Cultureel-maatschappelijke eisen aan het onderwijs" Groots feestprogramma voor de eerste week van mei Boeiend referaat op christelijke „scholendag" WOENSDAG 2 APRIL 1958 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 7 Handelsvereniging in het goud Velsen heeft Gemeentelijke econoom Gemeentelijke diensten zijn vrijdag en zaterdag gesloten Avondopenstelling Frans Halsmuseum Kandidatenlijst van C.H. en A.R. thans vastgesteld BENNEBROEK Interkerkelijke samenkomst op tweede paasdag HAARLEMMERMEER Krediet voor bestrating Geldlening voor gemeente HILLEGOM School voetbalwedstrijden zijn vandaag begonnen HOOFDDORP Bungalows voor bejaarden aan Prins Bernhardstraat Prins Bern hard: Nederland kan niet buiten relaties met andere landen" Vrijgesproken van poging tot moord „Linnaeushof" werd opengesteld Lekespel „Wij, mensen" in het Jeugdhuis Tekenleraren bijeen Nationale Reserve Minister Staf maakt haast met de reorganisatie Amerikaanse vlootbasis op Bonaire? jj Opgave kerkdiensten Hondjes levend begraven K.P.M.-schepen op nieuwe routes pe feestcommissie van de Zandvoortse Handelsvereniging heeft het programma van de feestelijkheden in de eerste week van mei ter gelegenheid van het gouden jubileum van deze vereniging bekend ge- inaakt. In die week wordt in de badplaats ook het congres van de Koninklijke Ne derlandse Middenstandsbond gehouden. De feestelijkheden worden ingezet op woensdag 30 april 's avonds om negen uur. Dan ontsteekt de burgemeester, mr H i\i. van Fenema, in het dorpscentrum de feestverlichting. Aan het begin van de Haltestraat, Grote Krocht en het Raad huisplein zullen verlichte erepoorten wor den geplaatst. Op donderdag 1 mei zullen 's middags om een uur kransen worden gelegd op de graven van oud-bestuursleden der Zand voortse Handelsvereniging, 's Middags recipieert de jubilerende vereniging in ho tel Keur. Vrijdag daarop concerteren 'S avonds op het raadhuisplein de accor deonvereniging „Zandvoort", de jeugdka- pel( de Zandvoortse Muziekkapel, en het Zandvoorts Mannenkoor. Op zondag 4 mei geeft de Zandvoortse muziekkapel 's avonds op het Raadhuis plein een concert, afgewisseld door folklo ristische dansen door de buurtvereniging De Wurf". Met een taptoe worden de feestelijkheden op deze dag besloten, 's Maandags houdt de muziekkapel 's mor gens vermoedelijk met een padvinders drumband een muzikale wandeling door het dorp, waarna 's middags een gecos- tumeerde kinderoptocht volgt, 's Avonds geeft de Tirolerkapel uit Haarlem op het Raadhuisplein een concert. Op dinsdag 6 mei wordt het Midden standscongres gehouden. Ondermeer zul len op dit congres het woord voeren: de burgemeester van Rotterdam, mr. E. G. van Walsum, over „Middenstandsaspec ten bij het gemeentebeleid" en mr. ir. J. Ettinger, directeur van het Bouwcentrum te Rotterdam die een rede zal houden over pHet ambacht. Kwaliteitsverbetering en toelevering mede gezien in het licht van de Euromarkt". Des middags om vijf uur worden de deelnemers aan het con gres in het raadhuis officieel door het Zandvoortse gemeentebestuur ontvangen. Op woensdag 7 mei worden voor de con gressisten op het Zandvoortse circuit be hendigheidswedstrijden voor auto's ge houden om het kampioenschap van de KNMB. Nederlandse coureurs zullen daar na race-demonstraties geven. Des avonds om acht uur geeft de gymnastiekvereni ging OSS op het Raadhuisplein een demon stratie, waaraan wordt medegewerkt door de nationale turnkampioene Bep Drom mel. Tevens zal de sportschool Wim Bu- chel een openbare judo-les geven. Op don derdagmiddag 8 mei om vijf uur wordt op het terras van hotel Bouwes een grote In een „opgehelderde" raadzaal, waarvan it bovenverlichting met enige krachtige lampen was versterkt alleen de publieke tribune had haar povere lichten behouden - heeft het nieuwe raadslid voor de P.v.d.A., de heer G. Dekker de vereiste ambtsbeloften afgelegd in handen van voorzitter mr. M. M. Kwint. En daarna ontspon zich een raadsvex-gadering, die af en toe kleine geprikkeldheden opleverde, waarin twee wrakke panden in oud-IJmui- den een langdurig gesprek gaande maak ten en waarin de katholieke fractie „tot haar verbazing" moest merken, dat de ge meente per 1 april een eigen econoom in de persoon van de heer Weber heeft ge kregen. Er is verder met de deuren dicht gesproken over de eenmalige subsidie van 15.000 aan de Gereformeerde kerk in IJmuiden en over de aankoop van een pand aan de Smidt vanGelderstraat we gens de daaruit voortvloeiende persoon lijke moeilijkheden voor en rond de huidige bewoner. De diensten en bedi-ijven van de ge meente Haarlem zijn op Goede Vxrijdag na 12 uur en zaterdag 5 april de gehele dag gesloten. Het Frans Halsmuseum is op Goede Vrijdag van 10 tot 17 uur geopend en saterdag 5 april van 10 tot 17 en van 20.30 tot 22.30 uur geopend. Zaterdag zijn bovendien geopend: het bureau van de burgerlijke stand van 9 tot 10 uur voor de aangifte van geboorte en overlijden, het kantoor van de incasso-, stortings- en ophaaldienst van 9 tot 11 uur voor de verkoop van muntmeterpenningen. Oe afdeling begraafplaatsen van Hout en Plantsoenen van 10 tot 11 uur en het kan toor van het haven- en marktwezen aan (je Koudenhorn. Het huisvuil wordt op Goede Vrijdag normaal opgehaald. Het ge meentelijk laboratorium voor patholo gische bacteriologie heeft vrijdag na 12 uur zondagsdienst. BloemendaaJ Ook de gemeentelijke diensten van Bloemendaal zullen op beide dagen ge goten zijn. De vuilnisophaaldienst zal op beide dagen niet werken. De burgerlijke stand zal op vrijdag en zaterdag slechts van negen tot half tien geopend zijn voor aangifte van geboorte en overlijden. Heemstede In Heemstede zijn de gemeentelijke diensten eveneens vrijdag en zaterdag ge goten. Voor aangiften van geboorte en overlijden zal de afdeling burgerlijke "'and op beide dagen van half twaalf tot twaalf uur geopend zijn. Het Frans Halsmuseum in Haarlem zal 'an 5 april tot en met 18 mei dagelijks ook des zondags) en op de zaterdagen van juli tot en met 6 september des avonds geopend zijn van 20.30 tot 22.30 uur. Het mterieur en de stijlkamers zijn dan weer met kaarslicht verlicht en de met bloemen Vrsierde binnenhof zal eveneens feeëriek belicht worden. De oude gevels baden in dezelfde periode in „floodlight". Op de binnenplaats wordt oude muziek ten ge hore gebracht en er is een speciaal arran gement getroffen voor de meesterwerken Van Frans Hals. hondenshow gegeven, waarbij kindei-en de jury zullen laten beslissen wie van hen de best verzorgde hond heeft. Des avonds is er op het Raadhuisplein een concert, te geven door. Zandvoorts Gemengd Koor, de afdeling Zandvoort van de Stem des Volks en de Zandvoortse muziekkapel. Op vrijdagavond 9 mei worden „weeg wedstrijden" gehouden. Op een bascule zullen verscheidene Zandvoortse nering doenden in het openbaar worden gewogen, waaraan voor het publiek een prijsvraag is vei-bonden. De Tirolerkapel- verleent daarbij muzikale medewerking. Op zaterdag 10 mei worden des middags om drie uur, voor hotel Bouwes grote brandweerdemonstraties gegeven onder het motto „Brandblussen vroeger en nu". Een feestavond in „Zomerlust" voor de leden van de jubilerende vereniging vormt de afsluiting van de feestelijkheden. Door de Christelijk Historische