TEXAS IN ZUID-HOLLAND REEDS NEGENHONDERD KUBIEKE METER 0\\Z PER DAG Van Winterswijk tot Werkendam Erbij Temidden van villa's en druivenkassen verrijzen de boortorens van n rj ACCUMULATIE VAN AARDOLIE EN AARDGAS ZATERDAG 5 APRIL 1958 PAGINA V I ül; IN DE KAMER van de terreinchef van op het laatste ogenblik zijn handtekening het district West-Nederland van de n.v. Ne- weigerde te plaatsen onder het contract derlandse Aardolie Maatschappij (N.A.M.) voor een reeds van a tot z uitgedokterd in een modern kantoorgebouw aan de tracé voor een pijpleiding, zag men van Rotterdamse Coolsingel hangt een met dit tracé af en werd een andere route tientallen stippen bezaaide kaart van Zuid- ontworpen, hetgeen in dat geval mogelijk Holland: al die kleurige punten tezamen was. In het algemeen echter ontmoet de geven een gecomprimeerde grafische in- N.A.M. meer tegemoetkoming dan tegen druk van de ontwikkeling van deze pro- werking, waaraan de vergoedingsregeling, vincie tot oliewinningsgebied sinds in 1953 welke ruimschoots de normale opbrengst het Rijswijkveld werd ontdekt. Gele stip- van het benodigde terrein bedraagt, wel pen markeren de plaatsen waar men bezig niet vreemd zal zijn. Men ontvangt zelfs is te boren, blauwe waar men van plan is wel eens een briefje, waarin de schrijver te beginnen, zwarte herinneren aan de vraagt of men niet een stukje pijpleiding mislukkingen waar tegenover rode schijf- door zijn land kan leggen of een boring jes het optimisme aanwakkeren: dat zijn op zijn land kan slaan, omdat hij het geld de produktieve olieputten, terwijl groene zo goed kan gebruiken, stippen de actieve gasputten aanwijzen. Er staan zestig rode stippen op die kaart: wel- Wie weet, dat de N.A.M. veel prijs stelt plaatsen van de negenhonderd kubieke °P de goodwill van het. publiek, verioon- meter ruwe olie. welke thans elke dag uit derf zich er niet over dat op de „Locatie westelijk Nederland naar de raffinaderij in Naaldwijk .9" de hoorplaatsen worden Pernis wordt vervoerd. 'n de vaktaal locaties genoemd de tijde- Na vijf jaar bedraagt de Zuid-Hollandse bij de olieput behorende gasvlam ach- olieproduktie een kwart van die van het ter een bescherming schuil gaat: een be- Schoonebeekveld, waarvan de opbreng- woonster in de omgeving is hartpatiënte sten na voltooiing van het boorprogramma en de aardoliemaatschappij heeft haar het onvermijdelijk zullen dalen. Vandaar het onwillekeurig wat emotionele uitzicht op grote belang van de aardolievondsten in die continu-brandende fakkel willen be- westelijk Nederland, omdat deze enigszins sparen. een compensatie voor die afneming bie-Gasvlammen den. Overigens is het nog een open vraag hoe de Zuid-Hollandse velden zich zullen DAT GAS wordt op de blokstations ontwikkelen: de exploratie is nog in volle dat zijn centrale punten waarop de gang, van de oliestructuur en de richting produktie van verschillende putten in één der anticlinalen, welke de kans op succes- gebied wordt verzameld van de olie ge- rijke boringen vergroten, is nog maar wei- scheiden in een separator en gedeeltelijk nig bekend en de exploitatie van de reeds gebruikt in de warmwaterketels die stol- In bedrijf zijnde putten is nog te jong om ling van de olie voorkomen, daaruit nu reeds definitieve conclusies te De rest moet voorlopig worden ver brand. Zo'n laaiende gasvlam ter hoogte van Rijswijk en Pijnacker trekken er een paar steeds weer de aandacht der trein reizigers is dus slechts van tijdelijke aard, want dit aardgas zal na het vol- kunnen trekken. Vaktermen IN HET gebouw van de Geologische dienst aan het Spaarne in Haarlem toont men de belangstellende bezoeker een flesje met een bruinachtige, stroperige vloeistof, die met zorg wordt geconserveerd. Het is een monster van de eerste aardolie welke in ons land werd aangetroffen. Dat was vijfendertig jaar