Boeiende lezing van dr.J. J. Raimond jr. over vuurpijlen en kunstmanen „Ik heb niets gedaan dat in strijd was met mijn plicht" Toestand op de zuivelmarkt is rampzalig DE BEURS van gisteren Amsterdamse Beurs WOENSDAG 16 APRIL 1958 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 9 Majoor K. voor Militaire Hof Burgerlijke Stand van Haarlem Kamperen is sport Politie bekeurt 22 op trottoir rijdende fietsers Programma orgelconcert Gestolen auto terecht Op het zilveren feest van de Haarlemse Weer- en Sterrenkundige Kring Minister Vondeling; Koning Mohammed ontbindt het kabinet-Si Bekkai Nationalistischer koers in Marokko verwacht Secretaris r.-k. Melkhandel pauselijk onderscheiden H. A. A. R. Knap babbelde in het pauzetheater Schoolhockeywedstrijden Spoedig uitspraak over importprijzen tomaten Kamsteeg's Automobielbedrijf N.V. Scheepvaart Het Hoogmilitair Gerechtshof in Den Haag is hedenmorgen begonnen met de be handeling van de zaak tegen majoor K., die op 9 oktober door de krijgsraad was veroordeeld tot 1 jaar en 3 maanden ge vangenisstraf en ontslag uit de militaire dienst, zonder ontzetting uit de bevoegd heid om bij de gewapende macht te die nen, omdat dit militaire rechtscollege be wezen achtte, dat hij, terwijl hU als inko per voor het buitenland verbonden was aan het Directoraat Materieel Landmacht, steekpenningen of giften tot een bedrag van ongeveer 22.000 had aangenomen. Van dit vonnis van de krijgsraad was ma joor K. bij het Hoog Militair Gerechtshof in beroep gegaan. De belangstelling voor dit militaire straf proces was zeer groot. De advocaat-fiscaal, mr. D. J. van Gilse, las de dagvaarding voor, waarin aan majoor K ten laste wordt gelegd, dat hij in zijn functie van officier, toegevoegd aan het hoofd van de sectie Aanschaffingen Buitenland van de afde ling Commerciële Zaken van het Directo raat Materieel Landmacht in de jaren 1953, '54, '55 en '56 van C. v. B., agent van een Engelse firma, giften ten bedrage van 7500 zou hebben aangenomen envan H. J. D. totaal 15.000 aan steekpen ningen. Het bleek dat drie getuigen niet aan wezig waren: majoor Van Poeteren, die in het buitenland is, luitenant-kolonel J. W. van der Heide, die met vakantie in Spanje vertoeft en J. H. P. Koot, die voor zaken in het buitenland verblijft. Verklaring van majoor K. Voordat het getuigenverhoor begon leg de majoor K. een verklaring af. Hij sprak over een brief die hij op 14 maart 1954 ontvangen zou hebben, maar zei dat hij op die datum niet in Nederland was. Het vonnis van de krijgsraad was niet juist zo zei hij voorts, omdat de krijgsraad de ge tuige luitenant-generaal J. H. L. Bos, voormalig directeur van het Directoraat Materieel Landmacht een andere verkla ring in de mond had gelegd dan deze had gegeven. Over de zakenman C. van B., van wie majoor K. geld zou hebben aangenomen zei hij: „In 1952 had de heer Van B. een banksaldo van 2,57, in 1953 van 0,56. In de jaren erna stortte hij kleine bedra gen op de bank en haalde deze er direct weer af. Ik deel dit mede omdat bij het onderzoek werd gezegd dat de heer Van B. een groot banksaldo had". Majoor K. zei verder dat de heer Van B. op geraffineerde wijze het D.M.L. en daardoor ook hem had bedrogen. „Dertien keer misleid" „De heer Van B. heeft als agent van de minister niet geschroomd mij in de loop der tijden dertien keer schriftelijk te mis leiden". De heer C. van B. is in dit proces gedag- AMSTERDAM Aandelen Ver. Deli trokken de grootste belangstelling van de beurs. De arbitrage was actief en ook het publiek ging weder om tot aankopen over. Voor welke reke ning de aankopen van de arbitrage zijn, was moeilijk te achterhalen. Amerika en Duitsland werden genoemd, terwijl ook de mogelijkheid niet uitgesloten werd geacht, dat de maatschappij zelf voor aankopen in de markt lag. Hoe het zij, het fonds trok aan van 68V2 tot 72'/2, waarop een reactie volgde tot 7IV2 tegen de vorige dag als slotprijs 67'/2. Ook HVA had enige be langstelling en was ruim een punt hoger. De gunstige eerste kwartaalcijfers van de AKU (de nettowinst was 700.000 ho ger dan die van het eerste kwartaal 1957) waren reeds in de koers van de aandelen in de voorafgaande dagen vei-disconteerd. Het fonds lag onbewogen en bleef goed prijshoudend. De tendentie van de oliewaarden was beslist goed te noemen. Aandelen Kon. Olie stonden in de belangstelling van het buitenland, Brussel en Parijs, en liepen op van 154,20 tot 154,60 tegen