Stijgende werkloosheid in V.S. Panda in het Wilde Westen Noordenwind en bewolkt Zoek ió Aet zo YOEROEK en KIRAS Tapijten WYERS wii etaleren NAAIMACHINES Wereldnieuws Auxinen 2 Zestien percent dividend bij Hoogovens voorgesteld Uitkering aan personeel 7.3 van het jaarloon EBU-overschot in maart Orderportefeuille Haze- meyer met twintig percent gedaald Drs. Van der Beugel sprak in Rome met collega's Dividend Wernink's Beton Resultaten De Spaarnestad tevredenstellend Onveranderd dividend Franse maatregel om meer toeristen te trekken Verschure voldoende van werk voorzien Amerikaanse firma Heinz koopt Taminiau te Eist Willem Smit en Co's handhaaft optimisme Korter werktijd bij Kaiser-Fraser Kort economisch nieuws uit binnen- en buitenland Voor goede en duurzame vloeren EDELHOUT ifloeren R.V.S. in 1957 r V,J ZATERDAG 5 APRIL 1958 Eind maart was de werkloosheid in Amerika ondanks het normaliter gunsti ger worden van het seizoen nog toege nomen. zo heeft het ministerie van Arbeid meegedeeld. Het aantal nieuwe aanvragen voor werkloosheidsuitkering bedroeg vo rige week 421.900, 17.500 meer dan het aan tal nieuwe aanvragen van de voorgaande week. De staging en daling van deze aan vragen geldt als een betrouwbare baro meter voor de stand van zaken op de ar beidsmarkt. Met deze toename van vorige week is een eind gekomen aan de lichte dalingen in de twee voorgaande weken. President Eisenhower heeft een nieuw programma bekend gemaakt om de wo ningbouw te stimuleren. Het programma, dat uit zeven delen bestaat, is een onder deel van de campagne tegen de econo mische teruggang in het land. Men wil op deze wijze niet alleen meer woningen bou wen, maar ook het aantal werklozen in het land verminderen. Beeide huizen van het Congres hebben donderdag een wetsontwerp goedgekeurd, waarbij ter bestrijding van de recessie nog 1,8 miljard dollar beschikbaar wordt ge steld voor de aanleg van hoofdwegen. Door doze wet komen er extra gelden be schikbaar naast die, waarvoor onder de bestaande federale en statenprogramma's voor wegenbouw reeds voorzieningen wa ren getroffen. Bovendien wordt het uit geven van de reeds uitgetrokken gelden bespoedigd. Er zijn thans voorzieningen getroffen voor het uitgeven van maximaal 5.5 mil jard dollar voor de bouw van hoofdwegen in het in juli beginnende begrotingsjaar. Verwacht wordt, dat er door dit enorme programma werk zal komen voor vele dui zenden werkloze arbeiders. De terugslag in de Amerikaanse econo mie heeft het niet-blanke bevolkingsdeel veel zwaarder getroffen dan het blanke, zo blijkt uit een rapport van het ministerie van Arbeid. De werkloosheid onder niet- blanke arbeiders bedroeg in februari 16 Aan ieder Kiras en Yoeroek tapijt herkent u het meester schap van de wevers. Warme, gloedvolle oosterse kleuren flonkerend mooie dessins Prijzen: (bijv. 200 x 300 cm) f231.- en f325.- Vraag uw woninginrichter naar gegarandeerd door onder Internationaal keurmerk LN'TERTEST In de vergadering van de raad van com missarissen der Koninklijke Nederland- sche Hoogovens en Staalfabrieken N.V. is op voorstel van de directie besloten aan de algemene vergadering van aandeelhou ders, (te houden op 12 mie), voor te stellen over het boekjaar 1957 een dividend uit te keren van 4 percent op de prioriteitsaande len en van 16 percent op de gewone aande len. Overeenkomstig statuten en arbeidsre glement zullen aan het personeel, indien het dividendvoorstel door de algemene vergadering van aandeelhouders wordt aanvaard, enige uitkeringen worden ge