geleden, toen men in de buurt van Winterswijk op zoek was naar steen kool. In 1923 geloofde men nog niet aan economisch verantwoorde oliewin ning in Nederland en de aangeboorde aardolie werd voorlopig als curiosum bijgezet in het archief. In de daarop volgende zeven jaren kreeg de wereld echter zo'n onlesbare oliedorst, dat de n.v. De Bataafsche Petroleum Maat schappij zich toch voor de exploratie van aardolie in Nederland begon te interesseren. In 1935 werd die belangstelling daadwerkelijk en zichtbaar door de eerste zwaartekrachtmetingen voor het bodemonderzoek. Weer drie jaar later werden twaalf ondiepe verkenningsboringen in het gebied tussen Giethoorn en Coevorden geslagen. Zij gaven aanwijzingen voor het bestaan van een gunstige structuur voor de aanzameling van koolwaterstoffen. In 1944 ontdekte men de Schoonebeekstructuur, die, toen de Duitsers eenmaal weg waren, kon uitgroeien tot het huidige olieveld met tweehonderdvijfentachtig producerende putten, waaruit elke dag vijfendertighonderd kubieke meter ruwe olie wordt gehaald, nadat dit moet men niet vergeten in de exploratie zestig miljoen gulden was geïnvesteerd. De Nederlandse olie winning was dan ook van voldoende gewicht om er een aparte onderneming voor op te richten, de thans algemeen bekende n.v. Nederlandse Aardolie Maatschappij (N.A.M.) - een kind van Bataafsche en Standard Oil (New Jersey). Werd in oostelijk Nederland de laatste jaren voornamelijk aardgas aange boord - evenmin een te verwaarlozen bijdrage voor de nationale economie - het accent in de oliewinning begint sinds 1953 meer en meer op Zuid-Holland te vallen. Voor de veehouders, tuinbouwers, druivenkwekers en stedelingen van deze provincie werd de boortoren een bekende verschijning in hun landschap. Toen er meer en meer tankauto's op de wegen naar de hoor plaatsen kwamen af en aan rijden, begreep men dat er perspectief zat in het nieuwe bedrijf. Hoeveel perspectief is nog moeilijk te zeggen, ook al ontwikkelde de opbrengst zich van viertiende percent van de totale olie- produktie in ons land in 1953 tot de ongeveer vijfentwintig van vandaag. Inmiddels breidde het concessiegebied in westelijk Nederland, dat aanvan kelijk een gebied groot zestienduizend zeshonderdvijftig hectaren omvatte, zich uit tot ruim tweehonderdduizend hectaren. Over enkele maanden zal een boortoren in Werkendam worden gemonteerd, want de geologen en boor- technici van de N.A.M. gaan het ook daar eens proberen. Van Winterswijk tot Werkendam is een lange en kostbare weg, die echter de moeite loont begaan te worden. Thans dekt de eigen winning een kwart van de Nederlandse oliebehoefte, welke voor dit jaar door de O.E.E.S op zes miljoen drie honderdduizend ton wordt geschat. De eigen oliewinning betekent niet alleen een belangrijke deviezenbesparing, maar ook een ver ruiming van de werkgelegenheid: de n.v. Nederlandse Aardolie Maat schappij biedt aan elfhonderd eigen werknemers een plaats in het produktie- proces. Daarnaast draagt zij, door de economische ontsluiting van soms tot dusver minder goed ontwikkelde gebieden indirect bij tot onze welvaart. Wij hebben gepoogd de vele en veelvormige aspecten van de activiteiten van de N.A.M. in de hierbij opgenomen reportage te scnetsen. H. Bartnian STRUCTUUR en anticlinalen: die ter men komen in een gesprek over oliewin- t00ien van het pijpleidingsysteem van het ning voortdurend te pas. Met anticlinaien Staatsgasbedrijf verder worden gedistri- bedoelt men de koepelvormige plooirug- bueerd in een uitgestrekt gebied, tezamen gen in de aardlagen. In de koepels kun- mej- bet aardgas uit de putten in het nen het is echter lang geen wet van noorden en oosten van het land. De N.A.M. Meden en Perzen accumulaties van gas beeft het Staatsgasbedrijf gedurende twin- en olie voorkomen. Deze vindplaatsen van jjg jaar