Wapenbestellingen door Djakarta doen steeds meer stof opwaaien OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Paasdrukte niet overweldigend HET WEER Wapens ter versterking van positie van communisme Nieuw Russisch aanbod inzake terugtrekken van troepen Schoonmaak zon! Beslissende actie tegen Padang zou voorlopig uitgesteld zijn Bollenvelden werden matig bezocht Israel moet Syrisch recht in Hoeleh-vallei ontzien Staalstaking in Ruhrgebied lijkt onvermijdelijk Geen hulp bij nieuwe Hongaarse opstand Aanhoudend koud Amerikaanse raketbases in Aziatische landen? Elliot Paul overleden Het woord is aan Drie doden in het verkeer 72e JAARGANG No 228 Grote Houtstraat 93, Haarlem. Tel. 15295 (6 lijnen) Directie, Redactie, Administratie. Drukkerij Gr. Heiligland 10. Tel. 15295. Bij kantoor Haarlem-N. Soendaplein, Tel. 57755 Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks DINSDAG 8 APRIL 1958 Haarlems Dagblad 303e JAARGANG No 76 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 et, p. kwartaal 7.65, fr. p.p. 8.15. Losse nrs. 12 ct. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman Het koude weer en de over het algemeen nog weinig kleurrijke bollenvelden hebben ervoor gezorgd, dat de drukte tijdens de paasdagen dit jaar niet zo'n overweldigend beeld te zien heeft gegeven dan bijvoor beeld in 1957, toen echter evenmin van een record kon worden gesproken. Toch zijn de in het algemeen in mineur gestemde verwachtingen hier en daar nog over troffen. In de omgeving van Haarlem is het niet overmatig druk geweest, al sprak men op tweede paasdag bij de N.Z.H. van een „gezellige drukte". Deze deed zich voor op het gehele net van de vervoersmaatschappij van IJmuiden tot Den Haag toe. Nergens ondervond het verkeer echter stagnatie tengevolge van de drukte. De bollenstreek werd zeer matig bezocht en irt Zandvoort verdwenen vele buitenlandse toeristen, die van te voren hadden geboekt, eerste en tweede paasdag al weer om hun vermaak meer landinwaarts te gaan zoeken. Op het Haarlemse V.V.V.-kantoor van Haarlems Bloei op het Stationsplein was het de dagen vóór pasen erg rustig, maar kreeg men op eerste paasdag veel bezoek van buitenlanders. Vooral in de middag van die dag tot 's avonds tien uur toe was het behoorlijk druk. Vrijdag en zaterdag waren de hotels nog niet vol, maar zondag avond moest de beschikbare hotelruimte met enige particuliere adressen worden aangevuld. De drukte was gelijkmatig ver deeld, zodat tweede paasdag geen bepaalde piek te zien heeft gegeven. Ook in de rest van het land gaf de paas drukte eenzelfde beeld te zien: de grote stroom van fietsers en bromfietsers, die men gewoonlijk op de eerste paasdag op de buitenwegen aantreft, ontbrak geheel. De hotels en pensions in Limburg en op de Veluwe waren goed bezet. Het gure weer stimuleerde in het algemeen het theater-, bioscoop- en schouwburgbezoek. De grote steden hebben van het toeristenbezoek een groot deel ontvangen. Rotterdam blijkt voor toeristen in toe nemende mate aantrekkelijk te worden. De havens, rondvaarten, dierentuin en de bus- ritten door de stad mochten zich in ruime belangstelling verheugen. In Den Haag en Scheveningen was niet alle hotelruimte bezet. Het bezoek aan Amsterdam was eveneens aanzienlijk: het Rijksmuseum had van Goede Vrijdag af 13.000 bezoekers gehad, slechts duizend minder dan met de paasdagen van 1957. DAMASCUS, (Reuter) Een UNO- commissie van onderzoek is tot de slotsom gekomen, dat Israëliërs bij de aanleg van een draineringskanaal in de Hoeleh- vallei, nabij de Syrische grens, inbreuk hebben gemaakt op Arabische eigendoms rechten. Generaal-majoor Von Horn, het hoofd van de UNO-organisatie die toezicht uitoefent op de naleving van het Palestijn se bestand, heeft de Israëliërs toestem ming gegeven het kanaal, dat in een ge demilitariseerd gebied ligt, te voltooien, mits genoemde rechten verder worden geëerbiedigd. Twee doden TEL AVIV, (Reuter) Een woordvoer