PRIMA KOKOS Eisenhower wil defensie onder eenhoofdige leiding stellen Achter het net formule meubelen Processen tegen kernproeven in Washington en Moskou Record aantal pelgrims binnen Jeruzalem op goede vrijdag Van dag tot dag 3 Juridisch pacifisme Meer macht voor de minister van defensie over de stafchefs is het Congres echter niet welgevallig Indrukwekkende vredes mars door Zuid-Engeland Tegendemonstratie in Hyde Park een fiasco Bejaardenhuis in Brussel door de politie ontruimd Onderzoek naar de dood van zeven inwoners Drie Poolse onderzeeboten in Egypte aangekomen Grootste marinemacht in het Nabije Oosten één uit vele Tegenstanders klagen verantwoordelijkel eiders aan wegens het in gevaar brengen van mensenlevens DAT ROKEN ZOJK SCHAF HET AF de ^praatótoel Casino van Monte Carlo bleef acht uur gesloten Zeer groot aantal studenten in Delft /"Hoe is het ontstaan Dit woord: METWORST zATERDAG 5 APRIL 1958 Er is een nieuw element gekomen in de actie tegen de kernontploffingen, waar door de allerwegen groeiende drang tot stopzetting van de experimentele atoom bom-explosies een belangwekkender as pect, belooft te krijgen. Een groep van veertien personen, onder wie zich voor aanstaande deskundigen bevinden zo als professor Pauling, Nobelprijswinnaar, een gezaghebbend Amerikaans geleerde heeft aan rechtbanken in de Verenigde Staten, Engeland en Rusland formele aan klachten doen toekomen, waarin een rechtsgeding wordt gevraagd tegen de po litici die voor de kernproeven verantwoor delijk zijn. De motivering luidt, dat deze kernproeven funeste gevolgen hebben voor mensenlevens en dat deze voortgezette produktie van radioactiviteit als een mis drijf te beschouwen zou zijn. Men wil een gerechtelijk bevel tot stopzetting der proe ven. Waarschijnlijk zal deze actie niet het praktische resultaat hebben, dat zij for meel beoogt. Het is moeilijk aan te ne men dat juridische procedures zullen wor den gevoerd tegen regeringspersonen, voor al ook omdat de strijdvraag over het al of niet funeste gevolg der proefnemingen met atoombommen nog lang niet bevre digend beantwoord is. Maar toch is deze nieuwe, spectaculaire poging om het drei gende kwaad aan de kaak te stellen, wel licht een grote stimulans om bij de rege ringen eindelijk aandacht te wekken voor de grote beroering, die rondom deze aan gelegenheid is ontstaan. Afgezien van de vraag of de radio-acti viteit tot dusver zodanig is opgevoerd, dat de mensheid reeds serieuze nadelen van de atoombomproeven ondervindt, heeft het besluit van de groep van veertien een al gemeen belang, namelijk dit, dat het voor het forum van de wereld de dringende vraag aan de orde stelt, of regerings functionarissen inderdaad gerechtigd zijn zulke enorme risico's voor hun volken en voor de ganse wereldbevolking te aanvaar den ten dienste van een politieke doel- stelinlg. Het is niet de eerste keer, dat politici voor een internationale vierschaar wor den gedaagd uit hoofde van daden, die zij als regeringspersonen bedreven. In Neuren berg is in 1945 een aantal „oorlogsmisda digers" gevonnist, dat miljoenen levens had opgeofferd aan een politieke doelstel ling. En al kan men ten aanzien van de „beklaagden" van dit moment niet van oorlogsmisdadigers spreken, toch is het de vraag of sommigen van hen de hun toe vertrouwde functie en verantwoordelijk heid niet misbruiken ten koste van veler levensgeluk. Het is inderdaad nog een vraag maar zolang niemand met zekerheid een „ja" of „neen" daarop kan geven, lijkt het niet verantwoord het „neen" lichtvaardig aan te nemen en het kansspel