daan. Aangezien dit jaar in het resultaat der vennootschap wederom meewerkt een dividend, ontvangen op het aandelen pakket Dortmund-Hörder Hüttenunion A.G. kan er 7,23 percent worden uitge keerd aan het personeel. Deze uitkering zal worden berekend van het jaarloon over 1957. Het percentage zal daarbij afgerond worden op 7,3. Breedband In de vergadering van de Raad van Commissarissen van de Breedband n.v. is op voorstel van de directie besloten aan de algemene vergadering van aandeel houders op 12 mei voor te stellen over het boekjaar 1957 een dividend van acht per cent uit te keren. De Nederlandsche Bank deelt mede, dat het betalingsverkeer met de aan de Euro pese Betalings Unie deelnemende landen voor Nederland in de maand maart 1958 een overschot van 98.264.200 (25.859.000 dir.) heeft opgeleverd. Van dit bedrag zal Nederland bij de ver rekening op 15 dezer 73.697.200 (dir. 19.394.000) in goud of dollars ontvangen, terwijl voor een bedrag ad 24.567.000 (dir. 6.465.000) door Nederland krediet wordt verleend aan de E.B.U. Op het door Neder land aan de E.B.U. verleende krediet zal in mindering worden gebracht een bedrag van 9.811.600 (dir. 2.582.000), dat op de zelfde datum uit hoofde van de met Dene marken, Engeland, Frankrijk, Italië, Noor wegen en IJsland gesloten consolidatie- overeenkomsten in goud of dollars wordt ontvangen. Na de uitvoering van bovenge noemde verrekingen zal de vordering van Nederland op de E.B.U. 339.860.000 (dir. 89.437.000) bedragen. percent en onder de blanken 7 percent. Vergeleken met februari 1957 steeg het aantal niet-blanke werklozen met 90 per cent (van nog geen 400.000 tot 700.000), en het aantal blanke werklozen met 70 per cent. Ongeveer 95 percent van het niet- blanke arbeidsreservoir wordt gevormd door negers. Ter verklaring wordt in het rapport gezegd, dat veel niet-blanken be horen tot de categorie der ongeschoolde arbeiders, waarin de werkloosheid hoger is dan elders. (UP en Reuter). De omzet van de n.v. Fabriek van Elek trische Apparaten voorheen F. Hazemeyer en Co. te Hengelo (O.) steeg in 1957 ten opzichte van 1956 met ruim zeven percent. De orderportefeuille per 31 december is echter ten opzichte van het begin van het boekjaar gedaald met ongeveer 20 per cent, welke daling zich voornamelijk open baart in de laagspanningssector, aldus wordt gemeld in het jaarverslag. In hoe verre het zal gelukken door kortere lever tijden en het introduceren van nieuwe produkten voldoende werk in deze sector te blijven houden, kan thans nog niet worden beoordeeld. Evenmfn kunnen wij, aldus de directie, vooruitzien op de gevolgen van de maat regelen die de regering denkt te nemen ter bestrijding van de toenemende werkloos heid, nu mede de investeringsbeperking gebleken is min of meer debet te zijn aan de vermindering van werk. De directie verwacht evenwel niet dat deze maat regelen tot werkverruiming in haar sector van schakelapparatuur zal leiden. Wel wordt met genoegen geconstateerd dat in de hoogspanningssector geen orderterug gang van betekenis bij Hazemeyer te be merken valt. Het saldo van de exploitatierekening over 1957 bedraagt 5.386.306 (v.j. i 5.042.684). De afschrijvingen bedragen 2.816.881 (v.j. 1.912.269). De netto winst bedraagt 1.195.447 (v.j. 1.120.262). Voor de vennootschapsbelasting is gereserveerd f 1.220.000 (v.j. 6.662.000). Er is een con junctuurreserve van 2.500.000 aanwezig. De liquiditeitspositie is in de loop van het boekjaar vooruitgegaan. Weliswaar verg den de investeringen en de