der van het Israëlische leger heeft mede gedeeld dat twee Israëlische burgers, die in een jeep nabij de Israelisch-Jordaan- se grens reden, in een hinderlaag gelokt en vermoord zijn. Sporen der aanvallers leidden over de grens naar de Jordaanse stellingen. Van onze correspondent in West-Duitsland) De Westduitse metaalarbeidersbond heeft besloten dat de 180.000 staalarbeiders in 33 bedrijven van het Ruhrgebied, van morgen af, toch zullen staken. De bond heeft het compromis-voorstel van de Noordrjjnwestfaalse minister van Arbeid, Hemsath, dat een pfennig onder de laat ste eis lag, van de hand gewezen. Het voorstel is wel door de werkgevers aan genomen. Vandaag zal de minister een nieuwe bemiddelingspoging ondernemen, waarvan men echter weinig verwacht. De tarief-commissie van de vakbond, die over de staking moest beslissen, sprak zich met 117 tegen 3 stemmen tegen Hem- sath's compromis-voorstel uit. Het ging hierbij om een loonsverhoging van 5,3 percent voor tijdloon, en van 4.3 percent voor akkoordloon. De vakbond handhaaft zijn oorspronkelijke eis van tien percent. De bond is bereid verder te onderhande len, maar het lijkt niet waarschijnlijk dat de werkgevers zullen ingaan op het ver zoek van de vakbond een nieuw tegen voorstel te doen. (Men zie ook pagina 2) Een koude Pasen, jawel. Maar bloemen zijn er in Nederland en al toont de bol lenstreek zich dan niet in volle glorie, een bezoek aan de Keukenhof loont alleen al de moeite om wat er in de kassen is te zien en dat is niet gering. Wat men echter tijdens de Paasdagen in het Engelse graafschap Surrey kreeg te aanschouwen en wel in het plaatsje Cheam slaat alles: daar was het een witte Paas! Een dikke sneeuw laag bedekte krokussen en narcissen. ADVERTENTIE SUèDE DAMES - HERENJASJES BOEDAPEST (Reuter) De Russische premier en partijsecretaris, die tijdens zijn bezoek aan Hongarije in verscheidene plaatsen toespraken houdt, en inmiddels, in het voetspoor van zijn voorganger Boel- ganin, brieven over de kernproeven aan onderscheidene westelijke regeringshoof den onder wie dr. W. Drees heeft gezon den, verklaarde gisteren op een bijeen komst te Cegled, in de omgeving van Boedapest dat Rusland bereid is zijn troe pen uit Oost-Duitsland, Polen, Roemenië en Hongarije terug te trekken en te demo biliseren, als de westelijke mogelijkhe den hun troepen in het buitenland terug trekken en naar huis sturen. „De kwestie van terugtrekking der Sov jet-troepen, die tijdelijk in Oost-Duits land, Hongarije, Polen en Roemenië zijn gelegerd, is een gemeenschappelijk vraag stuk voor onze landen". „Het zal door ons beslist worden, doch waarom vragen zij (de westelijke landen) dit van ons, wan neer men in bijna elk land ter wereld Amerikaanse troepe kan vinden „Op het moment dat het Hongaarse volk ADVERTENTIE De zon zet u op't goede spoor: naar 'n winkel voor uw het goedkoopste goede zongordijn met de sleufjes Verwachting tot morgenavond: Opklaringen, maar ook enkele buien. Matige tot vrij krachtige noordwestelijke wind. Aanhou dend koud weer met vannacht in het binnenland plaatselijk lichte vorst. Volledige weerrapporten op pagina twee. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF PAGINA'S. en de regering ons vragen onze troepen terug te trekken, zullen wij ze opstellen en met muziek vertrekkenwij stellen voor, dat Sovjetrussische, Amerikaanse. Britse, Franse en andere troepen zich ach ter hun vlaggen opstellen en te zelfder tijd vertrekken. Wij zijn niet bang, voor zover het de Hongaren betreft", aldus Kroesjtsjev. (AFP) Voor het eerst sedert het ont staan van de Hongaarse volksrepubliek heeft een Russische topleider, in dit geval Kroesjtsjev, de loftrompet gestoken over Bela Kun, die in 1938 in de Sovjet-Unie is t .'rechtgesteld wegens „trotskisme". Kroesj tsjev weidde lang uit over „de fouten en grove verdraaiingen" van de voormalige partijleiders in Hongarije, waardoor de opstand van 1956 in Hongarije mogelijk