Uitslagen schoolvoetbalwedstrijden Haarlemse rechtbank sneed een complex van misdrijven aan Moordzaak te Anjum opnieuw voor de rechtbank Een jaar geëist wegens heling van sieraden bij inbraak in Houtstraat „Geheimzinnige derde" bij de zaak betrokken? rieven aan de redactie 11 Lading lucifers op de „Breda" vloog in brand Orgel in Hervormde kerk in Waspik weer hersteld Vijf doden in het verkeer Gewonde arbeider hing drie minuten aan uithangbord Overdracht woningen in Delftwijk van „Patri monium" Greenhornseersten in amateursfinale Danskunstenaar stellen stichting van Amsterdams balletcentrum voor Dr. H. Groot sprak over mens en techniek Flora in bergen bij Gardameer UIT STAD EN STREEK Mod© Academie van Braam en Wibaut DONDERDAG 17 APRIL 1958 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT De Haarlemse rechtbank heeft vanmor gen een complex van misdrijven aange sneden, zoals diefstal, inbraak en heling en zelfs enige beruchte overvallen op tank stations. Zij had namelijk twee verdach ten voor zich doen verschijnen, die minder direct bij dit complex van misdrijven be trokken zijn. In de eerste zaak werd tegen een 32-jarige marktkoopman uit Rotter dam een- jaar gevangenisstraf geëist we gens heling van een hoeveelheid sieraden, die in oktober 1957 uit een juwelierszaak in de Grote Houtstraat in Haarlem waren gestolen. Een 29-jarige timmerman uit Benne- broek, die een hoofdrol heeft gespeeld in het genoemde complex van misdrijven, had samen met een ander in deze juwe lierszaak met een baksteen een ruit inge drukt en was met een voorraad sieraden ter waarde van 900Q verdwenen. Er moest een koper voor gezocht worden en daartoe maakte de timmerman gebruik van do diensten van zijn broer, een 31-jarige bloe menventer, eveneens in Bennebroek, die hij overigens zoveel mogelijk buiten zijn „grote zaken" wilde houden. Deze zocht contact met de 32-jarige marktkoopman uit de Zwarte Paardenstraat in Rotter dam, die hedenmorgen voor de Haarlemse rechtbank moest verschijnen. De marktkoopman vertelde, dat hem door de broer van de inbreker was mede gedeeld, dat het hier sieraden gold van een weduwe, die een zaak aan het liquideren was. Hij ontkende te hebben geweten dat de sieraden met een inkoopwaafde van ongeveer 1500, die hij (op „offerte" van de bloemenvënter) voor vierhonderd gulden in Bennebroek was komen kopen (er was vijfhonderd gevraagd), van diefstal af komstig waren. Dit zeide hij evenmin te hebben geweten van ongeveer 17 busjes onderhoudsolie, die hij voor een gulden ner stuk van de ook aanwezige timmerman had gekocht. Deze olie was afkomstig van een inbraak in een tankstation in Amster dam-Noord (Landsmeer). In zijn requisi- toir zei de officier van Justitie, mr. G. W F. van der Valk Bouman, dat de verdachte wel toegeeft dat hij schuld aan deze ver handeling van gestolen waar heeft, maar alle opzet ontkent. Hij overwoog echter dat het wèl vreemd is, dat men op de markt in Rotterdam ineens hoort dat er ringen, oorbellen, armbanden en derge lijke te koop zijn in Bennebroek. „En dan heeft men hem medegedeeld, dat deze za ken verkocht werden wegens liquidatie van een zaak door een weduwe. Ja ja, zo iets doet men dan via de bloemenhan delaldus de officier, waarop beide Bennebroekse broers in de lach schoten Hij zag geen enkele reden om aan de op zet bij deze heling te twijfelen en formu leerde daaroo zijn eis van een jaar gevan genisstraf. De raadsman, mr. A. W. Lui- kinga, voerde echter omstandigheden aan. waardoor naar hij zeide de opzet niet z i waarschijnlijk meer is, als de officier het deed voorkomen Roofoverval ging niet door Vervolgens stond de bloemenventer te recht wegens diefstal en heling. Hem was ten eerste diefstal van blikken olie uit een benzinestation in Landsmeer ten laste ge legd, vervolgens heling van een aantal ringen en een autoradio, welke zijn broer, de timmerman had gestolen, en tenslotte het uit winstbejag vervoeren, van een bromfiets na een „vergeefse" rit naar een garagebedrijf te Woubrugge, waar een gewapende roofoverval in het voornemen had gelegen, die echter gezien de vele visite, die het beoogde slachtoffer genoot, niet was