Kort en bondig 23 Jndische meisjes gevraagd" Justitie zoekt naar bron van verdachte advertentie Burgemeester van Munten dam vraagt, na conflicten met de raad, ontslag Zestien gewonden bij explosie in fabriek Onderzoek naar gasschade wordt voortgezet Nederlandse bedrijven in Indonesië Spoetnik II vertoont zich voor de laatste maal Het geval-Putten Strafrechtelijk onderzoek is nog gaande IVatersnood in California Op 17 mei in Scheveningen Bescheiden viering van Vlaggetjesdag Cubaanse regering biedt de rebellen amnestie aan Twintig koeien omgekomen door vergiftigde veekoeken Nederlander in Djakarta gearresteerd DE BEURS Koersfluctuaties op de Amsterdamse Beurs van 31 maart tot en met 3 april Ruim 180.000 nieuwe rijbewijshouders in 1957 Scheepvaart ZATERDAG 5 APRIL 1958 (Van onze correspondent) gen aantal advertenties, waarin „In dische meisjes voor de verkoop van een «ocd artikel op de wereldtentoonstelling te Brussel" werden gevraagd, is aanleiding geweest voor een nauwkeurig onderzoek van zowel de Nederlandse als de Belgische justitie- Omdat er de laatste tijd in Neder landse bladen verscheidene van dergelijke oproepen verschenen, die de justitie on miskenbaar de indruk gaven, dat het met óeze affaire wel eens niet helemaal in orde zou kunnen zijn, heeft men nagegaan, of er een firma op de „Expo '58" in Brus sel was, die een dergelijke annonce had geplaatst. Dit bleek niet het geval. Thans zoekt men naar de werkelijke stellers van de advertenties, die totnogtoe echter on vindbaar zijn. Men veronderstelt, dat de organisatie, die achter deze zaak zit, meis jes „ronselt" voor België. Hierbij wordt van "alle mogelijke lokmiddelen gebruik gemaakt. De kern van deze organisatie schijnt zich in en om Luik te bevinden. ,\'u eens worden er mannequins gevraagd, dan weer schoonheidskoninginnen en thans dan meisjes voor de wereldtentoon stelling- Dit alles geeft de Nederlandse justitie wel te denken, waarom zij thans in samenwerking met de Belgische politie de zaak is gaan uitpluizen. Er zijn overigens in Nederland weinig gevallen, zo vernamen wij, van vermis singen bekend. Jonge meisjes, die ver dwijnen, zijn meestal van het „avontuur lijke type". In bovengenoemde gevallen gaat het echter in het algemeen om meis jes boven de 21 jaar, die niet zo spoedig 3ls vermist worden opgegeven. Voorts is het moeilijk na te gaan, zo deelde de politie ons mede, of en hoeveel meisjes het slachtoffer van de Belgische organi saties zijn geworden. Het onderzoek hier naar kan nog wel geruime tijd in beslag nemen. Met ingang van 15 april heeft burge meester G. Groenendaal van Muntendam in Groningen, de gemeente, waarvan hij reeds twaalf jaar eerste burger is, ontslag gevraagd. De heer Groenendaal behoort tot de „doorbraak-mannen" van de P. v. d. A„ maar kon het vooral de laatste jaren met de raadsfractie van deze partij niet al te best meer vinden. Hierdoor ontstonden spanningen, die het vorig jaar aanleiding waren tot uitbarstingen in de raad. De raad heeft daarbij duidelijk te verstaan ge geven, dat men de burgemeester niet lan ger wilde Men verweet hem onder meer, dat hij eigenmachtig opdracht had gege ven voor het maken van een ontwerp voor een ambtswoning. Achteraf bleek deze .