Horen en zien Omvangrijke schrootdiefstal bij Utrechtse staalfabriek MARCHWOOB Met George van Renesse als solist begon de Beethovencyclus geprikkeld OopaKNEEDBAAR HOUT van Ceta Bever Agenda voor Haarlem Dieven brachten de buit 's nachts over op passerende schepen De Kroon van Koning Pompodilio IV Kort en bondig 5 radio televisie AANKONDIGINGEN EN NABESCHOUWINGEN Brussel 1958Europa 1951 T'.v.-toestellen in Europa Nieuwe radio-uitzending Baumgartner solist H. 3. MAERTENS N.V. De radio geeft donderdag T elevisie programma Brabantse dag op Keukenhof KPM-haveninstallaties in Indonesië G. A. J. Miché t Jongen werd terecht van school gestuurd „Haarlems-bemanning klaagt de VEM aan STOFZUIGERS HARTENDORP Hoogleraren pre-adviseurs van Gereformeerde Synode Beeld voor Gouda door Haags beeldhouwster voor weinig geld door voortdurende pijn AKKERTJES" helpen direct ONS VERVOLGVERHAAL DOOR IRIS BROMIGE Kerkelijk Nieuws WOENSDAG 16 APRIL 1958 Het filmprogramma van de N.T.S. ser veerde gisteravond als hoofdschotel de film „Europa '51" van Roberto Rossellini met Ingrid Bergman in de hoofdrol. Het is eigenlijk de enige geslaagde film uit de tjjd, waarin Rossellini de regie over Ingrid Bergman voerde. De sterke inhoud van de film is daaraan niet vreemd, want al ont moet men melodramatische tendensen, die niet overal op de natuurlijke instelling zijn geënt, Rossellini heeft er nog iets mee te zeggen: hij geeft het beeld van de mens in zijn tijd. Dat beeld spreekt vooral aan, wanneer men de verhoudingen in Italië als „leitmotiv" neemt: het grootgrondbezit ge steld tegenover de verpaupering in stad en land. De film is door zijn betogende inslag niet direct gemakkelijk. Ze is nooit popu lair geworden. De reacties in de huiska mers zullen dan ook wel uiteenlopend zijn geweest. In het voorprogramma werd een filmpje vertoond over de wereldtentoonstelling te Brussel, een soort generale terugblik op de voorbereidingen ervan. Beeldschermer Volgens het resultaat van een onlangs gehouden telling zijn er in Italië 850.000 televisietoestellen verkocht. Met Frankrijk neemt Italië de derde plaats in onder de Europese landen. Engeland wint het met 8.000.000 toestellen en op de tweede plaats staat West-Duitsland met reeds 1.300.000 verkochte televisietoestellen. (UP). In mei, als het radio-winterseizoen bij de VARA is geëindigd, zal er op zaterdag avond een sex-ie uitzendingen worden ge opend onder de titel: „Dertig liedjes en melodietjes in dertig minuten". Dit pro gramma zal om de veertien dagen ten ge hore worden gebracht door een aantal vocalisten onder wie: Corrie Brokken. Sonja Oosterman, Yvonne Oostveen. Dide Doorn, Jaap Dubbelboer en Frits Smeenk. Een tweetal instrumentale ensembles on der leiding van Henk van Dijk zal de vo calisten begeleiden. De produktie is in handen van Joop Koopman en Henk de Heus. In het concert, dat de KRO op dinsdag 22 april zal uitzenden, geeft de bekende Zwitserse violist Rudolf Baumgartner met het Omroeporkest onder leiding van Henk Spruit een uitvoering van het Vioolconcert in D van Igor Strawinsky. De fluitist Jan Sevenstern zal aan dit concert zijn mede werking verlenen met de uitvoering van de „Variaties op een thema van Couperin'' van Hendrik Andriessen. ADVERTENTIE PHILIPS RADIO - TELEVISIE Nassanstraat 5 - Haarlem - Tel. 15220 HILVERSUM I 402 M. 7.00 KRO. 10.00 NCRV. 11.00 KRO. 14.00—24.00 NCRV. KRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Gram. 7.45 Morgengebed en lit. kal. 