doorgegaan. Dit waren de dingen geweest, waarbij de belangrijkste van dc bende, de timmerman, zijn gehuwde broer had willen betrekken. Naar uit de behandeling bleek en ook door de raadsman, mr. J. W. Rutgers, naar voren werd gebracht, mocht de bloemen venter van zijn broer bij gebrek aan an - dere bendeleden deelnamen aan de inbraak in het tankstation in Landsmeer, waarbij d" broer echter het bezwarende werk deed. De heling van de ringen en de autoradio welke laatste de broer door een jongetje uit een zaak on de Gedempte Oude Gracht bad laten halen, was naar de verdachte zeide niet opzettelijk geschied. „Miin broer was toen nog tamelijk fat soenlijk", zo zei hij, „dus ik dacht niet dat bet van diefstal kwam". Raad voor de Scheepvaart Een grote steekvlam schoot gistermiddag door de zittingzaal van de Raad voor de Scheepvaart, toen de scheikundig advi seur van de raad de strijkkanten van twee lucifersdoosjes langs elkaar streek. Hij wilde daarmee de raad duidelijk maken welk gevaarlijk materiaal gevulde luci fersdoosjes zijn als ze, na eerst drijfnat te zijn geweest, zijn opgedroogd. Deze demonstratie werd gegeven naar aanleiding van het onderzoek van de raad inzake de brand in de lading lucifers aan boord van het s.s. „Breda" van de K.N.S.M. op 22 maart van het orig jaar in de Atlantische Oceaan, noordwestelijk van de Azoren. Kapitein Tigchelaar uit Hilversum, die als getuige werd gehoord, vertelde, dat men enkele dagen na het vertrek uit Am sterdam slecht weer had gekregen. Op 22 maart kwam er rook uit de luchtkokers. Het bleek dat er brand was ontstaan in 2000 kartons met pakken lucifers in een der ruimen. De kapitein liet een uur lang stoom in het ruim blazen, maar dat hielp niet. Toen besloot hij het ruim open te maken en de brand met water aan te tas ten. Uit de geopende luiken kwam een ver stikkende zwaveldamp. Uitgerust met rookmaskers gingen leden van de beman- iing het ruim in en vier uur later was ie brand geblust. De hoofdinspecteur voor de Scheep- •aart, de heer J. Metz, zei dat een lading icifers zo stevig gestuwd moet worden, :at er bijna geen beweging in te krijgen s Bovendien verdient het aanbeveling de lakken zo waterdicht mogelijk te maken. Tenslotte complimenteerde de heer Metz de kapitein en de bemanning van de „Bre da" voor de uitnemende wijze, waarop de brand bestreden is. Het oordeel van de raad volgt later. De raadsman lichtte dit later toe door d<e aandacht te vestigen op de emigratie naar en de terugkeer van de broer uit Canada, waarna deze eerst een hele tijd hard heeft gewerkt voor zijn brood. Over het derde feit, het vervoer uit winstbejag van een bromfiets uit Wou brugge, werd een getuige gehoord, die binnenkort met de broer en enige anderen voor het „zwaardere werk" zal terecht staan, een Haarlemse metselaar. Deze was meegeweest bij de vergeefse rit van de gebroeders naar de garage in Woubrugge. De bloemenventer had de garagehouder, bij wie hij wel eens koffie gedronken had en waarbij hij gebiologeerd was door diens geritsel met enkele briefjes van duizend guldens, die zich altijd in zijn porte feuille moesten bevinden als handelsgeld, als prooi voorgesteld voor een gewapende overval. Met pistolen gewapend reed het drietal naar Woubrugge. De timmerman stapte het eerst uit en ging kijken. Het bezoek dat de man had deed hem van de overval afzien. Er stond echter een brom fiets tegen de muur. Volgens de metselaar had de bloemenventer de aandacht erop gevestigd en was het de bedoeling dat de metselaar de bromfiets zou verkopen en de opbrengst zou verdelen. De verdachte werd bij het vernemen hiervan erg kwaad, temeer omdat hij het hele eind van Wou brugge naar Bennebroek ten behoeve van de metselaar de bromfiets zeide te hebben bereden omdat deze zelf die avond nogal last had gehad van de A-griep. De officier zeide deze zaak vast te heb ben voorgebracht omdat de bloemenkoop- man een duidelijke bijfiguur is en de zaak tegen de hoofdverdachten van een aantal misdrijven nog wachtte op de uitlevering van een dezer figuren, die juist vandaag door de Westduitse Bondsrepubliek aan de Nederlandse iustitie wordt uitgeleverd. Hij eiste voor