de vorige dag 152,90. Aandelen Philips en Unile ver konden zich goed handhaven bij ge ringe omzetten. K.L.M. verbeterde onge veer 30 cent. In de scheepvaarthoek ging de belang stelling vooral uit naar K.P.M. Aanleiding hiertoe was een bericht van het ANP uit Djakarta, dat de K.P.M. in Indonesië zal worden omgezet in een scheepvaartlijn on der toezicht van de regering aldaar. De aandelen verbeterden ongeveer 2 punten. De ondertoon van de overige scheepvaart waarden was goed en de koersen over het algemeen iets boven de vorige dag. Staats fondsen trokken wat meer belangstelling dan de laatste dagen het geval was, en waren over de gehele linie iets hoger dan maandag. Verder werden nog geadviseerd aande len Gouda Apollo 218 (215) op 't dividend- voorstel van 12 percent in contanten tegen vorig jaar 12 percent waarvan desgewenst 6 percent in aandelen. Aandelen Stoom vaartmaatschappij Wijklijn werden ver nomen op 235 (231) op de verhoging van het dividend van 11 tot I2V2 percent. Aan delen Hollandsche Beton, 12 percent divi dend (14 percent) ondergingen op 174 hoe genaamd geen verandering. Prolongatie 1 percent (ANP). i. NEW YORK De koersen liepen goed op bij vrij ac tieve handel. Tegen beurseinde werden zelfs de staalwaar.den actief, die zich daar door bij de belangrijkste winstfondsen schaarden. Ook de olies ondervonden laat- beurs steun. Winsten van meer dan 2 dol lar waren talrijk. Gulf Oil steeg 3 dollar. Amerada was zeer vast. U.S. Steel sloot meer dan een dollar hoger. Alcoa boekte een winst van 3 dollar en Du Pont kwam 2 dollar hoger De spoorwegen die in de laatste vijf dagen de 'markt hebben aangezet, boekten win sten van in enkele gevallen meer dan een dollar. De nu al vijf dagen durende stij gende tendens heeft de totale aandelen- waarde met meer dan vier miljard dollar doen toenemen. Het industriegemiddelde kwam van 443.76 op 447.58; dat voor spoorwegen van 105.56 op 106.67 en dat voor openbare nuts bedrijven van 75.52 op 75.77. De omzet bedroeg 2.590.000 aandelen tegen 2.180.000 de vorige dag. Van de 1134 verhandelde- fondsen sloten er 639 hoger en 251 lager. 'UP), vaard als getuige a charge. Hij is voor malig majoor van het D.M.L. te Londen, later particulier handelsagent en tege lijkertijd vertegenwoordiger van het mi nisterie van Oorlog in Engeland. „Uit de stukken", zo zei majoor K., „is eigenlijk nooit naar voren gekomen wat de heer Van B. moest doen en welke rol hij als agent speelde. Er is een dossier- Van B. en een dossier-D. Het aanwezig zijn van deze beide dossiers wordt mij verweten", aldus majoor K. „Hierdoor zou de gehele zaak ontstaan zijn". (J. H. D., eveneens getuige a charge, is degene, waarmee majoor K. als inkoper van het D.M.L. in Engeland zaken heeft gedaan). Majoor K. sprak verder over zijn werk zaamheden bij de D.M.L. en over wat er in de jaren 1952 tot 1956 was gebeurd. Hij zei dat er in vele verklaringen, die in het proces tegen hem zijn afgelegd, vele tegen strijdigheden voorkomen. Tegen het einde van zijn betoog, dat ruim anderhalf uur duurde, zei hij dat hij de indruk had gekregen dat de tegen hem ingestelde vervolging op een vergissing berustte. „U kunt wel aan het hof overlaten om te bepalen of dit zo is", zei de nresident. Tenslotte verklaarde majoor K., dat hij niets heeft nagelaten of gedaan in strijd met zijn plicht als officier. Getuigenverhoor De eerste getuige die gehoord werd was de zakenman C. van B., die in Londen agent was voor verschepingen voor het ministerie van Oorlog en tevens vertegen woordiger van enige Engelse firma's. De heer Van B. was voorts deelgenoot in de zaak van de heer J. H. D„ de n.v. Godfrey Alvis, een overigens „lege" n.v. De^ eerste verdediger van majoor K„ mr. J. W. van Es, heeft na de behandeling van de zaak voor de krijgsraad een aan klacht ingediend tegen deze twee zaken lieden wegens meineed. De getuige Van B. was in de zaal nage noeg onverstaanbaar. Hij gaf zijn ant woorden bijna fluisterend. De twee ver dedigers van majoor K. gingen daarom vlak naast deze getuige staan. De president vroeg deze getuige, of ma joor K. indertijd bij hem was geweest met mededelingen over de slechte financiële toestand van zijn gezin. Dit beaamde deze getuige. Hij zou majoor K. nadat hij hem van tüd tot tijd wat toegestopt had van zijn provisie van een contract een bedrag geven. Van een contract kreeg deze getuige 3900 pond (tien percent commis sie). Hiervan gaf hij aan