Bezorgdheid over wapenleveranties aan Indonesië neemt toe C.P.N. stoot kopstukken uit de partij Grote vliegtuigorder in Oost-Europa, zegt „Times HET WEER OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Bourguiba gaat niet in op de Franse tegenvoorstellen vv MORRIS i/Oitéuff! „Breuk met rechtse groep thans onherstelbaar", zegt Paul de Groot Achter het net Kroesjtsjev in Boedapest Slecht paasweer in Europa Vrij koud Vijf doden in het verkeer Cycloopmaakt vast op gloeiend wrak van Skaubryn Allervroegste narcissen staan in bloei Het woord is aan „Hiltonhotels komen zeker7' Invullen belastingbiljetten ACC.KANT. L. G. BODE STURKA TENNISKLEDING Minister Luns zal wellicht gesprek met Dulles hebben ZATERDAG 5 APRIL 195 Grote Houtstraat 93, Haarlem. Tel. 15295 (6 lijnen) Directie, Redactie, Administratie. Drukkerij Gr. Heiligland 10. Tel. 15295. Bij kantoor Haarlem-N. Soendaplein, Tel 57755 Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Haarlems Dagblad 303e JAARGANG No 75 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 ct, p. kwartaal 7.65, fr. p.p. 8.15. Losse nrs. 12 ct. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman 99 (Van onze reisredacteur) SINGAPORE Het begint er allengs meer op te Iyken dat de burgeroorlog in Indonesië een aangelegenheid van internationale betekenis wordt. Immers de berich ten melden dat Indonesische piloten in Egypte worden geoefend en er regelmatig wapens uit Oost-Europesa voor de centrale regering aankomen, terwijl anderzijds de opstandelingen bij herhaling wapens zouden krijgen van Formosa. Vorige week zouden de Sumatranen zelfs ook luchtafweergeschut uit de lucht hebben gekregen. Gezien de Amerikaanse voogdij over Tsjang Kai Tsjek neemt men in Singapore aan dat een en ander oogluikend wordt toegestaan. (Volgens de „Times" te Londen is de cen trale regering van Indonesië te Djakarta begonnen met belangrijke orders voor mili tair materieel te plaatsen in Oosteuropese landen. Het materieel zal in de tweede helft van dit jaar worden geleverd en de eerste consequentie zal zijn dat Indonesië een luchtmacht van honderd Russische vliegtuigen zal hebben. De vliegtuigen, al thans de eerste, worden in Tsjecho-Slowa- kije gekocht. De volgende cijfers worden genoemd: tussen de 50 en 60 Mig-jagers, meest Mig-17 toestellen, en overigens Mig-15 oefentoestellen; ongeveer 30 IL (II- joesjin)-28 bommenwerpers en ongeveer 10 IL-14 transportvliegtuigen). Aan het Sumatraanse front blijft het op vallend rustig. Iedereen is van oordeel dat Padang ge makkelijk kan worden veroverd, maar waarnemers krijgen geleidelijk meer de in druk dat de kracht der rebellentroepen in de hoofdstad Bukittingi, achter de berg kloven en in het zeer bergachtig land niet onderschat moet worden. Uit Padang in Singapore gearriveerde Nederlanders ge wagen van een hoog moreel en de goede bewapening van Husseins troepen. Zij ach ten een onbeperkt verzet mogelijk, hoewel de weerstands wil in de vuurdoop feitelijk nog onbewezen is. DJAKARTA (UP) De woordvoerder De Russische premier en partijsepreta- ris Kroesjtsjev brengt een bezoek aan Hongarije, waar hij in Boedapest, aan het hoofd van een regerings- en partij delegatie de dertiende herdenking van het Rode leger bijwoont. Bij zijn aan komst, woensdag, wuifde hij naar de toeschouwers, terwijl hij met de Hongaarse partijsecretaris Kadar van het vliegtuig naar de auto wandelde, waarmee hij zijn intocht in de Hon gaarse hoofdstad hield. Een witte pasen bekoort in sommige delen van West-Europa tot de mogelijk heden. In