de drie feiten tweeëneen half jaar met aftrek. In zijn pleidooi zeide mr. Rutgers, dat hij helaas van zijn cliënt niet had mogen spreken over diens milieu ofschoon dit veel zou ophelderen omtrent 's mans drijfveren. Het feit dat deze fi guur de overval op de garagehouder in Woubrugge had voorgesteld, was naar hij betoogde voornamelijk voortgevloeid uit de behoefte met zijn broer te kunnen meedoen, maar deze, die, naar ook de officier zeide, ten opzichte van zijn broer een sportieve houding aanneemt, is ver moedelijk slechts naar Woubrugge ge reden om eens te kijken wat beiden waard waren. Zeer tot hun opluchting heeft hij toen, eenmaal bij het doel aangekomen, besloten de overval af te gelasten. De raadsman bepleitte een clemente straf. De negentienjarige Safieh Afchami, die op een kostschool in Engeland stu deert, wordt genoemd als mogelijk keizerin van Perzië, als opvolgster van prinses Soraja, van wie de sjah heejt moeten scheiden, omdat zij hem geen mannelijke nakomeling schonk. Haar vader is een kolonel in het Perzische leger. Haar moeder is nu getrouwd met president Mirza van Pakistan. Op donderdag 17 april wordt het ge restaureerde orgel in de hervormde kerk van Waspik in Noord-Brabant in gebruik genomen. Dit orgel is een typisch voorbeeld van laat achttiende-eeuwse orgelbouw, dat vrijwel geheel bewaard is gebleven in de staat zoals de orgelbouwer Mattheus de Crane het in 1767 afleverde. Het is thans door de orgelbouwer D. A. Flentrop in Zaandam geheel in de oorspronkelijke staat hersteld. Eén van de merkwaardigheden van dit orgel is het zogenaamde kistpedaal, het geen nog slechts bij twee of drie andere Nederlandse orgels voorkomt. In tegenstel ling met de modernere voetklavieren heeft dit klavier namelijk geen gewone toetsen, doch bestaat uit een platte kist, met gleufjes in het deksel, waardoor slechts enkele centimeters lange toetsjes steken. De restauratie van de zeer fraaie majes tueuze orgelkast werd uitgevoerd onder leiding van de architect Ferd. B. Jantzen, die de restauratie van het gehele kerk gebouw leidt. Als adviseur bij de orgel restauratie fungeerde de orgelbouwdeskun- dige dr. M. A. Vente in Utrecht, die inzake de plannen overleg pleegde met de Rijks orgeladviseur dr. H. L. Oussoren. Door rijk, provincie en gemeente werd subsidie ver leend in de restauratiekosten. Bij de wederingebruikneming zal het orgel bespeeld worden door de Haarlemse stadsorganist Albert de Klerk. De rechtbank te Leeuwarden heeft de behandeling hervat van de moordzaak te Anjum, na een schorsing van de zitting ge durende tien maanden. De rechtbank hield in juni vorig jaar de behandeling van deze zaak aan om nieuwe psychiatrische rap porten te laten uitbrengen over de be langrijkste verdachten de 26-jarige tim merman A. S. en de 20-jarige landarbei der J. D„ die ervan beschuldigd worden in de avond van zaterdag 22 september 1956 de slikwerker P. Steegstra uit Anjum in de buurt van dit dorp te hebben ver moord, het lichaam in een sloot te heb ben gelegd en later in een stuk bouwland te hebben begraven. Met deze beide jongemannen stonden tevens terecht de ouders van J. D., de 43- jarige landarbeider A. D. en zijn echtge note, de 38-jarige F. D.-D. wegens uit lokking van doodslag. Tussen de familie D. en het slachtoffer bestond een vete, omdat de vrouw van D. in maart 1956 een veroordeling kreeg we gens diefstal van 25.- ten nadele van S. In de zitting van 20 juni 1957 eiste de officier van Justitie tegen J. D. zeven en tegen A. S. vijf jaar gevangenisstraf en daarna ter beschikkingstelling van de re gering. De rechtbank besliste dat nieuwe psychiatrische rapporten moesten wor den uitgebracht. In de nieuwe rapporten, die thans aan de orde kwamen, werden de jongemannen zo niet geheel en al, dan toch zeer sterk verminderd toerekeningsvatbaar ge noemd. Tevens wordt vastgesteld dat de moeder van J. D. niet bevroed heeft, dat haar zoon door haar schelden en schim pen op S. tot doodslag zou worden aange zet. De verdediger van de vrouw had dit vorig jaar in zijn pleidooi ook reeds be toogd. Tenslotte leverde het rapport de Op de provinciale weg nabij Schagen is de 8-jarige