Inlijving van Zwanenburg bij Haarlemmerliede is onaanvaardbaar Publiek kocht weinig extra eieren voor Pasen Bloemententoonstelling in Essen maakte uitstekende indruk Uitslagen schoolvoetbalwed strij den Mattheus-Passie door de C.O.V. B. en W van Haarlemmermeer: Zo juist verschenen: Legbatterijenzouden de kwaliteit der eieren doen afnemen Ir. R. Meischke directeur Rijksdienst voor de Monumentenzorg Schoolhandbal wedstrijden I Bes t V i j f! WPL'JKIfi) met ECHTE medicinaBe bloedwijrf,, ATLAS' Verrassende prestatie van Rudolf Kat LUNCHROOM RESTAURANT W Dit jaar geen paas-„invasie" in Zandvoort Bad vindersrevue Ruim baan in Minerva Theater Koninginnedagviering in Aerdenhout-Bentveld N.Z.H.-bussen weer over Verspronckweg i/. Dsursen's Aardappelhedrijf Belangstelling gebruik schoolmelk neemt toe Bloemendaalsc politie mannen naar Brussel ZATERDAG 5 APRIL 1958 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Aan het begin van de donderdag gehou den raadsvergadering van de gemeente Haarlemmermeer heeft de voorzitter, bur gmeester mr. G. C. van der Willigen, na mens het college van B. en W. met be trekking tot het voorstel van Gedeputeerde Staten van Noordholland tot samenvoe ging van een gedeelte van de gemeente Haarlemmerliede en Spaarnwoude met de gemeente Haarlemmermeer een ver klaring afgelegd. De burgemeester stelde daarbij allereerst nog eens nadrukkelijk het standpunt van de gemeenteraad van Haarlemmermeer omtrent deze éénwor ding op de voorgrond: geen streven naar gebiedsuitbreiding en dus alleen medewer king aan een samenvoeging, indien een algemeen bovengemeentelijk belang deze ejst. Mr. Van der Willigen wees er verder op, dat de raad en B. en W. bij het bepa len van dit standpunt een grote terughou dendheid hebben betracht. Teneinde ech ter elk misverstand omtrent hun bedoelin gen uit te sluiten stellen B. en W. van Haarlemmermeer er prijs op te verkla ren. dat deze terughoudendheid niet als een passief toezien, een lijdelijk afwachten dient te worden beschouwd en zulks zeker njet ten aanzien van pogingen om het grondgebied van de gemeente Haarlem mermeer aan te tasten teneinde dat van een andere te vergroten. nWij zullen ons tegen dergelijke pogin gen verzetten met al de kracht, die in ons is en met gebruikmaking van alle midde len, die de wet te onzer beschikking stelt. Het gaat hier ik behoef u dit nauwelijks te zeggen om Zwanenburg. Wij willen niet dat dit dorp wordt gebruikt om het omstreden voortbestaan van een naburi ge gemeente te rechtvaardigen. In de eer ste plaats niet omdat zulks niet in het be lang is van Zwanenburg, vervolgens niet omdat het niet in het belang is van onze gemeente en tenslotte willen wij dit niet omdat zulks evenmin in het belang is van die naburige gemeente", aldus de burge meester, die vervolgens verscheidene ar gumenten aanvoerde, die aan het belang van Zwanenburg en aan dat van de ge meente Haarlemmermeer kunnen worden ontleend. Ook vestigde mr. Van der Willi gen de aandacht op de consequenties, die de „inlijving" van Zwanenburg bij de ge meente Haarlemmerliede en Spaarnwou de voor deze gemeente met zich mede zou brengen. De vorm van de gemeente Haar lemmermeer is in de loop der eeuwen op natuurlijke wijze ontstaan en door de droogmaking bestendigd; het grondpa troon van wegen en kavels vormt een logisch geheel De spreiding en vorm dei- woonkernen is sterk voor dit uniforme uit gangspunt bepaald. Naast de kernen in het midden-gebied zijn op regelmatige af standen kernen aan de rand ontstaan door vestiging van mensen uit aangrenzende woongebieden (Amsterdam, Aalsmeer, de bollenstreek), die om diverse redenen aan het wonen in de polder de voorkeur ge ven. Door de groei van stuwende werkge legenheid bloembollenteelt, bloemkwe kerij, industrie, Schiphol en verzorgen de voorzieningen ontwikkelen enkele van |ze kernen zich van woonbuurten tot volwaardige dorpen. Een evenwichtige uit groei van deze kernen, waarin niet zuiver agrarische elementen kunnen worden op gevangen, wordt door het gemeentebestuur