voort te zetten, dat wellicht op 't moment waarop het ont stellende „ja" komt, niet meer te stuiten is in zijn gevolgen. Wanneer men met stellige overtuiging de funeste gevolgen der atoombomproeven zal kunnen constateren, zullen deze gevol gen zich reeds hebben genesteld in de ge neraties. Zij zullen erfelijkheidsfactoren zijn geworden, die niet meer te elimineren zijn en die latere geslachten zullen blijven martelen, lang nadat degenen, die het sein tot de ontploffingen gaven, van ouderdom zijn gestorven Dat is het grote risico, waarmee de politici van vandaag rekening hebben te houden en het komt ons voor, dat velen van hen daarvoor de ogen sluiten zolang '•ij niet hardhandig worden wakkerge- schud. Misschien dat de actie der veertien in dat opzicht een nuttige uitwerking heeft. Er zullen waarschijnlijk talrijke spitsvon dige antwoorden worden verzonnen op de ze juridische vraag, en de betreffende re geringen zullen zeker niet onmiddellijk hun beleid herzien. Doch zij zullen op korte duur toch rekening te houden hebben met het feit, dat de weerzin tegen de atoom bom in de gelederen der geregeerden een politieke rol gaat spelen. In dit verband zij nog eens met een voorbeeld van dicht bij huis herinnerd aan de weerklank, die de nieuwe P.S.P. bij de Statenverkiezingen in Noord-Holland heeft verkregen door haar propaganda op deze weerzin te rich ten. Elders in de wereld is een toenemen de beweging van onrust eveneens te con stateren. Het is niet toevallig, dat de Sov jet-Unie die voor gemoedsbewegingen 'n de massa vaak een fijne neus heeft haar proefnemingen dezer dagen heeft ge staakt. Zij heeft daarmee duidelijk gespeculeerd °P de „atoombom-misselijkheid" in het buitenland. WASHINGTON (Reuter) President Eisenhower heeft in een speciale bood schap aan het Congres voorstellen gedaan voor ingrijpende wijziging van de lei ding der defensie, „om de verzekering van de vrijheid en de strijd voor een blijven de vrede" te versterken. Waarnemers verwachten, dat de voorstellen van de president, die de minister van Defensie meer gezag over de stafchefs wil geven, op krachtig verzet zullen stuiten van die groepen in het Congres die angstvallig wa ken voor het behoud van de controle, die zij over het leger, de vloot en de lucht macht kunnen uitoefenen, doordat zij de toewijzing van gelden controleren. De president wil de minister van Defen sie meer bevoegdheid geven ten aanzien (Van onze correspondent in Londen) In Engeland heeft de agitatie tegen de waterstofbom een hoogtepunt bereikt in een vierdaagse protestmars van Londen naar het militaire centrum voor kernener gie Aldermaston in het graafschap Berk shire, een afstand van 80 kilometer. Een drie kilometer lange stoet van vierduizend personen vertrok gisteren van Trafalgar Square, leuzen tegen de bewapening met kernwapens meedragend. De mars werd voorafgegaan door een massale demon stratie waar ook werd gesproken door een Amerikaanse neger, die wil trachten per soonlijk een protest aan Kroesjtsjev te overhandigen. In de optocht bevonden zich kleuters, die door de ouders op de arm of in kinderwagens werden meegevoerd. Het vertrek had een kalm en waardig verloop. Er werd gezongen en gemusiceerd. De ge lederen waren tamelijk gedund, toen de demonstranten na twintig kilometer te hebben afgelegd, tegen de avond het wes telijke voorstadje Hounslow.dicht bij Londen Airport, bereikten. Daar over nachtte men in particuliere woningen, scholen of zalen. Velen keerden naar hun huis terug met de belofte vandaag de mars voort te zetten. Vandaag wordt er zes uur