majoor K. een vierde gedeelte. De getuige kon zich niet herinneren ooit aan majoor K. geld ge leend te hebben, zoals indertijd beweerd was. (De zitting duurt voort). BEVALLEN van een zoon: 14 april C. H. Duijff-Van Zonneveld; 15 april C. H Sluij ter-Verhagen, L. H. Stottelaar-Hen- sen, M. Geeven-Romp. BEVALLEN van een dochter: 14 april C. van Dijk-Schippers, E. Turk-Wegman GEHUWD 15 april H. M. Neeskens en E. A. M. van den Berg; L. J. L. Beuken er M. H. Smit; H. J. Lamme en M. E. Oder kerk. OVERLEDEN 12 april H. A. J van Zwanenburg, 29 j., Gasthuissingel; T. M Hulsebos, 67 j., P. C. Boutensstraat; 13 april W. T. Slebe, 6 maanden, Lange He renstraat; J. S. Gieliam, 77 j„ Kenaupark. 14 april A. M. P. Jacobs, 70 j., Dirk Scha ferstraat; H. F. Beukman-Van Driessen 80 j., Delftlaan. Het gerechtshof te 's- Hertogenbosch heeft in hoger beroep de handelaar in kampeerartikelen J. de B. te Roermond conform het vonnis van de politierechtei te Roermond veroordeeld tot 260.- boe te, waarvan 250.- voorwaardelijk. Toen hij op 22 april terecht stond wegens het handelen in kampeerartikelen zonder in 't bezit te zijn van een vestigingsvergunning voor sportartikelen, vorderde de procu reur-generaal tegen hem 25.- boete. Van de zijde van de ANWB waren bij de behandeling van deze zaak verscheide ne argumenten aangevoerd, om aan te to nen dat kampeerartikelen in het algemeen niet onder sportartikelen kunnen worden gerekend. Maandag heeft de Haarlemse politie op de Julianalaan 13 processen-verbaal opge maakt tegen wielrijders die omdat de rij weg is opengebroken het trottoir als fiets pad gebruikten. Dinsdag werden negen personen bekeurd. Het programma van het orgelconcert, dat Piet Kee morgenmiddag van drie tot vier uur in de Grote Kerk geeft, omvat de vol gende werken: 1. Preludium en fuga van V. Liibeck; 2. Uit „Musikalisches Vergnü- gen" van W. H. Pachelbel; 3. Variaties over Psalm 116 van A. van Noordt; 4, Toccata per L'elevazione van Frescobaldi; 5. Prelu dium en fuga in C van J. S. Bach; 6. Vijf koraalbewerkingen van M. R,eger; 7. Par tita over het koraal „Christus is opgestan- den" van W. Vogel. Maandag maakten wij melding van dief stal van een auto, die op de parkeerplaats in de Kennemerduinen ter hoogte van de Watertoren aan het begin van de Zeeweg te Overveen geparkeerd stond. Dinsdag middag heeft de politie de gestolen wagen in Ouderkerk aan de Amstel teruggevon den en een tweeëntwintigjarige inwoonster van Amsterdam, die inmiddels werd aan gehouden, heeft bekend de diefstal ge pleegd te hebben. Zij bevindt zich thans in arrest in het politiebureau te Overveen. Onder grote belangstelling heeft de Haarlemse Weer- en Sterrenkundige Kring dinsdagavond in hotel-restaurant „Lion d'Or" te Haarlem opgewekt haar vijfen twintigjarig bestaan gevierd. In zijn openingswoord heette de voorzit ter, de heer J. Groenevelt, in het bijzon der dr. J. J. Raimond jr., de voorzitter van de Nederlandse Vereniging voor Weer- en Sterrenkunde en directeur van het Zeiss- Planetarium in Den Haag, welkom, als mede verscheidene vertegenwoordigers van zusterverenigingen. In het kort me moreerde hij de levensloop van de Haar lemse Weer- en Sterrenkundige Kring, die bij haar oprichting op 1 april 1933 de vier de was in de rij van vijfentwintig afde lingen, welke de in 1901 opgerichte Neder landse Vereniging voor Weer- en Sterren- kundt thans telt. De heer Groenevelt stel de met genoegen de groeiende belangstel ling voor de weer- en sterrenkunde vast, hetgeen tot uiting komt in de gestadige stijging van het aantal leden. Een belang rijke bijdrage tot de popularisering van de wetenschap van dampkring en hemel heeft, naar zijn overtuiging, dr. Raimond geleverd door zijn lezingen maar vooral door de samenstelling van zijn populair- wetenschappelijke almanak „De Sterren- gids", die onverdeeld de lof en bewonde ring van zeer velen oogst. De heer Groe nevelt zegde dr. Raimond hiervoor harte lijk dank. De laatste feliciteerde op zijn beurt uit naam van het bestuur van de Nederlandse Vereniging voor Weer- en Sterrenkunde de heer Groenevelt met het zilveren jubileum van de Haarlemse af deling. „In ons land is veel te doen over de „verzuiling" van de maatschappij", zo zei dr. Raimond ondermeer, „maar de Nederlandse Vereniging voor Weer- en Sterrenkunde mag zich gelukkig prijzen met de zesentwintig zuilen, waarop zij rust, te weten het verenigingsorgaan „He mel en Dampkring" en de