dagelijkse levering aangeboden olie en gas, welke in dezelfde anticlmaal van njet mincjei- ban vijfhonderdvijftig- voorkomen, noemt men tezamen een pro- duizend kubieke meter aardgas, dat met duktieve structuur. Zo spreekt rnen over zjjn verbrandingswaarde van vijfentach- de „De Lierstructuur" (welke zich overi- tighonderd calorieën twee keer zo rijk is gens tot Monster en Terheiden aan de ajs steenkolengas. Het buizennet is echtei kust uitstrekt en die wel twaalf producen ten omvat). Geologie en tecniek gaan innig samen om de anticlinalen en de eventueel daarin aanwezige produktieve lagen op te sporen, al sluit men de ezelsbruggetjes niet uit om tot een prognose te komen. In ons over- nog niet geheel gereed en vandaar dat op sommige locaties en blokstations het gas nog verbrand wordt. Geen druppel DE MEESTE MENSEN denken, dat de wegend veenachtige land werden van oliewinning een vuil bedrijf is. Waarschijn- oudsher de wegen en nederzettingen aan- lijk werden zij in die waan gebracht door gelegd op die plaatsen, waar zich een de indruk welke sommige Amerikaanse droge zandrug voordoet. De kans is groot, films wekken: olie, die bij stromen in een dat men daaronder met een anticlinaal te woud van boortorens vloeit en de toe doen heeft. Het is ook niet toevallig, dat schouwers als het ware om de oren spuit. In werkelijkheid houdt men de olie netjes- onder de duim. zelfs wanneer ze. zoals in De Lier, onder meer dan honderd at mosferen druk onstuimig omhoog wordt gestuwd. Tenslotte verdwijnt de aan staande smeer- en brandstof heel gedwee door een buis met een diameter van zeven O HAARLEM °<T AMSTERDAM^" Noordwijk O LEIDEN Wassenaar 7 Zoetermeer Moerkapelle i iNHAGE Leidschendam Rijswijk^ ^Pijnacker •«-GRAVENHAG Knswijk-" \rijr MonsteA DELFT N^ldwjj^&j Lief o GOUDA 1 Berkel ROTTERDAM I Ridderkerk "Alblassèrdam De separatoren van het meetstation Rijs wijk, waarin olie, gas en zout water van elkaar worden gescheiden. en een halve centimeter onder een geringe druk in de meettank. Daar in Zuid-Hol- misch element in het landschap. Op die hoorplaatsen wordt continu gewerkt, om land als regel voldoende druk in de olie- dat een rustperiode tijdens de boring zo- laag aanwezig is, ontbreekt hier meestal veel kansen op afbrokkeling en instorting Het meetstation van De Lier, vanwaar de uit de omliggende putten verzamelde olie nu nog per tankauto wordt of gevoerd naar ziet er dus wat rommeliger uit dan een baarheid, van de olie is een natuurlijk ge- pernis. 9P„ cle voorgrond een gekooid in exploitatie zijnde olieput. geven, de te overbruggen afstand tussen »spuitkruis op een olieput. Dit komt hoofdzakelijk door de veel- raffinaderij en winplaats een economisch, heid van op de locatie aanwezige materi- Twee a drie treinen van dertig tank- de zuigerpomp met de ja-knikker, die voor in het reeds geboorde onvorbuisde gat met alen voor gebruik van slechts enkele we- wagons elk brengen elke dag de vijfen- het Schoonebeekveld zo karakteristiek is. zich zou brengen, dat men dat risico niet ken. Een uit klei en water bestaande dertighonderd kubieke meter olie van het Daarachter een der meettanks. In het midden de sepa rator, waarin olie en gas worden gescheiden. ■v V uuKUKtc.Hi ue meeste puiten zijn siecnts nerxenoaar mag lopen. De chef-boormeester en de vier aan een eenvoudige stalen kooi, waarin boormeesters, die per locatie werkzaam V s-s' zich een tweearmig spuitkruis, in de wan- zijn, behoren uit hoofde van hun verant- deling „Kerstboom" genoemd, bevindt, woordelijk en nauwkeurig werk tot de er olie is gevonden in de buurt van Delft Wanneer alles in orde is, als er geen lek- best geklasseerde vaklieden en de chef het boorgat af te pleisteren. Bovendien is, dat er elke dag omstreeks vier uur een en Rotterdam, welke plaatsen op wat ho- ken zijn in pompen en buizen