was geworden. De huidige leiders, aldus Kroesjtsjev, zijn erin geslaagd de toe stand ten goede te keren, zowel op econo misch als op politiek terrein. Hij ver klaarde dat de arbeiders in de fabrieken beter werk moeten leveren en de boeren voor een grotere oogst moeten zorgen. „De revolutie of de tegenrevolutie, hoe u het ook noemt, heeft al genoeg schade ver oorzaakt." U moet niet denken u nogmaals op hulp van Rusland te kunnen verlaten als er een nieuwe tegenrevolutie zou uit breken. Dan zult u uzelf moeten helpen. Er is geen macht ter wereld die de uit eindelijke overwinning van onze denk beelden kan verhinderen, aldus Kroesj tsjev. Zijn toehoorders betuigden weinig bijval. BERLIJN (AFP) Het Oostduitse pers bureau „ADN" meldt dat de ministers van Buitenlandse Zaken van Oost-Duitsland, Polen en Tsjechoslowakije deze week te Praag zullen bijeenkomen ter bespreking van de internationale toestand, „zoals deze zich als gevolg van recente gebeurtenis sen heeft ontwikkeld". In Westberlijnse politieke kringen ver onderstelt men dat dit slaat op het aan vaarden door de Westduitse Bondsdag van het regeringsvoorstel om de Westduitse strijdkrachten, indien dit in NAVO-ver- band noodzakelijk geacht zou worden, met kernwapens uit te rusten. WASHINGTON (AFP) Als het nodige materiaal beschikbaar is gesteld voor ra ketbases in de Europese NAVO-landen, zullen de Verenigde Staten de mogelijk heid van bases voor raketten met middel grote reikwijdte in Azië niet veronacht zamen zo heeft de Amerikaanse ondermi nister van Defensie, Donald Quarles, in een radio-interview verklaard. (Van onze correspondent) SINGAPORE Djakarta's paasverras- sing nummer één is het toegeven van de (eerste) bestelling van vliegtuigen in Tsje choslowakije geweest, een bestelling die eerst hardnekkig is ontkend. Overigens is hierbij tevens verklaard dat deze vliegtui gen niet gebruikt zullen worden voor de onderdrukking van de opstand op Sumatra. (Over de mogelijkheid dat zij tegen Nieuw- Guinea gebruikt zouden kunnen worden is niet gesproken). De aankoop van wapenen bij het ooste lijk blok blijft vooralsnog een belangrijke politieke factor in de huidige gespannen situatie. Een even verrassende paas-surprise is intussen het toegeven dat Djakarta het ei van de Padang-invasie niet kwijt kan. Terwijl de rebellenleiders nog enigszins pessimistische bespiegelingen hielden over de te verwachten stoot tegen Padang, zei de militaire woordvoerder van Djakarta dat de invasie voorlopig is afgelast, in de hoop op een tegenopstand in het rebellen- gebied! In Singapore uit Djakarta aangekomen waarnemers gewagen van een strategisch meningsverschil tussen de stafschef, gene raal-majoor Nasution, en de regering. Na- sution zou beseffen dat voor een grote aan val meer bataljons nodig zouden zijn dan er onttrokken kunnen worden aan andere gebieden, als bijvoorbeeld West-Ja va, waar kolonel Zulkifli Lubis de Darul Islam ac tiveert. (Kolonel Zulkifli was waarnemend stafchef van het leger der Indonesische centrale regering; hij wist aan een arres tatie te ontkomen door onder te duiken). Hoewel de mogelijkheid bestaat dat hier alleen sprake is van uitstel totdat het in vasieleger voldoende is opgebouwd, heeft het paasnieuws de rebellen in ieder geval weer wat moed gegeven, evenals de aan komst van dr. Assaiit (de vroegere waar nemend president van de republiek Indo nesia) in Padang en diens installatie als vice-premier van de tegenregering. Welis waar is er nog geen sprake van een wer kelijke ommekeer in de burgeroorlog, maar het is wel duidelijk dat de politieke fron ten nog niet gestabiliseerd zijn en dit is mo gelijk belangrijker dan de totdusver uitge voerde vage militaire „operaties vol tegenzin" in deze „padvindersoorlog" in de Sumatraanse jungle. Een in Singapore aangekomen Britse rei ziger, die in zeventien dagen Palembang, Padang en Medan heeft bezocht, was van oordeel dat twee bataljons goed getrainde mariniers