Unie en de Anti-Revolutionaire Kiesvereniging Zandvoort is thans de definitieve kandida tenlijst voor de komende gemeenteraads verkiezingen vastgesteld. Deze luidt als volgt: I. W. v. d. Werff C.H., 2. J. W. Gosen, A.R., 3. K.C. van der Mije Pzn. C.H., 4. B. Bosman CH., 5 mr A F. Bulthuis A.R., 6. W. Ingwersen A.R., 7. J. Kroon C.H., 8. H. de Pater A.R., 9 .H. Hoeke- ma A.R., 10. mej. S. M. de Wilde, C.H. en 11. J. de Graaf A.R. Op tweede paasdag zal 's mox-gens om tien uur in de kerk op het terrein van de stichting „Vogelenzang" in Bennebi'oek een interkerkelijke paassamenkomst wor den gehouden, waarin de beide plaatselijke px-edikanten zullen voorgaan. Ds. W. Bos, gei'eformeerd pi-edikant spreekt over „Vandaag is het goed" naar aanleiding van 2 Cor. 4 10. Ds. H. S. J. Kalf, Hervormd Predikant, spreekt over „Morgen is het beter" naar aanleiding van 2 Cor. 4 14. Het Chx-istelijk Gemengd Koor onder leiding van Richard Heidema zal haar medewerking verlenen; het oi-gel wox-dt bespeeld door Richard Heidema. BURGERLIJKE STAND VAN BENNEBROEK. GEBOREN: Gustaaf Joannes Maria, zoon van M. G. Kroon en M. Rusman; Petrus Hendrikus Alphonsus, zoon van P. v. d. Aar en H. A. v. d. Lans. OVERLEDEN: W. G. Snoek—v. Vlaan deren, v., 44 j.E. Kx-amerBuishand, v., 85 jaar. Voor de aanleg van tegel trottoirs langs en het verbeteren van de bestrating van de Olmenlaan tussen de IJweg en de Den nenlaan in Zwanenburg vragen B. en W. van Haarlemmermeer de gemeenteraad een kx-ediet van 26.300.-. In de donderdag middag te houden raadsvergadering zal hierover worden beslist. VEEMARKT LEIDEN Aanvoer: stieren 2, melkkoeien 80, vette koeien 10, varekoeien 108, vette kalveren 11, nuchtere kalveren 119, vette schapen 15, fokschapen 25, vette lammeren 60 weidelammeren 33, varkens 28, schrammen 120. biggen 218, paarden 4. geiten 6. To taal 849 stuks. Notering: stieren geen notering, melk koeien 800 tot 1050, vette koeien geen notering, varekoeien 600 tot 825, vette kalvex-en geen notering, nuchtere kalveren f 1,20 tot 1,40 per kg levend gewicht, nuchtere kalveren per stuk 40 tot f 54, vette schapen 80 tot 110, fokschapen met 1 lam 110 tot 130, fokschapen met lammeren 140 tot 175, vette lammex-en f 85 tot f 110, drachtige zeugen 275 tot 350, schrammen I 75 tot 110, biggen f 45 tot f 50, biggen extra kwaliteit 52 tot 58. Handel voor melkkoeien rustig, vai-e- koeien kalm. vette koeien en vette kal veren geen notering, nuchtere kalvex-en stug, vette schapen en vette lammeren traag, fokschapen met 1 en 2 lammeren vrij goed, zeugen, schrammen en biggen matig. De n.v. Bank voor Nederlandsche Ge meenten heeft de gemeente Haarlemmer meer een geldlening aangeboden van 98.000,- tegen een rente van 5 V\ percent met een looptijd van 25 jaar. Met deze le ning kunnen reeds voltooide of nog on derhanden zijnde werken worden gefinan cierd. B. en W. stellen voor het aanbod van de bank te aanvaarden. Vandaag zijn op het Concordia-terrein in Hillegom de jaarlijkse schoolvoetbalwed- strijden begonnen. Hieraan nemen ver scheidene scholen uit Hillegom en ook twee scholen uit Bennebroek deel. Het volledige programma luidt als volgt: Vanmiddag 2 uur: JohannesschoolSt. Jozefschool; BoasschoolPrinses Marijke- school; 3 uur: St. Franciscusschool, Benne broekSparrenbosschool, Bennebroek; St. J ozefschoolBoasschool. 8 april, 2 uur: Prinses Marijkeschool St. Franciscusschool, Bennebroek; Jozef schoolSparrebosschool, Bennebroek; 3 uur: BoasschoolSt. Franciscusschool, Bennebroek; Prinses MarijkeschoolSpar renbosschool, Bennebroek. 9 april, 2 uur: St. JozefschoolPx-inses Marijkeschool; JohannesschoolBoas school; 3 uur: JohannesschoolPrinses Marijkeschool. 