Mode Laatste waarschuwing voor 43 tehuizen zonder vergunning Regering kan de garantie melkprijs niet verhogen Sociale spanningen brengen de Franse franc weer in gevaar „DE BRUG OVER DE RIVIER DE KWAF' Minister Vondeling: Rampzalige ontwikkeling op zuivelmarkt Andere verlangens nu eveneens onuitvoerbaar Onderzoek in Haarlemse rusthuizen LENTE EXPOSITIE Uitvinder van de duowals in Limmen overleden Directrice van bejaardenhuis in arrest; vanwege gemeente verpleegden geëvacueerd Provinciale Staten van Noordholland ZESDAAGSE-RI Regering meent dat de financieel-economische toestand loonsverhogingen niet toelaat Kerkelijk Nieuws Verklaring van Sukarno SATERDAG 5 APRIL 1958 In een somber-gestemde boodschap heeft minister Vondeling bekendgemaakt, dat er van vele plannen tot verbetering van de toestand in de landbouw voor lopig wel niets zal komen. „Aan bepaalde verlangens, zoals invoering van werk classificatie in de landbouw, met verbetering der landarbeidersionen, verhoging van de garantiemelkprijs voor veehouders en van de slijtersmarge voor standaard- melk, kan nog niet direct, of slechts ten dele worden tegemoetgekomen, terwijl ook bij de garantieprijzen voor akkerbouwprodukten enigszins van de voorstellen van het Landbouwschap moet worden afgeweken," zo verklaart de minister. Over de oorzaak van dit uitstel wordt in de ministeriële verklaringen het volgende gezegd. „Ten gevolge van een rampzalige ontwikkeling van de zuivelprijzen op de buitenlandse markt zal de opbrengst van de melk in het tijdvak november 1957 november 1958 aanzienlijk lager zijn dan aanvankelijk verwacht werd. Daardoor zal rekening moeten worden gehouden met een veel grotere garantie-uitkering aan melk veehouders dan de geraamde 220 mil joen. Het geraamde tekort van het Land- bouw-Egalisatiefonds ad 226 miljoen wordt hierdoor aanzienlijk hoger, hetgeen de regering dwingt tot de uiterste behoed zaamheid ten aanzien van de uitgaven. Melkprijsgarantie ongewijzigd Naar de minister meedeelt, heeft de re gering zich opnieuw beraden over de nieu we garantieprijs voor melk, die op 3 maart 1958 werd bepaald op 28,85 per 100 kg melk met 3,7 pet, vet. De regering was in beginsel bereid aan het verlangen, uitge sproken in de motie-Van Koeverden, tege moet te komen, zowel bij de melkprijs als bij de garantieprijzen van de akkerbouw produkten. Sindsdien hebben de omstan digheden zich echter met name in de zui velsector sterk ten ongunste gewijzigd. In een spoedvergadering op verzoek van het Produktschap voor Zuivel, met de minister van Landbouw op 2 april gehou den, is melding gemaakt van de bedroe vend slechte ontwikkeling van de inter nationale zuivelmarkt. Volgens de toen door het Produktschap verstrekte gegevens zal de opbrengst van de melk ongeveer 100 miljoen lager zijn dan aanvankelijk ADVERTENTIE BINNENHUIS ARCHITECTUUR elan Overveen B/oemendaa/se.veg 259 Tel. SI723 (Shows snufjes en alles wat verder in het domein der wouw dagelijks aan de orde komt) Aan de voorjaarsmodeshow, die giste renavond door Rivoli in restaurant Dreef- zicht in Haarlem werd gehouden, was een feestelijk tintje verbonden door de eerste officiële entrée, die de leerlingen van de mannequinschool Gerlinde in de grote wereld maakten, en daarmee de be kroning met een diploma verdienden. Eerst aarzelend en voorzichtig, maar al- lengskens vlotter en losser trachtten de nieuwe mannequins met hun modieuze kleding de aandacht en het enthousiasme te winnen van de vele aanwezigen. Er was veel te bewonderen en toe te juichen en vooral de grote variatie in materialen trok onze bijzondere aandacht. De nieuwe stof fen zoals een grof geweven ruitjes stof (katoenen natté), een nylon met een re liëf patroon en linnen, zijden en katoenen handbedrukte stoffen gaven de zomerja ponnetjes iets feestelijks, terwijl de wa felpiqué, de fantasie raffia en de film- drukstoffen het materiaal vormden voor