P. Kater uit Moerbeek (gem. Nieuwe Niedorp) door een Volkswagen afkomstig uit Wormerveer dodelijk aange reden toen hij uit een bus stapte en de weg wilde oversteken. In de buurt van het dorp Suiderkarspel is een auto, bestuurd door de 28-jarige verzekeringsinspecteur P. J. Lafartut uit Monnikendam, op de A. C. de Graafweg door te grote snelheid uit de bocht gevlo gen. De auto kantelde enkele malen. De bestuurder was vrijwel op slag dood. Op de Begonialaan te Ede is de 20-jarige B. J. Jongman met zijn bromfiets in volle vaart tegen een rechts van de weg staande trailer gebotst. Het ongeval gebeurde tij dens een hevige slagregen, waardoor de bromfietser, die bijna op slag werd ge dood, de wagen waarschijnlijk niet op merkte. De 76-jarige A. J. van R. uit Wateringen is om het leven gekomen toen hij ter hoogte van de Sammersbrug de Noordweg overstak zonder op het achter hem rijden de verkeer te letten en door een auto werd aangereden. In het ziekenhuis „Bronovo" te 's-Gra- venhage is overleden de 55-jarige me vrouw C. J. van G. uit Den Haag, die een dag tevoren op de Koninginnegracht, hoek Atjehstraat, plotseling de trambaan over stak en aangereden werd door een tram- stel. bevestiging van de rechtvaardigheid van de eis tot vrijspraak tegen de vader A. D. Bij de behandeling van deze zaak in de zitting van gisteren ging het onder meer over de rol die de moeder van J. D. ge speeld had. Zij zou onder meer de ver dachten S. en D. aangeraden hebben, bij het psychiatrisch onderzoek „net te doen of zij gek waren" Ook was er sprake van „een geheimzinnige derde". De justitie had volgens de officier aanwijzingen, dat op de avond van de moord de beide jon gelui hulp hebben gehad van een buiten staander. Deze derde zou de 28-jarige walvisvaar der P. B. geweest zijn, die eerder op de avond met Steegstra had gevochten en daarna nog met de jongelui had gespro ken. In de zitting ontkende B. echter, dat hij iets met de moord te maken had, hoe wel hij voor verschillende onwaarschijn lijkheden in zijn verklaringen geen bevre digend antwoord had. Zo hield de officier hem voor, dat hij verklaard had, dat hij op de bewuste avond naar Leeuwarden was geweest, samen met een collega-wal visvaarder T. Deze laatste kon echter niet meer gehoord worden, omdat hij kort nadat het drama zich had afgespeeld, op een ietwat geheimzinige wijze aan boord van de walvisvaarder „Willem Barendtz" verongelukte. Vandaag is de behandeling van de zaak voortgezet. Woensdag heeft de 33-jarige arbeider J. W. uit Geleen drie minuten aan een uit hangbord gehangen aan de gevel der eer ste verdieping van een Heerlense apo theek. W. was in de badkader der apothe kerswoning aan het werk met gasolie die bij het ontsteken van een brander vlam vatte. In korte tijd stond de badkamer in lichterlaaie. W. die zich de uitgang via de deur versperd zag, rende naar het raam aan de straatzijde en werkte zich naar buiten, waar hij bleef hangen aan een uit hangbord. De apotheker en enkele voorbij gangers slaagden er na drie minuten in de man te bevrijden. Deze werd met ern stige brandwonden aan gezicht, armen en handen naar het ziekenhuis overgebracht. De brandweer was de brand spoedig meester. In de daartoe gezellig ingerichte kantine op het bouwterrein in Delftwijk te Haar lem werd woensdagavond een begroetings avond gehouden voor de toekomstige be woners van het zesde en tevens laatste complex van de 192 flatwoningen van de woningstichting „Patrimonium", gebouwd onder architectuur van de heer F. Klein uit Groningen. Vrijwel alle adspirant-bewoners maak ten van deze gelegenheid gebruik om ken nis te maken met hun toekomstige mede bewoners. Behalve de bestuursleden van de woning stichting en een deputatie van het bestuur van de Chr. Soc. Vereniging „Patrimonium" waren op deze avond de heren Th. C. van Beek en J. L. Aikema, resp. directeur en adj.