Beurzen blijven afwachtend J Effecten -en Geldmarkt Kort en bondig Samenstelling van „Ensemble" S.E.R.-advies: Kortere werktijd geen reden tot herziening van ouderdomspensioen Motorkleding van kunststof voor rijkspolitie Soldaat omgekomen bij het demonteren van een bom Zeven gewonden bij explo sies in een fabriek en een school Avondstilte voor de jeugd in Bakenesserkerk Grotere omzet in obligaties van aandelen UIT STAD EN STREEK Brits fregat sleept „Skaubryn" naar Aden Nationale Verkeerstech nische Leergang geopend VIJFHUIZEN Kandidatenlijst K.V.P. Interkerkelijke zangavond Pons Jansen sprak over liefde en huwelijk „Boulevardtreiiv rijdt door Zandvoort L. J. van der Werff met eigen lijst A Referendaris krijgt een jaar en negen maanden gevangenisstraf Scheepvaart DONDERDAG 3 APRIL 1958 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Onlangs heeft de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid zich tot de So ciaal-Economische Raad gewend met de vraag of wijzigingen in de loonindex, die het gevolg zijn van arbeidstijdverkortin gen, voor de herziening van het algemene ouderdomspensioen buiten beschouwing dienen te worden gelaten. In zijn thans uitgebracht advies wijst de S.E.R. erop, dat de koppeling van het pen sioen aan de looindex ten doel heeft dat enerzijds rekening wordt gehouden met de wijzigingen in de koopkracht van het geld en anderzijds de ontwikkeling van de na tionale welvaart in het bodempensioen tot uitdrukking wordt gebracht. De vraag rijst dus of een toeneming van de vrije tijd als een welvaartsstijging moet worden aange merkt die in de hoogte van het algemene ouderdomspensioen tot uitdrukking dient te worden gebracht. De S.E.R., die de term „welvaart" in dit verband meent te mogen interpreteren als „materiële welstand", acht het met de minister een bezwaar dat van een omvangrijke groep der Nederlandse bevolking de pensioentrekkenden een vergrote vraag naar goederen zou uitgaan op een tijdstip dat de produktiviteit van de arbeidenden zulk een vergroting niet wet tigt. Dit brengt de S.E.R. tot de conclusie dat een arbeidsverkorting in het algemeen geen reden mag zijn tot herziening van het algemene ouderdomspensioen. Uit ambtenaren-ideeënbus (Van onze correspondent) DEN HAAG De ideeënbus der rijks ambtenaren heeft enkele belangwekkende resultaten opgeleverd. Zo vond de heer J. H. van Buggenum een verbeterde werk methode uit voor het onderzoeken van be paalde vliegtuigmotoren. Dit werk behoeft nu niet meer in het buitenland te worden verricht waardoor een zeer belangrijke be sparing aan kosten en tijd wordt bereikt en het rendement van de vliegtuigen wordt verhoogd. De rijkspolitieman K. Kortus kwam met het denkbeeld de lederen motorkleding van de rijkspolitie te vervangen door overals van kunststof. Aanvankelijk had men tegen het ontwerp verschillende be zwaren, maar toen de heer Kortus een overal, op eigen kosten en naar eigen ont werp vervaardigd, liet zien, verdwenen de bedenkingen. Een groot deel van de mo torrijders van de rijkspolitie zal met de nieuwe kleding worden uitgerust. De heer R. Ruiten, van de directie Del tawerken, maakte een schroefvormige ver lenging aan het eind van een lepelboor om het boren door harde leemlagen te ver gemakkelijken. Met het nieuwe werktuig kan een tijdsbesparing van vijftien tot twintig percent bereikt worden. Bij het „afboren" van het Hollands Diep in de komende drie jaar denkt men nu tien duizend gulden goedkoper uit te zijn. De heer R. Groot van de universitaire filmdienst kwam met een methode voor het vervaardigen van kopieën van rönt- gennegatieven, zowel fotografisch als cine matografisch met behoud van alle details in de lichte en donkere partijen. De vin ding kan onder andere van groot belang zijn voor het reproduceren van röntgen foto's in wetenschappelijke en leerboeken. Gisteren is op de vliegbasis Deelen bij Arnhem bij het opruimen van enige on langs gevonden bommen uit de tweede we reldoorlog een bom bij het demonteren ge ëxplodeerd. Hierbij werd de 19-jarige dienstplichtige soldaat A. Brouwers uit Veenendaal, werkzaam bij het bomop- ruimingspeloton van de luchtmachtbewa kingsdienst van de Koninklijke Lucht macht, zo