■odracht" slechts een informatie bij een i-jwkundige te zijn. Ook het sanerings plan van de burgemeester voor de z.g. polder ondervond zeer veel verzet in de raad. Donderdagmiddag heeft zich een ont ploffing voorgedaan in de stijfsel- en glu- cosefabriek „Sas van Gent" te Sas van Gent. Bij deze explosie zijn 16 arbeiders van het bedrijf gewond, van wie twee ern stig. Na de ontploffing ontstond brand in de opslagplaats van exportstijfsel. De brand is beperkt gebleven tot een gedeelte van deze opslagplaats en een bijgebouwtje. Een achter de hal staande droger ging verlo ren. Doordat het bedrij) over meer dro gers beschikt wordt de produktie van stijf sel echter niet gestagneerd. De ontploffing is ontstaan in met droge bloem verzadigde lucht. In de afdeling be vonden zich zes mensen die werden ge troffen door vallend puin en wegvliegen de metaaldelen. Tien andere arbeiders, die in andere afdelingen van het fabrieks complex werkten werden eveneens door puin getroffen of kregen brandwonden. In het ziekenhuis te Sluiskil werden vijf gewonden opgenomen van wie de 51-jari ge L. de Vries uit Sas van Gent er het ern stigst aan toe was. Minder ernstig gewond zijn de 43-jarige F. de Bakker uit West- dorpe en de 34-jarige ongehuwde L. Da vids uit Wachtenbeke in België. De an deren zijn licht gewond. Het dak van het fabrieksgedeelte waar de ontploffing ontstond werd afgerukt en swam meters verder neer. De muren wer den ontzet. Met het oog op de schade aan gewas sen door industriegassen. die zich dit jaar ondanks de diverse maatregelen in Ken- nemerland zou kunnen voordoen, is in overleg met de Hoogovens de volgende regeling getroffen: De kwekers dienen al le maatregelen te nemen, die kunnen lei den tot risicovermindering van het optre den van gasschade. Ook dit jaar zal dooi de Hoogovens bij de proeftuin weer kalk- spuitmiddel tegen de gereduceerde prijs v®n 0,25 per liter beschikbaar worden gesteld. Het Instituut voor Plantenziektekundig onderzoek zal het wetenschappelijk onder dek naar de gasschade aan bloembollen 'voortzetten. Dit gezien het feit, dat nog onzekerheden bestaan over de oorzaken van de bladbeschadigingen en over de in vloed van de beschadigingen op de bolop- orongst Bij het eventueel vaststellen van schade zullen de taxaties van makelaars aan de resultaten van het wetenschappe lijk onderzoek worden getoetst. In de omgeving van Beverwijk en Heemskerk kunnen ook mogelijk voor ge- raspen schadelijke gassen in de lucht aan wezig zijn, wanneer de wind niet komt uit •je richting van de Hoogovens. Dit zal na- cer worden onderzocht. Uiteraard komt schade van gassen, die niet van de Hoog ovens afkomstig zijn, niet voor een ver goeding van dit bedrijf in aanmerking. Het onderzoek naar de oorzaken van schade aan irissen, colchicum en scilla zal vorden voortgezet. mmé DJAKARTA (ANP) Het hoofdkwar tier van het leger heeft zaterdag bekend gemaakt, dat de stafchef, generaal-ma- joor Nasution een .commissie ad hoe voor financiële en economische aangele genheden van de centrale militaire gezag hebber" neeft ingesteld De benoeming van deze commissie is geschied uit over weging, dat „als gevolg van de opzegging van de RTC-overeenkornsten met Neder land en de strijd voor de bevrijding van West-Irian, economische en financiële vraagstukken zijn ontstaan, die zo spoe dig mogelijk dienen te worden opgelost." Als voorzitter treedt op brigade-gene raal Gatot Subroto. De commissie heeft tot taak een oplos sing te formuleren voor de financiële en economische vraagstukken, welke haar door de regering en de stafchef zullen wor den voorgelegd, en voorts plannen te ont werpen ten aanzien van de „overname" van Nederlandse bedrijven en op het ge bied van de ruilhandel Volgens een mededeling van de Sterren wacht te Utrecht is voor de tweede Rus sische kunstmaan nu een nieuwe, en laat ste, periode van zichtbaarheid aangebro ken. Zij zal te zien zijn vandaag te 21.44 uur, in het noorden, op twintig graden hoogte, zondag te 20.37 uur, in het noord oost, op vijftien graden hoogte, maandag te 21.0.4 uur, in het noordoosten, op twintig graden hoogte. Deze voorspellingen 'zijn onzeker, omdat het op het ogenblik bijna niet meer doenlijk is de baan van de kunstmaan enige dagen vooruit te bereke nen. De kunstmaan nadert snel de dichtere