van Haarlemmermeer nagestreefd. Deze groei moet echter wat omvang en karak ter betreft in verband worden gebracht met de agrarische belangen in de gemeente ten einde onevenredige aantasting daarvan te voorkomen. Alhoewel een ongewenste ont wikkeling in het algemeen door hogere or- ADVERTENTIE BURGERLIJKE STAND VAN HEEMSTEDE. ONDERTROUWD: J. B. de Jong en M. A. van der Linden; M. E. N. van Gemert en C. E. de Bruin; H. J. van Gaart en A. J- H. Konermann; J. C. Toledo en M. J. van Anen; J. H. Sikkema en E. J. den Breejen van den Bout; G. M. Heemskerk en S. Kuipers; P. J. Bcliën en C. Weijers. GETROUWD: A. Verdoorn en M. J. O. Duijn; R. D. Koster en M. Dinning; E. Ko ning en A. Gaijkema; W. P. C. Kuvener en T. Pieters; J. G. Frederiks en .J. J. Leh- mann; G. Groenhout en J. H. C. de Fuyk; 0. J. van Rozendaal en H. M. Th. Mid deldorp; M. H. Spliedt en C. C. Odenkir- chen; J. A. Dorresteijn en E. Serné. GEBOREN: Jannetta Johanna, d. v. C. de Bonte en J. A. Th. van den Haak; Erik Alexander, z. v. J. Verspoor en E. H. Mei- se; Edith, d. v. G. -T. Lagas en M. J. Mul ler; René Willem Frederik, z. v. P. Jansen en M. A. IJntema; Herman Lodewijk. z. v- H. L. H. Huzemeier en H. G. Smits; Antonius Christiaan, z. v. J. N. van Asse- ma en A. A. Hoeker; Carolüs Meinardus, 7- v. M. S. Witteveen en J. A. Th. M. Gel- ken; Johannes Jacobus, z. v. P. Kleijn en d- M. Salomons. OVERLEDEN: G. C. W. ter Braake, 81 jaar; W. G. Polier, 76 jaar; H. Knol, 86 jaar; J. Ph. de Josselin de Jong, 85 jaar. BURGERLIJKE STAND VAN BLOEMENDAAL. BEVALLEN: Th. E. v. DoornRooijers, A. G. FrichHannink, z.; M. Schoorl lansen, d.; E. VeezcKnegt, z. ONDERTROUWD: F. Groen en C. H. Speel. GETROUWD: H. J. Blok en H. A. Kra- mer; W. A. Osendarp en C. A. P. M. Meeg- des. OVERLEDEN: Mw. P. Brandhof—Ma- 'Wjsen, 61 j.; Wed. Chr. van Poorten v°nk, 82 j.; Mej. E. M. P. Aghina, 84 j.; ■1. van Diest, 82 j.; Wed. H. M. Dekkers Snoek, 79 jaar. ganen kan worden voorkomen zal het af wegen van belangen toch in de eerste plaats een gemeentelijke taak blijven. Een ver antwoorde behartiging van de belangen van alle groepen, die de Haarlemmermeer bevolken, kan daarom alleen geschieden indien het gebied van de voormalige Haar lemmermeer als één geheel wordt be stuurd. Op grond hiervan, zo meende bur gemeester Van der Willigen, dient elke doorbreking van de gemeentegrenzen naar binnen als absoluut onaanvaardbaar te worden beschouwd. Het is naar het oor deel van spreker wenselijk, dat het agra rische gebied tussen de agglomeraties Am sterdam en Haarlem deel uitmaakt van een gemeente, waarin de invloed van de agrarische sector groot genoeg is om een voldoende behartiging van zijn belangen te waarborgen. Hij zeide dat de relatieve invloed van de agrarische beroepsbevol king in de gemeenten Haarlemmerliede en Spaarnwoude en Haarlemmermeer onge veer gelijk is. Blijven beide gemeenten naast elkaar voortbestaan dan zal deze toestand gehandhaafd kunnen worden. Spreker merkte echter op dat iedere uit breiding van de niet-agrarische sector het agrarische element verzwakt. Deze ver zwakking zal zich, bij absoluut gelijke uit breidingen, in de gemeente Haarlemmer liede en Spaarnwoude door op haar ge ringe bevolkingsomvang elf maal ster ker doen gevoelen dan in de gemeente Haarlemmermeer. Bij annexatie van Zwa nenburg door Haarlemmerliede en Spaarnwoude wordt de relatieve invloed van de agrarische sector in de laatste ge meente direct met veertig percent gere duceerd. De agrarische sector van de beroepsbevolking zal dan geen kwart van de bevolking meer uitmaken. Een derge lijke gemeente zal dan moeten kiezen tus sen het nagenoeg verdwijnen van de agra rische invloed of het voorkomen van uit breiding te Zwanenburg, aldus mr. Van der Willigen. Worden beide gemeenten sa mengevoegd dan zal de relatieve invloed van de agrarische sector ook worden ge handhaafd. Ten gevolge van de relatief grote bevolkingsomvang zal deze invloed door gelijke uitbreiding van de niet-agrari- schc sector echter minstens twaalf, res