gemarcheerd met tweemaal een uur onderbreking voor maaltijden. Een aantal deelnemers slaat aan het eind van elke dag tenten op. Kam- peermateriaal wordt in vrachtauto's mee genomen. De organisatoren beschikken over een rijdend kantoor. Vijf Lagerhuis leden nemen aan de mars deel. Een land bouwkundig onderzoeker is van de partij met zijn vrouw en zes kinderen van acht tien maanden tot dertien jaar. De pacifis tische kanunnik L. J. Collins van de St. Paulskathedraal in Londen is de leider van de campagne. Maandagmiddag zal de tocht het eind punt bereiken, waar opnieuw een grote demonstratie zal worden gehouden. Een tegendemonstratie in Hyde Park, georga niseerd door een groep conservatieve Lagerhuisleden, trok gisteren slechts en kele tientallen belangstellenden. Michael Foot, een lid van de linkervleu gel van de Labourpartij, sprak de hoop uit dat de mars het land zal opwekken de wereld „een beter voorbeeld te geven dan in het verleden". „Wij zullen de cam pagne maandenlang laten duren, over ge heel Engeland, tot de verschrikkelijke ma chines in Aldermaston zijn ontmanteld" aldus Foot. NEW YORK (Reuter) Meer dan 250 mannen, vrouwen en kinderen hebben aan het eind van een „vredesmars" in New York een petitie aangeboden op het UNO- hoofdkwartier, waarin steun gevraagd wordt voor de pogingen een eind te maken aan de proeven met kernwapens. Sommige betogers die vijf dagen gelopen hebben, vertrokken uit Pennsylvania en Connecti cut. De „vredeswandelaars" die in New York tot vijfhonderd aangroeiden, va riëren in leeftijd van tien tot zeventig jaar. Er zijn leden onder van de ..Ameri can Friends Service Committee", de „Wo men's International League for Peace and Freedom", de „War Resisters League" en andere pacifistische organisaties. BRUSSEL (UP) De Brusselse politie heeft donderdag zestig personen uit een tehuis voor bejaarden gehaald, na de dood van zeven bewoners in korte tijd. Hangende het onderzoek zijn de andere bewoners verdeeld over ziekenhuizen in Brussel. De politie zegt dat sedert het be gin van dit jaar 25 personen gestorven zijn in het tehuis en sedert 1957 53. Het tehuis is gevestigd in de voorstad Etter beek. De politie bracht een aantal zieken auto's mee met draagbaren en invalide wagentjes voor hen die niet konden lopen. (AFP) De bewoners waren meren deels tussen de tachtig en negentig jaar oud, in vele gevallen personen die door ziekenhuizen en particuliere klinieken wa ren afgewezen. De meeste sterfgevallen zouden het gevolg van longontsteking zijn geweest. Een aantal bewoners, die 150 tot 175 frank per dag betaalden, woonde op de eerste verdieping. Van hun kant is niet geklaagd. De anderen, die verbleven op een gemeenschappelijke zaal of in zolder- vertrekken voor wier verzorging door openbare instanties of organisaties een kostgeld van 95 tot 110 frank per dag werd bijgedragen, zouden verwaarloosd zijn. (Vervolg van pagina 1) ulke gevallen helaas maar al te dikwijls Jchter het net vist. Dit dreigt nu ook in Indonesië weer het geval te zijn. Tegenover een angstvallig neutrale Z.O.A.V.O. staat een Sovjet-blok dat zich geen gelegenheid laat ontgaan om le trachten, de „gordel van smaragd" te veroveren teneinde daarmee heel Zuidoost- Azië te kunnen insnoeren. En gezien de alles-overheersende noodzaak, te vermijden dat uit het binnenlandse Indonesische con flict een internationale atoomoorlog groeit, zit het Westen opnieuw om een antwoord verlegen. Omdat het jarenlang de Indone sische mogelijkheden en onmogelijkheden geheel verkeerd heeft getaxeerd. Simon Koster van de plannen