krijgt men heeft meestal een langdurige ervaring op houdt de spoeling de onder druk staande trein van ongeveer zes tankwagons twee de buitenlandse velden opgedaan, want de spoeling die in het boorgat rondgepompt Schoonebeekveld naar Pernis: de olie- wordt, wordt in stalen of betonnen bak- treinen zijn op de spoorlijnen tussen Coe- De dagelijkse olietrein van het verlaad- ken opgevangen. De spoeling dient om het vorden en Rotterdam een vertrouwde ver- station aan de Loolaan, dicht bij het boorgruis op te voeren en de wand van schijning geworden. Veel minder bekend Haagse villapark Marlot. ger gelegen gronden zijn ontstaan. In het in het gehele bedrijf geen druppel olie te buitenland, waar zich grote gebieden nog zien. in ongerepte taat bevinden, merkt men bij de luchtverkenning wel eens complexen boomsoorten op, welke slechts in een be paalde grondsoort die aan de oppervlakte treedt, voorkomen. Ook dat kan een aan duiding voor een anticlinaal zijn. Boortorens Opsporing MAAR DIE boortorens dan? zal men vragen. Want zo'n Texasfilm heeft in onze herinnering een lang leven. Boor torens gevaarten van vijftien meter hoog ziet men vrijwel alleen op de hoorplaatsen, dus in het boorstadium der DE TECHNISCH wetenschappelijke me- oliewinning. De bewoners van het Haagse thoden welke in Nederland op grote schaal villapark Marlot hebben op het ogenblik zijn toegepast om de bodemgesteldheid be- bijvoorbeeld het uitzicht op zo'n dyna- ter te leren kennen, zijn vooral de gravi- metrie en de seismologie. In het eerste geval gaat het om de me ting van de zwaartekracht, welke niet overal gelijk is. Bijna dertigduizend me tingen hebben sinds 1935 de ingenieurs van de n.v. De Bataafsche Petroleum Maatschappij en later van de n.v. Neder landse Aardolie Maatschappij in staat ge steld een globaal inzicht in de bouw van de ondergrond te verwerven. De seismi sche methode, die tegenwoordig in ons land wordt toegepast, berust op het regi streren van geluidsgolven, welke teweeg gebracht worden door explosies in schiet gaten van vijftien tot zeventig meter diepte in de aardbodem. Deze golven planten zich door de aarde voort en wor den gebroken en teruggekaatst op die plaatsen, waar de fysische eigenschappen van de aardlagen veranderen, dat wil zeg gen op de scheidingsvlakken der aard lagen. De schietgaten worden op een af stand van vierhonderdvijftig meter van elkaar geboord langs zogenaamde seismi sche profiellijnen, welke over geheel Ne derland een net vormen van ruim twaalf duizend kilometer. Sinds 1947 werden langs die schotlijnen wel veertigduizend seismogrammen opgenomen. Intussen kan men de seismische methode in het Westland niet erg vlot en soms in het geheel niet toepassen: een krachtige explosie zou gevolgd worden door het ge rinkel van de in scherven gevallen drui venkassen. En wanneer er nu iets is wat de N.A.M. als een melaatse schuwt, dan is het wel het toebrengen van schade aan andermans bezit. Is er al eens een grondeigenaar of een landbouwer weinig toeschietelijk om de boorinstallaties of de leidingen op en onder zijn erf toe te laten, dan zoekt men in dien mogelijk een omweg om tot het ge stelde doel te geraken. Zelfs toen ergens in den lande één hoofdige boer uit ran cune jegens een der andere betrokkenen Kopzorgen praktijk is de voornaamste leerschool in aardlagen in bedwang en de boorbeitel het oliebedrijf. Hun vakkennis, paraatheid koel. en ervaring komt vooral van pas bij scheefboren, het zogenaamde deviëren, dat noodzakelijk wordt wanneer er door de omringende bebouwing niet voldoende locaties (hoorplaatsen) kunnen worden ge maakt. In het tot en met de laatste vier kante centimeter in exploitatie genomen Westland komt die situatie nogal eens voor. olie, gas- of zoutwateraccumulaties in de honderd ton ruwe olie van het R.O.V. aan de Loolaan bij Den Haag