pectievelijk vier maal minder worden ver zwakt dan in een zelfstandige voortbe- staande gemeente Haarlemmerliede en Spaarnwoude zonder, respectievelijk met Zwanenburg. Gematigde uitbreiding van Zwanenburg is in een dergelijke gemeente zeer wel mogelijk zonder onevenredige aantasting van agrarische invloeden. Bur gemeester Van der Willigen besloot zijn verklaring met de conclusie, dat beharti ging van het bovengemeentelijk belang in overeenstemming met de belangen van Zwanenburg ten enen male onmogelijk is, indien dit dorp toegevoegd zou worden aan de gemeente Haarlemmerliede en Spaarn woude. ADVERTENTIE de nieuwe N.H.M.-reisbrochure met tal van practische wenken, o.a. op het gebied van reisdeviezen, douanevoorschriften, bagage- en reisongevallen-verzekeringen. Wij zenden u het boekje op aanvraag gaarne kosteloos toe. NEDERLANDSCHE HANDEL-MAATSCHAPPIJ, N.V. Agentschap Haarlem - Spaarne 56 (Van onze correspondent) Was het na de oorlog de gewoonte, dat Nederland omstreeks Pasen ruim drie keer zo veel eieren at als anders, thans bedraagt de omzet slechts het dubbe le van de normale verkoop, die overigens de laatste tijd toch al aan het afnemen is. Waaraan ligt dat?, aldus vragen de eierboeren en -handelaren zich vertwijfeld af. Een slechte Pasen, zegt men tot el kaar. Maar de prijzen van de eieren blij ven constant. Ze schommelen op het ogen blik (op markt-groothandelsniveau) zo omstreeks de 15.- de honderd, maar met de grootte van de eieren heeft dat niets te maken, want de selectie op gewicht en grootte wordt door de groothandelaar pas gedaan voordat hij zijn eieren aan de de taillist verkoopt en niet door de eierboe ren, die ze op de markt aanvoeren. Even als het stempelen van de eieren, dat allang niet meer verplicht is, maar dat nog door de meeste grossiers gedaan wordt ten be hoeve van de huisvrouwen, die dit wensen. In Barneveid worden de eieren eens per week verhandeld en dan in niet mis te verstane hoeveelheden: 3.5 miljoen stuks per week alleen in Barneveid, waarvan 2,5 miljoen voor de binnenlandse consump tie. Dit gebeurt op donderdagen. Op woensdag heeft Scherpenzeel eiermarkt De gemiddelde aanvoer daar is een half miljoen stuks, 's Maandags is de eier markt in Apeldoorn waar 1 miljoen stuks aangevoerd worden, waarvan ongeveer de helft voor de export. Eieren zijn in Nederland nog steeds een luxe artikel, zegt men, en wanneer de conjunctuur maar enigermate minder wordt, gaat men juist op de luxe bezuini gen. In andere kringen wijdt men de weinige animo, waarmee paaseieren gekocht wer den, aan het koude weer van de laatste tijd, waardoor de voorjaarsgroenten, die zich zo goed met eieren laten combine- (Van onze correspondent in de bloembollenstreek „Zo iets moeten wij in de Grugahallen ook hebben", meenden de Orbergarten- bauinspektor en de Obergartenbaudirektor van Essen, de heren Riecken en Schmidt, toen z{) verleden jaar de tentoonstelling van „Bloemlust" in Keulen zagen. Zij kre gen méér, want de Grugahal van vier duizend vierkante meter in Essen is zeer hoog en erg licht en een ideaal terrein om er een prachtige bolbloemententoonstel- ling te maken. De architect heeft er zijn modernste ideeën gestalte gegeven. En de n.v. M. van Waveren en Zonen in Hillegom en Guldcmond Zoon n.v. in Lisse heb ben bloemen van uitstekende kwaliteit ge leverd. In 1929 werd in Essen de „Grossen Ruhrlandischen Gartenbau Ausstellung (Gruga) gehouden. Er is een botanische tuin van 45 hectaren, volgend jaar tachtig ha, van over gebleven. Men heeft er prachtige hallen bijgebouwd voor bijzon dere tentoonstellingen. Donderdag werd voor 't eerst 'n zeer bijzondere expositie ge opend: een bolbloemententoonstelling. Na dat de onderhandelingen met ..Bloemlust" verleden jaar waren mislukt, is de heer Otto Guldemond, leverancier aan de Gru ga, gaan praten en als resultaat werd be sloten deze „Sonderschau" te laten ver zorgen door hem en de firma Van Wavp- ren. Wülfinghoffs bloembollenbedrijf uit Rijswijk zorgde voor een inzending free- sia's van tweeduizend