midden-Frankrijk worden regen en sneeuw verwacht, in Engeland sneeuw de het vrijdag, maar er worden voor de ko mende dagen opklaringen voorspeld. In Portugal werd een week van slecht weer vrijdag bekroond met stortregens en ho ge zeeën. In Spanje was de hemel blauw en zon en wolken wisse1dén elkaar af. De wind was guur. Voor het paasweekeinde voorspelt Madrid echter zonnig weer. Uit het zuiden van Zwitserland werden la wines gemeld en in het noord-oosten vreesde men ervoor. Frankfurt, Oslo en Kopenhagen meldden droog, koud weer met veel bewolking. Schotland had vrij dag zeer ruw weer te verduren. Sneeuw stormen deden het water van de Firth of Forth over de oevers slaan. Hier en daar drong het water de huizen binnen en wer den stormbarricades vernield. Verwachting tot morgenavond: Vrij veel bewolking met enkele verspreid optredende buien. Zwakke tot matige wind in hoofdzaak tussen oost en noord. Vrij koud. Volledige weerrapporten op pagina twee. van het Indonesische leger, Ganis Harsono, heeft zaterdag verklaard, dat de centrale regering waarschijnlijk militaire vlieg tuigen zal kopen, van welk land ook, zelfs van het Sovjet-blok. Harsono zeide dat de centrale regering plannen heeft om haar leger, luchtmacht en marine te moderni seren. SINGAPORE (Reuter) Een woord voerder van de opstandelingen in Midden- Sumatra te Singapore heeft heden ver klaard, dat de premier van de tegenrege ring, Sjafruddin Prawiranegara, in een brief aan President Rhee van Zuid-Korea, een aanbod van gewapende hulp, dat deze laatste hem had gedaan, van de hand heeft gewezen. De woordvoerder zeide: De pre mier zou nooit de verantwoordelijkheid op zich kunnen nemen van de aanwezigheid van buitenlandse troepen in Indonesië. UP meldt uit Bukittinggi: Indien er geen uitzicht is op een staking der vijandelijk heden en onderhandelingen, dan zullen de rebellen gevechtsvliegtuigen en geoefende piloten nodig hebben. Deze zijn, uiteraard, zeer duur en kunnen voor de rebellen te kostbaar blijken. Om deze reden menen zij, dat zij door hun afwijzing van het aanbod van Syngman Rhee tot levering van vlieg tuigen, hun morele positie tegenover Dja karta hebben versterkt. (Zie ook pagina 9) Het vierjarig jongetje A. Verbeek is op de Polenweg bij Bant (Noordoostpolder) door een auto overreden en gedood, toen het onverwacht de weg overstak. Op de Haverkampsweg te Epe is de vijf jarige W. B. door een legerauto overreden. De auto reed achteruit van een erf af en het kind is waarschijnliik op dat moment juist achter de wagen langs gelopen. Te Wommels (bij Bolsward) is de 81-ja rige E. Jongema, toen hij het rusthuis verliet en zonder op het verkeer te letten de rijbaan overstak, aangereden door een personenauto. Hij overleed ter plaatse. Op de Van Adricheroweg te Rotterdam (Overschie) is de 14-jarige Christiaan J. B. M. Ouweneel, toen hij probeerde op een rijdende groentewagen te stappen, uitge gleden en op straat gevallen, waarna hij door een wiel van de wagen werd overre den. De jongen was vrijwel op slag dood. De elfjarige A. van Ouwerkerk uit Oak- leigh in Victoria (Australië) is bij Tilburg uit de „Rheingold"-expressetrein geval len en op slag gedood. Bij het onderzoek is gebleken dat de knaap van plan was naar het toilet te gaan, hij heeft echter de verkeerde deur geopend Het is de IJmuidense sleepboot „Cy cloop" gelukt, het gloeiende wrak van het Noorse passagiersschip „Skaubryn" vast te maken en er mee naar Aden te gaan. Voor uitvoeriger nieuws omtrent dit bergings werk verwyzen wij naar pagina 7. Naar de