vijfentwintig plaatselijke afdelingen". Als jubileumca deau bood hij de heer Groenevelt de aan melding van vier nieuwe leden aan. Vervolgens leidde dr. Raimond aan de hand van lantaarnplaatjes de twee te vertonen films in. Hij wees erop dat de ra ketten, welke hij liever vuurpijlen noem de, ontwikkeld zijn uit de Duitse V 2. In- plaats van de duizend kilo explosieve stof, De minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening, dr. Vondeling, is van mening, dat de vooruitzichten voor de af zet van landbouwprodukten weinig roos kleurig zijn, hoewel er ook lichtpunten op treden. Met name is de toestand op de zui velmarkt voortdurend slechter geworden, zodat nu van een ramp kan worden ge sproken. Dit zegt de minister in zijn memorie van antwoord aan de Eerste Kamer over de Landbouwbegroting. Hij zal over niet te lange tijd gevolg geven aan de door de Tweede Kamer bij de motie-Van der Wey- den kenbaar gemaakte wens en een korte nota over de algemene lijnen voor het Slotkoers Heden gisteren 13 45 uur 3-3 H Nederl/47 91% 91T/te 3 °/n Nedl. 1962/64 92'1 is 9214 A. K. U 170% 171% Calvé Delft 278 281 Van Gelder Zonen 176/4 177 K. N. Hoogovens 270% 272 Nederl. Ford 163 163 N. Kabelfabriek 22214 222 gew.Philips Gloeil 265/4 26814 Pref PhilipsGloeil 154 154 Unilever 329/4 332 Wilton Feyenoord 200% 201 Dordtsche Petrol 64814 660 Kon. Petroleum f 154.70 f 157.- Billiton 16814 170 A'dam Rubber 51% 54 K. L. M 107.90 1 107.50 Holl. Amer. Lijn 13014 13114 K. N. S. M 129 129% N. Scheepv. Unie 11514 11514 v. Nievelt Goudr. 141 144 Phs. v. Ommeren 200 200 H. V. A 91'/» 93% Verg. Deli Mijen 72 78 Amsterd. Bank 206 206 Nat. Handelsbank 73 73 Ned. Handel Mij 150 15C Rotterd. Bank 175 175 Twentsche Bank.. 155 155 Anaconda Copper 45 45% Bethlehem Steel.. 36 3714 U.S. Steel 56 58 General Motors.. 35% 36 Shell Union 67' 6814 Tidewater 22' 2218/m structuur- en prijsbeleid in de landbouw als grondslag voor een algemene gedach- tenwisseling indienen. Het verwijt, dat het garantiebeleid in het verleden tot een interen van de midde len in de landbouw zou hebben geleid, komt de bewindsman niet billijk en ook niet juist voor; niet billijk, omdat dit be leid gebaseerd is geweest op een systeem van kostprijsberekening, waarmee de ge organiseerde landbouw zich heeft ver enigd, en niet juist, omdat in vele jaren de garantieregeling niet in werking behoefde te treden en de gemaakte prijzen voor een aantal belangrijke produkten winst heb ben opgeleverd. Daarenboven is het ga rantiebeleid alleen onvoldoende om de landbouw op de lange duur een gezonde basis voor zijn bestaan te kunnen waar borgen. De minister wil in het kader van het garantieprijsbeleid een zo goed mogelijke aanpassing van de produktie aan de af zetmogelijkheden bevorderen. Onder de huidige omstandigheden kan worden ge dacht aan varkensvlees, melk en aardap pelmeel. Produktiebeperking Varkensvlees is een van de produkten, die van wezenlijk belang zijn voor de be- drijfsuitkomsten van een groot deel van de landbouwbedrijven. De regering heeft zich dan ook voor het begrotingsjaar 1958 bereid verklaard f 30 miljoen voor de var kenshouderij ter beschikking te stellen, mits de omvang van de varkensproduktie wordt begrensd. De minister wacht op eventuele voor stellen van het Landbouwschap om tot een produktieregeling in de varkenshouderij te komen. Met het oog op de vooruitzichten van de afzet van eieren acht de bewindsmen het van belang, dat de produktie niet verder wordt uitgebreid. Hij zal voorts binnen kort een beslissing nemen inzake het al dan niet toelaten van de produktie van •vierkante kaas. De minister verklaart teleurgesteld te zijn dat gedurende de laatste jaren weinig vooruitgang is geboekt in het vrijer ma ken van het handelsverkeer in land- en tuinbouwprodukten tussen de Beneluxlan- den. Van enige harmonisatie van het land bouwbeleid kan nauwelijks worden ge sproken. Een oplossing kan slechts wor den bereikt, indien wederzijds rekening wordt gehouden met het landbouwbeleid, gevoerd door de partnerlanden. die de vliegende bommen destijds op hun dood en verderf brengende vlucht meena men, bevatten de vuurpijlen thans instru menten tot een gewicht van ongeveer vierhonderd kilogram. De vuurpijlen stij gen binnen tien minuten na hun vertrek van de aarde tot hoogten van tweehon derdvijftig kilometer en meer. De instru menten en radiozenders aan boord geven allerlei gegevens over de samenstelling