betaalde be lastingen belangrijke bedragen, maar dit werd gecompenseerd door de verminde ring der voorraden. De directie meent dat de liquiditeitspositie in 1958 geen grote veranderingen zal ondergaan. Voorgesteld wordt een dividend uit te keren van 12 percent (onveranderd), 263.342 over te boeken naar statutaire reserve, 256.236 te bestemmen voor uitkering in tantièmes en 195.867 toe te voegen aan de dividend reserve. De Vrijhandelszone Na in Parijs een bijeenkomst te hebben bijgewoond van de Maudling-commissie, destijds door de raad van ministers van de Organisatie voor Europese Economische Samenwerking onder leiding van de Britse paymaster-general (minister zonder porte feuille) ingesteld om de plannen uit te werken voor een Europese Vrijhandels zone, is drs. E. H. van der Beugel, staats secretaris van Buitenlandse Zaken, naar Rome gereisd om van gedachten te wisse len met de minister van Buitenlandse Zaken Pella en met de minister voor Han del Carli. Vrijdagavond, na aankomst op Schiphol van het K.L.M.-vliegtuig uit Rome, deelde drs. Van der Beugel aan een verslaggever van het A.N.P. mede, dat tijdens de be sprekingen met de beide ministers over de Vrijhandelszone bleek, dat Italië en Neder land op heel veel punten een gelijke visie hebben. Zowel Italië als Nederland staan op het standpunt, aldus drs. Van der Beu gel, dat de Vrijhandelszone er zo spoedig mogelijk moet komen. De Vrijhandelszone dient tegelijk in werking te treden met het afbraakproces van de onderlinge handels belemmeringen der E.E.G.-landen, dus op 1 januari 1959. Op 22 april komen de minis ters van de zes verdragslanden der E.E.G. te Parijs bijeen, waarna de Maudlingcom- missie op 2 en 3 mei haar besprekingen, eveneens te Parijs, zal vervolgen. Commissarissen en directie der n.v. Wer nink's Beton Maatschappij te Leiden heb ben besloten aan de jaarlijkse algemene vergadering van aandeelhouders voor te stellen over het boekjaar 1957 een dividend uit te keren van 7 (vorig jaar 6 De n.v. Delftsche Electrische Installatie- Maatschappij boekte in 1957 een winstsaldo van 26.344 (v.j, 25.778), welke een uit kering van 9 °/o mogelijk maakt op alle aandelen. Voorgesteld wordt voorts aan de algemene reserve 5844 toe te voegen en 2000 aan de dividendenreserve. In de komende algemene vergadering van aandeelhouders van Zwaardemaker's Handel en Industrie n.v. zal de raad van commissarissen voorstellen over het boek jaar 1957 8 °/o dividend uit te keren. Ondanks de ingetreden depressie is de exploitatie van de tijdschriften en neven- uitgaven der n.v. Drukkerij De Spaarne stad te Haarlem nog steeds tevredenstel lend verlopen, aldus het verslag. De op lagecijfers reageerden in 1957 slechts in bescheiden mate op de veranderde om standigheden. Het advertentievolume nam nog verder toe. De in waarde en omvang wederom belangrijk gestegen exportor ders droegen in ruime mate bij tot de goede gang van zaken. De exploitatiere kening nam toe van 2.154.246 tot 3.475.809. Het saldo winst beliep 772.222 (v.j. 748.495). Voorgesteld wordt 7 per cent (onv.) dividend op de preferente aan delen en 16 percent (onv.) op de gewone aandelen. Zowel de papierprijzen als de lonen en salarissen vertoonden een stijging. Voor 1958 worden geen verdere verhogin gen verwacht. De drukkerij te Etten werd in gebruik genomen. De afschrijving op dit object vergde een bedrag van bijna 3 miljoen. De zaken van de n.v. Internationale Uit geversmaatschappij te Antwerpen verlie pen zeer bevredigend. Het bedrijf van de Internationale