Loven en bieden rondom een topconferentie Teeuwen's Kolenhandel N.V Bonn gereserveerd tegenover Frans plan a la Rapacki Amerikanen menen dat Russen alleen hun positie willen verbeteren Hollandse Anthraciet ill f 10.55 per hl Hollandse Anthraciet IV f 8.55 per hl DONDERDAG 3 APRIL 1958 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 11 Altijd mis Vorst en wacht aan de Rijn: Adenauer en Smirnov Frankrijk heeft voorlopig nog geen atoombom gereed Vergadering in Parijs tegen de Algerijnse oorlog Allweg's boek La Question in beslag genomen Londens buspersoneel heeft tot staking besloten Bezoekers van Expo worden niet uitgemolken Maaltijden zijn niet duur en de prijzen redelijk Brusselse Expo verwacht 170.000 bezoekers per dag Vier C.D.U.-kandidaten voor Adenauers opvolging Franse pogingen om grote mogendheid te spelen worden in West-Duitsland duidelijk doorzien Eisenhower stelt civiel ruimtevaartbureau voor „Der Spiegel" verwijt dr. Löns religieuze intolerantie Dr. Bock wegens gemengd huwelijkgepasseerd Hamburg houdt plebisciet over kernbewapening Resultaat heeft slechts een morele betekenis Dönitz geeft memoires uit (Van onze correspondent in Washington) De diplomatieke activiteit in de Noord- atlantische Verdragsorganisatie is groter geworden sedert de trieste periode van de Suez-crisis, toen het contact tussen de wes telijke bondgenoten zo deerlijk te kort school. Onderwerpen als topconferentie en ontwapening staan thans regelmatig op de agenda der NAVO-vergaderingen en van Amerikaanse zijde is men voorzichtig in officiële uitspraken „zolang de bondgeno ten nog niet zijn geraadpleegd". Dit geldt vooral ten aanzien van de top-confcrentie. Men is er te Washington nog lang niet van overtuigd dat er dit jaar inderdaad zulk een conferentie gehouden zal worden. Toch hebben velen de indruk dat men heel lang zaam naar de conferenti»-tafel tocdrijft en dat men daar in september wel eens zou kunnen belanden. Wordt er in de NAVO, die herhaaldelijk over een top-conferentie spreekt, sterk aangedrongen op zulk een conferentie? Eigenlijk niet. De Verenigde Staten, Groot- Brittannië en Frankrijk zien eigenlijk geen heil in het soort conferentie dat de Russen lijken te wensen en de regeringen van de andere landen, met uitzondering wellicht van de Scandinavische, zijn het met de grote drie eens. De oppositie-partijen in West-Duitsland, en vooral in Groot-Brit- tannië voelen kennelijk wel voor een top conferentie. Ziet men de NAVO in haar geheel, dan moet men vaststellen dat de stroming in de richting van „de top" maar zwak is, te meer, omdat de machtigste bondgenoot sceptisch staat tegenover zulk een conferentie. Het Amerikaanse Congres is voor ongeveer negentig percent tegen een conferentie, die geen concrete kansen biedt op verbetering van de wereldsituatie. Wat de Amerikanen echter ook zeggen over de conferentie ja of nee het is altijd in het voordeel van de Russen. Zou de conferentie doorgaan, dan zouden de Russen er waarschijnlijk in slagen de (be drieglijke) indruk te wekken dat men een begin heeft gemaakt met de vermindering van spanning, hetgeen de paraatheid van het Westen kan schaden. Zou de conferen tie niet doorgaan, dan zouden de Russen er op kunnen wijzen, dat het Westen en met name Amerika niet eens wil pro beren tot een betere verstandhouding te komen. Hoewel vooral de Amerikanen geen heil zien in een topconferentie zoals de Russen zich voorstellen, toch beseffen zij dat het op den duur moeilijk is „de boot steeds maar af te houden". Zou het op een con ferentie uitlopen, dan zou het verkieselijk zijn indien er althans iets goeds uit te voorschijn kwam. Vandaar dat er een spel van loven en bieden begonnen