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.35 Waterst. 9.40 Gram. NCRV: 10.00 Gram. 10.30 Morgendienst. KRO: 11.00 Voor de zieken. 11.45 Koorzang. 12.00 Middagklok - nood klok. 12.03 Gram. 12.25 Voor de boeren. 12.35 Land en tuinb.meded. 12.38 Gram. 12.45 Herhaling van de opening van de Wereldtentoonstelling te Brus sel. 13.00 Nieuws en Kath. nieuws. 13.20 Platen- nieuws. 13.30 Blaaskwint. en soliste. NCRV: 14.00 Metropole ork. 14.45 Voor de vrouw. 15.15 Instr. septet. 15.40 Vocaal ens. en sol. 16.00 Bijbelover denking. 16.30 Tenor en piano. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Gram. 17.40 Beursber. 17.45 Gram. 17.50 Ora toriumvereniging. 18.10 Huismuziek. 18.30 Gram. 19.00 Nieuws en weerbericht. 19.10 Op de man af. 19.15 Gram. 19.20 Sociaal perspectief. 19.30 Lichte muz. 19.50 C.H.U., pol. causerie. 20.00 Radiokrant. 20.20 Gevar. progr. 21.45 Gram. 22.00 Periodieken- parade. 22.10 Orgelconcert. 22.40 Nabeschouwing schaken. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws. 23.15 Zaalsportuitsl. 23.20-24.00 Gram. HILVERSUM II 298 M. 7.00 AVRO. 7.50 VPRO. 8.00—24.00 AVRO. AVRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Gymnastiek. 7.20 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 9.00 Gymn. 9.10 Voor de vrouw. 9.15 Gram. 9.40 Morgenwijding. 10.00 Opening Wereldtentoon stelling te Brussel. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Tussen de wal en het schip, caus. 11.15 Kamer- ork. en solist. 12.00 Dansmuz. 12.30 Land- en tuin- bouwmeded. 12.33 Pianospel. 12.50 Uit het be drijfsleven. 13.00 Nieuws. 13.15 Meded. of gram. 13.20 Lichte muz. 13.55 Beursber. 14.00 Altviool en clavecimbel. 14.30 Voor de vrouw. 15.00 Logboek 1941. 15.30 Zang en piano. 15.45 Gram. 16.00 Van vier tot vijf. 17.00 Voor de jeugd. 17.45 Orgelspel. 18.00 Nieuws. 18.15 Gevar. progr. voor de mili tairen. 18.45 Sp.ortproblemen. 18.55 Gesproken brief uit Londen. 19.00 Voor de kinderen. 19.05 Wie opent de kluis? 20.00 Nieuws. 20.05 Radio- philharm. orkest, koor en sol. 21.20 Wat iedere vrouw wel weet, hoorsp. 22.30 Journ. 22.40 Gram. 22.50 Sportact. 23.00 Nieuws. 23.15 Koersen van New York. 23.16 Act. of gram. 23.25—24.00 Nieuwe gram. BRUSSEL 324 M. 12.00 Amus.ork. 12.30 Weerber. 12.34 Gram. 13.00 Nieuws. 13.15 Gram. 14.00 Eng. les. 14.15 Gram. 14.30 Franse les. 14.45 Gram. 15.30 Idem. 15.45 Duitse les. 16.00 Koersen. 16.02 Gram. 16.15 Ka- mermuz. 17.00 Nieuws. 17.10 Gram. 17.15 Voor de kinderen. 18.15 Vlaamse liederen. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.30 Caus. 20.00 Vrije po litieke tribune. 20.10 Verzoekprogr. 22 00 Nieuws. 22.15 Internat. Radio-Universiteit. 22.30 Orgelconc. 22.55-23.00 Nieuws. VOOR DONDERDAG NTS: 9.50—12.00 Eurovisie: Opening Wereldten toonstelling te Brussel. 19.30—20.00 Idem (film). 20.00 Journ. en weeroverz. AVRO: 20.15 Sportpa- norama. 20.45 Optreden Johnny Ray. 21.3022.00 Is dit ook uw probleem? Op de Keukenhof in Lisse zal op don derdag 24 april een Brabantse dag wor den gehouden. Een aantal Brabantse auto riteiten, onder wie een vertegenwoordiging van het provinciaal bestuur zal deze dag bijwonen. Om elf uur wordt met het pro gramma begonnen. Het programma wordt ondermeer verzorgd door 't gilde St. Mar- tinus uit Tongeren met vendelzwaaien en demonstraties van gildegebruiken. De dansgroep van de jonge Boerenstand en Boerinnenbond uit Tongeren en Woensel zal volksdansen laten zien. (Van onze correspondent) UTRECHT De rijkspolitie te water heeft bij de