Clichéfabrieken Pax-Hol- land n.v. te Amsterdam herstelde zich en boekte enige winst. Het couranten- en drukkerijbedrijf te Amsterdam kon weder om met enige winst afsluiten. De n.v. Uit geversmaatschappij „Joost van den Von del" boekte opnieuw gunstige resultaten. De dochteronderneming, waarin de Duit se Libelle wordt geëxploiteerd kon ook in 1957 niet zonder verlies afsluiten. Tegen over dit belang werd voldoende gereser veerd. Voor het personeel werd als gewoonlijk een ruime dotatie uitgetrokken. De kosten van verbouwing en uitbreiding van de ge bouwen ad 235.180 en de bedragen voor vernieuwing en uitbreiding van de inven taris ad f 4.267.198 werden geheel afge schreven, zodat de balansposten „grond en gebouwen" en „inventaris" beide voor 1 te boek staan. Het kapitaal bleef ge handhaafd op 4,5 miljoen. Buitenlandse bezoekers zullen voortaan in Frankrijk Franse goederen belasting vrij kunnen kopen, als zij deze goederen betalen met Canadese of Amerikaanse dollars, valuta van de Europese-Betalings- Unie-landen, of met reischeques in een van deze valuta, zo maakte het Franse ministe rie van Financiën donderdag bekend. De maatregel heeft ten doel toeristen aan te trekken en deviezen naar de staatsreser- ves te doen toevloeien en uit handen van de niet-officiële handelaren te houden. ADVERTENTIE Bartcljorlsstraat 13-17 telefoon 13915 Haarlem Het bedrijf van Verschure en Co's Scheepswerf en Machinefabriek n.v. Am sterdam is in 1957 in het algemeen van voldoende werk voorzien geweest. Het sal do exploitatierekening nam toe van 2.675.684 tot 2.798.174. Na aftrek van belasting en afschrijvingen resteert een saldo van 800.265 (v.j. 787.115). Voor gesteld wordt 7 percent dividend (onv.) op de preferente winstdelende aandelen en 12 percent (onv.) op de gewone en priori teitsaandelen. Voorts zal 480.000 worden bestemd voor de reserve voor vernieuwin genen en uitbreidingen. Het geplaatste ka pitaal bleef gehandhaafd op 1.701.250. Het bedrijf is goed van werk voorzien. De investeringen beliepen 1.399.969. Hierop werd afgeschreven 1.023.178, zodat per saldo meer werd geïnvesteerd 376.791. ADVERTENTIE Alle merken dus ruime keuze ENGEL. Gr. Houtstr. 181, Tel. 14444 Verschillende storingsgebieden hebben het weer in West-Eurona de laatste da gen een veranderlijk karakter gegeven. Zij gingen gepaard met grote tempera tuursverschillen op korte afstanden. Zo kwamen vrijdag in Oost-Frhnkrijk maxi mumtemperaturen van omstreeks 15 gra den voor, terwijl in noordwest-Frankrijk enkele stations aan het einde van de mid dag zelfs sneeuw meldden Ook zaterdag morgen kwamen nog grote verschillen voor. Een van de storingen trok namelijk in noordwestelijke richting over België in de richting van Engeland. In ons land kwa men toen opklaringen voor en steeg de temperatuur op verschillende plaatsen tot boven de 10 graden. In de omgeving van Londen daarentegen sneeuwde het uren achtereen bij temperaturen dicht bij het vriespunt. Ook in Scandinavië blijven de tempera turen nog steeds laag, hetgeen zijn oor zaak vindt in het feit dat de winterse drukverdeling daar nog steeds voortduurt en er nog geen flinke dooi is opgetreden. In Denemarken lagen de maximumtempe raturen de laatste dagen nog maar enke le graden boven het vriespunt. De sto ringsgebieden boven West-Europa zijn nu wel in betekenis aan het afnemen en over de Britse eilanden trekt een gebied van hoge luchtdruk langzaam naar het oosten. Voor onze omgeving zal dit tot ge volg hebben dat de winden de komende da