is tussen Russen en Amerikanen. Op de jongste persconferentie werd aan de Amerikaanse minister van Buitenlandse (Van onze correspondent in Bonn) De Sovjet-ambassadeur in West-Duits land, Smirnov, heeft verklaard, dat het besluit van de Bondsdag om het West- duitse leger met kernwapens uit te rus ten, Duitslands hereniging voorlopig on mogelijk heeft gemaakt. Deze politiek zal West-Duitsland te gronde richten. In een oorlog zouden de westelijke geallieerden de belangrijke industriecentra van het Ruhrgebied vernielen om te verhinderen dat ze in de handen van de Russen vallen, aldus Smirnov. Uit zijn werkkamer in de Russische am bassade te Rolandseck, ten zuiden van Bonn, op de linkeroever van de Rijn, kan Smirnov de witte villa van bondskanselier Adenauer in Rhöndorf zien, aan de andere sant van de rivier tegen een helling van de Drachenfels. Smirnov noemt Adenauer wel eens „Vorst van de Rijn" en zegt dan dat hij de „Wacht aan de Rijn" is. (Van onze correspondent in Parijs) Een verklaring van de Amerikaanse democratische volksvertegenwoordiger Price, dat Frankrijk binnen een week een atoombom tot ontploffing zou kunnen brengen, heeft in F ankrijk opzien ge baard. Van officiële zijde is de mededeling tegengesproken en de meeste Parijse och tendbladen putten zich uit in hatelijke op merkingen over de toch niet geheel onge rechtvaardigde vrees van Price dat een dergelijk kernwapen op onverantwoorde lijke wijze tot ontploffing zou kunnen wor den gebracht. Weliswaar heeft de Franse hoge com missaris voor de kernenergie onlangs te Luik verklaard, dat het Frankrijk moge lijk zou zijn een atoombom te vervaardi gen, doch er blijken technische moei lijkheden te zijn. Frankrijk heeft fabrie ken voor het maken van een atoombom. Marcoule zou plutonium worden ver vaardigd en te Saclay werkt men aan een installatie, die uranium 235 van uranium 238 zal scheiden. Te Colomb-Bechar, in de Sahara, nemen Franse deskundigen en technici proeven met geleide projectielen en dergelijke. Tussen de Tsaad en Co lomb-Bechar ligt een ideaal proefterrein voor kernwapens, met een straal van on geveer tweeduizend kilometer. Er zijn moeilijkheden ontstaan met de reac tor van Marcoule. Als gevolg van techni sche fouten is de produktie achter geble ven bij de verwachtingen en het Franse plutonium moet van inferieure kwaliteit zijn. Frankrijk zal voorlopig geen kernwa pen kunnen vervaardigen. De officiële te- genispraalc slaat dan ook meer op het tijd stip, waarop het wapen tot ontploffing zal worden gebracht. Men zet alles op alles om het vierde land te worden, dat de atoom bom bezit. Het internationaal sterk ge baalde aanzien van Frankrijk zou als het üd wordt van de zogenaamde „atoom club", aanzienlijk kunnen stijgen. In het bijzonder zou dat het land ten goede kome bii de volgende NAVO-conferentie, die over enige weken te Kopenhagen zal wor den gehouden. Zaken Dulles onder hilariteit gevraagd: „Kunt u een of twee punten noemen, die naar uw mening het meest voor onderhan deling in aanmerking komen?" Het ant woord was in al zijn negativiteit veelzeg gend. Dulles zei dat hij het moeilijk vond zulke punten punten te noemen Men kan zeggen dat dit het antwoord is van de man op de markt, die geen prijs wil noemen, omdat hij daaraan zou kunnen blijven „hangen". Eveneens is men niet ver van de waarheid, wanneer men Dulles' woorden letterlijk opvat: hij vindt het moeilijk enig onderwerp te vinden, waar over men met vrucht met de Russen zou kunnen onderhandelen. Die opvatting stemt overeen met het scepticisme in de hoogste regionen te Wasington: men gelooft niet dat de Russen aandringen op een top-con ferentie teneinde de spanning te vermin