voor de strategische en tac tische defensie. De burgerlijke ministers voor leger, vloot en luchtmacht wil hij ontheffen van hun onmiddellijke zeggen schap over de militaire operaties. Hij wenst, dat zij de minister van Defensie meer bijstaan op het gebied van de admi nistratie, dan op dat van de militaire ope raties. De commissie van stafchefs zou de minister van Defensie moeten helpen bij de leiding van de verenigde commando's. De stafchefs moeten alleen namens de mi nister van Defensie bevelen aan de bevel hebbers van de verschillende onderdelen der strijdkrachten kunnen geven, aldus de voorstellen van de president. Volgens Eisenhower is onder de huidige wetgeving het gezag van de minister van Defensie te beperkt, waardoor doelmatige leiding van de verzekering der nationale veiligheid belemmerd wordt. De stafchefs dienen zich op hun nieuwe werk te con centreren in plaats van hun aandacht te verdelen over de afzonderlijke diensten waarvoor zij verantwoordelijk zijn. Eisenhower merkt in een toelichting op zijn voorstellen op, dat er in een oorlog geen afzonderlijke strijd van land-, zee- en luchtmacht meer zal bestaan. Het op stellen van de strategische en tactische plannen moet volledig verenigd worden. De strijdgroepen moeten worden georga niseerd in vex-enigde commando's, elk uit gerust met de meest doelmatige wapens die de wetenschap kan verschaffen, onder een enkele bevelvoering en voorbereid om als een geheel, onafhankelijk van de dienst waartoe zij behoren, te vechten. De president legt er de nadruk op, dat hij niet de traditionele diensten wil af schaffen, maar dat de operationele com mando's „werkelijk verenigde, doelmatige militaire instrumenten" moeten worden. ADVERTENTIE DE NIEUWSTE DESSINS EN KLEUREN 100 br8.55 70 br5.50 KRUISSTRAAT 11 HAARLEM TELEFOON 11491 CAIRO (AFP/UP) Het semi-officië- le Egyptische blad „Al Sjaab" meldt, dat drie ondei-zeeboten die onlangs van Polen zijn gekocht, dinsdag in Egypte zijn aan gekomen, bestuurd door Egyptische be manningen die in Polen zijn opgeleid. Vol gens het blad heeft de Verenigde Arabi sche Republiek thans, met de drie enige tijd geleden uit de Sovjet-Unie aangeko men onderzeeboten, de grootste marine macht in het Nabije-Oosten. Het blad „Al Ahram" meldt, dat de Egyptische luchtvaartmaatschappij Misr- Air vijf Russische vliegtuigen van het type „Toe-104" voor burgerluchtvaart heeft gekocht. Volgens het blad zullen de toe stellen binnenkort in Caii'o aankomen en zullen spoedig na hun aankomst nieuwe luchtlijnen worden geopend. „Al Ahi'am" zegt dat deze vliegtuigen de snelste en mo dernste ter wereld zijn. Zij kunnen de af stand Cairo-Moskou in minder dan vijf uur en die tussen Cairo en Damascus in twin tig minuten afleggen. ADVERTENTIE enorme Fraaie combinatie van wandbureau'sEén greep uit de collectie. Vraag rijk geïllustreerde catalogus door stor ting van f 3.- op giro no. 5316 van Kempkes' Meubelfabrieken N.Y, Waddinxveen. Vermeld no. HD 262 EEN KEMPKES PRODUCT WASHINGTON (AFP) Te Washing ton en te Moskou heeft een groep per sonen uit de Verenigde Staten, Canada, Groot-Brittannië en Japan gerechtelijke acties aanhangig gemaakt tegen de hoge Amerikaanse en Russische functionarissen die verantwoordelijk zijn voor het nemen van kernproeven, die voor de mensheid funeste radio-activiteit ten gevolge heb ben. De groep wil aldus pogen stopzetting van dergelijke proeven bij gerechtelijk be vel te bewerkstelligen. Tot de groep behoren de Amei-ikaanse socialistische leider Norman Thomas, de Canadees dr. Broek Chisholm (oud-direc teur van de