takken in veertien soorten. Men kan werkelijk zeggen, dat de stad Essen kosten noch moeiten heeft gespaard. Er zijn in Boskoop niet minder dan dui zend heesters, azalea, prunus, forsythia, rododendrons, groene berken, coniferen en andere bomen aangekocht. Er werden gele steentjes voor de twee grote vijvers uit Nederland geïmporteerd! De 3500 pannen en kisten bloembollen werden door J. Jonkheer en Ruigroks Broeiproevenbedrijf in Noordwi.ikerhout en Hillegom gebroeid. Maandag- en dinsdagmorgen vroeg is het materiaal in acht vrachtwagens met aan hangers naar Essen getransporteerd. De arrangeur, de heer C. Geerlings uit Heem stede, kreeg tót taak het ontwerp met bloemen op te vullen, de heren Schuyt uit Haarlem en Wormgoor in Utrecht ver zorgden het bindwerk en een leger arbei ders, onder wie twaalf landgenoten, heeft de hal tot een uniek rustige, zeer moderne tentoonstelling omgetoverd, waarvan de organisatoren niets anders konden zeggen dan dat zij „grossartig" was. En geen Hol lander. die er een beter woord voor kon vinden. Er is door een geraffineerd rechtlijnig ontwerp en een grote graspartij een sfeer van immense rust geschapen, waarin de gracieuze schoonheid van de tulpen, hya cinten, narcissen en het vele bijgoed meer dan ooit tot haar recht komt. De heer Geerlings heeft de prachtigste kleuren combinaties samengesteld, waarin hij zich zelf heeft overtroffen. Door het ontwerp en het arrangement geeft het geheel een uitstekende indruk. De entree, die los van de grote zaal is, werd geheel in paasstemming gehouden: met haasjes, konijntjes, kuikentjes en lam metjes levend, in een voorjaarsachtig decor geplaatst. Men had een beetje pech met het weer, want de gevoelige freesia's en amaryllis sen bleven „knijpen". De nachten voor de opening kon men deze hal maar met moei te vorstvrij houden. De grote glazen wan den zorgden er overdag bij een beetje zonneschijn wel voor. dat de temperatuur snel opliep en.... dat de kleuren van de Nederlandse bolbloemen mooier waren dan we ooit op een binnententoonstelling hebben gezien. Met ingang van 1 mei is benoemd tot directeur van de Rijksdienst voor de Mo numentenzorg te 's Graven ha ge ir. R. Meischke te Amsterdam De heer Meischke is geboren op 13 mei 1923 te Rotterdam. Van 1949 tot. 1953 was hij werkzaam bij de Rijksdienst voor de Monumentenzorg. Sedert 1953 was hij werkzaam bij de dienst Publieke Werken van de gemeente Amsteidam ren, niet of tegen zeer hoge prijzen op de markt zijn. Kip als legmachinc De eierprijzen zijn de laatste tijd weer iets opgelopen, zo hoorden wij in Barne veid. Niet tengevolge van een verhoogde vraag, maar omdat de jonge hennen, die volgens de natuur om deze tijd van het jaar zouden zijn gaan leggen, thans reeds van de leg af zijn, hetgeen de aanvoer aanmerkelijk minder doet zijn. Hoe komt dat? Wij vernamen het antwoord al dra: de moderne kippenfokkerij maakt van de kip een soort eierlegmachine. De ultra-moderne voedingsmethoden, de wei nige lichaamsbeweging (de kippen blijven doorlopend in de hokken), het verlengen van de legdag door het kunstlicht in de kippenhokken een groot deel van de nacht te laten branden, bij de hokken aange brachte luidsprekers, waaruit muziek schalt, verhogen weliswaar de eierpro- duktie van de kip, maar verkorten de pe riode, dat zij eieren legt, waardoor ook de levensduur van het dier korter wordt. Vandaar dat de export van geslachte kip pen van Barneveid uit zo'n enorme vlucht heeft genomen. De speciale leg-batterijen, een inge nieus samenstel van kooitjes van ijzer- draad, waarin de kip cellulair zit opgeslo ten en ieder kwartier via een transport band voedsel en drinken krijgt, terwijl de gelegde eieren per transportband naar een centraal punt afgevoerd worden, nemen reeds twee percent van de gehele Neder landse eierproduktie voor hun rekening. De kip is hier in feite een onderdeel van een eierenproduktiemotor geworden. De grootte en het gewicht van de eieren zijn door dit alles toegenomen, maar de kwaliteit nam sterk af, aldus vertelde