ernstig gewond, dat hij korte tijd later is overleden. In Rotterdam heeft zich gistermiddag een explosie voorgedaan in de gasflessen- fabriek „Aga" aan de Overschieseweg, waarbij vier arbeiders gewond werden. Veertig met acetyleen gevulde gasflessen stonden in de vulloods gereed om wegge bracht te worden, toen er een ontplofte. Door de hitte sprongen afsluiters van an dere flessen open en ontstond brand. Daar er gevaar voor verdere ontploffingen be stond. werd het gehele verkeer Schiedam- Overschie omgelegd. Twee in de nabijheid gelegen fabrieken werden overhaast ont ruimd. De brandweer had de brand spoedig ge blust en heeft daarna driehonderd gevulde gasflessen natgehouden. Van de vier gewonden was de heer J. Jonker uit Schiedam er vrij ernstig aan toe. Hij is in een ziekenhuis opgenomen. De anderen konden, nadat hun de eerste hulp was verleend, naar huis gaan. Tijdens een scheikundeles in een vijfde klas van het christelijk lyceum te Sneek heeft zich gisteren een ontploffing voor gedaan. Een ijzeren huls, gevuld met ka- liumpermanganaat, sprong uit elkaar'. Drie leerlingen werden door rondvliegen de stukjes metaal getroffen. Hun letsel was van die aard, dat zij naar een zieken huis moesten worden overgebracht. Na be handeling konden twee van hen naar huis terug keren, de derde zal enige dagen ver pleegd moeten worden. Morgenavond om acht uur wordt in de Bakenesserkerk een avondstilte voor de jeugd gehouden. Deze bijeenkomst, uit gaande van de Hervormde Jeugdraad, zal een bijzonder karakter dragen. Er zal Passiemuziek ten gehore worden gebracht; enkele gedichten zullen worden voorge dragen en een koor onder leiding van Klaas Bolt zal medewerking verlenen. De avondstilte is speciaal op de jongeren ingesteld en voor hen in de eerste plaats bedoeld. m hei Engelse graafschap Essex is dinsdag een Hermes-toestel van de Britse luchtvaartmaatschappij „Sky ways Ltd" tijdens een proefvlucht neergestort. De drie leden van de be manning kwamen op hel leven. Hel. vliegtuig, dat was opgestegen van het vliegveld bij Stanstede, kwam neer bij Meesden Green, zeseneenhalve kilometer verder. De foto geeft een beeld van het wrak. Nieuws in het hort- Tentoonstelling. Evenals vorige jaren zal ook dit jaar in de kleedkamers van het Openluchttheater te Bloemendaal een ex positie gehouden worden van werken van in de gemeente Bloemendaal woonachtige kunstenaars. Deze tentoonstelling zal ge houden worden van 14 tot en met 26 mei en zal dus ook op Hemelvaartsdag en de beide Pinksterdagen te bezichtigen zijn. Gespaard. Aan het postkantoor in Zandvoort werd bij de afdeling Rijkspost spaarbank gedurende de maand maart door 623 personen ingelegd een bedrag van 86.951,93 en terugbetaald aan 434 per sonen totaal /76.135,58. Het aantal nieuw geopende rekeningen bedroeg dertien. Jubileum. Donderdag 1 april her dacht de heer PI. Wiekamp, vertegenwoor diger bij de c.v. verf- en glasindustrie C. J. Krug te Haarlem, het feit, dat hij vijf entwintig jaar geleden in dienst van ae vennootschap trad. Dh'ectie en personeel boden hem geschenken aan. Filmavond. De afdeling Haarlem en omstreken van de Koninklijke Nederland se Maatschappij voor Tuinbouw en Plant kunde houdt op dinsdag 8 april een film avond in het Krelagehuis te Haarlem. Vertoond worden films over het leven van boeren en schaapherders in de Schotse hooglanden. Toneelstuk. Leden van de Plaarlemse katholieke studentenvereniging „Sanctus Bavo", die vorig jaar het toneelstuk „Paris" van Jan ftaaykens voor het. voetlicht heb ben gebracht, geven zaterdagavond 12 april in het Mendelcollege te Haarlem een op voering van het Amerikaanse blijspel „De hele stad is er vol van" van John Emerson en Anita Loos. Kinderboerderij. De kinderboerderij in de Noorderhout te Haarlem wordt zater dag weer voor het publiek opengesteld. De openingstijden zijn des morgens van 10 tot 12 uur en des middags van 13.30 tot 17 uur. LONDEN (Reuter) Het Britse fregat „Loch Fada" heeft het uitgebrande casco van het Noorse emigrantenschip „Skau bryn" op sleeptouw naar Aden genomen. Door de hitte gelukte het pas na enige uren een kabel aan het casco te bevestigen. In het voorschip woedt de brand nog steeds De