de gezellige alledaagse jurkjes. Geen ex travagante modelijnen werden toegepast, alleen de zwakke weergave van enkele hoofdthema's zoals de „ligne tonneau" in aan zomerjurkje, de „ligne saharienne" in een regencomplet waarbij de ruimte in de taille door een ceintuur strak gerimpeld was, en de „ligne flou" in de mantels en tailleurs, waar echter een los ceintuurtje steeds de mogelijkheid gaf om de taille- lijn weer te accentueren. De tailleurs na- men, zoals bijna in iedere collectie, een zeer belangrijke plaats in. De fijne grain de poudre en de wollen kamgaren natté la ten zich naast de moderne losse weefsels met succes tot tailleur verwerken, niet al teen in de mooie pasteltinten, waarvan vooral een zacht linde-groen, beige en orange op het schilderspalet voor dit sei zoen is uitgestreken maar eveneens een warme tint geel en de zonnige kleur ko- 'enblauw. De mantels vertonen de „tulp"- lijn, met in de schouders een enigszins wijde ronding die naar onderen nauw toe- 'oopt. Van de regenkleding viel een Zwit serse importjas van bleu popeline, die met wit was afgebiesd, bijzonder in de smaak, evenals de cotelé mantel, die ook als ge klede zomermantel zeer geslaagd was. De enige dissonant in deze collectie vonden we de lengte van de rokken, die zelfs voor °ns conservatieve Nederlanders te lang waren. Katy werd verwacht. Het reeds grote tekort van het landbouw-egalisatiefonds zal hierdoor zeer belangrijk hoger worden. In hel sombere licht van deze ontwikke ling heeft de regering besloten, de garantie melkprijs niet te wijzigen. Ook de garantie prijzen van akkerbouwprodukten zijn dien tengevolge enigszins lager dan door het landbouwschap werd gevraagd. Om dezelf de reden kan de gevraagde loonsverhoging van de landarbeiders door middel van de werkclassificatie, die in mei zou ingaan, slechts ten dele worden toegepast. Ook de verlangens van de melkslijters kunnen niet direct en ten volle worden vervuld, zo meent de regering. Gevolgen voor de consument In het algemeen, zo deelt de minister tenslotte mee, zullen de nieuwe garantie prijzen voor de produkten van de oogst 1958 thans niet tot gevolgen voor de prijzen voor de consument leiden. Consequenties voor de verbruikers zullen in de toekomst kunnen optreden voor de suikerprijzen hetgeen echter pas in de herfst tot uitdruk king zal komen, maar waarschijnlijk niet voor andere produkten. Over de gedeeltelijke Invoering van de werkclassificatie in de landbouw, met de daarmee gepaard gaande loonsverhoging voor de landarbeiders, moeten nog bespre kingen worden gevoerd, zodat eventuele gevolgen van doorberekening der kosten in de prijzen, thans nog niet kunnen worden aangegeven. Op 64-jarige leeftijd is te Limmen over leden de heer N. Revers, die bekendheid heeft gekregen door de uitvinding van de duowals, een type wegenwals dat thans niet alleen in het binnen- maar ook zeer veel in het buitenland bij de aanleg van wegen wordt gebruikt. In een rijwielzaak in Groningen wilde een bediende een tegen de muur beves tigde tank met benzine vullen. Toen hij op de tank leunde, stortte deze naar beneden. De uitstromende benzine liep over de brandende kachel, waardoor in een oogwenk een enorme vuurzee ontstond. De bediende, die ernstige brandwonden opliep, kon op het nip pertje naar buiten komen. De zaak brandde totaal uit. Een aantal fietsen en bromfietsen veranderde in waarde loos oud-roest. De ongewenste toestanden, die in verscheidene Haarlemse bejaardentehuizen heersen, hebben B. en W. van Haarlem aanleiding gegeven in verscheidene gevallen drastisch in te grijpen in het belang van een goede verzorging van de bejaarden. Nadat donderdag de van gemeentewege verpleegden in een rusthuis zyn overgebracht naar het Grote Gasthuis waarvan de leiding zich onmiddellijk bereid verklaarde ruimte hiervoor af te staan vernemen wij nader, dat de gemeentelijke genees kundige en gezondheidsdienst