delen van de aardatmosfeer. Als gevolg daarvan wijzigt de baan zich voortdurend en berekening hebben aangetoond, dat zij omstreeks 12 april neer zal storten. Na vandaag zal de kunstmaan nog ongeveer een week te zien zijn en daarna vanuit Nederland niet meer. De minister van Onderwijs. Kunsten en Wetenschappen, heeft mede namens de mi nister van Sociale Zaken en Volksgezond heid en de minister van Justitie geant woord op vragen van het Tweede-Kamer lid dr. Lamberts (K.V.P.) over de toedracht van het gebeurde in het Stads- en Acade misch Ziekenhuis te Utrecht met het patiëntje Joke Haanschoten uit Putten. In de neus van dit meisje bleef na een behandeling in het ziekenhuis een capsule met radium achter, waardoor de ouderlijke woning in Putten radio-actief werd be smet. Na een uitvoerig overzicht van de maatregelen, die na de ontdekking hiervan werden getroffen, deelt de minister mee, dat een strafrechtelijk onderzoek nog gaande is. Tot welke civielrechtelijke consequenties het gebeurde mogelijk zal leiden, valt in dit stadium nog niet te overzien, aldus de minister. Een gebeurtenis als deze, te we ten dat de radiumkop afbreekt van de naald, welke wordt gebezigd bij de thera pie voor bepaalde afwijkingen in de neus- keelholte, is waarschijnlijk nog nooit er gens voorgekomen. De zeer grote publici teit, die aan dit geval is gegeven, zal waar schijnlijk althans dit goede gevolg hebben, dat een herhaling zich wel niet meer zal voordoen. Naar de mening van de minister betreft het hier dan ook niet zozeer de vraag of de huidige wettelijke bevoegd heden toereikend zijn deze kunnen im mers zeer uitzonderlijke gevallen als deze nooit voorkomen als wel de kwestie, dat thans bij de toepassing van deze therapie met deze mogelijkheid rekening gehouden moet worden. De minister merkt verder op dat ook vóór de oorlog reeds veelvuldig gebruik werd gemaakt van radium. Het bijzondere in het „geval-Putten" is, dat de capsule doordat zij met braaksel van de patiënt in een kachel is geworpen is uiteenge- sprongen, waardoor het gevaar voor radio actieve besmetting zeer sterk is toegeno men. Zou de capsule intact zijn gebleven en in de vuilnisemmer zijn beland, dan zou het gevaar van radio-actieve besmetting gering zijn gebleven. Een geval van vermissing van een hoeveelheid radium heeft zich voor de oorlog ook voorgedaan. De geva ren bleven in dat geval echter zeer be perkt doordat de capsule intact bleef. Z:j werd teruggevonden bij de vuilstorting in Drente. Curatoren der rijksuniversiteit te Utrecht hebben thans de hoogleraar in de radio logie verzocht de zorg voor al het radium, waarmede de artsen in het Stads- en Aca demisch Ziekenhuis werken, op zich te nemen, zodat van radium slechts gebruik zal worden gemaakt onder toezicht en con trole van deze hoogleraar. Mm De gouverneur van de Amerikaanse staat Californië heeft voor zijn gehele gebied de noodtoestand afgekondigd, als gevolg van het noodweer, dat ern stige overstromingen heeft veroorzaakt en waardoor twaalf mensen om het le ven zijn gekomen. Het verkeer in de staat is ontwricht. Deze foto werd ge nomen in Alviso, een plaats die onge veer tachtig kilometer ten zuiden van San Francisco ligt. In de woonwijk waar de opname werd gemaakt stonden on geveer negenhonderd mensen op het punt de wijk naar veiliger oorden te nemen Ondanks het feit dat de eerste groep dri.ifnetloggers op zaterdag 17 mei ter ha ringvangst uitvaart, krijgt Scheveningen toch zijn vlaggetjesdag. Het programma, dat het organiserende comité na veel wik ken eri wegen heeft opgesteld, is echter van zeer bescheiden aard omdat het on mogelijk was een volledig festijn, zoals men dat de laatste iarer gewend was, op te stellen, daar vlaggetjesdag dit jaar sa menvalt met het uitvaren van