deren, doch men ziet in de Russische acti viteit een manoeuvre teneinde de Russi sche positie te verbeteren in een wereld, die zij met onderscheiden methoden eventueel ook met conferenties voor het communisme willen veroveren. PARIJS, (UP) Meer dan honderd vooraanstaande Fransen zijn in Parijs bijeen gekomen om te pogen een oplossing te vinden voor het Algerijnse probleem. Onder hen zijn Jean-Paul Sartre, Fran cois Mauriac en de vroegere socialisti sche minister André Philip. Philip criti- seerde in de eerste bijeenkomst de politiek van de regering ten aanzien van Algerije. Sprekend over de beschuldigingen dat Franse troepen in Algerije folteringen hebben begaan, zei Philip:,,Het Franse leger is geen leger van folteraars. Wel zijn er enkele folteraars in zijn gelederen, maar de Franse autoriteiten sluiten hun ogen hiervoor, met het excuus dat folteren de enige manier is om inlichtingen te krij gen". Erkenning (A.F.P.) Federalistische Europese jongeren hebben drie dagen in Parijs ver gaderd met een zestigtal jonge negers uit Franse en Belgische Afrikaanse gebie den. Zij namen een resolutie aan, waarin gezegd wordt dat tussen de Europese en de Afrikaanse landen geen echte duurza me politieke gemeenschap kan worden opgebouwd zonder erkenning van de onaf hankelijkheid der Afrikaanse gebieden. Daarom moeten ook de Afrikaanse gebie den vertegenwoordigd zijn in de reeds be staande of nog te stichten bovennationale Europese instellingen. PARIJS (Reuter) De Parijse politie heeft exemplaren van het boek „La Ques tion" in beslag genomen, waarin Henri Allweg, de vroegere hoofdredacteur van het verboden Algerijnse communistische blad „Alger Républicain", een beschrijving geeft van zijn gevangenschap in Algiers. Allweg verklaart, dat hij daar vorig jaar door Franse parachutisten is gemarteld. Een militaire rechter in Parijs heeft de inbeslagneming gelast, omdat het boek „demoraliserend is voor het leger". De exemplaren lagen nog bij de uitgever. Enige tijd geleden zijn kranten in beslag genomen, die uittreksels uit het boek pu bliceerden. De minister voor Algerije, Robert La- coste, heeft in de Nationale Vergadering verklaard dat de pijnlijke plekken op de linkerhand van Allweg niet door geweld zijn veroorzaakt. Allweg verklaart in zijn boek, dat hij werd ondervraagd, nadat hem het middel „pentathal" was inge spoten, dat het vermogen van de mens, om onwaarheid te spreken, zou verzwakken. Volgens Lacoste hebben de militaire arts en de hospitaalsoldaat, die Allweg met „pentathal" zouden hebben behandeld, zijn bewering als onwaar gekenschetst. Allweg vertoeft nog in Algerije, waar hij onder arrest is gesteld. De verklaring van Lacoste werd uitgelokt door een com munistische afgevaardigde, die passages uit Allwegs boek ging voorlezen. ADVERTENTIE Raadhuisstraat 23 Heemstede - Telefoon 38057 (Van onze correspondent in Londen) De steeds weer uitgestelde krachtme ting tussen de regering en de vakvereni gingen over de lonen dreigt binnenkort uit te breken. Het Londense buspersoneel, dat de door het hof van arbitrage toegekende loonsverhogingen te gering acht, heeft een staking afgekondigd, die op 4 mei zal be ginnen. Dit zou dan de eerste officiële bus- taking in 21 jaar zijn. De voorgeschreven aankondigingstermijn voor een bussta king is drie maanden, maar ook destijds aanvaardden de werkgevers een termijn van slechts een maand. De grief van de busmannen is ook, dat de voorgestelde verhoging slechts voor een bepaalde groep geldt en niet voor allen. Gisteren hebben 180.000 man van de pro vinciale busdiensten eveneens een nieuwe looneis ingediend. Zij willen eveneel ver dienen als het Londense personeel, dat al tijd meer heeft