minister van Verkeer en Waterstaat, mr. J. Algera, heeft in Utrecht de vierde Nationale Verkeerstechnische Leergang officieel geopend. De voorzitter van de A.N.W.B., de heer P. Zimmerman, die de minister inleidde, zei in zijn welkomst woord over dé verkeerssituatie dat men er niet mee klaar is een bordje „pas op het drempeltje" te plaatsen. Het drempeltje zelf, aldus de heer Zimmerman, dient te verdwijnen. Door een uitvoerige analyse van verkeersongevallen, gekoppeld aan een zorgvuldige bestudering van de verkeers- gedragingen ter plaatse, kunnen technische fouten of gebreken van de weg worden vastgesteld In dit verband pleitte de heer Zimmerman nog eens voor een zogenaamd „black-spots"-fonds. Minister Algera achtte het in zijn openingsrede eveneens van veel belang dat deze „zwarte plekken" worden onderkend en dat inzicht wordt verkregen in de oor zaak van het abnormaal grote aantal on gelukken op een bepaald punt. Minister Algera bracht de A.N.W.B. bijzondere dank voor de grote bijdrage die door deze bond tot verhoging van de verkeersveiligheid wordt geleverd. De kandidatenlijst van de K.V.P. in Hillegom is thans definitief samengesteld en ziet er als volgt uit: 1. W. F. van Dam: 2. Th. Bakker; 3. C. P. A. Beyersbergen: 4. P. A. Turkenburg; 5. J. G. Stokman; 6. J. H. Versteege; 7. C. G. M. Meskers; 8. F. C. van Lierop; 9. J. A. Topper; 10. J. J. Kok; 11. mej. J. Duinhoven; 12. C. L. M. Manshande; 13. J. van Zeist; 14. S. Maas; 15. J. Prins; 16. mevrouw A. P. J. Meyer- Uljee; 17. Q. van Trigt. Spreekuur wethouder Van Dam Wethouder W. F. van Dam zal in plaats van maandag 7 april (tweede paasdag) spreekuur houden op woensdag 9 april, eveneens 's avonds van half zeven tot half- acht in het raadhuis. Woensdagavond werd in de Geïnfor meerde Kerk in Vijfhuizen een interkerke lijke samenkomst gehouden ter bezinning in de stille week. De liturgische leiding werd verzorgd door ds. L. C. Bal jé, Her vormd predikant. Ds. G. Rang van de Ge reformeerde Kerk hield een meditatie. Na inleidende toepasselijke muziek door een blokfluitensemble, werd geopend met samenzang van twee verzen uit psalm 25. Hierop volgde afwisselend zang door de christelijke zangvereniging „Hosanna" en het kinderkoor, begeleid door Gerda v. d. Helm. Het geheel stond onder leiding van Joh. Silirs uit Hoofddorp. De meditatie van ds. Rang had als titel „Jezus sterft als een kind". Na samenzang van „Mijn verlosser hangt aan 't kruis", zongen beide koren opnieuw, waarna met gemeentezang werd besloten. LANDBOUWCURSUS De algemene landbouwcursus in Vijf huizen, welke leergang over twee jaar loopt, heeft het eerste jaar afgesloten. Be vorderd werden H. Joosten, P. van Schie, N. van Opzeeland, J. Vrolijk, G. Koning, D. van Wel, J. Suidgeest, C. de Bruin, F. Plessius, W. van Kaarter en W. Enzler. rfmnfbpoek Tijdens een bijzondere avond van de r. k. Instuif in Bennebroek heeft de heer Fons Jansen in het Verenigingsgebouw ge sproken over liefde en huwelijk. In r.k. kring heeft de heer Jansen grote bekend heid gekregen door ondermeer zijn boe ken „Liefde" en „Huwelijk in balling schap", waarin hij de liefde centraal stelt in de verhouding tussen jongen en meis je, tussen man en vrouw. Hij waarschuwt daarbij tegen angstcomplexen en het plaatsen van bordjes „verboden toegang", waar deze naar gezonde opvattingen niet moeten staan. Op gezellige en ygtak geestige wijze hëeft Fóns Jansen hierover voor de katho lieke jongeren gesproken. Hij kantte zich tegen een opvatting als zouden er weinig gelukkige huwelijken meer zijn. De moei lijkheden in de huwehjken mogen dan te genwoordig groter zijn dan voorheen, er is nog veel nuwelijksgeluk. Men moet dit ge luk echter niet zien als iets van „rozen geur en maneschijn". In elk huwelijk ko men uiteraard conflicten voor, maar door samen die conflicten te overwinnen, zullen man en vrouw dichter naai elkaar toe groeien. De voorlichting van de kinderen be hoeft naar het oordeel van de inleider wei nig moeilijkheden op te leveren, mits daar mee niet wordt begonnen als de jongen of het meisje al bijvoorbeeld zestien jaar zijn. Wel betreurde hij het, dat het accent soms te veel wordt gelegd op het licha melijk verschil tussen