-directeur van het Gemeentelijk Bu reau voor Huisvesting, aanwezig. In zijn openingswoord heette de heer W. Meilof, voorzitter van de woningstichting, alle aanwezigen hartelijk welkom, felici teerde de toekomstige bewoners met de hun toegewezen woning en wees op enkele belangrijke zaken, die inhaerent zijn aan het bewonen van een flat. Spreker dankte de heren Van Beek en Aikema voor de goede verhouding en de prettige samen werking met het huisvestingsbureau en hoopte, dat deze in de toekomst bestendigd zouden blijven in het algemeen belang van goede woonverhoudingen en in het bijzon der voor het prot.-christelijk volksdeel in Haarlem. In zijn antwoord dankte de heer Van Beek voor deze waarderende woorden en verklaarde zelf ook een aangenaam con tact zeer op prijs te stellen. Hij apprecieer de het bijzonder een dergelijke contact avond mee te mogen maken en nu ook eens blijde gezichten te mogen zien van mensen, die aan voor hen geschikte woon ruimte geholpen waren. Na bespreking van enkele punten uit het huurcontract door de secretaris van de woningstichting werd een pauze ge houden, gedurende welke de bewoners met elkaar kennis konden maken onder het genot van een kopje koffie met gebak. Vervolgens sprak de heer Busser, waar nemend voorzitter van de vereniging „Pa trimonium". gelukwensen uit en gaf een kort overzicht van het ontstaan en het doel van de vereniging. De penningmeester van de woningstich ting besprak het financiële gedeelte van het huurcontract, waarna gelegenheid ge boden werd vragen te stellen, die na de tweede koffiepauze beantwoord werden. Tenslotte dankte één van de toekomstige bewoners op spontane wijze de heren van het huisvestingsbureau en de bestuursleden van „Patrimonium" voor het vele werk dat zij verzet hebben alvorens de overdracht van deze 32 flatwoningen kon plaats heb ben. De finaleavond van de afdeling Kenne- merland van de Stichting „d'Oprechte Amateur", die in hotel De Leeuwerik aan de Kruisstraat is gehouden, heeft de vol gende zeven finalisten opgeleverd: 1. The Greenhorns, een cowboyshow onder leiding van Bart Hazebeek; 2. John Elferink, goochelaar; 3. Bram van der Wal, snel tekenaar: 4. de dames Van de weg en Lub bers, piano en vioolensemble; 5. de dames Boissevain en Van Riemsdijk, idem; 6. de Trico's, een "ocaal trio onder leiding van P. van Hes; 7. mej. Van Houwelingen Rijkhoek. De Nederlandse Beroepsvereniging van Danskunstenaars heeft onder meer aan de staatssecretaris van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen en aan burgemees ter, wethouders en gemeenteraadsleden van Amsterdam een beschouwing over de balletproblemen in Nederland gestuurd. Daarin wordt het ten zeerste betreurd, dat buiten het Nederlands Ballet geen andere groep, hoewel noodzakelijk voor de bedie ning van het publiek, in de gelegenheid is gesteld een consequent artistiek beleid te voeren. In het bijzonder wordt er op gewe zen, dat het niet op de weg van de directie van de Nederlandse Opera ligt om de be langen van de dankskunst te bevorde ren, hetgeen mede verklaart waarom het ballet van deze instelling in zo'n eigenaar dige positie verkeert, zoals onlangs uit de verwarde ontslagkwestie weer eens duide lijk is gebleken. De opstellers van de beschouwing zeg gen vervolgens: „Waar in de hoofdstad reeds ruim tien jaar twee balletgroepen gevestigd zijn, plus een balletgroep voor de jeugd, lijkt de meest logische en econo misch verantwoordde oplossing over te gaan tot de stichting van een hoofdstede lijk balletcentrum, zijnde de coördinatie van het Ballet der Lage Landen, Scapino en het Operaballet, die elk als zelfstandige groep hun functies zouden kunnen vervul len. Het praktische voordeel voor de Opera is, dat de directie zich verzekerd kan weten van de diensten van een ballet groep zonder met de zorgen daarvan be last te zijn. De beroepsvereniging stelt de stichting van een dergelijk centrum voor en wil gaarne over de structuur daarvan, over de noodzakelijke overgangsmaatregelen en de toekomstige uitbouwmogelijkheden na dere inzichten kenbaar maken. Maandag en woensdag zijn in het school- voetbaltoernooi 1958 te Haarlem de halve finales in de afdelingen gespeeld en na deze soms zeer spannende wedstrijden is nu bekend, welke scholen zullen aantreden in de finales, welke zaterdag 26 april op hel HFC-terrein zullen worden gespeeld. De uitslagen luidden: Afdeling A: Coornhertlyc.Rijkskweek- sch. 61MendelcollegeTriniteitslyc. 