10 april, 2 uur: St. JozefschoolSt. Fran ciscusschool, Bennebroek; Johannesschool Sparx-ebosschool, Bennebroek; 3 uur: Jo hannesschoolSt. Francicusschool, Benne broek; BoasschoolSparrenbosschool, Ben nebroek. Het ligt in de bedoeling van de Hoofd- dorpse woningbouwvereniging „Sint Anto- nius van Padua" langs de Prins Bernhard straat 24 woningen voor de huisvesting van bejaarden te stichten. Deze worden ge bouwd in zes blokken van vier bungalows. Zestien huizen zijn bestemd voor de huis vesting van twee en acht voor drie per- sonen. Voor de bouw is een bedrag van 288.000,nodig. Met de grondaankoop en het bouwrijpmaken van de grond is een bedrag van 35.000,— gemoeid. Het be stuur van de woningbouwvereniging heeft de gemeente verzocht om voorschotten voor de grondaankoop en de bouw, alsmede om een jaarlijkse bijdrage in het exploitatie tekort. Hiertegen hebben B. en W. geen bezwaar. Het is nog niet bekend, wan neer met de bouw kan worden begonnen, omdat de gemeente thans nog niet de beschikking over het gewenste bouwvolume heeft. „We kunnen het eenvoudig niet stellen zonder de wereld overzee, zonder de - re laties met de minder ontwikkelde gebie den. In de gecompliceerde samenleving van vandaag is de samenhang tussen land bouw en industrie, scheepvaart en handel, kapitaalsinvesteringen en werkgelegenheid zo nauw, dat we allemaal in Nederland, van noord tot zuid en van hoog tot laag in dezelfde schuit zitten: samen naar wel vaart of samen naar gebrek. Datzelfde gaat hoe langer hoe meer ook in wereldverband gelden. En als dat zo is, dan geldt dat het eerst en het meest in Nedei'land, zo dicht bevolkt, zozeer aangewezen op wereldver keer in goederen en diensten". Dit zei Prins Bernhard in een rede, die hij vanmiddag heeft uitgesproken op het congx-es „Student en Koninklijk", dat in ..Woudschoten" te Zeist wordt gehouden De Prins hield deze rede, die gewijd was aan de verhouding van Nederland tot de onderontwikkelde gebieden, kort nadat hij uit Turkije was teruggekeerd. Van de vliegbasis Soestei-berg, waar de Prins was geland, was hij regelrecht naar „Woud- schoten" gereden. Er waren er, die gisteren in Parijs op rolschaatsen naar hun werk gingen tijdens de algemene staking van het personeel der openbare vervoersbe drijven (links). Er waren er ook die een ander middel van vervoer moesten kie zen. Franse soldaten helpen een be jaarde man in een van de militaire vrachtauto's, die dienst moesten doen in plaats van treinen, bussen, trams en métro, (rechts). 99 Op de zesde Scholendag van de Bond van Christelijke Scholen in Haarlem en omgeving, die vandaag in de Tuinzaal van de Gemeentelijke Concertzaal te Haarlem wordt gehouden, werd vanmorgen de aan dacht gevestigd op het cultureel-maat- schappelijk appèl, dat in deze tijd op de scholen wordt gedaan. De menigte onder wijzers en onderwijzeressen, die de zaal geheel volmaakte, werd begroet door de voorzitter, de heer B. J. Thijssen. Deze schreef de vreugde van ontmoetingen als deze vooral toe van het gemeenschappelijk verlangen van de onderwijzers en onder wijzeressen om de kinderen, die hen zijn toevertrouwd, iets van de betekenis van het geloof in Christus over te dragen en daarover ook met elkaar te spreken. Dr. L. de Klerk, leraar aan de Hervorm de Kweekschool te Amsterdam, omschreef eerst het begrip cultureel, zoals hij het wenste te gebruiken; niet slechts in de zin van het vex-hevene, maar ruimer, namelijk als betrekking hebbende op de levens werkelijkheid in haar totaliteit. Uit die werkelijkheid worden de eisen aan de school gesteld. De school