Morgen opent de Expo-1958 te Brussel haar poorten HET ATOMIUM Critiek op overheidsbemoeiing met de loonvorming Vrees in de Tweede Kamer „geruisloze socialisatie" jor '"Hoe is het ontstaan?^ v EERSTE KAMER 1000 BROEKEN! WOENSDAG 16 APRIL 1958 Parkeren Publiek za! dure vette melk niet slikken Tumult om Lanza Pacht- en prijsbeleid in de landbouw Rode Kruis kocht de Fridor-gebouwen <=Pra.atótcizl Dr. Drees en zijn ministers bezochten de Expo-1958 Nederlands paviljoen is officieel ingewijd Exploitant van Caritas weer bekeurd Dit woord: FOEFJE Antwerpen PARKEREN [erepoort PARKEREN WSfLAAN KindêrhjirAjN- ^lowj HStwl ^Koninkl. poort Ow^wutsT^ ■Antwnqstl Wd-rrrij'jpr Duitsland ■:7heateri 'vrtuv HEXOSTADIOH kVermakeüjkhedenDOort 5 Rode Knjis 6 Hongarije, po Midden Oosten 7 Japan, Iran, Filippijnen 8 Mexico,Brazilië Venezuela uitzichtgaleri) .restaurant „keuken uitzicnf-en tentoonstel-, lingsruimten lift in25 sec, naar- de fop roltrap uitgang langs "gewone trappen uitgang 1 /f T OTAAL GEWICHT ca 1200 T0N-(0e E i f feitoren weegt ca 6500 ton) Voorzitter r.-k. Melkhandelaren „Het publiek zal de dure vette melk met een vetpercentage van 3.7 niet slik ken". Deze verwachting heeft de voorzit ter van de r.k. Bond van handelaren in melk en melkprodukten in Nederland, de heer C. A. Heuft, uitgesproken tijdens de dinsdag in het Haarlemse Concertgebouw gehouden jaarvergadering. De prijs van deze vette melk zou veel te hoog worden. Niet tien cent per liter hoger dan ge standaardiseerde melk, maar wel veertien of vijftien cent. De voorzitter betwijfelde daarom, of de ze melk veel aftrek zal hebben. Hij acht te dit wel enigszins afhankelijk van de wijze, waarop de slijter deze vette melk presenteert. „Overigens is het een zuiver economische maatregel, waai-mee de ver koop van vettere melk dan 2.5 percent vet wordt toegestaan. Het publiek krijgt al vet genoeg". De voorzitter had reeds gewezen op de moeilijkheden rond het zuivelbeleid. Voor dit jaar wordt het overschot aan boter op 25.000 ton geraamd. Voorts wijdde hij aandacht aan de parallelisatie, en de met het oog daarop in te stellen nieuwe vesti gingseisen voor de middenstandsbedrij- ven. De melkhandel zal hiervan niet zo veel nadelen ondervinden. Hoewel de voor zitter zich voorstander noemde van ge specialiseerde bedrijven, achtte hij de nieuwe ontwikkeling niet tegen te gaan. Sprekende over de bezorging in hoogbouw, zei de voorzitter dat de slijters „niet alle trappen moeten vermijden". Namens de Haarlemse afdeling, die het veertigjarig bestaan viert, had de heer Jac. Heeremans de aanwezigen verwel komd. De landelijk voorzitter en de geestelijk adviseur, pater N. J. Commandeur OFM werden gehuldigd om het feit, dat zij zich 12V2 jaar met enthousiasme aan hun taak hebben gewijd. De vice-voorzitter, de heer A. Th. van Schaik, sprak hen toe en bood hun een geschenk aan. Van de Haar lemse afdeling ontvingen de jubilarissen een kist sigaren. 's Middags sprak dr. Posthumus Meyes, lid van de landelijke contactgroep opvoe ding produktiviteit, over: „Opvoering pro ductiviteit, juist nu". In een enthousiast betoog sprak hij over de soms simpele ver beteringen, die in het bedrijf kunnen wor den aangebracht. Hij deed een beroep op de aanwezigen om te komen tot een goe de samenwerking, zowel in de bedrijven als tussen de bedrijven onderling. Door een verkoudheid kon de Ameri kaanse zanger Mario Lanza dinsdagavond in de Hamburgse Musik Halle in Hamburg niet optreden. Dit was echter niet bekend gemaakt, waardoor de duizenden bezoe kers, die naar de Musik Halle waren ge komen tevergeefs moesten wachten, het geen tot een langdurig tumult leidde. Toen na twintig minuten de bekende impresario Collien op het toneel kwam om mede