ontvangen, omdat de dienst zwaarder is. De regering heeft dui delijk gemaakt, dat extra-loonsverhogin gen, boven de officieel toegekende, in ge nationaliseerde bedrijven, gefinancierd dienen te worden door inkrimping van de busdiensten, hetgeen tot ontslag zal leiden, of tot een nieuwe verhoging van de tarie ven. Deze wil men zo lang mogelijk tegen houden om de kosten van levensonderhoud niet nog meer op te jagen. Als de staking doorgaat zullen er 53.000 man bij zijn betrokken. Een busstaking van lange duur in een wereldstad als Lon den is catastrofaal. De ervaring heeft ge leerd, dat een conflict blijvende schade toebrengt aan het bedrijf, omdat een deel van de klandizie voorgoed verloren gaat. Indien de busmannen hun zin krijgen, zul len andere loonconflicten niet kunnen uit blijven. Tot nu toe heeft de vakbeweging blijk gegeven van de door de regering gevraagde zelfbeheersing. Ook bij de spoorwegen spant het. Vol gende week zal het loontribunaal een uit spraak doen over de door het spoorweg personeel ingediende looneisen. (Van onze correspondent in Brussel) De Belgische commissaris-generaal voor het toerisme, Arthur Haulot, heeft aan een diner van de buitenlandse pers verklaard, dat het onjuist is dat de Belgen klaar staan om de buitenlandse gasten van de wereldtentoonstelling door overdreven prijzen het geld uit de zakken te kloppen. Het is onjuist, dat de hoteliers toestem ming hebben gekregen de prijzen met 25 tot 40 percent te verhogen. Op de prijzen van 1956 mogen de Belgische hotels een toeslag heffen van tien percent. Alle an dere prijzen van diensten zijn ongewijzigd. Het is onjuist aldus Haulot dat er tenminste twintig gulden per dag en per persoon zullen nodig zijn om de „Expo" te bezoeken. Haulot noemde de volgende prijzen: Het entreegeld bedraagt dertig franks 2,30) en twintig franks 1,50) voor kinderen. Wie op 110 meter hoogte wil stijgen in het atomium zal twee kwart jes extra moeten betalen op 3,80. Het entreegeld voor „België-1900", een particu liere onderneming van de Belgische brouwerijen, bedraagt 25 franks (twee gulden). De reis per kabelbaan over heel het terrein van de wereldtentoonstelling kost twintig franks evenals het parkeren van een auto. De bezoeker behoeft om de 150 gebouwen en paviljoens van het ge hele terrein te zien. eigenlijk niet meer uit te geven dan het entreegeld. Redelijke prijzen De heer Haulot gaf een voorbeeld van redelijke prijzen voor pensions: de eige naars van het grote motel hebben toe stemming gekregen 111 franks 11) per dag te berekenen aan de arbeiders, die op de wereldtentoonstelling werken. De privé-directie van het motel vroeg 125 franks per dag voor vol pension, wat ook voor Nederlandse begrippen goedkoop is. Een gast, die in Brussel aankomt, zon der gereserveerd te hebben, krijgt bij de „Logexpo"-organisatie op slag een kamer, behalve op feestdagen, bijvoorbeeld op 15 augustus. De wereldtentoonstelling is goedkoper dan u denkt, aldus de heer Haulot. Tal rijke paviljoens hebben een eigen restau rant, bijvoorbeeld dat van de Sovjet-Unie, de Verenigde Staten. Nederland en het Vaticaan, waar maaltijden ten hoogste vijftig franks 3.80) kosten, inclusief be diening. Enkele van deze restaurants ver zorgen maaltijden van 38 franks af. Op het ogenblik zijn reeds 3.200.000 over nachtingen voor de wereldtentoonstelling geboekt. De logies-ruimte bij particulieren in Brussel is tot 6.300 kamers voor tien duizend personen opgevoerd. De totale logiesruimte in Brussel en omgeving be draagt op hel ogenblik zestigduizend bed den, tegen twaalfduizend bedden een jaar geleden. Atomium tijdig klaar De snelste lift van Europa gaat in 45 seconden naar de bovenste bol