van de dampkring en de toestand van de vuurpijl tijdens de vlucht aan stations op aarde door. De kosten van een vuurpijl, die de Amerikanen bij hun eerste proe ven gebruikten, bedroegen zo'n slordige anderhalf miljoen gulden. Daar deze proeven zelf voor Amerikaanse begrippen te kostbaar werden zag men uit naar een methode om de vuurpijlen langere vluch ten te doen maken. De oplossing werd ge vonden in de vervaardiging van twee- en later drieledige vuurpijlen, zogenaamde twee- en drietraps raketten. Op deze manier waren hoogten van vijfhonderd ki lometer bereikbaar, hoogten waarop de kunstmanen in hun baan om de aarde worden gebracht. De snelheid waarmede dat gebeurt bedraagt circa acht kilome ter per seconde. Indien deze snelheid tot elfeneenhalve kilometer per seconde kan worden opgevoerd, de zogenaamde „ontsnappingssnelheid", dan zou het pro jectiel buiten de aantrekkingskracht van de aarde geraken en niet meer om de aarde cirkelen maar een hemellichaam worden. Tot nu toe werden de Russische vuurpijlen, die de „Spoetniks" meevoer den, afgeschoten van bases op het Wolga- plateau, de Amerikaanse raketten met hun „Explorers" van Cape Canaveral in Californië. Dr. Raimond merkte aan het slot van zijn boeiende betoog op, dat de twee Amerikaanse geleerden, die in juni 1954 op een cocktailparty in Maryland een plan bespraken om tot meer internationa le samenwerking en coördinatie op weten schappelijk gebied te geraken, wel nau welijks vermoed zullen hebben tot welk een omvangrijke en vruchtdragende on derneming dit plan nog zou uitgroeien en zijn bekroning zou vinden in het Interna tionaal Geophysisch Jaar, waarin meer dan tienduizend geleerden over de gehele wereld samenwerken bij hun onderzoekin gen van aarde, dampkring en heelal. Van de hierna vertoonde films „Explo rer in space" en „Vanguard" gaf de eer ste indrukwekkende beelden te zien van de wijze waarop een kunstmaan na het verlaten van de moederraket zijn onder zoekingstocht door de ruimte maakt en daarbij de verlangde gegevens verzamelt en naar de aarde seint. De tweede film, die pas een week in Nederland in circula tie is, gaf een interessante kijk op de ver vaardiging van de als een spiegel glanzen de Amerikaanse kunstmaan „Explorer" en het klaarmaken van de Vanguardraket voor zijn reis naar duizelingwekkende hoogten. Het was of de intense spanning, die bij de start van deze slanke tweeën twintig meter lange vuurpijl heerste zich ook van de aanwezigen in de zaal meester had gemaakt. Een spanning, die pas week, toen de baaierd van vlammen aan de staart van de raket zich versmalde tot een flits om tenslotte in de duisternis van het heelal te verdwijnen. Na de pauze las de heer Groenevelt ge lukstelegrammen voor afkomstig van de afdelingen Bussum en Den Haag. Dr. W. G. L. Wieringa bracht de feilcitaties over van het bestuur van de Volksuniversiteit voor Haarlem en omstreken; de heer J. Kroeskamp deed dit namens de afdeling Amsterdam van de Nederlandse Vereni ging voor Weer- en Sterrenkunde. Vervol gens werden enige amateur weer- en ster renkundigen in de gelegenheid gesteld iets over hun werk te vertellen. De heer B. J. Vastenholt demonstreerde een door hem vervaardigd instrument waarmede automatisch sterbedekkingen kunnen worden geregistreerd. De heer H. van Mierlo had een kijker meegenomen en legde uit hoe hij deze met verrassend weinig kosten had gebouwd. De secreta ris van de Haarlemse Weer- en Sterrekun- dige Kring, de heer E. A. van der Eist tenslotte vertelde een en ander over zijn omvangrijke verzameling van artikelen en foto's betrekking hebbend op de weer- en sterrenkunde. RABAT, (UP) Koning Mohammed V van Marokko heeft het Marokkaanse kabi net onder leiding van Si Bekkai, leider van de Istiqlal-partij ontbonden. Volgens politieke waarnemers is het ontslag van Si Bekkai misschien de eerste stap in een „harder" Marokkaans beleid jegens Frankrijk. Men meent dat de premier een matigende invloed heeft op de extreem-na tionalistische vleugel Van zijn partij. Haarlemse afdeling viert vandaag het veertigjarig bestaan Vandaag hebben de r.k. melkhandelaren in Haarlem geen melk bezorgd. Zij vieren de gehele dag feest en gedenken dat veer tig jaar geleden de afdeling Haarlem van de r.k. Bond van handelaren in melk en melkprodukten werd opgericht. De feestviering werd vanmorgen inge zet met een plechtige H. Mis in de deke nale St. Josefkerk, opgedragen door de geestelijk adviseur