in staat zouden zijn de Suma traanse oorlog in een week te beslissen. De rebellen zijn veelal beter uitgerust dan de regeringstroepen, maar zij vluchten als ha zen voor de Mustang-jagers, wier vuur zij door zich in te graven of zich in het dichte woud te verbergen toch gemakkelijk kun nen ontlopen. Die Mustangs opereren van het vliegveld Palembang dat bezet is door luchtmacht troepen van de centrale regering, hetgeen enige twijfel opwerpt omtrent de verkla ring van kolonel Barlian dat hij de zijde van Hussein zou kiezen indien Zuid-Suma- tra gebruikt zou worden als operatiebasis voor een aanval op de rebellen. Barlians strijdkrachten blijken in hun sympathie verdeeld te zijn. Stafchef Soha is vóór Dja karta, garnizoenscommandant Nawani is aanhanger van de Sumatra-regering. Re bellenaanvoerder Achmad Hussein zelf blijft inmiddels onzichtbaar in zijn mobiele hoofdkwartier. De eerderbedoelde Britse reiziger zeide ook nog dat de civiele bus- en boot-ver bindingen tussen de Sumatraanse gebieden De Amerikaanse schrijver en jazz-musi - cus Elliot Paul is maandag, na een lang durige ziekte, in de leeftijd van zevenen zestig jaar overleden. Hij heeft een aantal romans, reisver halen en sensatieromans geschreven. Zijn bekendste werk is wellicht „The narrow street", waarin hij zijn leven in de rue de la Huchette in het Parijs van voor de oorlog beschrijft. Dit boek is eerst in 1942 verschenen en later onder de titel: „The last time I saw Paris" herdrukt. Het eerste grote succes van Paul was het boek „Life and death of a Spanish town", dat in 1937 verscheen. Elliot Paul was vele jaren litterair medewerker van de Parijs? editie van de New York Herald Tribune. niet verbroken zijn zodat er aan weers zijden legio infiltranten zijn en men om trent eikaars plannen vrij nauwkeurig ge ïnformeerd is. Al met al blijft deze Indonesische affaire uiterst vreemd en het is niet te voorzien welke verrassingen hier nog te wachten staan. Opstandelingencomplot in Djakarta opgerold DJAKARTA (ANP) De veiligheids dienst in Djakarta heeft een complot van opstandelingen opgerold, dat tot doel had de regering-Djuanda met geweld omver te werpen. Twaalf „medeplichtigen van de opstand in Midden-Sumatra", onder wie drie hoofdambtenaren en een politicus, zijn gearresteerd. Darul Islam actief op Java DJAKARTA (ANP) In de afgelopen week heeft zich in West-Java grote activi teit van Darul Islam-benden voorgedaan. De benden maakten zich schuldig aan brandstichting, plundering en moord. Onder meer werden dorpen in de distric ten Tjisompet en Tjibatu aangevallen, waar tientallen woningen in brand werden gestoken en geplunderd, terwijl enkele dorpelingen werden vermoord. Zondag is te Cheribon een handgranaat ontploft voor een bioscoop. Een Chinese vrouw is bezweken aan de verwondingen die zij bij de explosie had opgelopen. In totaal zijn 30 personen gewond. Acht Indonesische militairen werden ge dood toen een vrachtauto van het leger in een hinderlaag reed bij Tjibanten in net zuiden van West-Java. De hinderlaag was gelegd door 200 opstandelingen, die tot de Darul Islam zouden behoren. De reacties op Sumatra LONDEN (UP) Volgens 't persbureau Antara waren de troepen der Sumatraanse tegenregering dinsdag druk bezig een ver dedigingslinie te vormen in het gebied van het Singkarak-meer ten noorden van Solok. Daar zouden zij de regeringstroepen willen tegenhouden. Minister Djambek houdt persoonlijk het toezicht op deze maatregelen, aldus An tara. Het persbureau voegt hieraan toe, dat de regeringstroepen steeds verder in West-Sumatra doordringen in de richtin gen Padang en Bukittinggi. De troepen van de tegenregering zijn zowel aan de oostzijde als in het zuiden praktisch ge ïsoleerd, meldt Antara. De tegenregering te Bukittirggi heeft toegegeven dat de troepen van Djakarta Lubak Djambi hebben veroverd. Volgens door Reuter te Singapore ont vangen berichten marcheren elitetroepen van de centrale regering naar