gen in hoofdzaak uit noordelijke richtin gen zullen waaien, waardoor koude lucht over de Noordzee zal worden aangevoerd en wolkenvelden het land zullen binnen drijven. De kans op neerslag is gering, daar de storingsgebieden verder in activi teit afnemen. WEERRAPPORTEN Zondag 6 april Zon op 6.06 uur, onder 19.21 uur. Maan op 22.48 uur, onder 7.15 uur. Maandag 7 april Zon op 6.03 uur, onder 19.22 uur. Maan op 23.57 uur, onder 7.58 uur. Dinsdag 8 april Zon op 6.01 uur, onder 19.24 uur. Maan op uur, onder 8.48 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Zondag 6 april Hoog water 5.03 en 17.25 uur. Laag water 0.46 en 13.14 uur. Maandag 7 april Hoog water 5.48 en 18.12 uur. Laag water 1.29 en 14.00 uur. Dinsdag 8 april Hoog water 6.33 en 19.00 uur. Laag water 2.13 én 14.41 nnr. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden. Temperaturen: buiten u en binnenland: heden S g morgen 7 uur. Neerslag: T3*J A ~A - u H laatste 24 uur. c 8" 2 c5 Helsinki geheel bew. ozo -1 0 Stockholm sneeuw ono 0 0,1 Oslo zwaar bew. n 1 0,1 Kopenhagen geheel bew. ono 1 0 Aberdeen regen nno 3 0 Londen sneeuw nw 1 4 Amsterdam geheel bew. no 4 0,5 Brussel zwaar bew. ozo 7 5 Luxemburg geheel bew. z 6 5 Parijs geheel bew. wzw 2 22 Bordeaux onweer zw 4 8 Grenoble regen nw 4 8 Nice regen nnw 10 19 Berlijn mist ono 3 0,1 Frankfort zwaar bew. no 3 0 München zwaar bew. zw 5 3 Garmisch P. half bew. nno 4 7 Zürich geheel bew. ozo 5 2 Genève geheel bew. zzw 4 6 Locarno mist windst. 5 14 Wenen zwaar bew. wzw 9 0 Innsbruck half bew. wnw 5 1 Rome zwaar bew. z 12 18 Ajaccio regenbui O 11 2 Madrid onbewolkt windst. 3 2 Mallorca half bew. nw 13 0 Algiers licht bew. wzw 11 10 Den Helder mist ono 4 0,6 Ypenburg half bew. no 5 0,1 Vlissingen licht bew. ono 5 2 Eelde dichte mist ono 4 0,4 Twente zwaar bew. O 4 0 De Bilt zwaar bew. no 4 0,1 Eindhoven half bew. O 5 0,2 8 Vlv. Z.-Limb. half bew. zo 8 32. „Komaan"sprak Joris, een ongeruste blik op de revolver werpend, die Panda ietwat onzeker op hem gericht hield. „Wapper niet zo met dat wapen. Berg het weg. Ik zal gewillig met u medegaan". „Maar waarom wil je opeens, dat ik je ar resteer?" vroeg Panda verbaasd. „Nu drukt ge u toch verkeerd uit, makkertzei Joris, „het is geenszins mijn wens, m ge arresteerd te worden. Maarvervolg de hij, een traan wegpinkend, „daar gij als sheriff, dit uw plicht schijnt te achten, zal ik mij er niet tegen verzetten. Tenslotte vertegenwoordigt gij thans de wet en dat is iets heel moois. Indien ge me beter kendet zoudt ge weten, dat ik wet en recht altijd in ere heb gehouden". Hij liet zijn tranen de vrije loop en hernam met gesmoorde stem: „Komaan, wat aarzelt ge nog? Arresteer mij. Stop de enige vriend, die ge hier hebt, in het cachot. Houdt geen rekening met mijn gevoelens" „Goed", zei Panda, „als je het wilt „Nee, IK wil het niet", zei Joris nogal korzelig, „maar GIJ schijnt het te willen. Gij schijnt u van uw enige vriend te wil len ontdoen, hoewel een sheriff hier toch al geen vrienden heeft". Deze laatste woorden werden al dadelijk bevestigd, toen een drietal woest schietende cowboys het café binnenholde. „Waar is de she riff?!" riepen zij. H. J. Heinz Company deelt mede, dat zij het gehele kapitaal heeft verworven van Taminiau's Conservenfabrieken n.v. te Eist in Nederland. De Amerikaanse maatschap pij deelt voorts mede, dat zij en het bedrijf te Eist zal voortgaan met de produktie van jams enzovoorts, zoals dit thans door Ta miniau geschiedt en dat geleidelijk zal worden overgeschakeld