bollen. Door het koude weer verloopt de bloei van de bloembollen langzamer dan in andere jaren. De krokussen bloeien volop, maar de bloei van de narcissen beperkt zich nog tot de allervroegste soorten. Vele bolgewassen staan reeds op uitkomen. Als het weer even meewerkt zal de bollen streek tijdens het paas-weekeinde toch worden opgevrolijkt met het felle geel van de narcissen. Op de Keukenhof in Lisse, waar de gewassen worden beschut door bomen en struiken, bloeien op vele plaat sen krokussen, narcissen en tulipa's. De grote verwarmde kas biedt een weelde aan bloeiende tulpen in prachtige vormen en kleuren Marcus, evangelist (15: 14-15) Pilatus oordeelde het geraden, de schare terwille te zijn. Het partijbestuur van de Communistische Party Nederland heeft de voorzitter der C.P.N., de heer Gerben Wagenaar, en de heren H. Gortzak, B. Brandsen en F. Reuter als leden van de partij geroyeerd, zo bericht het partyorgaan „De Waarheid". De heren Wagenaar en Gortzak zyn lid van de Tweede Kamer en lid van de Provinciale Staten van Noordholland. Bovendien heeft de heer Gortzak zitting in de Amsterdamse gemeenteraad. De heren Reuter en Brandsen maakten deel uit van het partijbestuur der C.P.N. Zij waren respectievelijk voorzitter en secretaris van het bondsbestuur der Eenheids Vakcentrale. De heer Brandsen is deze week lid van de Tweede Kamer geworden in de plaats van de heer Reuter, die zijn zetel enige tijd geleden op verzoek van het partijbestuur ter beschikking had gesteld. De beslissing van het partijbestuur is genomen op een op woensdag en donder dag gehouden zitting en op een algemene ledenvergadering van het district Amster dam der C.P.N. bekend gemaakt. Het partijbestuur heeft voorts besloten mevrouw Lips-Odinot, lid van de Tweede Kamer en van de Provinciale Staten van Noordholland, uit het partijbestuur te slui ten en van haar te eisen, dat zij haar-on dersteuning van de groep Brandsen c.s. onmiddellijk beëindigt aldus „De Waar heid". Haar lidmaatschap van de partij blijft echter gehandhaafd, „omdat zij niet buiten de partij is opgetreden". Beroep tegen deze royementen is moge lijk op het partijcongres, dat in het najaar zal worden gehouden. Het partijbestuur heeft voorts besloten van de heren Wagenaar en Gortzak en van mevrouw Lips-Odinot te verlangen, dat zij hun zetels in de vertegenwoordigende lichamen ter beschikking stellen. De heer Brandsen was (zo werd op 10 december van het vorig jaar in „De Waar heid" bericht) zelf uit het partijbestuur getreden, omdat hij het niet eens was met maatregelen die het partijbestuur tegen een partijfunctionaris had genomen. Het partijbestuur verzocht hem toen zijn zetel in de Provinciale Staten ter beschikking te stellen Op 7 februari werd het besluit bekend gemaakt, dat de heer Reuter uit het partijbestuur was gestoten, en de heer Brandsen. die ter verantwoording zou wor den geroepen, in afwachting daarvan als lid van de partij was geschorst. „Dolkstoot in de rug" In de verklaring van het partijbestuur wordt over de heer Wagenaar gezegd: „Enkele dagen vóór de verkiezingen heeft hij via de reactionaire pers en de radio DIT NUMMER BESTAAT UIT VIERENTWINTIG PAGINA'S WAARIN OPGENOMEN ERBIJ (Van onze correspondent in Parijs) Uit Tunis komen sombere berichten over de gesprekken, die de Amerikaanse en Britse bemiddelaars, Murphy en Beeley, met president Bourguiba hebben ge voerd. Uit Amerikaanse bron moet spoe dige stopzetting van de bemiddelingsmis sie zijn voorspeld. Nieuwe ontmoetingen tussen het Tunesische staatshoofd en de beide