men ons te Barneveid. De klachten van de huisvrouwen, dat de schalen van de eieren zo gauw stuk- koken, is een gevolg van deze kwali teitsachteruitgang, alsook het sneller bederven van de eieren, die veel kor ter houdbaar zijn door de onnatuur lijke wijze waarop deze kippen leven moeten. Dinsdag worden op de velden van Noord- Akendam in Haarlem de poule-wedstrijden en een gedeelte van de eindstrijden van het schoolhandbaltoernooi voor meisjes gespeeld. Gevolgd door de finales op woensdagmorgen tien uur. Het programma voor dinsdag luidt: Jongste meisjes (zevenhandbal), 10 uur: KetelaarschoolMeisjes HBS. Coornhert- lyceumHBS A. Ketelaarschool 2Ger- hardschool 2; GerhardschoolKlaas de VTiesschool. 10.45 uur: KetelaarschoolBronstee ULO, CoornhertlyceumKennemerlyceum, Ger hardschool 2St. Gerardus Majellaschool 2, HildebrandschoolS Gerardus Majella school. 11.30: Meisjes HBSBronstee ULO, HBS A—Kennemerlyceum, Ketelaarschool 2St. Gerardus Majellaschool. Oudste meisjes (elfhandbal), 10 uur: Ketelaar schoolIVO Bloemendaal, Bronstee ULO Gerhardschool. 10.35 uur: Klaas de Vries- schoolCoornhertlyceum, Kennemerly ceum—-Hildebrandschool, 11.30 uur: Ver- liezersrondc; 2 uur: Winnaarsronde. ADVERTENTIE Verhoogt Uw weerstand en... de smaak is heerlijk. ALLEEN VERKRIJGBAAR BIJ DE.SLUTER-WIJNHANDELAAR l- Voor de handel: EM.COVliNÖS' Schiedam' - Zowel in de afd. E, D en C van de Haar lemse schoolvoetbalcompetitic is de eerste ronde achter de rug. Net als elk jaar waren er enige opmerkelijk grote uitslagen: 150. 130 en 110, maar daarnaast ook enkele moeilijk bevochten overwinningen en ne gen gelijke spelen. Hierbij was het zelfs twee keer nodig negen strafschoppen te ne men voordat de beslissing viel. In de afdeling C was vooral de op goed peil staande wedstrijd tussen de Harten- lustschool 2 en LTS 2 bijzonder spannend. Voor de rust zag men een iets sterker en goed spelend LTS, dat eerst een 30 voor sprong nam. Echter nog voor rust werd de Stand door Hartenlustschool teruggebracht tot 32. En deze laatste school kon zelfs nog met vierdrie winnen. De uitslagen luiden: ie Dominicus Savioschool—St. Bavoschool (Eem- straat.) 7—1: St. Jozephschool (Bl'daal)St. Aloy- siussch. (H'stede) 0—7; St. Bonavcnturaseli.—Wil- lobrordussch. 11 Willebrordussch. winnaar na stral'sch. 1Kardinaal de .Tongschool—R.K. Opl.- school St. Antonius Aerdenliout) 2—1; Jacoba- school (H'stede)St. Bernardussch. 34; St. An- toniussehool—R.K. Opl.school Nw. Gracht 24; St. Aloysiusschool (O'veen)R.K. Schoolvereni ging 11—0; St. Bavoschool (Westergracht)— St. Petrus Canisiusschool 22 (St.. Bavosch. winn. na strafsch.); St. Adelbertusschool (Bl'daal)—2e Do- minicusschool -4—1; St. Jozefschool (H'stede) St. Canisiusschool 2—2 (St. Canisiussch. winnaar na 3x3 strafsch.); Dr. A. Kuyperschool—J. P. Coen- school 2—2 (J. P. Coensch. winn. n. 3x3 strafsch.); Fr. Halsschool—Chr. School (Bl'daal) 9-0; Craye- nesterschool—Jul. v. Stolbergschool 07; Acneas MackayschoolNassauschool 3—1; v. Zeggelen- schoolChr. Huygensschool 2 5—0; Bosch en Ho- venschoolKon. Emmaschool 04; Chr. Huygens school 1—Vondelschool (Aerdenhout) 02; Chr. Dreefschool—Elout van Soeterwoudeschool 03; Jan GijzenschoolNoorderschool 1 9—3; Albert Schweitzerschol—Noorderschool 2 60; Haarlemse MontessorischoolKon. Wilhelminaschool (Over- veen) 6—0: RijksleerschoolChr. Dreefschool 22 (Chr. Dreefsch. winn. na strafsch.); Margriet- school— Teylerschool 0—15; Floraschool—Corn. Houtmanschool 0- 1; Fiihropschool—Julianaschool (O'veen) 01; Pr. HendrikschoolMr..J H. Thiel- school 1—0; Mr. A. BruchschoolInst. Oranje Nassau 22 (Mr. A. Bruchsch. winn. na strafsch.): Theo Thyssenschool—Lorcntzschool 010; Lin- naeusschool—Linschotenschool 20: Voorweg- school (H'stede) Prof. Kohnstamschool 01; Dr. H. Bavinckschool Min. v. d. Leeuwschool 41; BeatrixschoolCh. de Bourbonschool 41; Prol. dr. Gunningschool—P. H. v. d. Leyschool 03; MarnixschoolWillem de Zwijgerschool 21; Kon. JulianaschoolDreefschool (H'stede) 04; Bornwaterschool vrij. Triniteitslyceum 7St. Jozef ULO 3 0—13; St. Henricus ULO 4 H'stede)—R.K. LTS 7 3-1; R.K. Centr. VGLO 2—R.K. LTS 6 2—0; St. Henricus ULO 3—Mendelcollege 6 6—1; Triniteitslvceum 6 —St. Jeroen MULO 1—1 St. Jeroen MULO wint na strafsch. LTrinitcitslyceum 5—R.K. VGLO St. Gerardus Majel. 