3—1. Afdeling B: Chr. ULO (Dreef)—St. Je roen MULO 14; A. H. Gerhardsch.Th. H. Ketelaarschool 15. Afdeling C: Harte"lustsch. 2Lorentz- lyc. 2 2—1St .Jeroen MULO 3—RKLTS 1 0—5. Afdeling D (winnaarsronde): St. Jozef- ULOKlaas de Vriessch. 4 31; Hilde- brandsch.LTS 4 32. Verliezersronde: RKVGLO St. Ger. Mej.—M. v. St. Aldeg.- lyc. 3 21; Lorentzlyc. 4Hartenlustsch. 3 (wint) 11. Afdeling E (winnaarsronde); St. Aloys- sch. (Overveen) (wint)—Jan Gijzenschool 1—1; Teylerschool—P. H. v. d. Leysch. 3—1. Afdeling E (verliezersronde): St. Bona- venturaDr. A. Kuypersch. 01; Rijks leerschoolWill, de Zwijgersch. 70. In de finale komen dus tegen elkaar uit: Afdeling A: CoornhertlyceumMendel college. Afdeling B: St. Jeroen MULOTh. H. Ketelaarschool. Afdeling C: Hartenlust- school 2RKLTS 1. Afdeling D (verlie zersronde) RKVGLO St. Ger. Maj.—Har- tenlustschool 3. Afdeling D (winnaars ronde): St. Jozef ULOHildebrandschool 2. Afdeling E (verliezersronde): Dr. A. Kuy- perschoolRijksleerschool. Afdeling E. (winnaarsronde), 3e of 4e: Jan Gijzensch. P. H. v. d. Leyschool. Afdeling E (win naarsronde) le of 2e: St. Aloyssch. (Over veen)Teylerschool. Voor de kring Haarlem van de Vereni ging de Vrije Gemeente sprak de direc teur van de Internationale school van Wijsbegeerte te Amersfoort dr. H. Groot over de vraag of de mens de slaaf of de meester van de techniek is. Hij wees er op, dat het in onze tijd niet meer moge lijk is, terug te gaan op de ingeslagen weg, die voert naar een steeds uitgebrei der toepassing van wetenschap en tech niek, waarvan een voortdurend uitgebrei der aantal mensen de voordelen deelach tig wordt. De mens zal meer aandacht moeten gaan besteden aan de wijze, waarop hij gebruik maakt van de techniek want hier naar kan het peil van de cultuur beoor deeld worden. Er schuilen grote gevaren voor de cultuur in de eenzijdige aandacht voor de rationele denkwijze, die voor de beheersing van de techniek nodig is. Ook in Amerika wordt dit gevaar door vele personen, die een leidende functie heb ben ingezien. Hier bestaat een beweging, die de mensen ervan wil doordringen, dat zij hun medemensen in de omgang als vrije persoonlijkheden moeten behande len en waken moeten tegen de nivelleren de tendenzen in de samenleving. De mens kan alleen meester van de techniek wor den als hij leert de hogere waarden in de menselijke persoonlijkheid bij het gebruik van de techniek te eerbiedigen, aldus be sloot dr. Groot zijn lezing. k Voor een groot aantal leden van de af deling Bloemendaal en omstreken van de Koninklijke Nederlandse maatschappij voor tuinbouw en plantkunde heeft de heer J. Bakker uit Haarlem, hoofdassistent van de Rijkstuinbouwvoorlichtingsdienst te Aalsmeer dinsdagavond in hotel „Rust hoek" aan de Bloemendaalseweg gespro ken over de rijke flora in het bergland bij het Gardameer in het noorden van Italië. Tijdens een botanische excursie hoog in d^ bergen, waar vrijwel geen toeristen ko men, is de heer Bakker in de gelegenheid geweest zeldzame bloemen en planten van meer nabij te observeren en kleurenfoto'? te maken. Men treft er de plantengroei van het Middellandse-zeegebied aan met de eigenschappen van de subtropen, dus pal men, cypressen, agaves en bougainvillea's. Na één dag klimmen treft de botanicus e* de diverse plantengordels aan die men over de wereld van de Middellandse Zee tot de Noordpool verspreid vindt. In het gebergte westelijk en oostelijk van het meer treft men een geheel verschillende flora aan door de bodemgesteldheid. Hoog in het Montebaldogebergte, ongeveer op 2000 me ter, treft men de bergweiden met alpen- bloemen aan en op de kale rotsen diverse mossoorten. Dit gebergte bestaat uit Dolo- mietkalk. waarin zich magnesium bevindt Hoog in de bergen treft men ondermeer de Gelderse roos aan en wilde aniers. Mr. N. Reeling Brouwer, die wegens ziekte van de voorzitter, mr. E. J. W Ton, de spreker inleidde, deelde mede, dat mits er voldoende animo voor bestaat de cursus bloembinden en -schikken in sentember in de gemeentekwekerii aan de Veldlaan ln Aerdenhout zal beginnen, maar dan moe ten zich hiervoor ten minste vijftien gega digden