diplomaten staan voor de komende dagen niettemin op het programma, alvo rens het tweetal de volgende week naar Parijs komt om premier Gaillard van de jongste ervaringen op de hoogte te stellen. Men heeft zich in de Franse hoofdstad nooit veel illusies gemaakt over de ont vangst van dc Franse tegenvoorstellen, waarbij de controle van de Tunesisch-Al- gerijnse grens aan neutrale troepen zou worden toevertrouwd. Bourguiba kan dat voorstel ook moeilijk aanvaarden, omdat de Tunesische steun aan de Algerijnse re bellen onmiddellijk aan het licht zou ko men. Zijn positie in het eigen land wordt te zeer door de extremisten bedreigd, dan dat hij de Algerijnse nationalisten voor het hoofd zou kunnen stoten. Voor Frankrijk is daarentegen de grens controle de kern van de Algerijns-Tunesi- sche moeilijkheden. Het blijkt dus, dat Anglo-Amerikaanse bemiddelaars na twee maanden rusteloos onderhandelen vrijwel geen stap verder zijn gekomen. Bij een openlijke erkenning van de mislukking van hun missie zou Bourguiba moeilijk anders kunnen doen dan het conflict met Franrkijk opnieuw aan de Veiligheidsraad voorleggen. De winst voor de Fransen zou dan echter zijn, dat de herinnering aan het bombarde ment van het Tunesische grensplaatsje Sa kiet, de aanleiding tot het conflict, intus sen enigszins is vervaagd, Bourguiba zou bovendien de oorzaak van het échec der Anglo-Amerikaanse bemoeiingen kunnen krijgen. In Parijs lijkt men nu de moge lijkheid van een nieuw proces bij de Vei ligheidsraad met vertrouwen onder ogen te zien, omdat de rollen an aanklager en beschuldigde tussen Tunesië en Frankrijk thans in zekere zin verwisseld zouden kun nen worden. Op Schiphol is aangekomen uit Istanbul de heer Max Walter Locher. Zwitser van geboorte, een van de leidende figuren van het internationale Hiltonhotelconcern. Aan een verslaggever van het A N.P. deelde de heer Locher mede, dat de plannen voor de beide Hiltonhotels in Nederland zeker zullen doorgaan. Hij had informaties ont vangen van het hoofdkantoor van het con cern, dat -n Waldorf Astoria in New York zetelt, en daaruit was hem gebleken, dat de beide hotels in Amsterdam en Rotter dam er zeker zouden komen. ADVERTENTIE Fred. Hendriklaan 40, Haarlem-Z., Tel. 34108 ADVERTENTIE Wat voor weer wordt het 't Wordt wéér Si-Si weer! ll Vl'SVf/ ec'e'It® vruchtenlimonade llllll' U't klinkklaar fruit! laten weten, dat hij zich aan de zijde van Reuter en Brandsen had geschaard. Dat was een dolkstoot in de rug van de partij, die alleen maar tot gevolg kon hebben, dat de partij bij de verkiezingen werd ge schaad. Terwijl hij in de zittingen van het partijbestuur en van het dagelijks bestuur voorgaf volledig in te stemmen met de strijd van de partij tegen Brandsen c.s., pleegde hij heimelijk met Reuter overleg voor het smeden van dit complot. Paul de Groot: „Openlijk verraad" De secretaris van de C.P.N., Paul de Groot, heeft in de vergadering van het partijbestuur een rede gehouden, waarin hij onder meer zei: „Hoe is het mogelijk, dat Brandsen zonder blikken of blozen op de Kamerzetel gaat zitten van de partij, die door hem bespuwd en bestreden wordt en die hem aan de kant heeft gezet?" Hij sprak van „de rechtse groep, die het com munisme door de modder wil halen" en G. Wagenaar en H. Gortzak verweet de thans geroyeerde leiders van deze „rechtse groep" openlijk verraad. „De groep was er op uit de C.P.N. een zware verkiezingsnederlaag toe te brengen. Zij wilde van de teleurstellende verkiezings resultaten gebruik maken om de macht in de partij aan zich te trekken, haar een burgerlijke en reformistische politiek op te dringen en de Leninistische partijgenoten aan de kant te zetten." Deze opzet is vol gens de heer De Groot „op een volledig fiasco uitgelopen". De C.P.N.