kapelaan E. R. C. M. Klaver. De landelijk geestelijk adviseur pater N. J. Commandeur OFM. hield de feestpreek. De meerstemmige mis van Jean Schrijvers werd gezongen door de Kathedrale Koorschool onder leiding van kapelaan W. Boogaards. Na de kerkelijke plechtigheid kwamen de leden van de jubilerende afdeling met hun echtgenoten in de gemeentelijke con certzaal bijeen voor een feestelijk ontbijt. Nadat de overleden leden waren herdacht, sprak de voorzitter, de heer Jac. Heere mans, dankwoorden aan de leden, die met ijver steeds hun krachten aan de vereni ging hebben gegeven. De geestelijk adviseur kapelaan E. R. C. M. Klaver, deelde onder luid applaus mede, dat aan de secretaris, de heer G. C. van de Raadt, het gouden erekruis van de pauselijke onderscheiding Pro Ecclesia et Pontifice is toegekend. Vele jaren heeft de heer Van de Raadt de organisatie als secretaris gediend. Nadat de heer Van de Raadt de onder scheiding had opgespeld, ontving mevrouw Van de Raadt een bloemstuk. Vervolgens kregen de aanwezigen de gelegenheid de onderscheiden secretaris te complimen teren. In het pauzetheater trad dinsdagmid dag de Amsterdamse journalist H. A. A. R. Knap op, die bekendheid heeft verkre gen door enkele humoristische werkjes waarvan hij er vijf mee naar het Rem brandt Theater had genomen. Uit twee er van las hij gedurende de veertig minuten van zijn optreden enkele stukjes voor en daarbij liet hij zich kennen als een vrien delijk babbelaar, die echter terdege weet dat hij leuk is. De grapjes werden name lijk met bijzonder grote nadruk uitgespro ken, en de pauzes waarin de toehoorders gelegenheid kregen de mopjes te verwer ken waren soms net iets te lang. Daardoor ontstond er af en toe een lach-of-ik-schiet- situatie, die ietwat vermoeiend werkte. Er werd echter niet geschoten waaruit men dus kan afleiden, dat de conference van de heer Knap een aantal van de niet talrijke toehoorders wel amuseerde. Het meest werd echter gelachen om een uit de zaal keffend hondje. En dat leek ons voor de heer Knap een weinig zuur. Het hockeytoernooi voor meisjes van middelbare-en ulo-scholen georganiseerd door de afdeling Haarlem van de Vereni ging van leraren en "onderwijzers in de li chamelijke oefening, is een succes gewor den. De 15 deelnemende ploegen waren in 4 poules verdeeld, waarvan respectieve lijk het Kennemer Lyceum, het Coornhert- lyceum, Sancta Maria en het J. P. Thysse- lyceum winnaar werden. In de halve finale speelde het Kenne- merlyceum tegen het Coornhertlyceum en Sancta Maria tegen het J. P. Thysse- lyceum. De eerste wedstrijd werd met 1-0 gewonnen door het Coornhertlyceum na een spannende strijd, de tweede eindig de na doelschieten met 1-0 voor Sancta Maria. In de finale tegen Sancta Maria legde het Coornhertlyceum voor het eerst be slag op de wisselprijs door de wedstrijd met 2-0 te winnen. De prijs werd uitgereikt door een bestuurslid van de afdeling Haarlem, die dank bracht aan de gemeen te Bloemendaal voor het beschikbaarstel len van de velden aan de Donkerelaan. Minister Vondeling heeft medegedeeld, dat de arbitrage-commissie inzake de Be- nelux-minimumimportprijzen voor toma ten overeenstemming heeft bereikt over de te geven beslissing en dat deze maand nog uitspraak zal worden gedaan. De minister heeft deze mededeling ge daan in antwoord op schriftelijke vragen van het lid van de Tweede Kamer de heer Biesheuvel, die eraan herinnerd had hoe minister Mansholt reeds in zijn Memorie van Antwoord op de Landbouwbegroting (begin december vorig jaar) een uit spraak voor het begin van het tomatensei- zoen zei te verwachten. De minister kan niet eenzijdig bevorde ren, dat de uitspraak van het college van scheidsrechters onverkort wordt bekend gemaakt. Noch in het landbouwprotocol van 1950, noch in de beslissing van het co mité van ministers van 3 mei 1955 inzake de uitvoering van de landbouw-arbitrage is openbaarheid der procedure voorzien. Hij is evenwel bereid te bevorderen, dat aan de wederpartij wordt verzocht toe te stemmen in publikatie van de uitspraak. ADVERTENTIE MEDEDELING JULIANALAAN OPGEBROKEN blijft bereikbaar via de Zylweg. Bcnzine-verkoop - Stalling - Reparatie Official Volkswagendealer Julianalaan 295 - Telefoon 11781 Aagtedijk. 16 te Barcelona. Aagtekerk, 15 te Hamburg verwacht. Abbekerk, 15 440 m. w. Sabang n. Aden. Adiba, 15 v. Curacao n. Aruba. Adonis, 14 v. Santiago de Cuba n. Baltimore. Agamemnon. 