10; Mendelcollege 5—R.K. LTS 8 10; Mendelcollege 4 vrij; KI. de Vriesschool 3 L. de Cohgnyschool 3 2—1. Th. M. Ketelaarschool 2—Marn. v. St. Aldegon- delyceum 4 2—3; Th. M. Ketelaarschool 1—Pr. Bernhardschool 3—0: Mam. v. St. Aldegondelyc 3 —Coornhertlyceum 2 1—2: 2e Centr. School 2— Bronstceschool 2 1—2; Stedelijk Gymnasium A. H. Gerhardschool 3 24; Hildebrandschool 2—Lo- rentlyceum 4 4 2: Lorentcyceum 5Kon. Wil helminaschool 2 12; Kon. Emmaschool 1Chr. MULO-school 3 6—1; Dr. Huetschool v. BLO D Chr. Burgerschool II 2—0: le Centr. School 2— Gerr. Barger ULO 0—2: le Centr. School 1—Har tenlustschool 3 8—2; LTS 5—Pr. Ireneschool 3 0—3; LTS 4-HBS A D 9—0; HBS B 3—Chr. Lyceum 2 51; Bronstceschool 1— A. H. Gerhardschool 2 19: Hildebrandschool 1Chr. MULO (Bl'daal) 10; Chr. Burgerschool 1 (H'gom) W. Gerten- bachschool (Z'voort) 1—1 (W. Gertenbachschooi wint na strafsch.); Hartenlustschool 2LTS 2 4—3; LTS 3—HBS B 2 2—2 (LTS 3 wint na straf schoppen): Pr. Ireneschool ULO 2—Lorentlyceum 3 1—2; Lorentlyceum 2Marn. v. St. Aldegonde- lyceum 2 31: KI. de Vriesschool 2L. de Colig- nyschool 2 3—0; Th. M. Ketelaarschool 2Chr. MULO (Dreef 20) 91; Kon. Wilhelminaschool 1 2e Centr. School 1 13—0: Triniteitslyceum 3St. Jeroen MULO 2 11—0; Triniteitslyceum 4St. Je roen MULO 3 05; St. Jozef ULOMendelcollege 3 4—0: St. Henricus ULO 1 - R.K. LTS 1 1—2; St. Henricus ULO 2- R.K. LTS 3 2—6: R.K. LTS 2— Mendelcollege 2 30; R.K. LTS 4R.K. Centr. VGLO 13-1. De traditionele uitvoeringen van de Mattheus-Passie van Bach, door de Chris telijke Oratoriumvereniging, onder lei ding van George Robert, hebben woensdag en donderdag in de Haarlemse Concert zaal hun beslag gekregen, als steeds on der overweldigende belangstelling. De bezetting der vocale en instrumentale par tijen was nagenoeg gelijk aan die van het vorige jaar. Alleen moest een van de coryfeeën, de tenor Henk Meyer, wegens ziekte vervangen worden. De zware taak om voor deze eminente zanger in te val len werd evenwel op verrassende wijze vervuld door Rudolf Kat van de Neder landse Opera, wiens stage ontwikkeling qua stemcultuur en muzikaliteit een rijke ontplooiing belooft. De algemene indruk van de uitvoering was die van een lenige, ongeremde inter pretatie, vol fijne detailwerking en naar geest en materie aangepast aan de eisen van deze tijd: geen overdreven pathos of romantische schakering, maar niettemin bezield door innerlijke beleving, die de passende stuwing aan het gewijde dra ma verzekert en de overwegingen van buiten-schriftuurlijke aard koralen, aria's enzovoorts een bezonken karak ter geeft. Meer dan ooit werden wij ge boeid door de instrumentale finesses var het meesterwerk, hetgeen een complimenl inhoudt voor het Noordhollands Philhar- monisch Orkest, dat deze factoren trou wens heerlijk deed uitkomen. En dan gaat men merken dat Bach op vele plaatsen niet van de zangstem, maar van het zo genaamd begeleidend instrument uitgaat, waarbij de "ocale partij, hoe zangerig dan ook, in feite een accompagnerend con trapunt vormt. Ik denk bijvoorbeeld aan de sopraan aria „Aus Liebe" met fluit- obligaat, die verrukkelijk mooi gespeeld werd door Pieter Odé, aa" de alt-aria „Er- barme dich", waarvan de partij voor solo viool door Jan Hesmerg tot een treffend hoogtepunt gemaakt werd. aan de beide aria's met obligaat voor viola da gamba, geraffineerd door Piet Luitz vertolkt. Ik denk ook aan de zeer belangrijke rol der hobo-familie, aan de vioolsolist van het tweede instrumentale koor, Jacques Stof fer, ook aan de niet te onderschatten taak van de continuospelers, de organist Piet Halsema en de cellist. Uiteraard is het Evangelieverhaal hoofdzaak, vandaar ook dat het werk in de eerste plaats gedragen wordt door de vertolker der Evangeliepartij, die