op de vervaardi ging van de 57 Heinz artikelen. Het bedrijf te Eist zal aanvankelijk vooral produceren voor de Beneluxlanden, maar uiteindelijk zal ook de afzet zich uitbreiden tot de an dere landen der Europese Gemeenschappe lijke markt. De directie van Taminiau's Conserven fabrieken n.v. deelt mee, dat tussen H. J. Heinz Company te Pittsburg en de n.v. Centrale Suiker-Maatschappij te Amster dam een overeenkomst is gesloten, waarbij Heinz alle belangen, die de Centrale Sui kermaatschappij in Taminau's Conserven fabrieken n.v. te Eist had, per 1 april 1958 heeft overgenomen. De n.v. Taminiau zal op de oude voet blijven voortbestaan en zij zal dezelfde artikelen blijven produceren, die zij tot nu toe in de handel bracht, ter wijl ook de huidige directie in functie zal blijven. Het ligt echter in de bedoeling van Heinz om haar artikelen in Taminiau's Conservenfabrieken zowel voor Benelux als voor export naar andere landen te gaan produceren, zodat geleidelijk een belang rijke uitbreiding aan de bestaande instal laties zal worden gegeven. De Centrale Suikermaatschappij meent haar belang in de n.v. Taminiau's Conser venfabrieken te moeten afstoten omdat zij met de verkoop van Taminiau's produkten in veel gevallen haar suikerafnemers be concurreerde, hetgeen een ongewenste si tuatie voor haar was. Nu meer dan de helft verstreken is van het lopende boekjaar 1 juli 1957-30 juni 1958 van Willem Smit en Co's transforma- torenfabriek n.v. te Nijmegen, wordt mee gedeeld, dat in enkele afdelingen een ze kere vermindering van de afzet is opge treden, maar hiertegenover staat dat de gemiddelde produktiviteit enige verbete ring vertoont en dat de transformatoren produktie naar wens verloopt. Gemeend wordt dan ook dat de in het vorige jaar verslag uitgesproken verwachting, dat onvoorziene omstandigheden voorbehou den de resultaten van het lopende boek jaar niet ten achter zullen blijven bij die van het voorgaande jaar, gestand zal kun nen worden gedaan. De directie van de Nederlandse Kaiser- Fraser fabrieken te Rotterdam heeft be sloten over te gaan tot het instellen van een 35-urige werkweek met ingang van 14 april als gevolg van verminderde af neming van personenauto's. Suezkanaalmaatschappij De besprekingen tussen Egypte en vertegen woordigers der aandeelhouders van de oude Suez kanaalmaatschappij zijn voor de tweede maal binnen drie maanden- afgebroken. Egypte is be reid schadevergoeding uit te keren voor de aan delen zoals die vóór de nationalisatie op de Pa- rij se beurs stonden genoteerd, op voorwaarde dat activa der maatschappij buiten Egypte aan de regering in Cairo worden overgedragen. Dit komt neer op een bedrag van 14 miljoen pond sterling. De aandeelhouders betogen dat zij recht hebben op de winst die zij gedurende de tien jaren dat de concessie van de maatschappij nog liep zou den maken. Egypte voert aan dat de aandeel houders hun geld elders kunnen investeren en zo ook winst maken. B.E.A. koopt Comets Lord Douglas of Kirlteside, president-directeur van de „British European Airways" heeft een contract getekend met de De Havilland-fabrieken voor zes stuks van het eerste straalverkeersvlieg- tuig van deze maatschappij, de „Cornet 4b". Met het contract is met inbegrip van onderdelen een bedrag van ongeveer zeventig miljoen gulden ge moeid. De toestellen worden aangedreven door vier Rolls-Royce „Avon"-straalmotoren. Auto'Parts Haarlem Aan de n.v. Auto Parts te Haarlem is een rege ringsopdracht verstrekt voor voertuigonderdelen ten bedrage