14 v. Nickerie n. Carupano. Alamak, 15 te Rotterdam. Aldabi, 15 v. Santos n. Paranagua. Alderamin, 15 te Bremen. Algol, 15 120 m. z.o Salvador n. Rio de Janeiro. Alnati, 15 170 m. z.z.w. Kp. Finisterre n. Antw. Alpherat. 15 te Paranagua verw. v. Buen. Aires. Aludra, 17 te Recife verwacht. Alwaki, 16 te Rotterdam. Ameland, pass. 15 Fayal n. Landsend. Ampenan, 15 te Beira v. Lourenco Marques. Amsteldiep, 15 43 m. o.n.o. Kp. Carbon n. P. Said. Amsteldyk, 16 te Havana. Amstelpark, 15 te Honolulu. Amstelsluis, 15 380 m. n.o. Mahe n. Durban. Annenkerk, 15 280 m. z.o. Singapore n. Manilla. Appingedijk, 15 v. San Francisco te Alameda. Argos, 15 25 m. z.w. Finisterre n. Antwerpen Arnedijk, 15 te Antwerpen verwacht. Artemis, 15 460 m. w. Flores n. Antwerpen Attis, 16 te La Guaira. Bali. 15 110 m. w. Algiers n. Beyrouth. Bantam. 16 v. Rotterdam n. Hamburg. Barumun, 16 te Ummsaid. Batjan, 16 te Mena Al Ahmadi. Batoela, 17 te Singapore verwacht. Bengalen, pas. 15 Kp. Finisterre n. Le Havre. P.engkalis, 16 te Colombo. Bennekom, pass. 15 Landsend n. Londen. Billiton, 16 v. San Franciscq n. Longview. Bintang, 15 te Suez v. Aden. Blitar, 16 v. Port Said n. Napels. Bloemfontein, 15 te Kaapstad. Boissevain, 15 te Santos verwacht. Bonita, 15 v. Laceiba n. New York. Borneo, 15 te Biak. Boschkerk, 15 v. Port Said n. Barcelona. Breda, 14 te Antwerpen v. Hamburg. Britsum, 12 te Hampton Roads. Bronnoy, 15 te Hampton Roads verwacht. Bussum. 15 75 m. o. Gibraltar n. Amsterdam. Caltex Arnhem, 15 60 m. n.n.w. St. Vine. n. Siaon. Caltex Delft, 15 60 m. z.w. Ouessant n. Perms. Caltex Leiden, 14 te Canvey Island. Caltex Nederland, pass. 15 Malta n. Rotterdam. Caltex Pernis, 16 te Sidon. Calt. Utrecht, 15 82 m. w.n.w. Pt. Said n. Savona. Camerounkust, 16 v. Borleaux n. Dakar. Carrillo, 16 v. New York n. Pto. Cortes. Charis, 15 te Georgetown verwacht. Cinulia, 18 te Goodhope verwacht. Cistula. 16 te Tauranga. Cleodora, 20 te Singapore verwacht. Colytto, 15 630 m. z.w. Landsend n. Norfolk. Concepcion. 15 bij Beachyhead n. Las Palmas. Coryda, 18 te Auckland verwacht. Cottica. pass. 15 Bermuda n. Nederland. Crania, 16 te Curacao. Delft. 15 te Pto. Cabello verwacht v. Curacao. Diemerdijk, pass. 15 Wight n Cristobal. Dordrecht, pass. 15 Graciosa (Az.) n. Houston Dorestad. 15 te Curacao verwacht v. Maracaibo. Drente, 16 té Antwerpen v. Rotterdam. Duivendijk, 15 te Curagao verwacht. Elisabeth B, 15 v. Swinemunde n. New Orleans. Eos. pass. 15 Kaap Bon n. Algeciras. Esso Nelerland, pass. 15 Aden n. Rastanura. Friesland KRL, 18 te San Francisco verwacht. Oaasterkerk, 15 te Le Havre. Gaasterland, 16 v. Bahia n. Recife. Ganymedes, 15 te Corinto v. Puerto Somozo. Garoet, 15 v. Aden n. Suez. Ghanakust, pass. 15 Las Palmas n. Amsterdm. Grootekerk, 15 te Piraeus. Hecuba, 16 te Hamburg. Heemskerk, 15 te Antwerpen. Helder. 15 te Amapala verwacht. Helicon, 16 te Port Au Prince. Hersilia, 16 te Havana. Hilversum, 14 70 m. n.w. Perim n. Rastanura. Hydra. 15 v. Maracaibo n. Cumana. Jagersfontein, 15 v. Amsterdam n. Bremen. Japara KRL, 14 340 m. n.w. Bermuda n. Tripolis. Jason. 15 te New York verwacht. Java, 15 30 m. n.w. Lissabon n. Port Said. Joh. v. Oldenbamevelt, 15 v. Aden n. Fremantle. Kabylia, 16 v. Kiel n. Turku. Kalydon, 15 te Hamburg v. Hoekv. Holland. Kara, 18 te Gibraltar verwacht. Karimata, 15 te Houston v. Rotterdam. Karimun, 15 te New York verwacht. Keizeifswaard, 15 350 mijl z.o. Kaap Hatteras naar Cfffacao. Kellia, 15 640 m. n.n.w. Minlkoy n. Sydney. Kenia. 15 24 m. z.w. Ouessant n. Thameshaven. Kieldrecht, 16 te Las Palmas. Kinderdijk, 15 te New York verwacht. Louis Lantz, 15 160 m. n. Dakar n. Monrovia. Koningswaard, 14 900 m. n.o. Barbados n. R dam. Kopionella, 15 te Abadan v. Singapore. Koratia. 15 te Providence verwacht. Korovina, 15 410 m. z.w. Ouessant n. Landsend. Kosicia, 16 te Rotterdam. Krebsia, pass. 15 Martinique n. Pto. La Cruz. Kryptos, 19 te Bandarmashur verwacht. Kvlix, 16 v. Stockholm n. Rotterdam. Laagkerk, 15 te Antwerpen v. Bremen. Laertes, pass. 16 Gibraltar n. Port Said. Laurenskerk, 15 te Damman. Leersum, 16 te Laromana. Lekkerkerk, 15 v. Rotterdam n. Hamburg. Lemsterkerk, 16 v. Suez n. Rotterdam. Leto, 14 v. IJmuiden n. Pepel. Lieve Vrouwekerk, 15 v. Muscat n. Suez. Loenerkerk, 15 80 m. z.w. Ouesant n. Marseille. Loosdrecht, 16 te Suez verwacht. Maasdam, 15 v. Halifax n. New York. Maaskerk, 15 v. Beira n. Lorenco Marques. Maasland, 16 te Las Palmas verwacht. Maetsuvcker, 16 v. Geraldton n. Singapore. Mapia. 