van het atomium, de clou van de tentoonstelling. Er werken daar driehonderd arbeiders, ge specialiseerde monteurs en elektriciens. André Polak, de architect die de construc tie ontwierp, is er zeker van dat tegen 15 april, twee dagen voor de opening van de Expo door Koning Boudewijn, het ato mium klaar zal zijn. De promenade en het restaurant van de bovenste bol zijn vrij wel gereed. De Gentse beeldhouwer, Pol van Gijsegem, hakt een serie abstracte beelden, die een groep zullen vormen bo ven de 140 zitplaatsen van het restaurant. In de andere bollen, waarin wetenschap pelijke tentoonstellingen over de kern energie worden gegeven, schiet de inrich ting flink op. liet grootste schip, dat ooit in Noord- Brabant werd gebouwd, de 20.000 ton metende tanker „Tahama", is van de werf vertrokken om in Rotterdam te worden afgebouwd. Om de brug bij I-Ieusden te kunnen passeren werd de vaargeul over een afstand van 600 meter uitgebaggerd en het schip vol gepompt met water. Toen kon het, met slechts 20 centimeter speling, onder de brug door. Dé onderdirecteur van de „Dienst Ont vangst en Onthaal" der Brusselse wereld- tentoonstelling, de heer G. L. Peeters, heeft op een persconferentie in Amster dam verklaard, dat de Expo 1958 zeer be slist gereed zal zijn op 17 april, de dag dat zij door koning Boudewijn officieel zal worden geopend. In de 180 dagen dal de tentoonstelling ge opend zal zijn worden dagelijks 170.000 be zoekers verwacht. Men rekent dat dage lijks 2000 autobussen naar het tentoonstel lingsterrein zullen komen. Er is parkeer ruimte voor 30.000 wagens. De Belgische staat heeft in de afgelo pen drie jaar drie miljoen gulden geïn vesteerd in de verkeers- en daarmee sa menhangende objecten. Dat is een derde deel van het jaarlijkse staatsbudget. Twee derde van dit geïnvesteerde kapitaal keert uit de Expo terug in de vorm van belastingen en concessies. Men verwacht, dat een veelvoud van de rest terugkeert uit de zijdelings economische voordelen, die het land deels blijvend verwerft. Het budget van de exploitatiemaat schappij der algemene wereldtentoonstel ling slui. met een winst, aldus de heer Pee ters. Gehoopt wordt dat een deel der ge bouwen van de Expo na de sluiting daar van gebruikt zullen worden voor Europese instellingen. De heer Peeters verklaarde dat de prij zen voor logies en maaltijden zijn ver hoogd, voor de luxe hotels met 25 en voor de in veel groter aantal bestaande overige hotels met maximaal 10 percent der prij zen van 1956. Deze prijzen zijn officieel vastgesteld. Tweehonderdvijftig inspec teurs zijn speciaal belast met de controle op de handhaving daarvan. Strenge straf fen worden bij gebleken overtreding toege past. Voor de maaltijden zullen drie prijsca tegorieën gelden. Van de totale restau rantcapaciteit, dat is 27000 personen, valt circa 10 percent in de categorie I, waarin de prijzen beginnen bij 150 francs. In cate gorie II circa 12 percent van de volledi ge capaciteit lopen de prijzen dei- maaltijden op van 75 tot 150 francs. In ca tegorie III circa 78 percent der capaci teit variëren ze van 25 tot 65 francs. (Van onze correspondent in Bonn) De Westduitse vrije democratische (op positie) partij (F.D.P.) houdt zich bezig met de vraag wie Adenauers opvolger zal moeten worden. De voorzitter van de vrije democrati sche fractie in de Bondsdag, dr. Mende, heeft in Dusseldorf de situatie besproken, die zal ontstaan wanneer de bondskanse lier „niet meer ter beschikking staat". Het is met het oog op Adenauers hoge leeftijd heus niet piëteitsloos hier eens over na te denken, zo verklaarde dr. Mende, want in de christen-democratische partij (C.D.U.) strijden vier pretendenten achter de scher men. Het zijn de minister van Economische Zaken en vice-kanselier professor Erhard, de minister van Finan .