de vloot, Om half drie 's middags zullen de gepa- voiseerde schepen de haven verlaten om zich naar de visgronden te begeven. Daarbij zal de vloot in noordelijke richting dicht onder de kust passeren, zodat van de vlootrevue, het meest spectaculaire ele ment van deze jaarlijkse visserij-show, toch nog iets overblijft Maar het aantrek kelijke spelevaren op de versierde log gers. dat telkenjare wem duizenden men sen lokte, zal er ditmaal van niet komen, althans niet op een zo grote schaal als vroeger. Momenteel wordt overwogen, of het mogelijk is een aantal loggers als begeleiding een eindweegs met de ver trekkende vloot te '-"ten meevaren. Het zal voor een zeer beorrki. aantal gasten dan toch nog mogelijk zijn een tochtje buiten de pieren te maken Vlaggetjesdag 1958 begint in Schevenin gen 's morgens om negen uur met een bid stond voor de visserij, vermoedelijk in de Oude Kerk aan de Keizerstraat. In de ha ven zullen ligplaats kiezen het hospitaal kerkschip „De Hoop", bet onderzoekings vaartuig „Willem Peukelszocn" en een van de politiekruisers. Het is de bedoeling in de middaguren van Hemelvaartsdag, wanneer de gehele vloot opgetuigd en gepavoiseerd in de ha ven te kijk ligt, de wimpe van het Pro- duktschap te overhandigen aan schipper Arie Hofland van de S^H 6 die met zijn bemanning in het afgelopen jaar de best verzorgde haring van de Scheveningse vloot aanvoerde. Deze uitreiking zal ge beuren door drs. D. J van Dijk, de voorzit ter van het Produktschap voor Vis en Vis- produkten. Intussen is het nog een vraag of de SCH 6 op Hemelvaartsdag binnen is. Op de dinsdag voor vlaggetjesdag, 13 mei, wordt 's middags om half twee in de haringafslagzaal van het visafslaggebouw een tentoonstelling geopend van tekenin gen, vervaardigd door leerlingen jèan Haagse en Scheveningse lagere scholen, die betrekking hebben op de visvangst of op vlaggetjesdag. HAVANNA (Reuter) De minister president van Cuba, Guell, heeft amnestie aangeboden aan de opstandelingen van Fidel Castro indien zij hun wapens neer leggen. De regering is bereid dit te doen om een catastrofe te voorkomen. Verkie zingen worden de enige mogelijkheid ge acht om uit de moeilijkheden te geraken. Deze zijn tot 3 november uitgesteld op ver zoek van de oppositie. Alle oppositiepar tijen zullen volledige waarborgen krijgen voor de verkiezing. De regering is bereid UNO toezicht op de verkiezingen te aan vaarden. indien de oppositie zulks zou verzoeken. De regering is van oordeel, dat zij de toestand in de provincie Oriente, waar de rebellen het actiefst zijn, in de hand heeft. Volgens Guell zetten communisten en an dere agitatoren aan tot onrust op Cuba. Hun acties kunnen van invloed zijn in het Ca- raibische gebied, zo meent hij. (De rebel len hebben samenwerking met de commu nisten beslist afgewezen. - Red.). Verder zei de minister-president, dat de onlangs ingevoerde censuur spoedig zal worden opgeheven. Hij toonde zich teleur gesteld over de wijze waarop de buiten landse journalisten de toestand hebben verslagen. Zij geven volgens hem alleen berichten van de zijde van de opstandelin gen. Twintig koeien van acht veehouders in de omgeving van Veenwouden en Murmer- woude (Fr.) zijn plotseling gestorven, doordat zij te sterk kwikhoudende vee koekjes hadden gegeten. Aanvankelijk be stond de vrees, dat er een besmettelijke veeziekte was uitgebroken maar een snel onderzoek van de veeaits wees in een an dere richting. Zodra bekend werd dat het vergiftiging betrof door middel van vee voeder, werd een waarschuwing ver spreid, waardoor vermoedelijke verdere ongelukken zijn voorkomen. De oorzaak van het te veel aan kwik zou gezocht moeten worden in een fout in de apparatuur van de betreffende fabriek. Het machine-onderdeel, dat het kwik