van 89.246,53. (Voor de beurs zie pagina 8) ADVERTENTIE HAARLEM ZIJLSTRAAT 96 TELEE. t 20340 Slagwoorden. Het Hongaarse blad Magyar Nemzet klaagt dat vele theaterbezoe kers in Boedapest alleen maar toneel voorstellingen bijwonen om te kunnen applaudisseren wanneer in de handeling woorden als „rooms katholiek", „Hon garije", „Patriot" of „Vrijheid" val len. aldus meldt het Oostenrijkse rooms katholiek persagentschap. Symbool. In Cairo zal een standbeeld worden opgericht voor Soliman El Ha- labi, die in 1800 de Franse generaal Jean-Baptiste Kléber heeft vermoord. Voor de nieuwe Verenigde Arabische Republiek is El Halabi een symbool en een martelaar voor de Arabische een heid, aldus het Egyptische blad „Al Akhbar". Verdacht. De Westberlijnse politie heeft een groep smokkelaars aangehouden, die er van wordt verdacht zeshonderd slachtpaarden uit Oost-Berlijn naar het westelijke stadsdeel te hebben ge smokkeld. De smokkelaars reden gere geld met een lege wagen met twee paarden er voor naar West-Berlijn. Als zij terugkeerden werd de wagen ech ter door slechts een paard getrokken. Afgeschaft. In de Amerikaanse staat De laware is de doodstraf afgeschaft. Elf jaar geleden werd het laatste doodvon nis in deze staat voltrokken. Taalkundig. Zoölogen en filologen van de universiteit van Kioto (Japan) hebben uit het gedrag van apen op het eiland Kioesjioe, opgemaakt dat deze dieren een taal hebben. De beesten zijn vol gens de geleerden in staat zinnen te formuleren om uiting te geven aan ge voelens van vriendschap, voldaanheid enzovoort. Amusant. De Joegoslavische communis tische partij heeft besloten dat 1 mei dit jaar niet met militaire parades zal worden gevierd. Alle aandacht zal uit gaan naar pogingen om de arbeiders zoveel mogelijk amusement te ver schaffen. Eerherstel. Een gerechtshof in Warschau heeft de rooms-katholiek pater Zyg- munt Kaczynski postuum gezuiverd van de beschuldiging van tegen de de staat gerichte politieke activiteit. De geestelijke stierf in 1952 in de ge vangenis. Communist. Bombay heeft een commu nistisch burgemeester gekregen. De communist Mirajkar versloeg Worlikar de kandidaat van Nehroe's congrespar tij. Onaanvaardbaar. Prmier Nehroe van In dia heeft eèn voorstel om „topbespre- kingen" tussen India en Pakistan over Kasjmier te houden „geheel onaan vaardbaar" genoemd Dr. Frank Gra ham, de speciale UNO afgevaardigde inzake de kwestie Kasjmier, heeft in een verslag aan de veiligheidsraad de topbesprekingen voorgesteld. Pakistan is daartoe in principe bereid. Schijn. Een stembureau in Kaapstad was donderdag beplakt met de woorden „schijnverkiezing" en oproepen tot een boycot toen de kleurlingen van de Kaap provincie voor het eerst konden stem men op een aparte lijst. De kleurlin gen (gemengdbloedigen) kiezen vier blanken, die hen zullen vertegenwoor digen in de Volksraad (tweede kamer). Geen van de twaalf kandidaten is aan gewezen door een grote politieke par tij, maar sommigen zeggen de steun te hebben van hetzij de regerende Na tionale partij of de Verenigde (opposi tie-) partij. Lawaaiig. Russische passagiers-vliegtui gen met straalaandrijving van het type Toe-104 zullen niet op het Parijse vlieg veld Orly mogen landen omdat ze te veel lawaai maken. De Tsjechoslo- waakse luchtvaartmaatschappij C.S.A. die een dienst van Praag op Parijs on derhoudt, had toestemming gevraagd om met de Toe-104 op Parijs te vlie gen. De Rotterdamsche Verzekering-Sociëteit te Rotterdam heeft in 1957 een nettowinst geboekt van 3.703.889 (v.j. 