wereldgezondheidsoi-ganisatie van de UNO), de Britse filosoof Berti-and Russell, twee Britse geestelijken en Ja panse vissers. Ook in Engeland zal bin nenkort een dergelijk proces aanhangig worden gemaakt, aldus een communiqué. De klacht te Washington is met name gericht tegen de minister van Defensie McElroy en admiraal Strauss, hoofd van de commissie voor kernenergie. Volgens de aanklacht hebben beide Amei-ikaanse functionarissen op onwettige wijze van het Congres volmachten gekregen waardoor zij mensenlevens in gevaar kunnen bren- gen. (Reuter) In de aanklacht wordt ge steld dat: 1. gedaagden de bevoegdheid te buiten gaan, verleend door de wet op de kern energie van 1954; 2. het Congres de gedaagden, in strijd met de wet, wetgevende macht heeft ge geven 3. de wet van 1954 in strijd is rnet de gi-ondwet (het vijfde amendement); 4. het Congres niet de macht heeft wet ten uit te vaardigen waardoor menselijke levens in gevaar kunnen worden gebracht; 5. de wet van 1954 in strijd is met de bepalingen inzake de rechten van de mens. vastgelegd in het UNO handvest, waarvan de Verenigde Staten lid zijn. Francis Heisier, een van de advocaten die voor de aanklagers optreedt heeft op een persconferentie verklaard, dat voor aanstaande Britse advocaten en hoog leraren in de rechtswetenschappen hun tijd vrijwillig- hebben opgeofferd om na te gaan hoe een dergelijk rechtsgeding het best bij de Britse gerechthoven aanhangig kan worden gemaakt. Heisier verklaarde dat de seci-etaris van dr. Niemöller hem heeft laten weten dat Niemöller graag zal toetreden tot de groep aanklagers. De Amerikaanse Nobelprijswinnaar dr. Pauling, die tot de groep aanklagers be hoort, verklaarde dat. de ontploffing van een kernwapen van tien megaton (een megaton is gelijk aan een miljoen t.n.t.) volgens zijn berekeningen tengevolge zou hebben dat er vijftienduizend kinderen met ernstige gebreken geboren zouden worden. „Ik ben er zeker van dat vele des kundigen op het gebied van de erfelijk heidsleer dit als juist zullen erkennen", al dus ds. Pauling, die hieraan toevoegde dat naar zijn schatting waarschijnlijk tiendui zend mensen tengevolge van de ontploffing zullen sterven aan leucaemie of boender- kanker. Tonemende radio-activiteit (AFP) In een rappprt van de Ameri kaanse commissie voor kernenergie, dat de New York Times publiceert, staat, dat de radio-activiteit van de lucht boven New York voortdurend toegenomen is in de loop van de laatste vier jaar. Volgens het rapport is het aantal radio-actieve deeltjes in de lucht in 1958 tweemaal zo groot als in 1957, maar nog ver beneden het peil, dat deskundigen gevaarlijk achten. Volgens de Democratische senator Hum phrey hebben de Russen onlangs een kern projectiel beproefd waardoor de wereld vrede zou worden bedreigd. De senator eist dat de regering meedeelt wat zij weet over de proefnemingen van de Russen. Volgens Humphrey zou de Amerikaanse regering, wanneer zij spreken wilde, kunnen zeggen dat de onlangs door de Russen ge nomen proeven „de atmosfeer van de aarde letterlijk hebben vergiftigd met radio actieve neerslag". De senator drong aan op onderhandelingen met de Russen over op schorting van kernproeven met inspectie onder controle van de Verenigde Naties. Geheugen Hebt dat ook wel eens, dat er iemand op u afkomt, die zegt: „Hé, hoe gaat het met u?" Gunst, denk je dan, wie is dat ook weer, waar heb ik die goeie man nou ook eerder ontmoet zo'n kin en zulke wenkbrau wen ik heb er geen flauwe notie van wie het kan zijn ik kan hem niet thuis brengen Maar je zegt: „Dank u, uitstekend