aan de koekjes toevoegde, iieeft niet goed gefunc tioneerd. De fabriek, die de getroffen vee houders schadeloos zal stellen, heeft ijlings maatregelen genomen om de ver keerde koekjes te achtethalen. DJAKARTA (ANP) Te Djakarta is de Nederlandse employé van de Factory A. den Hartog door de militaire politie ge arresteerd. Hij werd woensdagavond aan gehouden en tot nu toe bevindt hij zich nog steeds onder arrest. AMSTERDAM De gepubliceerde jaarcijfers over 1957 van de Koninklijke Shell groep werden na beurs in eerste instantie gunstig ontvan gen en gehandeld werd op f 155,50 na een slotkoers van f 154,50. Bij nadere bestu dering bleek, dat speciaal de vierde kwar taalcijfers van het concern niet oepaald best waren te noemen. De beurs stelde haar prognose en mede in verband met de nog steeds grote onverkochte wereldvoorraden van het produkt vond de beurs hierin geen aanleiding om tot aankopen van aandelen Kon. Olie over te gaan. Later op de mid dag trok de koers aan tot 151,70 doch bleef nog altijd 1,30 onder pariteit New York Aandelen Philips openden op 264'/2, kon den deze hoge koersen niet handhaven en vielen terug tot de vorige slotprijs 263 Unilevers stelden zich 1% punt lager bij woensdag. Voor AKU's, die woensdag on geveer 5 punten stegen, bestond wederom goede belangstelling waardoor een koers van 163 tot stand kwam. In het verdere beursverloop ging hiervan 1 punt af en kwam de notering vrijwel gelijk met een slotkoers var de vorige dag. K.L.M. ge makkelijk. Scheepvaarten waren over het geheel genomen 1 tot 2 punten lager in een klei ne markt. Cultures trokken wederom de aandacht. Amsterdam Rubbers plus 1 op 51. Ver. Deli's trokken na een opening op 63 V2 tot 64aan en sloten op circa 64 te gen woensdag 63'/a. In staatsobligaties ging vandaag niet veel om. Prolongatie 4 pet De beurs blijft tot dinsdag a.s. gesloten (ANP) NEW YORK Door indekkingen was er laatbeurs een licht stijgend koersverloop. De beurs blijft tot dinsdag gesloten. Zij die aandelen had den verkocht zonder die te bezitten in de hoop ze later goedkoper te kunnen ver krijgen besloten hun verdiensten veilig te stellen door aankopen. Het industriegemiddelde kwam van 441,21 op 440.50: dat voor spoorwegen van 102,19 op 101.43 en dat voor openbare nutsbedrij ven van 74,04 op 74,06. De omzet bedroeg 2.130.000 aandelen tegen 2.390.000 de vorige dag. Van de 1137 verhandelde fondsen slo ten er 369 hoger en 491 lager. (UP) Vliegtuigmotorstoring. De Douglas DC-6B PH-DFI van de K.L.M.die op weg was van het vliegveld Shannon in Ierland naar Gander op Newfoundland, heeft za terdagochtend omstreeks half drie geseind, dat hij naar Shannon terugkeert omdat een van de vier motoren defect is. Ander half uur later is het vliegtuig op Shannon geland. Naar Egypte. De Wereldgezondheids organisatie zal te Alexandrië een cursus over drinkwatervoorziening houden voor ingenieurs uit veertien Arabische landen. Met de organisatie en de leiding van de cursus is belast prof. W. F. J. M. Krul, directeur van het Rijksinstituut voor Drinkwatervoorziening te 's-Gravenhage. Militaire orders. De ministeries van Oorlog en Marine hebben aan Nederland se en buitenlandse ondernemingen orders tot een totaal bedrag van ruim 3 miljoen gulden verleend. Een bedrag van ruim 1,76 miljoen gulden heeft betrekking op de leveranties van auto-onderdelen en aan hangwagens door de D.A.F. te Eindhoven. Etherpiraat. Opsporingsambtenaren van P.T.T. hebben in samenwerking met de gemeentepolitie van Enschedé de clan destiene zender „Zwaluw" opgespoord en in beslag genomen. Procesverbaal werd opgemaakt tegen de 22-jarige H. N. te Gla- nerbrug en de 23-jarige H. R. te Enschedé. De moordzaak Marie Kriek. Het jury-onderzoek in de moordzaak Marie Kriek, dat donderdag te