aanmelden. De jaarlijkse excursie zal op donderdag 12 juni gehouden wor den met als doel Leliëstad, waar de ex- cursisten een deskundige voorlichting zul- len krijgen. In Harderwijk zal het gezel schap de lunch gebruiken. Burgemeesters. Tot burgemeester van BoehoHz (Limburg) is benoemd jhr. mr. P. W. Mi van Meeuwen te Roermond, ambtenaar ter gemeentesecretarie van Posferhojt ^ot burgemeester van Lem- sterland (Fr.) is benoemd de heer L. Brouwer, burgemeester van Zuid-Beijer- land. Tot burgemeester van Bergschen- hoek is benoemd de heer A. van Gent, hoofdcommies te Woudenberg. (Verkort weergegeven Voetstraat-perikelen Sinds vrijdag schijnen een of meer politie-agenten het opeens noodzakelijk te vinden om voortaan dagelijks op de wegens vernieuwing van riolering en asfaltering voor alle normaal openbaar verkeer afgesloten Haarlemse Julianalaan „op heterdaad" enkele op het trottoir fietsende burgers te verbaliseren, uitgepikt uit de vrijwel dagelijks onafge broken passerende rij van honderden „wetsovertreders"! Daarna verdwijnt de politie weer van het toneel, omdat ze blijk baar haar portie binnen gekregen heeft! De aldus gedupeerde burgers wordt ten laste gelegd „omstreeks x uur op de voor het openbaar verkeer openstaande weg Julianalaan per fiets over een voetstraat te hebben geleden"1 Een ieder kan deze evidente onjuistheid direct constateren aan de hand van de legio van overheidswege opgestelde borden ter plaatse en in de wijde omgeving, die duidelijk het tegendeel bewijzen! Van ons, gedupeerde bonafide burgers van Haarlem en omstreken, wordt blijk baar verwacht, dat we deze, wegens een „fout in de dagvaarding" volgens onze be scheiden mening niet eens ontvankelijke dagvaarding, als gewillige schapen tegen een tientje per man critiekloos tot om streeks begin juli aan de lopende band „bij schikking" zullen blijven gireren ten gun ste van de bodemloze put van 's rijks zeer zorgelijke financiën! In deze tijd van bestedingsbeperking, werkloosheid en duurte passen wij, fiet sende burgers, daar feestelijk voor en wij eisen van de verantwoordelijke gemeen telijke instanties, dat zij onmiddellijk in het openbaar belang letterlijk paal en perk gaan stellen aan de unfaire politionele exploitatie van deze voor onbeperkte uit breiding vatbare bron van overheids inkomsten. En wel door het aanbrengen van duidelijk zichtbare en leesbare borden met de waarschuwing: „Fietsen verboden wielrijders afstappen!" aan beide begin punten van genoemde voetstraat. L. H. P. (Van de zijde van de politie vernamen wij dat men welstreng móét optreden tegen de wielrijders op het trottoir, omdat er anders wellicht ongelukken zouden ge beuren. De politie ontkende ten stelligste dat de dienstdoende agenten willekeurig proces-verbaal opmaken. Elke geconsta teerde overtreding wordt, aldus de politie, op dezelfde wijze behandeld. - Red.) m—Nietttos in het kort Ned. Chr. Vrouwenbond. De afdeling Haarlem-Centrum van de Nederlandse Christen Vrouwenbond houdt op maandag 21 april haar maandelijkse ledenvergade ring in het wijkgebouw Gedempte Oude Gracht 104. De heer J. D. Wolterbeek zal spreken over Indonesië. Feestavond. De afdeling Haarlem van de Algemene Bond van Ouden van Dagen houdt op woensdag 23 en donderdag 24 april in het gebouw Sint Bavo te Haar lem een ontspanningsavond voor haar leden. Het programma wordt verzorgd door de muziek-, zang- en toneelvereni ging „Musicorda" onder leiding van de heer Ab Douwes. Kinderoperette. Zondagmiddag 20 april geeft het Katholiek Kinderkoor te Heemstede een uitvoering in gebouw „Nieuw Berkenrode" aan de Herenweg. Opgevoerd zal worden de kinderoperette „Zigeunerleven" van A. J. van der Knaap en Th. Vis. Bob Jansen heeft de regie en de muzikale leiding berust bij Evert Haak. Komische opera. Ter gelegenheid van het tienjarig bestaan geeft het rooms- katholiek gemengd koor „Heemstede" dinsdag 22 april een jubileumvoorstelling in gebouw „Nieuw Berkenrode" aan de Herenweg te Heemstede. Opgevoerd zal worden „Franchemont, de marskramer", komische opera door Martin Schuil. Psychologie en maatschappelijk werk. De Haarlemse psycholoog drs. H. G. Bos zal dinsdagavond 