) in een bewerkins voor piano, die waarschijnlijk van Mozart zelf is. De originele zetting was in ieder geval voor orkest. Velen betuigden bij deze opmerkelijke pianoavond geestdriftig hun instemming Leendert Huges dankte met een Bagatelle in A van Beethoven. Jos. de Klerk De algemeen voorzittei van de Partij van de Arbeid, de he°r Evert Vermeer, zal ter gelegenheid van de 1 meiviering voor de leden uit Heemstede van deze par tij de meirede uitspreken in het Minerva- theater te Heemstede. De rede zal worden omlijst met een ge varieerd programma, waarbij onder meer het toneelstuk „Met eervol ontslag" van Terence Rattigan zal worden opgevoerd. Verder werkt een Hetmsteedse ballet groep onder leiding van Leonard Sala aan het programma mee. Na afloop zal er ge danst worden in de foyei van het theater. Ook de meicomité's van de afdeling Heemstede van de PvdA hebben ge zocht naar een manier waarop de 1 mei viering een nieuwe inhoud zou kunnen krijgen. Onder leiding var de heer G. Kau- ze is men erin geslaagd een programma samen te stellen, dat gevarieerd van op zet is en tevens artistieke elementen be vat. Zaterdagmiddag werd in Bloemendaal. uitgaande van de politie-sportclub Bloe- waaraan 949 personen deelnamen, onder wie een groot aantal politiemannen en tal van burgerverenigingen Er waren twee parcoursen. namelijk één van 25 km. door het landgoed Elswout. de Zeeweg, over 't Kopje, door het Openluchttheater terug naar Overveen, en een oude van 10 km. via Elswout, Militairenweg, l.enbar Petrilaan over 't Kopje naar het Openluchttheater terug naar Overveen. Start en eindpunt waren bij gebouw „Domi" aan het Zand- voorterpad te Overveen. Door het fraaie lenteweer prefereerden vele deelne mers in Zandvoort het strand boven de boulevard. Er waren praktisch geen uit vallers en de Bloemendaalse Reddings brigade behoefde slecnts in enkele geval len eerste hulp te verlenen. Tijdens de groslijststemming van de K.V.P. in Haarlem zijn geen wijzigingen gebracht in de reeds door ons gepubli ceerde groslijst. Ook het referendum van de P.v.d.A. over de door deze partij in Haarlem opge stelde groslijst heeft geen veranderingen opgeleverd, zodat ook deze eveneens door ons gepubliceerde groslijst onge wijzigd is gebleven. Spoorwegpersoneel bqeen. Heden avond wordt in de tuinzaal van het Con certgebouw een vergadering gehouden van de afdeling Haarlem van de Nederlandse Bond van Vervoerspersoneel naar aanlei ding van het uitblijven van de beslissing over de wijziging van het reglement dienstvoorwaarden. Politie-volleybal. Donderdag en vrij dag gaat het volleybalteam van de politie- sportclub Bloemendaal onder aanvoering van inspecteur J. L. de Rave volleyballen bij de Brusselse politie. Vorig jaar waren de Brusselaars hier. Geen spreekuur. De wethouder van onderwijs te Bloemendaal, mejuffrouw dr. J. E. Nolte, is hedenavond verhinderd spreekuur te houden. Politierace. Woensdagmiddag om twee uur wordt op het terrein van het C.I.O.S. in Overveen het startschot gelost voor de tweede veldloop van de Neder landse Politie Sportbond. De af te leggen afstanden zijn 5 kilometer voor de A- klasse. 3'/2 kilometer voor de B-klasse en 21/2 kilometer voor de veteranen. Niet te spreken. De burgemeester van Zandvoort, mr. H. M. van Fenema, is woensdag verhinderd zijn wekelijkse spreekuur te houden. Gesloten. De gemeentelijke bureaus in Zandvoort zijn vrijdag en zaterdag ge sloten. Het bureau van de burgerlijke stand zal zaterdag echter van negen tot tien uur geopend zijn. Jubileum. Donderdag 3 april herdenkt de heer D. Blom, werkzaam op de afde ling Expeditie van C. G. van Tubbergen's Bloembollen- en Zaalhandel n.v. te Haar lem, de dag waarop hij vijftig jaar geleden bij de