West Bergholt, in het Engelse graafschap Essex zou worden geopend, is voor onbepaalde tijd uitge steld. Een der juryleden is namelijk ziek. (UP). Sieraden gestolen. Uit de kamer van een Belgische dame in een Schevenings hotel zijn twee doosjes gestolen, waarin voor 13.000,aan sieraden zaten. De dame had haar sieraden in het begin van de week voor het laatst gezien. Donder dag bemerkte ze dat de doosjes verdwenen waren. Alles voor puzzels. De Rotterdamse rechtbank heeft een 32-jarige kelner wegens diefstal, verduistering en oplich ting veroordeeld tot een jaar en drie maan den gevangenisstraf. Hij had om aan zijn puzzelhartstocht te voldoen links en rechts geld geleend onder valse voorwendsels en voorts geld verduisterd. Totaal had hij f 5000.aan de puzzelarij uitgegeven, waarvoor hij bovendien een deel van zijn inboedel te gelde had gemaakt. Boerderijbrand. Door onbekende oorzaak is brand uitgebroken in een boer derij nabij Westernieland, gemeente Een rum. Aangewakkerd door een krachtige wind greep het vuur snel om zich heen. Acht koeien, een kalf en tien varkens kwamen in de vlammen om. Twee paar den konden worden gered. De bewoner, de heer F. Dijkstra, liep zware brandwonden op en moest naar een ziekenhuis te Gro ningen worden overgebracht. De boerderij brandde geheel af. Winkel uitgebrand. In Den Haag is een manufacturenzaak aan de Paul Kru- gerlaan uitgebrand. De brand ontstond doordat de eigenares van de zaak. die bezig was prijskaartjes klaar te maken, een petroleumkachel omstiet. De schade, .welke op I 40.000,— wordt geschat, wordt door verzekering gedekt. Bloemen voor Expo. De kweker H. Kamphuis te Nijmegen heeft van de direc tie van de Expo te Brussel opdracht ge kregen de uitgestrekte terreinen van Je wereldtentoonstelling te verlevendigen met bloemen. Het gaat hier om een opdracht tot de levering var 160.000 potplanten. Voor de levering heeft de heer Kamphuis dertig bloemenkwekers uit Lent ingescha keld. Gecombineerd. Op 26 april zal voor de -eerste maal een gecombineerde oefe ning gehouden worden door de colonnes van het Rode Kruis Korps van het Neder landse Rode Kruis met onderdelen van 't Westduitse Rode Kruis in de grensstreek van de Achterhoek. Koninklijk. De Koningin heeft aan de Nederlandse Bond voor Lichamelijke Opvoeding ter gelegenheid van zijn 50- iarig bestaan het predikaat koninklijke verleend. De officiële viering van het 60- iarig bestaan zal plaatshebben tijdens de internationale vierdaagse afstandsmarsen, welke van 22 tot en met 25 juli te Nijme gen zullen worden gehouden. C.A.O.-Bouwbedrijf. Naar wij ver nemen is het rechtstreeks overleg tussen de aannemers- en arbeidersorganisaties in het bouwbedrijf enerzijds en het college van Rijksbemiddelaars anderzijds over het ontwerp-C.A.O. voor deze bedrijfstak be gonnen. Dit eerste overleg had een over wegend oriënterend karakter. Plet wordt dinsdag voortgezet. President. Mr. F. Haverschmidt is bij Koninklijk Besluit benoemd tot presi dent van het Hof van Justitie te Parama ribo. Tot lid van het hof is benoemd mr. B. Pronk thans advocaat-generaal. Huis afgebrand De woning van de familie Visser aan de Badweg te Rottum is tot de grond toe afgebrand. Men heeft niets uit het huis kunnen redden. De fami lie Visser kon zich ternauwernood in vei ligheid stellen. De heer Visser, die in de veronderstelling verkeerde, dat zijn klein dochter zich nog in de brandende woning bevond, ging opnieuw naar binnen en moest naderhand met ernstige brandwon den in het ziekenhuis te Heerenveen wor den opgenomen. Donderdag 3 april 1958 Laagste Hoogste Laatste t.o.v. 28 maart koers koers tijdvak Koersverschil 156 163 161V& 5'A 192 193% 193 4 178% 180 180 -f- 2 Kon. Ned. Hoogovens 288 292 290 4 Med. Kabelfabriek 222 223 222 1 261 