te delen dat Mario Lanza wegens ziekte niet kon optreden, bestormde de woedende menigte het toneel. Later op de. avond gingen honderden jongeren uit Hamburg voor het hotel „Die vier Jahreszeiten", waar de zanger logeerde, woedend te keer. Zij werden door dertig politieagenten uit eengedreven. A DVKPTF.NTIF DE WAARHEID OMTRENT NO-IRON Lang niet alle overhemden, die no-iron heten, kunnen zonder strijken volstaan. Kerko „Espres so" shirts, de nieuwe, sneeuw witte little or no-iron poplin over hemden zijn echter volkómen no-iron! Ze hoeven inderdaad niet te worden gestreken. Wilt u ze echter nóg beter dan best hebben - strijkt u ze dan heel even, heel licht, heel gemakkelijk. Een werkje, dat u doet voor uw plezier! Kerko Espressoshirts: slechts f 13.50. Centrum Brussel O In-en uitgang A - Belgische afdeling B Bufenlandse afdelingen C - Belgisch Kongo en RrOeroendi 0 Internationale 0rg(oa.Ver.Naties) E - Folklore (België 1900) F Vermakelijkheden 1 \tojding,nijvsrt»id 2 6lav kpramipk 9 Tunis,Marokko 10 Noorwegen, Finland 3 Verzekeringen 4 Tele-verbindingen 11 Oostenrijk, 12 Pro». kerken De Eerste Kamer heeft gisteren du begroting van Sociale Zaken en Volksge zondheid behandeld. Prof. Molenaar (V.V.D.) sneed het vraag stuk van decentralisatie van bedrijfsrege lingen ten aanzien van de arbeids- en rusttijden als onderdelen van collectieve arbeidsovereenkomsten aan. Voorts hielcl hij een pleidooi voor loondifferentiatie, waarbij hij speciaal de bekwaamheids- en prestatie-beloning in beschouwing nam. Hij zei dat dc loonvorming allereerst een taak van het bedrijfsleven en slechts in het uiterste geval bij grote moeilijkheden een instrument in de nationale economi sche en monetaire politiek is. Looncoördi- natie staat vijandig tegenover loondiffe- (Van ome Kamerverslaggever) In de Tweede Kamer hebben gisteren de heren Droesen (K.V.P.), Den Hartog (V.V.D.Biewenga (A.R.) en Kikkert (C.H.U.) een motie ingediend, die uiting geeft aan de vrees voor „geruisloze socia lisatie" als gevolg van een reorganisatie van de afdeling grond- en pachtzaken op het departement van Landbouw. Indien de landbouw afhankelijk zou zijn van de lage, concurrerende prijzen, die de produkten opbrengen op de wereld markt, dan was het met de landbouw droe vig gesteld. Er wordt daarom een prijs beleid gevoerd met gegarandeerde prij zen voor een aantal produkten. Voor de instandhouding en het voortbestaan van de landbouw is echter ook van belang het pachtbeleid, dat gericht is op de pachtprij zen, die de landeigenaren of eigenboeren een bepaalde opbrengst garanderen van het in de grond en gebouwen gestoken ka pitaal. In de kringen van de landbouw heerst nu onrust omdat minister Vondeling de af zonderlijke afdeling grond- en pachtzaken van zijn departement heeft opgeheven en het beleid inzake de pacht- en koopprij zen heeft overgedragen aan de Directie voor de Voedselvoorziening, die belast is met het prijsbeleid. In de redevoering, waarmede de heer Droesen (K.V.P.) minister Vondeling interpelleerde over deze reorganisatie gaf hij uiting aan de vrees, dat daardoor het pachtbeleid ondergeschikt wordt ge maakt aan het prijsbeleid, terwijl hij meent, dat het pachtbeleid als een afzon derlijke factor moet worden beschouwd voor de instandhouding van de particulie re eigendom in de landbouw. Het overdra gen van allerlei taken van de opgeheven afdeling grond- en pachtzaken aan de cul tuurtechnische dienst, die zich vooral ook Kemoeit met verkavelingen, teneinde gro eve eenheden te verkrijgen, heeft in land- "•uwkringen de vrees doen rijzen, dat de neiging zal ontstaan kleine bedrijven op te heffen om tot betere produktie-omstan- digheden te komen. Is dit het begin van „geruisloze socialisatie?" vroeg