maakt er zelf ook deel van uit en kan als zodanig een cul tuurgestalte genoemd worden. In bepaal de cultuurfasen wordt het ontstaan van een school noodzakelijk. De scholen, zoals wij die kennen, zijn 'n typisch negentiende- eeuws produkt. Maar er is een stand van de cultuur denkbaar, zoals op de Samoa- eilanden, waai-in niet de minste behoefte aan scholen bestaat. Zo vloeide in een later stadium de wet op het kleuteronderwijs voort uit een nieuwe maatschappelijke problematiek. Is een school eenmaal ontstaan, dan wordt zij gecodificeerd, er volgt een wet telijke bevestiging van dit alles, die echter in volgende stadia de aanpassing van de scholen aan de cultureel-maatschappelijke eisen juist blijkt te bemoeilijken. Dit wordt bewezen door bijvoorbeeld het verschil in mogelijkheden tussen kleuter- en lager onderwijs, al zit dat verschil hem uiteraard niet alleen in de andere codificatie. Materiële tendens De spreker noemde vervolgens een tendens in de cultux-eel-maatschappe- lijke eisen aan de school, welke zeer eigentijds is, namelijk de druk op het materiële. „De misdadigheid ligt ge worteld in de natuur der mensen", zo zeide hij, „maar de vorm. waarin deze tot uiting kan komen, is ook in sterke mate cultureel bepaald. En we vinden die thans vooral in materieel opzicht: een hunkering naar materiële welvaart, een streven gericht op imponeren, op het meer schijnen dan men is, een opportunistische beweeglijkheid op de maatschappelijke ladder. Tonen niet de gastenboeken der hotels, dat meer dan de helft van het aantal manlijke gasten zich bij de aanschrijving aandient als directeur? Dit materiële aspect vormt mede het appèl, dat thans van buiten op de scholen aankomt, juist datgene, wat door Camus eens „kwantiteits- ethiek" werd genoemd". Hij zeide niet te kunnen ontkennen, dat ook de Christelijke scholen door deze in vloeden in menig opzicht vermaterialiseerd zijn. Hij vestigde de aandacht op de „on natuurlijke drang naar voortgezet onder wijs", de discrepantie tussen de wensen van de ouders en de grenzen van het kun nen der leerlingen, die zich toespitst bij het vhmo en mo. Hij vond aan deze kant van het cultureel-maatschappelijk appèl op de scholen iets benauwends zitten. „Het onderwijs heeft in deze tijd be paald niet de sympathie van brede lagen der bevolking", zo constateerde dr. De Klerk, „het is een werkplaats temidden van onrust. Het moet zich vernieuwen Ook vele van die vernieuwingseisen liggen diep verankerd in het cultureel-maat schappelijke patroon, waarover ik sprak Maar ik gelcof niet dat al'die instellingen, die zich met onderwijsvei-nieuwing bezig houden, hoe belangrijk ik haar werk ook vind. in staat zijn die vernieuwingen te verwezenlijken indien deze slechts gezien zouden worden als kwesties van techniek en didactiek. Het gaat hier om de mannen en de vrouwen, die in het onderwijs werk zaam zijn". „Wegen buiten de school In het slot van zijn referaat vestigde de spreker de aandacht op de persoonlijkheid van de onderwijzer, die meer dan ook maatschappelijk geïntegreerd moet zijn. om te kunnen voldoen aan een andere kant van het cultureel appèl op de school: de sociale vorming. De nadruk op het ma teriële heeft in vele gezinnen de sfeer ver mmm zakelijkt en vex-kild en de gevolgen daar van zijn funest, met name ook voor de ontwikkeling van het kind. De afstand tussen kind en maatschappij is veel groter dan voorheen, mede doox-dat de beroeps wereld zich steeds meer afsluit voor het gezin. Hij noemde de vrije expressievak ken op de scholen van zeer gx-oot belang voor de doorbreking van de vereenzaming, waardoor velé kinderen worden