staalfabriek Demka te Utrecht 25 personen gearresteerd, die betrokken zijn bij een buitengewoon omvangrijke ijzer- en koperdiefstal ten nadele van deze fabriek. De politie had speciaal om dit complot van nachtelijke roverij te ont raadselen enkele speciale rechercheurs aan het werk gezet. In de afgelopen maan den zijn van de schroothopen op het Dem- ka-terrein langs het Merwedekanaal niet te schatten hoeveelheden koper verdwe nen. Het heeft zeer lang geduurd voordat ein delijk werd ontdekt dat er gestolen werd. Hoe het koper en een kleinere hoeveelheid ijzer van het terrein waren verdwenen was toen echter nog een raadsel. Het terrein wordt zeer streng bewaakt. De enige weg die de dieven openstond, was het Merwedekanaal. Rechercheurs ontdekten dat bij nacht voorbijvarende schepen ter hoogte van de staalfabriek hun vaart minderden. In. het duister maakten kleine bootjes zich los van de oevers en voeren met zacht riemgeplas naar de pas serende boot. De speurders zagen tot hun verbazing dat uit de bootjes zware zakken in de schepen werden overgeladen. Daar na verdwenen de bootjes in het donker. De schepen zetten na dit intermezzo hun reis voort. Toen men dit had ontdekt, werd de poli tie een dagelijkse gast op het Demkater- rein. Zij ging weldra tot arrestaties over en na enkele dagen zaten reeds 25 leden van het personeel achter slot en grendel. Basis voor Indonesische scheepvaartmaatschappij DJAKARTA (ANP) In Djakarta is dinsdag bekendgemaakt dat de K.P.M. in Indonesië zal worden omgezet in een nieu we inter-insulaire scheepvaartmaatschap pij onder regeringstoezicht. Subantio, een bestuurslid van de door de communisten beheerste Vakbond van Havenarbeiders, deelde mede dat de Indonesische minister van Scheepvaart, commodore Mohammed Nazir, zou hebben verklaard zich met een suggestie in die zin te kunnen verenigen. Begin dezer maand zijn op twee na alle schepen van de K.P.M. uit Indonesië ver trokken, doch de haveninstallaties dezer maatschappij in de gehele Archipel zijn onder toezicht der regering gebleven. Subantio deelde nog mede, dat er onder het 12.000 man leden tellende Indonesische personeel van de K.P.M. misverstand was ontstaan over het aanmonsteren van be manningen voor de Russische vrachtsche pen die Indonesië ^kortgeleden heeft ge kocht. Hij voegde daaraan toe dat het mi nisterie van Scheepvaart waarnemers naar de haven van Tandjong Priok heeft gezonden om dit misverstand uit de weg te ruimen. Minister Nazir zou hem de verzekering hebben gegeven dat alle door de regering gekochte schepen, ook de Rus sische, door oud-K.P.M.-personeel zullen worden bemand. Op 15 april is in de leeftijd van 68 jaar een der oudgedienden van ons bedrijf heengegaan, C. A. J. Miché, die onze onderneming gedurende bijna 35 jaar trouw en toegewijd heeft gediend, totdat hij in juni 1954 met pensioen is gegaan. Miché vervulde in ons bedrijf de functie van machinezetter en als zodanig heeft hij ook jaren geleden zijn zilveren jubileum gevierd. Hij was bij allen algemeen ge acht en vervulde zijn taak op voortreffe lijke wijze. Hij heeft deel uitgemaakt van het bestuur van de personeelsvereniging. Hij ruste in vrede. DIRECTIE GRAFISCHE BEDRIJVEN DAMIATE Daarbij zijn expeditieknechten, machinis ten, kraandrijvers en rangeerders. Zij stonden in verbinding met vele schippers knechten, die op hun beurt weer ervoor zorgden, dat het gestolene bij opkopers te rechtkwam. Het onderzoek duurt nog voort en er worden nog meer arrestaties