de heer Droesen. „Is dit invoeren van structuur politiek onder een technisch mom?" Minister Vondeling antwoordde, dat de reorganisatie niet ingrijpend is, omdat er geen taken worden afgestoten. Al enkele jaren werd een reorganisatie overwogen. De nieuwe opzet zal zuiniger werken. Tussen het pachtbeleid en het prijsbeleid zag de minister een onverbre kelijk verband, omdat de pachtprijzen worden afgeleid van de bedrijfsresultaten, die afhankelijk zijn van de garantieprij zen. Het is dus logisch wanneer de afde ling prijsbeleid zich bezighoudt met de grondprijzen. Bij het prijsbeleid moet ook rekening worden gehouden met de gevol gen voor de- consument en de schatkist. In antwoord op een vraag van de heer K i k k e r t (C.H.U.) gaf de minister ech ter de stellige verzekering, dat het pacht beleid niet afhankelijk zal worden gesteld van het garantieprijzenbeleid. In de motie, die de heer Droesen hierna indiende, wordt het oordeel uitge sproken, dat de voorgenomen reorganisa tie grote gevaren inhoudt voor een objec tief en doeltreffend beleid. Om deze reden wordt de minister uitgenodigd naar een oplossing te streven, die enerzijds de een heid en onafhankelijkheid van de behan deling van de grond- en pachtzaken veilig stelt en anderzijds een goede coördinatie met andere bij het beleid betrokken af delingen en diensten waarborgt. De grondtoon van deze motie noemde de heer E g a s (P.v.d.A.) wantrouwen in de bedoelingen van de minister met wiens beleid hij het volkomen eens was. Minis ter Vondeling meende, dat het doel van de motie kan worden bereikt langs de weg, die hij heeft ingeslagen. Daarover kan men van mening verschillen, maar dat zal men eerst moeten afwachten. De mo tie komt vandaag in stemming. rentiatie, zo meende prof. Molenaar. Ge leidelijke ontspanning van de regerings- bemoeiïng, die eigenlijk slechts op grond van monetair-politieke overwegingen bij uitzondering mag optreden, is noodzake lijk om de ontluikende samenwerking in de publiekrechtelijke bedrijfsorganen bij de daarbij optredende verantwoordelijkheid niet te smoren. Prof. Molenaar kon zien met het tot dusver gevoerde beleid tot het scheppen van extra werkgelegenheid ver enigen. Mr. J. van Bruggen (C.H.) critiseerde het gevolgde systeem van publikatie der werkloosheidscijfers door het ministerie van Sociale Zaken. Hij was voorts van mening dat het centralistische systeem van loonbeheersing tot ongewenste toe standen leidde (zwarte lonen). Het daar door verzwakte gevoel voor wet en recht had kunnen worden voorkomen, indien veel eerder tot een stelsel van vrijere loon vorming zou zijn overgegaan. Mr. Van Bruggen bepleitte verder een beter betrekken van preventie en revali datie bij de verzekeringen tegen ziekte en arbeidsongeschiktheid. Hij vroeg om verbetering van de wette lijke regeling voor invaliditeit bij loon trekkers alsook het verwezenlijken op kor te termijn van weduwen- en wezenpen sioen. Hij drong aan op betere voorlichting van emigranten en het behoud van contact, ook cultureel in de eerste jaren. De heer Van Wingerden (P.v.d.A.) sneed het vraagstuk van de samenwer king tussen bedrijfs- en ondernemings pensioenfondsen en de wenselijkheid van een algemeen fonds voor aanvullende waardevaste pensioenverzekeringen aan. Daarbij bepleitte hij het omslagstelsel in- plaats van het stelsel van kapitaaldekking. Hij wilde de uiterste voorzichtigheid betrachten bij het overdragen van be voegdheid tot het stellen van arbeidsover eenkomsten en loonregelingen aan het be drijfsleven. Hij bestreed de opvatting van prof Molenaar, dat er onvoldoende vrijheid is bij het maken van collectieve arbeids overeenkomsten en loonregelingen. De heer Van Wingerden was tevreden met de tot