bedreigd. Vandaar die noodzakelijkheid voor een maatschappelijke integratie der onderwijs mensen: „zij moeten buiten de school de weg weten te vinden om in de school hun taak te volbrengen", aldus de spreker. Het geloof in Christus mag in dit opzicht nooit iets zijn dat men er theoi-etisch bijhaalt, maar het moet naar dr. De Klerk zeide existentieel worden voor het onderwijs, wil het kind er waarachtig nog ontmoe tingsmogelijkheden vinden. Daarin ligt, naar hij zeide, ook het diep ste antwoord op het culturele maatschap pelijk appèl op de scholen, zo besloot hij zijn rede, die na de pauze aanleiding bleek te zijn geworden tot een geanimeerde dis cussie. De besturen der in de bond verenigde scholen bood vervolgens alle deelnemers aan de scholendag een lunch aan in Brink- mann aan de Grote Markt. De rechtbank te Maastricht heeft de 28-jarige chauffeur W. J. M. V. uit Beek ontslagen van rechtsvervolging. Hem was poging tot moord ten laste gelegd. Op 2 no vember zou hij de mijnwerker F. S. opzettelijk met een auto hebben aangere den volgens de dagvaarding De officier van Justitie had zes jaar gevangenisstraf geëist, omdat de officier van oordeel was, dat de verdachte de aanrijding opzettelijk had veroorzaakt met de bedoeling S. te doden. De verdachte zou een verhouding hebben met de vrouw van de mijnwerker en zou herhaaldelijk gedreigd hebben S. uit de weg te willen ruimen. De verdachte hield echter vol, dat de aanrijding een ongelukkig toeval was ge weest: de voorruit van de door hem ge huurde auto was gespx'ongen, zodat hem elk uitzicht was benomen. De rechtbank achtte voor de ten laste gelegde poging tot moord het bewijs niet wettig en overtui gend geleverd. Ondanks de slechte weersomstandig heden van de laatste dagen vanmorgen viel er een druilerige natte sneeuw bloeien hyacinten en tulpen in de Lin- naeushof te Bennebroek. De Oostenrijkse ambassadeur, dr. Georg Afuhs, heeft het bloemenpark vanmiddag opengesteld en was voor deze plechtigheid uitgenodigd omdat-het vier eeuwen geleden was dat een Oostenrijkse gezant aan het hof van de Turkse sultan Selim I de tulp heeft zien bloeien en het zaad hiervan uit de oriënt naar Wenen heeft gebx-acht. Na die tijd is de tulpencultuur in Eux-opa snel opge bouwd. Voordat de Oostenrijkse ambassadeur de hof heeft geopend heeft de directeur, de heer 'H. W. Roozen, met vreugde meege deeld, dat de Linnaeushof thans de moei lijkheden grotendeels te boven is gekomen. De financiële positie is geconsolideerd en de raad van bijstand heeft daarom aan het einde van het vorig jaar zijn wex-kzaam- heden geëindigd. De directie zal in de toe komst worden bijgestaan door een raad van commissarissen, die in de in mei te houden vergadering van aandeelhouders zal worden geïnstalleerd. Vorig jaar waren aldus de heer Roozen de resultaten van de hof, ondanks de slechte weersom standigheden. zodanig dat de exploitatie kosten door de inkomsten werden gedekt. De Linnaeushof heeft sinds vorig jaar wijzigingen ondergaan en in de aanleg is verbetering aangebracht. Uitgaande van de Gereformeerde kerk te Bloemendaal werd dinsdagavond in het Jeugdhuis aan de Donkerelaan een passie- en paaswijging gehouden, waarvoor zeer veel belangstelling bestond. Na een kort welkomstwoord van ds. G. Toornvliet, zong het dameskoor onder leiding van me vrouw T. Mondriaan-Ligthart „O Hoofd, bedekt met wonden" van H. L. Haszler. „Wij mensen", het lekespel voor de lij denstij d van C. Hansen, dat daarna volgde en waarin alle oosterse gewaden ontbra ken, een spel dus ontdaan van alle roman tiek maar zich afspelend anno 1958, heeft juist door deze soberheid