thans ook bezig is met een onderzoek naar de toe standen in een ander rusthuis, waarvan de eigenaars niet in het bezit zijn van de door B. en W. vereiste vergunning. Van de zestig particuliere bejaardentehuizen hebben slechts zeventien houdsters een aanvrage voor een vergunning ingediend. Op verzoek van B. en W. zal de politie volgende week alle in gebreke gebleven bejaardentehuizen bezoeken, teneinde er op te wijzen, dat bij het niet in het bezit zijn van een dergelijke vergunning sluiting van het rusthuis dreigt. B. en W. tonen met deze maatregelen het grote belang aan, dat zij hechten aan een goede verzorging van de ouden van dagen in de particuliere rusthuizen. Het parallel lopend onderzoek van de Haarlemse gemeentelijke geneeskundige- cn gezondheidsdienst en van de Haarlemse politie heeft er donderdagmiddag toe ge leid. dat de gemeente Haarlem de vanwege Het centraal stembureau voor de ver kiezing van de leden van Provinciale Sta ten heeft onder leiding van de heer D. J. A. Geluk tijdens een bijeenkomst in het stadhuis te Haarlem de uitslag vastge steld van de vorige week gehouden ver kiezingen. De uitslag kwam overeen met die welke wij na de verkiezingen hebben gepubliceerd. Op de vergadering moesten enkele lotingen worden gehouden. Daar van was het resultaat dat de heren A. A. J. J. Thomson uit Amsterdam en P. H. van Essen uit Halfweg gekozen werden voor de V V.D. en mevrouw M. E. Lips- Odinot uit Hilversum voor de C.P.N. Het is te verwachten dat de heer W. Thomassen (Partij van de Arbeid) zijn benoeming niet zal aanvaarden, omdat hij benoemd is tot burgemeester van Ensche dé. Als opvolger in de Provinciale Staten komt in aanmerking de heer J. G. Addens uit Wieringermeer, die reeds lid is van de staten. ADVERTENTIE ,Wat is er toch met de organisatoren aan de handWe trappen al zo'n dag of tien. En zij zitten maar te lezen!"... (Zó boeiend is nu PANORAMA!) (Van onze correspondent in Parijs) Frankrijk heeft weer eens een hele dag Jamgelegen". Ruim een miljoen ambte naren, waaronder al het spoorwegperso neel, heeft het werk neei-geled en de ver liezen voor de economie van het land mo gen in miljarden worden becijferd. De eenheid aan de voet kon door de drie grote vakbonden van communisten, socialisten en rooms katholieken worden hersteld, en de bange vraag voor de regering is: was deze staking een feit op zich dan wel het begin van een nieuwe serie manifestaties van ontevredenheid onder de arbeidende bevolking. Eerlijkheidshalve kan ook de regering de grond voor die ontevreden heid bezwaarlijk ontkennen. In de afgelo pen zestien maanden zijn de levensmidde len met 16,5 percent, de gefabriceerde ar tikelen met acht percent en de gecontro leerde tarieven van métro, trein enzovoort met veertien percent gestegen. Ook de lo nen zijn periodieke enigszins verhoogd, maar niettemin bij de prijsstijgingen achter gebleven. Het levenspeil is gedaald en in zulke gevallen hebben de vakveieni- gingen het recht stakingen uit te roepen. De overheid stelt tegenover dat grond- WIE DE INDRUKWEKKENDE lijst van onderscheidingen ziet, welke aan de film „De brug over de rivier de Kwai" zijn toegekend, moet wel aannemen dat hij zich dient te haasten om het schouwspel gade te slaan. Twaalf ereprijzen als beste film van het jaar sleepte „De brug over de rivier de Kwai" in de wacht. Daaronder zijn er van de instelling, die de Oscars ver deelt, van de Britse Film Academy, de filmcritici van New York, grote Amerikaanse dagbladen en tijdschriften. Regisseur David Lean kreeg vijf onderscheidingen, waaronder een Oscar. Hij werd uitgeroepen tot de beste regisseur van het jaar. Alec Guin ness, hoofdrolspeler, mag zich met eveneens vijf eerste prijzen beste acteur van het jaar noemen. Oscars vielen voorts nog toe aan scenarioschrijver Pierre Boulie, componist Malcolm Arnold, fotograaf Jack Hildyard, de bijrolspeler Sessue Hayakawa en de