15 150 m. n.w. Muscat n. Abadan. Mariekerk, 16 te Melbourne. Marnelloyd, 15 v. Beyrouth n. Aden. Maron, 15 te Willemstad verw. v. Amsterdam. Meerkerk, 16 v. Suez n. Port Sudan. Mentor, 16rie Pto. Cabello. Merwellovd, 15 te Khorramshahr. Mitra, 15 te Curacao v. Rotterdam. Modjokerto, 15 te Labuan. Molenkerk, 15 te Antwerpen v. Boulogne. Montferland, 15 te Recife. Moordrecht, 15 20 m. z. Kuria Muria n. Mena. Naess Lion, 15 v. Houston n. Amuaybay. Nanusa, 15 te Durban verwacht. Nieuw Amsterdam. 15 v. Rotterdam n. New York. Nieuw-Holland, 15 v. Singapore n. Tandj. Pnok. Oberon, 15 et Amsterdam n. West-Indië. Oldekerk, 16 te Las Palmas. Ondlna, 15 265 m. z.o. Str. Ormoes na Mena. Oostkerk, 16 te Shanghai. Ootmarsum. 15 v. Hamburg n. Antwerpen. Oranje, pass. 15 Gibraltar n. Southampton. Oraniestad. 15 te Trinidad verwacht. Orestes. 16 v. Cienfuegos n. Nantes. Osiris. 16 te Nassau. Overijsel, 15 280 m. o. Shanghai n. Nagoya. Parkhaven. 16 te Rotterdam. Pendrecht. 15 te Abidjan verwacht. Perna, 18 te Colombo verwacht. Phrontis. 16 te Londen. Polvdorus, 16 te Colombo. Polyphemus, 15 330 m. o.n.o. Singapore n. Pnok. Poseidon, 16 te Mobile. Prins Alexander, 15 v. Rotterdam n. Antwerpen. Prins der Nederlanden, 15 te Pt. of Spain verw. Prins Frederik Willem, 15 te Quebec. Prins Willem II, 16 v. Rotterdam n. Montreal. Prins Willem III, 15 te Antwerpen v. Rotterdam. Pygmalion, 14 400 m. z. Halifax n. Rotterdam. Raki, 15 250 m. n.n.o. Singapore n. Bangkok. Roggeveen, 15 v. Napier n. Singapore. Rijnkerk, 16 te Mombasa. Salatiga. 15 in Suezkanaal n. Rotterdam. Sarpedon, 15 v. Georgetown n. Mackenzie. Scherpendrecht, 15 700 m. n.o. Saigon n. Perz. G. Senegalkust. 15 80 m z.w. Finisterre n. Conakry. Sliedrecht, 15 te Heysham. Sloterdiik, 15 te Baltimore verw. v. Philadelphia. Soestdijk. 15 te Norfolk verwacht. Solon. 14 v. Sint Mare n. Mobile. Stad Arnhem, 15 60 m. n.w. Oran n. Alexandne. Stad Delft. 15 v. Port Said n. Hamburg. Stad Gouda. 15 v. Norfolk n. Rotterdam. Stad Haarlem. 16 te Kirkeness. Stad Leiden, 15 v. Monrovia n. Rotterdam. Stad Schiedam, 15 dw. Dover n. Palermo. Stad Vlaardingen, 15 150 m. n.w. Narvik n. R'dam Stanvac Djirak, 15 v. Buatan n. Tandjong Uban Stanvac Ogan, 15 v Singapore n. Sungeigerong Stanv. Lirik, 15 te Saigon verw. v. Sungeigerong Statue of Libertv, 15 v. Philadelphia n. P. Cardon Steenwijk, 15 400 m. w.z.w. Scillys n. Norfolk. Stentor, 12 v. Port of Spain n. Ciudad Bolivar. Steven, 16 te Samsun. Straat Johore, 15 320 m. z. Christmas eiland naar Singapore. w Siraat Madura. 15 880 m. z.o. Mauritius n. Maur. Straat Mozambique. 16 te Kaapstad. Tabian. 15 te Belawan v. Aden. Tabinta. 16 te Amsterdam. Tankhaven II. 15 v. Sungeigerong n. Penang. Tarakan. 16 te Port Said. Tawali, 15 60 m. o. Kp. Guardafui n. Madras. Telamon, 16 te New York. Teucer, 15 et Algiers. Texel, 15 te Singapore. Themis, 15 v. Curacao n. Barranquilla. Tiberius, 16 te San Juan verwacht. Tjibadak, 15 te Shimizu verw v. Kidjang. Trajanus, 15 v. Antiqua n. St. Kitts. Utrecht. 17 te Genua verwacht, v. Heemskerk, 15 200 m. o.n.o. Madeira n. K'stad. Van Noort, 11 te Kaapstad. Vivipara, pass. 15 Kuria Muria n. Eastham. Waal. pass. 15 Gibraltar n. Antwerpen. Waiwerang. 15 v. Saigon n. Manilla. W. Alton Jones. 14 540 m. z. Kp. Race n. A'dam. Waterland. 15 te Hamburg verw. v. Bremen. Weltevreden, 16 te Tandjong Mani. Westland. 15 te Buenos Aires verwacht. Wieldrecht, 15 60 m. z.w. Kuria Muria n. Suez. Willem Ruys. 15 v Singapore n. Tandjong Priok. Wolfgang Russ. 15 te Hamburg. Woltersum. 15 v. Le Havre n. Hamburg. Wonogiri. 15 v. Zamboanga n. Cagyandeoro. Wonosari, 16 te New York. Zaankerk, 15 65 m. z.o. Ceylon n. Aden. Zaanland, 16 te Santos. Zeeland, 16 te Tripoli. Zonnekerk, 15 v. Marseille n. Duinkerken. Zuiderkruis, 15 60 m. z.o. Kp. Bon n. Amsterdam. KLEINE VAART Atlas. 14 dw. Vigo n. Amsterdam. Bab T. 13 v. Ponza te Weston Point. Bloemgracht. 15 te Antwerpen. Boreas. 14 te Kopenhagen n. Rotterdam. Elsa, 14 v. Goole te Tarragona. Ilias, 14 v. Valencia n. Denia. Manto, 14 20 m. n. Kp. Palos n. Barcelona. Midas. 15 v. Paramaribo n. Wgeningen. Prinsengracht, 14 Beachyhead gepass. n. Malta. SLEEPVAART Clyde, 16 140 m. n.w. Dakar n. Port Harcourt. Humber. 16 130 m. o.n.o. Colon n Christobal. Rode Zee. 16 te Ravenna. Thames. 16 70 m. w. Liverpool Liverpool.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 7