-iën Etzel, de voor zitter van de Bondsdag Gerstenmaier, en de minister van Verdediging, Strauss. Het bezoek van de Franse minister van Buitenlandse Zaken, Pineau, aan Bonn, heeft onder meer tot resultaat gehad dat Frankrijk en West-Duitsland besloten hebben ter zake van de grote problemen van de buitenlandse politiek nog nauwer samen te werken dan tot dusverre. Pineau was er kennelijk op uit bij bondskanselier Adenauer en zijn collega Von Brentano steun te krijgen voor de Franse deelneming aan een topconferentie, die de Fransen niet gereserveerd willen zien voor Kroesjtsjev en Eisenhower. Vandaar dat gezegd is dat dit Frans- Duitse overleg ten doel had een topconfe rentie mede voor te bereiden. Van West duitse zijde zou men tevreden zijn over Pineaus toezegging dat op een topconfe rentie ook het probleem van de Duitse hereniging ter sprake moet worden ge bracht. Met nadruk werd verklaard, dat Ook werd het plan van de Poolse mi nister van Buitenlandse Zaken, Rapacki. tot instelling van een kernwapenvrije zone WASHINGTON (Reuter) President Eisenhower heeft goedkeuring van het Congres verzocht voor een nieuw burger lijk bureau, dat een van verbeeldings kracht getuigend en duidelijk omlijnd ruimtevaartprogramma moet uitvoeren, met inbegrip van wetenschappelijke en technische samenwerking met andere landen. Aan het programma moet de hoogste prioriteit .worden gegeven, aldus Eisenhower. De nieuwe organisatie moet volgens de president bijdragen tot 1. Vermeerdering van de kennis der ruimte en het technisch gebruik hiervan voor wetenschappelijk onderzoek, 2 grotere doeltreffendheid van vliegtuigen, 3. Ontwikkeling van ruim tevaartuigen, die insti urnen ten, uitrus tingsstukken en levende wezens kunnen meenemen. 4. Maatregelen waardoor de Verenigde Staten op het gebied van de ruimtevaart en de wetenschap van de ruimte leiding kunnen blijven geven. 5. Beschikbaar stellen van ontdekkingen van militaire betekenis aan organisaties, die rechtstreeks bij de nationale veiligheid betrokken zijn, 6. Bevordering van de we tenschappelijke en technische samenwer king op het gebied van de ruimtevaart en 7. Het doeltreffendste gebruik van de we tenschappelijke en technische Amerikaan se hulpbronnen. Het bureau moet belast worden met de leiding van alle ruimtevaartprojecten, be halve die, welke in de eerste plaats van militaire aard zijn. Eisenhower vroeg het Congres het de fensiebudget voor het jaar, dat 1 juli be gint, te verhogen met 1.455.747.000 dollar en wel voornamelijk om waterstofbom menwerpers en onderzeeboten, uitgerust met raketten, te kunnen bouwen. Van dit bedrag zal 218.1 miljoen dollar voor het leger worden gebruikt, 180 miljoen voor het ruimtevaartprogramma, 206,8 miljoen voor de bouw van twee nieuwe onderzeeboten, uitgerust met polarisra- ketten en 518,4 miljoen voor de bouw van grote bommenwerpers en tankvliegtui gen, die andere vlicgtuiger van brandstof moeten voorzien. in Midden-Europa afgewezen, maar toch werd de mogelijkheid open gehouden tot overleg over een militair-verdunde zone in Midden-Europa, waarbij de hereniging van Duitsland als voorwaarde wordt ge steld. Styfjes Bonn heeft zich overigens kennelijk wat stijfjes gedragen ten aanzien van al te duidelijke steun aan de Franse pogingen om de grote mogendheid te spelen en in zake de Franse opvattingen over het Ra- packi-plan. Het is namelijk geen geheim, dat Pineau er gedachten op na houdt, die in de verte gelijkenis vertonen met Ra- packi's voorstel. Enkele weken geleden heeft de Franse minister te Manilla op de Phi lippijnen in een gesprek