dusver genomen maatregelen ter bevordering van de werkgelegenheid Hij zag échter liever 10.000 dan 3000 wo ningwetwoningen op het program, alsook scholenbouw ten behoeve van de werk- ge'egenheid en ter leniging van de wo ningnood. Kapitaal moet zijn inziens daar voor te vinden zijn. De heer Ruppert (A.R.) bleek ont stemd over het langzame tempo, waarin beslissingen tot stand komen. Hij noemde daarbij een reeds lang geledén aangekon digd ontwerp-Loonwet en het treuzelen met diverse collectieve arbeidsovereen komsten. Ten aanzien van de loonvorming was hij voorstander van een grotere vrij heid, echter niet van ongelimiteerde vrij heid. Over de arbeidsverhoudingen in het bouwbedrijf stelde hij de vraag of het juist is, dat in Den Haag een stelsel van „conjunctuurtoeslagen" met medeweten van het College van Rijksbemiddelaars wordt toegepast. Hij wenste een advies van de S.E.R. over de structurele ontwikkeling van onze eco- -<nr>n'<" "O'H" Hv.pi" >-,,i i. nomie, de exportfinanciering, de loonsitu- atie en de internationale economie. De heer Haken (Comm.) sprak over de in zijn ogen totaal gefaald hebbende loon politiek en de algemene ontevredenheid hierover. „De huidige politiek onderscheien zich in niets van de vooroorlogse aanpas singspolitiek. Werklooshed en bestedings beperking zijn gevolgen van boerenbe drog van bepaalde politieke zijde en enorme winsten van de werkgevers in 1957, want het aantal miljonairs is verdub beld". Aldus de heer Haken. Dr. W i b a u t (P.v.d.A.) hekelde de geldklopperij door middel van puzzels*', waarbij een percentage voor liefdadigheid veelal voor chronische zieken, bestemd wordt. Primair moet zijn, dat deze chro nische ziekten komen onder de normale behandeling en verpleging. Hij was er tegen, dat de kostbare apparatuur wordl „opgesplitst" in inrichtingen op levensbe schouwelijke grondslag. Hij had voorts critiek op de schooltandverzorging. Mr. DeVosvanSteenwijk (V.V.D.) critiseerde eveneens het afwijzende stand punt van de Ziekenfondsraad inzake de schadeloosstelling van de patiënten, d e tijdens het tandartsenconflict rekeningen betaalden. Hij vond het vreemd dat aan patiënten tijdens het specialistenconflict op advies van diezelfde raad wèl vergoeding werd gegeven. Hij vroeg welke maatrege len de minister denkt te nemen om alsnog de patiënten schadevergoeding te geven er. op welke wijze de minister dit denkl te doen. De heer Maenen (K.V.P.) sprak ern- stige bezorgdheid uit over de lange en ge- complicee-de weg, waarlangs de loonvor ming tot stand komt. Het respect voor du organen van overheid en vrije bedrijfs leven wordt verzwakt. De toestand is zorg wekkend, want de lange weg wordt aan - gezien voor gebrek aan besluitvaardigheid Hij beple'tte voorts het vervallen van de loongrens in de werkloosheidswet, die daartoe technische herziening behoeft. Door de vele terugkerenden uit Indonesië is emigratie meer dan ooit noodzakelijk. Hij waarschuwde tegen de financiële ach terstelling van de particuliere emigratie organen bij de overheidsorganen. De heer Maenen protesteerde voorts tegen het feit dat werkgevers, die onder de drang der omstandigheden personeel moeten ontslaan, mensen met 25 en meer dienstjaren naar huis sturen. De heer Van Lieshout (K.V.P.) be treurde in hoge mate de gang van zaken bij de voorlichting voor beroepskeuze. De diensten der arbeidsbureaus kunnen rus tig doorgaan, maar de particuliere bureaus kunnen zelfs met steun van de organisaties hun taak amper in stand houden. Hij klaagde over te gering begrip voor de waarde van de levensbeschouwelijke ar beid op maatschappelijk terrein. Over het tandartsenconflict zei de heer Van Lieshout dat de deur door de tand artsen werd dichtgeslagen. Niet de zieken