-secretaris gaf van het ontstaan van deze rechtse groep en haar optreden de volgende verklaring: „De communistische partij als zodanig en de communisten zelf komen in het alge meen uit de massa voort. Zij zijn naar voren gekomen in een of andere strijd of organisatie. Met de meeste lieden van de rechtse groep is dat niet het geval." Vervolgens oefende hij critiek uit op het optreden van enkele leden van de illegale C.P.N. tijdens de bezetting. „Zij maakten deel uit van een formatie, die zich eind 1943 opwierp als leiding van de illegale communistische partij," aldus de heer De Groot, „nadat de oude leiding door de Gestapo grotendeels vermoord was. Bij de bevrijding is deze formatie opgedoken als illegaal partijbestuur. De kern ervan werd gevormd door mensen als Koejemans, Puis ter, Van Exter, Dankaert, Reuter en Wa genaar. terwijl ook enkele oudere vooraan staande partijgenoten waren aangetrokken. In de loop van de tijd en in de partijstrijd heeft zich in deze formatie een scheiding voltrokken. Doch Wagenaar, Reuter en Brandsen bleven nauw met elkaar verbon den en eisten in de partijleiding een soort bevoorrechte en onaantastbare positie voor zich op, zich beroepend op hun werk in de illegaliteit. Herhaaldelijk kwamen zij met de andere partijgenoten, vooral de jongere, in botsing." „Grove fouten in de illegaliteit" Politieke gebeurtenissen hadden volgens de heer De Groot de partijleiding in 1955 teveel in beslag genomen om zich in de geschiedenis van de illegale partij te ver diepen, toen in dat jaar feiten over de twee laatste jaren van de bezetting bekend werden gemaakt in het rapport van de parlementaire enquêtecommissie. „Toch was er alle aanleiding voor, ons in die Kinderen van de uit Indonesië gerepa- trieerden, die in „De Schelp" in Zand- voort zijn ondergebracht, zetten zich met grote toewijding aan de voorberei ding van de viering van het paasfeest: het beschilderen van eieren voor de ontbijttafel. geschiedenis te verdiepen," zo zei hij. „In de loop van de tijd was gebleken, dat de kern van de illegale leiding in de laatste oorlogsjaren meest zonder goedkeuring van de andere leden en de illegale groepen of zelfs zonder medeweten van leden van de leiding zelf, grove politieke fouten had gemaakt, waarbij zij de communistische partij en de illegale „Waarheid" onderge schikt had gemaakt aan de politiek van de Londense regering-Gerbrandy c.s.". De heer De Groot deelde mede, dat naar de politiek van de partij in de bezetting, vooral naar die van de „illegale leiding" thans door het partijbestuur een onderzoek is ingesteld. Een rapport over dit onderzoek zal op het komende partijcongres aan de leden worden voorgelegd. „Tijdens de bespreking van de op Stalin gebrachte critiek en na de gebeurtenissen in Hongarije begonnen de leiders van deze groep aggressief op te treden en de col lectiviteit van het partijbestuur te verbre ken," aldus de heer De Groot. „De rechtse groep voert haar actie op een laag-bij-de-gronds peil. Zij doet de leden van onze partij, haar aanhangers en zelfs principiële tegenstanders walgen. Zij tracht de moraal van de communisti sche partij te schande te maken en haar naam door de modder tehalen. Dat is waarschijnlijk hun hoogste doel". „Hoe is het denkbaar", aldus de heer De Groot, „dat E.V.C.