en hoe gaat het niet u, u ziet er best uit". Gebeurt zoiets in een winkel, dan kun je er vlug een punt aandraaien door te zeggen: „Het spijt me, maar ik heb haast, want mijn kaasboterhammen staan te bakken op het fornuis". Maar zit je (zocils ik gisteren) op zo'n moment in de trein, dan is het erger, want dan ben je ver plicht een tijdlang een vlotte conversatie te voeren. Koortsachtig zoek je je brein af en je peinst, of het soms je vroeger buurjongetje uit Groningen kan wezen, of dat het de ex- man is van mevrouw Smal, of een zaken relatie van neef Breed. „Hoe gaat het thuis?", vraag ik met een innige belangstelling. Per slot een huis heeft ie toch altijd wel en misschien laat hij er iets over los, waaraan ik houvast kan krijgen. „Bést", zegt ie, „gezond en bij u?" „Ook prima", knik ik verheugd. Maken de kinderen het goed? wil ik vragen, maar stel je voor, dat hij geen kinderen hééft, misschien heeft hij slechts een oude moeder, voor wie hij de kost verdient, maar ook daar durf ik niet naar te vragen, uit angst, dat ze pas overleden is. „Woont u nog altijd in debegin ik schuchter. „Ja, jahoor ja nog altijd in hetzelfde huis, ik heb net de hele gang geverfd en de schuur gewit „Een schoonmaakidylle dus; wat een prachtig weer, hè?" We praten tien mi nuten over het weer en ik begin het be nauwd te krijgen. „Rookt u altijd nog zoveel?", waag ik (als hij „ja" zegt, zóu het de stiefbroer van mijn ex-collega wel eens kunnen zijn „Zo af en toe eens een sigaartje nee, veel roken heb ik nooit gedaan". Ik ben jaloers op mensen, die een goed geheugen hebben voor gezichten; niet lélijk, maar móói jaloers natuurlijk. Beter gezegd: ik benijd ze! We naderen een station. „Hier moet ik eruit", zegt hij. „U zeker óók, woont u nog altijd in de IJsbeerlaan?" „Nee", zeg ik, „daar heb ik nooit ge woond, ik woon nog altijd in Haarlem!" Misschien is hij wel niet helemaal snik „Hoe bestaat het, maar dan bént u het niet!!" en hij kijkt me eerst verwilderd en daarna ontdaan aan. „Ik dacht, dat u me- vrouw-hoe-heet-ze-ook-weer was, die vroeger wel eens bij mijn schoonzuster kwam breienals twéé druppels wa ter!" En hij grist zijn tas uit het net en vlucht Ik staar hem breed grijnzend na. Er zijn er dus méér met mijn kwaal Marianne van Raait JERUZALEM (UP) Duizenden pel grims uit alle landen ter wereld waren naar Jeruzalem getogen om het lijden en sterven van Jezus Christus te herdenken. Vrijdagmorgen vroeg stroomden duizen den naar de basiliek van het Heilige Graf en de nauwe straten van Jeruzalem wa ren vol pelgrims die de weg gingen die Jezus gegaan was op zijn gang naar de Calvarie-berg, langs de Via Dolorosa Amerikaanse toeristen in kleurige sport hemden en camera's on hur nek, liepen zwijgend naast Franse nonnen in witte kappen en habijten, Franciscaner monni ken in bruine pijen en Arabische christe nen met de rode fez op het hoofd. Volgens stedelijke functionarissen van de stad was het de grootste schare pelgrims van de laatste tientallen jaren. De Via Dolorosa gaat van een paleis, gebouwd op de plaats waar Christus werd veroordeeld door Pontius Pilatus, langs een Arabische markt naar de basiliek, die ge bouwd werd op de Calvarie-berg. Donder dag mediteerden honderden urenlang op de berg Ghetsemané. De berg Sion was ook toegankelijk, want in de Stille Week zijn de grenzen die het „heilige land" verdelen open voor gelovigen uit de gehele wereld. In Israel was het druk Extra treinen en bussen brachten Joodse families uit het gehele land samen vooi het Paasmaal, het tiende van de staat. Israel, waaraan de