verwacht. Rechter beslist: De president van de rechtbank te 's Gra- venhage, heeft uitspraak gedaan in een kort geding dat een Haagse advocaat tegen het bestuur van de Groen van Prinsterer- school aanhangig had gemaakt, en de eis van deze advocaat, dat zijn zestienjarige zoon Coen weer tot deze school zal worden toegelaten afgewezen. De leerling was enige tijd geleden van school gestuurd omdat het bestuur meende dat het gedrag van de jongen gezagsonder mijnend was en het onderwijs ernstig be moeilijkte. De jongen had gelachten over een woede-uitbarsting van de onderwijzer en deze zou daarop de leerling een stomp op de borst hebben gegeven. Coen heeft een jaar geleden een ernstige hartoperatie ondergaan. Hij ging bewijzen verzamelen dat de onderwijzer hem had gestompt. De onderwijzer ontkende dit. Daarop werd Coen van school gestuurd. De president overwoog in zijn vonnis dat het wel mogelijk kan zijn dat de onder wijzer heeft gestompt, maar dat de hou ding van de leerling zijn medeleerlingen heeft beïnvloed tegen de persoon en het gezag van de onderwijzer. De jongen heeft er wel belang bij deze school te bezoeken hij woont er vlak tegenover, hetgeen wenselijk is in verband met. zijn lichame lijke toestand maar het belang van de leerling gaat niet zodanig boven dat van de school dat de gevraagde eis moet wor den ingewilligd. Mr. J. H. van Wijk, gemachtigde van de dertien opvarenden van de IJmuidense trawler „Haarlem", die op 5 februari wei gerden uit te varen op grond van de toen heersende weersomstandigheden, en op staande voet ontslagen werden, waaruit in eerste instantie reeds een rechtsgeding voortvloeide, heeft thans een geding aan gevraagd tegen de VEM, de rederij van de „Haarlem". In het bijgevoegde verzoekschrift geeft de gemachtigde te kennen, dat hij het ont slag der 13 opvarenden niet rechtmatig acht. Van de VEM wordt geëist het volle loon van 5 februari af te betalen plus het percentage in de besommingen, die sinds dien gemiddeld gemaakt worden. Naast deze primair gestelde eis, waarbij ook de dringende reden van het ontslag wordt betwist en de nietigverklaring van dit ontslag wordt verzocht, wordt subsi diair gevraagd de dienstbetrekking dei- ontslagenen te herstellen. Er wordt een dwangsom gevraagd van 50,voor elke dag, dat de VEM in ge breke blijft. Koning Pompodilio hield er niet van. erg laat op ie blijven. Dat was ongezond, hadden de hofartsen gezegd, en dus begaf de koning zich prompt iedere avond om tien uur naar zijn slaapvertrek. Daar stond een groot hemelbed, met. heerlijk zachte, donzen matrassen. Dan ontdeed koning Pompodilio zich van zijn hermelijnen staatsiemantel en verdere kleding. Ja, de koning kleedde zichzelf altijd uit en aan; alleen moest een lakei hem 's morgens even met zijn boordeknoopjes helpen, want dat zijn van die lastige dingen. De gouden kroon kreeg altijd een plaatsje op een stoel naast het bed. 89 ADVERTENTIE ADVERTENTIE Gunstige betalinesvoorwaarden Gen. Oronjéstr 43 - Haarlem - Tel 52769 De generale synode der Gereformeerde kerken heeft te Assen bepaald, dat de hoogleraren van de Theologische Hoge school te Kampen en van de faculteit der godgeleerdheid van de Vrije Universiteit allen het recht hebben als pre-adviseren- de leden zitting te nemen. Steeds-.zuilen- ten minste drie hoogleraren van elk van die inrichtingen aanwezig zijn en aan de werkzaamheden van de synode deel nemen. Tot deze hoogleraren zal in alle geval een van de hoogleraren in kerk recht