-bestuurders als Reuter en Brandsen de politie en de klasse-justitie in de arm nemen om geschillen in de vak organisatie te beslechten en de vakbonds democratie om hals te brengen?" Enige weken geleden hebben de E.V.C.- leiders met behulp van de Amsterdamse politie aanhangers van Paul di_ Groot, die het kantoorgebouw aan de E.V.C. waren binnengedrongen, uit dit gebouw weten te verwijderen. Hierover zei de heer De Groot: „Politiebescherming wordt in de arbeiders beweging alleen maar door onderkruipers en strijdbrekers verzocht en wie hierom vraagt in zijn optreden tegen mede-arbei ders kan niet anders dan als onderkruiper en arbeidersvijand worden beschouwd". Hij wilde „thans volledig afrekenen met deze rechtse groep, die zich in snel tempo verder zal ontmaskeren en te gronde zal gaan". „Rem" De vernietiging van deze groep be schouwde de heer De Groot „als een grote overwinning, die rijke vruchten dragen zal." „Immers," zo vervolgde hij, „niet slechts in de laatste jaren, maar reeds ge durende de gehele na-oorlogse periode heeft zij remmend gewerkt. Als gevolg van de eenzijdige beklemtoning van het werk in de illegaliteit deed onze partij zich vaak meer voor als de partij van het verzet, die wij ongetwijfeld zijn, dan als de partij die een oplossing biedt voor de huidige pro blemen." „Thans echter gaat het partijbestuur homogeen, hecht aaneengesloten en geor ganiseerd de toekomst tegemoet," aldus be sloot de heer De Groot. ADVERTENTIE BARTEUORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 FERD.. BOLSTR. 48 A' DAM TEL. 717162 Volgens welingelichte kringen in Washington zal minister Luns op 23 of 24 april waarschijnlijk een ontmoeting heb ben me. minister Dulles. Luns komt 15 april naar New York voor de bijeenkomst van de Ecosac (de UNO-organisatie voor Economie en Sociale vraagstukken), al dus de zegslieden en gaat dan op 23 of 24 april naar Washington voor besprekingen op het Amerikaanse ministerie van Bui tenlandse Zaken. Voor deze besprekingen wordt nu een agenda .opgemaakt, die waarschijnlijk een ontmoeting met Dulles en een lunch ter ere van de Nederlandse Minister in Blair House zal omvatten. De internationale toestand en de kwes tie Indonesië worden genoemd als waar schijnlijke onderwerpen van gesprek bij een eventuele ontmoeting tussen Dulles en zijn Nederlandse ambtsgenoot; dit ge sprek zou dan vlak voor de NAVO-confe- rentie te Kopenhagen in mei plaats heb ben. Het is nog maar tien jaar geleden dat de regering van de Verenigde Staten door haar politiek in het „Indonesische conflict" aanzienlijk bijdroeg tot de ontwikkeling die uitliep op de soevereiniteitsoverdracht aan de Repoeblik Indonesia Serikat, omdat zij ervan overtuigd was dat elke andere Amerikaanse politiek de groei van het communisme in de archipel in de hand zou werken. Alleen door toe te geven aan de eisen van de radicaalste Indonesische na tionalisten, zo meende men in Washington, kon men er zeker van zijn dat het econo misch maar vooral ook strategisch zo be langrijke eilandenrijk geen pion van Mos kou zou worden. De functionarissen van het State De partment, die destijds deze overwegingen de doorslag hebben laten geven, houden zich thans waarschijnlijk al lang met an dere problemen bezig; anders zouden zij zich wellicht met groeiende bezorgdheid afvragen, of zij hun regering toen met dat advies niet een heel slechte dienst hebben bewezen. Natuurlijk, men kan nog altijd, en met goed recht, beweren dat onder drukking van het Indonesische nationalis me met militaire middelen (gesteld dat dit zou zijn gelukt) voedsel zou