heel wat meer vergt dan alleen maar zingen, door de interpreet van de woorden van Jezus, door die van de bijfiguren en niet het minst door de volkskoren, die aan het ge wijde epos een zo krasse dramatische stu wing geven. De overtuiging waarmee de solisten dezer hoofdpartijen (Han le Fè- vre, Rom Kalma en Arie de Rijk) hun taak vervulden, kon veel voldoening schen ken. En wat de koren betreft, deze heb ben zich dit keer bijzondei' weten te on- ADVERTENTIE *7 Dat is gezellig LUNCHROOM FRANKEN is 2e Paasdag de gehele dag geopend .GR. HOUTSTRAAT Bij DE GR. MARKT,, Hoewel in de loop van vrijdag volgela den autobussen uit West-Duitsland in Zandvoort arriveerden en verscheidene hotels en pensions geneel waren bezet, wa ren toch bij vele seizoenbedrijven vrij dagavond nog vele kamers onbezet zodat van een ,Paas-invasie" nog niet kan wor den gesproken. Ook bp „Touring Zand voort" was de drukte niet bijzonder groot. Algemeen is de indruk dat het bezoek dit jaar nog niet half zc groot is als vo rig jaar. Verscheidene pensions, die bussen met Duitse gasten hadden verwacht, kregen bericht, dat men dit bezoek met het oog op het koude weer nog even uitstelt. Ook het bezoek met particuliere auto's was veel minder dan vorig jaar. Niettemin bracht deze eerste komst van vreemdelingen vooral in de vroege avonduren reeds pen gezellige drukte in de badplaats. Vele gasten maakten een wandeling door de winkelstraten en daal de winkels voor het eer-t dit jaar tot tien uur geopend zouden ziin. werd al enigs zins een voorproefje van 1e seizoendruk- te gesmaakt. Verwacht wordt dat in de loop van vandaag nog wel meer gasten zullen arriveren, doch het ziet er lang niet naar uit. dat deze vroege Pasen wat de drukte betreft die van vurig jaar zal eve naren. Drie groepen in het district Haarlem van de vereniging ..de Nederlandse Pad vinders" gaan op woensdag 9 en donder dag 10 april onder de titel „Ruim baan" een padvindersrevue geven in het Miner- va-theater in Heemstede Deze groepen zijn de Bakenessergroep. de Kinheim- zwervers en de „Vliegende Pijl". Zij heb ben zich de medewerking verschaft van de N.P.V. districtsband Haarlem en van the Jolly boys. De meeste leden van laatst genoemd orkest zijn oud-padvinders. De oorsprong van de padvindersrevue ligt in Engeland, waar de Haarlemmers in 1957 verbleven. Zij uezochten daar on der meer de bekende Gang Show van Ralph Reader, die zo'n mdruk maakte dat zij bij het verlaten dei zaal tegen elkaar de opmerking maakten „dit gaan wij ook proberen". Het programma bestaat in hoofdzaak uit zang, waarbij de jongens bewegingen uit voeren. Het vermeldt verder ropespinning, zwaarddansen, lintendansen en volksdan sen. Aan het programma wordt medewer king verleend door enige honderden wel pen en verkenners. derscheiden. Zonder overdrijving gezegd: zij hebben zichzelf overtroffen. Ook in de koralen, in de illustratieve en devote koor gedeelten waren er momenten, dat men zich kon afvragen: kan het nu nog inni ger, nog mooier, nog treffender? Hierin had ook het knapenkoor „De zingende klokken" uit IJmuiden door zijn accura tesse en beschaafde klank, een rechtmatig deel. Met stralend geluid en zuivere intonatie zong Heieen Verkley haar aandeel in de lyrisch beschouwende aria's. Wilhelmina Matthès kon in deze sector waardering wekken door haar fraaie geluid en expres sieve voordracht, minder echter door de trefzekerheid. De bas Hans van der Leeuw wist zijn aria's bijzonder boeiend te ma ken met zijn feilloze dictie en mooie, le nige stemvorming. Over de aria's van Ru- dolf Kat sprak ik reeds. Ten slotte was er de zeer beheerste di rectie van George Robert, wiens inter pretatie het grootste respect verdient en die, als leider en bezieler van een waardi ge traditie, zijn verantwoordelijkheid met ere draagt. Jos. de Klerk Voor de Koninginnelagviering op 30 april is voor de bewoners van Aerden hout-Bentveld een gevarieerd programma samengesteld. Om negen uur vertrekt de schooljeugd met vlaggetjes gewapend van de vier scholen naar het plein