man, die de montage verzorgde. Peter Taylor. En dat alle maal voor hun aandeel in de film „De brug over de rivier de Kwai". Is men dan niet met blindheid geslagen, wanneer men tegenover zoveel lof en prijs de mening durft stellen, dat .De brug over de rivier de Kwai" slellig een goede film is, maar niet helemaal zo goed. dat ze wat is beweerd reeds nu tot de klassieken gerekend moet worden. Ik waag dat te doen. niet om zo graag in de contramine te zijn, maar om de zuivere er kenning van verdiensten veilig te stellen, welke met een zo uitbundige lof als David Leans film te beurt valt, gevaar loopt te devalueren. Het gaat er maar om met welke maten men meet. In Amerika wil men zich wel eens al te gauw laten impo neren door de cijfers, die achter een film zitten. Ze zijn niet zuinig bij „De brug over de rivier de Kwai". Want die brug is inderdaad gebouwd, al was het dan in Ceylon. Die brug kostte een miljoen dollar. Olifanten sleepten er maandenlang het ma teriaal voor aan. Inlanders zwoegden in tropische hitte om het reuzenwerk te voltooien. En toen de brug er stond en een fees telijk versierde trein er overheen rolde, drukte men op een knop en liet haar in de lucht vliegen. Weg een miljoen dollar. De rollen film, waarop die gebeurtenis was vastgelegd, werden verdeeld over verschillende vliegtuigen naar het laboratorium gevlogen. De opnamen van de ondergang van de brug konden immers niet moer overgemaakt worden. De brug was er niet meer ZULKE FEITEN zijn wel in staat om de verbeelding aan het werk te zetten. Daarenboven heeft regisseur David Lean een reputatie. De sterbezetting in de film telt ook mee. Al die factoren moeten meegewerkt hebben om „De brug over de ri vier de Kwai" met een aureool van alleen maar prijzenswaardig te omgeven. Maar wie de film heeft gezien stelt vast, dat ze toch niet zo feilloos is gemaakt als men zou verwachten. En dat ze zich van andere goede films niet onderscheidt in de strikt ar tistieke zin. wanneer we gaan praten over wat als filmkunst aangemerkt moet worden. Want David Lean heeft net als kolo nel Nicholson in ..De brug over de rivier de Kwai" te veel ge wild. Hij maakte een film. die te lang is en een zeer zwal middenstuk heeft. De inzinking vangt aan op het ogenblik dal de uit de rimboe gevluchte Amerikaanse marineman Shears gespeeld door William Holden in een ziekenhuis een blondje het hof gaat maken. Ze zet zich voort als hij later met een commandogroep de wildernis intrekt om de brug over de riviei de Kwai op te blazen, waaraan op dat moment Britse krijgs gevangenen onder leiding van hun aanvoerder, kolonel Nichol son. werken. De marineman weet er alles van. Hij is juist uil hun kamp gevlucht. Wanneer zijn commando op weg is moeter dragers worden aangeworven. Maar mannen zijn niet te krijgen De Jappen voerden hen weg. Daarom vergezellen Siamese meisjes het commando tot vlak bij de brug. De meisjes zijn al te mooi. haar taak is al te onwaarschijnlijk. Deze episode geefl ons onmiddellijk de bedenking in. dat Lean het met de com merciële kant van de zaak op een akkoordje heeft gegooid. Een flinke coupure in het middendeel zou de film aanzienlijk aan kracht hebben doen winnen, haar gaver, haar eerlijker ge maakt. Dan, geloof ik, zouden de Amerikaanse onderscheidingen welsprekender zijn geweest. Nu vind ik ze, gedwongen te oor delen vanuit het niveau, waarop „De brug over de rivier de Kwai" werd geplaatst, aanvechtbaar. Dat oordeel wordt niet ongedaan gemaakt door het feit, dat mij zeker fragmenten uit „De brug over de rivier de Kwai" zullen bijblijven als prach tige toonbeelden van dramatische expressie met en in het beeld. David Lean dient, geprezen te worden om de obsederende wijze, waarop hij de brug bij ons doet leven, omdat we een worden met de bouwer, wiens sterke persoonlijkheid en ongebroken geestkracht in een waarlijk meesterlijke rol van Alec Guinness, worden geopenbaard. HET