fondsen droegen de schuld aan de toen ontstane situatie. Indien dit conflict de artsen betroffen had, dan was niet ver goeden ondenkbaar geweest. Het leek hem billijk een minimale vergoedingsregeling van de strikt noodzakelijke hulp, die tij dens het conflict werd verleend, vast te stellen. Hij vroeg voorts aandacht voor geeste lijk gestoorde bejaarden. Zij horen niet thuis in psychiatrische inrichtingen. Tenslotte sprak de heer Polak (Comm.) over de gezondheidszorg. Hij drong o.a. aan op goede beschermingsmaatregelen tegen ioniserende stralingen als gevolg van atoom-explosies. BRUSSEL (Belga) Premier Van Acker en zyn ministers hebben maandag een officieel bezoek gebracht aan de wereld tentoonstelling om zich op de hoogte te stellen van de stand van zaken, drie dagen voor de officiële opening door koning Boudewijn. Het gezelschap werd ontvangen door de commis saris-generaal baron Moens de Fernig. Allereerst brachten de ministers een bezoek aan de grote ontvangsthal. Vandaar reden zij naar het atomium, het vergrote model van een metaalkristal dat het tentoonstellingsterrein domineert. De ministers trot seerden de nog natte verf, de rollen tapijten, planken, allerlei gereedschappen enz. om met de lift een kijkje van de bovenste bol uit te nemen over het gehele terrein. Vervolgens reden de ministers naar het Nederlandse paviljoen, waar zij werden ontvangen door jhr. F. E. C. Everts, de adjunct-commissaris- generaal. De bezoekers toonden vooral belangstelling voor de dijk met het daarachter liggende bassin met kunstmatige golf slag. Het volgende bezoek gold het Russische paviljoen, waar zij een model van de kop van een raket met Spoetnik II bekeken, die juist was uitgepakt en op zijn plaats gezet. Ook maakten de ministers een rondwandeling door het nabijgelegen paviljoen van de Verenigde Staten. Premier Van Acker gaf aan het eind van de rondrit uiting aan zijn bewondering voor de snelheid waarmee aan de voltooiing van de verschillende paviljoens wordt gewerkt, zodat morgen bij de opening slechts twee paviljoens niet geheel gereed zullen zijn. (ANP) „Balans der wereld met het oog op een humanere wereld", is het motto dat de or ganisatoren van de wereldten- toonstelling-1958 hun schepping hebben gegeven. Hun bedoeling met deze formulering is er de na druk op te leggen, dat de tentoon stelling meer is dan het toneel van de wedijver tussen de deel nemende landen en ook is afge stemd op beter begrip en samen werking. Deze opzet blijkt ook uit de organisatie. Naast de grote afdeling van België, die van Bel gisch Kongo en Roeanda Oeroen- di en de buitenlandse afdelingen, nemen de paviljoens van de or ganisaties voor internationale samenwerking en de andere in ternationale afdelingen een be langrijke plaats in. In het „Inter nationale Paleis van Wetenschap pen" zijn veertien landen, waar onder de Verenigde Staten, de Sovjet-Unie. Groot-Brittannië, Frankrijk en Nederland vertegen woordigd. In vier onderafdelingen wordt een beeld gegeven van de jongste ontdekkingen van het atoom, de molecule, het kristal en de levende cel. In een filmzaal met zeshonderd plaatsen worden op een halfcirkelvormig doek verscheidene films tegelijk ge projecteerd, die een samenvatting geven van de verschillende ge bieden van wetenschap en hun fundamentele eenheid onder strepen, van menselijke biolo gische verschijnselen tot de kern fysica en de uit kernreacties vrij gekomen energie. Het „paleis van de internationale sa menwerking" te bereiken via de we reldpoort, een dér tien toegangen tot het tentoonstellingsterrein en de paviljoens van de Organisatie voor Europese Econo mische Samenwerking en de Raad van Europa, de Benelux, de UNO, de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal en de internationale douaneraad liggen rondom een plein verenigd, ten bewijze dat er op het gebied van de internationale samen werking belangrijke vorderingen zijn ge maakt. Culturele manifestaties Gedurende de wereldtentoonstelling zal België het toneel zijn van een ongekende hoeveelheid culturele manifestaties op al lerlei gebied. Op het tentoonstellingster rein worden, behalve hetgeen de deel nemende landen in hun paviljoens te zien geven, in het Internationale Paleis voor Schone Kunsten achtereenvolgens twee uitgebreide tentoonstellingen georgani seerd, die elk drie maanden zullen duren. De eerste expositie is gewijd aan de hedendaagse kunst en haar bronnen in de negentiende eeuw. Er zullen 340 schilde rijen en beeldhouwwerken van 225 kun stenaars te zien zijn, beschikbaar gesteld door musea en particulieren uit de gehele wereld. Er zullen zalen zijn voor de grote ï-ichtingen in de kunst zoals het fauvisme, het cubisme, het expressionisme, het sur realisme, enzovoort, in chronologische volgorde gerangschikt. De tweede ten toonstelling zal onder de titel „De mens en de kunst" een overzicht geven van de kunst door de eeuwen heen, van de pre historische tekeningen in de grotten van Lascaux tot werken van Picasso. Bezoekers die dat wensen zullen een draagbaar radiotoestel kunnen huren, met behulp waaarvan zij in het Nederlands, Frans, Engels of Spaans een toelichting op elk tentoongesteld kunstvoorwerp kunnen krijgen. Nederlands paviljoen De totale oppervlakte van het Neder landse paviljoen is 24.850 vierkante meter landse paviljoen (rechtsonder) is 24.850 vierkante meter. (Verenigde Staten 28.850 en Rusland 28.825). Het paviljoen heeft ongeveer zeven miljoen gulden gekost en het heeft als hoofdthema het water. Hier volgt een verklaring van de cijfers: 1. voorplein, 2. ontvangsthal, 3. secretariaat, 4. trap, 5. tuin, 6. Koninkrijk der Neder landen, 7. informatiecentrum, 8. metaal nijverheid, 9. chemische industrie, 10. mo derne woninginrichting. 11. vijver, 12. Phi lips (ontworpen door Le Corbusier), 13. glasindustrie, 14. textielindustrie), 15. var kens en kippen. 16. dienstverblijven, 17. koeien (een keurcollectie stamboekvee), 18. cultuurtechniek, 19. landbouwweten- schappelijk onderzoek, 20. dienstverblij ven, 21. café-restaurant, 22. terras, 23. wa termolentje, 24. waterbouwkunde, 25. golf- goot, 26. bruggen, 27. plein, 28. polderboe zem, 29. scheepvaart, 30. brug, 31. vijzel gemaal, 32. dijk, 33. vuurtoren, 34. bassin, 35. pier met baken, 36. haven, 37. lucht vaart, 38. kade, 39. tuin, 40. ontvangstzaal, 41. trap. Op het carillon, dat 120.000 gul den heeft gekost, zullen concerten worden gegeven. Op de 15 april gehouden veiling is het Nederlandsche Roode Kruis voor 510.000 eigenaar geworden van het pand aan het Leeghwaterplein 27 te !s-Gravenhage, de voormalige bedrijfsgebouwen van de Fri- dor-fabrieken. 0p de Innerlijk Annie, die bij ons zo vaak over de vloer komt, is op onverklaarbare manier in een verloving betrokken geraakt en kwam verleden zondag haar aanstaande voor stellen. „Dat is geen man, dat is een plokworst" zei ik, nadat het paar innig aaneengehaakt vertrokken was. „Maar hij heeft een auto", betoogde mijn vrouw alsof een plokworst mét auto géén plokworst is. „Annie mag van geluk spreken dat ze nog iemand heeft opgeduikeld die met haar in zee wil", voegde zij erbij. Vrouwen vin den altijd van elkaar dat zij van geluk mogen spreken, als mannen zich met haar bemoeien. Er zit bepaald een tikje afgunst in dergelijke opmerkingen ofschoon ik moet toegeven dat Annie inderdaad ge schapen leek om ongekust te sterven. „Maar zei ik roddelachtig, doch mijn vrouw legde de vinger op de mond, want Annie kwam buiten adem binnenstormen. Zij had haar handschoenen vergeten. ,,Nou, en?" vroeg ze met rode konen. „Hoe vinden jullie 'm?" „Hoor eens, Annie", zei ik laf, „dat kun nen we na zo'n eerste ontmoeting niet zeg gen. Op het innerlijke komt het aan. Wat erin zit, dat is het belangrijkste". „Je hebt gelijk", zei Annie devoot. „Het 'S net als met plokworst. De kwaliteit, die doet 't 'm. Dagjes!" R. Achteran ADVERTENTIE NIET VERDER ZOEKEN, KEUS UIT MEER DAN Gen. Cronjéstr. 