3.645.464). Het bestuur stelt voor hiervan onder an dere 2.319.678 te voegen bij de extrare serve, 360.000 te bestemmen voor de winstgratificatie van het personeel, 184.210 te bestemmen voor tantièmes en 630.000 te bestemmen voor het uitkeren van een onveranderd dividend van 9 per cent over het van 4 tot 7 miljoen gulden vergrote geplaatste kapitaal. Het verzekerde bedrag steeg netto met f 153.802.158 (151.417.485) tot 2.040.207.079. De produktie van nieuwe verzekeringen was groter dan ooit tevoren. De gemiddeld gekweekte interest van de beleggingen steeg tot 3,59%. ONGEVEER in dezelfde tijd dat Wil- diers aantoonde, dat zowel Louis Pasteur als Justus von Liebig met hun groei- proeven juiste uitkomsten hadden ver kregen, deed Bottomley proeven met een denkroos, dat hij in zuivere minerale op lossingen bracht. Elke groei bleef achter wege, maar toen aan de oplossing een ex tract van plantenresten (turf) werd toe gevoegd, bleek het eendenkroos welig te willen tieren. Bottomley on derstelde daarom, dat in de turf groeistoffen aanwezig waren, die hij auximonen noemde. Behalve vele anderen, werkten vooral ook F. W. Went en zijn school aan de auxine-groep. Een prachtig object voor de proeven was het zogenaamde coleopthiel van de kiem- plan van de haver (avena), kortweg Ave na-coleopthiel genoemd. Het coleopthiel is een kegelvormig eindigend cilindertje, die het eerste groene plantenblad en de groei- top (het vegetatiepunt) van de plant om sluit. Die groeitop is het belangrijkste, want wordt de top afgesneden, dan staat de groei van het coleopthiel stil. F. W Went nu, plaatste afgesneden toppen op plaatjes gelatine, sneed de gelatineplaat- jes na enige uren in stukken en plaatste deze stukjes op de onthoofde coleopthielen van de haverplantjes. Het gevolg hiervan was, dat de coleopthielen even hard be gonnen te groeien als vóór de operatie. Waarmee bewezen was, dat de stoffen, die de groei van de toppen bewerkstelligden, in de gelatine getrokken waren. Nu was het nog de kunst die groeistoffen uit de gelatine te krijgen. De Utrechtse hoog- leraar Kögl slaagde erin deze haver- groeistof in handen te krijgen, maar in zulke geringe hoeveelheden, dat de schei kundige natuur daarvan niet kon worden vastgesteld. Maar gelukkig bleek ook de menselijke urine groeistoffen van de Ave- na-groep te bevatten en Kögl wist deze stof af te zonderen en noemde haar auxine-a. Eén gram hiervan is voldoende om 50 miljard coleopthielen te doen groeien! Geen enkele che mische methode is zo gevoelig om zulke hoeveelheden als 0,000 000 02 gram. aan te tonen. De kiemplant is dan ook veel gevoeliger dan elke che mische reactie. Van de bac terie kan overigens het zelfde worden gezegd. Maar goed, behalve auxine-a, kon Kögl uit maïsolie een tweede stof verkrijgen, die hij auxine-b noemde. En uit de schimmel Rhizopus kwam een derde hetero-auxine te voorschijn. Deze auxine is de bêta-indol- azijnzuur en heeft de „halve kracht" van auxine-a. Het indol-azijnzuur komt veel algemener in de plant voor dan auxine-a en -b, dat sinds Kögl nimmer meer ge ïsoleerd kon worden. Daarom voeren voor al Amerikaanse onderzoekers sterke argu menten aan om het indolazijnzmir als de natuurlijke auxine te beschouwen. Over het mechanisme van de auxine- werking bestaat geen zekerheid. Deson danks kunnen we wel het een en ander vertellen over praktische toepassingen van dergelijke stoffen. Daarover een volgende keer. H. Pétillon (Nadruk verboden).

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 2