man en vrouw, waarbij de geestelijke verschillen soms in het geheel niet ter sprake komen. De heer Jansen besloot met een uitspraak van Rilke, namelijk dat ware liefde niet an ders is dan een voortdurend wacht houden bij de liefste om te voorkomen, dat deze weer in de eenzaamheid terugvalt, waar uit de liefde haar heeft gehaald. Tenslotte beantwoordde de inleider een aantal vra gen. In tegenwoordigheid van een groot aan tal genodigden, vertrok woensdagmiddag de nieuwe sttractie van Zandvoort: de miniatuurboulevardtrein, „de Zandvoort- expres". De heer J. S Folkers bracht de ze zo gewilde attractie opnieuw in de bad plaats, nadat Zandvoort er verscheidene jaren van verstoken was geweest. De trein wordt getrokken door een tot loco motief omgebouwde jeep met twee open volgwagens daarachter. Van het eindpunt van de bus wordt ge reden over de Grote Krocht, Koninginne weg, Kostverlorenstraat, Zeestraat, Bou levard, Strandweg, Badhuisplein en Ho- geweg terug naar het punt van uitgang. De heer J. Th. B. Hugenholtz, directeur van de stichting „Touring Zandvoort sprak voor de eerste rit begon een kort openingswoord, waarin hij de ondernemer gelukwenste en de verwachting uitsprak, dat dit miniatuurtreinstel een grote at tractie zal betekenen voor inwoner en badgast. Voorafgegaan door een geluids wagen werd de eerste rit een groot suc ces. Herplaatsing kandidatenlijst In de kandidatenlijst van de C.H. en A.R. in Zandvoort is een fout geslopen, doordat de naam van de heer W. Dorsman was weggevallen. De volgende namen komen op de kandidatenlijst voor: 1. W. van der Werff2. J. W. Gosen; 3. K. C. van der Mije Pzn.; 4. B. Bosman; 5. mr. A. F. Bult huis; 6. W. Ingwersen; 7. J. Kroon; 8. H. de Pater; 9. W. Dorsman; 10. H. Hoekema; 11. mej. S. M. de Wilde; 12. J. de Graaf. De heer L. J. van der Werff in Zand voort zal bij de gemeenteraadsverkie zingen met een eigen lijst uitkomen. Hier op staan de volgende namen: 1. L. J. van der Werff; 2. J. van Keulen; 3. J. C. Slag veld Szn.; 4. Frits Redeker; 5. B. Bakker; 6. Krijn Kerkman; 7. S. Slagveld. (Van onze financiële medewerker) De effectenbeurzen, trouwens zij niet al leen, wachten nog steeds op de verbeide opleving van de conjunctuur in de V.S., welke tol op zekere hoogte ook de gang van het economisch leven in Europa be paalt. Maar positieve aanwijzingen voor die opleving blijven helaas nog steeds ont breken. Eisenhowers optimisme wordt reeds geruime tijd niet meer serieus ge nomen en alleen aan de lichte produktie- stijging in de staalindustrie en een be scheiden herstel van de koperprijs ont leent men de hoop dat het dieptepunt van de recessie zo ongeveer bereikt is. Maar tussen dit dieptepunt en een duidelijk zichtbaar herstel in het bedrijfsleven kan nog geruime tijd verlopen en het is dus geen wonder dat de beurzen op zien komen blijven spelen. Op de New Yorkse beurs is het index cijfer voor industriële aandelen weer on geveer 10 punten beneden zijn hoogste stand van dit jaar gedaald, hoewel het nog altijd 10 punten hoger is dan de laagste stand gedurende het eerste kwartaal van 1958. Opmerkelijk is hierbij dat het index cijfer voor de aandelen van openbare nutsbedrijven (gas, elektriciteit, water) zich op het hoogste punt voor dit jaar handhaaft, waaruit opnieuw blijkt dat de belegger zich met deze aandelen het best tegen de conjunctuurschommelingen be schermt, waarvoor hij dan ook een laag rendement voor lief moet nemen. Op de Amsterdamse beurs bewegen de koersen der aandelen zich nog altijd boven het niveau van einde 1957, zelfs die van Indonesische ondernemingen, maar de om zetten blijven uiterst gering. In het eerste kwartaal hebben ze wat de aandelen be treft, slechts 93,1 miljoen bedragen tegen Inbrekers-en-gros. De Rotterdamse rechtbank heeft een 39-jarige koopman en een 33-jarige machinebankwerker, beiden uit Rotterdam, veroordeeld tot respectie velijk vijf en vier jaar. Zij hadden in ver schillende plaatsen van ons land inbraken gepleegd, negentien in totaal, die hun on geveer 7.400.