264 y2 26311/» 2'/» 333 335% 333%) - 2'A 202 203% 203% 1 151,10 154,50 f 151,40 ƒ2,— 'Jolland-Amerika Lijn 129% 131 129% - 2% 'on. Ned. Stoomboot Mij. 125% 127% 126 - Ned Scheepvaart Unie 114V2 118 114% - 4% Van Ommeren 197% 201 200% 3% 48% 51% 51 3% 4. V. A 85% 87 86 2 Ver. Deli Maatschappijen 61% 64% 64% 2 3 Staffellening 1947 91% 92% 91»/>e 3% Invest, cert. Nederland 93% 93-^ 93% - 3% Nederland 1962—64 92^ 93 H 931/» 6% Nat. Woningbouwlening '57 107% 108 108 H Omzetten (n-minaal): Von'op week (def.) Aandelen 7.306.968,- Obligaties f 16.031.926,— Deze week (voorl.) (4 dg.) Aandelen 5.723.546,- Obligaties f 12.031.716,- Ruim 180.000 Nederlanders hebben in 1957 een rijbewijs behaald, zo blijkt uit het verslag van het Centraal Bureau voor de Afgifte van Rijvaardigheidsbewijzen over het jaar 1957. Er werden 408.501 aan vragen ontvangen; 403.548 personen wer den voor een examen opgeroepen. Van de 390.349 afgelegde rijexamens werden 328.928 afgelegd door mannen en 61.421 door vrouwen. Van de aanvragers, die voor de eerste keer examen deden, slaagde 36,6 percent voor de eerste keer volledig. Het totale percentage gezakten voor het gehele land bedroeg 55,8 percent. Aagtekerk, 4 v.Barcelona n. Antwerpen. Adonis, 4 te La Guaira. Agamemnon, 4 te Paramaribo. Albireo, 4 te Genua. Alderamin. 4 te Antwerpen. Algol, pass. 5 Ouessant n. Las Palmas. Alhena. 4 te Rotterdam. Almkerk, 4 v. Kaapstad n. Port Elizabeth. Ameland, 5 te Bullenbaai. Ampenan, 4 te Durban. Amstelbrug, 4 v. Bombay n. Karachi. Amsteldijk. 4 te Rotterdam. Amstelland, 5 te Amsterdam. Amstelvaart, 4 v. Casablanca n. Antwerpen. Angolakust. 4 te Amsterdam. Annenkerk. 4 v. Djibouti n. Manilla- Antonia. 4 te Labuan. Arendsdijk, 5 te Le Havre. Argos, 5 v. Eleusis n. Bougie. Artemis. 4 te Puerto Plata. Attis, 1 te Mobile. Banda. 4 v. Manilla n. Ilo Ilo. Banggai. 4 te Longview. Bantam, pass. 4 Cartagena n. Rotterdam. Barito. 4 te Hollandia v Sarmi. Bengalen. 5 ten anker Genua. Bennekom, 4 v. Port of Spain n. Londen. Boissevain, 4 te Kaapstad. Borneo. 4 te Hollandia. Bronnoy, 4 v. IJmuiden n. Hampton Roads. Calamares. 5 te Pto. Cortes. Caltex Delft. pass. 4 oostp. Kreta n. Sidon. Caltex Leiden, 4 54 m. n.n.w. Kaap Fimsterre n. Cartagena. Caltex Pernis. 5 te Hoek van Holland verwacht. Camerounkust, pass. 4 Vlissingen n. Antwerpen. Camitia. 3 v. Punta Cardon n. Liverpool. Carl Levers. 4 te Napels v. Genua. Cartago. 4 v. Cortez n. New York. Ceronia. 10 v. Kandia n. Pt. Okha. Cinulia, 3 600 m. o.z.o. Fern. Noronha n. Curasao. Cistula. 4 te Melbourne. Cleodora, 5 te Cebu. Congokust. 4 50 m. n.w. Cape Blanco n. Freetown. Coolsingel. 3 te Morrisville. Cottica. 3 v. Port Au Prince n. Isabella de Sagua. Cradle of Liberty. 4 v. Suez n. Mena Al Ahmadi. Dongedijk, 5 te Los Angeles. Dorestad, 4 te Puerto La Cruz. Duivendrecht, 4 te New Orleans. Eemdijk, 5 te Houston. Eos. 4 te Famagusta. Esso Nederland, pass. 3 Gibraltar n. Port Said. Fairsea. 2 te Melbourne. Gaasterland, 4 te Santos. Gabonkust, 5 te Winneba. Ghanakust. 4 v. Lagos n. Takoradi. Gooiland. 5 te Buenos Aires. Graveland, 3 v. Recife n. Bahia. Groote Beer, 3 v. Rotterdam n. Quebec. Helicon, 4 te Puerto Ordaz. Hestia. 4 te Bremen verwacht. Hoogkrek, 4 te Amsterdam. Hispania, 5 et IJmuiden verwacht. Hydra, 4 te Guanta. Isis. 3 v. New York n. Curasao. Ivoorkust. 5 te Abidjan verwacht. Japara KRL. 3 80 m. n. Kp. Carnaval n. N. York. Jason, 3 v. Curasao n. Philadelphia. Kabylia, pass. 5 Pantellaria n. Landsend. Kara, 5 v. Curasao n. Gibraltar. Karimata. pass. 4 Flores n. Houston. Katelysia. 10 te Buenos Aires verwacht. Keizerswaard, 6 te Portland verwacht. Kennemerland. 3 v. Amsterdam n. Hamburg. Khasiella, 4 te Amsterdam. Kieldrecht, 3 v. Kaapstad n. Las Palmas. Kinderdijk, 4 v. Rotterdam n. Antwerpen. Kloosterdijk. 