voor de school van de Aerdenhoutse schoolvereniging. Om kwart over negen heeft op de hoek Mr. Enschedeweg-Schulpweg de plechtige vlaghijsing en samenzang plaats. Daarna vertrekt de stoet met draaiorgelmuziek naar het feestterrein aan de Borgerweg. Des middags van halfdrie tot vijf uur wordt er een rally voor fietsers en wan delaars gehouden, namelijk een wandel tocht voor kinderen met of zonder geleide van acht. tot twaalf jaar met vertrekpunt het speelterrein aan de Houtvaartkade; een fietstocht voor kinderen van acht tot twaalf jaar met als vertrekpunt de Aer denhoutse Schoolvereniging hoek Mr. En schedeweg-Schulpweg; een wandeltocht voor kinderen boven de twaalf jaar en voor volwassenen en ttnslotte een fiets tocht voor kinderen boven de twaalf jaar en voor volwassenen. Voor de tweede wan deltocht en fietstocht ic het vertrekpunt feestterrein Borgerweg. Het eindpunt voor alle tochten is op het feestterrein aan' de Borgerweg. Als attractie voor de kleuters en kinderen tot acht jaar zullen er in de gymnastiekzaal van de Vondelschool tus sen half drie en kwart ovei vier kinder films gedraaid worden Het avondpro gramma vermeldt een lampion-fakkelop tocht om vijf over half negen met post- fanfare orkest en draaiorgel. De opstelling vindt op de Tramweg plaats en de volgen de route zal gevolgd worden: Tramweg, Eikenlaan, Tollenslaan, Vondellaan, Wet houder Laanpark, Bilderdijklaan. Cle matislaan, Asterlaan en De Waal Male- fijtlaan. Daarna wordt er om tien voor half tien een groot vreugdevuur met mu zikale medewerking van de postfanfare op de hoek Spiegelenburghiaan-De Waal Malefijtlaan ontstoken gevolgd door een bal-champêtre bij fantastische verlichting op de Spiegelenburghlaan. Met ingang van vandaag is de Ver spronckweg in Haarlem weer voor alle verkeer opengesteld. In verband hierme de zullen de buslijnen 8 (Haarlem-station- Santpoort Antillenstraat) en Haarlem- Bloemendaalse strand-Zandvoort van de N.Z.H. eveneens met ingang van vandaag weer de normale route via de Verspronck weg rijden. De buslijnen 3 en 4 blijven wegens de herstelwerkzaamheden van de Santpoor terstraat voorlopig nog de huidige rou te via Schotersingel-Vavi Ostadestraat en Kleverparkweg tot Santpoorterstraat rij den. ADVERTENTIE HET ADRES SINDS 1851 voor goedgekeurde PLANTAARDAPPEIEN Ged. Oude Gracht 107 Telcf. 14245 In 1957 hebben 128 Haarlemse scholen deelgenomen aan de melkverstrekking en het aantal „drinkertjes" bedroeg 16.952. In 1952 was het aantal 3 920; in 1953: 6.687; in 1954: 9.278: in 1955: 10.605; in 1956: 12.394; in 1957: 15.780. Het aantal deelne mers is sedert 1952 bijna vervijfvoudigd. De verhoging van de bijdragen van de ouders per kind bedroegen 21, 26, 36, 41 en 46 cent terwijl de gelegenheid bestaat om kosteloos dee' te nemen. De omzet in 1957 bedroeg 556.730 liter melk en de kostprijs op school 216.424. De ouders droegen 80,67 percent bij in de kosten, de gemeente Haarlem 10,30 per cent en het centraal Comité in Den Haag 9.03 percent. De toeneming van het ge bruik van melk is te verklaren door de toe treding van tien scholen. In de gemeente lijke sector is nagenoeg geen expansie meer mogelijk: in de sector van het bijzon der onderwijs nog wel. Het volleybalteam van de Politie Sport club Bloemendaal is donderdag en vrijdag onder aanvoering van inspecteur J. L. de Rave naar Brussel geweest om aldaar een wedstrijd te spelen tegen de Brusselse po litie sportvereniging A.R.S.P.B. De Bloe mendalers verloren deze volleybalwed strijd met 3-1. Hoogtepunt van dit bezoek vormde de ontvangst op het bureau van de Brusselse hoofdcommissaris van politie die gedurende een uur een uitvoerige uit eenzetting gaf van de wegenaanleg in ver band met de wereldtentoonstelling. Des middags maakte het gezelschap een rit door de gemeente en werden vooral de tunnels en een weg die op palen is gebouwd en gelijkloopt met de huizen met grote in teresse bezichtigd. Ook werd een bezoek gebracht aan de Expo in aanbouw.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 9