met zijn Britse en Amerikaanse collega's Selwyn Lloyd en Dulles zijn mening ten beste gegeven over een ontspanning in Europa, die stap voor stap zou worden bereikt. Indien men, al dus zouden Pineaus gedachten zijn, er in zou slagen de Russen te bewegen tot een gedeeltelijke terugtrekking van hun troe pen uit Polen en andere Oosteuropese lan den, gelijktijdig met een terugtrekking van Britse en Amerikaanse troepen uit Duits land. dan zou men een regionale ontspan ning teweeg brengen. De militaire machten in Europa zouden uit elkaar geschoven worden en uiteindelijk zou er hoop op be vrijding van deze volken uit de commu nistische macht ontstaan. Pineaus denk beelden hebben niet bepaald Amerikaanse geestdrift gewekt. Vast staat dat Pineau en Adenauer op het punt van aanhanke lijkheid aan de NAVO niet bepaald op de zelfde hoogte staan. Van de Franse minis ter is bekend dat hij gelooft in een bevrij ding van Oost-Europa, na invoering van een gecontroleerde, gedemilitariseerde zone en dat hij niets zo zeer vreest als een Amerikaans-Russisch overleg zonder Westeuropese (lees: Franse) deelneming. Adenauer heeft een rotsvast vertrouwen in de NAVO en in de Verenigde Staten als defensieve krachten voor Europa. Voor en tegen Tijdens een Westduits-Brits gesprek, tijdens het afgelopen weekeinde te Kö- ningswinter bij Bonn. hebben twee Britse maarschalken zich over het plan-Rapacki uitgelaten. De luchtmaarschalk Sir John Slessor betoogde dat de politiek van het „disengagement" (het uit elkaar trekken van de militaire machten door middel van een militair-verdunde zone in Midden- Europa) in acht tot tien jaar haar beslag kan krijgen. Hij verklaarde zich tegen de kernbewapening van het Westduitse leger en zei niet te geloven dat de NAVO ver zwakt zou worden als Duitsland neutraal wordt. Het Britse Gemenebest heeft ook neutrale leden, aldus Sir John. Zijn colle ga, veldmaarschalk Lord Harding, veroor deelde Slessors denkbeelden. Een „dis engagement" zou West-Duitsland van de NAVO scheiden, zou Berlijn onverdedig baar maken en zou landen aan de flank van Europa, zoals Denemarken en Italië, in een moeilijke positie brengen, aldus Lord Harding. WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op Woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op Donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE (Van onze correspondent in Bonn) De nieuwe Westduitse ambassadeur in ons land, dr. Josef Löns, die in 1910 in Zundert in Noord-Brabant werd geboren en binnenkort zijn functie in Den Haag zal aanvaarden wordt in het weekblad „Der Spiegel" verweten, dat hij op gods dienstig gebied niet verdraagzaam zou zijn. Hij zou een diplomaat dr. G. R. Bock (gewezen ambassadeur in de Dominicaan se republiek) niet tot plaatsvervangend hoofd van de afdeling voor culturele aan gelegenheden in het ministerie hebben wil len benoemen, omdat dr. Bock, die even als Löns rooms-katholiek is, in 1938 in Est land met een gescheiden vrouw van Evan- gelisch-lutherse huize was getrouwd. Löns, die door bondskanselier Adenauer uit Keulen naar het ministerie van Bui tenlandse Zaken in Bonn is gehaald, zou de oudere beroepsdiplomaat Bock bij zich hebben ontboden en hem de raad hebben gegeven zijn „gemengde" huwelijk door de rooms-katholieke kerk te laten sanc tioneren, anders zou hij niet in aanmer king komen voor de cultuur-afdeling. Löns zou hebben gezegd, dat Bock die zaak bin nen drie dagen gemakkelijk zou kunnen laten regelen door de dichtstbijzijnde pas toor. Bock weigerde en kreeg de functie niet. Dr. Bock maakt deel uit van de West duitse regeringscommissie, die nu al on geveer een jaar lang onderhandelingen met Nederland voert. Hij is