behoren. Het gemeentebestuur van Gouda heeft de Haagse beeldhouwster mevrouw Corin- ne Franzcn-Heslenfeld opdracht gegeven een beeld te vervaardigen van de door ir. Bleeker gebouwde Theo Thijssenschool aan de Tesselschadestraat in Gouda, die zater dagmiddag 26 april geopend wordt. De beeldhouwster heeft als onderwerp geko zen 'n sprookje van Grimm, getiteld: „De prinses met de kikker en de gouden bal". Het beeld is vrijwel voltooid en zal maan dag voor het eerst in Gouda te bezichtigen zijn, waar het een plaats krijgt in de vijver van het plantsoen voor de school. Fraaie metalen houder Extra crèmig Urenlang houdbaar «Nieuwste modetinten harmoniërend met de kleuren van Cutex Nagellak Prijs slechts f. 1.80 LIPSTICK met zuivers lanoline. De Beethovencyclus van het Noordhol lands Philharmonisch Orkest, onder lei ding van Henri Arends, heeft dit keer heel wat muziekliefhebbers naar de Haarlemse Concertzaal gelokt. De traditie der voor- jaarsconcerten blijkt hiermee bevestigd en verstevigd te zijn. Deze groei wijst-op de mogelijkheid de reeks concerten, die de laatste jaren erg gedund was, weer uit breiden. De kans om dan, evenals in vroe ger tijd, de cyclus te besluiten met de Ne gende Symfonie is lang niet denkbeeldig. Ik meen zelfs te weten dat hiertoe plan nen bestaan voor het volgend jaar. Hel programma van het eerste concer' van de huidige cyclus bevatte twee wer ken. die niet tot. de meest gespeelde van Riethoven behoren, namelijk de .eerste van de vier ouvertures die hij voor zijn opéra „Fidelio" schreef, alsmede het Pianocon cert, in Bes, geclassificeerd als het tweede, hoewel het naar tijd van ontstaan het oudste is van Seethovens klavierconcerten, voor zover deze tot ons gekomen zijn. George van Renesse was solist. Deze emi nente piano-virtuoos en fijnzinnige kun stenaar wist dit stiefkind van het concert repertoire met treffende karakteristiek weer te geven. Ontstaan op een belang rijk keerpunt van levensbesef en stijlge voel is dit werk enerzijds een afscheid van de galante achttiende eeuw en anderzijds een blijde begroeting van een nieuw tijd perk, want wanneer het orkest de expres sieve melodie van het adagio-middendeel opzet, proeven wij reeds de Beethoven die de staartDruik definitief afgedankt heeft en het pétillante rondo heeft al iets van de bravourachtige geestigheid, die de doorbraak zou bestendigen. George van Renesse en Fenri Arends bleken elkaar goed te verstaan om het Concert in Be? degelijk in evenwicht te brengen en het in zijn stijlevolutie raak te tekenen en te kleuren. Hierna kwam de Tweede Symfonie, die men, ik weet. niet waarom, doorgaans mo- zartiaans pleegt te noemen. Zo hebben Beethovens tijdgenoten er echter blijkbaar niet over gedacht, toen zij het werk leer den kennen, want het ondervond aanvan kelijk nogal veel tegenstand. Wij, die df. spirituele finale als een meesterwerk van muzikale humor ervaren, kunnen ons haas' niet realiseren dat de critiek van de eer ste uitvoeringen niet mals was en dat het dit geestige klankenspel slechts als bizar verwilderd en hard bestempelde. Men werd door zoveel overhorrelende levens kracht als overrompeld en het mag nog een wonder heten, dat een criticus het, on danks al zijn bedenkingen, waagde om te voorspellen, dat het werk steeds met groeiend genoegen zal worden beluisterd, wanneer tal van mode-composities al lane dood en begraven zullen zijn. Die man had gelijk en nu, na ruim anderhalve eeuw, kan men het hem nog nazeggen. De af- werk;ng