het grens gebied van Noord-Sumatra, gesteund door pantserwagens en vliegtuigen. De rege ringstroepen die van Medan uit naar de Westkust van Sumatra zijn opgerukt, zijn thans nog 112 kilometer van de hoofdstad van het opstandelingengebied Bukittinggi verwijderd. Ministerwisseling bjj tegenregering Radio-Bukittinggi meldde zaterdag avond dat het voormalige lid van het In donesische parlement dr. Assaat tot minis ter van Binnenlandse Zaken der tegen regering is benoemd. Hij volgt als zodanig kolonel Djambek op, die de portefeuille van verbindingen heeft gekregen. Dr. As saat is vroeger ook vice-president van de republiek Indonesië geweest. Marcus, evangelist (16: 11-12) Toen zij hoorden dat Hij leefde en door haar gezien was, geloofden zij het niet. Heemsteedse arts verongelukt In de nacht van zondag op maandag, om streeks 12 uur, is op de provinciale weg GietenAssen in de gemeente Gieten de 33-jarige arts J. H. Schreurs uit Heem stede, die als vervanger optrad in Oude- haske (Fr.) in volle vaart met zijn auto tegen een boom gereden. De vier inzitten den van de auto werden zwaar gewond en moesten naar het VVilhelmina-ziekenhuis te Assen worden overgebracht, waar de bestuurder twee uur na het ongeluk over leed. Maandagmorgen vroeg is daar ook de 28-jarige schoonzuster van de heer Schreurs, mevrouw B. van der Beeke Kallenbeveld uit Hoogeveen aan haar ver wondingen bezweken. De beide andere zwaargewonden zijn de verloofde van de arts, mejuffrouw H. Veerman uit 's-Gra- venhage en de moeder van de bestuurder, mevrouw B. SchreursPolte, eveneens uit Heemstede. Op de rijksweg Amsterda m't Gooi is de door de 24-jarige H. van der S. uit de hoofdstad bestuurde scooter geslipt toen het achterwiel er af liep. De duopassagiere, de 23-jarige H. J. uit Amsterdam, werd met een schedelbasisfractuur en de be stuurder met een hersenschudding in het Onze Lieve Vrouwe Gasthuis opgenomen. Ter hoogte van het stadion te 's-H e r togenbosch zijn twee luxe bestelauto's met elkaar in botsing gekomen. De be stuurder van de ene auto, de heer S. uit Arnhem, werd zwaar gewond naar het Groot Ziekengasthuis te 's-Hertogenbosch overgebracht, waar hij is overleden. De be stuurder van de audere auto, de heer H. B. uit 's-Hertogenbosch werd eveneens ge wond naar het Groot Ziekengasthuis over gebracht, maar kon later huiswaarts keren. In de buurtschap Nutter bij Ootmarsum is een auto, bestuurd door de heer B. Dam huis uit Geesteren, waarin bovendien nog zes medepessagiers waren gezeten, in volle vaart uit de bocht gevlogen en tegen twee langs de weg staande eikebomen gebotst. Vijf slachtoffers moesten in een ziekenhuis worden opgenomen. Geen van hen verkeert in levensgevaar. WASHINGTON (Reuter) Het Ameri kaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft maandag zijn leedwezen uitgespro ken over het feit. dat de regering te Djakarta zich tot het communistische blok heeft gewend om wapens te kopen „ten einde deze mogelijk te gebruiken om In donesiërs te doden, die zich openlijk ver zetten tegen de groeiende invloed van het communisme in Indonesië". De woordvoerder van het ministerie. Lincoln White, las deze commentaar voor toen hem gevraagd werd naar he' oordeel van het State Department over berichten dat de centrale Indonesische regering on derhandelingen met drie Europese com munistische 'anden voor de aankoop van militair materieel heeft voltooid. Onder dit materieel zouden zich straaljagers van het type MIG en Iljoesjin-bommenwerpers bevinden. Wij hopen, zo verklaarde White, dat de binnenlandse geschillen in Indonesië spoe dig zullen worden opgelost. Zijns inziens zou een aankoop van wapens in commu nistische landen de moeilijkheden in In donesië niet oplossen op een wijze, zoals de Verenigde Staten dat graag zouden zien, namelijk zonder dat ei bloed wordt ver goten. De woordvoerder gaf als zijn mening te kennen, dat de communistische landen on getwijfeld de wapens verkopen met de