hoofdzakelijk belast met de Nederlands-Duitse grens kwestie. „Der Spiegel" meent, dat dr. Löns niet heeft geweten, dat dr. Bock, ondanks zijn gemengde huwelijk, op goede voet met de hoogste rooms-katholieke kerkelijke autoriteiten staat. Toen hij tegen het ein de van de oorlog aan de Duitse ambas sade in Rome was verbonden, heeft dr. Bock de Vaticaanse Curie grote diensten bewezen. Daarom zou hij in 1948 aan de persoonlijke interventie van Paus Pius XII te danken hebben, dat hij een visum voor Italië kreeg om daar vermogensaan gelegenheden te regelen. De vroegere pauselijke pro-staatssecretaris Montini, tegenwoordig aartsbisschop van Milaan, heeft dr. Bock later een aanbevelings brief voor de kardinaal van Argentinië gegeven, welke in die Zuidamerikaanse staat tal van deuren voor hem opende. Van onze correspondent inWest-Duitsland) De regering van het „Land" Hamburg heeft besloten een volksstemming te hou den in deze grootste stad van West-Duits land (1.8 miljoen inwoners) over de kern bewapening van het Westduitsè leger, waarvoor de Bondsdag (Tweede Kamer) te Bonn bij meerderheid van stemmen zijn toestemming heeft verleend. De Ham- burgse regering is een coalitie van socia listen en vrije democraten (liberalen). Tot het referendum zal pas worden overge gaan, wanneer de regering-Adenauer een volksstemming voor geheel West-Duits land zal verwerpen. Daar dit zo goed als zeker is, kunnen de Hamburgers zich voor bereiden op een stemming tegen de cen trale regering en de meerderheid in het parlement te Bonn. Hét zonderlinge is dat noch de grondwet van Hamburg, noch de Westduitse grondwet een referendum kent. De opstellers van de nieuwe Westduitse grondwet wisten indachtig de slechte ervaringen tijdens de republiek van Wei- mar, toen volksstemmingen het parlemen taire leven ondergroeven welk een ge vaar dergelijke plebiscieten voor de demo cratie inhouden. De uitslag van een dergelijk Hamburgs plebisciet zal geen rechtstreekse invloed hebben op het besluit van het parlement te Bonn dat alleen het recht heeft voor ge heel West-Duitsland de wet te bepalen. Juist omdat een plebisciet betekenis heeft als een socialistische slag in het gezicht van de regering-Adenauer, vreest men dat hiermede de verkeerde weg bewandeld wordt. Uitdrukkelijk heeft de Hamburgse regering reeds medegedeeld dat het ple bisciet „slechts een moreel-politiek karak ter zou hebben". De socialistische regeringen te Bremen en Hessen, twee andere „Lander" van de Duitse bondsrepubliek, overwegen even eens over te gaan tot volksstemmingen. In Noordrijn-Westfalen, waar socialisten en liberalen de regering vormen, zijn be zwaren gerezen tegen een volksstemming. (AFP) De liberale partij heeft zich op haar congres te Dusseldorp uitgesproken tegen een algemene staking als protest tegen het besluit van de Bondsdag. De enige partij die dit middel wil gebruiken is de socialistische partij van Ollenhauer. (Van onze correspondent in Bonn) De voormalige Duitse „groot-admiraal" Karl Dönitz, die in 1945 door Hitier, kort voordat deze stierf, als diens opvolger werd aangewezen en die in 1946 door het internationale tribunaal te Neurenberg tot tien jaar gevangenisstraf werd veroor deeld, heeft na zijn ontslag uit de ge vangenis van de geallieerden te Spandau in Berlijn zijn herinneringen te boek ge steld. Hij heeft indertijd getracht onenigheid tussen de westelijke geallieerden- en de Russen te zaaien. Zijn „regering", die hij op 8 mei '45 in Flensburg samenstelde, werd na twee weken door de geallieerden opgeheven. Het boek van Dönitz wordt :in september door een uitgever in Bad Godesberg bij Bonn uitgegeven.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 7