— en tal van gouden siera den opleverden. Meer kippen, meer eieren. De Neder landse pluimveestapel en mede daardoor de eierproduktie zal de komende herfst aanzienlijk groter zijn dan verleden najaar. Dit jaar zijn in januari en februari ruim 65 miljoen boedeieren ingelegd, ruim 8 mil joen meer dan in de overeenkomstige maanden in 1956. Elektrotechniek voor vrouwen. In Epe gaat het bestuur van de technische school in het komende winterseizoen voor de huisvrouwen een cursus elektro-tech- niek geven. Men acht het namelijk ge wenst, dat de huisvrouwen beter op de hoogte zijn van de apparaten, waarmee zij dagelijks omgaan. Steeds blijkt weer, dat onoordeelkundig gebruik grote gevaren voor de huisvrouwen kan opleveren. Critiekritten". In het „Tijdschrift voor verkeerstechniek" van de ANWB is een voorstel opgenomen van drs. L. J. van der Meulen, districtscommandant der rijkspoli tie te Leiden. Vele ongevallen zijn het ge volg van een verkeerde rijwijze die auto mobilisten zich onbewust hebben aange wend, zo zegt de heer Van der Meulen, die voorstelt dat de rechter in bepaalde geval len de veroordeelde zou kunnen verplich ten tot het maken van een „critiekrit" van enige uren. Een ervaren instructeur zou dan de rijwijze en het weggedrag critisch moeten bezien en de automobilist een ob jectief inzicht geven in zijn eigen rij wijze. Salarisverhoging. Verschenen is het het koninklijk besluit tot herziening van de salarisregeling voor de handwerklera- ressen aan de rijksmiddelbare scholen en aan de rijkskweekscholen en voor de leraren in de handenarbeid, het spreek- onderwijs en het schrijven aan de rijks kweekscholen. Dit K.B. kent aan deze leraren (met uitzondering van het vak schrijven) die aan bepaalde bevoegdheids- eisen voldoen een ongeveer gelijke salaris verhoging toe, als voor de overige leraren aan deze scholen reeds met ingang van 1 januari 1953 tot stand was gekomen. Mr. H. de Visser overleden. Te Gro ningen is op 90-jarige leeftijd overleden mr. H. de Visser, vroeger advocaat en pro cureur aldaar en vele jaren deken van de orde van advocaten. Mr. de Visser was vele jaren rechter-plaatsvervanger in de recht bank te Groningen. Schrijfwijze. Tijdens de besprekingen over de toepassing van de woordenlijst der Nederlandse taal in België en Nederland is bij de regeringen van beide landen de wens naar voren gekomen, in den vervolge steeds overleg te plegen over aangelegen heden, de schrijfwijze van de Nederlandse taal betreffend, om de eenheid van spelling- in beide landen zoveel mogelijk te bevor deren. Aan het Belgisch-Nederlandse cul turele verdrag zal daartoe een aanhangsel worden toegevoegd waarin deze gedachte wordt vastgelegd. De overeenkomst tot vaststelling van dit addendum is nu aan de Eerste Kamer overgelegd. Eerste Amsterdamse kievitsei. Een conducteur van het Amsterdamse gemeen tevervoerbedrijf, de heer W. Schaafsma, die er vorig jaar in slaagde het eerste kie vitsei van Amsterdam te vinden, heeft ook ditmaal het eerste ei van de hoofdstad ge vonden. Hij ontdekte het in Osdorp. Hij heeft het burgemeester Van Hall aangebo den. Dr. L. Lasonder overleden. In de ouderdom van 79 jaar is te 's-Gravenhage overleden dr. L. W. A. M. Lasonder, oud rijksarchivaris en oud-archivaris van de Nederlands Hervormde Kerk. Tal van ja ren was hij bestuurslid van de Vereniging van Archivarissen in Nederland. „Wij werken voor u". Weest spaar zaam met verkeersborden, zei ir. F. H. van der Linde van Sprankhuisen, directeur hoofdingenieur van de provinciale water staat van Utrecht, tijdens de discussie op de verkeerstechnische leergang van de A.N.W.B. in Utrecht. Er staan teveel bor den. De Utrechtse provinciale waterstaat heeft een bord dat men bij werken in uit voering zet. „Langzamer rijden! Wij wer ken voor u", staat er op. Er stopte eens een automobilist, die naar de werklieden toeging en zei: „Zo, werken jullie voor mij? Dat is aardig" en toen ging hij met een doos sigaren rond. „Maar dit is echt niet de bedoeling van het bord", zei ir. Van der Linde. 