BEGIN VAN DE FILM is zeker indrukwekkend. Een troep haveloze krijgsgevangenen is op weg naar het kamp. In de 7ii. de blakerende zon slaan kolonel Nicholson en zijn officieren aangetreden. Shears (links) rust in de barak. verzengende hitte slepen ze zich voort en lijken alleen maar bestemd voor het doem van de slavernij. Maar als ze het kamp hebben bereikt, marcheren ze het fier en fluitend binnen en blijven ongebroken onder de tyrannie van de Jappencomman- dant, die hun officieren wil verplichten tot handenarbeid in strijd met de regels. De aanvoerder der officieren, kolonel Nicholson, verdraagt liever de helse torturen van eenzame opsluiting dan toe te geven. Hij wint het pleit, herstelt de orde onder zijn troep en gaat met hen een brug over de rivier de Kwai bouwen. Precies op tijd komt de brug klaar. Maar dan. op het laatste ogenblik, ontdekt de kolonel dat er spring ladingen zijn aangebracht onder de brug. Hij kan het denk beeld niet aan, dat de brug. die zijn glorie is geworden, iets zou overkomen. Met de Japanse commandant gaat hij uit op onder zoek. Hij probeert zelf de commandogroep te verhinderen de brug in de lucht te blazen. Maar wanneer hij, door een gra naatscherf getroffen, stervend in elkaar zakt, is hij het, die de ontsteking bewerkstelligt. De brug stort ineen. De trein met fapanse autoriteiten dondert in de diepte. De enorme spanning van dit laatste deel van de film verheft haar boven de middelmatigheid, die dergelijke sensationele slottonelen nog wel eens willen aankleven. Hier is Lean op zijn best. Maar men zal evenmin licht vergeten hoeveel Alec Guin ness betekent voor deze prestatie. Van meet af aan stelt hij ons de correcte volhardende Brit voor ogen, die groeit in zijn ver drukking en arrogant wordt in triumf. Hij geeft zijn kolonel Nicholson nog meer mee: een fanatiek zelfgeloof. dat uitloopt op wanbegrip voor zijn plaats in de werkelijkheid. Hoe anders zou hij de ondergang van de brug over de Kwai kunnen willen verhinderen? Deze meesterlijke creatie geeft aan zijn ver schijning een imponerend tragisch accent. Guinness overspeelt Holden en Hawkins, leider van de commandogroep, verre. Om dat Guinness zo subliem is. valt Holdens tekort aan acteerver- mogen des te meer op. Hawkins kan de theatrale geaardheid van zijn rol niet redden. Om Guinness moet men „De brug over de rivier de Kwai" dan ook gaan zien en het goede wat David Lean daarbij biedt met graagte accepteren. P. W. Franse wettelijk recht echter verschillende argu menten die evenmin van waarde zijn ont bloot. De regering wijst op de economi sche saneringsmaatregelen, die hun eer ste vruchten beginnen af te werpen. Op de wereldmarkt heeft de franc zich de laatste maanden, na de devaluatie van twintig percent van vorig jaar niet slecht gehou den. Frankrijk is een der weinige westelij ke landen, waar vrijwel geen werkloos heid heerst. Ook de Franse export kan op bemoedigende cijfers wijzen. Het even wicht tussen in- en uitvoer is nog lang niet hersteld, maar in plaats van 63 percent in februari 1957, kon vorige maand 78 per cent van de weliswaar zeer geslonken import door de export worden gedekt. In de binnenlandse economie bestaat er eveneens enige reden tot een bescheiden optimisme. Nadat de speculanten enkele maanden geleden in het goud vluchtten omdat ze op een nieuwe devaluatie reken den. is nu de wind gekeerd. De Franse bank ziet haar goudvoorraad weer toene men, en ook de deviezenvoorraad geeft de regering geen redenen meer tot ernstige ongerustheid. In het overleg tussen de regering en de vakbonden werden al deze tekenen breed, uitgemeten om op die gronden op geduld en vertrouwen aan te dringen. Met beperkt succes, getuige de laatsf'e stakingen. Zon der aan dat officiële optimisme iedere •grond te willen ontzeggen, verzuimen de vakverenigingen niet op verschillende be denkelijke punten te wijzen. Het plan. dat premier