van de interpretatie was uitste- ked. Het bleek dat Heri Arends geen ri sico neemt en terwille van een accuraat samenspel geen concessies doet aan enige „show". Best zo, als het resultaat maar verant woord is. En daar kon men „fiat" op zeggen. Jas. de Klerk Jaarvergadering NPG. Het Neder landse Padvindsters Gilde heeft te Utrecht zijn jaarvergadering gehouden in het Ge bouw voor Kunsten en Wetenschappen. In deze vergadering werd afscheid ge nomen van mervouw H. F. Bierman-De Bruyn, vice-presidente, die deze functie neerlegde. Uit het jaarverslag bleek dat het aantal aangesloten leden, onder wie vooral de leidsters, belangrijk in aantal toegenomen was. Met gestolen auto gestrand. De Am sterdamse politie heeft gisteravond twee zeventienjarige jongens aangehouden, dia uit een inrichting bij Doorn weren weg gelopen. De twee knapen vielen op, omdat zij uit een auto stapten, die midden op het Weteringcircuit bleef staan. Het. bleek dat zij de auto in Leersum hadden wegge- nemen. Zij waren op het Weteringcircuit gestrand omdat de benzine op was. HuweRjkszwendelaar. De rechtbank te 's-Gravenhage heeft een 32-jarige auto handelaar uit 's-Gravenhage veroordeeld tot een gevangenisstraf van twee jaar en terbeschikkingstelling van de regering. Hij had een weduwe uit Limburg, aan wie hij trouwbeloften deed, ertoe gebracht hem al haar geld totaal 23.000 te geven. Geliefden werden kwaad. De echtge note van een caféhouder aan de Amstel te Amsterdam maakte aanmerkingen dat een paartje in het café nogal opzichtig zat te zoenen. De jongelui waren hierover zo ontstemd, dat het meisje met bierglazen ging gooien en met een barkruk een tap kraan kapot sloeg. De jongeman trok de telefoon stuk. De politie werd gewaar schuwd. maar toen een agent kwam wa ren de minnenden reeds vertrokken. AnUFPTPMT/P „Richard II". De Nederlandse Co- medie zal op zaterdagavond 19 april in de Stadsschouwburg in Amsterdam de pre mière geven van „Richard II" van Shake speare, onder regie van de Engelse gast regisseur Douglas Seale. De titelrol wordt gespeeld door Han Bentz van den Berg Decors en kostuums zijn naar een ont werp van Finlay James. ADVERTENTIE VOOR DUIZEND EN ÉÉN DOELEINDEN 29. „Weer ben ik verslagen! Goed hoor. Die gevolgen komen op uw hoofd. Ik zal trachten mij de plichten van een gastvrouw te herinneren". De tuin glinsterde in het zonlicht na een hevige stort bui en de regendruppels vielen van de dahlia's op Ce- lia's handen, terwijl zij de diep rode bloemen af knipte. Zij droeg ze naar de houten bank bij de schuur en schikte ze in een platte witte schaal. De bloemen gloeiden met een bijna tropische intensiteit van kleur en Dobbie slaakte een uitroep van genoegen bij het gezicht, toen Celia de schaal midden op het wit da masten tafelkleed op de tafel in de eetkamer zette. „Oh, wat een prachtige kleur! Het maakt je warm, alleen al door er naar te kijken „Wat is er voor 't diner, Dobbie?" „Een lekker kippetje, dat ik van Tom Bruce kon krijgen." „Goed! Ik zal even de tafel dekken en mij dan gaan kleden. Ik zal blij zijn, als de avond voorbij is". Om haar te helpen een goed figuur te slaan, trok Celia haar nieuwe groene crepe jurk aan. Ze had de kleur van saliebladeren, was van een eenvoudig model en met een brede gouden ceintuur om het middel. Het was een japon, die uitstekend bij haar slanke figuur paste. Deverel kwam precies om zeven uur en zij gingen allen eerst naar de tuin om de situatie in verband met de weide te bekijken voor het te