4 v. New York n. Antwerpen. Kopionella, 4 v. Singapore n. Mena Al Ahmadi. Koratia, 4 v. Havana n. Curasao. Korenia, 5 te Pta. Cardon. Kosicia, pass. 4 Guadeloupe n. Landsend Kryptos. 4 te Port Said. Laagkerk. 4 te Hamburg verwacht. Laurenskerk, 4 te Damman. Lemsterkerk. 4 v. Abadan n. Suez. Leuvekerk. 3 v. Suez n. Aden. Lieve Vrouwekerk. 4 te Basrah. Limburg. 3 v. Aden n. Colombo. Lissekerk, 4 te Kuwait. Loenerkerk. 4 v. Amsterdam te Rotterdam. Loosdrecht. 4 v. Abadan n. Suez. Luna, 4 v. Rotterdam n. Lissabon. Lutterkerk, pass. 4 Perim n. Antwerpen. Malea, 4 te Yokohama. Meliskerk, 5 te Port Swettenham. Minjak, pass. 4 Cape Jacques n. Singapore. Molenkerk. 5 v. Messina n. Boulogne. Montferland, 4 v. Amsterdam n. Zuld-Amerika. Moordrecht, 4 v. Port de Bouc n. Perzische Golf. Musilloyd, 4 v Aden n. Belawan. Noordzee, 4 v. Suez n. Aden. N'otos. 3 70 m. o. Gibraltar n. Alexandrië. Oldekerk, 4 te Antwerpen verwacht. z Omala, 4 te Curasao. Ommenkerk. 5 et Casablanca. Oranje. 3 v. Colombo n. Aden. Oranjefontein. 4 v. Amsterdam n. Southampton. Oranje Nassau, 4 te Amsterdam. Orestes. 4 te Santiago de Cuba. Osiris. 4 v. Amsterdam n. Curasua. Ouwerkerk. 4 v. Amsterdam n. Antwerpen. Papendrecht. 4 v. Cabo Blanco. Fendrecht. 5 te Casablanca. Pcelau Laut, 4 te Barcelona. Prins Will. George Fred.. 4 te Hamburg verwacht. Pr. Frederik Hendrik, 3 v. Glasgow n. Montreal. Prins Willem II. 3 te Antwerpen. Prins Willem van Oranje, 3 v. Half^ n. Montreal. Ridderkerk. 4 te Boulogne. Riouw, 4 dw. Huelva n. Marseille. Rita, 5 te Singapore. Roma, 12 te Genua verwacht. Rondo, 4 te Basrah. Rotti, 4 v. New Orleans n. Charleston. Rijnkerk, 6 te Port Said verwacht. Rijnkerk. pass. 3 Sir. Messina n. Port Said. Salatiga, pass. 4 Point de Galle n. Suez. Schie, 5 te Rotterdam. Sibigo. 4 te Melbourne. Sigli, 5 te Singapore. Soestdijk, 3 te New York. Stad Alkmaar, pass. 5 Ouessant n. Gibraltar. Stad Haarlem. 5 te Rotterdam. Stad Schiedam, 5 te Rotterdam. Stad Vlaardingen, 4 v. Amsterdam n. Kirkenes. Stanvac Lirik. 4 te Bangkok verwacht. Stanvac Malacca, 5 te Pladju. Stanvac Riau, 4 te Buatan v. Tandjong Priok. Stanvac Talang Akar, 4 te Buatan verwacht. Statensingel, 4 te Rotterdam. Straat Bali, 3 v. Kaapstad n. Port Elizabeth. Straat Johore, 5 v. Adelaide n. Albany. Straat Soenda, 4 v. Kobe n. Hongkong. Tabian, 5 te Aden. Tankhaven I, v. Sungeigerong n, Tourane. Taria, 3 v. East-London n. Abadan. Talisse. 4 te Abadan. Tegelberg, 4 v. Singapore n. Hongkong. Tero. pass. 4 Ouessant, 5 te Antwerpen verwacht. Themis. 3 v. New Orleans n. Maracaibo. Tiberius, 4 480 m. n.o. Azoren n. San Juan. Tjibodas. 5 te Guantanamo. Tjikampek. 4 v. Kobe n. Hongkong. T.iipanas. 5 te Mombasa. Tomori. 6 te Pladju. Utrecht. 5 rede Suez. Van Cloon, 3 v. Mauritius n. Albany. Van Heemskerk, 3 te Schiedam (van proeftocht). Van Riemsdijk, 5 te Singapore verwacht. Vasum, 4 te Curasao. W. Alton Jones. 3 740 m. w. Kaap Verd. eilanden naar Philadelphia. Waterland. 4 v. Las Palmas n. Amsterdam. Weltevreden. 5 te Makassar. Willem Ruys. 4 v. Suez n. Colombo. Witmarsum, 5 te Antwerpen. Wonogiri, 4 te Kohschang n. Bangkok. Wonorato, 3 te Calcutta. Zaankerk, 6 te Hongkong verwacht. Zeeland. 5 te Halifax. Zonnekerk, 4 te Ryeka. KLEINE VAART Atlas, 3 v. Bari n. Messina. Bab T, 1 v. Ponza n. Weston Point. Draco, 3 v. Cadiz n. Amsterdam. Elsa, 2 v. Aberdeen n. Goole. Ilias, 3 v. Gibraltar n. Savona. Kaap Falga, 2 v. Amsterdam n. Leith. Kaap St. Vincent. 3 te Rotterdam n. Zaandam. Lijnbaansgracht. 4 20 m. w. Royal Sovereign naar Mantyluoto. Manto, 4 te Rotterdam n. Oporto. Nero. 3 te Oporto n. Amsterdam. Phidias, 3 v. Catania n. Patras. Strabo, 3 v. Amsterdam n. Hamburg.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 15