40-44 Tel. 54679 (Van onze correspondent in Brussel) Het was (dinsdag) voor de mannen, die het Nederlandse paviljoen op de wereld tentoonstelling hebben gebouwd, een grote dag. De bijkans voltallige ministerraad, onder leiding van minister-president dr. W. Drees was aanwezig op de officiële voor-opening van de Nederlandse af deling. Aan de lunch in het reeds ge opende Heinekens restaurant zei de mi nister-president waardering te hebben Y.t?or. „hgfc ,£ej,t. - dathet .Nederlandse com-., missariaat-generaal zich sportief had neer- gëlegd bij de weigering van de regering om het budget van zeven en een half mil joen gulden te verhogen. Hij zei bewonde ring te hebben voor het vernuft en het creatief vermogen van de ontwerpers. De Nederlandse inzending getuigt van veel zijdigheid, die op aantrekkelijke wijze wordt aangediend. Voordien had commissaris-generaal van Walsum erop gewezen dat het Nederlands paviljoen in samenwerking tot stand is gekomen, ondanks het feit dat enkele tak ken van bedrijf hun medewerking hebben geweigerd, en met name noemde de heer Van Walsum het bank- en verzekerings wezen. Wij hebben willen tonen, dat wij een degelijk en arbeidzaam volk zijn, vredelievend, en dat naast de landbouw ook de industrie in Nederland belangrijk is, aldus de heer Van Walsum. Behalve dr. Drees maakten ook de mi nisters Cals, Algera, Hofstra, Helders, Samkalden en Witte van de gelegenheid gebruik om het paviljoen te bezichtigen. Van het gezelschap maakten verder de vice-president van de Raad van State, dr. Rutgers, de staatssecretarissen van Bin nenlandse Zaken. Bezitsvorming en P.B.O., Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, Economische Zaken, van Oorlog en van Marine, en de commissarissen der Ko ningin in de provincies Noord-Holland, Zuid-Holland, Zeeland en Limburg deel uit. Ook de grootmeester van het huis der Koningin, mr. G. C. D. baron van Harden- broek, was naar Brussel gekomen. Daar voegde zich de Nederlandse ambassadeur in België, jhr. mr. P. D. E. Teixeira de Mattos bij het gezelschap. Maandag zal de kantonrechter te Heer len enkele overtredingen behandelen, welke ten laste zijn gelegd aan de exploi tant van de Caritas-voetbalpool, de heer M. G. H. Op last van de Maastrichtse officier van Justitie heeft de Heerlense politie een nieuw onderzoek geopend, dat geleid heeft tot een proces verbaal wegens overtreding van de Loterij wet. Reeds eerder was de heer H. geverbali seerd, maar hij werd zowel door de Heer lense kantonrechter als door de Maastricht se rechtbank vrijgesproken. De officier van Justitie ging in be.i^p, maar de Hoge Raad verklaarde dit beroep niet ont vankelijk. Het woord komt thans vrijwel alleen als verkleinwoord voor. Vroeger ge bruikte men ook foef en het meervoud foeven. De oorspronkelijke, in het Vlaams nog bekende betekenis is: lap, vod, vandaar: ding van weinig waarde, grapje, slimme streek. De betekeniswij ziging is te vergelijken met die van: mop, eigenlijk: brok, stuk steen, later: grap. De huidige betekenis van foefje is be perkt tot een speciaal soort slimmigheid, namelijk die waarmee men zich aan een bepaalde moeilijkheid of taak zoekt te onttrekken. Het nadert in betekenis dan het woord voorwendsel.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 5