naar Pernis DE AFVOER van het zoute water be rijdt. R.O.V. betekent Ruwe Olie Ver- laadstation en aan de Loolaan wordt de produktie verzameld van de zeven putten tussen Den Haag en Wassenaar en de vijf producenten in de Zoetermeer- en de Lering en vermaak By de olie-exploratie in Zuid-Hol land z(jn de belangen van de olie- maatschappyen twee keer samenge gaan met die van tentoonstellingsorga nisatoren. Vlak voor de tweede wereld oorlog werd in Den Haag een kolo niale tentoonstelling gehouden. Ter ge legenheid daarvan werd op de Mient een boring verricht, omdat de B.P.M. daar natuurlijk niet mocht ontbreken. In 1955 werd andermaal op een tentoon stellingsterrein geboord. Dat was op Kleiboer's E 55 in het Rotterdamse Park. In beide gevallen werd geen olie aan getroffen, maar ook dat negatieve re sultaat had wel degelijk praktische waarde. Zo ging het nuttige met het aangename samen en dat tot lering en vermaak van duizenden. Men boort dan van één hoorplaats uit in verschillende richtingen, waarbij men bij een diepte van ongeveer twaalfhon- bevorderd door het gebruik van water- derd meter op driehonderd meter afstand dichte cementbakken. De zoetwaterlagen zorgt de ingenieurs in de oliewinning Moerkapellestructuur. De olie van de win- nogal wat kopzorg. In Schoonebeek wordt plaatsen ten noorden van de lijn Den het na reiniging in een zuiveringsinsta:- HaagUtrecht is asfalteus van aard in latie teruggepompt om de druk in de olie tegenstelling met de olie zoals die door voerende laag op peil te houden. In Zuid- de zuiderlijker gelegen putten wordt ge- Holland is- dat nog niet nodig en voert produceerd, welke paraffineus is. men het naar zee af. De hygiëne op de boorvelden en winplaatsen wordt verderPijpleidinq Innr Kot rföKvuilr xron xirotor* van de boortoren kan komen. De vakken nis der boormeesters wordt ook op de DE OLIE uit Rijswijk, Delft, Berkel en worden niet verontreinigd, omdat stalen Pünacker wordt via een pijpleiding naar buizen bovendien nog door een dikke ce- een R.O.V. aan De Vliet gepompt, waar proef gesteld wanneer er eens een instru- mentlaag worden omgeven. In het water- elke dag een binnenvaarttanker of lichter ment of een gedeelte van de boorpijpen wingebied men gaat bij Meijendel in de opbrengst voor het vervoer naar Per met beitel in het diepe boorgat valt of de Wassenaarse duinen boren worden nis komt afhalen. De olie uit de De Lier- achterblijft. Dan moet er met diverse in- de gebruikelijke voorzorgen getroffen bij structuur gaat nu nog per tankauto naar strumenten, waaronder magnetische grij- de bovengrondse installaties en overigens Perns: dat duurt echter nog maar een pers, heel wat gehengeld worden, voor voldoet de N.A.M. natuurlijk aan alle paar maanden, want er is een pijpleiding men de kostbare apparatuur weer boven heeft. Zo'n boortoren is eigenlijk een hoge hijslier, welke het wisselen van de beitel vergemakkelijkt omdat men de negen meter lange boorpijpen telkens in stellen van drie, de zogenaamde „stands" van zevenentwintig meter, uit het boorgat kan trekken en verticaal kan neerzetten op de Producerende putten Tot nu toe werd in het eonccssiege bied Zuid-Holland op de volgendr plaatsen olie aangetroffen: 1953 1954 1955 1955 1956 1956 1957 1957 1957 Rijswijk Berkel en Delft Pynacker De Lier Wassenaar IJsselmonde Ridderkerk Zoetermeer Moerkapelle 11 producenten 6 producenten 6 producenten 12 producenten 7 producen'en 6 producen' 5 producen'' i 3 producen'- 2 producen'- i 1957 Monster en Alblassèrdam elk é'n Bij IJsselmonde staat een „ja-knik ker" naast een benzinestation, hetgeen leken wel eens doet veronderstellen dat daar een „eigen produkt" wordt verkocht. De ruwe olie moet echter heel wat kilometers afleggen naar en in de raffinaderij van de Shell te Pernis voor ze als motorbrandstof weer in IJssel monde