22 april voor de afdeling Haarlem van „Humanitas" een inleiding houden over „De psychologie in de prak tijk van het maatschappelijk werk". De bijeenkomst wordt gehouden in een der bovenzalen van restaurant Brinkman, Houtplein 6. Koninklijke onderscheiding. Aan de heer J. A. Langeveld te Heemstede, tuinbaas op het bloembollenbedrijf van de firma Braam en Zoon aldaar, die veertig jaar bij dit bedrijf werkzaam is, is toegekend de eremedaille in zilver, verbonden aan de orde van Oranje-Nassau. Burgemeester mr. A. G. A. ridder van Rappard heeft de onderscheiding uitgereikt. Beëindigd. Als vertaalster in de En gelse en Franse taal werd dinsdag door de Haarlemse rechtbank beëdigd mej. J. R. Schröfer, Boekenrodeweg 81 te Aerden hout. P.E.N.-jubilarissen. Op vrijdag 18 april zal het vijfentwintig jaar geleden zijn, dat de heren P. Boeree en H. N. Mid dendorp in dienst traden bij het P.E.N. te Bloemendaal. De heer Boeree, technisch opzichter-G. wonende in de Van Dalen laan 109 te Santpoort en de heer Midden dorp, technisch opzichter-B, wonende Kluyskenslaan 21 te Santpoort, zijn werk zaam op de afdeling Voorlichting van ge noemd bedrijf. Zij zullen op die dag door die directie van het P.E.N. worden ont vangen. Toneel voor politie. Donderdagavond 24 april zal de toneelgroep van het P.E.N. te Bloemendaal in gebouw „Domi" aan het Zandvoorterpad te Overveen voor de leden van de politie sportvereniging Bloemen daal en die van de omliggende gemeenten een voorstelling geven van „Hobson's dochters" van Harold Brighouse. „Bloemendaal-Noord". Vrijdagavond 25 april houdt de algemene woningbouw vereniging „Bloemendaal-Noord" haar jaarvergadering in het Jeugdhuis aan de Donkerelaan te Bloemendaal. Medede lingen worden gedaan inzake eventuele ac tiviteiten op het gebied van de woning bouw. Polio-inenting. In Bloemendaal is opnieuw een begin gemaakt met de polio-inenting van kinderen geboren in de jaren 1952, 1953. 1954, 1956 en 1957. Gisteren was Vogelenzang aan de beurt, vrijdag Aerdenl.out in de Vondelschool, dinsdag 22 en woensdag 23 april Bloemen daal in de Bornwaterschool en tenslotte op vrijdag 25 april Overveen in de Wet houder Rohlingkleuterschool. De tweede injectie volgt in mei en de derde in no vember. Kranslegging. Op zaterdag 10 mei, des morgens om negen uur, zal evenals vorige iaren, bij het monument voor de gevallenen op het Kerkplein te Bloemendaal door de burgemeester van Bloemendaal, dr. D. H. Peerehoom Voller, een krans worden ge legd in tegenwoordigheid van wethouders en raadsleden, benevens het bestuur van de Vereniging van Oud-Illegale Werkers in deze gemeente. Verandering spreekuur. De burge meester van Haarlem mr. O. P. F. M. Cre- mers, zal in plaats van op 18 en 25 april, op 19 en 26 april zijn spreekuur houden. Excursie naar „Caprera" Zaterdag middag 26 april zal er onder leiding van de heer G. van Eek, gemeentesecretaris van Bloemendaal en de heer P. van der Maas, hoofdopzichter van de Plantsoendienst in deze gemeente, een excursie naar „Capre ra" gemaakt worden. Belangstellenden wordt verzocht zich om twee uur te ver zamelen bij de ingang van het Openlucht theater aan de Zomerzorgerlaan, waar ook gelegenheid is fietsen te stallen. Geslaagd. In het Diaconessenhuis te Haarlem slaagden voor het examen aan- tëkening kraamverpleging de zusters: E. Hogervorst, A. A. Kuiper, M. M. Passies, M. Schotanus, A. Verf, B. van Wieringen. ADVERTENTIE MODE-ONTWERPEN MODE-TEKENEN COUPE en COUTURE Prospectus op aanvraag. Persoonlijk onderhoud na schrift, afspraak Keizersgracht 690 - Tel. 39553 - Amsterdam Privé Tel. 715757 Tien jaar Israel. Ter viering van het tienjarig bestaan van de staat Israel houdt de Nederlandse Zionistenbond vier grote openbare bijeenkomsten. Op zondag 27 april zal in de Dierentuin te 's-Graven- hage een massameeting worden gehouden. Op de avond van dezelfde dag wordt in het gebouw voor Kunsten en Wetenschap pen een galaconcert gegeven. Op dinsdag 29 april is er 's avonds in het Concert gebouw te Amsterdam ook een galacon cert en op zondag 4 mei 's middags een massameeting in de Apollohal.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 11