donker werd. Deverel stond met zijn handen op zijn rug bij de hagendoornheg en bekeek het uitzicht met een na denkend gezicht. „Ik had mij niet gerealiseerd", zei hij, „dat de hel ling van het land de weide zo in je gezicht bracht. Het is erg jammei-. Ik zou graag willen, dat wij naar een andere kant konden uitbreiden, maar zo is het nu eenmaal". „Precies", zei Howard. „Maar nu over het af schermen. We zullen iets moeten hebben dat snel groeit en dat groen blijft. Het best lijken mij daar voor cypressen. Ik weet niet, of jij nog andere ideeën erover hebt". „Een rand van cypressen zou zeker een goede af sluiting vormen", stemde Deverel toe. „En dan zou ik willen voorstellen om ook nog in de weide in de diepte achter de cypressen wat planten te zetten. Wat denk je van 'n bosje in de vorm van een halve cir kel om je huis heen?" „Hmm! Daar zitten beslist mogelijkheden in. Maar nu je gezien hebt, hoe de zaak er voor staat, moeten we naar binnen gaan om te eten en dan kunnen we verder bespreken, wat er gebeuren moet", zei Ho ward. Celia, die als gastvrouw fungeerde, zorgde voor de materiële behoeften van hun gast en liet het gesprek voornamelijk aan de mannen over. Zij was blij, dat Dobbie zo'n uitstekende kokkin was. Van het pro bleem van het afschermen van de weide, kwam het gesprek op tuinen en bloemen en vandaar op Zwit serland en zijn flora en tenslotte op skiën, waarin Deverel blijkbaar een expert was. Hij was een goed causeur en ondanks zichzelf bevond zij, dat zijn con versatie haar interesseerde. „Er zijn weinig dingen in het leven, die te verge lijken zijn met de sensatie, die men krijgt bij het afdalen van een sneeuwhelling op ski's". „Dat zijn momenten waaraan je voelt werkelijk te leven in plaats van alleen maar te bestaan", zei Celia. „Die maken de rest de moeite waard". Hij keek haar aan en zij werd zich bewust van een verhoogde gevoeligheid, van een zelfde opwinding als zij in zijn tegenwoordigheid al eens meer ondervon den had. „Dat hangt er van af, wat „de rest" is", zei hij, „maar over het geheel genomen, ben ik het wel met u eens". „Dat", dacht Celia bij zichzelf, „is al iets bijzonders op zichzelf". Zij tilde de koffiepot op. „Hoe wenst u uw koffie, mijnheer Deverel?" „Zonder melk of suiker, alstublieft". „En geen melk of suiker in uw thee... u houdt er een zeer Spartaanse smaak op na". „Niet in alles, kan ik u zeggen. Ik hoor, dat u in de boekhandel gaat", voegde hij er aan toe, haar aan ziend op een wijze die zij een beetje verwarrend vond. „Ja. Ik ga een compagnonschap aan met Margaret Rusper. Officieel beginnen we met Nieuwjaar, maar ik ga er als leerling heen tot het ogenblik, dat de zaak officieel van ons is". „Interessant werk, indien u van boeken houdt. Is dit een ambitie van reeds oudere datum, of alleen maar een experimenteel avontuur?" Celia vroeg zich af, of zij in zijn beleefde opmerkin gen meer zocht, dan er in werkelijkheid in stak. Zij voelde, dat zij een kleur kreeg. „Ik heb altijd van boeken gehouden en deze moge lijkheid had reeds enige tijd mijn aandacht. Hoe be valt het Ian in de uitgeverij? Ik heb hem al in een tijd niet gezien". „Het schijnt hem wel te bevallen. Het is niet in zijn lijn om werk al te serieus op te nemen, weet u. Het volgende weekeinde komt hij weer naar huis. Maar u zult die boekenzaak nogal een verband vinden", ging Deverel voox-t, geenszins door haar opmerking van de wijs gebracht. „En hoé moet 't gaan met die thee-partijtjes bij cricketwedstrijden, die