indruk op de aanwezigen gemaakt. Althans de gedach- tengang die aan dit spel ten grondslag ligt, kwam, nu de lekespelers in colber tjes en battle-dress ten tonele verschenen, veel meer tot zijn recht. In vier korte scènes werden de toeschouwers geconfron teerd met de mensen rondom Jezus. De vier scènes: Petrus en de soldaten, Judas en de schriftgeleei-den, Kajafas en de Ro meinse hoofdman en bovenal de slotscène „Wij mensen", waarin als het wax-e een gezamelijke schuldbelijdenis wordt uit gesproken, hebben niet nagelaten diepe indruk te" maken. Na samenzang en de pauze hield ds. G. Toornvliet een meditatie over „Wat God ons doet", gebaseerd op het lekespel „Wij mensen", over wat de mensen Jezus en God hebben aangedaan, door Gods Zoon aan het kruis te slaan en wat God juist daarom hun doet. Het gaat er voor de mens om naar het Licht te leren leven, want alleen God kan de mens redden, bevrij den en genezen, aldus ds. Toornvliet. Na dat het koor zich nogmaals had laten ho ren in een drietal liederen sloot ds. Toorn vliet deze wijdingsavond. Honderdvijftig tekenlex-aren van middel bare scholen in heel Nederland zullen in de komende weken bijeenkomsten houden in het Gemeentemuseum in Den Haag. Deze bijeenkomsten staan onder auspiciën van de V.A.E.V.O. (de vei-eniging tot bevorde ring van het esthetisch element in het voortgezet onderwijs) en de pedagogische afdeling van het museum. Het is de bedoe ling dat deze lerai-en onder het motto „van Van Gogh tot Mondriaan" instructiebezoe- ken brengen aan de afdeling moderne kunst van dit museum. In de loop van de maand september zullen deze leraren met hun leerlingen het Gemeentebuseum be zoeken. De minister voor Defensie, ir. Staf, heeft in een brief aan de Tweede Kamer een nadex-e toelichting gegeven op zijn plan tot x-eorganisatie der Nationale Reserve. De aanleiding hiertoe was het hem door de voorzitter namens de Kamer gedane ver zoek, geen verdere stappen te doen, voor dat de Kamer gelegenheid zou hebben ge had zich over deze zaak uit te spreken. Toen op 11 februari de beraadslagingen over de begrotingen van Oorlog en Mari ne voor 1958 werden gesloten, had de mi nister de indruk, dat de Kamer geen be zwaren meer maakte tegen de door hem voorgestelde reorganisatie van de Natio nale Reserve. Dit was voor hem aanlei ding terstond over te gaan *ot zeer ur gent geworden voorzieningen. De vei'van- ging van de oorspronkelijke infanterie- compagnieën Nationale Reserve door nieuwe, uit dienstplichtigen te vormen eenheden gedoogde geen verder uitstel. Voorts was het naar zijn overtuiging ook voor de vrijwilligers van het hoogste be lang dat. nu in beginsel definitief over hun toekomstige organisatie en taak was be slist, geen dag langer dan strikt noodza kelijk was met de reorganisatie zou wor den gewacht. Om deze x-edenen heeft de minister nog vóór het eind.- van februari door de chef van de generale staf richtlijnen voor de reorganisatie doen uitgeven. De minister vei'klaart, het niet met zijn verantwoordelijkheid overeen te kunnen bi-engen, de uitvoering van de maatrege len thans weer op te schorten en aldus opnieuw onzekerheid teweeg te brengen. De nog bestaande kans om met goede wil en toewijding van alle betrokkenen de Nationale Reserve tot nieuw en gezond le ven te wekken, zou dan wellicht voorgoed verloren gaan. Wat het vaststellen van besluiten en het aanhouden van bepaalde termijnen be treft zal hij echter aan het verzoek van de Kamer voldoen en een uitstel tot na april in acht nemen. Na de reorganisatie zal geen ox-ganisatie meer bestaan, welke de eerste oefening ter hand zou kunnen ne men