Gaillard had opgesteld, toen hij minister van Financiën en van Nationale Economie was, is maar gedeeltelijk ver wezenlijkt. En vooral de verwachtingen van een verlaging van de prijzen van vlees, wijn en andere levensmiddelen zijn niet in vervulling gegaan. Het moge dan zijn dat de melkveestapel, die door de hartstocht voor de kalfsbiefstuk werd be dreigd, weer tekenen van herstel vertoont de hoop dat varkensvlees en braadkippen goedkoper zouden worden, is daarentegen in rook vervlogen. De prijzen van de ge wone tafelwijnen hebben hoogten bereikt die de Fransman zijn natuurlijke dorst (bijna) zouden doen vergeten. Bovendien is het einde van al deze zorgen misschien nog niet m zicht. Pas einde april kan blij ken of de druivengaarden de winter onge- kneusd hebben overleefd. Een enkele flin ke nachtvorst, en de nieuwe oogst komt in gevaar. Frankrijk zal zich dan op een na tionale catastrofe moeten voorbereiden want distributie van de wijn zou in dat ge val moeilijk te vermijden zijn. Om een voorspelling te wagen op het so ciale front, moet met al deze riseo's en om standigheden rekening worden gehouden Het kan vriezen en dooien. Economisch gesproken, mag men de regering toege ven dat er inderdaad verschillende hoop gevende punten kunnen worden opge somd. Maar die factoren zullen in hun tegendeel verkeren, indien de vakverenigingen wei verkeren, indien de vakverenigingen weige ren 't optimisme van de regering te onder schrijven en vooral te honoreren. Er zijn weinig druppels nodig om de emmer van ongeduld over de verbetering van hun lol welke de arbeiders in het vooruitzicht was gesteld, opnieuw te doen overstromen Ned. Herv. Kerk Beroepen te Zoetermeer (2de pred.pl.) G. M. van Dieren te Ede voor de Gene rale Synode als predikant voor buitenge wone werkzaamheden (voor het evangeli satiewerk in Frankrijk, met standplaats Coudekerque) G. A"ers, kand. te Amers foort. Aangenomen naar De Bilt J. J. Poot te Delft naar Oude- en Nijeberkoop (Fr.) S. Krikke te Schingen. Bedankt voor Sint Maartensdijk L. Vroegindewey te Gameren voor Vrie- scholoo (toez.) C. Boogaard te Noordber- gum (Fr.). Beroepen door de Provinciale Kerkver gadering van Drente voor bijzondere werkzaamheden (directeur van de Her vormde Stichting voor Diaconaal Maat schappelijk werk) A. G. ("ceders te Rolde. Gcref. Kerken Tweetal te Woerden (vac.-P. de Bruijn) C. L. Timmers te Sint Pancras en A. Wier- singa te 's-Gravenland. Beroepen te Lollum (Fr.) H. J. Bavinck, kand. te Amsterdam-Oost. Bedankt voor Engwierum A. Klaassen, kand. te Echtelerveld, Kreis Bentheim (Duitsland). Tweetal te Maassluis T. J. Hagen te De venter en H. E. Wijnja te Godlinze. Beroepen te Harmeien H. J. Bavinck, kand. te Amsterdam. Geref. Gemeenten Bedankt voor Capelle a. d. IJsel M. Blok te Rijssen. haar verpleegde bejaarden uit een particu lier rusthuis te Haarlem heeft doen over brengen naar het Grote Gasthuis. De poli tie heeft de 45-jarige directrice van het rusthuis eveneens donderdagmiddag gear resteerd. Onderzocht zal worden of zij zich al dan niet aan strafbare feiten heeft schuldig gemaakt. Enige dagen tevoren zijn los van deze gebeurtenissen twee oud verpleegsters van het bejaardenhuis aan gehouden die verdacht werden.van diefstal ten nadele van enige in het rusthuis ver pleegde patiënten. Van de veertig verpleegde bejaarden zijn elf donderdagmiddag per ziekenauto's van de G.G.D. weggebracht. Deze maatregel is genomen op verzoek van B. en W. van Haarlem, die zich reeds geruime tijd be zorgd hebben getoond over de toestanden in het bejaardentehuis. Op grond van de onlangs ingestelde gemeentelijke verorde ning is men tot deze maatregel overgegaan, juist in het belang van de bejaarden zelf. De rusthuishoudster beschikte niet over de door B. en W. verplicht gestelde vergun ning tot exploitatie van een bejaardenhuis. Op grond hiervan is enige dagen geleden reeds proces verbaal