ouden het verhaal van de uittocht uit Egypte vertelden. In Rome VATICAANSTAD (UP1 Duizenden rooms-katholieken knielden in de Sint Pie- terkei-k te Rome voor net kruis, dat vol- Bij een tussentijdse telling van het aan tal ingeschrevenen aan de Technische Ho geschool te Delft is gebleken, dat dit op 1 april 5760 bedroeg tegen 5461 op hetzelf de tijdstip vorig jaar. Nog nooit in de ge schiedenis va., de hogeschool werd een zo hoog cijfer genoteerd. Het vorig maxi mum werd geboekt bij de cursus 1950- 1951, toen 5669 studenten waren ingeschre ven. In vrijwel alle studierichtingen is het aantal ingeschrevenen hoger; een uitzon dering vormen slechts de studierichtingen metaalkundig ingenieur (van 43 op 41), scheikundig ingenieur (van 959 op 943) en ijzer (10 op 8). In de aantallen van de voor de eerste keer ingeschi'evenen is echter duidelijker de invloed merkbaar van de technische hogeschool te Eindhoven, waar werktuig kunde, elektrotechniek en scheikunde wor- den gedoceerd. In Delft vertonen de „Eind- hovense" vakken een zeer sterke daling: werktuigkundig ingenieur 198 (v.j. 268), elektrotechniek 147 (196) en scheikunde 125 (161). Het totaal voor de eerste maal ingeschrevenen bedroeg op 1 april 1097 (1172). gens de overlevering gemaakt is van de resten van het kruis waai-aan Christus ge storven is. Het kruis zou gevonden zijn on der de aan Venus gewijde tempel in Je ruzalem. De Heilige Helena bracht in 327 een deel van het ki-uis naar Rome, waar er twee kleine kruisen van werden ge maakt. Het ene wordt bewaard in de kerk van het Heilige Ki-uis, het andere in de ka pel van de Heilige Veronica in de Sint Pie- ter, waar tevens de lijkwade van Veroni ca wordt bewaard. Behalve de lijkwade en het kruis, wei-d de lans waarmee het hart van Christus zou zijn doorboord toen hij aan het kruis hing, getoond. In Monte Carlo MONTE CARLO (UP) Voor het eerst in zijn zeventigjarige geschiedenis is het casino van Monte Carlo op Goede Vrijdag gedurende acht uur gesloten. Dit geschiedde op verzoek van prinses Gra- cia. Het nieuws werd met gemengde ge voelens ontvangen. Sommige vaste bezoe kers klaagden dat de invloed van de kerk in het prinsdom te steik wordt. In Madrid MADRID (UP) De processie met de „Jesus de Medinaceli" in Madrid, moest een uur nadat zij was uitgetrokken, afge last worden wegens zware regenval. De blootvoets lopende, in pui-peren gewaden gestoken deelnemers aan de processie moesten op sommige punten van de stad door het water waden. Vele van hen waren bejaarde vrouwen die aan de voeten ijze ren kettingen droegen. De boetedoeners, waarvan sommigen zware kruisen droegen, verspreidden zich tenslotte. BONN (DPA) Drieduizend mensen kwamen naar Konnersreuth (in Beieren) om getuige te zijn van de lijdensextase die zich sedert 32 jaren telkenjax-e bij de al daar wonende Therese Neumann voordoet. Therese wordt op 9 april zestig jaar. Zij is op een Goede Vrijdag geboren Dit woord is het enige in het heden daagse Nederlands, waarin het woord met bewaard gebleven is. De eigenlijke betekenis is: middagmaal en in het bij zonder een maaltijd, waarin gehakt vlees is verwerkt. Er is verwantschap zij het verre verwantschap met het werkwoord metselen, dat afstamt van een oude woordbasis die: slaan, hakken betekende. Meer in het bijzon der is met toen gaan betekenen: ge hakt varkensvlees zonder spek. Daar mede is de metworst gevuld. De zegs wijze: met een metworst naar een zijde spek gooien, wil hetzelfde zeggen als: een spierinkje uitgooien om een kabel-

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 5