belandt. voorschriften en aanwijzingen van de in aanleg tussen Rijswijk, De Lier en Mijninspectie. Vlaardingcn, die elk bovengronds trans- Verder besteedt de Aardoliemaatschap- port van de hiergewonnen olie overbodig polderland mogelijk een zwakke plek zou pij veel zorg aan de landschappelijke af- zal maken, werking der terreinen, waartoe wordt samengewerkt met de Heidemaatschappij, Men moet echter niet denken, dat men de planologische instanties en de gemeen- daartoe alleen maar een reeks buizen aan telijke plantsoendiensten. Wanneer een elkaar behoeft te schroeven. Terwille van boring na enkele maanden voltooid is, het behoud der vloeibaarheid paraffi- ontstaan die catastrofale gevolgen met zich zou kunnen brengen. Ontsloten WIE LANGS zo'n nieuwe weg door het boven de begane grond bevindt. De hoorplaats draagt alle kenmerken van een tijdelijke werkplaats in de open lucht en boorvloer, die zich ongeveer vier meter wordt de boortoren gedemonteerd en el- neuze olie stolt al bij twintig graden Cel- Westland rijdt ziet overal pas gebouwde ders opnieuw gebruikt. In het buitenland sius dient het produkt met grote snel- kassen: de door de N.A.M. aangelegde laat men de torens inderdaad wel eens heid door geïsoleerde leidingen met kleine wegen maken de afvoer van kwekerijpro- staan. maar al dat staal op eenvoudige diameter te worden geperst. Men kan ook dukten mogelijk en de boeren haasten zich olieputten betekent in feite een kostbare orn de twee of drie kilometer verwar- deze kans te benutten: de glascultuur ver investering. mingsstations bouwen, doch dit neemt zekert hen van een vijfvoudig rendement weer meer terrein in beslag. Verder heeft van hun weiland. Op die manier werden Transport men nog rekening te houden met optre- jn Drente hele streken economisch ont- dende corrosie. Alle leidingen voor olie en sloten door de wegen welke de N.A.M. OLIEWINNING is in feite een trans- gas in West-Nederland zijn daarom dan m0est aanleggen of verbreden en verbete- portbedrijf, zegt onze gastheer, de terrein- ook kathodisch beschermd tegen corrosie. ren ten behoeve van de aanvoer van het chef. Men vervoert (verpompt) de delfstof Een moeilijk punt vormen de lassen: die zware boormateriaal en voor het vervoer immers van de oliehoudende lagen naar de worden dan ook door een Röntgenonder- van ^e eveneens omvangrijke behande- raffinaderij in Pernis en daarmee is deze zoek gecontroleerd voor de leidingen wor- üngsinstallaties om de putten van tijd tot tijd schoon te maken. Bij de foto op pagina 5: miljoenenaffaire tot een pretentieloze for- den toegedekt. mulering gereduceerd. Maar men begrijpt dat er na het probleem van de opsporing Bij de aanleg van zo'n pijpleiding ervaart van de olie en het „boven aarde" brengen men weer met hoeveel onvermoede facet- daarvan nog wel een paar vraagstukken ten men te maken krijgt, wanneer men over blijven om uit te puzzelen. letterlijk ingrijpt in het landschap. Bij de Stevige voorzorgsmaatregelen bij e'en Boonervliet bijvoorbeeld komt de geïso- exploratieboring: txissen het gat waarin tf? In Nederland worden verschillende leerde leiding boven aarde om het water buizen met de boorbeitel verdwijnen en transportmiddelen gebezigd, namelijk trein, op het niveau van de brug te kruisen. Het de eigenlijke boorvloer, welke op de foto tankauto, lichter en pijpleidingen, waar- was niet mogelijk om de olieleiding via niet zichtbaar is, bevindt zich een ver- van de keuze van gebruik door verschil- een duiker en zinkstukken onder het wa- zameling afsluiters als beveiliging tegen lende factoren wordt bepaald. De viscosi- ter door te leiden, omdat dan in de lage een eventueel in de aardlagen te ont telt, dat wil zeggen de graad van vAoei- en smalle bedijking van het omringende moeten hoge druk.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 22