tegen haar opge maakt. Eén dag voor haar arrestatie heeft zij een desbetreffende vergunning bij B. en W. aangevraagd. Voordat de gemeente tot het wegbrengen van de namens haar verpleegde bejaarden uit het rusthuis overging, hebben B. en W. de directrice een brief geschreven, waarin zij melding maakten van de inhouding van de voor deze bejaarden toegestane vergoe ding en waarin zij aankondigden, dat de G.G.D. donderdagmiddag alle patiënten, die dat wensten, zou wegbrengen. Het rusthuis is niet in zijn geheel ontruimd. Slechts elf van de veertig bejaarden zijn naar het Grote Gasthuis overgebracht. Verscheide- nen van hen begrepen de maatregel, maar enige anderen toonden zich zeer ontdaan. Er deden zich hartroerende tonelen voor bij het vertrek van hen. Bij de overbren ging waren aanwezig de directeur van de gemeentelijkë geneeskundige en gezond heidsdienst, dokter D. Heymans, en de ge meentelijke geriater, dokter K. Kok. Reeds anderhalf jaar was men bij de G.G.D. op de hoogte van ongewenste toestanden in het rusthuis, maar men had tot dusverre niet de mogelijkheid tot ingrijpen gehad. Voordat de mensen van de G.G.D. zich donderdagmiddag naar het rusthuis be gaven, had de directrice een brief opge steld, waarin vastgesteld werd, dat de ver zorging aan alle wensen voldeed. Een aan tal bejaarden heeft deze brief ondertekend, die donderdagmiddag aan dokter Kok werd ter hand gesteld. Vrijdagmorgen heeft de gemeentelijke geriater zich andermaal naar het rusthuis begeven om een nader onderzoek in te stellen en de nog aanwezige bejaarden te bewegen naar elders te verhuizen. Het ligt trouwens in de bedoeling, dat de gemeentelijke geriater van nu af aan iedere dag een bezoek brengt aan het rusthuis, teneinde toezicht te kunnen hou- nen op de gang van zaken. Wij vernamen nog nader, dat de rust huishoudster nog steeds in arrest is. B. en W. hebben haar verzocht zich woensdag naar het stadhuis te begeven, teneinde de aanvrage voor de vergunning nader toe te lichten Mocht op deze aanvrage door B. en W. afwijzend worden beschikt, dan blijft voor de aanvraagster nog een beroep op de raad mogelijk. Wordt ook dit beroep afge wezen. dan staan B. en W. verscheidene mogelijkheden open. Volgens de gemeente wet zou men maatregelen kunnen nemen, waardoor de rusthuishoudster „belet kan worden iets te doen, dat in strijd is met een gemeenteverordening". Ook de andere gemeenten, die verpleeg den in het bedoelde rusthuis hebben, zijn door de G.G.D. gewaarschuwd. Amsterdam heeft reeds twee vanwege haar verpleegde bejaarden doen wegbrengen. (Vervolg van pagina 1) SINGAPORE (Reuter) President Su karno heeft op een bijeenkomst van stu denten verklaard geen communist te zijn. De president zei in een redevoering, die uitgezonden werd door Radio Indonesia: „Men heeft mij ervan beschuldigd commu nist te zijn, omdat ik communistische lan den heb bezocht. Ik ben geen communist. Degenen, die zeggen dat ik dat wel ben, verspreiden propaganda voor de opstande lingen". Volgens Radio-Medan (onder controle van de centrale regering) hebben de revo lutionaire strijdkrachten op Sumatra een tegenaanval ondernomen in het gebied van het Tobameer, op ongeveer 90 km ten zui den van Medan. De radio meldde voorts dat de revolutio naire troepen ook verder naar het zuiden op de weg tussen Medan en Bukittinggi ac tief zijn. Vermomd in burgerkleding onder namen revolutionaire soldaten bliksem snelle aanvallen op troepen van de centrale regering, aldus Radio-Medan. welk station er echter ook aan toevoegde dat in dat gebied door regeringstroepen zuiverings operaties zijn uitgevoerd. SINGAPORE (Reuter) Op de Moluk- ken is opstand uitgebroken tegen de cen trale regering in Djakarta, zo heeft Radio- Padang donderdagavond bekendgemaakt. De opstandelingenradio zei berichten hier over opgevangen te hebben van Radio- Menado.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 7