100,2 miljoen in die periode van 1957. Eerstgenoemd cijfer maakt voor een ge heel jaar een omzet uit van ongeveer 372 miljoen en hoe laag dit cijfer is blijkt uit een vergelijking met bijvoorbeeld 1955, toen de jaaromzet 851 miljoen bedroeg. Gelukkig is de beurshandel niet uitslui tend van de aandelenmarkt afhankelijk en wordt op de obligatiemarkt voor de ge ringe affaires op de aandelenmarkt enige compensatie gevonden. In de eerste drie maanden van het lopende jaar heeft de omzet op de obligatiemarkt f 177,6 miljoen bedragen tegen 137,7 miljoen in die periode van 1957 en als men het cijfer van het eerste kwartaal 1958 op jaarbasis om- tekent, komt men tot een bedrag van 772 miljoen in vergelijking met 568 miljoen voor 1957. Geen belastingverlaging In deze cijfers illustreert zich de voor keur van het beschikbare kapitaal voor zogenaamde risicomijdende belegging, een verschijnsel dat ook in de V.S., met name bij de grote beleggingsinstituten kan wor den geconstateerd. En hieruit valt weer te concluderen dat men zich ten aanzien van de toekomstige conjunctuurontwikkeling nog steeds onzeker voelt. In de V.S. wordt als middel tot herleving van de industriële activiteit en grotere bestedingen in de particuliere sector nog steeds een belas tingverlaging overwogen, maar het is dui delijk dat als deze niet met een overeen komstige verlaging van de overheidsuit gaven gepaard gaat, budgetaire tekorten ontstaan, welke de regering tot nieuwe geldcreatie nopen en in feite nieuwe in flatie betekenen, waartegen men juist maatregelen heeft willen nemen. Vandaar dat die belastingverlaging zo lang mogelijk wordt uitgesteld. Ook in ons land wordt op belastingver laging aangedrongen, met name om de ondernemingen 't financieren van nieuwe investeringen te vergemakkelijken, maar ook hier heeft de regering daarvoor bin nen het raam van de begroting geen spe ling. Integendeel, het lykt er eerder op dat de werkelijke inkomsten van de Staat in dit jaar ongunstig bij de ramingen zul len afsteken. Zo is bijvoorbeeld de omzet belasting in de eerste twee maanden van 1958 36 miljoen kleiner dan de raming, de invoerrechten hebben als gevolg van de sterk gedaalde importen ƒ45 miljoen minder opgebracht en in totaal blijven de directe belastingen in genoemd tijdvak on geveer 75 miljoen beneden 1/6 van de raming voor 1958. Investeringen Het moge dan waar zijn dat er in het afgelopen jaar in het bedrijfsleven hier en daar teveel is geïnvesteerd, thans dreigt het gevaar dat de investeringen in de industriële sector beneden het niveau zul len blijven dat noodzakelijk wordt geacht voor het op peil houden van het Neder landse produktie-apparaat en een verdere toeneming van de export, waarop van alle kanten, ook van regeringswege wordt aan gedrongen. Minister Zijlstra heeft reeds verklapt dat de regering zich beraadt op de financiering van de export, nu deze meer en meer afhankelijk wordt van de kredieten, welke bij de levering van goe deren aan de importeurs kunnen worden verstrekt. Op zich zelf zou er tegen dergelijke kre dieten minder bezwaar zijn, ware het niet dat ze voor een goed deel moeten worden verleend aan landen (bijvoorbeeld aan de zogenaamde onderontwikkelde gebieden) waarvan de solvabiliteit op zijn minst du bieus is. Ook de politieke en nationalis tische beroeringen in vele van die landen blijven een bedreiging voor de honorering van aangegane verplichtingen en het is duidelijk dat aan de exportfinanciering met betrekking tot de landen van het Na bije en Midden-Oosten (Irak, Iran, Koe weit, Saoedi-Arabië, Syrië, Jordanië, en andere) meer dan normale risico's zijn verbonden. Van andere landen (Australië. Philippijnen, Nieuw-Zeeland) is bekend dat ze met deviezenmoeilijkheden hebben te kampen en met het oog daarop hun importen beperken. Zelffinanciering Afgezien van de risico's zal een ver groting van de Nederlandse export zeker niet gemakkelijk zijn, doordat vele zo genaamde grondstoffenlanden met behulp van uit Europa aangevoerde kapitaalgoe deren eigen industrieën hebben opge bouwd en deze zoveel mogelijk willen be schermen. Zo gezien zou het logisch zijn als de overheid het bedrijfsleven in deze tijd te hulp kwam door verlichting van de fiscale druk, welke thans zo groot is dat de fiscus in vele gevallen viermaal zoveel van de behaalde winst ontvangt als de aandeelhouders. Nu de winstmarges veelal zijn gedaald en ook de orderportefeuilles inkrimpen, is het geen wonder dat de be drijven hun investeringen beperken en zo veel mogelijk op