bedoeling de positie van het communisme in Indonesië te versterken. White gaf toe, dat een verzoek, door de Indonesische regering vorig jaar tot de Verenigde Staten gericht voor de aankoop van wapens, „nog in de ijskast wordt ge houden". „Het is onze traditionele politiek om in een situatie als deze een beslissing op te schorten", aldus de woordvoerder. De Grumman vliegtuigmotorenfabrie- ken te Bathpace in de Amerikaanse staat New York hebben het eerste mo del van de „WF-2 tracer" ten doop ge houden. Het vliegtuig werd voor de marine ontworpen en is uitgerust met zijn radar-„schotel" in de vlucht apparatuur voor langeafstandswaarne- ming, waarmeer de „dode hoeken" van de grondradarposten en de radarpos ten aan boord van de marineschepen, voor een groot deel worden opgeheven. On de foto ziet men de „Tracer" met Hij voegde hieraan toe, dat er naar zijn weten tot dusver van de opstandelingen geen verzoek betreffende aankoop van Amerikaanse wapens is ontvangen. De Amerikaanse regering zou maatregelen treffen om te voorkomen dat er zonder vergunning uit de Verenigde Staten wa pens naar Indonesië worden verscheept. Admiraal Stump uit bezorgdheid WASHINGTON (Reuter) - Admiraal Stump opperbevelhebber der Amerikaanse vloot- strijdkrachten in de Grote Oceaan, heeft in een besloten vergadering van de com missie voor buitenlandse aangelegenheden van het Huis van Afgevaardigden uiting gegeven aan de bezorgdheid van hem en zijn stafofficieren over de ontwikkelingen in Indonesië. Admiraal S'ump verklaarde onder meer: „Ik hoop, dat de anticommunistische ele menten in Indonesië samen zullen gaan, doch ik ben er niet zeker van. dat dit zal geschieden. Mijn stafofficieren en ik maken ons thans ernstig ongerust over de toe stand in Indonesië. Indien dit land door het communistische kamp zou worden overgenomen, zou dit een groot verlies voor dt democratische staten zijn". Subandrio vraagt opheldering DJAKARTA (UP) De Indonesische mi nister van Buitenlandse Zaken Subandrio beeft dinsdag de Amerikaanse ambassa deur Howard Jones bij zich ontboden om te praten over de door het Amerikaanse mi nisterie van Buitenlandse Zaken uitgespro ken beschuldiging dat het Sovjet-blok wa pens verkoopt aan Indonesië om de com munistische invloed daar te versterken. Subandrio vertelde aan de pers dat hij verbaasd was over de uitlatingen die aan de woordvoerder van het State Depart ment zijn toegeschreven, en dat hij daarom om opheldering heeft verzocht. Hij zeide dat Indonesië zijn reeds langs geleden ge daan verzoek om wapens te kunnen kopen van het Sovjet-blok niet heeft ingetrokken, maar voegde hier aan toe dat nog geen transactie voltooid is. „Wij kunnen niet wachten tot de Verenigde Staten gunstig beslissen op ons verzoek wapens te kunnen kopen, want dit is een dringende aangele genheid voor Indonesië", aldus Subandrio en hij merkte nog op dat wil een onafhan kelijk land zijn „nationale leven" waarbor gen, nieuwe wapens een „noodzaak" zijn. De minister onderstreepte dat het verzoek wapens geleverd te krijgen door het ene of het andere blok, niets uitstaande heeft met de campagne voor de „bevrijding" van Westelijk Nieuw-Guinea. Indiase instructeurs LONDEN (AFP) Premier Nehroe van India is bezig een groot aantal deskundigen van de Indiase luchtmacht naar Indonesië te zenden, waar zij piloten zullen opleiden voor de Russische straaljagers van het type MIG-17 en straalbommenwerpers van het type IL-28, die Indonesië van de Sovjet- Unie heeft gekocht, zo meldt de corres pondent van de „Sunday Express" in Sin gapore. De correspondent brengt in herinnering, dat Nehroe dezelfde soort hulp aan Egypte heeft geleverd kort voor de Frans-Britse interventie. Brand in Samarinda Volgens het persbureau PIA heeft in Samarinda, de derde stad van Borneo, een grote brand gewoed, waardoor 15.000 men sen dakloos zijn geworden. Twee personen kwamen om het leven.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 1