u zo ver dienstelijk wist te leiden?" „Die zullen we de volgende zomer aan Beryl moe ten overlaten... de oudste dochter van mijnheer Rus per, weet u. Want we hopen het zaterdagsmiddags druk te hebben. De enige steun, die we de club kun nen geven, zal zijn, om bij de beslissing te vex-schijnen. Het spijt me een beetje; ik hield wel van die matches. Maar er zullen ook wel wedstrijden zijn op de dag van de Beursvacantie". „Speel jij niet, Deverel?", vroeg Howard. „Vroeger wel. Maar sedert de oorlog niet meer. Ik kreeg een wond in mijn knie en het is eerst geduren de 't laatste jaar, dat ik meen er weer op te kunnen vertrouwen. Ik vind het beter om deze sport nu maar aan de jongeren over te laten". „Het saaiste spel ter wereld", verklaarde Howard met een glimlach naar zijn dochter. „Ik zou nog lie ver honkbal spelen". „Nou, u kunt op de winkel komen passen, vader, terwijl Meg en ik naar de circketmatch gaan kijken", zei Celia. „Wat denkt u daarvan?" „Afgesproken". „Margaret Rusper is toch dat meisje met die mooie bi-uine ogen, die bij het sex-veren van de thee helpt, is het niet?", vroeg Deverel. „Ja. Het is een gezellig stel mensen, de Ruspers, en Margaret is wel de beste", verklaarde Howard. (Wordt vervolgd) Geref. Kerken Beroepen te Avereest H. E. Wijnja te Godlinze (Gron.). Aangenomen naar Noor den-Zevenhoven J. W. Genu Pit, kand. te Sprang-Capelle, die bedankte voor Heer- Hugowaard, Houwerzijl, Meeden, Neede en voor Niezijl. Aangenomen naar Appel scha D. Barten te Holwerd. Bedankt voor Oost- en West-Soubux-g (2de pred.pl.) B. Berends te Beetsterzwaag. Chr. Geref. Kerken Beroepen te Zaandam M. W. Nieuwen- huijze te Amsterdam. WOENSDAG 16 APRIL Frans Halsmuseum: Avondopenstelling met vei-licht interieur en oude muziek, 20.30—21.30 uur. TENTOONSTELLINGEN Vleeshal: Benelux-Fotosalon, 1317.30 en 19.30—22 uur. FILMS Cinema Palace: „De grote bluf", 14 jaar, 19 en 21.15 uur. Frans Halstheater: „Davy Crockett en de piraten", 14 jaar, 19 en 21.15 uur. Lido-theater: „Cavaleria Rusticana", 18 jaar, 19 en 21.15 uur. Luxor-theater: „Slachtoffers van het ti-ottoix-", 18 jaar, 19 en 21.15 uur. Minerva-theater: „Voor wie de klok luidt", 18 jaar, 20.15 uur. Rem- brandt-theater: „Peyton Place", 18 jaar, 19.30 uur. Roxy-theater: „Dwars door de bloedvallei", 14 jaar, 19 en 21.15 uur. Stu dio-theater: „De lord. de lady en de but- lex-", alle leeftijden, 19 en 21.15 uur. DIVERSEN St. Bavo: Bekroonde en geplaatste kleu rendia's worden getoond met commentaar van de heer Dick Boer, 20 uur. DONDERDAG 17 APRIL Concertgebouw: Het mannenkoor „Cae- cilia" geeft een concert o.l.v. Anton de Beei", 20 uur. Minerva-theater: „Potasch, Perlemoer en de Pekinees", 20.15 u. Frans Halsmuseum: Avondopenstelling met ver licht interieur en oude muziek, 20.3021.30 uur. TENTOONSTELLINGEN. Vleeshal: Benelux-Fotosalon, 13—17.30 en 19.3022 uur. FILMS Cinema Palace: „De grote bluf", 14 jaar, 14, 16.15, 19 en 21.15 u. Frans Halstheater: Davy Crockett en de piraten", 14 jaar, 14.30, 19 en 21.15 uur. Lido-theater: „Ca valeria Rusticana", 18 jaar, 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Luxor-theater: „Slachtoffers van het tx-ottoir", 18 jaar, 14, 19 en 21.15 u. Rembrand-theater: „Peyton Place", 18 .i., 14 en 19.30 uur. Roxy-theater: „Dwars door de bloedvallei", 14 jaar, 14.30, 19 en 21.15 uur. Studio-theater: „De lord, de lady en de butler", alle leeftijden, 14.15, 19 en 21.15 uur.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 9