zelffinaniering bedacht zijn. Het Zuidelijk Toneel „Ensemble" onder directie van Robert de Vries, Anty Wes terling en Marius Kip, met Gerrit Linden- berg als zakelijk leider, heeft zijn samen stelling voor het eerste seizoen bekend gemaakt. T >t deze formatie zijn voor het seizoen 1958-1959 toegetreden de dames Marijke Bakker, Miep van den Berg, Son- ja Brill, Andrea Domburg, Mariëtte Flink, Rie Gilhuyr, Marion Gobau, Wieke Haits- ma Muiier, Nell Koppen, Liane Saalborn en Li« de Wind, benevens de heren Ab Abspoel, Chris Baay, Siem Boog, Harry Bronk, Wim van den Brink, Johan Elsen- sohn, John Gobau, Lo van Hensbergen, Ton Kuyl, John Leddy, Ad Noyons, Fred Sterneberg, Jan Verhoeven en Lucas Wensing. Zoals men ziet zijn overeenkomstig de plannen in deze groepen leden opgeno men van de twee gezelschappen, die aan het einde van dit seizoen ophouden te be staan, namelijk het Zuidelijk Toneel en het Nieuw Nederlands Toneelgezelschap, be nevens van de eveneens verdwijnende „vaste kern" van de Nederlandse Tele visiestichting. De rechtbank te 's-Gravenhage heeft de 56-jarige referendaris D van der G., voormalig hoofd van dc afdeling ijzer en staal van de directie Industrie en Handel van het ministerie van Economische Za ken, veroordeeld tot een gevangenisstraf van een jaar en negen maanden, omdat hy als ambtenaar meermalen giften had aan genomen als beloning voor handelingen, die in strijd waren met zijn plicht. Voorts werd hij voor vijf jaar ontzet uit het recht ambten te bekleden en stukken namens de overheid te ondertekenen De referendaris had bekend dat hij van de directie van de n.v Zeeuwse Metaal- handel te Vlissingen tienduizenden gul dens als steekpenningen had aangenomen, als beloning voor het afgeven van valse verklaringen omtrent de herkomst van de door de Zeeuwse maatschappij verhandel de schroot. De officier van Justitie had veertien dagen geleden een gevangenis straf van twee jaar gevorderd. De rechtbank veroordeelde verder de 33-jarige directeur van de n.v. Zeeuwse Metaalhandel B. M. uit Den Haag tot een gevangenisstraf van één jaar en een maand, omdat deze directeur aan de amb tenaar geld had gegeven als beloning voor handelingen die de ambtenaar had gedaan in strijd met zijn plicht. De officier van Justitie had tegen de directeur een ge vangenisstraf van één jaar en zes maan den gevorderd. Abbekerk, 3 te Manilla. Abida, 12 te Curasao verwacht. Adonis, 2 te Curasao verwacht. Aegis, 2t e Amsterdam. Alblasserdijk, 3 et New Orleans. Alderamin, 2 te Duinkerken. Amstelvaart. 2 te Casablanca. Bsarn, 2 v. Hamburg n. Antwerpen. Eengalen, 2 v. Venetië n. Genua. Bloemfontein. 2 te Durban. Borneo, 2 v. Manokwari n. Hollandia. Boschkerk. pas. 2 Minikoy n. Aden. Britsum. 2 670 m. z.w. Fayal n. Hampton Roads. Caltex Delft, pass. 2 Bizerta n. Sidon. Calt. Leiden. 2 12 m. w.n.w. W.hind. n. Cartagena. Caltex Pernis, pass. 2 Lissabon n. Rotterdam. Ceronia, 2 te Kandia v. Bombay. Charis, 1 200 m. n. San Salvador n. Pt. Au Prince. Cinulia, 1 520 m. w. St. Helena n. Curasao. Cistula, 4 te Melbourne verwacht. Clavella, 3 te Brisbane verwacht. Cleodora. 5 te Cebu verwacht. Colytto, 8 te Rotterdam verwacht. Corilla, 18 te Durban verw., verm. n. Abadan. Coryda. 2 op Floreszee v. Singapore n. Auckland. Cradle of Liberty, 3 te Port Said. Dorestad, 1 750 m. n.o. Martinique n. Pto. La Cruz. Duivendrecht, 2 te Baytown verwacht. Ena, 4 te Rio de Janeiro verwacht. Eos, 2 te Beyrouth verwacht. Etrema, 2 te Piraeus verwacht. Ghanakust. 2 te Lagos verwacht. Gordias, 2 v. Pto. Bariros n. Belize. Hector, 2 te Lattakia. Heemskerk, 2 v. Port Said n. Genua. Her mes. 3 te Hamburg. Hilversum, 1 450 m. w.z.w. Ouesant n. B. Aires. Holendrecht, 8 te Baltimore verwacht. Hydra, 1 276 m. n.o. Martinique n. Guanta. Iberia, 2 te Emden v. Vigo. Isis, 2 te New York verwacht. Ivoorkust, 2 v. Pointe Noire n. Abidjan. Jagersfontein, 2 v. Las Palmas n. Southampton. Japara KRL, 1 240 m. n.iv. K. West n. New York. Jason, 2 v. La Guaira n. Curasao. Joh. v. Oldenbarnevelt, pass. 2 Wight n. Australië. Kalinga. 