hebben ge geven aan de communistische propaganda en dat hele nationalisme misschien wel in communistische banen zou hebben gestuwd. Maar helaas is gebleken en blijkt dage lijks sterker dat de soevereiniteitsover dracht deze ontwikkeling niet in het minst heeft voorkomen; de economische en sociale moeilijkheden van het soevereine Indone sië onder een zo sterk links georiënteerde president als Sukarno hebben hetzelfde effect gehad alleen misschien in nog sterkere mate als de nationalistische moeilijkheden in een niet-soeverein Indo nesië hadden kunnen opleveren. Vooral de berichten van de laatste dagen zijn, wat dit betreft, in hoge mate veront rustend. De levering van Russische schepen aan de regering in Djakarta ter vervanging van K.P.M.-schepen was, zoals kon worden voorzien, slechts een onschuldige proloog van veel ernstiger dingen. Zij werd gevolgd door een overeenkomst voor wapenleveran. ties en begeleid door een aantal manifesta ties van dictatoriale binnenlandse politiek, waarop ons blad j.L donderdag in de ru briek „Van dag tot dag" de aandacht heeft gevestigd. Ook de techniek, waarmee Dja karta de tegenregering militair zowel als politiek bestrijdt (met inbegrip van de mis lukte contrarevolutie in Bukittinggi) maakt de indruk, dat buitenlandse communisti sche adviseurs er een belangrijke rol bij spelen. Toen de ministers van Buitenlandse Za ken bij de landen der Zuidoost-Aziatische Verdrags-Organisatie onlangs in Manila vergaderden, zijn er in de wereldpers tal van speculaties verschenen omtrent de dis cussies, .welke bij die gelegenheid aan Indonesië zijn gewijd; die speculaties ver stomden ook niet toen in het slotcommu niqué van de bijeenkomst het woord Indo nesië zelfs niet voorkwam. De ministers waren blijkbaar tot de conclusie gekomen, dat voor het Westen non-interventie ge boden was, en hiervan was de uiterste consequentie, dat het geschil in kwestie niet eens werd genoemd. Maar de twee on handelbare Oosterse bondgenoten van het Westen Formosa en Zuid-Korea heb ben weer eens een andere politiek gevolgd. President Syngman Rhee heeft, ouder ge woonte, het Westen weer „te wapen" ge roepen tegen het communisme, deze keer tegen dat van Djakarta; Tsjang Kai Tsjek heeft minder woorden gebruikt maar, naar het schijnt, meer daadwerkelijke hulp aan de tegenregering verleend door haar wat lichte wapens vermoedelijk van weinig moderne makelij te leveren. Hetgeen door Djakarta onmiddellijk beantwoord werd met een campagne tegen de niet- communistische Chinezen op Java, terwijl de communistische regering in Peking de berichten over de wapenzendingen van Formosa zelfs gebruikte om de Verenigde Staten van interventie in Indonesië te be schuldigen Nu is dit alles weer gevolgd door een bericht in de Londense „Times", waarin naar men mag aannemen op grond van betrouwbare inlichtingen ge meld wordt dat de Indonesische regering binnenkort over een honderdtal hyper moderne Russische oorlogsvliegtuigen zal kunnen beschikken, die haar „om te begin nen" door Tsjechoslowakije zullen worden geleverd. Het was ditzelfde Tsjechoslowa kije, zoals men zich zal herinneren, van waaruit in 1956 de eerste wapenleveringen kwamen die de Egyptische president Nas ser de moed gaven, zijn actie om het Suez- kanaal te ondernemen. Het internationale communisme beschouwt dergelijke situa ties nu eenmaal als buitenkansjes om zijn machtsbereik te vergroten en daarin slaagt het gewoonlijk ook, omdat het Westen in (Voor vervolg zie pagina 3)

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 1