vennootschap in dienst trad. In tegenstelling tot voorgaande jaren is het op de eerste april dit jaar op de mid delbare scholen in Haarlem en omstreken rustig gebleven. Zoals bekend hebben de middelbare scholieren in voorgaande ja ren in mindere mate is het zelfs vorig jaar nog voorgevallen geprobeerd de algemeen erkende „fopdag" te herdenken door het uitlokken van wanordelijkheden, die zich soms zelfs tot op straat uitstrek- ten. De rectoren en directeuren van de mid delbare scholen in en om Haarlem heb ben als preventieve maatregel tegen even tuele ongeregeldheden de ouders van de scholieren per brief gewaarschuwd, dat strenge maatregelen tegen ordeverstoor ders zouden worden genomen. Deze brief heeft dus kennelijk zijn uitwerking niet gemist. Overigens waren sommige directeuren van middelbare scholen van mening, dat de onrust op 1 april de laatste jaren al aan het afnemen was, zodat de brief meer als een ten ox'ervloede gebruikte voorzorgs maatregel is te beschouwen. Sommige middelbare scholen waaronder het Mar- nix van St. Aldegondelyceum en het Chirs- telijk lyceum aan de Emmakade had den de paasvakantie reeds vandaag laten ingaan. ADVERTENTIE IT^ES officieren, twee bankwerkers, een student, een kantoorbediende en een dokter binden woensdagmiddag om 5 uur de strijd aan met het voor lopig Nederlands elftal. Deze van pro fessie uiteenlopende lieden zijn tot een eenheid gesmeed in hel roemruchte elftal, dat de grasmat van het Olym pisch Stadion betreedt voor dc wed strijd NEDERLANDS XI—SOFIA Dit Sofia kunt u beschouwen als het Bulgaarse elftal, dat op voetbalgebied bepaald geen kinderwerk verricht. Dat weten dc Noren (0-7). dc Tsjechen (0-3) en óók de Russen, die in Melbourne juichend met een benauwde 2-1 in de finale kwamen. Deze opvallende jonge lui dus woensdag tegen Van der Hart en de zijnen. CVerkort weergegeven „5 MEI". Opnieuw naderen wij de da tum van de 5e mei, onze nationale bevrij dingsdag. En wat wij al jaren hebben zien aankomen, is helaas een feit geworden. Namelijk, de beschamende voorstellen om dit feest van onze bevrijding maar eenmaal in de vijf jaar of desnoods in de tien jaar te vieren. Dit betekent niets minder dan een slag in het gelaat van het Nederlandse volk en niet minder een nationale schande tegenover hen, die voor onze vrijheid hun leven gaven. De waarachtige vreugde van deze dag leeft in de ziel van het Neder landse volk, maar deze wordt geknecht. Juist een dag als de 5e mei, die ons uit de knechtschap van de niets ontziende be zetters verloste moet ons wel diep doen beseffen, wat deze dag ons te zeggen heeft. Niet minder dan vijf lange oorlogsjaren zijn eraan vooraf gegaan, waarbij elke dag iedere minuut, om deze dag is gestreden, geleden en gebeden. Nog als een wonder is deze dag tot ons gekomen, na de ver schrikkingen van dit onmenselijke wereld drama. Thans zijn wij weer te koop voor zilverlingen en verloochenen zelfs het grote voorrecht, weer te mogen leven zo wij zelf verkiezen. De 5e mei behoort met zijn vreugde bij het Nederlandse volk, aan de jeugd, wier vaderen zich ontworstelden aan de gruwel van de meest onmenselijke verschrikkingen van deze laatste wereld oorlog. Laat de machtige drang die ons in de moeilijkste jaren van ons leven zo in tens beroerde, ons nog eenmaal grijpen, om hierin terug te vinden de grote inner lijke vreugde van de bevrijding, juist om dat wij in die donkerste uren hebben leren beseffen wat vrijheid zeggen wil. Als Ne derlands volk mogen wij diep beseffen dat de 5e mei ons werd opgedragen als een kostbaar pand. Als u het hiermede eens bent, laat u dit dan blijken. C. SPOOR, Hagelingerweg 85, Santpoort-D., tel. K 2560-8951.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 9