14 te Sydney verwacht. Kara, 2 te Curasao verwacht v. Stanlow. Khasiella, 2 te Thameshaven. Katelysia, 9 te Buenos Aires verwacht. Kelila, 8 te Bandarmashur verwacht. Kermia, verm. 3 v. Thameshaven h. Stanlow. Khasiella. verm. 3 v. Thameshavx n. Amsterdam. Kieldrecht, 2 te Kaapstad verwacht. Kinderdijk, 2 v. Bremen n. Rotterdam. Kloosterdijk, 2 te New York verwacht. Koningswaard, 1 300 m. z.z.o. Fayal n. Curasao. Kopionella, 4 te Singapore verwacht. Korovina, 2 te Trinidad verwacht. Kosicia, verm. 2 v, Curasao n. Landsend. Krebsia, 18 te Curasao verwacht. Kylix, 2 te Limhamn verwacht. Laagkerk, 3 te Bremen. Langkoeas. 3 te Singapore. Leopoldskerk, 2 v. Vlissingen n. Mostagenem. Leuvekerk, 2 te Port Said. Liberty Bell, 17 te Philadelphia verwacht. Loenerkerk, 3 v. Hamburg te Amsterdam verw. Lombok, 2 125 m. z.z.o. Kreta n. Malaga. Loosdreclit, 9 te Suez verwacht. Macoma, 7 te Poro verwacht. Maetsuycker, pass. 2 Banka n. Fremantle. Mapia, 2 te Kandia. Maureen, 5 te New Orleans verwacht. Marnelloyd, 2 te Genua. Meerkerk, pass. 2 Casquets n. Marseille. Mitra, 15 te Curasao verwacht. Molenkerk, 2 te Genua. Moordrecht. 3 te Port De Bouc verwacht. Mijdrecht. 6 te San Francisco verwacht. Nanusa, 2 te Kaapstad verwacht v. Crofton. Nieuw Amsterdam, 2 v. Southampton n. Le Havre. Notos, 1 70 m. z.w. Oporto n. Alexanlrië. Omala, 4 te Curasao verwacht. Ondina, 2 te Chittagong verwacht. Oostkerk, 4 te Kobe verwacht. Oranje Nassau, 2 te Hamburg. Osiris, 1 80 m. n.o. Fayal n. Curasao. Ovula, 3 te Singapore. Papendrecht, 5 te Cabo Blanco verwacht. Pendrecht, 4 te Casablanca verwacht. Perna, 8 te Abadan verwacht. Pr. Fred. Hendrik, 2 te Glsgow v. Rotterdam. Prins Willem V, 2 te St. Vincent n. Oslo. Pygmalion, 1 300 m. n. Havana n. Cardenas. Ridderkerk, 2 dw. Oporto n. Boulogne. Rita, 2 et Penang. Roma, 3 te Aden verwacht. Rijndam. 2 te New York. Rijnkerk, 2 v. Genua n. Port Said. Rondo, 1 te Kuwait. Saidja. 2 te Pladju. SaJatiga, 1 v. Vizagapatnam n. Rotterdam. Sarpedon, 2 te Maracaibo verwacht. Scherpendrecht, 12 te Kaohsung verwacht. Senegalkust. 2 te Hamburg. Sibajak, 2 220 m. o.n.o. Christmas eil. n. Aden. Sibigo, 2 v. Sydney n. Melbourne. Sliedreeht, 10 te Landsend verwacht. Soestdijk, 2 250 m. o.n.o. Nantucket n. New York. Solon, 2 te L Guaira verw. v. New Orleans. Sommelsdijk, 2 v. Antwerpen n. Rotterdam. Stad Gouda, 2 23 m. z.o. Startpoint n. H. Roads. Stad Viaardingen, 2 te Narvik verwacht. Statensingel. pass. 2 z Scillies n. Rotterdam. Statue of Liberty, 13 te Philadelphia verwacht. Stentor, 1 v. Ciudad Trujillo n. Pto. Cabello. Straat Banka, 2 v. Pt. Swettenham n. Colombo. Straat Johore, 2 te Adelaide v. Hobart. Sunetta, 3 te Saigon. Tabinta, 2 27 m. n.n.w. Kp. St. Vincent n. A'dam. Tara, 2 v. Bremen n. Hamburg. T arakan, pass. 2 Burlings n. Marseille. Tawali, pass. 2 Lissabon n. Port Said. Tegelberg, 2 te Singapore verwacht v. Mauritius. Telamon. 3 et Maracaibo verwacht. Thelidomus, 15 te Rotterdam. Theobaldius. 8 te Heysham verwacht. Tiberius, 2 700 m. o.n.o. Flores n. San Juan. Tibia, 7 te Curasao verwacht. Titan, 2 te Dover. Tjibadak, 2 te Kidjang v. Tandjong Priok. Tiipondok, 2 Natuna eil. n. Tandjong Priok. Tomocyclus, 11 te Curagao verwacht. Tomori, 2 te Surabaja verwacht. Utrecht. 1 v. Aden n. Suez. Van Heemskerk. 2 v. Rotterdam (op proeftocht). Vasum, 4 te Curapao verwacht. Vivipara, 10 te Mena Al Ahmadi verwacht. Waal, 2 v. Eleusis n. Alexandrië. W. Alton Jones, 2 580 m. z.w. Kaap Verd. eil. n. Philadelphia. Westland, 1 te Buenas Aires. Westertoren. 2 te Port Said. Wieldrecht, 2 120 m. n.o. Masawa n. Mena. Willem Ruys, 3 te Port Said. Willemstad, 2 v. Grenada n. Plymouth. Wonogiri, 4 te Bangkok verwacht. Zaankerk, 2 v. Kobe n. Hongkong. SLEEPVAART Friesland, 30 te Christobal. Gele Zee, 3 te Ceuta. Hudson, 1 v. Belem n. Manaus. Humber, 22 v. Trinidad n. Cristobal. Loire, 3 80 m. z.w. zuidp. Kreta n. Conacry. Noordholland, 1 te Port Said. Noordzee. 27 v. Savona n. Chioggla. Oceaan, 23 v. Pto. Cabello n. New Orleans. Oostzee, 250 m. z.o. Paranagua n. N. Palmira. Poolzee, 1 70 m. n. San Miguel n. New York. Rode Zee, 1 210 m. n.o. Madeiro n. Ravenna. Thames, 2 v. Belfast te Maassluis en 2 n. Belfast. Titan. 3 v. Portsmouth Ie Dover. Zeeland, 3 500 m. n.o. eil. Pobago n. Maracaibo.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 21