op de wijze als tot nog toe voor de vrijwilligers is geschied. Om het voor vrijwilligers, die om enigerlei reden bui ten de gewone dienstplicht zijn gevallen en daardoor militair ongeoefend zijn ge bleven, niettemin mogelijk te maken, tot de Nationale Resex-ve toe te treden, over weegt de minister de Nationale Reserve mede open te stellen voor diegenen, die vrijwillig een eerste basisopleiding, gelijk aan die van dienstplichtigen, zullen vol gen. Blijkens een bericht in de „Amigoe di Curacao" heeft het eilandsbestuur van Bonaire zich tot de regering gewend naar aanleiding van een bericht in een Pana- mees blad dat de Nederlandse Antillen belangstelling hebben voor een Amex-i- kaanse vlootbasis, nu die op Trinidad we gens de voorgenomen bouw van een hoofdstad voor de Brits-West-Indische fe deratie in het gedrang zou komen. Het be stuurscollege van Bonaire wijst op de ruim te die er op Bonaire is en op de diepe baai en het goede vliegveld en merkt op, dat indien Bonaire in aanmerking zou kun nen komen, dit arme benedenwindse eiland nlotseling ook een welvaax-tsbron zou heb ben verkregen, welke vermoedelijk de stij gende werkloosheid, waaronder de plaat selijke economie gebukt gaat, zou kunnen opheffen. Het is niet uitgesloten dat het denkbeeld op Aruba en Curacao een gunstig onthaal vindt, al was het alleen maar om een ein de te maken aan de huidige toestand die Aruba en Curacao dwingt jaarlijks grote bedragen aan Bonaire af te staan om de begroting sluitend te maken. *OCOOcrorr^vYvv>ncOfXY>:-« X> .Oooooooofoocoooonoooccoqc Inzenders van de opgaven der weke- l lijkse kerkdiensten wordt gewezen op de noodzakelijkheid, dat deze opgaven - uiterlijk DONDERDAG 12 UUR V.M. in j het bezit van de redactie zijn, daar zij l anders niet meer in de lijst kunnen worden opgenomen. ^>r*VKXXOOOCCCOTCCÖO«©3C»30r>DCOaDOOCCCOC»OOOOOOOCOOO Een inwoner van Oss had gisteren in zijn tuin zes jonge hondjes levend begra ven. Een buurvrouw, die dit gezien had, waarschuwde de politie, die onmiddellijk de diertjes uitgroef. De hondjes waren alle nog in leven hoewel ze geruime tijd onge veer een meter diep onder de grond ge legen hadden. Een inspecteur heeft de diertjes mee naar huis genomen, na de man. die ze had begraven, wegens dieren mishandeling te hebben bekeurd. SINGAPORE (UP) De „Ophir" (4.256 ton) van de K.P.M. is woensdagmorgen de haven van Singapore binnengelopen en is daarmee het eerste vrijgegeven K.P.M. schip, dat een neutrale haven heeft be reikt. Het schip was zondag uit Tandjong Priok vertrokken onder gezagvoerder Van der Rast en 15 Nederlandse bemanningsleden. Toen het schip was afgemeerd kwam een Chinese bemanning aan boord. De „Calcutta Conference Organization" die zich bezighoudt met het scheepvaart verkeer tussen Calcutta en havens op het schiereiland Malaka heeft de reders van Malaka ervoor gewaarschuwd geen faci liteiten te verlenen aan twee K.P.M.-sche pen die binnenkort op deze route zullen varen. Het betreft hier de „Siaoe" en de „Sibe- roet", die respectievelijk op 20 april en 25 mei uit Penang naar Calcutta en Chit- tagong zullen vertrekken. De K.P.M. is namelijk geen lid van deze „Conference". DJAKARTA (ANP) Vertegenwoordi gers van Lloyds hebben een bezoek ge bracht aan premier Djuanda en uitdrukking gegeven aan hun erkentelijkheid voor de wijze, waarop de Indonesische regering de kwestie van de K.P.M.-schepen heeft opgelost. Uit Medan wordt inmiddels gemeld dat 1.000 arbeiders van de K.P.M. werkloos zijn geworden na het vertrek van het laat ste schip van deze maatschappij uit Be- lawan.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 3